Střípky

Autorská citace #1
28.11.2008 10:08 - Jerson
Jak to, že mi tento článek unikl? Aha, on je z dneška. Tak to potom ano.

Dojem, jehož původ popisuje Sirien jsem si odnesl už z prvního filmu (což byl tedy druhý díl) a každý tento pocit jen posiluje. Knížky jsem nečetl - jedinou fantasy co čtu je ta od Prachetta a v tomto případě nemám důvod činit výjimku.
Autorská citace #2
28.11.2008 10:28 - wraiths
hmm moc se mi to libi, udelal jsem si z nej jakysi-takysi obrazek o Herrym. Procpak tu nebyl uz drive :D.
Autorská citace #3
28.11.2008 11:18 - sirien
Protože jsem se až doteď spokojil s tím že jsem na Harryho kydal špínu v diskusích s jeho zastánci, a to zejména ilgirem. Pak jsem měl sraz se spolužákem kvůli projektu, ale ten se opozdil, tak jsem se rozhodl zabít čas napsáním nějakého článku, a vzpomněl jsem si že při čtení o hlupáctví Lukea Skywalkera jsem si říkal, že Luke je oproti Harrymu furt docela frajer... :)
Autorská citace #4
28.11.2008 11:33 - Rytíř
V podstatě souhlas, první knihy ještě šly, ale v těch dalších mi taky začínalo vadit, jak je Harry neschopný.. mě pravda vadilo snad ještě víc ta neschopnost ohledně magie, než to jaký dělá blbosti. Protože to je totálně nedomyšlený, šestej díl sem dočet jen s přemáháním, sedmej už sem nesháněl.
Autorská citace #5
28.11.2008 11:35 - sirien
Já idiot jsem zapomněl doplnit článek o jeden úchvatný link:

Odrer of the Stick 253
Hůlkový řád 253

(ale, jak mám rád originály tak musim pochválit docela kvalitní překlad)
Autorská citace #6
28.11.2008 11:58 - Argonantus
hm. Všechny tyhle výhrady jsou autorský záměr.
Ve světě Harryho Pottera neexistuje nikdo, kdo by se nedopustil vážných chyb.
Autorská citace #7
28.11.2008 12:04 - Jerson
Myslíš něco jako když Bill Gates řekne o nějakém efektu Windows "To není chyba, to je vlastnost"? :-)
Autorská citace #8
28.11.2008 12:14 - Alek
Mno...ani jsem to nedočet, první kapitola mě nějak zmohla. :-)

Ze začátku to bylo vtipný, to jo. Navíc je to pravdivý, prakticky se s obsahem nedá nesouhlasit. Jako rozbor to vlastně neni špatný. Jen mam pocit, že jsou to omletý fakta. Navíc, jak kdyby vypadly z úst samotnýho Pottera! :-) Vždyť je to on sám, kterej o sobě pořád pochybuje, kterej všem řiká, že neni žádnej hrdina, že vlastně nic nedokázal, že to všechno zařídili jiní. Toho hrdinu z něj dělaj ostatní a to jen proto, že většinou byl u té události, ta událost by bez něj často ani nebyla a nebyli by tam ani ty mnohem schopnější lidi.

Tak nevim, má to být políček fandum postavy HP? Nebo JKR?
Autorská citace #9
28.11.2008 12:39 - DenGrasse
jasně, to všechno je pravda. na věci lze vždycky nahlížet z mnoha hledisek. tohle hledisko je přísně logický, až by se dalo říci účelový :-)
z tohoto hlediska jsme za určitýxh okolností hlupáky prakticky všichni... :-)
rowlingová sází při psaní na hledisko zcela jiné, hledisko emoční (u spisovatelek je častěji užívané než u mužů, což je dáno už rozdílem mezi pohlavími jako takovým). z emočního hlediska je to napsaný dobře. pár logických nepřesností se najde, ale tomu se takováhle sága, navíc průběžně vyvíjená, jen těžko vyhne. a konečně - lidé sami dosti často jednají nelogicky. harryho chování plyne z určitého opportunismu, který je ostatně jeho věku vlastní a v normálním životě se projevuje mnohem neuvěřitelněji...

jistě, třeba o technologiích a vůbec střetu smrtijedů se zákonnou mocí by se dalo polemizovat, existuje mnoho technických pomůcek, které by tp mohly hodně ovlivnit. ale o to nešlo, důležité bylo ukázat pochybnosti v kouzelnické společnosti, která sama neví, na kterou stranu se přiklonit... a bojuje se svým pocitem výjimečnosti,jehož součástí je právě i odmítání všeho technického.

harry jako člověk je krásným průmětem svých rodičů, otce - floutka a matky, která je archetypální kladná hrdinka...
Autorská citace #10
28.11.2008 13:07 - Argonantus
Jerson:

Vůbec nepochybuji o tom, že udělat Harryho jako nedokonalého hrdinu byl záměr. Je to tím zřejmější, že v závěru se ukáže být hodně nedokonalý i Brumbál, a ten se jeví být v prvním díle téměř božsky.
To, že všichni dělají chyby - včetně padouchů - je jeden z nejzřejmějších názorů autorky.
Hned vedle optimistické víry v outsidery, kteří to nakonec rozsvítí.
Nebo, že oficiální establisment stojí za bačkoru a musíme si to vyřešit sami.

Takže námitku s Billem Gatesem pokládám za úplně out. Bill Gates netvrdí, že základní vlastností Windows je, že nefungují.
Autorská citace #11
28.11.2008 13:11 - Rytíř
No dobře, emoční hledisko je fajn a jak říkám, první knihy se mi líbily. I se mi líbilo, že kniha a hlavní hrdinové stárli (spolu se čtenářem).
Ale čím dál víc mi vadilo, že se HP a jeho kámoši střetávají s těmi super magickými udělátky a nic sami nezkusí? V jejich věku vyrobil táta HP magickou mapu, která ukázala vše v Bradavicích. Jak to udělal? A hlavně, proč to ani Harryho, ale ani Hermionu nezajímalo, proč to nezkusili?
Byli tam dvojčata Ronyho, co na tomhle poli operovali, ale nikde ani náznak, v čem byli tak výjimečný, jak to, že oni to dokázali a jinak nikdo.. to mě dráždilo :)
Dtto ty poznámky Snapa v učebnici o míchání lektvarů a správných postupech. Taky zajímavý, jak na to přišel. Byl tak pilný student? Studoval starý návody, experimentoval ve svým volnu v laboratoři? Možná jo... ale zase, ani zmínka. Prostě někdo to uměl, někdo ne a podle příkladu dvojčat soudě to pilným studiem nebylo :)
A to mě jako štve, vadí mi to, už sem si to pak neužíval.. kor když byl Harry v porovnání s ostatníma čím dál horší.
Souhlasím, že on se za hrdinu nepovažoval, jenže to by pak už ani nešlo, dyk jím fakt nebyl :D
Autorská citace #12
28.11.2008 13:21 - wraiths
Rytíř: Jeno ty jsi to konecne rozsvitil.
ja myslim ze Herry je jen jedna velka bublina ktera splaskne. az budu dedou tak vnoucata o zadnym Herrym nebudou vedet. proste Herry je jedno velky tamagochi.
Autorská citace #13
28.11.2008 15:41 - sirien
DenGrasse To nemyslíš vážně, že ne... já proti emočnímu hledisku nic moc nemám, klidně si přečtu knížky od ženských-ženských autorek, ale tohle je... prostě ujetý. Sorry ale HP FAKT neni emočně uvěřitelná postava, pokud ho nebudu považovat za emočního retarda, co knížka, to totální úlet. Tohle JKR fakt nedala.

Alek No, facku JKR dám kdykoliv rád, protože se nijak netajím tím že jako autorka stojí za h* a její úspěch je stejně zasloužený, jako vítězství frontmana Tokio hotel v anketě o nejkrásnější zpěvačku (vyhrál protože skupině typů na jednom velkym a úchylnym serveru přišlo, že nebude špatnej vtip ho zvolit - měl okolo 90% hlasů což odpovídalo několika milionům, protože, jak říká Sethi, "internety se rozhodly")

Druhak to je mířeno všem fandům HP který sou z něj naměkko.

Jako kritika postavy to je míněno jen napůl - ta postava se kritizuje sama, nemusim jí v tom ani pomáhat.

Argo: Přečetl jsem všech sedm knih, některé z nudy vícekrát. Vzhledem k vykradenosti a vzhledem k tomu že jsou celé strukturovány dle příruček pro začínající spisovatele odmítám připustit že by JKR měla jakýkoliv takto komplexní autorský záměr.

Ze stejného důvodu si nepřipouštím Dan Greasův argument o společnosti bojující s vlastní nadřazeností etc. - sledujeme-li vývoj této "společnosti" od první knihy dále, vidíme její krystalizaci, ve které spatřuji zřejmý vývoj od "udělám hezký pohádkovo-současný svět blízký dětem přes "trochu ho rozvinu". Vzhledem k tomu jak je ona společnost ukazovaná pochybuji o jakémkoliv jiném než povrchním záměru v jejím představení a hledání podobných věcí považuji za hledání významu v něčem, v čem žádný autorský význam původně není.

Rozvinutí postavy Brumbála v sedmé knize je jedním z mála světlých stránek série. Rozhodně bych to neinterpretoval jako "nedokonalost", spíše jako ukázání toho že cesta k velikosti vede mnohdy přes různé serpentiny (mimochodem si povšimněte takřka komunistické proměny Brumbála z ambiciózního, nadaného a charismatického leadera, který měl krůček k tomu být sám Voldemortem, k lidumilovi který dává všechen svůj potenciál ostatním. Nejsem zastáncem toho vidět v díle nutně autora, ale vzhledem k docela nízkému sociálnímu původu autorky, kdybych byl...)

Jinak Jerson má pravdu. Všimni si toho, že kdykoliv JKR prohlásila, že je v knize nějaký skrytý význam, tak to bylo AŽ POTÉ, co nějaký kritik nebo skupina fanoušků začala tento význam z knihy vykládat. Prostě vybírala z fandomu názory které se zdály být in pro autorku do které se stylizovala a převzala je za vlastní. Typicky například výklad Brumbálových homosexuálních sklonů.

Stejně tak odmítám, že by se Harry neprezentoval jako hrdina. Sice možná tvrdil, že to tak není, ale jeho chování naopak odpovídá chování někoho, kdo se za vyvoleného hrdinu považuje. Bez rozmyslu se stupidně vrhá do nebezpečí, která ohrožují i ostatní (výlet na ministerstvo za Voldemortem, odmítá počkat na příchod mocnějších čarodějů, v čestce odmítne Giny "pro její vlastní dobro" a mnohé další scény jasně ukazují že pokud autorka nechtěla aby se HP prezentoval jako hrdina, tak to nezvládla, protože se tak prezentuje svým chováním)
Autorská citace #14
28.11.2008 15:48 - Alek
Rytíř: Jak nad tim začneš moc přemejšlet, začneš zkoumat ten svět a nenecháš se unášet tim, no řekně emočnim hlediskem, celý se to halt zbortí. :-) Mě kupodivu nikdy ten svět natolik nezaujal, abych ho takhle analyzoval. Já si prostě užíval, jak to pěkně odsejpalo, jak tam na muj vkus dobře vykreslila vztahy postav atd. a až do šestýho dílu to bylo super. A postava Harryho mě stejně nikdy moc nezajímala, takže mi ani neva, že byl neschopnej. :-)

A z těchhle důvodů taky pochybuju o wraithsově splasknutí :-) IMO to tak nedopadne. Nejen vzhledem k vcelku povedenejm filmum, ale hlavně proto, že tady v podstatě nic podobně poutavýho zatim nikdo nenapsal (myslím tim samozřejmě v dané kategorii a pro danou cílovou skupinu).
Autorská citace #15
28.11.2008 15:52 - sirien
Alek: Ale napsal. Jen se z toho nestal mem, thats all.
Autorská citace #16
28.11.2008 16:05 - Alek
sirien píše:
Alek: Ale napsal. Jen se z toho nestal mem, thats all.

No právě, a jelikož kolem ničeho jinýho neni takový šílenství, tak usuzuju, že HP přežije, kdežto ty ostatní (třeba i kvalitnější) věci zapadnou. Já prostě za HP vidím trochu víc, než jen povedenej marketing. Marketing udělá dost, přesvědčí lidi o koupi, ale už neudělá to, že si o tom děti povidaj ve škole, že si to pučujou, doporučujou, že píšou smyšlený HP povídky atd.
Autorská citace #17
28.11.2008 16:08 - sirien
Všimni si, že díla která přetrvávají jsou v 99% případů ta, která se vypracují a pak jsou. Harry měl boom nástup... ale nebejt filmů, tak to už je death záležitost. Až odpromítaj druhej díl sedmýho dílu... tak mu moc života nedávám
Autorská citace #18
28.11.2008 16:14 - Alek
Death záležitost? Možná pro nás. HP žil až do lonska docela dost, ale máš pravdu, že to mohutně podpořily filmy. Nevim, jak se dětský knížky můžou vypracovat, HP bude prostě pořád stejnej a ti dnešní potterovci odkojej svoje mrnata těmahle knížkama, to jsem si jist. :-)
Autorská citace #19
28.11.2008 16:35 - sirien
Hm. To se řikalo o kdejaký knížce... rodiče občas básněj o knížkách jejich mládí, a žádnou z nich sem nečet
Autorská citace #20
28.11.2008 16:49 - Léto
Proč je Harry Potter úplný hlupák? Protože si to může dovolit. Jeho nepřátelé jsou totiž ještě stokrát hloupější než on sám. A příručku úspěšných zlých krutovládců neviděli ani z expresu.
Aneb: "Sice mi ubíhá čas a tvoji zachránci jsou na cestě, ale než tě zabiju, ještě ti důkladně osvětlím svůj krutý plán. A budu to prokládat manikálním smíchem." Popřípadě: "Sice tě můžu snadno zabít, ale raději ti dám šanci a vyzvu tě na souboj, aby všichni viděli, že se tě nebojím!" Ovšem všichni víme, že mezi "zbabělostí" a "zdravým rozumem" existuje určitý rozdíl.
Proto se HP nemusí bát vtrhnout přímo do toho nejhrozivějšího nebezpečí. Ať už totiž udělá cokoliv, má jistotu, že Smrtožrúti to vždycky pohnojí ještě hůř.

A souhlasím s myšlenkou, že za 20 let budou zase jiné hity. Nebo snad dneska kojí rodiče své děti Sandokanem, popřípadě Timurem a jeho partou? Nějak jsem si nevšiml. ;-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.082939147949219 secREMOTE_IP: 18.221.208.183