Prostředí

Harug
16.6.2013 14:43
Arabské zbroje
Potřebuji radu - jaké zbroje používali arabští válečníci v období středověku? (Data obecně vztažná ke klasickým RPG). Extrémní pouštní teploty vylučují šupinové zbroje, kroužková zbroj se zdá technologicky mimo.
Autorská citace #1
16.6.2013 15:01 - Colombo
http://www.metmuseum.org/toah/hd/isaa/hd_isaa.htm

Proč kroužkovka mimo?

Podle tohoto kroužkovka a pláty spojené kroužkovkou.
Autorská citace #2
16.6.2013 15:04 - Harug
Měl jsem za to že kroužkovku tam dovlekli až křižáci.
Autorská citace #3
16.6.2013 15:25 - Colombo
http://www.swordforum.com/forums/showthread.php?36973-Arabian-Armour
Autorská citace #4
16.6.2013 19:00 - Harug_nepřihlášený
Zajímavé, měl jsem dojen že na podobné zbroje v poušti prostě bylo až moc teplo.
Autorská citace #5
16.6.2013 20:35 - chrochta
S kroužkovou zbrojí těžko říct, kde se tam objevila. Klidně ji mohli převzít od Normanů, Varjagů a dalších žoldnéřů ve službách Byzance - nebo od Gótů, Franků a jiných, s nimiž bojovali v západní Evropě a Itálii. Ta šupinová zbroj mimo není, tu používali perští těžcí jezdci katafrakti. Peršané taky používali kružkovou zbroj, doplněnou o čtveřici plechů (hruď, záda, boky): čchar-aina, "čtyři zrcadla".

Jinak by k tomu měla být nějaká literatura - podívám se a dám pár poznámek. Nebo můžeš sám prolézt www.arturmodel.cz, sekce literatura, vydavatel Osprey. Myslím, že jsem tam nějakou knížečku o Arabech viděl. A zcela jistě se tam dají sehnat plastové figurky Medieval Arab Warriors (obrázek příliš zvětšit nejde)
Autorská citace #6
16.6.2013 20:54 - Harug
Ah, děkuji mnohokráte :-) Nikdy dříve jsem se o středověkou arábii nezajímal, ale okolnosti mě dovedly k postavě jejíž pozadí je situované do této oblasti a zjistil jsem nakolik mi mnohé informace chybí.
Autorská citace #7
16.6.2013 21:10 - Colombo
chrochta: nebyla to spíše lamelová?
Autorská citace #8
17.6.2013 01:23 - sirien
Tak ono Arabové v dobách středověku nebyli zrovna lamy... popravdě ve většině směrů tehdejší Evropu co vim dost převyšovali. To až pozdějc se to chlapcům trochu zvrhlo
Autorská citace #9
17.6.2013 08:18 - chrochta
to Colombo: Nevím. Musím se někam podívat. I na to, jaký je rozdíl mezi šupinovou a lamelovou zbrojí.

Tak české Ospreye "První křížová výprava 1096-1099", "Druhá..." a "Třetí..." příliš užitečné nejsou, chybí zde jasně čitelné obrázky.
Autorská citace #10
17.6.2013 22:39 - chrochta
Nějaké obrázky a popisy týkající se muslimských válečníků a Byzantinců se nachází v Bojových technikách středověkéh světa.

Tak ty Araby mají pro období do Hárúna ar-Rašída včetně (Armies of Muslim Conquest). Jinak by se snad mohla hoditi hromádka knížek o Byzantincích (Byzantine Armies 886-1118, Byzantine Armies 1118-1461, Byzantine Cavalryman, Byzantine Infantryman, Byzantine imperial guards AD 925-1025, Romano-Byzantine Armnies 4th-9th centuries). Bohužel u Artura (viz. výše) nemají obrázky přebalů, bylo by dobré se na ně podívat někde jinde. Nepodařilo se mi ani zjistit, v jaké knihovně by knihy mohly mít.

Ve stařičkých "Arabian Adventures" od TSR se uvádějí následující zbroje: banded, brigandine, chain mail,hide, lamellar, leather, padded, ring, scale, splint a studded leather. Možná že Pathfinder taky má nějaká "arabská" rozšíření, ale tady neporadím - neznám.
Autorská citace #11
18.6.2013 05:54 - Vojtěch
Mno, možná bych zabrousil k Arma Defensiva od Petra Klučiny, Slovart. Knížky Zbraně a Válečníci od Knižního klubu mají dohromady o blízkém východě asi 4 stránky, takže se jim klidně můžete vyhnout. Způsob boje a obvyklé vybavení by mohlo být také třeba ve Válečnících a válkách ve starověku a středověku od Donalda Featherstone.

Pathfinder má tematicky jen Quadiru, Katapesh, adventure path Legacy of Fire a asi ne zcela vyvedený modul Broken Chains.

Pokud ovšem hledáš pouze vybavení, tak něco bude v Adventurer's Armoury, který už myslím ale zcela nahradil Ultimate Equipment. Kapitola o orientálních zbrojích a zbraních byla už v Ultimate Combat a tudíž je zdarma (stejně jako ten equipment, leč bez obrázků dostupná na stránce Patfinder Reference Document, takže pokud víš, jak se zbroj, nebo zbraň jmenuje a v Patfinderu nějak existuje, tak by tam měla být k nalezení.
Autorská citace #12
8.7.2013 13:41 - Berfjara
Arabové nosili kroužkové zbroje ale neměly je stejně pletený jako Evropani (na jeden kroužek se vážou dva kroužky) ale používali je lehčí. Postupem času se na ně začali navazovat kusy plechu až z toho vznikaly různý pancíře atd.
Normané podle mě kroužkovou zbroj do Arábie nedovezli. Kroužková zboj se ojevuje už ve starověku (Římská auxilia nosila kroužkový zbroje a keltští velmoži taky)takže bych řekl že dovezení kroužkový zbroje Normanama je trochu mimo.
U Arabů byla oblíbená lamelová zbroj (rozdíl mezi lamelovou a šupinovou zbrojí-šupinová má podkladový materiál(kůže, len...) na který jsou našity šupiny/lamelová zbroj je tvořena z lamel(svým způsobem šupiny)které jsou k sobě vzájemě přivázány koženým řemínkem čímž je lamelová zbroj pevnější a šupiny se u ní nevytrhávají jako u šupinové zbroje)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.067763090133667 secREMOTE_IP: 18.234.139.149