Střípky

Sethi
20.10.2009 16:28
Dungeons & Dragons, jak vidíme v historii i v praxi, je především mužský koníček. Jednoho by napadlo, že to povede k zaplnění samotné hry nadměrným množstvím spoře oděných dívek, ale až tak moc se to nestává. Jo, jsou tu nějaké ty téměř nahé uvězněné elfky, které je třeba zachránit, nebo baculatá hospodská, kterou se neobratně snažíme sbalit... ale málokdy to k něčemu vede. Nakonec je to rolová hra a je tu dost vysoká šance, že je váš vypravěč taky muž. Tra. Pas. Jistě, hry a romány a další doplňky nejsou kompletně prosté sexy koček na výpravě za nějakými těmi body zkušenosti; takové pak utkví v mysli mužských hráčů, stejně jako se drobečky brambůrků lepí k jejich prstům. Tady jsou, vzácné, hrdé - sex symboly DnD.
Autorská citace #81
24.10.2009 09:50 - noir
Jedu teď busem a jedna taková emo dívka sedí naproti mně přes uličku. A divili byste se - před chvilkou vytáhla tlustou knihu jménem Stmívání!
Autorská citace #82
24.10.2009 09:56 - Alnag
Alef0 píše:
Je mi záhadou, prečo niekto neurobí Potterovské RPG.


Protože to Rowlingová zakázala. WotC mělo zájem...
Autorská citace #83
24.10.2009 10:05 - alef0
Na to existuje nejaký dokument / referencia? Znie to zaujímavo.

To akože chceli d20 Pottery?
Autorská citace #84
24.10.2009 10:21 - Alnag
Ano. Bylo to někdy krátce po vydání 3e. WotC mělo fůru peněz a velkou chuť do dalších d20 her. Informace je od tehdejšího brand manažera DnD Ryana Danceyho, ale kde jsem ji četl (buď jeho blog nebo ENWorld nebo nějaký rozhovor s ním) už po těch letech fakt nevím...
Autorská citace #85
24.10.2009 10:47 - alef0
Po googlení som videl len hmlisté referencie, zmienku o Ryanovi Danceym (nepriamy citát ,,According to Wizards of the Coast's Ryan Dancey, series author J.K. Rowling “has flatly stated that she'll never approve a role playing game in any format.”) a hmla a opar v duchu ,,marí sa mi, že Rowlingová v nejakom interview odmietla všetky RPG", ale reálne žiadna tvrdá referencia.

Tak či onak to vidím na viacerých rovinách:
* či existuje ochota licensovať franchise
* kto bol ochotný to vyvinúť (a pod akým systémom)
* kto by bol schopný to predať

Pri pohľade na súčasný stav komerčných RPG vydavateľov mám pocit, že i keby sa podarilo splniť prvý bod, neexistuje nik, kto by dokázal zabezpečiť ostatné dva. (Opomeniem súkromný subjektívny názor, že d20 nie je vhodný systém pre potteroidné dobrodružstvá.)
Autorská citace #86
24.10.2009 10:56 - Alnag
alef0: Já ti říkám, že jsem to četl od něj. Když mi to nevěříš, tak fajn. Očekávat, že se zachovají sedm nebo kolik let staré odkazy na nějakých fórech nebo blozích desetkrát ztracené nebo přemístěné... mno.

Alef píše:
* či existuje ochota licensovať franchise
* kto bol ochotný to vyvinúť (a pod akým systémom)
* kto by bol schopný to predať


Wizardi by to zvláště tehdy zvládli ve všech rovinách. A ano, byl by to d20 systém. So what...

Alef0 píše:
(Opomeniem súkromný subjektívny názor, že d20 nie je vhodný systém pre potteroidné dobrodružstvá.)


Sorry, ale FFG v tom vypdalo Grimm - hraní za děti, které se propadnou do pohádkového světa. A nemělo to problém.
Autorská citace #87
24.10.2009 11:01 - Sosáček
Nemelo to problem, krom toho ze to bylo d20.
Autorská citace #88
24.10.2009 11:05 - Alnag
Dopis píše:
Nemelo to problem, krom toho ze to bylo d20.


Jak mám přesně rozumět tvojí poznámce? Protože tak na první čtení mi přijde poněkud rýpavá. A mám chuť na to odpovědět něco předpojatosti, předsucích a nedostatku informací...
Autorská citace #89
24.10.2009 11:11 - Sosáček
Souhlasim s panem mnozinou ohledne alef0 píše:
súkromný subjektívny názor, že d20 nie je vhodný systém pre potteroidné dobrodružstvá.

Zaroven, "predsudky a predpojatost" jsou dost ... jaks to rikal u wowu a dnd4, loaded? slova pro neco jako je odhad na zaklade zkusenosti s nejhranejsimi d20 hrami.
Autorská citace #90
24.10.2009 11:16 - alef0
Samozrejme, nemám problém ti to uveriť -- to hore bolo konštatovanie a snaha nájsť nejakú pevnú referenciu (inak je zaujímavé, ako môžu potenciálne vznikať mýty už pár rokov po strate pôvodnej informácie...), takže point taken.

Poopravil by som sa v tom zmysle, že nie je umenie vydať (ak máte peniaze), ale zarobiť na tom. A v druhej vetve: nie je umenie vydať, ale ustanoviť sa v kultúre.

Za niekdajších čias by Wizardi boli schopní urobiť d20 Potter - veď dokázali urobiť Call of Cthulhu d20, čo je ešte obskúrnejší produkt. Či na tom zarobili, sa zrejme nedozvieme. Či sa tento produkt (CoC) ustanovil, je otázne.

Môžeme tiež špekulovať, prečo má Rowlingová takýto postoj - možno má (ona alebo jej prieskumníci trhu) pocit, že sa jej neoplatí obetovať franchise v mene niečoho, čo nezarobí / nezaujme si dostatočné miesto v popkultúre. Hm?

-----------------------------------------------

Jo, inak ten Grimm od FFG v novej edícii už nemá d20.

-----------------------------------------------
Autorská citace #91
24.10.2009 11:18 - Alnag
Dopis píše:
... zkusenosti s nejhranejsimi d20 hrami.


Což jsou které? Aby to nebyla nějaká loaded generalizace na základě velmi omezené zkušenosti kombinované s neochotou se přesvědčit o opaku. Protože (pozor loaded věta) je často mnohem příjemnější setrvávat v jednoduchém černobílém vidění světa, že všechno, čeho se dotkne dvacetistěnná kostka je špatné (event. nevhodné pro ... dosaďte jakýkoliv obsah ...)

A když už teda flame, tak pořádně. Trochu mi to připomíná brainwashing nejmenovaných osob z nejmenovaného diskuzního fóra, pro které byl d20 systém postupně stále nevhodnější pro cokoliv až byl ve finále nevhodný i pro hraní D&D.
Autorská citace #92
24.10.2009 11:22 - alef0
K d20 vs Potter vs subjektivita: keby som išiel hrať Pottera, d20 by som si nevybral, pretože by som musel systém poupraviť, resp. niektoré jeho aspekty by mi boli úplne zbytočné -- napr. také AC Hermiony. Ale to riešme inde. Nevravím, však, že nie je možné odohrať Pottera v d20.

Ďalej sa odmietam podieľať na diskusii ,,d20 je vhodné na všetko" -- to sme tu už videli miliónkrát, naše pozície sú zakopané a nevideli sme žiadny reálny ,,d20 Potter session" :-) Môžeme si maximálne vymeniť skúsenosti z hier typu "Traja pátrači".
Autorská citace #93
24.10.2009 11:25 - Alnag
Alef0 píše:
Jo, inak ten Grimm od FFG v novej edícii už nemá d20.


Vím o tom. Podotknul bych - ta hra má novou edici. Propadáky nemívají nové edice... Hry, které přežily d20 diasporu a úspěšně nabírají vlastní směr se postupně odklánějí od společného základu. Ani to mne nijak nepřekvapuje, připadá mi to jako normální evoluce.

alef0 píše:
Či na tom zarobili, sa zrejme nedozvieme. Či sa tento produkt (CoC) ustanovil, je otázne.


CoC byla hlavně snaha přesvědčit na praktickém příkladě, co všechno lze. V tomhle směru (při pohledu zpět) to rozhodně úspěšné bylo. A CoC d20 pohřbilo Chaosium a hlavně fanoušci klasického (a opravdu hrozného systému) pro CoC, kteří se bouřili pro dvojitě-statovaným příručkám.

Ano, i to je produkt takových "hlášek" jako:

Dopis z Marseille píše:
Nemelo to problem, krom toho ze to bylo d20.


Alef0 píše:
K d20 vs Potter vs subjektivita: keby som išiel hrať Pottera, d20 by som si nevybral, pretože by som musel systém poupraviť, resp. niektoré jeho aspekty by mi boli úplne zbytočné -- napr. také AC Hermiony. Ale to riešme inde. Nevravím, však, že nie je možné odohrať Pottera v d20.


EDIT: Není tohle náhodou strawman argument. D20 nemusí obsahovat AC. Star Wars Saga edition neobsahuje AC. (A je to wizardí hra.) Potter by měl místo toho třeba Spell Resistance. Chápeš?

Alef0 píše:
Ďalej sa odmietam podieľať na diskusii ,,d20 je vhodné na všetko"


Což je opět další věc, kterou tu nikdo AFAIK netvrdil.
Autorská citace #94
24.10.2009 11:54 - Colombo
Píše:
Což je opět další věc, kterou tu nikdo AFAIK netvrdil.

Ano, nikdo to přímo neřekl. (konkrétně v této debatě, jinak to tu myslím už zanělo)
Ale stylem rétoriky...
Autorská citace #95
24.10.2009 12:03 - Sosáček
Alnag píše:
Což je opět další věc, kterou tu nikdo AFAIK netvrdil.

To sice ne, ale napadani kazdeho kdo rika ze d20 se nemusi hodit na vsechno, mi pripada zhruba ekvivalentni.
Autorská citace #96
24.10.2009 12:12 - Sethi
Autorská citace #97
24.10.2009 12:12 - Sosáček
Zkama to je?
Autorská citace #98
24.10.2009 12:40 - Sethi
Wakfu. Někde tu kolem se povalují linky.
Autorská citace #99
24.10.2009 12:45 - PeCi
Linky máš v Seriály fantastiky kde ich Sethi postuje............
24.10.2009 12:58 - Sadako
Alnag píše:
Protože to Rowlingová zakázala. WotC mělo zájem...

A nepamatuješ si náhodou, proč to zakázala? I kdyby ji RPG totálně nezajímalo, tak ji přece muselo napadnout, že je to další potenciální zdroj příjmů (a to se vyplatí). A pochybuji, že by hráči byli k jejím postavám krutější než autoři nejrůznějších slashů.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072154998779297 secREMOTE_IP: 3.235.243.45