Střípky

Autorská citace #21
25.1.2007 15:45 - Jerson
Víte co? Zvažte, jak dobrou mají hráči kostkových RPG dovednost "Házení kostkami" ve smyslu "hoď co nejvyšší / nejnižší číslo" :-) A aké si všimněte, jak v těch vypjatých situacích hráči hází - vsadím se, že přesný pohyb svalů a jen několik o otoček kostky. Když mu jí dáte do pohárku, ať pořádně zatřese, pravděpodobnost už zase převezme otěže.
jinak kamarád měl k10, která pokaždé hodila 0. A to jí neupravoval.
Autorská citace #22
25.1.2007 15:51 - Rytíř
Alnag: Ano, z hlediska statistiky je při každém hodu pořád stejná šance co padne.. jenže zrovna tak je z jejího hlediska dané, že po dvou hodech 20 na k20 je VELMI malá šance, že ti padne třetí dvacka... říká se tomu tuším permutace, neboli svázané výsledky náhodných čísel se stále stejnou základní pravděpodobností výskytu... a statistika nám tak jen potvrzuje to, co nám říká obyčejný selský rozum, že totiž hodit tři dvacky za sebou se povede jen když vám jde fakt o život, jinak nikdy :)))
Autorská citace #23
25.1.2007 15:55 - Rytíř
Jerson: souhlas, podvědomá znalost vyvážení kostky, vnímání důlků nebo čísel kůží a nacvičený vrh, to si přesně myslim, že u tzv. "oblíbených" kostek je přesně to co funguje... a jak fungovala ta moje kostka, než mi jí zahodili. Vždycky když jsem jí nějakou dobu koulel ve dlani a nechal spadnout na stůl tak, aby běžela po malíčku, otočila se zhruba 3x (byla těžká) a třikrát z šesti hodů padla šestka (bylo to ještě v Drd, takže šestistěnka).
Když jsem jí protřepal ve spojených dlaních a nechal spadnout na stůl, házela "normálně". :)
Autorská citace #24
25.1.2007 15:58 - Jerson
Tak nějak - kamarád házel na k20 pravidelně nízká čísla (podhazovali jsme), ale jen dokud jsem se na něj nedíval. Když jsem se díval, tak mu to nějak nepadalo, hlavně proto, že jsem mu neuznal hod, kdy se kostka ani jednou neotočila a jen přepadla z dlaně na stůl (asi 5 cm). U k6 by to bylo ještě markantnější.
Autorská citace #25
25.1.2007 15:59 - Rytíř
:)) Nicméně pořád trvám na tom, že opravdu soustředěné přání lidí má svou sílu.. protože pak padají čísla i lidem, co to normálně "neumí".. :)
Autorská citace #26
25.1.2007 16:01 - Alnag
Rytíř: Potíž je v tom, že ty výsledky nejsou vzájemně svázané. Jsou nezávislé. Je to stejné jako když vezmeš pytlík dáš do nějak dvacet kamínků každý s jinou barvou a pak se bez koukání sáhneš do pytlíků a vytáhneš kamínek. A pak ho tam zase vrátíš! Šance, že jej vytáhneš znovu je stejná jako ta, že vytáhneš jiný kamínek - tj. 1/20. Šance, že padne 3x za sebou 20 je 1/20*1/20*1/20 a je úplně stejná jako ta, že padne třeba 8, 13 a 18. Ta je taky 1/20*1/20*1/20. To není fikce to je realita. Selský rozum je občas prostě mrcha.
Autorská citace #27
25.1.2007 16:03 - Alnag
Jinak z DrD 1.2 mám jednu šestistěnku, která je viditelně deformovaná a padají na ní výrazně častěji čísla 5 a 6. Ale nebojte používám ji jen jako DM :-)
Autorská citace #28
25.1.2007 20:30 - wraiths
Rytíř : pockej to jako hazite kostku z ruky...8-)? u nas je to nemozny jeden kamarad narezal ze silny kartonovy role kelimky nalepil dna.kazdy kelimek je stejnej.a musi kostky mixovat v nem. ale pomalovat si ho mohl kazdej jak chtel :-). takze hod palti jen s timhle kelimkem.tim se vylouci fixlovani a nikdo nerika ze se kostka malo tocila. proste zachresti a jak rika Jerkson,oteze ma zas pravdepodobnost.
Autorská citace #29
25.1.2007 21:00 - andtom
25.1.2007 16:01 - Alnag: Ta pravděpodobnost 3x20 a 8,13,18 je stejná, tj. 1/20*1/20*1/20 pouze tehdy, pokud se trvá na pevném pořadí 8,13,18 (nebo jiném pořadí těchto tří různých čísel, ale dopředu pevném). Pokud na pořadí nezáleží, tak je pravděpodobnost 8,13,18 selským rozumem vyšší - u prvního hodu mám 3 možnosti vhodného čísla, u druhého dvě možnosti a až u posledního jedinou možnost, takže pravděpodobnost 8, 13, 18 bez pevného pořadí je je rovna 3/20*2/20*1/20.
To jen pro pořádek, nevím jestli jsi myslel pevné pořadí nebo ne.
Autorská citace #30
25.1.2007 21:06 - LZJ
K té pravděpodobnosti: ono hlavně málokdo ocení sekvenci 8,13,18 stejně jako 20,20,20. Takže když nastane ta první, tak si toho nikdo ani nevšimne, ale té druhé jo. Zvlášť když něco s pravděpodobností 1:8000 nenastává tak často.
Autorská citace #31
25.1.2007 21:12 - Alnag
andtom: pravdu díš. Myslel jsem pevné pořadí. To je hlavně vidět, když vznikne nějaká posloupnost - 1, 2, 3, ... (na to jsou lidé taky zvlášť všímaví...)
Autorská citace #32
26.1.2007 07:39 - Xeth
Pravidelné házení vysokých nebo nízkých čísel, to jsem myslím zatím neviděl, tedy snad až na jediný případ kdy k6 dávala většinou (!!!) 4+. Občasné řetězce podobných hodů jsem ale zažil a celkem dostkrát.
1) Můj celkem podprůměrný bojovník se jen tak z legrace účastnil královského turnaje na počest kdo ví čeho. Každý souboj (na měče) byl do první krve což bylo buď určitá část HP nebo vyloženě krvácení (bylo to ještě blahé paměti AD&D a kritických zásahů). Moje postava porážela v prvním, maximálně druhém kole své soupeře tím, že ža jsem si hodil 20 a kritický zásah. Tenhle bojovníček to dotáhl až do finále, kde ho sťal nějaký drakobijec.
2) Celkem nedávno byla postava partovního bijce (monk) totálně seřezána v relativně nenáročným encounteru. Šlo o v lese pobíhajícího destrachana. Normálně by ho tato postava seřezala tak rychle, že by chudák destrachan netušil co se stalo, ale ne tentokrát. Hráč si hodil sérii sedmi 1 (na d20) v řadě na všem co házel - útok, save... prostě všechno - a skončil na lopatkách. :)
Autorská citace #33
26.1.2007 08:03 - Rytíř
Alnag: Mám neodbytný pocit, že si pořád malinko nerozumíme.. :) Tak to raději napíšu ještě jinak - jak nám briskně LZJ spočítal, tak šance, že potřetí za sebou hodíš 20 na k20 není 1:20, jak naznačuješ, ale 1:8000! Což je dost rozdíl.. a právě to, o čem se tu furt bavíme, jak je možný, že u někoho, někdy, jak se zdá neplatí :))
Když jsem se o tomhle kdysi bavil s naším profesorem matiky, tak souhlasil, že pokud bysme znali dostatečné množství předchozích hodů kostkou (přičemž "dostatečné" znamená v tomto případě fakt enormní počet hodů, nerozebírali jsme zda milion nebo miliardu), dalo by se s velmi vysokou mírou pravděpodobnosti předpovídat, co padne při příštím hodu... tahle představa se mi moc líbí :)
Xeth: sedm 1 za sebou?? ty brďo.. tomu řikam mít svůj den teda! :))
Autorská citace #34
26.1.2007 08:13 - Jerson
Rytíř - nemáš pravdu. Je jedno, kolik hodů předtím znáš, co padne na dalším z nich neodvodíš, pokud jsou opravdu náhodné. Ostatně na tomto principu funguje ruleta a existje jen jeden trik, jak jí přelstít, a ten není v pravděpodobnosti :-)
Jinak je ale zajímavá ještě jedna věc - otočte to. Jaká je asi šance, že by se žádné postavě za celou hru nepodařila série dobrých hodů (ať už to značí cokoliv), že by v kritickou chvíli nepadlo to jedno jediné číslo (třeba 01 na dvou desetistěnkách při hodu na procenta, což už jsem taky viděl) ...
Můžete si to i spočítat, i když to nebude jednoduchý výpočet, je v něm moc proměnných, ale šance že se to nestane je téměř nulová. Zvlášť při větším množství hodů, hráčů a her.
Ale člověk by se asi nepozastavil nad tím, že během celé hry nikdy nepadlo nic extra, i když statisticky by to byl taky zázrak :-))
Autorská citace #35
26.1.2007 08:16 - Vannax
Tahle diskuze to je docela prdel. Nevím co tu tak sáhodlouze řešíte, když je řešení tak prostý. Když chcete aby kostky házely vysoký čísla, jednoduše si pořiďte kostky pouze s vysokými čísly...:)
Autorská citace #36
26.1.2007 08:23 - Jerson
vzhledem k tomu že u mě podhazujeme, tak je účel hodit co nejméně. Ale zase šestky se počítají jako nuly, takže dvě šestky je nejlepší hod a dvě pětky nejhorší - zatím nikdo neovládl štěstí tak moc, aby to bylo výrazné. Holt naučit se takový hod hodit "dobře" není jen tak :-)
Autorská citace #37
26.1.2007 08:24 - Rytíř
V: Jo, taky se mi líbí, jak tu semelem první poslední.. :))
Jerson: hmm.. no, trochu jsi mě zviklal.. je možný, že si to pamatuju blbě, že sem mu tuhle svojí teorii předestřel a matematik jí nevzal :)))
Dám teda k dobru jinej frk :)), když sme teda u těch náhodných čísel - táta mi nedávno řikal, že čet článek kdesi v Science snad, že britský vědátoři zjistili, že objevili souvztažnost mezi výsledky čistě náhodných akcí v závislosti na tom KDY byl test proveden. Vyšlo jim zhruba něco v tom smyslu, že každé první úterý v měsíci v 15:01:02 padne na k20 vždy 8. Dobrý co :) Trochu to prej nabourává lecjaké teorie o našem vesmíru a tak a vůbec..
Enormní zájem to imho vzbudilo právě u hazardních hráčů rulet :D
Autorská citace #38
26.1.2007 09:55 - Jerson
Já hody v RPG probíral s učitelem statistiky, co hrál RPG a překvapil jsem ho, jak dobře jsem měl zmáknutou statistiku hodů - a že jsem znal jiné kostky než k6 :-) (Zato on neviděl k30 :-)
S těmi náhodnými čísly a výzkumem - moc tomu nevěřím, hlavně tomu závěru. Musel bych si ho přečíst a ověřit sám :-)
Autorská citace #39
26.1.2007 09:59 - Alnag
Rytíř: Myslím, že se necháváš příliš unést tím LZJovým výpočtem. Ten totiž neříká nic, než to že budeš-li usilovat o jakoukoliv konkrétní řadu, tak čím delší tím méně pravděpodobná. Nicméně protože hody jsou nevázané tak je jedno jestli ta řada bude z dvacítek nebo z čísel nějak náhodných. A jeden jakýkoliv hod má pro každou stranu stále pravděpodobnost 1/20.
Autorská citace #40
26.1.2007 10:16 - Alek
K té ruletě...myslím, že to není zrovna ideální příklad, neb dnešní rulety už jsou o trochu jiný náhodě. Jsou prej naprogramovaný; aspoň mi to tvrdil kamarád, kterej si z toho udělal celkem slušnej přivýdělek. Měl sešit plnej popsanejch stránek čísly, jak padaly, hledal určitou podobnost a podle nich pak sázel. Vlastně se jí pokoušel hacknout, a dle výsledků mu to docela vycházelo...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.070938110351562 secREMOTE_IP: 3.238.118.192