Střípky

Max
22.10.2009 20:47
Základní souhrn formátovacích možností, které v článcích lze využít. Pamatujte ale že méně je někdy více, více je někdy méně ... stejně jako více je někdy více a méně je někdy méně. Zkrátka co je navíc, to překáží.
Autorská citace #61
8.2.2010 21:10 - sirien
Už si tam asi dlouhou dobu nebyla, poslední dobou trávím volné chvíle v kuchyni s brouskem v ruce... několik z nich už jsou docela... až moc ostrý.
Autorská citace #62
8.2.2010 21:14 - Alnag
Čím víc to čtu, tím víc mi to přijde jako záležitost stylování. Aleku?
Autorská citace #63
8.2.2010 21:35 - Alek
Noo vida, už vás znam jak vlastí ponožky. Začalo to u nadpisů, které se nelíbí Uši, pokračuje to odstavci. A stejně jako u nadpisů si neodpustím malinko trucovat:

Nadpisy jsou dobro, odstavce jsou také dobro. Strukturování textu, odsazování apod. na webu je důležité (možná ještě důležitější než v tištěném médiu). Ne každý má stejný monitor, rozlišení jako vy. Nemluvě o vnímání textu na obrazovce. Mějte k nim/nám ohledy.

Tak, to jsem se vyplakal, asi už jsem zdeformován dbaním na použitelnost webů. No a teď zkusíme najít ten kompromis, ok? :-) Předem říkám, že úplné zrušení mezer mezi odstavci je velmi radikální řez a velmi před ním varuju tuhle sebevraždu spáchám jen v krajním případě. Spousta textů na něm postavených bude pak totiž naprosto nečitelná. Proto bych navrhoval tu mezeru zmenšit, nebude už tak výrazná, ale přesto tam bude patrné odsazení. Co vy na to?

Uši: jj, už vím, jaks to myslela. Návod pro debily zabral. Dík. :-) Já jsem vycházel z předpokladu psaní nového textu, pak by ten tag br fungoval v poho. Ty jsi zas vycházela z updatu článku, tam je to samo trochu jiné.
Autorská citace #64
8.2.2010 21:43 - Sethi
Ne nezbytně o updatu článku, prostě o vložení i nového článku zvenku (já nevím jak vy, ale já si všechno píšu stranou). Ale tak jsme si konečně porozuměli, tak to asi můžeme oslavit jako úspěch.

Já se musím tedy přiznat, že čím víc si s tím hraju, tím víc se mi současný stav editoru líbí. Mám ráda uhlazené věci a pěkný čistý kód bez nějakých volně plovoucích prázdných tagů na ruční odsazení odstavce ve mně vzbuzuje dětskou radost. Převody z wordu fungují skvěle, jakmile člověk jednou odhalí ten malý trik s odřádkováváním, a pod stromeček bych si přála, aby se ho naučili i ostatní a mohli bychom zachovat pěkné nastylované odsazování.

A když jsi tak zmínil ty nadpisy, nemohla bych dostat malé neškodné <h4>, které by vzhledem vypadalo jako normální text? =)
Autorská citace #65
8.2.2010 22:01 - Sethi
Ušatá™ píše:
a pod stromeček bych si přála, aby se ho naučili i ostatní a mohli bychom zachovat pěkné nastylované odsazování.


Teď trochu vážně. A budu se zase opakovat, ale opakování je matka moudrosti.

Já netuším, jak ten krám uvnitř funguje, takže netuším, nakolik je následující proveditelné.

Když převádím ve Wordu text na zpracovatelný formát, jde v podstatě o dva příkazy: veškeré "zalomení odstavce" (=enter) se převede na "zalomení řádku"; v případě, že následují dvě "zalomení řádku" za sebou, převedou se na jednou "zalomení odstavce".

Pokud by se daly tyhle příkazy nějak vložit do editoru, ideálně spojené pod jedno tlačítko:

Příkaz v tlačítku píše:
<p>Text.</p> převést na Text.<br />

a

Když <br /><br /> tak převést na <p></p>


Už teď vidím, že by ta druhá část nebyla tak jednoduchá - muselo by se nějak zařídit, aby se první <p> tag zařadil za poslední předchozí </p>, aby se zaodstavcovaly celé odstavce, případně v případě prvního odstavce na začátek článku, případně za poslední předchozí </h#>.

Řekla bych, že by to nejspíš nebylo vhodné udělat jako automatický úkon při převedení - zřejmě by došlo k zacyklení. Stejně tak si nemyslím, že by výše zmíněné "dva jednoduché příkazy" mělo smysl dávat do dvou tlačítek, kolem chodí lidi, co mačkají, na co přijdou a asi by ti nedělalo dobrotu.

Další problém je, že výše zmíněné "ultimátní tlačítko" by bylo v podstatě na jedno použití - další zmáčknutí a převedení i nově vytvořených <p></p> by bylo krajně nežádoucí. Zablokování tlačítka po prvním zmáčknutí a odblokování jen po opakovaném varování "jste si vědomi, že další stisk tlačítka způsobí to a to?" I vzhledem k tomu by byl s tímhle tlačítkem problém při rozšiřování již existujících článků, takže by zřejmě fungovalo jen při převodu nových.

Meh. Vyčerpávající úvaha.
Autorská citace #66
8.2.2010 22:03 - Alek
jj, o dobrém propojení toho editoru s Wordem jsem četl, tak fajn, že je to pravda.

Ještě uvažuju, jeslti by přece jen nebylo lepší do toho šáhnout teda víc, jak nastiňoval Max... no promyslím to do zejtřka.

ad nadpisy... h4 bys dostat mohla, ono tam dokonce je a je docela nenápadný. Jen teda není zahrnut v těch tlačítkách editoru. A k čemu by jsi ho teda vlastně chtěla? Kvůli těm nadpisům stránkovaných článků? Já myslel, že to Max vymyslel nějak líp.
Ostatně můžeme se klidně bavit i o vzhledu nadpisu h2 a podnadpisu h3. Klidně dejte vědět, jestli se nelíběj i dalším.
Autorská citace #67
8.2.2010 22:09 - Alnag
Moje konverze nebyla až tak bolestná... když jsem přišel jak na to.

Ale o elegantním kódu bych nemluvil, prasí to a to teda hustě...
Autorská citace #68
8.2.2010 22:11 - Alek
Uši: Jak se chová převod v případě použití měkkého enteru (shift-enter) ve Wordu? To by mělo přesně vytvořit BR. Aspoň OpenOffice mi to dělá.
Autorská citace #69
8.2.2010 22:12 - Jerson
Jak převádět Word jsem ještě nezjistil, já prostě vzal napsaný text ve Wordu, fláknul ho jako další kapitolu a pak nacpal </ Br> tam kde měly být odstavce, přidal název stránky a finito.
Ale že by to bylo jednodušší než předtím, to tedy ne.
Autorská citace #70
8.2.2010 22:14 - Sethi
Alek píše:
Uši: Jak se chová převod v případě použití měkkého enteru (shift-enter) ve Wordu? To by mělo přesně vytvořit BR. Aspoň OpenOffice mi to dělá.

Ano, to je ta klávesová zkratka, kterou jsem se zatím neunavovala hledat =) To je to ^l anebo "zalomení řádku", které tu a tam zmiňuju.

Čiže abych zodpověděla položenou otázku - jo, tohle se překlápí na <br />.
Autorská citace #71
8.2.2010 22:22 - Alek
Ušatá™ píše:
Ano, to je ta klávesová zkratka, kterou jsem se neunavovala hledat =)

A čirou náhodou tohle je zkratka, která funguje i v našem editoru, takže řešení vašeho problému je tu. Jsem prostě dobrej. :-)
Jerson píše:
Jak převádět Word jsem ještě nezjistil, já prostě vzal napsaný text ve Wordu, fláknul ho jako další kapitolu a pak nacpal </ Br> tam kde měly být odstavce, přidal název stránky a finito.
Ale že by to bylo jednodušší než předtím, to tedy ne.

No to samozřejmě jednodušší neni. A právě proto jsme ten nový editor zaváděli, aby už nikdo nemusel přemýšlet o br, p a právě aby se netvořily odstavce pomocí tagu BR. To je prostě špatně. Odstavec je <p> - paragraph, BR žádný odstavec nevytvoří. No tak doufám, že až dohodneme nějakou tu úpravu stylů (kde vlastně ten "problém" leží) , tyhle šílený postupy už nebude muset nikdo podstupovat.
Autorská citace #72
8.2.2010 22:25 - Sethi
Alek píše:
takže řešení vašeho problému je tu.


Za předpokladu, že se všichni ochotně naučí zalamovat Shift+Enter a to nejen v editoru, ale i ve Wordu.

Já ti nevím, já jsem třeba pro každou špatnost, především když vím, že vede k lepším zítřkům. Ale jaké šance tomu dáváš z globálního hlediska?
Autorská citace #73
8.2.2010 22:48 - sirien
Alek píše:
Proto bych navrhoval tu mezeru zmenšit, nebude už tak výrazná, ale přesto tam bude patrné odsazení. Co vy na to?

Mezi odstavci? Klidně
Zrušit obyčejné odřádkování - skočim si pro kudlu a jdu zařezávat prvního hostidže*)

Ušatá™ píše:
jakmile člověk jednou odhalí ten malý trik s odřádkováváním

to jest? Nějak laicky, obyčejně... a hlavně nenáročně při používání?

*) abych potěšil naše drahé češtináře
Autorská citace #74
8.2.2010 23:06 - Sethi
Bez opisu jak a proč:

Ctrl+H. První řádek ^p, druhý řádek ^l. Nahradit vše. První řádek ^l^l, druhý řádek ^p. Nahradit vše.

Voilà.

*

Ještě tedy k tomu převádění, udělala jsem nějaký další malý testík a zalomení stránky (Ctrl+Enter) se prostě nepřevádí.

Co se nadpisů týče, prostě bych chtěla jeden, který vypadá jako normální text. Nic víc, nic míň.
Autorská citace #75
8.2.2010 23:13 - sirien
ok, to je přijatelný
Autorská citace #76
8.2.2010 23:16 - Colombo
může být nonword verze? Bez toho "user friendly wysiwyg" módu? A jestli word verze, co TeX verze?
Autorská citace #77
8.2.2010 23:36 - Alnag
Alek píše:
tyhle šílený postupy už nebude muset nikdo podstupovat.


Myslíš, jako když teď ve 20 ns. textu upravuji p na br? Ani s pomocí Shift+Enter to není žádný med. (Asi budu muset psát kratší zápisky z hraní.)
Autorská citace #78
8.2.2010 23:39 - Sethi
Protože bys radši umřel, než bys celou tu věc převedl na moment do wordu a provedl dva jednoduché úkony?

No každému podle gusta... =)

Neříkám, že je to dlouhodobé řešení, ale v tomhle okamžiku je to zřejmě nejrychlejší a nejpohodlnější způsob, jak se s tím vypořádat. Rozhodně rychlejší než to dělat řádek za řádkem ručně.
Autorská citace #79
8.2.2010 23:54 - Colombo
ale proč mám sakra mít k tomu všemu ještě word? To nemůže být tohle samostatné? Když už, tak chci podporu pro TeX. Třeba i nějakou osekanou verzi ve smyslu
Texify
Autorská citace #80
9.2.2010 08:36 - Alek
Alnag píše:
Myslíš, jako když teď ve 20 ns. textu upravuji p na br? Ani s pomocí Shift+Enter to není žádný med. (Asi budu muset psát kratší zápisky z hraní.)

Tak s tím vyčkej, to je imo zbytečná práce. Já myslel, že když zmenším tu mezeru mezi odstavci, už to dělat nebudete. Takže to není řešení? V tom případě přistupme asi k radikálnějšímu řešení, viz anketa. Já se v tom opravdu ztrácim a to jsem usínal s tim, že jsme řešení našli...:-(

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09796404838562 secREMOTE_IP: 35.175.174.36