Střípky

brundibar
15.2.2012 17:00
Crowdfunding (kickstarter etc.)
Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady Kickstarter.com

U nás se chystá podobný projekt Starthead
(díky crowenovi za info)
29.4.2021 23:23 - KDolecek
Court of Blades jsem podpořil hned jak začal a nemůžu se ho dočkat <3

Ironsworn je jedna z pozdější generace PbtA her. Asi nejvíc jsem o níc slyšel díky tomu, že nabízí pravidla pro klasickou hru s GM, GM-less co-op a solo hru. Obzvláště ta solo hra, je prý překvapivě dobrá. Na RPGF tuším dva lidé dávali nějaké zápisky právě ze své solo hry.
Je to spíš gritty, low magic skrze rituály, zasazeno na frontiers po příjezdu do Nového světa. Obyvatelstvo žije v izolovaných vesnicích a všude číhá nebezpečí. Hodně silné téma ve hře jsou Iron Vows a celkově skládání slibu a navazující vytváření questů má své vlastní mechaniky.
Starforged je druhé rozšíření, které ale celou hru přenáší do sci-fi.
3.5.2021 14:08 - sirien
V chatu k poslednímu rozhovoru o JaD

Gergon píše:
máme za sebou první natáčecí den temných časů a musím říct že to bylo hodně náročné natáčení i hraní a neskutečně bojujem s nedostačující technikou, ​a ta podpora ze strany fanoušků není moc vysoká, nějakých 19 lidí na startovači. navíc problémy se startovačem, kvůli kterým přicházíme o peníze.

​někteří navrhovali že by seriál byl jen pro patrony, nebo pro přispivatele. ​já uvažuji o tom, že patroni a přispivatelé dostanou přístup k seriálu o několik měsíců dříve.

​navíc máme prostředky a možnosti natočit jen pár dílů. pak se uvidí co bude dál.

Byl bych moc rád, kdyby to šlo hladce. Ale nejde, finance na to nejsou, lámeme to přes koleno aby to bylo aspoň nějak hotové, desítky lidí píšou komentáře jak se těší, jak to chtějí. ​Ale ta pomoc a podpora je minimální a málokdo si dovede představit kolik stovek hodin práce to stojí. ​A komentáře typu - najdi si sponzora, jsou k ničemu. Tohle vím taky. Jenže když přijdu do firmy že točíme seriál pro fanoušky a že sháníme sponzory, a oni se zeptají kolik mám diváku - přes 2500. ​a kolik jich přispělo? - 19. ​Tak si firma řekne že o to zase tkaový zájem není a nic nám nedají. ​a já tady akorát stojím před prázdnou hernou a chci něco natáčet, ale není jak. ​

ve videu pro patrony jsem rozebíral podrobně technické problémy se kterýma bojujeme, nebudu to tady pitvat, ale je to prostě na houby a hrozně omezující ​a když pak vidím, že některé věci nevypadají ani zdaleka tak jak bych si přál, nebo nemůžou vypadat, protože prostě není šance jet natáčet na nějaký hrad například, ​tak dochází rychle síly i motivace se o něco snažit a něco tvořit pro lidi, které to nezajímá, nebo to nechtějí podpořit.

​chápal bych to jako nováček nebo jako první pokus, ale snad už v trilogii dračák jsme ukázali co umíme a jak to může vypadat.

​tady jsme nabízeli kombinaci dvou věcí o které psali diváci nejvíce - živé hraní a další dračák, spojili jsme to dokupy a vytváříme něco velkého. ​a podpora minimální. ​snad to časem půjde lépe, protože jinak by ten projekt skončil po pár dílech. ukážeme jak to může vypadat a pak to už skutečně bude na divácích a dokud nebude nějaký pevný základ na startovači, tak se do dalších dílů pouštět nechci, ​protože ty výsledky by byly slabé a něco co bych nechtěl prezentovat a publikovat.
3.5.2021 15:53 - Gergon
Jo byl to takový můj povzdech nad tím, že je to o dost náročnější a podpora o dost menší než jsem doufal. Když to srovnám s tím, že třeba Strangeři - nic proti nim, jen uvádím pro srovnání, měli Patron skoro třikrát větší než my a výsledkem je video natočené z jednoho úhlu, jednou kamerou jedním mikrofonem v jedné místnosti s holýma stěnama a jednou poličkou s rekvizitami, a my chceme vytvořit něco kde budou záběry nejen na hráče ale i detaily na stůl, na bojové mapy modely figurky, hody kostkama, grafické zpracování pravidel a hodů, a to nemluvím o mnoha záběrech ve fantasy světě... tak máme skutečně brutálně svázané ruce :/
A mě hrozně ubíjí, když bych chtěl vytvořit něco super, máme vizi, máme nápady, ale nemám tu možnost to tam dotáhnout.
3.5.2021 16:09 - York
Gergon píše:
A mě hrozně ubíjí, když bych chtěl vytvořit něco super, máme vizi, máme nápady, ale nemám tu možnost to tam dotáhnout.


Asi nemusím řikat, že ti naprosto rozumím. Nevzdávej to, cesta se vždycky najde.


Taky se podepíšu pod to, že zájem a podpora ze strany komunity, ne nutně jen finanční, rozhoduje o úspěchu a neúspěchu projektů. Pokud něčemu fandíte, tak ideálně zkuste něčím pomoct, nebo to aspoň autorům řekněte. Fakt to strašně moc pomůže.

edit: Ten příklad s hledáním investora je výbornej - úplně jinak se hledá investor nebo nakladatel, když můžete ukázat, že to hráče nebo diváky fakt zajímá.
3.5.2021 16:46 - Gergon
Mě mrzí že to pak je vidět i na výsledku. Například zrovna z toho posledního natáčení - neměli jsme dost financí abysme koupili druhou pořádně velkou kartu do kamery. Takže se rozehrála hra, bylo to celkem fajn rozjetý a pak byla plná karta a nebyla druhá, takže hodina pauza než se těch 400 giga překopíruje do počítače. Za tu dobu všichni vychladli, vypadli z rolí, vypadli z příběhu i z atmosféry... Nemluvě o tom, že se obávám, že se mi ani to všechno co natočíme do počítače nevejde, takže bude potřeba nakoupit jen kvůli uložení natočeného materiálu, několika terabajtový externí disky, ideálně nějaké rychlé aby se to pak pro střih mohlo načítat z toho disku a nemuselo se to zase kopírovat zpět do počítače. a to nemluvím o tom, že by bylo fajn to mít dvakrát, kdyby se něco pokazilo, protože selhání disku, na kterým máme 800 giga natočených záběrů je fakt problém. Tohle jsou věci, které nic jiného než finance nezachrání a nejsou to finance ze kterých bych něco měl pro sebe nebo pro lidi z týmu.
O kvalitnějších mikrofonech ani nemluvě, protože dokud nebude mít před sebou každý hráč svůj mikrofon, tak zvuk bude vždycky na houby :/ ale koupit každému mikrofon je začátek, pak je taky potřeba nějaké nahrávací zařízení, protože do jedné kamery vstup ze tří mikrofonů asi nezapojím atd ...
3.5.2021 17:03 - York
Gergon: Založ na to diskusi, třeba ti někdo dokáže poradit nějaký chytrý technický řešení. Úložiště bych například řešil cloudově, nedávno jsem to zkoumal.
3.5.2021 20:24 - ShadoWWW
Shodou okolností dnes Petr Horký, který má můj oblíbený youtube kanál, taky přemýšlí nad monetizací. Myslím, že lidé rádi zaplatí za to, co jim stojí za to. V dlouhodobém měřítku věci zdarma moc nefungují.

Osobně se ti Gergone nedivím, že chceš za svou práci aspoň částečně zaplatit a že tě štve, když ti to dlouhodobě negeneruje žádné peníze, zvlášť když jsou dnes lidi schopni platit za kdejakou blbost.

Je hloupost se dřít, pracovně i finančně, s něčím, s čím pak nebudeš spokojený a nikdo ti za to nic nedá a ještě se najde spousta brblalů. Na tvém místě bych do toho natáčení nešel dřív, než to bude dávat ekonomický smysl. Odloženým zveřejněním pro všechny IMHO moc peněz na víc nevygeneruješ. Ty potřebuješ vygenerovat peníze před natáčením, ne po něm.

Jedna z možností je IMHO víc komunikovat s diváky v živém vysílání. To přitahuje a vytváří publikum ochotnější platit. Dlouhodobě to přineslo peníze Collvilovi, Mercerovi a v našich končinách i Krotitelům draků a i Strangeři začali nabírat na komerční síle poté, co udělali pár živých chat rozhovorů s diváky. Druhou věcí je pak premiový obsah skrytý za paywallem. Ať si kdo chce co chce říká, za kvalitní obsah se nestyď říct si o peníze. Na tvém místě bych ale nešel stylem, že patronům dáš obsah navíc. To moc nefunguje. Naopak bych na tvém místě zkusil dát za paywall nejsledovanější sérii PJ Craftu. Méně sledované série dát zdarma (plus ten živý chat, kde se bavíš o placeném obsahu i věcech kolem). Třetí věc, co funguje, je skupina vzájemně se podporujících youtuberů. My tě tady na Kostce můžem podporovat, ale cílíme na jinou skupinu než youtube aktivní diváky. Krotitelé draků šli cestou pozvánek známých youtuberů, kteří si s nimi hostovaně zahrají a pak Krotitele na svých kanálech podporují (zmiňují se o nich). Strangeři šli zase cestou, že každý z nich si udělal svůj kanál, kde každý cílí na trochu jinou cílovku, ale ve výsledku se vše sbíhá na kanále Strangerů. (Plus si zvou fanoušky na hraní online, to taky dělá své.) Na Tahu šli zase cestou, že udělali navíc speciální pořad, kde zvou různé lidi na rozhovor. Ti se o nich pak zmiňují ve svých kanálech a zase to dělá důležitý věhlas.

Ty sice děláš skvělý obsah, ale jsi sám, interakci s fanoušky máš jen přes emaily a psané příspevky pod videy a věhlas ti na youtube dělá jen tvůj vlastní kanál. Neber to jako kritiku, spíš se snažím analyzovat tvou situaci a pokouším se najít nějakou paralelu, jak ti snad pomoci to zvednout.

Samozřejmě je možné, že se mýlím. Sám to vidím jen z pozice diváka.
3.5.2021 22:05 - Gergon
K tomu jen několik věcí
- já vlastně ani nechci peníze pro sebe, ale na ten projekt, aby byl skutečně dobrý. Na Dračáky jsme vybrali několik desítek tisíc, a pár desítek tisíc jsem do toho ještě investoval ze svého. Ale byl tam aspoň ten solidní základ.

- Živé vysílání je u mě spíš technický problém, já nemám ani web kameru :D jednu jsem si půjčil na rozhovor se Sirienem, ale tím to hasne, protože se zase vrátí majiteli.

- Krotitelé a Strangeři mají výhodu nějakého týmu, já tady 90% věcí dělám sám, takže veškeré ty věci jako třeba pravidelné hraní, zvaní si dalších youtuberů atd... jsou další časová nálož, kterou moc nestíhám řešit, natož realizovat. A opět na to chybí technika, třeba aspoň ta kvalitní web kamera, ne ten šunt na který jsem točil rozhovor co se seká, ej rozmazaný a přepálený :D

- A kupu věcí ani pořádně nevím jak udělat, jsem spíš umělec, takže monetizace určitého kanálu, nebo části videí vůbec zatím netuším jak udělat. někde bych to dohledal, ale opět další čas na tom strávený, který moc nemívám. ale postupně se probourávám přes všechyn tyhle překážky a někam se to posouvá.

- určitě to neberu jako kritiku a jsem vděčný za postřehy. aspoň vím co se třeba tak nějak dělá a na co se zaměřit dříve.

- a jít do natáčení teprve až to bude dávat smysl mi zase přišlo nefér, protože by několik diváku - cca 15 platilo několik měsíců a pak by třeba na ten projekt ani nedošlo, a byli by naštvaní, takže když už se tam něco sešlo, tak jsem to chtěl dokončit aspoň kvůli těm, co to podpořili, jen je to větší boj než jsem myslel.
4.5.2021 10:34 - Kirael
Zahlédl jsem naše jméno, tak přidám svou hrstku do mlýnu.

Ono patron a celkově podpora komunity je hrozně nejistá a zvláštní věc. My, Strangeři, jsme VŮBEC nečekali větší podporu, než 2-3 tisíce a když jsme v prosinci měli cca 12 litrů, byli jsme naprosto v šoku.

Ovšem co tomu předcházelo?

O podporu fanoušků jsme si řekli až po 2 letech a pár měsících tvorby. Za tu dobu do projektu nateklo několik desítek tisíc z našich kapes a stovky hodin času. A ani v tu chvíli jsme si nemysleli, že bychom měli po lidech něco chtít. Byly to popravdě časté dotazy diváků "kde bychom vám mohli něco poslat?" než náš vlastní nápad.

Ano, natáčíme na jednu statickou kameru aktuálně a celý projekt vypadá stále "low budget", protože nechceme jít ani o krok dál, než kam nás technika a naše zkušenosti pustí. Ta jedna kamera bude mít slušný záběr, za který se nestydíme a náš zvuk slušnou kvalitu ("Nový nepřítel" a dál. Jasně jde všem rozumět a nešumí to). Pokud bychom začali dělat nějaké větší a složitější věci, půjde to dolů. Radši dodáme menší a skromnější produkt, který je udělaný dobře, než složitý a nedotažený.

Stejně tak, jak psal někdo výš, nám pomohla při podpoře práce s komunitou na Twitchi. NIKDO Z NÁS neměl vlastní webkameru ani mikrofon. Opět se to neobešlo bez investice cca 4 tisíce na hlavu a hop nebo trop. Bude nás to bavit? Bude to bavit lidi? Vrátí se nám ta investice někdy? To nikdo nevěděl. A spoiler : Nevrátila se nám ta investice nikdy. Všechny peníze jsme použili na další věci. Hlas Zdeňka Junáka v intru, vlastní hudbu, stránky a pod. Začínáme dělat skeče o Dračáku na YT a dalších 10k zmizelo v domácím studiu a opět to není z peněz z patronu a opět je nikdy neuvidím. (Ne, nejsem bohatý. Dokonce jsem půl roku seděl na pracáku kvůli zavření restaurací. Ale mám priority nastavené a vím, co dělat chci)

Každý projekt, včetně nás a Krotitelů, kteří jsou zmiňovaní výš, měl své zádrhely, překážky a chvíle, kdy bylo třeba riskovat a učit se úplně nové věci, které jsme neznali.


Co tím chci říct je, že jsme se rozhodli jít cestou "Dodat dobrý projekt a možná nám někdo přispěje" než "Když nám přispějete dost, dodáme dobrý projekt". A samozřejmě si o naší tvorbě může kdokoliv myslet cokoliv a být v srdci přesvědčený, že to někdo jiný dělá líp a zaslouží si tu podporu, co máme my a za kterou jsme hrozně vděční, víc, ale pro nás to funguje.

+ ta spolupráce s jinými projekty je taky velice klíčová a dobré vztahy s ostatními. Dračí hlídka nám velice pomohla a rozšířila povědomí o nás a to je jen začátek plánované spolupráce. Video o tom, jak je špatná, přinese hodně shlédnutí a komenty pod ním, ale dlouhodobá spolupráce bude přece jenom o něco výhodnější. A to je rozdíl mezi tím, podporovat ostatní české projekty a být rád za to, že někdo něco dělá a pouze o tom mluvit.

Je to hodně složité a náročné téma, které by jsme museli probírat opravdu dlouho a ne přes internet, protože tady spousta věcí vyzní špatně a nedá se na to moc reagovat.

Každopádně tohle je náš pohled na věc a náš "bussines plan", když už vidím, že se tady o nás hovořilo.

Btw : patron jsme zase opustili po 4 měsících, ale to už je zase na další debatu.
4.5.2021 12:52 - sirien
Kirael píše:
Video o tom, jak je špatná, přinese hodně shlédnutí a komenty pod ním, ale dlouhodobá spolupráce bude přece jenom o něco výhodnější.

Tak ono ne každý chce chválit nebo mlčet o produktu co považuje za špatný jen protože mu to přinese víc lajků (obrazně řečeno). Ono autenticita je věc které si spousta lidí váží.
4.5.2021 12:55 - Gergon
Tak myslím že zrovna v tomhle mám naprosto čisté svědomí a že jsem dodával kvalitní produkty a obsah po mnoho let. A těch tisíc co jsem v tom utopil svých je taky už dost. Bez nároku na návratnost.
Navíc si nemyslím že bych měl kvalitnější obsah, nebo měl větší právo na finance, nic takového jsem nepsal. I když to tak z tvé reakce vyznívá, jako bych byl někdo kdo nikdy nic nevytvořil, nenarazil na žádné překážky a snaží se o něco na co nemá.
Narážka na moje kritické video na Dračí hlídku jen ukazuje že vám to stále leží v žaludku, i když u mě vůbec nešlo o snahu kritizovat, nebo nabrat sledovanost. Jen diváci chtěli můj názor, tak jsem ho natočil, takový jak jsem to cítil. Následné reakce komunity Dračí hlídky mě jen přesvědčily o tom, že je to někdo s kým bych spolupracovat nechtěl ani za milion, takže tam jsem naprosto v klidu a nemyslím, že bych o něco přišel.
Ale to už sem nepatří. Můj příspěvek měl jen ukázat co je za tím a srovnat jaké finance přinášejí jaké výsledky a jak se to podaří nebo nepodaří se teprve uvidí. určitě nepůjde ven něco, za co bych se styděl i kdybych měl celé sezení přetočit znova s novou kamerou a mikrofonem.
4.5.2021 13:22 - Kirael
Já reagoval hlavně na větu:

"Když to srovnám s tím, že třeba Strangeři - nic proti nim, jen uvádím pro srovnání, měli Patron skoro třikrát větší než my a výsledkem je video natočené z jednoho úhlu, jednou kamerou jedním mikrofonem v jedné místnosti s holýma stěnama a jednou poličkou s rekvizitami..."

A chtěl jsem trochu dovysvětlit, že za tím projektem bylo trochu víc a taky nemalé investice, protože tady to zní jako že jsme si "sedli ke stolu, pustili kameru a na tom rýžujem, zatím co jiní..." Práce s komunitou a platforma twitch odehrála velkou roli a stejně tak investice do streamovací techniky, jak jsem psal výš.

Kvalitu tvojich videí a odvedenou práci tady neřeším a pokud něco vyznělo jako útok (snad krom poznámce o videa Hlídky, tam to bylo cílené) tak to bylo spíš jen o tom, jaký je náš pohled na fungování těchto projektů. Kousek výše jsi psal, že jsi za kritiku rád a určitě doufám, že třeba alespoň něco z toho, co jsem psal je k zamyšlení. O ničem jiném to asi není.
Víme, náš projekt je ve organizaci trochu jiný, než ostatní, ale to neznamená, že nerespektujeme lidi, co se rozhodli jít jiným směrem.

PS : Sirienův příspěvek ignoruju záměrně. To fakt nemá cenu :D
4.5.2021 13:29 - Gergon
Pro mě k zamyšlení asi moc ne, protože nepíšeš nic, čím bych si neprošel už od dob natáčení Dračáku 1. Ale pro ostatní to může být třeba zajímavé podívání do zákulisí tvorby takových projektů.
4.5.2021 15:00 - sirien
Kirael píše:
PS : Sirienův příspěvek ignoruju záměrně. To fakt nemá cenu :D

Asi jako naprosto netoxický celodenní hate rant na Shariinu adresu na vašem naprosto netoxickém Discordu kterého se někteří z vás sami nadšeně účastnili - myslim, že co do toho co nemá cenu mi za svojí skupinu nemáš moc co vyčítat ;)
4.5.2021 15:25 - Aegnor
OT: Myslím si, že by se debata na téma "kdo má toxičtější komunitu" mohla přesunout do nějakého vhodnějšího tématu - třeba vnímání d20 komunity mi na první pohled přijde jako vhodný kandidát. Přijde mi, že to má docela explozivní potenciál.
4.5.2021 15:33 - Naoki
Píše:
Kočkostky! Už jen 10 dní!
https://www.kickstarter.com/projects/greenleafgeek/purryhedrals-kitty-cat-polyhedral-dice

*gasp*
to musím mít! :3 :3 :3
4.5.2021 16:15 - Corny
"Purryhedrals" No ty kráso...
4.5.2021 16:29 - Kirael
Siriene, naše komunita se jednou jedinkrát vyhradila proti něčemu, co osobně považuju jako naprosto zbytečnou šikanu vypravěče a to hlavně z důvodu, abychom vysvětlili, co se stalo lidem, kteří u toho nebyli a četli ty hloupé zprávy na FB, kde Tiruse přirovnávali memečkama k filmu V Síti. Potom už dále u nás nikdo nikoho neřeší. Do nikoho se neopíráme a hledíme si svého. Můžeš o sobě říct to samé?
4.5.2021 16:38 - shari

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085978984832764 secREMOTE_IP: 3.87.209.162