Prostředí

sirien
23.8.2016 01:35
Dresden Files
...přišlo mi, že tu tady tahle diskuse chybí. Navíc se může hodit v budoucnu, kdyby mi po dočtení nějaké desáté nebo dvanácté knížky třeba hráblo a rozhod sem se- well, zatim na to radši nebudu myslet, mohl bych se k tomu ještě omylem vyhecovat :D
Autorská citace #1
23.8.2016 01:37 - sirien
Dotaz pro ty z vás, co něco z toho četli v češtině - jak zkousnutelnej je překlad?

Osobně sem se při představě překladu silně magické lehce noir-detektivky (u které ani netušim, kdo to vlastně překládal) docela vyděsil a rovnou sem si to nechal dodat v angličtině. Teď po dočtení druhé knížky sem za to docela rád, protože popravdě mám podezření, že pokud to nepřekládal nějakej fakt nadšenec s dobrym okultnim slovníkem, tak to nemohlo dopadnout dobře...

(ptám se z čistě akademickejch důvodů, když už sem to v originále rozečet, tak to v něm i dočtu, ale tak docela mě to zajímá a žádnou cz kopii nemám poruce, abych se do ní podíval)
Autorská citace #2
23.8.2016 06:31 - Vojtěch
Mě to tedy nijak nevadilo, ale nemůžu to srovnat s originálem. BTW zaslechl jsi to, že se chystá Dresden Files Accelerated?
Autorská citace #3
23.8.2016 08:02 - Demonica
Tak preklad me moc nenadchl. Neni to uplna tragedie, ale taky zadnej zazrak. Kdybych to cetla znovu, dala bych prednost anglicke verzi.
Autorská citace #4
23.8.2016 08:35 - Winnie
Kdybys chtěl nakouknout do české verze, mám první díl po ruce.
Autorská citace #5
23.8.2016 09:36 - Shako
Vojtěch píše:
Dresden Files Accelerated


Viděl jsem i nějaké jiné rpg, ale koukám, že je taky od Evil Hat... tak jsem nějaký zmatený - myslel jsem, že to neběží na Fatu. A nebo jsou to 2 rpg na stejné téma?

Knížku jsem nečetl, tak nevím. Seriál byl v pohodě.
Autorská citace #6
23.8.2016 09:47 - Vojtěch
Ten starší Dresden Files myslím běžel na modifikovaném starším Fate (3?). Ale jinak funguje dál. není to tak dlouho, co k němu vyšla 3. kniha Paranet Papers
Autorská citace #7
25.8.2016 01:22 - sirien
Winnie: tak pokud by ses zas někdy někde i ukázala, tak se kouknu velmi rád :)


Shako: Dresden Files - Fate edice 3b*, Evil Hat. Docela hezká bichle (jako že fakt hezká... pokud bych někdy chtěl upgradenout svůj InDesign skill na level "ShadoWWW", DF by byly dobrá cesta, myslim že pod 5 vrstev by moc jít nešlo; problém je, že asi nijak netoužim dělat překlad 3e, tak leda bych to rovnou přepsal do 4e, což asi neni moc problém - až na to, že se mi nechce překládat 300 nebo 400 A4 a asi teď úplně nemám čas upgradovat na level ShadoWWW)

Jinak DF Accelerated byly dlouho očekávané, je to součást přislíbených balíčků ještě z Fate Core Kickstarteru.


* 3a = Spirit of the Century, 3b = Dresden Files, 3c = Diaspora (Tuším že jsme kdysi něčemu říkali ještě 3d, ale zabohy si nemůžu vzpomenout čemu) - byla to reakce cz komunity (občas sem to viděl i na en fórech, ale dost náhodně rozdělené a ne moc často) na chaos co panoval v třetích edicích Fate, které byly publikované v podobě jednotlivých od sebe odlišných her bez jednotného základního core booku



Ohledně seriálu: slušný při prvním zkouknutí, nudný při pokusu vidět znovu; fakt špatná adaptace už po přečtení prvních dvou knížek - vůbec se nedivim, že když sem se Jim Butchera zeptal, co si o tom seriálu myslí, tak nahodil totálně zhnusenej xicht a odseknul "I hate it, don't mention it."

Kromě jiných věcí, které tam jsou přestylizované dost blbým způsobem, tam je fakt dobrej downgrade v power levelu. Seriálovej Dresden je takovej kouzelníček, co by v Mage the Ascention měl pár dvojkovejch arkán možná a skill v okultismu. Knižní Dresden... asi takhle (drobný spoler jedné scény z prostředka knížky), moment, kdy tam vezme výtah v druhym patře a tornádem ve výtahový šachtě s nim mrdne o deset pater nahoru, aby rozlisoval něco na střeše, což udělá jako improvised spell v momentě, kdy už je relativně vyždímanej, aby pak následně vytvořil větrnej kinetic-buffer uvnitř kabiny a ochránil se tak před tím, když ten výtah spadne dvanáct pater dolu.../SPOILER

Knižní Dresden je taky mnohem víc noirovej - v podstatě to je noir detektivka s magií, u první knížky sem měl dokonce dojem, že to je příběh co by šlo i převyprávět bez magie, v druhé už to je s tou magií provázané mnohem víc, ale ten noir prvek tam zůstává. Fakt to je v podstatě taková "béčková literatura" noir žánru, i když co můžu soudit fakt dobrá.

heretická poznámka: Bob v seriálu mi přišel stylovější a lepší


NICMÉNĚ, Jim mi bokem (mimo panel) taky řekl, že vyjednává s HBO o možnosti udělat novej Dresden Files seriál s mnohem většim rozpočtem. Je to ale už přes dva roky zpátky, tak netušim, jak aktuální to pořád ještě je/neni.
Autorská citace #8
25.8.2016 18:21 - Dukolm
Status na stránce pro přispěvatele z kickstarteru je takovýto a dokaz vede na 404

Píše:

Dresden Files Accelerated In Development
Status available at the Evil Hat project status page
We began work in 2014 as promised. On average a "big release" which DFAE definitely qualifies as takes us about 3 years from the start of development (2014) to the release of the product, so very likely DFAE is a 2017 product by that math.
Autorská citace #9
26.3.2020 12:14 - sirien
JIM BUTCHER - INTERVIEW od Daniela Greena.

Od dané timestamp Jim Butcher osobně mluví o tom co je Harry Dresden zač v termínech DnD pravidel (staty, přesvědčení, multi-classing...) a o tom jak měl na začátku každou postavu z knížek zapsanou na DnD char-sheetech


EDIT: lol, a o tom, jak Wizardi zadávaj zakázky na beletrii :D
Autorská citace #10
26.3.2020 22:45 - Nachtrose
Hmm... tak v překladech jich stejne pokud vím ještě pět chybí a osobně jsem teď seknutej na Letním Rytíři. Možná bych s tím mohl něco udělat, pokud se spřísní karenténa a bude to ještě větší nuda...
Autorská citace #11
26.3.2020 23:29 - LokiB
Poslouchám to z Audible při jízdě autem ... ted jsem skoncil u Ghost Story a další jsem si zatím nepořídil. Jak už to u dlouhých sérií někdy bývá, posledních pár dílů už jsem poslouchal hlavně ze setrvačnosti. Asi jsem se toho přejedl, nevím. Ne, že by byly to další špatný nebo možná ani horší, ale trochu se to voprdělo.
Autorská citace #12
27.3.2020 07:41 - Kosťa
Hmmm, za mě asi nejlepší "V posledním tažení" a ano asi 5 chybí přeložit vzhledem k tomu že jsem to už několik let nikde neviděl tak se na tom asi nepracuje a moc s tím nepočítám.

LokiB píše:
Asi jsem se toho přejedl, nevím. Ne, že by byly to další špatný nebo možná ani horší,


je otravný jak dycky v každý knížce vysvětluje zas a znova jak funguje to či ono např magie, to je dost opruz když to člověk čte rychle za sebou
Autorská citace #13
27.3.2020 09:50 - sirien
Kosťa: ty knížky jsou pro US paperback market, kde se to prodává jako weird mystery v normálních knihkupectvích (tj nejen ve fantasy speciálkách / z fantasy polic) - velká část prodejů jsou "namátkoví" čtenáři kteří sáhnou po aktuální nebo náhodné knížce a série je nezajímá nebo jí čtou úplně na přeskáčku.

V tomhle smyslu jsou ty knížky komerční produkt který musí fungovat, protože se to odráží v reviews a knihkupectví podle toho knížku ne/dají do úvodní novinkové sekce nebo tomu ne/dají své doporučení. Je to otázka řemesla a marketingu a dělají to všichni víc prodávaní autoři co mají série (i protože je k tomu přesvědčí vydavatel a editor).

Butcher má tu slušnost a eleganci že všechna úvodní vysvětlení (jak funguje magie, jaká je zrovna politická situace, co je zač ten který upíři dvůr a kdo je kdo, zejména Murphy) dává vždy do instantně rozpoznatelných odstavců které nikdy neobsahují nic jiného. Já se je rychle naučil prostě natvrdo přeskočit a funguje to bez problémů.


Loki: ta série se několikrát plynule změnila. Nejdřív to byla roztomile neohrabaná, ale dobrá noir urbanfantasy o čaroději v Chocagu co řeší případy a má svý problémy. Pak se to řemeslně uhladilo a začlo to mít víc navazující linky a celistvější vyprávění s důrazem na dění v realitě (kouzelníci vs upíři). Pak se ten důraz přenesl z reality do Nevernever a dál (Danarians, sidhe, andělé...). A pak to do Nevernever skočilo celé a realita začala sloužit jen jako kulisa. Napříč tímhle vývojem navíc rostl power level aktérů a epičnost a rozsah příběhů.

Za mě byly nejlepší ty prostřední dvě části, ale tak Jim dlouhodobě říká že ví kam směřuje a že ta série jako celek bude mít nějaké epic finále kde se to všechno uzavře - zatím mu to věřím.
Autorská citace #14
27.3.2020 10:18 - LokiB
sirien: jj, vím, že to takhle Butcher směřuje. jen to už není tolik pro mě. koneckonců, já ani v hraní RPG nejsem nějak vysazený na epická finále :)
je to legitimní záměr autora, posouvat to dál a nemít to jen jako jednu pořád stejnou sérii typu Colombo :)
ten vydržel bez toho, aby se postupně stal šéfem celé městské policie, ředitelem FBI a nakonec dohlížitelem na pořádek na celém světě.
Líbily se mi první díly, bylo to nové. Pak i ty první upírské, mezi herci, rodinka a tak, kouzelnická politika. i ty úvodní nekromatny a danariany. ale třeba vyvrcholení v Mexiku, to mělo mít silný emoční náboj ... ale nebralo mě to, nevím proč. tak uvidíme, jestli se prokoušu i k těm závěrečným.
některé ty plot twisty mi přišly moc klišoidní, ale obecně dokáže JB pro mě dobře scénář vystavět a vypráví zkušeně, všechna čest :)
Autorská citace #15
27.3.2020 10:38 - Log 1=0
LokiB píše:
typu Colombo :)
ten vydržel bez toho, aby se postupně stal šéfem celé městské policie, ředitelem FBI a nakonec dohlížitelem na pořádek na celém světě.

Dobrý den, pane Sai Ti Pingu, já jsem světový dohlížitel Colombo. Poslali mě sem, protože prý pácháte genocidium. Ani nic neříkejte, já vím, je v tom politika. Ale já to musím prošetřit, to víte, formality. Mimochodem, paní Colombová si strašně oblíbila ujgirskou kuchyni, víte, přes ulici máme takovou restauraci, a já jí slíbil, že když tu jedu, tak jí přivezu nějaké původní věci. Viďte že by nevadilo, kdybych se v té oblasti trochu porozhlédl.
Autorská citace #16
27.3.2020 11:49 - sirien
Loki: jo, to vyvrcholení v Mexiku bylo takový... přišlo mi to jako uspěchanej závěr RPG session :D Něco se dělo a pak najednou ta cesta tam a velkej final fight a emoční ending... taky mě to nechalo spíš chladnym.

Na druhou stranu nějaké další díly pak dál byly zas dost cool. Nechci tu úplně spoilovat, ale tuším Cold Days mi přišly super a TAM ty emoce fungovaly. Nejspíš protože se je nesnažil prodat tak grandiózně a protože se odehrávaly mezi do tý doby vedlejšíma (Maeve, Lily...) a úplně novejma (Sarissa...) postavama, který moh líp uvést a vykreslit pomocí svejch současnejch řemeslnejch schopností. Protože narovinu, já se s hromadou těch postav co tam sou z úplnýho začátku moc nesžil - ta novinářka byl dobrej románek, ale udělat z ní osudovou lásku pro mě moc nefungovalo, o Murphy která je ok polda a kamarádka, ale za mě naprosto mega-shit otravná love interest ani nemluvě.

Ono když nad tim přemejšlim tak i Turn Coat a ta Ghost story nebyly vlastně vůbec špatný - jen ty Changes mezi nima mi přišly takový uspěchaný a emočně plochý.
Autorská citace #17
27.3.2020 12:27 - LokiB
Tak Ghost Story byla celkově jiná a v tomhle ohledu dobrá. Turn Coats mě nebral, návrat některých ultramocných zlounů, celková nálada, těžko říc.

Uvidím ... na Audible mám nevyčerpaný kredit, tak buď to nacpu do Cold Days, nebo do Reason & Faith: Philosophy in the Middle Ages :)
Autorská citace #18
27.3.2020 12:55 - sirien
Turn Coat se mi osobně líbil tou dynamikou mezi Dresdenem a Morgainem - jakože Morgain si tuhle expozici a větší náhled do hlubin jeho duše fakt zasloužil. Plus Molly je vcelku fajn postava a osobně mám vcelku rád i Lucii (Lucioi? Lucio? ...víš koho). Plus mi docela sedlo že i když tam byly nějaké globální implikace a dopady, tak to v principu byla dobře udělaná "přízemní" simple-chase zápletka kdy prostě hrdinové zdrhaj a všichni jim sou v zádech.


Jinak Cold Days fakt doporučuju - sice se z většiny odehrávaj ve Faerii (z nemalé části přímo v Arctic Tor) a je to celý o fey/demons, ale jak píšu - sou tam fakt fajn postavy, zejména nový nebo rozvinutý dřívější (plus nějaký camea, samozřejmě) a přestože se to odehrává o pár pater vejš než ty úvodní knížky tak se to vrací ke konceptu "jednoduchej případ za dobrý prachy". Teda, v tomhle případě "zatraceně mizernej případ s Mabinou kudlou na hrdle", ale chápeš... :D
Autorská citace #19
27.3.2020 12:58 - Aegnor
Morgain je ten Dresdenův "Guardian of the Veil"?
Autorská citace #20
27.3.2020 13:11 - LokiB
Aegnor: imho Warden Donald Morgan

sirien: tak to teda prubnu :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08050012588501 secREMOTE_IP: 54.208.238.160