Střípky

Max
22.10.2009 20:47
Základní souhrn formátovacích možností, které v článcích lze využít. Pamatujte ale že méně je někdy více, více je někdy méně ... stejně jako více je někdy více a méně je někdy méně. Zkrátka co je navíc, to překáží.
Autorská citace #81
9.2.2010 08:46 - Alnag
Alek: Ale jo. To asi je řešení. Ale ne momentální... já si to tam pak naliji znovu (až to odstavcování bude vyřešení). Ale potřebuju publikovat. Publish or perish, jak se říká tam u nás...
Autorská citace #82
9.2.2010 09:03 - Alek
Colombo píše:
ale proč mám sakra mít k tomu všemu ještě word?

To je ten největší blud, Colombo. Nevěř jim, žádnej word nepotřebuješ. To jen pár lidí si moc zvyklo na to, že dřív se to psalo prasácky bez odstavců a mezery museli tvořit sami. :-)

Btw, zmenšil jsem ty mezery mezi odstavci.
Autorská citace #83
9.2.2010 09:18 - sirien
Je tu JEŠTĚ NĚKDO, kdo používá nějakou divnou věc typu TeX, nebo jakseto, nebo jde v tomhle směru čistě o akademickou diskusi?
Autorská citace #84
9.2.2010 09:27 - Alek
Ještě k těm mezerám, zdá se mi, že ten editor naznačuje ty mezery větší, než jsou ve skutečnosti, možná proto všem tak vaděj.

Akorát teď nevim, na čem jsme. Jestli jsem to dobře pochopil, s touhle úpravou se stejně nespokojíte. Takže jsou dvě varianty, buď ty mezery mezi odstavci zrušit úplně, nebo zrušit odstavce (ala Max) - tady si nejsem moc jistej, jak by to vypadalo. Vadilo by někomu krom mě, kdyby byly zrušený mezery mezi odstavci úplně?
Autorská citace #85
9.2.2010 09:33 - Alek
ad TeX... měl jsem na to dokonce jeden semestr kurz. Je to asi skvělá věc pro přípravu textů pro tištěný výstup, zvládá to perfektně matematické vzorce, umí to vykreslovat grafiku apod., ale je to jinak děsnej shit :-) a když vidím, že lidi nechápou ani rozdíl mezi tagy P a BR, nemá smysl se o TeXu bavit, takže jo, čistě akademická otázka. Na web je to zbytečný, složitý apod. Kdy už použvat nějaký spešl formátování na webu, tak v ČR máme mnohem lepší nástroj, Texy je sexy. Ale to je bezpředmětné, teď máme CKeditor a vychytávejme ten.
Autorská citace #86
9.2.2010 09:43 - Alnag
Mně by se mezery mezi odstavci líbily, ale musely by být fakt decentní. Teď jsem na to koukal a ještě bych trochu přitlačil... krapet.
Autorská citace #87
9.2.2010 09:47 - Alek
Jakože pak by jsi už nemusel používal BR? :-)
Autorská citace #88
9.2.2010 09:53 - Alnag
Jo. Přesně.
Autorská citace #89
9.2.2010 09:59 - Alek
Tak jsem ještě pixlík ubral, víc už asi nemá smysl, pak už to bude menší, než standardní výška řádku.
Autorská citace #90
9.2.2010 10:01 - Alnag
Teď je to super. Takhle bych to nechal. :D
Autorská citace #91
9.2.2010 10:20 - Colombo
Sirien: ty nevíš co je TeX? Tak to jsi u mne hodně klesl.

Já vám nevím, ale já myslel, že v akademické obci, hlavně lidi kolem matematiky, už mají TeX tak trochu za standart. Já vím, že na UK se ještě píšou věci ve Wordu, ale jinde už dávno pokročili a třeba na MU se to dávno píše v TeXu.

Mi stačilo, jak to bylo minule. Vždycky jsem si zašel na stránku Jakpsatweb a našel jsem si co potřebuju. Většina z toho tu sice nejela, ale po tom, co mi Max hodil povolené tagy, tak jsem byl spokojen a vždycky, když jsem si s něčím nebyl jistý, tak jsem si to vyhledal.
Autorská citace #92
9.2.2010 10:25 - Alek
Colombo: No MU je snad v ČR jediná, která na tom staví. Můžu tě ujistit že na VŠE to neumí 95 % studentů ani správně vyslovit. A já se tomu nedivim, mě tenhle způsob fakt nesed a bakalářku jsem pro jistotu psal v Docbooku.

Colombo píše:
Mi stačilo, jak to bylo minule. Vždycky jsem si zašel na stránku Jakpsatweb a našel jsem si co potřebuju. Většina z toho tu sice nejela, ale po tom, co mi Max hodil povolené tagy, tak jsem byl spokojen a vždycky, když jsem si s něčím nebyl jistý, tak jsem si to vyhledal.

No a teď to máš o krok kratší, můžeš to z jakpsatweb kopírovat rovnou bez změn na hranatý závorky.
Autorská citace #93
9.2.2010 10:28 - Colombo
Tak VUT, mluvme o pořádných školách.:)
Autorská citace #94
9.2.2010 10:32 - sirien
Colombo Existuje tuna softu, který se dělí podle dvou os - použitelný (10%) a debilní (90%) a potom na potřebuju - nepotřebuju...

skutečně se necítím být nijak dotčen tím, že nevím, co je zač editor, pro který očividně nemám využití a který je na 90% nejspíš stejně k ničemu...
Autorská citace #95
9.2.2010 10:51 - Sethi
Meh. Tak já zase půjdu a nasázím si prázdné odstavce mezi plné, no.
Autorská citace #96
9.2.2010 11:01 - Alek
No proto se ptám, která varianta je podle vás lepší, zatím bych radil, abyste bezhlavě neupravovali články. Nejdřív se dohodněme, jak to bude.
Autorská citace #97
9.2.2010 11:06 - alef0
Každý uvedomelý matfyzák píše v TeXu. Články na matematicko-fyzikálno-informatické konferencie sa píšu v TeXu. (S Wordom vás obvykle poženú).

Uvedomelejší matfyzáci píšu slajdy v TeXu.

V akademickej sfére TeX vládne už dobrých 20 rokov a ešte veľmi dlho bude.

Mimo tejto sféry je použitie zriedkavé, ono predsa len ten edituj-skompiluj-pozri cyklus už nie je veľmi prítulný. (Pekné je, že Indesign využíva TeXovský algoritmus na zarovnávanie odsekov).
Autorská citace #98
9.2.2010 11:09 - Sethi
Nevím no. Mně se současný stav líbí (tedy líbil se mi, dokud bylo na první pohled poznat, kde který odstavec končí a který začíná a člověk si na to nemusel brát milimetrové měřítko), dává to smysl i z hlediska jednoho konsistentního formátu (snadná úprava výchozího dokumentu v jakémkoli směru, aniž bych se musela stavět na hlavu, nebo i použití už vyplivnutého html z editoru).

Asi to funguje jako obecně používaný standard z nějakého důvodu. Přijde mi škoda, aby se to jen tak vyhodilo z okna, když to očividně funguje a ještě ke všemu to ani není těžké zaimplementovat do existujících textů.
Autorská citace #99
9.2.2010 11:13 - Sethi
Já si myslím, že diskuse o TeXu je tady trochu mimo. Bavíme se o sféře, kde jsou hlavním literárním produktem odstavce souvislého textu, ne akrobatické sestavy vzorců.

A pokud tedy TeX jedná s odstavci souvislého textu jinak než "váš běžný prací prášek," tak je to podle mě program trochu postavený na hlavu, jde snad o nějakou přenositelnost formátování základních jevů, ne? Ne o to moci používat superhustý formátovací nástroj, jehož výsledky ovšem ocením opět jen v superhustém formátovacím nástroji (a nebo tedy na papíře, což je v případě, kdy se bavíme o formátování článků na webu skutečně přínosné). Co se snažím říct je, nevěřím, že ten editor nepobere vklad z TeXu, pokud je rozumně upravený (ostatně, i z Wordu musí být ten text v rozumném formátu, aby se dosáhlo čistého kódu).
9.2.2010 12:14 - sirien
alef0 píše:
Každý uvedomelý matfyzák píše v TeXu. Články na matematicko-fyzikálno-informatické konferencie sa píšu v TeXu. (S Wordom vás obvykle poženú).

Uvedomelejší matfyzáci píšu slajdy v TeXu.

V akademickej sfére TeX vládne už dobrých 20 rokov a ešte veľmi dlho bude.

Bohové to musí bejt extrémně retardovanej program, když má takovou oblibu u matfyzáků... brr, ještě že s nim nemusim mít nic společnýho

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091234922409058 secREMOTE_IP: 44.199.212.254