Prostředí

sirien
4.1.2018 06:09
Autorská citace #81
5.11.2018 18:05 - RoVan
Log 1=0 píše:
...k tomu konceptu "realistického" pití: Ideální je myslím borovička. Je to silné, a jalovec v horách roste hojně, neb vydrží skoro všechno (jako trpaslíci)...

Naprosto skvělé, určitě využiju!

Jinak bych řekl, že ve velkém závisí na světě a pohled na trpasličí kulturu, pokud se dobře pamatuju, tak typičtí Tolkienovští trpaslíci jsou prostě zalezlí v zemi, kde dolují, kují zbraně a brousí drahokamy a vše ostatní vymění s lidkými městy poblíž (např. Erebor - Dol?).

Přestože mám rád fantasy stereotypy, tak ve svém světě, ve kterém teď hrajeme, mám řešeny trpasličí podzemní města tak, že mají i vlastní zásobování. V přilehlých podhorských oblastech pěstují základní obilniny, těží dřevo, na stráních chovají trpaslíci dlouhosrsté ovce (zdroj masa a vlny) a vaří pivo (bez chmele, zato z čisté pramenité vody) a v přilehlých údolích pěstují odolnější obiloviny, zeleninu a ovoce*.
Nejsou sice 100% samostatní, ale přijde mi to uvěřitelnější, než se spoléhat čistě na import.
Centrální sýpky a spíže se pak nacházejí přímo v podzemních městech, v případě války nebo ohrožení se evakuují trpaslíci nad povrchem do bezpečí trpasličího města.
Pokud by v tom někdo viděl nějakou nesrovnalost, nebo měl nápad, určitě se nebráním zpětné vazbě, postavy v kampani se ještě k trpasličím městům nedostaly, takže mám co zlepšovat. :)

*nejsem moc vzdělán co se týče botaniky, ale beru to tak, že pěstují odolnější kultivary existujících plodin, když nad tím přemýšlím mohl by tam být i nějaký kultivar chmele

ad: Zbraně a trpaslíci

Mě ty sekery a kladiva přijdou dobré, pokud to zvážím jako trpasličí zbraň v trpasličí kultuře. Trpaslíci jsou kováři, takže pokud počítají, že budou plátové zbroje relativně běžnou výbavou, tak je volba pádné zbraně logická, zvlášť, jako ´side arm´ pro běžné nošení.
Ve středu s jinými, většími rasami, ano, dosah priorita.
Autorská citace #82
5.11.2018 21:39 - Tarfill
Jo, pravda, jalovcová nebo borovička zní oproti mýmu prvotnímu nápadu na borůvky rozhodně líp... :-D
Autorská citace #83
5.11.2018 22:06 - Colombo
ad sekera side-arm

Prvotními zbraněmi byly lovecké náčiní a různé nástroje při tom používané. Typicky kopí, luk, atl-atl, prak, později lovecké kuše a různé (dlouhé) nože, například tesák nebo germánský seax. Z nástrojů pak typicky sekery, ale tam už je značně odlišný požadavek na zbraň a na nástroj (zbraň musí být rychlá, často menší hlavice, dřevorubecká sekera je ostřejší). Pionýři (v době kolonizace ameriky) ale úspěšně používali různé menší sekyrky, které sloužily jako více-účelové nástroje a zbraně v době nouze. Anglická wiki mě informuje o archer's axe, která sloužila podobně, jako side-arm v boji a na sekání dřeva mimo něj (asi ne celých stromů, ale jen větví). Přejdeme-li k upraveným nástrojům pro boj, pak tam máme různé kůsy, řemdihy, okované cepy (a snad i cepíny).

Trpasličí side-arm by mohla být nástroj, který používají. Spíše než kladivo/sekera mě napadá krumpáč. Ale není problém (podle profese) mít kombinovaný nástroj, krumáč/kladivo, krumpáč/sekera... Něco co má každý trpaslík u sebe a často to používá. Dimenze ale bude mnohem menší než válečné kladivo, obouruční krumpáš nebo válečná obouruční sekera. Spíše menší jednoruční zbraně. On je ve štole stejně často problém rozmáchnout se s dvouručním krumpáčem.
Autorská citace #84
5.11.2018 22:12 - LokiB
V Hobitovi přece měli trpaslíci do války motyčky :)
Autorská citace #85
5.11.2018 22:36 - Colombo
Já mám okované válečné motyky spojené s tou českou parodií.

https://www.databazeknih.cz/knihy/rabit-aneb-cesta-nekam-a-zase-zpatky-28966

Užití motyk k válce jsem přemýšlel, ale motyky jsou většinou celkem jemné nástroje. Možná trpaslíci mají těžší a bytelnější pro drnovitou kamenitou půdu, protože jemnější a lehčí motyky by se poškodili?


V angličtině mají Mattock, což je takový jednoruční krumpáč na zem: https://en.wikipedia.org/wiki/Mattock

a pulacski, což je kombinace motyky/krumpáče/sekyrky https://en.wikipedia.org/wiki/Pulaski_(tool)

takže nakonec, proč ne? Uvažoval sem i o srpu, ale srpy většinou bývají jemnější. Ale srpovité zbraně se používali často ve starověku.
Autorská citace #86
5.11.2018 23:14 - RoVan
Na motyku jsem myslel taky, v kontextu do železa zakovaných trpaslíků určitě dobrá volba.

Když uvádíš "věci dení potřeby" jakožto sidearms, smysl by dával i cepín, který se settingově hodí zejména do vysokohorského prostředí (horští trpaslíci).

Kdybych si to chtěl zpětně ospravedlnit, lidé a jiné rasy mohou vidět trpaslíka se sekereou, jakžto typického zástupce rasy, protože nejčastěji vídají trpasličí dřevorubce, kteří žijí na povrchu, v úpatí hor.
Trpaslíci, žijící v městech by mohli nosit kladiva, krumpáče atp. jako "odznak" svého řemesla, naproti tomu jiní, žijící ve vyšších polohách by pak využívali právě cepíny (protože se do toho kopce nebudu tahat s ničím navíc).
Autorská citace #87
5.11.2018 23:23 - LokiB
Stejně je to vtipné. Kdysi si kdosi řekl "well, trpaslík, mrňous z pohádek, s velkou sekerou, to by bylo cool" ... a napsal to do knihy. a o století později nad tím vážně špekulují lidé, jestli by fakt byla sekera dobrá pro trpaslíka do boje :)
Musím říc, že kdyby ten člověk tu teď byl (ať už je to kdokoli), tak by mohl říc snad jedině "Pwned!" ;)
to mě na tom, v dobrém, fascinuje. (a je jedno, jestli to byl JRRT, nebo kdokoli předtím, či neznámý skald germánských bájí)
Autorská citace #88
5.11.2018 23:41 - Jerson
Taková blbá otázka - kde se vůbec vzalo, že "dwarf" je malý? V Hobitovi? že to evokuje český překlad je zřejmé, ale v Pánovi prstenů jsem si nevšiml, že by trpaslíci byly popisováni jako nějak malí. Pět stop nebo tak nějak, ne moc vysocí, ale rozhodně ne mrňousové.
Autorská citace #89
6.11.2018 00:38 - Colombo
Píše:
smysl by dával i cepín, který se settingově hodí zejména do vysokohorského prostředí (horští trpaslíci).

Cepín jsem lehce zmínil. Googlil jsem, jestli se nepoužíval, ale nenašel sem. Ale on je to v podstatě "military pick" nebo "horseman pick", což je vlastně typ válečného kladiva.

https://en.wikipedia.org/wiki/Horseman%27s_pick

A taky bychom mohli zmínit Valašku https://en.wikipedia.org/wiki/Shepherd%27s_axe

Taky sem zapomněl zmínit námořnictvo. To s trpaslíky nemá nic moc společného, ale na lodi byla hromada seker nebo širokých mečů, které se používali k sekání lan a pak jako weapons of opportunity při boarding (české termity si bohužel nevybavím)
Autorská citace #90
6.11.2018 00:44 - Šaman
Colombo píše:
pak jako weapons of opportunity při boarding (české termity si bohužel nevybavím)

příležitostné zbraně při abordáži (zahákování; boje na palubě)?
Autorská citace #91
6.11.2018 08:14 - Aeris
Jerson píše:
Taková blbá otázka - kde se vůbec vzalo, že "dwarf" je malý? V Hobitovi? že to evokuje český překlad je zřejmé, ale v Pánovi prstenů jsem si nevšiml, že by trpaslíci byly popisováni jako nějak malí. Pět stop nebo tak nějak, ne moc vysocí, ale rozhodně ne mrňousové.


Co si pamatuji z etymologie, tak jsou populární 3 možnosti, na základě toho, kterému protojazyku se člověk přiklání:
Z protoindoeurópštiny buď *dheur (fyzická škoda), nebo *dhreugh (v moderním ponětí obelhání nebo sen) a nebo pak ze Sanskritu dhvaras (typ démona)

V norské mytologii, co vím, jsou popsaní (pokud vůbec) neskutečně nejednoznačně a protirečně (jako téměř všechno v téhle mytologii) a mají původ jako škodci (doslova červy) v kostích a krvi Ymira, které pak bohové obdařili umem.

Před nástupem křesťanství v Skandinávii tuším nejsou žádné zmíňky o fyzické velikostí trpaslíků, zpomínali se spíš jenom jako stařeckí humanoidi. Byly ale tuším klasifikování jako nižší nadpřirozené bytosti, což je pravděpodobně důvod, proč se pak později probrali spíše jako odroda neskorých škodlivých elfů a skřítků.

Je také nejasné, jestli temní elfové (svartalfár) a trpaslíci jsou to samé, protože obojí se popisuje téměř rovnako a nachází, resp. žije na stejných místech.
Autorská citace #92
6.11.2018 13:09 - sirien
Loki: v Tolkienovi má sice Gimli sekyru, ale trpaslíci běžně používají meče. Thorin běžně nosil meč a různí trpaslíci v Silmarillionu je jak kovali tak jimi bojovali. Tzn. ano, trpaslíci a sekyry tam mají nějaký background, ale ne větší (možná i menší, odhlédneme-li od toho že zrovna Gimli je představitel trpaslíků v centrálním díle oné mytologie) než právě meče.

Mytologicky jsou trpaslíci původem ze severských mýtů a tam pokud se nepletu používali jako zbraně primárně věci sloužící jako nástroje, tzn. hlavně kladiva atp. - jak moc jsou zmíněné i jiné zbraně (sekyry, meče, kopí...) netuším.

Ohledně velikosti trpaslíků - musim říct že Eitri z Avengers 3: Infinity war... byl fakt hodně cool :D Nevim jak moc bych to rval do tradiční fantasy, ale jako koncept se mi to fakt líbilo :)
Autorská citace #93
6.11.2018 14:09 - LokiB
sirien: no, nejde jen o Gimliho. třeba takové: Baruk khazâd khazâd ai-mênu je pro mné ikonické.

Sidenote: na tolkienovských stránkách jsem našel tohle (jako jeden z úhlů pohledu do historie):

Almost all the names of the Dwarves of Middle-earth are taken from the Old Norse Völuspá.

Píše:
According to Tolkien, the "real 'historical'" plural of dwarf is dwarrows or dwerrows. He once referred to dwarves as "a piece of private bad grammar" (Letters, 17), but in Appendix F to The Lord of the Rings he explains that if we still spoke of dwarves regularly, English might have retained a special plural for the word dwarf as with man. The form dwarrow only appears in the word Dwarrowdelf, a name for Moria. Tolkien used Dwarves, instead, which corresponds with Elf and Elves, making its meaning more apparent. The use of a different term also serves to set Tolkien's Dwarves apart from the similarly-named creatures in mythology and fairy-tales.

The enduring popularity of Tolkien's books, especially The Hobbit and The Lord of the Rings, has led to the popular use of the term dwarves to describe this race in fantasy literature. Before Tolkien, the term dwarfs (with a different spelling) was used, as seen in Snow White and the Seven Dwarfs. In fact, the latter spelling was so common that the original editor of The Lord of the Rings "corrected" Tolkien's dwarves to dwarfs (The Letters of J.R.R. Tolkien, 138).



Podobná diskuse probíhá všude možně
Autorská citace #94
9.11.2018 12:30 - Maelik
K těm válečným motykám:

Autorská citace #95
2.10.2019 15:53 - sirien
Kdyby někdo toužil po nějakém úctyhodnějším theme-songu pro Světlé trpaslíky, tak Clamari teď nedávno vydali vlastní trpasličí skladbu Dragonshore (Říkal sem si, že bych to v tom článku rovnou zaměnil, protože MoonQuest byl původně výsledek toho že nic jako Dragonshore nebylo k nalezení, ale zpětně mi to přijde trošku jako škoda :D )
Autorská citace #96
12.5.2021 11:52 - Necromancer
sirien ve svém článku píše:
Osobní výtvory. Jednou mezi dvěma odpočinky si při používání věcí, které jsi sám vyrobil nebo které ti byly darovány trpaslíkem (či jiným uvědomělým mistrem řemesla), který je sám vyrobil, můžeš vzít výhodu nebo s jejich pomocí učinit něco neobvyklého.

takže to znamená, že si může v rámci flouhého odpočitku vyrobit Obouruční sekyru +1? Nebo Rukavice zlobří síly?
Autorská citace #97
12.5.2021 12:05 - Jezus
Ne.
Autorská citace #98
12.5.2021 12:27 - Šaman
Necromancer: Článek je obecný, ale triky a střípky pravidel odpovídají Fate. Základní funkce tohoto triku je vzít si výhodu (+2 k jednomu hodu), když použiváš své vlastoručně vytvořené předměty. Učinit něco neobvyklého chápu tak, že použiješ předmět k něčemu, co by se jinak označilo za (s daným nástrojem) neobvyklé. Tohle použití bude vzácnější a záleží na okolnostech. Co já vím - přeskládat brýle na dalekohled, tedy je použít k pozorování vzdálených věcí.

Btw. Rukavice obři síly, nebo sekyra +1 jsou předměty ze zcela odlišného systému.
Autorská citace #99
12.5.2021 12:31 - sirien
Šaman: až na to že ten článek obsahuje i DnD 5e statistiky, které Necromancer cituje a které s Fate nemají nic společného, tak dobrý ;)

Jinak ale samozřejmě viz Jezus, je to reference pro nějakou jednu zajímavou akci, podobnost s termínem pro kategorizaci síly mg. předmětů je čistě náhodná.
12.5.2021 13:09 - Šaman
Ajo, já přečetl omáčku a pak jsem skočil na konec a poslední blok byly Fate pravidla. :)

Už jsem si to našel doslovně (ve Fate bloku je to maličko jinak formulované). Tak to už trochu chápu, proč to Necromancera zmátlo, když pojem "neobvyklý" je i pravidlový terminus technikus.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089091062545776 secREMOTE_IP: 3.230.162.238