Prostředí

sirien
25.10.2009 19:09
Taky vám přijde děsně funny, jak se všechny ty rasy v SF hrozně kamaráděj? A napadlo vás někdy, co vlastně čekáme od toho že posíláme do vesmíru pozdravy?
Autorská citace #1
25.10.2009 19:09 - Gurney
Tohle je jeden z článků u kterých jsem si až po jeho přečtení uvědomil že zmíněné věci třeba dělám dost podobným stylem ale přitom se nad tím ani nijak zvlášť nezamýšlím (což je kolikrát docela škoda takže díky za něj).

Myšlenku že si různé mimozemské rasy nejspíš budou zachovávat odstup používám ve své současné sf hře a tuším že úplně prapůvodně mě na to nejspíš přivedl G.R.R. Martin v Tufovi (Tuf Voyaging).

Btw dneska nebude nějaká nahotinka?
Autorská citace #2
25.10.2009 19:32 - PeCi
Tak ono asi väčšina ľudí robí kopu vecí podobne ako rovnako ako je uvedené v článku , ináč peký článok a +1 za trefu ako to funguje alebo bude.
Autorská citace #3
25.10.2009 21:26 - Jerson
Dobré shrnutí dostupných možností.

Nedávno jsem si koupil film z Discovery o průzkumu fiktivní planety. Hlavní myšlenka je v tom, že na mimozemšťany velmi pravděpodobně napřed narazí nejdřív robotické sondy, které můžou být relativně dost inteligentní, ale pořád to jsou jen stroje a tak mají omezenou možnost něco vymyslet - i když mají přímé spojení na palubní počítač podpůrné lodi, pořádj jsou několik let daleko, takže si s prvním kontaktem musí poradit samy. Bylo to docela zajímavé.

Své emzáky jsem se snažil udělat ani nepřátelské, ani přátelské, prostě jiné. V některých směrech se mi to i povedlo, i když v jednorázových hrách to asi moc patrné nebylo.
Autorská citace #4
25.10.2009 21:48 - noir
Už nevím, kdo tu povídku napsal, ale je krásná: lidstvo pošle ve Voyageru takovou tu destičku s obrázkama matematických symbolů a nahé lidské dvojice. Najdou ji mimozemšťané a lidstvo vyhladí - dát někam nahatý obrázek je přece něco zcela nemyslitelného.
Autorská citace #5
25.10.2009 22:33 - Jerson
On je mnohem lepší reálný pokus - na jedné sondě byly údaje zakódované v binární soustavě. Dva vědci dali tento záznam účastníkům jednoho věděckého kongresu k rozluštění - žádný z nich to nezvládl.
Myslím, že když Sirien píše, že se zprávy budou šiforvat, nebo že vyzradíme svou polohu nějaké jiné civilizaci - myslím že je to zcela zbytečná starost. Stačí, když emzáci nebudou mít pochopení pro naprosto neuvěřitelnou perpektivu a opměr velikostí, a nikdy jim nedojde, že těch devět kotoučků jsou planety kolem hvězdy, ani umístění našeho slunce vzhledem k jiným hvěznám (mimochodem nakreslené ve 2D - pro vesmír fakt skvělé zobrazení)

Asi jednou vážně napíšu pohled na lidstvo očima emzáka.
Autorská citace #6
26.10.2009 21:44 - Felouen
Hele, a co kdyby třeba jednou se stala náhoda - že třeba náhodou někdo, civilista, by něco odeslal a třeba nějaký mimozemský civilista to obdrží? Jasně, ten reál co popisuje Sirien je hodně reálný (reálný reál :D), taky jsem si vždycky říkala, že je fifty-fifty pravděpodobnost (teda on ta procenta asi má o hodně vyšší), že se navzájem asi vůbec nepochopíme, nejen kvůli jazyku ale hlavně způsobu uvažování, ale kdybychom si připustili možnost, že by tomu nějak rozuměli nebo si to špatně vyložili...tak to by taky bylo možné. Ve smyslu, že by to bylo hezký náměť na reálnou kampaň.

O tom vlastně byla jedna epizoda Are you afraid of the dark? na Supermaxu, kde začínající hudební elektro skupina o dvou členech odešle do kosmu (přes otcův vládní přístroj) svojí nahrávku a malý ufon jí obdrží. A jelikož mluví formou tónů, tak přicházející zpráva mu sdělí, "Jsme hračky, pojď si s námi hrát!" (avšak nejlepší na to bylo, jak se pak jeho rodiče ptají hudební dvojice v různých jazycích jakým jazykem mluví - Parle espanol? Parlez-vous francais? A nakonec skončí u "Mluvíte anglicky?", což bylo obzláště vtipné v tom českém dabingu, kde to tak nechali. Místo aby tam dali mluvíte česky. :D)
Autorská citace #7
26.10.2009 22:43 - sirien
Gurney píše:
Btw dneska nebude nějaká nahotinka?

Jenas girls sou jen u blogů, tohle je regulerní článek :)
Autorská citace #8
26.9.2014 00:23 - Gurney
S dovolením si sem odložím nápad na setting, který mě hodně zaujal, ale zrovna na něj není moc čas. Ale třeba ho mezitím využije i někdo jiný.
Píše:
...sci-fi ... z blízké budoucnosti, kdy lidstvo odrazí útok mimozemšťanů a světové mocnosti se pustí do boje o planetu. Ne ovšem v rámci Třetí světové války, ale spíše Druhé studené války.

(originál, ale nic moc využitelného pro pnp v něm není)
Autorská citace #9
27.9.2014 08:12 - Jerson
Po letech se k tomuto článku vracím s tím, že mám naprosto jasnou představu, jak by kontakt skončil. Když vezmu, jak se lidé chovají ke dvěma nesavčím inteligentním druhům - chobotnicím a mravencům - vidím kontakt dvou civilizací spíše tak, že ta technologický pokročilejší nebude tu druhou vůbec považovat za inteligentní tvory a podle toho s ní bude nakládat - chytání jedinců, zkoumání, pokusy, sledování, zabíjení, a v případě ekvivalentu japonců ještě mnohem horší věci.
Autorská citace #10
27.9.2014 13:55 - Gurney
To máš dobré, že máš jasno ve věcech u kterých vědecká komunita vytvořila nespočet možných scénářů :)

Tvoje analogie s mravenci má docela velkou díru - automaticky předpokládá kontakt s civilizací tak nejmíň druhého ale spíš až třetího stupně.
Autorská citace #11
27.9.2014 16:40 - sirien
Gurney: nemáš pravdu. Ender's game case study ;)
Autorská citace #12
27.9.2014 17:07 - hadrian
Svého času se Ondřej Neff v nějaké literární dílně (nejsem si jistej, jestli to bylo v XB-1, nebo ještě v Ikarii) zabýval spolu se začínajícími spisovateli tímhle tématem.
Měli tam několik různých scénářů "co by, kdyby" a z pohledu střetu dvou průzkumných lodí to nakonec jako nejlepší možný scénář pro lidstvo (s nejmenšími riziky a největšími zisky) vypadalo takto - zajmout, pokud to nejde, pak zničit druhou loď, pokud to nejde neutíkat (neukázat koordináty země), ale zapnout autodestrukci (a pokusit se anihilovat zároveň druhou loď).
Autorská citace #13
27.9.2014 18:33 - Jerson
Gurney, vědci se neshodnou na ledasčem, faktem ale zůstává, že když mi normálně dokážeme ignorovat "nelidskou" inteligenci jiných tvorů na stejné planetě a vyspělost druhu měříme zvládnutím technologie nebo ovládnutím energie, bohatě by stačilo, aby se od nás emzáci lišili tak jako my od chobotnic nebo mravenců (což není tak moc), tak si emzáci ani nevšimnou, že narazili na inteligentní rasu. Trochu ke cti nám může být to, že se zatím snažíme najít život na jiných planetách a dáváme si velký pozor, abychom ho neovlivnili (což se ne vždy daří, ale máme alespoň snahu), takže bychom dost možná emzákům nějakou inteligenci připsali i ve sporných případech.
Spíše mám ale obavu, že by inteligence lidstva a emzáků byly natolik odlišné, že by byly navzájem nepochopitelné a prakticky každou akci by šlo vyložit jako nepřátelství.
Autorská citace #14
28.9.2014 00:04 - Colombo
1. Jako "nelidi" byli v minulosti považováni:
ženy, lidé jiné barvy kůže, lidé jiného náboženského přesvědčení ...

Současná situace? Trochu jiná, že?

2. Výzkum inteligence
V minulosti, často dané různými náboženskými přesvědčeními o stvoření lidí jako vrcholu evoluce. Inteligentní a bůhvíco je jen člověk, má duši, ostatní nee. Atp.

Současnost? Výzkum inteligence u různých druhů pokračuje nevídaným tempem. Rozvíjí se i obory zkoumající inteligenci u rostlin. Už před nějakou dobou jsme byli schopni popsat různé typy inteligence u lidí a i toto se stále více dostává i do běžného vědomí (npř. že testy IQ testují jen konkrétní typ inteligence).

Situace je taková, že jsme zjistili, že spousta ostatních druhů je schopna taky sebeuvědomění. Bariéry jsou spíše komunikace a zájem o daný test. Na některé ptáky máme nachystané logické testy takové, že i člověku by trvalo nějakou dobu přijít na to, co má vlastně udělat.

Rozhovory s primáty pomocí posunkového jazyka nebo zkoumání naší vlastní inteligence a mozku (npř. skrze různé speciální případy jako jsou úrazy či vývojové vady).

3. Transhumanismus
Jak se rozvíjí technologie, dostáváme se poměrně blízko novým problémům s tím, co to vlastně je člověk atp.

4. Enviromentalismus
No a mnohem více nám záleží na tom, jestli ta kráva co jde na porážku je šťastná a spokojená, než jak se má nějaké děcko v africe co umírá hlady.
Autorská citace #15
28.9.2014 02:48 - Jerson
To je všechno hezké, ale ať zkoumáme cokoliv, pořád to znamená, že bereme živé tvory z jejich přirozeného prostředí a případně je i zabíjíme.
Autorská citace #16
28.9.2014 04:08 - Colombo
žiješ v minulosti
Autorská citace #17
1.10.2014 23:08 - Gurney
sirien: Já jsem to bohužel pořád ještě nečetl.

Jerson: oproti chobotnicím a mravencům jsou lidi něco jako by byla type 2 civilizace oproti nám.

Měření vyspělosti podle technologie a manipulace s energií má svoje opodstatnění - nějaká hypotetická civilizace, která se neposunuje dál technologicky a může jen doufat v přežití klimatických změn a dalších vnějších vlivů. Technologicky vyspělá civilizace s tím může něco dělat nebo se aspoň přesunout jinam (i když tohle všechno je pro lidi ještě hodně vzdálený tech level, byť už v hrubých obrysech představitelný). Takže bych skoro řekl že věda a technologie jsou projevem evoluce.

Krom toho od civilizace schopné mezihvězdného cestování se dá očekávat že projevuje nebo svého času aspoň projevovala minimálně stejnou vášeň pro techniku jako lidé.
Autorská citace #18
1.10.2014 23:28 - Vojtěch
Pokud necestuje v nějakých ořechách, které za tímto účelem pěstuje.
Autorská citace #19
1.10.2014 23:29 - sirien
Gurney: Fakt potřebujeme ten spoiler tag... byl by to nevýraznej spoiler co do děje, ale dost značnej co do pointy, tak to asi nechci úplně psát. Jinak teda to je poměrně útlá knížka a čte se rychle.


Jerson: na druhou stranu, jedna věc je ignorovat šimpanze u kterých máme staletí tradici pohledu "jsou to jen opice, čert vem že používaj klacíky jako nástroje" (zatímco my se dopravili na Měsíc a štěpíme atom), druhá věc je cestovat mezihvězdným prostorem a narazit na někoho dalšího, kdo to umí taky.


hadrian: ano, toto "lacině bojácné" radši to zničme nebo zničme sebe, co kdyby cokoliv je věc k níž se snadno dochází a evolučně jsme naprogramovaní k tomu tíhnout, existuje však taky dost argumentů k tomu proč by to mohl být fakt blbej nápad.

Prozačátek - válečný potenciál je dán z velké části technologickým poměrem. I rozdíl 30 let technického vývoje způsobí, že armáda A rozjebe armádu B na hadry a 99% jejích bojových ztrát bude pitomej friendly fire a uživatelská demence vojáků aspirujících na Darwin award "zábavným" způsobem zacházení s výbušninami.
Technologický rozdíl dvou ras bude nejspíš o dost víc než 30 let a Ty při prvním kontaktu nemáš nejmenší tušení, kdo tahá za kratší provaz - díky rozdílu v technologickém designu dvou ras ani mít nemůžeš. Ergo se Ti může nakrásně stát, že i kdyby se Tvoje super-moderní mezihvězdná bitevní loď setkala s jejich zastaralým tankerem, tak jej přesto nebude schopna zničit ani při "překvapivém all-out" útoku (jejich "zastaralé" civilní senzory plus "zastaralé" civilní motory mohou snadno umožnit včasný únik nebo cokoliv podobného - představ si dělovou fregatu z války Severu proti Jihu útočící na moderní jachtu - když nebude lucky, tak jí ta jachta zmizí v dálce (plus si rádiem které fregata ani nezná zavolá na pomoc armádu s TomCatama a hádej kolik raket bude takovej super-sonic TomCat potřebovat na zničení fregaty zpoza horizontu).
V ten moment ses stal úvodním agresorem v nevynuceném mezihvězdném konfliktu proti protivníkovi který Tě brutálně převyšuje a můžeš se jedině modlit že bude kulturně natolik shovívavý, aby se spokojil jen s demonstrativním odsouzením a popravou kapitána té bitevní lodě, celé její posádky a všech nadřízených až po prezidenta, namísto toho aby to vzal rovnou nukleárnim kobercem všech kolonizovaných planet a Tvá "nejlepší strategie pro lidstvo" by skončila jeho absolutní genocidou.

A jako člověk co absolvoval na střední dějepis mi netvrď že si snad myslíš, že by taková oprávněně uražená rasa "inteligentních" bytostí nemohla tak jako bezděčně spáchat preventivní genocidku.
Autorská citace #20
1.10.2014 23:34 - Vojtěch
Tohle mi trochu připomíná úvodní encounter z Války s Kzinty.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084921836853027 secREMOTE_IP: 54.197.64.207