Střípky

Dracain
8.7.2009 11:55
Proč to toho hrdinu nenapadlo?
Určitě se vám někdy stalo, že jste četli nějakou knížku a všimli jste si, že hlavní hrdina je pro vás absolutní blbec - vždycky udělá něco, co vy byste kompletně změnili a když potom čtete dál, tak si říkáte "Kdyby ten a ten (ne)udělal to a to,tak by se (ne)stalo to a to!"
Já ale sem tam taky přečtu knížku, kde se hrdina chová přesně podle mých představ a stejně je to trochu nuda, takže nevím...Právě kvůli tomu, že jsem při čtení nemohl ovlivnit chování postav a tím i celý příběh, jsem zkusil gamebooky,ale to už patří jinam.
Co na to vy všichni?
Autorská citace #1
8.7.2009 12:03 - Colombo
Čti jiné knížky, takové, kde ti autor všechno nevyzradí na začátku a hrdina musí tápat ve tmě. Takové, kde v té tmé tápeš ty i s hrdinou. Druhý extrém je ten, kde tápeš ve tmě ty, ale hrdina vždycky přesně ví, co se stalo (přirovnám k CSI: hrdina se rozhlédne a vidí vlas, stopu, otisky prstů, zaprášený stolek, pootočenou fotku) a vždycky dokáže nějakým záhadným způsobem přesně do podrobna popsat to, jak se to stalo. Takový je třeba Poirot (bohužel, viděl jsem jen filmy), herecké zpracování je skvělé, ale jakmile zemře jeden člověk, Poirot přijede a než tu vraždu vyřeší, je mrtvol plný barák. V tomto ohledu se mi mnohem více líbí Monk, ten je mnohem švihlejší, mnohem divnější, má potřebu narovnávat a upravovat a díky tomu si všímá věcí. Protože vlas, stolek, fotku má hned nutkání natočit zpátky. A taky se mnohem častěji plete (hlavné, když mu popeláři nevynesou odpatky).
Autorská citace #2
8.7.2009 12:09 - Nachtrose
A co teprve jeden otravnej porucik? Divak vi vse hned od zacatku, a porucik ocividne casto taky, protoze jde rovnou za zlocincem a uotravuje ho k priznani :-D
Autorská citace #3
8.7.2009 12:12 - Colombo
Však jo, Colombo všechno ví a je děsně otravný:D
Autorská citace #4
8.7.2009 12:19 - Nachtrose
Colombo píše:
Však jo, Colombo všechno ví a je děsně otravný:D


Jo... to mi pripomina jeste nekoho :-)
Autorská citace #5
8.7.2009 12:21 - Lotrando
On Poirot je tak trochu něco jako Holmes. Prostě se to od něj čeká, patří to k věci.

Colombo je podle mě postavený jinak. Tam se většinou ví, kdo je vrah, ale taky se ví, že je těžké jej usvědčit. A příběh je pak o tom, jak to na něj Colombo sehrál, aby se mu přiznal. Proto je tak "hloupý". Aby ho podceňovali a přestali být opatrní.

k původní otázce: ano, najít dneska dobrou knížku, kde je skutečně zajímavá zápletka, která se hned neplácne, je docela problém.
Autorská citace #6
8.7.2009 13:05 - Magus
Koho?
Autorská citace #7
8.7.2009 14:14 - wraiths
Jako mnohem horsi nez Colombo je je Jessica Flatcherova, otravnejsi zenskou neznam. No teda krome jedny zensky u nas v praci :D.
Autorská citace #8
8.7.2009 14:34 - Merlin
Dracain: no...víš, já myslím, že bys často udělal stejnou hloupost jako hrdina a to hlavně z důvodu, že on, narozdíl od tebe nezná souvislosti, věci v pozadí atd. Ty víš, že za dveřma číhá chlap s pistolí, protože tam minulou kapitolu vlezl...hrdina to neví, on se nečetl!
Autorská citace #9
9.7.2009 08:30 - Rytíř
Já ten Dracainem nastíněný problém mám občas taky - je to prostě o míře ztotožnění se s hrdinou. A v obecné rovině je podle mě právě tohle jedna z hlavních věcí, která určuje, co se nám líbí a co nás neosloví.
Už se mi mnohokrát stalo, že knížky, které řada lidí chválí, mě nijak neuchvátili, protože jsem prostě nechápal jednání jejich hlavního hrdiny/ů. Jednali proti mé přirozenosti a cítění, což způsobilo, že jsem byl pouhým divákem příběhu, neponořil jsem se do něj a díky tomu mě zdaleka tak nebavil.

Merlin: máš pravdu, ale někdy ví čtenář totéž (nebo dokonce ještě míň) než hrdina a přesto by jednal jinak.. a o téhle situaci je řeč.
Autorská citace #10
11.7.2009 19:02 - Goran
Nejvíc mi to vadí v situaci, když je hrdina představen jako jeden z největších odborníků v daném oboru a pak v něm pravidelně ukazuje zásadní nevědomost jenom proto, aby se mohla blýsknout jiná postava, která o tom nemá vědět zdaleka tolik. Nebo když něco je na první pohled jasné každému, kdo o oboru trochu slyšel a polovině všech ostatních taky, ale hrdinové to neví, protože s řešením vždycky musí přijít právě jeden člen týmu (jmenovitě Šifra mistra Leonarda je dobrým odstrašujícím příkladem).
Autorská citace #11
12.7.2009 08:10 - Dracain
ALL:Díky za názory...

Merlin:Rytíř píše:
máš pravdu, ale někdy ví čtenář totéž (nebo dokonce ještě míň) než hrdina a přesto by jednal jinak.. a o téhle situaci je řeč.

Souhlasím...ale sem tam se asi taky stane, že si nevšimnu, že vím víc než hrdina, a potom ho, chudáka, takhle obviňuju :)

Colombo:No jasně, kdo jinej by se měl zmínit o detektivkách? Je ale pravda, že detektivky jsou dobrý příklad - a taky tvoje rada platí víceméně i na ostatní žánry...

Magus: Koho co?
Autorská citace #12
13.7.2009 15:18 - sirien
Lotrando píše:
On Poirot je tak trochu něco jako Holmes.

Poirot JE Holmes. Jeho trapná kopie. Jeden geniální detektiv, jeden neschopný pomocník, jeden průměrně chytrý detektiv. Holmes měl trochu lepší level of coolness...

Goran píše:
Nejvíc mi to vadí v situaci, když je hrdina představen jako jeden z největších odborníků v daném oboru a pak v něm pravidelně ukazuje zásadní nevědomost jenom proto, aby se mohla blýsknout jiná postava

To mi v Zaklínačské pentalogii hodně lezlo krkem, týkalo se to tam dokonce více postav.

Tenhle problém jsem hodně cítil u HP série. O hlavním hrdinovi ani nemluvě, toho sem si už propral v jednom článku (chystám druhej podobnej :) ), ale i ostatní jednali mnohy hodně divně.
Autorská citace #13
14.7.2009 13:24 - Magus
Nachtrose píše:
Colombo píše:
Však jo, Colombo všechno ví a je děsně otravný:D

Jo... to mi pripomina jeste nekoho :-)
Autorská citace #14
15.7.2009 09:06 - Argonantus
Poirot je klasická detektivka; jak bylo řečeno, jako každý detektiv vychází z Holmese (a ten zase z Augusta Dupina). Jessica Fletcherová je témě doslovná kopie Jane Marplové. Schéma detektivky bylo tisíckrát odpískáno jako nudné, nicméně znovu a znovu povstává, i když třeba skrytě; Rowlingová píše svoje Pottery taky tak; na konci se dozvíme, kdo je vrah.

Colombo je "detektivka naruby", od počátku víme, kdo je vrah, a sledujeme, jak na to přijde. Dnes už je to taky dost stará záležitost.

Ale ta otázka - a Rytířova odpověď - je možná štěpnější; on je někdy problém, že autor zkouší napsat někoho chytřejšího, než je sám (pokud to má být "nejmocnější čaroděj na světě", tak to nemůže být idiot...). Nebo zkouší napsat profesora oboru, který nestudoval (to je ten Langdon). Pak většinou pohoří.
Osobně jsem zkoušel tyto situace maskovat tím, že "superchytrá" postava není na scéně dlouho a neřekne toho moc. Udělat takového hlavního hrdinu je skoro neřešitelné.

Zaklínačská pentalogie je nesnesitelná z mnoha důvodů. Zmíněný efekt se tam zjevuje pravidelně (jsou tam samé "suprpostavy", jedna vedle druhé).
Autorská citace #15
15.7.2009 13:59 - Nerhinn
V poslední době mám na knížky asi opravdu smůlu, protože se mi tohle stává hrozně často - hrdinka je kráva a život jí komplikuje jen její vlastní blbost; fantasy počínaje, Coelhem konče. Detektivky (na kterých jsem vyrůstala) raději už nečtu vůbec. Proto oceňuji Colomba, kdy divák nemusí čekat půl dílů, než očividný fakt docvakne i natvrdlému detektivovi.
Obecně vzato, imho se s tím nedá nic dělat. Nezbývá než přejít na jiný žánr.
Autorská citace #16
15.7.2009 14:35 - Fibriso
skus knížku Goblin, ta je založená na to, že hlavní postava Jig Drakobijec je pako (člověka napadá deset různých způsobů...)
Autorská citace #17
15.7.2009 14:53 - Colombo
Nerhinn: díky;)
Autorská citace #18
15.7.2009 14:58 - Beltar
Náhodou goblin je boží. Je to hrdina, který jen chce, aby mu všichni dali pokoj, a proto se snaží nic neřešit.
Autorská citace #19
15.7.2009 17:14 - Nerhinn
Colombo: Věř mi, že se mi daří docela úspěšně odlišovat seriál od člena d20. Tedy není zač ;)
Autorská citace #20
15.7.2009 20:39 - Dracain
Magus:Aha...to by mě taky zajímalo,koho! :)

Goblin-to je jako parodie, nebo normální fantasy s takovýmhle hrdinou? (pokud platí druhá možnost,tak by mě to docela zajímalo,člověk si taky sem tam potřebuje oddechnout od "super"hrdinů...)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.091737031936646 secREMOTE_IP: 3.235.249.219