Střípky

brundibar
15.2.2012 17:00
Crowdfunding (kickstarter etc.)
Zajímá mě jestli máte někdo zkušenost s Kickstarterem.

Jde o způsob jak získat publicitu a prostředky pro svůj kreativní počin.

Prostředník si sice vezme 5-10%, ale na druhou stranu je to cesta jak získat sponzorský příspěvek nemalé výše na který by jinak takový kreativec nedosáhl.

více tady Kickstarter.com

U nás se chystá podobný projekt Starthead
(díky crowenovi za info)
18.12.2019 17:13 - ShadoWWW
Ono monetizace čehokoliv, co se týká stolních RPG, je v ČR dost tristní. Zjistit, jak to zlomit, bude těžké.

A přitom v devadesátkách to bylo jinak.
Píše:
Zájem o Dračí doupě předčil všechna očekávání a nakonec se ukázalo, že vydávání knih a her může být lepším a jistějším zdrojem obživy než teoretická fyzika.
18.12.2019 17:16 - sirien
ShadoWWW: Tak zaprvé, teoretická fyzika je u nás mizerná obživa dodneška, takže to je dost laciný (doslova) srovnání, a zadruhý srovnávat dlouhodobou prodejnost produktu s nárazovou funding kampaní mi přijde dost ošemetný.
18.12.2019 17:19 - efram
sirien

Nevím co je na tom osemetneho, podobné, ne li doslovně, se vyjádřil tuším klima už v ikarii. Podle mého to sem shadoww dál pro kontext stavu jejich tehdejšího vnímání reality kazdodenniho zivota
18.12.2019 18:31 - LokiB
No, nevím siriene, jaký máš přehled o platech kvalitních teoretických fyziků, resp. o penězích, k jakým si mohou přijít třeba i díky grantům a jaké projekty se tu dělají :)

jasně, ne každý od nás se dostane k učení na Princtonu.

sirien píše:
Jinak pro mě osobně je zajímavý, že relativně "nenápadní" Strangers zvládli vybrat cca polovinu toho, co mediálně namachrovaný Krotitelé


A i tady by bylo stále fér říc, že prostě vyberou možná polovinu. Takže u těch jedněch můžeme mít výhrady vůči jejich pojetí a prezentaci ... ale prostě jestli vyberou 2x tolik, tak bych tomu neříkal, že jsou méně úspěšní.
Chápu, že je nemáš rád, ale dát kredit tam kam patří, je fér.
18.12.2019 20:09 - sirien
efram píše:
Nevím co je na tom osemetneho

Rozhodnout se o nákupu něčeho už existujícího co je prostě k dispozici je úplně jiné rozhodnutí, než se rozhodnout o sponzoringu něčeho v relativně krátkém časovém okně.

Doma mám hromadu koupených věcí, jejichž vznik by mě vživotě nenapadlo sponzorovat. A existuje spousta seriálů, které sem zkouknul a klidně bych za ně zpětně / za jejich pokračování zaplatil, ale existuje jen málo seriálů a seriálových konceptů, za které bych měl chuť platit něco předem na jejich samotný vznik.

Tj. to, že se něco prodává a tím to vydělává není nutně v relaci s tím zda jsou lidé ochotní něco podobného zasponzorovat předem.


Loki: tak vím, kolik si vydělávají VŠ učitelé a odvozoval sem to z toho. Že se pár jedinců dostane k nějakým super projektům nepopírám, ale nepřijde mi to moc reprezentativní. Na druhou stranu přiznávám, že profil výdělečnosti teoretické fyziky v ČR nastudovaný fakt nemám, tak sem možná mimo (na druhou stranu sem si nevšim, že by moji známí s vystudovanou fyzikou byli nějak zvlášť v balíku - rozhodně ne ve srovnání s lidmi co znám z jiných oborů... ale to může být zase mojí bublinou).

LokiB píše:
ale prostě jestli vyberou 2x tolik, tak bych tomu neříkal, že jsou méně úspěšní.

Celkově vybrali skoro 10x tolik. Jim neberu úspěšnost, spír porovnávám cost/benefit a disponibilní prostředky (zejména propagační) proti výsledku.
18.12.2019 20:26 - Colombo
Že má někdo grant na výzkum neznamená, že bude mít větší plat.
18.12.2019 20:27 - efram
sirien píše:
Rozhodnout se o nákupu něčeho už existujícího co je prostě k dispozici je úplně jiné rozhodnutí, než se rozhodnout o sponzoringu něčeho v relativně krátkém časovém okně


tak to sorry to jsem ti nerozumel presne jak to myslis
18.12.2019 20:28 - York
Colombo píše:
Že má někdo grant na výzkum neznamená, že bude mít větší plat.


Tak tak. Znamená to, že někdo jinej bude mít větší plat ;)
18.12.2019 20:50 - Colombo
York: Nejsem si jistý jestli to myslíš jako sarkasmus ale... jo, v podstatě to tak funguje.
18.12.2019 21:10 - LokiB
Colombo: no, na to znám až příliš mnoho lidí, kteří granty mají, a v podstatě si jimi narovnávají obecně spíše nízké platy v sektoru vědy a vzdělání.
Neznám všechny obory, ale znám takto lidi z míst jako je Zemědělská Univerzita, Organická chemie v institutu kde byl prof. Holý, i lidi z ČVUT i z VŠE, Historický ústav Univerzity Karlovy, atd.
A velké procento lidí by tam bez těch grantů nezůstávala. Mají třeba 35 hrubého a k tomu si dalších 18-25 vydělají na grantu/grantech.

sirien píše:
(na druhou stranu sem si nevšim, že by moji známí s vystudovanou fyzikou byli nějak zvlášť v balíku


Tak já mám třeba kamaráda, který tady vystudoval matfyz, a po škole začal dělat aplikovanou umělou inteligenci pro velké americké firmy a bere řádově desetinásobek průměrného zdejšího platu.

Tím nezpochybňuju, že to není teoretický věděc a tam je to zas trochu jiné, protože primární výzkum je někde jinde než aplikovaný. Ale věřím, že špičky na tom nejsou špatně. Pochopitelně je otázkou, jaká je šance, že je člověk špička :)

jako možná reaguju zbytečně, mi to srovnávání Strangers a Krotitelů přišlo trochu hejtový.
Mně ten jejich projekt byl sympatickej ... prostě zkusili neprošlapanou cestu "go big or go home". Neměli na to, udělali chyby, a poznali to v praxi. kdyby to ale nezkusili, tak by to nezjistili vůbec.
Mohli do toho jít s větší pokorou, snažit se získat podporu v komunitě, volili jinak. Aspoň se ví, že tudy to moc snadno nepůjde :)
18.12.2019 21:25 - Colombo
No, možná to v ČR funguje jinak. Tady na NZ to zpravidla tak neplatí.
18.12.2019 21:29 - sirien
LokiB píše:
po škole začal dělat aplikovanou umělou inteligenci

Sme sice dost OT, ale měl sem za to, že je řeč o teoretické fyzice, nikoliv o informatice.


Jinak máš pravdu, Krotitelé mě skutečně iritujou - a fakt, že ty chyby co udělali udělali opakovaně u víc projektů které selhaly bez jakéhokoliv poučení je jeden z důvodů.
18.12.2019 21:30 - LokiB
Colombo píše:
No, možná to v ČR funguje jinak. Tady na NZ to zpravidla tak neplatí.


V ČR na vysokých školách a různých institutech AV ano. A lidé jsou ke grantům tlačeni, protože z toho má peníze i daná škola/ústav + se jejich nadřízení často "nechají napsat" jako participující, aby si vylepšili zase svoje příjmy. Je to pokřivené.

No nic, zpátky k výběru peněz na vysílání :)
18.12.2019 22:26 - Colombo
Píše:
V ČR na vysokých školách a různých institutech AV ano. A lidé jsou ke grantům tlačeni, protože z toho má peníze i daná škola/ústav + se jejich nadřízení často "nechají napsat" jako participující, aby si vylepšili zase svoje příjmy. Je to pokřivené.

Počkej počkej počkej. To je něco jiného.

Rozdíl je mezi tím, že Uni/Ústav má nějaké peníze z grantu a z toho pak ta univerzita může platit platy (i.e., zvýší se rozpočet uni/ústavu), a tím, že člověk, který dostal grant, si může vzít část peněz grantu přímo jako plat.

Z grantu můžeš většinou: koupit věci do kanclu, koupit techniku pro výzkum, najmout lidi, cestovat na konference + platit občerstvení. Různé uni jsou různě háklivé na to, co si můžeš dovolit (i.e., alkohol nikdy vs alkohol sklenka k jídlu).

Když si pak úspěšný, tak si můžeš vykomunikovat s univerzitou to, že ti zvýší plat podle tabulek.

(alespoň co sem slyšel)

Ale to je na míle vzdálené tomu "Když mám grant, zvýším si plat".
18.12.2019 22:39 - York
Colombo: Možná to dostanou ve formě odměn, ty afaik můžou jít nad tabulkovou hodnotu platu. Ale není to žádnej nárok, šéf ti to musí chtít dát. A dost možná to maj univerzity jinak než ostatní příspěvkový organizace, to fakt netuším.

Standard každopádně je, že plat máš pevně danej tabulkou a ani tvůj šéf s ním nemůže hnout (leda by změnil popis tvojí pracovní pozice, ale to je nebezpečný, pokud to nebude odpovídat tomu, co opravdu děláš). Z grantu se tudíž nakupuje vybavení (což je zisk pro obchodníky) nebo platí firma, která projekt realizuje (a svým zaměstnanců platí několikanásobně větší plat, než máš ty). Zato když jsi garant nějakýho projektu, tak veškerý problémy jdou na tvoji hlavu (za stále stejnej tabulkovej plat). Je to fakt úžasně vymyšlený...
18.12.2019 23:48 - Jerson
Jděte do háje s granty.

Takže, ten Dračí prsten na Startovači

A následují videa na youtube.
Dračí prsten (S01E01) "Volání osudu"
Dračí prsten (S01E02) "Nepřítel na hranici"
Dračí prsten (S01E03) "Jed minulosti"
Dračí prsten (S01E04) "Vítr severu"

Herecké výkony amatérů mi přijdou asi tak na úrovni Dračáku, nicméně v boji se zdá, že to všechno jsou lidé od historického šermu, takže to nějak vypadá. A mají tam i profi herce.

Každopádně je zajímavé, že na natočení dalších tří dílů, tedy nějakých 72 minut, jim stačilo vybrat 30 000 Kč, a vybrali přes 150 000 Kč. 72 minut výsledné práce může být kolik, minimálně dva dny natáčení? Možná i víc.

Když to srovnám, Strangers & Dragons shání na natočení tří sérií 120 000 Kč. Jedna série jsou nějaké tři čtyři hodiny videí, přičemž střihů tam moc není, takže natáčení jedné série může trvat kolik, den? Prostě je to nějakých 40 000 Kč na sérii, přičemž točí v jedné místnosti, mají omezený počet lidí a o kostýmy až tak nejde.

Ne že bych si nedovedl představit, do čeho ty peníze půjdou, ale prostě u těchto dvou projektů mi poměr cena / výkon (nemyslím herecký, ale prostě vykonaná práce) přijde docela nepoměrná. Tedy Dračí prsten je relativně levný, zatímco S&D docela drazí. Krotitelé vedle toho vychází brutálně přepálení, ale to jsme už řešili.

Taky mi přijde, že docela záleží na tom, co za své peníze přispěvatelé dostanou. Tištěná pravidla Dračí hlídky už nějakou cenu mít můžou, podepsané fotky už tak moc netáhnou.
Osobně bych si ještě troufl tvrdit, že roli hraje i (ne)přítomnost holek, jakkoliv je to sexistické. Vsadím svůj měsíční plat, že pět sympatických hráček RPG by na podobný projekt sto tisíc vybralo mnohem snáz, a ani by za nimi nemusela stát nějaká super odvedená práce. S&D nemají ani jednu holku, Krotitelé mají tři, Dračí prsten ještě víc.
(Ano, vím že dokud to parta holek nezkusí, tak jen vařím z vody.)

Navíc mi přijde, že množství vybraných peněz nijak extra nekoreluje s kvalitou ukázané práce (tedy skoro bych řekl, že koreluje, a ta korelace je záporná), nicméně desítky (až stovky) nadšených ohlasů a stovky až tisíce lajků spíše ukazují, že můj pohled na kvalitu se od mnoha lidí liší (nic překvapivého).
19.12.2019 00:12 - LokiB
Colombo píše:
Ale to je na míle vzdálené tomu "Když mám grant, zvýším si plat".


Ještě než půjdu do háje s granty ... tak ne, takhle to není. grant má vždy část, která je na "odměny participantům", takže to jde přímo ve formě peněz lidem, kteří se toho grantu účastní. Nikoli do zvýšení platu, ale jako regulérní příjem. Prostě máš grant 1.000.000 na výzkum kvality vody v akváriích, z čehož 500.000 tě bude stát výbava novými akvárii, 250.000 bude na vodu, kterou tam neustále budeš lít a na spotřební materiál jako jsou lakmusové papírky, a 250.000 jsou odměny.

Resp. si to přečti zde :)

Jerson píše:
Když to srovnám, Strangers & Dragons shání na natočení tří sérií 120 000 Kč. Jedna série jsou nějaké tři čtyři hodiny videí, přičemž střihů tam moc není, takže natáčení jedné série může trvat kolik, den? Prostě je to nějakých 40 000 Kč na sérii, přičemž točí v jedné místnosti, mají omezený počet lidí a o kostýmy až tak nejde.


A kam jsi Jersone započítal všechnu práce na vymýšlení, přípravě, zkoušení (?) atd.?
nebo myslíš, že to nedělají?
19.12.2019 00:26 - Jerson
Tu jsem započítal stejně jako u Dračího prstenu - nikam.
Porovnával jsem požadované množství peněz a odhadovanou délku natáčení s profi výbavou v nějakém odpovídajícím prostředí ("fantasy" místnost versus hrad / hradiště). Plus případné cestovné a stravné pro účastníky.

Nechci hodnotit, o kolik peněz si říkají vzhledem k času, který tomu věnují celkově, ale o kolik peněz si říkají vzhledem k nějakým alespoň trošku srovnatelným projektům.
19.12.2019 00:30 - Log 1=0
LokiB píše:
Resp. si to přečti zde :)

Když jsem četl ten komentář, bál jsem se, že pod linkem najdu rozbor konkrétního projektu, zabývajícího se rozborem vody v akváriích.
19.12.2019 00:35 - sirien
Jerson píše:
Dračí prsten (S01E01) "Volání osudu"

Tak jako... komedie dobrá :D (srsly - schovávání se za kamenem, vpadnutí do zad v lese plném listí, ty výměny dramatickejch proslovů, zatimco poskok stojí bokem a meč má pořád v pochvě - tentokrát to nemyslim nutně zle, ale jako co záběr, to něco co fakt rozesměje :D )

Trochu mi přijde, že kolegové sou zvyklí spíš na divadelní stage než na kameru - ten jejich projev neni přímo špatnej, ale pro video je hrozně - well, teatrální. Takovej nepřirozeně "zvýrazněnej". Prostě jak pro živý publikum.

wheh :/ ty zrychlený záběry sou děsný :/ I když choreografie vcelku hezká. A je milý vidět před kamerou lidi, co ty zbraně uměj i ovládat.


Hej... popravdě... vlastně ve skutečnosti kdybych nechtěl dneska dokoukat poslední díl Killjoys, tak du asi dokoukat tohle :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.14018511772156 secREMOTE_IP: 3.236.121.117