Prostředí

sirien
4.1.2018 06:09
Autorská citace #61
31.10.2018 18:42 - sirien
Shadiversity: What medieval weapons would DWARVES really use? FANTASY RE-ARME

(tldr: ocelové luky a kuše a byli by s obojím nejspíš lepší než lidi, potom tyčové polní zbraně a jinak meče; sekyry a kladiva ne, protože maj dosah na tužku)
Autorská citace #62
2.11.2018 19:25 - Borric
Píše:
(tldr: ocelové luky a kuše a byli by s obojím nejspíš lepší než lidi, potom tyčové polní zbraně a jinak meče; sekyry a kladiva ne, protože maj dosah na tužku)


Myslím, že se na to díval z pohledu člověka. Jako trpaslík chci umět bojovat právě tělo na tělo, abych využil svoji malou, odolnou a silnou postavu. Proti stejně větším bytostem je tohle moje výhoda, spolu s válečnickým umem a nebo brutalitou. Proti větším, nu i tak je to výhoda. Větší bytosti nemohou využít svůj dosah nebo hbitěji reagovat na bližší hrozbu. Takže za mě meče nemají moc smysl. Tedy dlouhé i když silnější, jak říká ve videu. A halapartny jsou moc dlouhé pro trpaslíka na účelné využití technik.
S čím bych souhlasil, je použití lepších střelných zbraní. Nebo potažmo úprava zbraní jako takových u určitých typů jednotek. Zkrácení ratiště nebo naopak přizpůsobení zbraní například pro jeden a půlruční držení. A asi kopí nebo oštěp, by tak udělali službu. I když v trpasličím podzemí, v těch chodbách?
Autorská citace #63
2.11.2018 19:53 - sirien
Borric: nevim jaký máš zkušenosti s bojem, ale jako on ten rozdíl v dosahu je zatraceně znát i u lidí - stát proti někomu kdo na Tebe má 20-30 centimetrů vejšky je fakt hodně rozdíl. Když bych měl stát proti někomu na koho mám třeba 40-60 čísel jen tak z podstaty a můžu nabrat dalších 10-20 navíc jen tak na tom že sem sám fakt vysokej, tak to je strašně likvidační (dosahem, délkou kroku atd.)

Jinak samozřejmě ono v tom videu to bere tak jako hrozně obecně, protože jinak by to video muselo mít přes dvě hodiny.

Zaprvé tam uvažuje že trpaslík bude rovnou předpokládat že se střetne s člověkem - pokud by měl bojovat s jiným trpaslíkem, tak ho samozřejmě ten "menší" dosah trápit nebude. Nicméně trpaslík proti člověku je v podstatě na úrovni člověka proti půlobrovi nebo tak něco.

Zadruhé tam moc neřeší třeba bitevní situaci - taková trpasličí římská želva by dost možná žádnej problém s dosahem řešit nemusela (popř. by mohla jet na kombu nějaké želvo-falangy...) a proti lidem nebo prostě obecně větším nepřátelům by mohlo bejt docela funkční mít nějaké ty střelce hned v druhé linii co to budou posílat svejm spolubojovníkům přímo přes hlavu (klidně naslepo když by jich bylo dost).

Borric píše:
I když v trpasličím podzemí, v těch chodbách?

Trpasličí podzemí bejvaj popisovaný jako poměrně prostorově rozsáhlý... nejspíš jako ukázka trpasličího bohatství a moci a tak.

Jinak takové oštěpy popř. kratší kopí by mohly bejt taky docela preferovaný.
Autorská citace #64
2.11.2018 20:08 - Haplo
Už je to nějakou dobu co jsem to video viděl, tak nevím jestli to tam bylo zmíněné, případně někde v komentářích, nicméně problém pro trpaslíka by byl dostat se do oné kontaktní vzdálenosti. Díky tomu, že je menší, má i menší krok (jak zmínil Sirien) což by rozhodně nebylo k jeho výhodě.
Na druhou stranu (myslím zmíněné v komentářích) by díky poměrně větší síle mohl trpaslík nosit i silnější a tudíž více chránící zbroj.
Autorská citace #65
2.11.2018 20:53 - Borric
sirien píše:
stát proti někomu kdo na Tebe má 20-30 centimetrů vejšky je fakt hodně rozdíl. Když bych měl stát proti někomu na koho mám třeba 40-60 čísel jen tak z podstaty a můžu nabrat dalších 10-20 navíc jen tak na tom že sem sám fakt vysokej, tak to je strašně likvidační (dosahem, délkou kroku atd.)


Právě, že tohle si nemyslím. Pokud jsem trpaslík, hraje v můj prospěch více faktorů i proti větším nepřátelům. Pominu klasickou trpasličí tvrdohlavost a zatvrzelost i když si myslím, že i ta hraje v boji svůj prim. Hodně těch, co boj studují, říkají, že je to o hlavě. O důvěře v sebe sama a svoje schopnosti. Necháme stranou, že trpaslík cvičí boj řádově o desítky let déle, než třeba člověk. Dostat se rychle k soupeři a využít svůj menší vzrůst v boji na blízko i díky menším pákovým poměrům je myslím pro trpaslíka sázka na jistotu. S tím se pojí i trpasličí odolnost a rozložitost, je těžké, někoho takového připravit o rovnováhu, stabilitu a například ho srazit k zemi. Ohledně toho kroku a jeho délky. To je v šermu hodně určující ( a třeba i v boxu.. ), ale jak jsem již nastínil - rychlý vpád, při něm odražení útoku štítem nebo zbraní a jsem u soupeře a co mi může? Skoro nic, já už jen koukám, jak mu lezou střeva z tetřichu a směju se pod vousy. Tedy chtěl jsem říci, že se řechtám na celé kolo. A nemyslím, že by ze své podstaty přistupovali k větším bytostem se strachem nebo dokonce i respektem z jejich výšky, už jenom proto, kým jsou. Gnómové, Hobiti ti asi mají takový respekt, ale trpaslíci spíše ne.

Nicméně, to je jedno. Těch přístupů k věci je tolik, kolik je lidí. Takže je asi na každém, jak si to pojme. A když nebude chtít trpaslíky po staru se sekerou, tak ať klidně je u něj meč a halapartna. :)

Jen bokem, tady https://www.youtube.com/watch?v=afqhBODc_8U je pěkné video o práci s tak starou a univerzální zbraní jako je oštěp. Mnoho z útočníků neuspěje, ale to je podle mě způsobeno jejich netrénovaností. Ti co uspějí, pochopili podstatu ( krátký dosah vs. dlouhý ) a rychlým pohybem spojeným s odsekem se dostali soupeři na tělo. Štít u těch co ho uměli používat, hrál velmi podstatnou roli.
Autorská citace #66
2.11.2018 23:53 - sirien
Borric píše:
Právě, že tohle si nemyslím.

Hej... na tom bojim se neni moc co si myslet. Můžeme to probrat vedle v Realistickym boji, ale dosah je prostě fakt kritická proměnná - zkus si dát sparing s někym stejně velkym co Ty a pak s někym kdo má o hlavu a půl víc. Pokud to nebude nějakej anorektik ale někdo kdo má aspoň nějakou sílu a aspoň nějakou obratnost tak ta velikost začne bejt fakt hrozně zlá.

Jedinej způsob jak to kompenzovat je přečíslit to jinde - zbrojí, například. Taktika "dostat se rychle k soupeři" je bohužel dost obtížně realizovatelná, když si menší a máš menší délku kroku.

Borric píše:
rychlý vpád, při něm odražení útoku štítem nebo zbraní a jsem u soupeře a co mi může?

Vrazit dýku do oka, například.

Bez urážky ale takováhle argumentace bývá vlastní "fanouškům" bez vědomostí a ne lidem co tuší o čem mluví - na podobné specifické z prstu cucané případy se dá vždycky najít nějaké "ale" na které se dá najít další "ale" atd., přitom samotnou otázku v diskusi (tj. rozdíl nějakých výchozích předpokladů a jejich vliv) to nijak neadresuje - zato to dost zavání "mysterious magic all-winning kung-fu technique".

Borric píše:
A když nebude chtít trpaslíky po staru se sekerou

o tom to asi až tak moc neni. Spíš o tom jak by taková sekyra vypadala, pokud bys chtěl být realistický (což není nutné, samozřejmě). A pointa byla že spíš než ona umělecky vděčná těžká dvoubřitá sekyra by to spíš byla nějaká variace na běžnou válečnou sekyru na dlouhym topůrku. V kombinaci se štítem vcelku vděčná zbraň. I když technicky vzato to je pořád "side arm".

Borric píše:
Jen bokem, tady https://www.youtube.com/watch?v=afqhBODc_8U je pěkné video o práci s tak starou a univerzální zbraní jako je oštěp.

Kopí. Yup, postoval sem vedle do realistickýho boje :) A ve skutečnosti to je přesně naopak - netrénovaní byli ti s tím kopím. Lindybage to tam dokonce několikrát opakovaně říká když si ho i poslechneš ;)
Autorská citace #67
3.11.2018 19:35 - Borric
sirien píše:
Borric píše:
rychlý vpád, při něm odražení útoku štítem nebo zbraní a jsem u soupeře a co mi může?

Vrazit dýku do oka, například.

Bez urážky ale takováhle argumentace bývá vlastní "fanouškům" bez vědomostí a ne lidem co tuší o čem mluví - na podobné specifické z prstu cucané případy se dá vždycky najít nějaké "ale" na které se dá najít další "ale" atd.


Ajaj. Já zapomněl s kým si tu píšu. Koukám, že patent na pravdu máš pořád v držení ty. Za ta léta se to nezměnilo. Škoda. Kdybych tě neznal osobně, tak bych nad tím dlouho přemýšlel, co za člověka mi tu píše. :)

Tvoje arogance Petře, je tomuto pěknému webu na škodu, stejně, jako jsou mu ku prospěchu některé tvé články.

Peace a slunce v duši.
Autorská citace #68
3.11.2018 20:36 - Aegnor
Borric píše:
Ajaj. Já zapomněl s kým si tu píšu. Koukám, že patent na pravdu máš pořád v držení ty. Za ta léta se to nezměnilo. Škoda. Kdybych tě neznal osobně, tak bych nad tím dlouho přemýšlel, co za člověka mi tu píše. :)

A dozvíme se nějakou faktickou reakci, nebo pouze argumentum ad hominem?
Autorská citace #69
3.11.2018 20:47 - sirien
Borric: Tak jako můžeš mi vyčítat aroganci, zatímco budeš tak moc pasivně agresivní, jak jen si troufneš (nebo spíš jak moc budeš mít dojem že to ještě projde aniž by si toho někdo moc všimnul), ale obávám se, že to nic nezmění na faktu, že způsob argumentace stylem "tak trpaslíci budou dělat tuhle jednu konkrétní věc a proto budou vyhrávat" prostě je esence toho, jak to vůbec nefunguje. A ani na tom, že to je přesně ten typ diskuse který a) nikam nevede a b) ho potkáš jen u lidí co o věci nic moc nevědí (byť si občas myslí opak).
Autorská citace #70
3.11.2018 21:48 - Tarfill
Borric píše:
Koukám, že patent na pravdu máš pořád v držení ty.

Borricu,
zrovna v tomhle tématu bych se se sirienem moc nepřel, protože na tvrzení "...rychlý vpád, při něm odražení útoku štítem nebo zbraní a jsem u soupeře a co mi může? Skoro nic..."
by mohla být reakce naprosto klidně "může mu úplně všechno to, co trpaslík jemu"
Ve střetu tohoto typu by mohl vyhrát ten lepší bojovník, nebo ten, kdo měl prostě v tu chvíli více štěstí. Ale trpaslík by nevyhrál jen proto, že je trpaslík...
Autorská citace #71
4.11.2018 17:37 - Haplo
Zkouším si jednoho trpaslíka se vším všudy zahrát a myslím že to není vůbec špatné. Nicméně mě napadla jedna otázka, nad kterou bloumám a nevím kterou odpověď bych označil jako nejpřesnější.
Premisa je taková, že trpaslíci mají velikou zálibu v konzumu piva potažmo rozličných dalších opojných nápojů; vezmeme-li tento stereotyp v úvahu, co by pak podle "přirozené logiky" byl skutečně jejich oblíbený nápoj? Jsou-li v plénu tři kategorie, máme u nich následující specifikace:
Pivo : Jelikož je k jeho vaření potřeba obilí a zejména chmel, který potřebuje vhodnou půdu a dostatek slunce, ale je to v běžném trpasličím prostředí (podzemí, okolí hor) možné mít v dostatečném množství a kvalitě? Na druhou stranu skladování a řemeslné zpracování je zase ku prospěchu podmínkám prostředí. Nabízí se tedy obchodní řešení dovozu surovin.
Víno : Je na tom snad ještě hůř, ale podobně jako u piva by nebyl problém skladování. Zde by se i nabízela silnější varianta v podobě "portského", i když by to mělo zcela jistě odlišný název.
Pálenka : Z toho vychází snad nejlépe, ale dost přesně nevím, z čeho by se mohla pálit; tedy jestli by bylo možné na ni získat suroviny (byliny, houby?) přímo z podzemí, to by bylo úžasné. Případně využít byliny z povrchu, jelikož ty nemají problém růst i ve vyšších nadmořských výškách. Podobně by na tom mohly být plody nějakých odolnějších ovocných stromů (švestky).
Autorská citace #72
4.11.2018 18:14 - Tarfill
Haplo,
pití piva a pálenky by k trpaslíkům mohlo jít. Víno mi k nim moc nesedí.

Pokud ve Vašem světě máte stereotyp o pivu a Ty se ho chceš držet, je v otázce piva jen málo variant. Pokud vezmu potřebu chmele, můžou ho úplně v klidu vykupovat od lidí a vařit si pro sebe výměnou za trpasličí výrobky (drahokamy, ingoty ocele, zbraně, zbroje, jinak řemeslně potřebné a zpracované věci). Na druhou stranu třeba ve světě herního systému Das schwarze Auge jsou v trpaslíci známí tím, že pijí houbové pivo. Já vím, každému normálnímu pivaři se tady zkřiví držka jako Stallonemu, vymysleli to taky němci, ale logiku to má, houby dokážou růst i pod zemí a tím pádem by se chmel dal krásně vypustit a měl bys trpaslíka hodně originálního...
Když si to vezmeš ad absurdum, pivo nemusí být pouze z chmele, máte fantasy svět a tudíž si můžeš vymyslet skoro cokoliv, co Tvůj GM unese... ;-)

Co se týče pálenky, tady problém moc nevidím, i když by se pálenka týkala hlavně sezónní záležitosti a byla by silně ovlivněna tím, co roste v okolí trpasličího území.¨
Trpaslíci totiž nemusí být zalezlí v podzemí 24 hodin denně. Pokud žijou např. v horách či kopcích, mohou naprosto v klidu sbírat to, co roste poblíž - borůvky, brusinky, ostružiny apod - a to mohou logicky i zpracovat na pálenku. Jasně, nebylo by toho příliš jaako ze sadu jabloní, ale o to více by mohla být trpasličí borůvková pálenka známější a světově zajímavější... nebo to klidně zase ošéfuj tím, že trpaslíci od lidí vykupujou švestky a jablka a pálí si z toho svoje truňky... ;-)

Vždycky to jde nějak vymyslet...
Autorská citace #73
4.11.2018 18:26 - sirien
Záleží na interpretaci, žejo. Prozačátek je třeba otázka jak vůbec trpaslíci alkohol metabolizujou. Z pohledu DnD odkud jsem si bral do článku dost inspirace třeba asi velmi dobře (technicky vzato je opilost specifický typ otravy, vůči čemuž mají trpaslíci rezistenci). A jak se to pojí s jejich stravovacími návyky. Např. z toho co sem dával do článku by asi platilo že trpaslíci nebudou příliš velkými fanoušky lehčích nápojů (jižní vína atp.) a spíš budou holdovat solidnějšímu pití.

Z pohledu nějaké "evoluce" je třeba možné, že původní (z článku podzemní a případně ohniví) trpaslíci vlastně alkoholu ani nijak moc neholdují, protože ho ani moc neznají (jak píšeš, v podzemí to může být problém se surovinami). Dost možná ale holdují jiným drogám (např. můžou být vášniví kuřáci nějakých houbičkových směsí ze kterých si můžou dělat třeba i nějaké doutníky atp.)

Naopak alkoholu mohou ve velkém holdovat horští a světlí trpaslíci, zaprvé kulturně (je to cool věc co objevili když se dostali na povrch...) a zadruhé třeba i fyziologicky (trpaslíkům původem přivyklým na podzemní stravu může alkohol pomáhat trávit nadzemní jídlo). To by mohlo mít i zajímavé další odlišnosti (např. horští by mohli dávat přednost tvrdšímu a těžšímu alkoholu jako jsou pálenky a medoviny, zatímco světlí by mohli holdovat klidně i pivu a vínu).


Pokud už chceš mít nějaký stereotyp v tom, že trpaslíci jsou z pohledu lidí "alkoholici", tak to je myslim fér ospravedlnit i nějakými takovýmihle důvody (jak sem se v téhle článkové sérii snažil ukázat), protože kulturně to nemá důvod pokrýt všechny trpaslíky a prostá rezistence na jedy to taky nevysvětlí (může to taky způsobit že jim to "nic nedělá" a můžou se tomu prostě vyhybat).


Nějaké záležitosti jako pivo co vede k dovozu chmele atp. už bych asi neřešil na rasové úrovni, ale na lokální - tohle může platit v místech kde trpaslíci sídlí rozumně blízko zdrojům chmele (fyzicky a logisticky - tj. někde kde jsou i cesty popř. řeka nebo tak něco), ale nebude to něco platného pro všechny trpaslíky okolo.
Autorská citace #74
4.11.2018 19:43 - LokiB
Haplo píše:
Pivo : Jelikož je k jeho vaření potřeba obilí a zejména chmel, který potřebuje vhodnou půdu a dostatek slunce


K pivu chmel úplně striktně nepotřebuješ. začalo se úplně původně vařívat bez chmele a až později se chmel začal přidávat.
Takže i trpasličí pivo by mohlo být takový bezchmelový kvas ...

K trpaslíkům se celkem hodí pálenky, jako jejich vlastní výroba, protože pálit můžeš skoro cokoli, což se jim může vzhledem k typickým způsobům života hodit.
Autorská citace #75
4.11.2018 19:45 - Haplo
Tarfill : To houbové pivo zní zajímavě. Samozřejmě se pohybujeme ve fantasy, takže není moc problém si cokoli vymyslet. Mě spíš dělá problémy vymyslet něco, co se bude podobat realitě. :)

Sirien : Zní to zajímavě a líbí se mi ty rozdílnosti mezi jednotlivými trpasličími podrasami. Co se týče stereotypu alkoholiků, viděl bych to na podobný případ jako se svět kouká na nás slovany (když to tak generalizuji). My prostě pijeme v nějaké míře a v porovnání s ostatními (národy) je to o úroveň výše. Samozřejmě vnímáno obecně, nevylučuji že u nás je nezanedbatelné procento abstinentů či méně pijících.

Díky za reakce, chtěl jsem se setkat i s jinými názory. Ono je to taky okrajová věc na dokreslení atmosféry spíše než bazální věc na které je postavené dobrodružství.

LokiB : Pravda že vnímám pivo dosti podle dnešních standartů i ve hraní a neberu středověkou variantu moc na mysl, i když se jedná o "běžný" fantasy středověk.
Autorská citace #76
4.11.2018 19:58 - Strom
Dovážet chmel není moc reálné. Historicky pivovary vznikaly právě u chemlnic.

Klidně je možné, že trpaslíci pijí alkohol ve větší míře jen před lidmi, protože si všimli, že ji, to přináší jistý respekt.

Z vlastních trpasličích zdrojů to mohou být třeba nápoje z kvašeného mléka - u pasteveckých kultur střední Asie tuším.
Autorská citace #77
4.11.2018 20:00 - Gurney
Čistě technicky to houbové pivo vůbec nemusí být o alkoholu, ale o nějaké jiné obsažené látce. Každá civilizace má svoje drogy a trpaslíci s jejich odolností proti intoxikaci všeho druhu dost možná budou muset být o dost vynalézavější, když přijde na způsob, jak si navodit nějaké stavy změněného vědomí.
Autorská citace #78
4.11.2018 20:05 - sirien
Haplo píše:
podrasami

Rody. Prosím, prosím používejme to slovo rody, když se začne mluvit o podrase tak mám chuť začít tvořit postavy s backgroundem v SS...

Haplo píše:
Co se týče stereotypu alkoholiků, viděl bych to na podobný případ jako se svět kouká na nás slovany

No, jenomže to je už právě dost kulturně daná záležitost. Jako nic proti tomu abys měl ve světě nějaký národ trpaslíků, co je nahlížen podobně (a ti co neznají žádný jiný to asi budou zobecňovat na trpaslíky obecně), ale prostě to už pak není úplně trpasličí záležitost.

Jinak teoreticky ten stereotyp může být daný prostě jen tou imunitou proti jedům - trpaslík si prostě dá jedno velký pivo (=tuplák) jako limunádu, doslova. A když se bude chtít zlejt tak toho do sebe prostě musí nalejt fakt hodně. Ale to už je pak nějaký předsudek spíš než přímo rys trpaslíků jako takových.
Autorská citace #79
4.11.2018 22:37 - Haplo
Sirien píše:
Rody.


Mea culpa, nechtěl se mi hledat ten termín, když jsem to psal a to bylo to, co mě napadlo jako první (i když jsem už v té chvíli věděl, že to není ideální).
Autorská citace #80
4.11.2018 23:24 - Log 1=0
Že se ještě vrátím k tomu konceptu "realistického" pití: Ideální je myslím borovička. Je to silné, a jalovec v horách roste hojně, neb vydrží skoro všechno (jako trpaslíci).
Ale ty ostatní odpovědi mi přijdou hlubší a zajímavější. Jen jsem to chtěl doplnit.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.071997880935669 secREMOTE_IP: 18.208.203.36