Prostředí

sirien
13.12.2017 15:42
Autorská citace #21
15.12.2017 14:18 - Šaman
LokiB píše:
Šaman: to jo, když zapomeneš na ty pasáže, kde je popisováno, kolik dalších světů už elfové před tím vybydleli :)

Musím se přiznat, že na to zapomínám vědomě. Celá ta omáčka s velkou konstelací a cestování mezi světy mi přišla strašně rušivá. A vlastně zbytečná.

Budiž, lidé se nějak nedopatřením dostali do elfího světa a během sta let ho skoro celý dobyli. (Naprostá většina měst stojí na elfích základech). V tom světě existují nestvůry jinde nevídané. A magie. Ok, to není špatný nástřel světa.

Ale když se k tomu přidá Ciri skákající mezi světy artušovské Anglie a moderním smetištěm, elfové skrz portály drancující nové světy a divoký hon, což jsou vlstně elfové kteří se dostali někam, kam nechtěli, tak už mi to přide jako známý dort pejska a kočičky.
Mimochodem z podobných důvodů jsem neakceptoval background Astrerionu. Dokud se držíme na planetě, tak dobrý, ale ostatní mi je nějak proti srsti.
Autorská citace #22
15.12.2017 14:21 - LokiB
No jo, proč ne, ale to pak právě tomu pohledu na Sapkowského elfy sebereš celkem podstatný aspekt, který nejen definuje je, ale i vztah některých dalších k nim.
A i v knihách to není tak, že by se lidé dostali nedopatřením do elfího světa. Jak říká jasně Zigrin - před elfy tu byli jiní. I elfové jsou jen přivandrovalci do tohoto světa, okupantni, kteří si svět silou podmanili.
A pak přišli lidé a udělali jim to samé ...
Autorská citace #23
15.12.2017 14:55 - sirien
Pastýř příběhů píše:
Hazim po tobe jeden sutr, za polskou fantasy spiny a chlastu.

V opilosti si minul. Můžeš zkusit hodit další.


LokiB píše:
Snad ani ne. Nebo teda, u někoho možná jo, nevím

U dost lidí jo.

LokiB píše:
taky stavěl elfy jako takovou "ideální rasu"

No to teda nevim - čet si Silmarillion? :D

LokiB píše:
Třeba i toto je už trochu méně generické, než bych byl u obecného textu rád.

Stylizační úvod. Klidně de vyhodit a změnit. Osobně se mi naopak i u obecnýho textu víc líbí když má text nějakou vlastní charakterizaci která mu dává nějakou hloubku a ukazuje jak na to autor při psaní třeba nahlížel (pokud tento neni příliš pevně vetkanej do věci)

LokiB píše:
Tu "schopnost přizpůsobení" tam máš jako návaznost na nedávnou diskusi tady k lidem?

Ne. Je to narážka na určitej občas se vyskytující trope (viz např. T. Brooks, Shannara) kdy jsou elfové prezentováni jako jedna z mála "starých" ras které byly schopné sebe a svou společnost adaptovat na nový, měnící se svět, což vysvětlije, proč jsou v podstatě nejstarší rasou která je stále globálně relevantní.

Tj. zatímco různí obři a sidhe a další dávné entity žijí už jen někde v odloučení v odlehlých částech světa nebo uzavřené ve Faerii atp., elfové jsou jediní z dávných věků kteří stále budují říše a dokáží "jít s dobou".


Šaman píše:
Imho Sapek jen zpracoval klasické elfy v případě, že nemají kam odplout.

No tak to fakt ani omylem - ani v povídkách a už vůbec ne v pentalogii. Read again.

Šaman píše:
Dobře tenhle rozpor popsala v jedné povídce ta královna dryád. Když jí Geralt vytkl, že zastřelili někoho na cestě, která do Broklionu nepatří už sto let, tak se na něj podívala a odpověděla: "Co je sto let pro strom?"

Tahle argumentace mi vždycky přišla perfektně mimo. Pokud jsou elfové schopní zpracovávat plynutí času během normálních událostí, tak jejich dlouhověkost není žádný důvod k tomu aby v "makru" najednou začali fungovat odlišně.

To je jako říct, že lidé žijí 80 let, takže se přece za 20 let nepřenesou přes globální masakroidní konflikt (ehm ehm SRN 1960) nebo že lidská generace má 25 let, takže lidé přece nepotáhnou konflikt přes čtyři generace (ehm ehm Izrael).

Je to přesně ten typ věci kterou plácneš abys něco zazáplatoval, ale která se rozpadne ve chvíli, kdy se na to někdo začne dívat pořádně - a zvlášť u hráčské rasy to je často dost weird a ty argumentace kolem toho jaktože elf ve skupině 80 let nic moc nedělal a teď najednou prožije s ostatními 20 levelů v lidském tempu a nijak ho to nerozptyluje pak začnou bejt víc a víc a víc děravý a nesmyslný.


U dryád... budiž, nějaké božské, resp. spirituální bytosti, ok... ale to je prostor pro NPCčka v tomhle směru.


_________________

Btw. když už je řeč o smysluplnejch stylizacích a restylizacích... jak se vám líběj moji drowové?

Klidně přiznám že sem doufal, že je někdo zmíní hned z kraje - stáli asi nejvíc kreativní snahy a sám sem s výsledkem spokojenej, tak bych rád věděl jak se to líbí vám (zejm., ale nejen, pokud znáte původní stylizaci z FR)
Autorská citace #24
15.12.2017 15:16 - LokiB
Píše:
No to teda nevim - čet si Silmarillion? :D


No to teda nevíš.
Mezi "ideální rasou" a "rasou bez jakýchkoli chyb" je pořád dost velký rozdíl. Každý živý tvor bude mít nějaké chyby a i v ideální rase budou problémy. A btw JRRT se svými zkušenostmi z válek viděl toho marasmu dost.
Takže i když elfové nejsou bez chyb, dokonce jsou mezi nimi někteří s velkými charakterovými vadami, tak pořád je to velký pokrok od "lidí". V tomto směru jsou středozemní elfové v mnohém rasou, jakou by pro pozemskou tehdejší dobu "bylo fajn mít".

Kupříkladu se mlátili mezi sebou jen zcela výjimečně, to už fakt muselo být, aby k tomu došlo. Rozhodně neprovozovali běžně války mezi elfími královstvími o to, kdo bude ovládat další kus Středozemě.
Takže bych to otočil - oba jsme Silmarillion četli. A pochopil jsi ho i z pohledu autora? ;)

Ad Drows: myslíš tohle "Drowové jsou temným odkazem elfího rodu - tím, co vzniklo z elfů, kteří strávili příliš času v temných místech, obklopeni nepřátelstvím a pronásledováním. Jsou vyvoleným národem Lolth, zlé, sadistické pavoučí bohyně a to o nich samo říká více, než by si kdo přál na vlastní kůži poznat."

Bral jsem to jako čistě FR stylizaci. Tam to funguje dobře, protože to je něco specifického. já za používání Drowů v jiných settingách moc nejsem ... je to trochu náhražka za vlastní kreativitu a představení "jiných elfů".
a přiznám se, že mi nějak historicky uniklo rozdělení temní elfové / drow ... dlouho jsem měl za to, že je to to samé, až pak někdy to lidi používali v jejich settingu různě a nebylo jasné proč.
Autorská citace #25
15.12.2017 16:26 - sirien
LokiB píše:
Ad Drows: myslíš tohle

Ne, to by bylo lame.

Myslim tohle.

LokiB píše:
historicky uniklo rozdělení temní elfové / drow

Někdy to je to samé. Jindy ne. Některé settingy neobsahují nic podobného, některé obsahují jen temné elfy, některé i drowy - jiné můžou obsahovat obojí a jako dvě různé skupiny, přišlo mi to jako zajímavej námět na zpracování.

Drowové jsou v podstatě velmi FR setting specific stylizace dark=evil elfů navázaná na Lolth. Mě přišlo relativně zajímavý zkusit je zobecnit.
Autorská citace #26
15.12.2017 16:45 - LokiB
sirien píše:
Ne, to by bylo lame.

Myslim tohle.


Tak to pardon, to mi nějak uniklo a vůbec jsem si toho zatím nevšiml. Přečtu
Autorská citace #27
15.12.2017 17:10 - sirien
jo... každej ten elfí rod tam má vlastní popis, stránky 2-6 toho článku, přehledně sou listovaný v rolovátku nad článkem nebo se dá přepínat předchozí/následující dole na konci článku :)

EDIT: a u těch rodů sou i obrázky, abyste věděli!
Autorská citace #28
15.12.2017 17:30 - Šaman
sirien píše:

Jo, obrázky mě trochu zarazily. Konkrétně ten poslední temný elf je skoro bílý a ta světlá hippie drowka mi taky nepřipadá jako služebnice Lolth.
Autorská citace #29
15.12.2017 17:37 - sirien
...tak jako nevěnoval sem tomu tolik úsilí jako výběru obrázků pro Star Wars, přiznávám.

Ten třetí obrázke u temnejch elfů mi přijde vpohodě - elf s bílejma vlasama v černym vohozu v něčem co vypadá jako les za bouřky... proč ne.

Ta "hippie" drowka je naopak fakt hezkej obrázek. Jen na ní musíš koukat trochu víc než jen letmo - aby sis všimnul, že ten nevinně hravej pohled Ti věnujou ty červený oči a že ten nevinnej pohled neni ani tak nevinnej jako spíš vypočítavě odhadující... jako když sem ho našel tak se mi v hlavě vynořila představa fakt super evil antagonistky :)

(jinak ale moje dva fave obrázky z těhle je první u eladrinů a první u drowů - ta první u drowů je hodně o detailu a taky si jí to chce prohlídnout trošku víc než jen letmo)
Autorská citace #30
15.12.2017 18:28 - shari
sirien píše:
EDIT: a u těch rodů sou i obrázky, abyste věděli!

Jo, trochu mě tam mezi drowama zarazil ten upír... K přečtení detailů rodů se dneska nejspíš nedostanu, takže jestli to byl záměr, dozvím se to později.
Autorská citace #31
15.12.2017 18:40 - sirien
hej, já ho na pinterestu našel jako "dark elf warrior" abys věděla! A přišlo mi že se na drowa naprosto hodí, takže bych ho asi použil i kdyby tam bylo "vampire", takže co :D (Pinterest je holt strašně zlej web, ale bohužel je co do obrázků zároveň užitečnej...)
Autorská citace #32
15.12.2017 21:54 - shari
OK, to beru. :D
Autorská citace #33
15.12.2017 22:44 - Log 1=0
Tak dočteno.
Je to super, určitě je to super.
Ale je toho docela dost. Kdybych měl elfa v takové stylizaci hrát, tak bych si to musel přečíst ještě alespoň jednou, abych to pobral.
Ale vážně super, jsou hezcí a přitom opravdu nelidští.
Autorská citace #34
16.12.2017 17:18 - sirien
Log: jo, je toho dost. Na druhou stranu mi přijde že v tomhle tématu to moc nevadí - když chceš hrát postavu nějakejch X session, tak mi přijde, že to neni tak hrozná investice a cost/benefit času, kterej nad tim strávíš, vs. toho, co z toho dokážeš získat do hry, by tu snad měl vycházet velmi dobře. U world-buildingu by to pak mělo vycházet ještě líp.

Ten design měl takovej záměr (a snad se poved), aby:
- Ti neustále nabízel nějakou možnost zahrát skutečně elfa jako odlišnou bytost
- ...ale aby nevnucoval přesně, co musíš hrát nějakou suchou deklarací a aby tam byl prostor pro různé interpretace podle povahy postavy
- ...a aby to bylo podané tak, že tam sou vodítka s nimiž to není nijak těžké skutečně odehrát

Přičemž reálně těch elementů na které potřebuješ myslet během hry až tak moc neni, fakticky jen ta dominující emoce. Všechno ostatní je buď něco co zpracuješ už při tvorbě postavy a dál to běží setrvačně:
- příslušnost Řád/Chaos prostě určí jak pracuješ s tou dominující emocí a to se pak už dál nijak moc nemění)
- vztah se životním okolím je taky napsaný tak že ho určíš při tvorbě charu a pak se k němu jen občas vrátíš když se ve hře objeví nějakej extrém
...nebo to je něco, co je v podstatě statickej flavor:
- vnímání společnosti
- individualismus
- náhled na hiearchii

Tzn. bylo to zamýšlené tak, aby to bylo dost věcí, které vygenerují hodně odlišnosti, aniž by kradly příliš pozornosti při samotné hře - tj. ta investice do toho by měla být fakt jen na počátku a během hry už by to mělo mít jen malý nároky na samotné odehrání.


U jednotlivejch rodů do toho pak vstoupí nějaké dodatečné twisty, ale ty jsou opět převážně pro tvorbu nebo to je nějakej statickej flavor při hře kterej už trošku potkává lehké kulturní vymezení: běžnej life style, intuitivnost u lesních elfů, nějaká ta orientace k (řemeslné) dokonalosti u vznešenejch, mysticismus u temnejch. Eladrini a Drowové sou víc tricky a challenging, ale zase Eladrini z Unearth Arcana mi přišli fakt herně zajímavý (a sledovat změny ročních období proti změnám dominující emoce by tak těžší bejt nemělo) a drowové... well, u drowů může bejt to odehrání pravda trochu náročnější, protože sem tam vpálil pár komplikovanějších elementů, ale zase by takhle drowové měli bejt aspoň fun když by si je někdo chtěl fakt zahrát - je v nich manuál pro rasu která je fakt nesnášelnivě protivná aniž by nutně byla zlá a má to v sobě takže se pořád nemusíš jak nějakej fanatik ohánět nějakou Lolth :)
Autorská citace #35
16.12.2017 17:41 - Log 1=0
Píše:
jo, je toho dost. Na druhou stranu mi přijde že v tomhle tématu to moc nevadí - když chceš hrát postavu nějakejch X session, tak mi přijde, že to neni tak hrozná investice a cost/benefit času, kterej nad tim strávíš, vs. toho, co z toho dokážeš získat do hry, by tu snad měl vycházet velmi dobře. U world-buildingu by to pak mělo vycházet ještě líp.

Tak určitě to nevadí, a je to dobrý přístup z pohledu autora i cílového čtenáře.
Jenže pro:
"Sirien napsal další článek o rasách? Prima, určitě je inspirativní. Přečtu si ho, i když je určen k jiném stylu než je můj. Protože pár nápadů se vždycky hodí."
už to bylo moc a musel jsem si dát pauzu, abych nebyl zahlcen.

Čímž neříkám, že to je chyba, která se má odstranit. To by se asi fakt nevyplatilo. Ale něco mi říká, že nejsi z těch co oceňují bezvýhradné nadšení a poplácávání po zádech.
Autorská citace #36
16.12.2017 18:16 - Šaman
O Eladrinech jsem předtím vůbec neslyšel, ale ta sezónnost nálad se mi líbí - a je to zcela použitelné i pro lesní elfy. Vlastně, moje chápání lesních elfů je těm Eladrinům velmi blízké. Asi si je zmixuju v jednu.

Jinak drowy neřeším, tak na ně nemohu ani dát zpětnou vazbu. U nás je nemáme, takže jsem je potkal jen v knížkách o Drizztovi a v Baldur's Gate II.

Obecně se mi ale to znelidštění elfů líbí a zavedu ho i u nás. Jen s těmi chaosícími elfy budu opatrný - podle mého chápání jsou elfové bytosti inklinující k řádu. Takže elfové chaosu jsou z nějakého důvodu poznamenaní a pokřivení. Feanor, když mu ukradli jeho životní dílo, nebo veverky ze zaklínače, kteří jsou zaslepení nenávistí. Imho k chaosu začnou inklinovat právě ti, kterým se nějak rozpadl jejich svět a tedy i jeho řád. Elf ukotvený v přírodě, nebo studující dlouhá desetiletí vysokou magii, ti myslím budou řád ctít. Zato elfové v lidských městech možná budou sami zmatení, protože okolo nich panuje úplně jiný řád, než který je pro ně přirozený…
Autorská citace #37
17.12.2017 02:37 - sirien
Log 1=0 píše:
už to bylo moc a musel jsem si dát pauzu, abych nebyl zahlcen.

Chápu. Popravdě všechny ty články z týhle série by šly (o něco) zkrátit - vznikaly v podstatě tak že sem jel kreativní free flow a následně sem ho zahlazoval, dopracovával a uspořádával - tj. z profi hlediska sou někde v půlce, protože tam dost chybí ještě ta část s proškrtánim a zahuštěnim (třeba některé informace o vztahu Řádu a Chaosu a dominantních emocí se tam zbytečně opakujou). Nicméně už takhle mě stály víc času než sem čekal, tak se mi do toho už nějak nechtělo dávat další. Tj. tohodle nedostatku si tam sem vědomej, ale už na něj nebyla mana.

Ale až budeš chtít hrát pořádnýho elfa, tak to tu máš připravený :)

Šaman píše:
O Eladrinech jsem předtím vůbec neslyšel

pure DnD lore pokud se nemýlim. Ale zrovna eladriny mám rád, maj hezkej fluff okolo a tak - a v Unearth Arcaně je zpracovali fakt suprově (snad jako první rasu v DnD vůbec co se mě týče).


Ohledně Řádu a Chaosu - mám takové podezření, že si ty osy vykládáš poněkud odlišně, než já, a navíc se Ti asi trošičku pletou dohromady a ještě navíc k tomu tam cítim příchuť DrD pojetí - ale od toho tu máme jiné diskuse a tady se mi to nechce plevelit.

Čekal sem že tahle diskuse proběhne až u trpaslíků (které sem v tomhle směru víc vyhranil), nicméně přišlo mi zajímavý dát každý tý rase trochu jinej pohled na to, co pro ní Řád a Chaos znamenají (popř. Dobro a Zlo, ale to by se hodilo spíš k jinejm rasám než sou trpoši a elfové. Teda, u drowů k tomu je poměrně zajímavej prostor kterej se dá rozvést, ale řikal sem si že to nemá smysl hrotit...)
Autorská citace #38
17.12.2017 07:23 - Šaman
Vzhledem k tomu, že ty popisy nejsou přímo navázané na konkrétní systém, tak i ty osy beru víc intuitivně. Takže ne podle DnD sfér (nebo jak se tomu říká). A možná jinak než ty.

Ale DrD přesvědčení byl takový průser, že to v tom raději nehledej :)
Autorská citace #39
17.12.2017 21:10 - shari
Detailní popisy těch elfích rodů se mi moc líbí. Až na některé překlepy, ale těch je minimum, tak se to dá snést.

Moji oblíbení eladrini vypadají fakt zajímavě - už v UA byli super, ten tvůj fluff navíc je takové fajné doplnění. Plus ten první obrázek, ten je samozřejmě bezkonkurenční.

Co se temných elfů a drowů týče, tak jsem ani netušila, že je mezi nimi rozdíl. Chápu z toho popisu správně, že:
Temní elfové = elfové + Shadowfell
Drowové = elfové + PTDS (popřípadě omglolth)
Ano/Ne?
Autorská citace #40
17.12.2017 23:36 - sirien
shari píše:
Co se temných elfů a drowů týče, tak jsem ani netušila, že je mezi nimi rozdíl.

Jak sem psal - záleží na settingu, někde to jsou jedni a totéž, někde to je totéž ale říká se jim jen nějak, v některých settinzích sou dark elfové co nejsou nutně zlí, jinde sou dark elfové co sou zlí, ale neříká se jim drowové...

...a někde může být obojí a mě přišlo docela zajímavý udělat je odlišně - ta myšlenka mít temné, původem podzemní elfy kteří jsou prudší a agresivnější, ale ne nutně zlí v kontrastu k těm drowům mi přišla zajímavá. Ale nebylo toho dost, tak sem tam ještě přihodil ten mysticismus osudu a znamení, který pochytili kdesi v hlubinách.


Píše:
Chápu z toho popisu správně, že:
Temní elfové = elfové + Shadowfell
Drowové = elfové + PTDS (popřípadě omglolth)
Ano/Ne?


Temní elfové sou elfové + podzemí (vliv prostředí) + dotyk shadowfellu (mystika).

Hrál sem si s myšlenkou udělat je fakt jako Shadowfellové elfy natvrdo s inspirací v shadow-sorcererovi z Xanathara jak ho představoval Mike a tak, ale pak mi přišlo, že to je moc "symetrický" vůči eladrinům a Feywild a mě se ta symetrie nějak nelíbila, přišla mi samoúčelná, tak sem Shadowfell hodil jen někam do mýtických hlubin jejich původu a namísto tvrdého Shadowfell vlivu sem ustoupil k trpaslíky inspirované mystice.

Drowové jsou před-shadowfell-dark elfové, tj. elfové+podzemí, dále +"post-PTSD". Temní elfové jsou to co vzniklo z elfů co unikli do podzemí a ten tlak nějak vydejchali a z těch traumat se časem otřepali. Drowové jsou to co vzniklo z těch, které ten tlak přetavil natrvalo. Nejsou ani tak PTSD - PTSD byli v minulosti ty dark-elfové když se vrátili ze Shadowfellu.

Drowové byli pod permanentním tlakem okamžitejch traumat tak dlouho, až se sami proměnili do podoby která ta traumata příjimá jako jejich součást aniž by to pro ně bylo nadále traumatické. Asi to není stylizačně trefné, ale při psaní sem si pobaveně hrál s myšlenkou že sou taková fantasy elfí verze Star Warsích Sithskejch marauderů, kteří ale v šílenství našli novou rovnováhu :D


Plus drowové sou ukázka toho jak udělat rasovej rod kterej je víc odlišnej od standardu, ale pořád ctí jeho charakter a vychází z jeho rysů, i když je jejich interpretace třeba trochu odlišná.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10935401916504 secREMOTE_IP: 35.175.212.5