Střípky

Max
22.10.2009 20:47
Základní souhrn formátovacích možností, které v článcích lze využít. Pamatujte ale že méně je někdy více, více je někdy méně ... stejně jako více je někdy více a méně je někdy méně. Zkrátka co je navíc, to překáží.
9.2.2010 12:16 - noir
Tak třeba na bohemistice MU zase panoval WordPerfekt.
9.2.2010 12:18 - Alek
Znovu jsem si přečetl starší posty a třeba na sirionově jasném vyjádření je vidět zásadní nepochopení.
Píše:
> chci, aby když kliknu na Enter, sem ve výsledku dostal řádek a ne nějakej pitomej odstavec
> chci, aby víc entrů udělalo... mezeru. Třeba dvojitou. Nebo odstavec. Řikejte si tomu jak chcete
> chci, aby když vezmu text z wordu a přenesu ho sem, se to přeneslo tak, jak to je - tedy aby enter ve wordu skončil na Kostce jako odřádkování a víc enterů jako mezera

Náš CKeditor se chová přesně jako Word. Jen je třeba správně pochopit jak se Word chová. Enter ve Wordu vytvoří nový odstavec, ne žádné odřádkování. To je prostě nesmysl. Dva entry vytvoří dva nové odstavce.

Ušatá™ píše:
Nevím no. Mně se současný stav líbí (tedy líbil se mi, dokud bylo na první pohled poznat, kde který odstavec končí a který začíná a člověk si na to nemusel brát milimetrové měřítko),

No jo, jenže když mezera mezi odstavci bude viditelná, zas se budete uchylovat k používání BR, protože se vám ta mezera nelíbí. Občas mám pocit, že si nerozumíme. :-)

Takže vzhledem k tomu, že dřív vznikaly ve valný většině články bez odstavců (kdyžtak protestujte, pokud kecám, je to má domněnka), vidím jako nejlepší řešení ty mezery mezi odstavci zrušit a mezery by se tedy tvořily dvojitým enterem, vlastně se tak mezi odstavce vloží prázdný odstavec. Je to teda prasárna, ale nevím, jak jinak se těch BR tagů zbavit.
9.2.2010 12:18 - Alnag
Alek píše:
No proto se ptám, která varianta je podle vás lepší, zatím bych radil, abyste bezhlavě neupravovali články. Nejdřív se dohodněme, jak to bude.


Stav, kdy odstavce nemají velký rozestup a dělá se díra pomocí dvou odstavců jsme tu měli dlouho. Nechal by to tak... přijde mi to OK.
9.2.2010 12:18 - sirien
(sem jedinej, komu používání naprosto nestandardních programů na cz školách nepřipadá jako cool vizitka těch škol, ale naopak jako dokonalá ukázka stupidity českého školství a jeho odtržení od reality?)
9.2.2010 12:21 - sirien
Alek píše:
Enter ve Wordu vytvoří nový odstavec, ne žádné odřádkování.

tak ještě jednou uživatelsky pro naše pokřivené ITáky :)

Enter - dostanu se na novej řádek. Žádná zhůvěřilá mezera. Jak to je v kódu mě nezajímá, prostě dostanu řádek.
Odstavec - taková věc když dokončim určitej blok textu, může bejt odsazenej (nemusí), může mít mezeru (nemusí, klidně si jí vytvořim manuálně)

EDIT: (a neřikej že sem Tě nevaroval že tohle bude na programu dne, když si s tim wysiwygem přišel...)
jinak souhlasim s alnagem - neni důvod tlačit odstavce nějak jinak, než jak sme tu na ně byli zvyklí...
9.2.2010 12:32 - Sethi
Alek píše:
No jo, jenže když mezera mezi odstavci bude viditelná, zas se budete uchylovat k používání BR, protože se vám ta mezera nelíbí. Občas mám pocit, že si nerozumíme. :-)


Ale rozumíme si. Líbí se mi užití měkkého lámání řádků. Jen se snažím apelovat na nějakou user friendly konverzi, aby to nevadilo ani ostatním.
9.2.2010 12:34 - Alek
sirien: V poho, jen prosím nepoužívej slovo odstavec, když si jeho význam vykládáš po svém. :-)

sirien píše:
jinak souhlasim s alnagem - neni důvod tlačit odstavce nějak jinak, než jak sme tu na ně byli zvyklí...

No ony tu odstavce dřív skoro vůbec nebyly. Ale dobrá, takže siriena a Alnaga beru jakože souhlasí. Mezi odstavci bude minimální rozestup, pokud ho budete chtít, prostě odentrujete dvakrát a vytvoříte tak mezeru pomocí prázdného odstavce.
9.2.2010 13:02 - Colombo
ale TeX není nestandartní program. On je standartní už 20 let. Jukni se na jakoukoliv učebnici matematiky, vysázená pomocí TeXu. Nebo to moje PDFko s jmény z Popol Vuh, vysázené pomocí TeXu. A vypadá to 100% lépe, než nějaký blbý word. Je to mnohem kompatibilnější, než nějaký blbý word. PDF je standart. Doc ne, to jen ignoranti si myslí, že se svět točí kolem doc.
9.2.2010 13:07 - Alek
Ježiš, dejte už pokoj s TeXem, tohle je web.
13.2.2010 19:03 - Jerson
Ach jo ... tak jsem opět přidával další pasáže do článku - opět mi vypadlo ukončení druhé strany, a opět mi to u dalších stran vyhodilo nadpisy z označených tagů, takže jsou malým písmem.

Opravdu by nešlo udělat, že jak text uložím do editoru, tak přesně tam zůstane, a nebude přidávat mezery a odsazovat první řádky a tak dál? Fakt se s tím špatně pracuje.
13.2.2010 19:44 - Sosáček
Me se libi jak tukan dela z ignorance positivni vec.

Co prijde dal?
sirien píše:
Nevim co je periodicka tabulka a jsem na to hrdej!

sirien píše:
Zlomky? Nechodte na mne s takovym matfyzackym bullshitem!

sirien píše:
Funkce sinus? Kde to najdu v excelu?


Delam si srandu.

TeX se pouziva sazbu(*) na vedecke a technicke literatury, ale ty mas v popisu prace dela prezentace v powerpointu se spoustou blikatek a soupatek ... a to je fakt druhej konec spektra. (ale je mozny, ze pro jednoduchy formatovani typu "tady nadpis" "tady obrazek" "tady zacatek kapitoly jmenem x" je LaTeXovej format stejne dobrej jako cokoli jinyho, ale komu by se s tim chtelo delat?)

Hej, tak muzes pridelat to texy (nebo XML :D) formatovani, a u clanku udelat menu ktery vybere zpusob formatovani? Protoze kdyz to ted prehodis, tak se vsechny predchozi clanky rozbijou. Premyslim, jak maji ten --konec stranky--- markup udelanej jinde, hm.

(*): to vis co je, zejo? Kdyztak koukni sem: http://en.wikipedia.org/wiki/Typesetting ale v nejaky knizce od pratchetta se o tom psalo, takze asi mas zakladni predstavu.
13.2.2010 20:15 - Alek
Jerson: Nezbývá než doufat, že ti Max porozumí, páč já s tím mám fakt potíže. Respektive zatím jsem takový chování nezpozoroval. Ty pracuješ ve WYSIWIG nebo v HTML režimu?
Já dělám ve WYSIWIG a záhy jsem rezignoval na nějakou vlastní vysněnou stavbu html, to opravdu nemá smysl. Nejlepší je se tomu poddat, nechat ho ať si to tam v pozadí kóduje sám a já se starám čistě o vzhled a do html šáhnu jen zřídka a přitom zachovávám jeho stavbu kódu.
Píše:
a opět mi to u dalších stran vyhodilo nadpisy z označených tagů, takže jsou malým písmem.

todle jsem třeba vůbec nepochopil, jaký malý písmo? Tys tam chtěl nějaký kapitálky nebo všechno velkým?
13.2.2010 20:22 - Sethi
Když importuješ text, který má už nějaké své vlastní formátování (font tuhle, velikost támhle - vlastně obecně cokoli mimo rozdělení Normální/Nadpis # / tučné/kurzíva), tak to prostě dělá bordel v závěrečném formátování v editoru. Nadpisy se pak můžou jevit jako malé (protože si přenášejí nějaký formát zvenčí a editor si to přežvýká tak nějak po svém) a nefungují jako nadpisy stránek. Například. Takže je obecně lepší vyvarovat se fancy úprav v dokumentu a skutečně jen označovat "toto je nadpis," či "toto je kurzíva." Pak budou nadpisy vypadat jako nadpisy a nebudou se ti zmenšovat.
13.2.2010 20:24 - Alnag
No... bylo by fajn, kdyby Jerson napsal o kterém článku mluví. Protože pokud mluví druhé válce o svět, tak ta je formátovaná pořád pomocí tagů page (zřejmě přímo ve zdrojáku) a tam je ten problém hodně i v tom... že nový editor dělá stránkování jinak.
13.2.2010 20:31 - Alek
Jo takhle, no to chápu, že problémy dělat může. Naštěstí třeba Word už umí export do čistého html, kde odhází veškerý šílený formátování krom klasických nadpisů apod.

Ještě k tomu poddání se editoru, jak jsem psal výše. Vpodstatě teď nemá smysl používat BR tag, naopak to může způsobovat potíže a troufám si říct, že to může být příčina toho Jeronova "přidávání mezer". Tipuju, že Jerson si v html editoru nasází BR tagy, pak dá ve wysiwygu enter, ono se to obalí P tagy a BR najednou přebývá. Ale možná jsem úplně vedle.
13.2.2010 21:30 - Max
Pokud jde o stránkování, přidal jsem http://www.d20.cz/staryClanek.php
který jednak vypisuje původní text článku před přestavbou a jednak převádí původní "page" tagy do nové podoby. Stačí zadat číslo nebo klíč článku a vypíše se HTML, které se vloží do zdroje článku.

Proč to nenahradím globálně: Je dost článků, které mají krom názvu stránky i vlastí nadpis např.:
[page name="Nějaký název"]<h1>Nějaký název</h1>, kde by automatický převod přidal ještě jeden h2 nadpis a nevypadalo by to dobře. Volil bych tedy tuto "polomanuální" cestu.
14.2.2010 00:28 - Jerson
Píšu o článku Agenti
Jak si můžete všimnout, nadpisy jednotlivých sekcí jsou malým písmem. Už posledně jsem je předělával, aby každý byl mezi tagy <h2> a zobrazovaly se dobře. Ale pak jsem přidával další texty (v html kódu), jen zkopíruju už existující pousudek včetně tagů a změním text - nepřidávám žádný další tag, který by tam už nebyl. Přesto mi po uložení zmizel tag </page> na konci první strany (to samé se mi stalo minule, i když jsem stranu 1 ani 2 vůbec neměnil) a musel jsem ho tam ručně vkládat. A po uložení jsem měl nadpisy stránek opět mimo tahy <h2>, přitom ještě před začátkem dnešní úpravy bly nadpisy v pořádku velkým písmem, tak jak mají být.
14.2.2010 17:14 - Max
Prošel jsem si agenty. Zrada byla že tam byl stále původní tag page. Prošel jsem to, upravil jsem to ... nedalo mi abych to i trochu neupravil ... v rámci testu writeru.

Každopádně mám zálohu, kdybys chtěl původní stav.
14.2.2010 18:12 - Jerson
Mrknu na to. A díky.
21.2.2010 18:10 - Sethi
Nesnáším, když se ten krám chová nesmyslně.

Občas se stane, že naprosto ignoruje lokaci v textu, na které chci, aby pracoval - a veškeré příkazy (ať psané, nebo tlačítkové) vykonává na naprosto náhodném místě v textu.

Nedá se s tím nijak bojovat, člověk to prostě musí vypnout, jít na ulici zmlátit pár skinů a doufat, že až se vybouřený vrátí, že se editor laskavě uvolí a začne dělat to, co má.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082021951675415 secREMOTE_IP: 34.201.122.150