Střípky

Max
22.10.2009 20:47
Základní souhrn formátovacích možností, které v článcích lze využít. Pamatujte ale že méně je někdy více, více je někdy méně ... stejně jako více je někdy více a méně je někdy méně. Zkrátka co je navíc, to překáží.
4.3.2011 10:33 - Sethi
Ještě že Tukan chodí na dobrou školu. Budoucnost národa je v bezpečí.
7.3.2011 15:27 - sirien
Colombo píše:
Fakt bych ti doporučoval si prostudovat, co to vlastně ten TeX je, co umí, proč se používá atp.

jo, diskutoval sem to s jednim profi grafikem než sem napsal ten minulej post, a ten mě ujistil, že TeX je přesně to, co v běžném životě absolutně nepotřebuješ, pokud neděláš nějakou profesionální záležitost.
Mimochodem, ve Wordu sem s klidem vypracovával úkoly na matematiku, vzorce tvořil dostatečně úhledný a přehledný a docela jednoduše.
A korporátní (obchodní) sféra má .doc (/.docx) jako docela standardizovanej formát. Pošli něco v .docx a nikdo neřekne ani fň, když něco obdržíš v .docx, nemáš právo říct ani fň.
7.3.2011 16:37 - Ebon Hand
Musím říci, že standardní formát je stále ještě jen .doc a .xls s pár .pps prezentacemi a tím beru korporátní komunikaci v mezinárodním obchodu a s nadnárodními řetězci. Stále se mi stává, že mi to vrací, protože jsem to uložil v novém officu (naposledy centrála OBI).
Jen minimum obchodních firem dává svým zaměstnancům .pdf editor. Skoro všichni mají jen prohlížeč (u mě mají editor prakticky jen grafické firmy, které mi posílají layouty letáků).
To jen tak pro nahlédnutí do reality..
7.3.2011 20:10 - Colombo
To jako, že je vyšší standard špatný nebo co?
7.3.2011 22:28 - noir
sirien: V naší velké firmě otevřeme .docx asi čtyři. Kdo ho umí konvertovat, je považován za IT experta...
8.3.2011 07:17 - chrochta
.docx ještě stále není standardní formát, páč lidi sou "líný" vyhodit starý offisy a pořídit si nové, které ho umí otevřít.

to Colombo: Vyšší standard není špatný - jen zjistíš, že ti je globálně k ničemu (valná většina lidí ho nemá).

to Noir: U nás taky...
8.3.2011 08:28 - alef0
Čakať však, že akýkoľvek webový systém bude podporovať TeX, mi príde milo romantické, ale to sa nestane. Na to je HTML postačujúce.

A k tomu ,,mne Word stačí": TeX je rovnaký ako InDesign. To sú nástroje pre DTP, nie pre výmenu informácií. Drvivou výhodou TeXu je však hlavne to, že odborník je rovno sadzačom, čím odpadá cyklus ,,ja napíšem Word, sadzač to naleje do PDF". Hoci je to na prvý pohľad dinosaurus, vo sfére prírodovednej literatúry má svoj zmysel, lebo strašne urýchľuje cyklus od zaslania článku do jeho vydania. A v menších vydavateľstvách šetrí náklady na zakúpenie InDesignu.

Na Sirienove domáce úlohy Word úplne stačí, lebo tie zrejme nebude čítať okrem cvičiaceho už nik (no offense) a ten DTP faktor tam teda nie je potrebný.

Na druhej strane, príde mi ako znak sebareprezentácie, keď niekto vydá knihoidný dokument a nepoužije na to DTP nástroj.
8.3.2011 09:17 - Colombo
alef0: já nikdy nechtěl, aby mi webový systém podporoval TeX. Já jsem říkal, že s tím systémem, co tu je, si to raději napíšu v TeXu a tady picnu jen úvod a PDF.
8.3.2011 11:11 - sirien
chrochta píše:
.docx ještě stále není standardní formát, páč lidi sou "líný" vyhodit starý offisy a pořídit si nové, které ho umí otevřít.

Dost lidí má pluginy do starejch office, které umožňují docx otevřít a měnit.

alef0 píše:
Na to je HTML postačujúce.

Můj grafický kamarád (ten co mě víceméně ujistil, že mi je TeX k ničemu) k tomuhle poznamenal, že by za HTML střílel, když má každej webdesigner k ruce XML. Vysvětloval mi i proč a docela sem to pochopil, ale ne zas až tak moc, abych to zvládnul smysluplně reprodukovat (vzásadě jde o spor mezi pevnym a variabilnim formátovánim)

alef0 píše:
Na Sirienove domáce úlohy Word úplne stačí, lebo tie zrejme nebude čítať okrem cvičiaceho

...a pár spolužáků a pár lidí v nižších ročnících příští rok. Podstatné je, že se mi to v něm dobře psalo a že nikdo z těch kterým jsem to poslal neměl problém se v tom zorientovat, všechno ostatní může jít k čertu.
Hrozně se mi líbí, jak všichni teoretizujou o těch nóbl věcech - o precizní angličtině a dokonalém formátování e-mailů a dokumentů... a pak koukám někomu přes rameno na skutečné obchodní e-maily o zakázkách pohybujících se v relativně vysokých řádech... a vidím tam angličtinu, která je z obou stran řezaná hlava nehlava, na gramatiku nebo sloh se dlabe, dokud to protistrana pochopí, dokumentace je zpracovaná v ´03 (ne-li ´98) Wordu, formátování se používá při dobré vůli, že tam někdo naklikne i nějakej ten nadpis (jinak než jako tři slova odentrovánim a při dobré vůli i s tučnym zvýrazněnim), přičemž když má dobrej den tak má dokonce i všechny adekvátní nadpisy na stejné úrovni nadpisu... máma mi pár tejdnů zpátky poslala dokument svého známého ohledně nějaké nabídky na spolupráci v také nemalém řádu a teda, to kdybyste viděli - opravil sem tam něco málo angličtiny, ale hlavně sem Pavla donutil opravit nějaké základní kraviny ve formátu (jako třeba text jedné části psaný pomocí Comic Sans MS a podobně) a to se na mě už koukal jako že ho podobné blbosti neberou, protože "pokud má někdo dost času se s timhle srát, tak očividně nemá nic moc užitečného na práci, tak proč s nim spolupracovat".

...a Colombo mi tu bude zkoušet namluvit něco o tom, jak hrozně užitečnej je TeX pro dobře vypadající dokumentaci a o kolik lepší by bylo, kdyby byl zaveden do obecné praxe. Osobně mám dojem že lidi používaj Word jen kvůli tomu že Word Pad neumí rozumně vkládat obrázky.
8.3.2011 12:44 - Colombo
Píše:
... o kolik lepší by bylo, kdyby byl zaveden do obecné praxe.

Si upad? Nic takového jsem netvrdil.
8.3.2011 13:00 - Alek
Colombo by si zasloužil ocenění od nějaké TeX organizace. To už bude snad dýl jak rok, kdy tenhle nesmyslný boj za TeX na webu rozpoutal a furt to žije. Neuvěřitelné :-)

sirien píše:
Můj grafický kamarád (ten co mě víceméně ujistil, že mi je TeX k ničemu) k tomuhle poznamenal, že by za HTML střílel, když má každej webdesigner k ruce XML.

Týjo, si nedovedu představit, že by byly weby psaný v XML. To bys pak na každym druhym webu řešil jaký tag používá pro tučný text, kurzívu apod. (je to b, strong, bold, tucne, silne,...?) Nesmysl, nějaký standard je potřeba a naopak je tendence ten standard posilovat, jestli se nemejlim právě tam směřujou snahy kolem toho cool spojení sémantický web.
8.3.2011 13:51 - alef0
Colombo píše:
alef0: já nikdy nechtěl, aby mi webový systém podporoval TeX. Já jsem říkal, že s tím systémem, co tu je, si to raději napíšu v TeXu a tady picnu jen úvod a PDF.

Tak ono keď ťa nejaký systém irituje strašným spôsobom, tak to úplne chápem (preto mám problém, kam posielať niektoré svoje preklady, ktoré nepôjdu v PDF, lebo dávať ich takto vraždí počet čitateľov.)

Sirien píše:
Hrozně se mi líbí, jak všichni teoretizujou o těch nóbl věcech - o precizní angličtině a dokonalém formátování e-mailů a dokumentů...

Interná komunikácia je folklórne naprasená. Dôraz je na slove interná.

Problém je v reprezentácii smerom navonok: môžeš chodiť v tých istých rifliach a pulóvri a teniskách 20 rokov, ale musíš byť Steve Jobs, aby si to vyvážil inými vecami.

A môžeš posielať životopisy do firiem napísané vo WordPade, bez diakritiky a s Times New Romanom a byť prijatý na vysoké pozície, ale každou kultúrnou vecou budíš lepší prvotný dojem smerom navonok.

Zvyšok ľudí chodí v obleku, dodržiava firemnú kultúru a ich zamestnávateľ generuje materiály od grafika v InDesigne a plagáty kreslí vo Photoshope a nemá firemný email alefo@seznam.cz.

Píše:
...a Colombo mi tu bude zkoušet namluvit něco o tom, jak hrozně užitečnej je TeX pro dobře vypadající dokumentaci a o kolik lepší by bylo, kdyby byl zaveden do obecné praxe.


Príde mi komické, keď defaultne proti niečomu, čo si v živote nevidel (mám na mysli TeX), v každom prípade treba mať triezvy pohľad. Vo všeobecnej praxi TeX nikdy nebude a myslím, že to nik súdny nechce.

Sirien píše:
Můj grafický kamarád (ten co mě víceméně ujistil, že mi je TeX k ničemu) k tomuhle poznamenal, že by za HTML střílel, když má každej webdesigner k ruce XML.

HTML je predpísaná sada značiek, ale na webe sa veľmi často nedodržiava ani základná syntax tohto jazyka, pretože prehliadače sú blahosklonné.

XML je všeobecný formát s jasnou syntaxou určený na výmenu informácií, kde si výrobcovia dohodnú slovník používaných značiek. Jedným z dohodnutých slovníkov je XHTML, ktorý drží aj syntax, aj slovník zo známeho HTML -- keby toto všetci používali, bol by raj na zemi. Ale už sa k tomu blížime.

Píše:
Týjo, si nedovedu představit, že by byly weby psaný v XML.

XHTML je XML :-)

Alek píše:
jestli se nemejlim právě tam směřujou snahy kolem toho cool spojení sémantický web.

Sémantický web chce ešte viac: aby jednotlivé obsahy dokumentov na webe boli označené tak, aby ich významu porozumeli aj stroje. (Ale to sa tak skoro nestane.)
8.3.2011 14:30 - Alek
alef0 píše:
XHTML je XML :-)

No, dalo by se slovíčkařit, ale myslim, že si rozumíme :-)

alef0 píše:
Jedným z dohodnutých slovníkov je XHTML, ktorý drží aj syntax, aj slovník zo známeho HTML -- keby toto všetci používali, bol by raj na zemi.

Tak XHTML větev je myslím všeobecně považována za mrtvolu, na jejímž hrobě se tyčí HTML.
8.3.2011 14:56 - sirien
Alek: Tak můj grafický kamarád vidí otázku XML (XHTML) poněkud (úplně) opačně, ale do tohodle sporu se vám radši nebudu míchat, protože o tom fakticky vim tak málo že jakobych nevěděl nic :)
8.3.2011 15:09 - Colombo
Píše:
Colombo by si zasloužil ocenění od nějaké TeX organizace. To už bude snad dýl jak rok, kdy tenhle nesmyslný boj za TeX na webu rozpoutal a furt to žije. Neuvěřitelné :-)

Zase mi vkládáte do úst něco, co jsem nikdy neřekl a nechtěl.

1. Nikdy jsem nebojoval o to, aby TeX byl na webu
(poznámka: napsal jsem sarkasticky něco, že když bude Wysiwyg, tak chci i podporu pro TeX, soudný člověk to pochopí tak, že považuju wysiwyg za naprostou zbytečnost, samozřejmě, že v případě, kdy na Colomba máte nějaké předsudky a myslíte si o něm kdeco, tak pod tím můžete myslet takřka cokoliv)
2. To sirien tu furt vede válku proti TeXu a furt to tu tahá. Jestli si všimneš, na co jsem nadával, tak to je na naprosto debilní formu wysiwygu, která je na tomto webu a která fakticky ani wysiwygem není! Načež jsem napsal (jak mi poradil Sir Thomas), že by bylo jednodužší to napsat v TeXu a tady to jen upnout.
To, že si Sirien udělal slaměného panáka, nabarvil ho na červeno a teď s ním bojuje, to je jeho věc.

Vsadým se, ze kdibich psal takhle, tak to syryenovy bude taki vadyt. Ale ve shode s tym, co tvrdyl o grafycke podobe textu, bich mu mohl ryct, ze je elytarsky kreten.
8.3.2011 15:41 - alef0
Alek píše:
Tak XHTML větev je myslím všeobecně považována za mrtvolu, na jejímž hrobě se tyčí HTML.

Mŕtvola to určite nie je, len ju zvalcoval oveľa aktívnejší HTML5. To však nie je tragédia, lebo samotné HTML5 má jasne danú syntax, ktorú nie je problém elegantným spôsobom previesť na XML a fičať v strojovom spracovaní ďalej.

(Inak Colombo dostáva u mňa veľké čokoládové srdce za propagáciu TeXu.)
8.3.2011 16:21 - sirien
Colombo píše:
Vsadým se, ze kdibich psal takhle, tak to syryenovy bude taki vadyt. Ale ve shode s tym, co tvrdyl o grafycke podobe textu, bich mu mohl ryct, ze je elytarsky kreten.

Pohoda, někde ke konci prvního řádku jsem si uvědomil že je ten text divnej a že sem automaticky přepnul mozek do modu čtení e1337u. Už mám asi internet braindamage...
8.3.2011 16:36 - Colombo
Syryen: a ted sy predstav, ye takhle musys cyst dlouhi tekst, ne jen nejaki pryspevek na foru. To se na to vikasles, protoye ty to ya to nestojy.
8.3.2011 17:25 - sirien
hhh. Strávil jsem roky tím, že jsem diskutoval s Bifim. Tříobrazovkové příspěvky psané ve slovenštině, proložené slovenským herním/odborným slangem s vloženými citacemi předchozích příspěvků v češtině a mnohdy celými bloky anglických citací a argumentační provázanost napříč celým postem. Výborná výuka rozumění slovenštině a schopnosti vnímat text jako celek bez ohledu formu momentálního odstavce, zvláště když s Bifim nesouhlasíš a musíš to fakt přelouskat, abys mu to mohl omlátit o hlavu. A třeba čtení Nietzscheho v překladu, ve kterém se překladatel snažil "zachovat autentickou podobu autorova rukopisu", tj. celé to přeložil do pro češtinu nepřirozených infinitivních konstrukcí, složenin a rozvitých souvětí, taky není špatný tréning. A prohazovánim ZY zkus dělat dojem na někoho, kdo nepoužívá na svym počítači qwerty s tím, že si často musí pučit počítač s qwertz.
Timhle mě fakt nerozhodíš, věř mi, klidně mi v tom můžeš napsat celou knížku.

Mimo to, rozdíl toho, co tu teď předvádíš, a gramaticky správné podoby je trochu neadekvátní srovnání k rozdílu mezi Wordovým a "ideálním" formátem
8.3.2011 17:46 - Colombo
Píše:
Timhle mě fakt nerozhodíš, věř mi, klidně mi v tom můžeš napsat celou knížku.

Super, si borec.

Píše:
Mimo to, rozdíl toho, co tu teď předvádíš, a gramaticky správné podoby je trochu neadekvátní srovnání k rozdílu mezi Wordovým a "ideálním" formátem

A proč?(konečně se k tomu dostáváme)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096226930618286 secREMOTE_IP: 3.237.65.102