Prostředí

sirien
7.2.2009 14:51
Umělá inteligence je častým a sporným místem sci-fi světů, v seriálech i filmech ji můžeme nalézt v mnoha podobách. Herně s ní ale vznikají mnohé problémy, které bych zde chtěl rozebrat.
Autorská citace #61
13.2.2009 12:04 - sirien
Ono pak narazíš na problém, že vždycky vzniknou nějaké velmi bohaté skupiny, kterým se prostě zatraceně vyplatí vyvinout extrémně silný počítač na hranici současných možností, bez ohledu na cenu, náklady a klidně i teoreticky možné problémy ohledně nějakého chování AI nebo tak.

Typickými příklady z našeho světa jsou armády, tajné služby typu NSA, NASA, CERN, teoreticky je možné představit si založení investiční skupiny nebo něčeho takového jinak konkurenčními firmami v určitých oborech - reálně by o to nejspíš stály letecké společnosti (Airbus, Boeing...) firmy vytvářející IT komponenty, možná farmaceutické firmy.

Je pravda že bys takhle vytvořil nejspíš jen pár takových počítačů, ale i tak bys musel nějak velmi dobře vysvětlit, proč nedojde k běžnému procesu ovládnutí technologie, rozvinutí technologie, minimalizace a následné pásové výrobě.
Autorská citace #62
13.2.2009 13:12 - Ebon Hand
Já ti nic z toho co píšeš neberu, pouze nejsem zastáncem toho, že AI musí zákonitě převálcovat člověka, protože očekávám, že ho sice překoná v některém odvětví, ale neočekávám, že ho překoná ve všech komplexně. V oboru informací o technologiích zbrojního průmyslu se snažím držet krok se světem a jediným kdo si může dovolit privátně takový vývoj jsou ozbrojené složky. Ale to neberu jako nijak převratnou informaci. Protože toto je samzřejmostí od WWII. Vzhledem k tomu, že i teflonová pánvička je dar US aerokosmického průmyslu.
Každá technologie má svůj vývojový potenciál není nekonečný.

A tím také nemíním nějaké slovíčkaření, že chytřejší počítač je dál než blbej člověk, protože blbej člověk pro mě není porovnávací reprezentant.
Autorská citace #63
13.2.2009 13:31 - sirien
...nejen vojenského. Třeba ta teflonová pánev je dárkem od NASA. A CERN je taky civilní institut (dokonce nevládní, pokud vim) a má na takovýhle hovadiny peněz dost - ostatně si nedávno postavili největší urychlovač částic na planetě.

Herní problém je spíš ten, že ve chvíli kdy AI vzroste i jen v některých bodech příliš, tak sebere hráčům z rukou herní témata (pilotování, armádní složky atp.), což není zrovna ideální stav.
Dá se s tim pracovat buď tak že AI nějak rozumně omezíš aby to nemohla, nebo vyvýšíš nějak lidi, aby byli lepší (psionika je tradicí ověřená cesta), nebo tak že tu hru pojmeš jinak než je tradiční (např. jak sme hráli ten transhumanspace s Erricem ve Střepech snů tak tam to vůbec nevadilo. Stejně půlka z nás byli napůl androidi nebo lidi napůl transformovaný do AI... ale nebyl to zrovna běžnej herní styl)
Autorská citace #64
13.2.2009 15:13 - Jerson
Píše:
Robot který bezchybně vypočítá takřka cokoliv a řídí cokoliv je bezradný, když má vymyslet zamilovanou básničku.
Robot jako dokonalý společník, který se ale nikdy neodváží jen tak pro zábavu překročit zákon, třeba něco ukrást.

Doufám že to není definice robota, protože já mám v občance napsáno "muž" a u zamilované básničky jsem taky bezradný (: )
A pro zábavu zákony nepřekačuju.

Ebone, pozor na to, argument typu "Robot nedokáže vytvořit umělecké dílo" vede k protiotázce "a ty to dokážeš?" V horším případě se tě na to zeptá přímo robot - a co mu na to řekneš?

jinak u počítačů bych jako zásadní viděl vzájemnou komunikaci. Lidé myslí každý jinak, požívají složité věty plné vedlejší významů a když se mají domluvit, trvá jim to dlouho. Když se mají domluvit po telefonu, je to ještě horší a jak vypadá domluva na netu víme všichni moc dobře - hádky, flejmy, rozpady skupin, osočování.

Počítačům stačí stejný komunikační protokol a může se jich domlouvat tisíce najendou, zatímco člověk zvládne poslouchat jen jednoho, maximálně dva lidi, když mezi nimi přepíná. A pak se mu ještě plete co říkal jeden a co druhý.
AI jako jednotlivec nemusí překonat žádného člověka, aby společnost robotů dokázala překonat společnost lidí.
A ve hře může snadno pár individuálních lidí bojovat proti přesile strojů, z nichž každý sám je slabý, ale v pěti už jsou mnohem silnější - a chytřejší.
Autorská citace #65
13.2.2009 15:29 - sirien
Píše:
zamilované básničky jsem taky bezradný

Já ne, mám v IM contact listu pár holek co je zvládaj :)

Píše:
Ebone, pozor na to, argument typu "Robot nedokáže vytvořit umělecké dílo" vede k protiotázce "a ty to dokážeš?"

Nebo k ještě lepší otázce: A co je umění?
A robot by určitě začal vysvětlení na úloze estetického cítění v evolučním kontextu.
Načež by dokázal že je umění schopen ale jeho umění se liší od Tvého. A vypliv by na Tebe takovou sérku 1 a 0 že bys nic nepochopil.
A on by Ti na to nejspíš řekl: "a co? Já ty Tvý čmáranice taky nechápu, to sme si qit"
(a osobně - i kdyby umělecké dílo nevytvořil - takovejhle dialog sám o sobě by jím byl)

Nebo, hůř, by z té evoluční teorie estetického cítění odvodil vzorec a opravdu by vytvořil geniální umělecké dílo.
EDIT: a pak by Ti vysvětlil jak odvodil lidské estetické vnímání jako myšlenkovou zkratku kterou evoluce pomocí instinktů plácá lidi přes prstíčky jako malý děti "tohle ne" "tohle jo" a že vlastně celé Tvé estetické vnímání je pouze projev nedokonalosti, kterou je on schopen symulovat - ale proč by to dělal, když on dokonalý být může

EDIT2: Ebon: Ano, v tomhle postu argumentuju za roboty, já vim. Ale mě se prostě hrozně líbí Caprica six, snad mě to omlouvá (ve skutečnosti se mi víc líbí osmičky a trojky (Athena&Boomer, D´anna), ale s těma tam neni zdaleka tolik erotickejch scén a scén v sexy šatech).
Autorská citace #66
13.2.2009 15:41 - Colombo
sirien: uměni není projev nedokonalosti, je v tom něco více, podle jedné teorie memů má být umění důkazem velkého úspěšného mozku, který se tak stává více sexuálně přitažlivý

btw. po androidce jsem nikdy netoužil, ale vždycky jsem si chtěl v nějakém počítačovém RPG zahrát za nějakou sexy ufounku:)
ale vždycky si rád v sci-fi strategiích zahraju za rasu intelgentního slizu:D
Autorská citace #67
13.2.2009 16:19 - sirien
Ono ty androidky v BSG sou docela sexy a jako bonus ani nejsou nijak zvlášť syntetický - lidi dokonce ani nepřišli na to, jak infiltrované cylony odlišit od lidí a to včetně kompletní zdravotní prohlídky a tak. Pak teda zjistili který to sou, ale víseméně silovou metodou - prostě potkali jiného jedince stejného modelu.

Občas to psychologové s tim sexem trochu moc hrotěj - nejdřív Freud, teďkon evoluční... vzhledem k tomu že umění vnímáme emotivně a emoce vznikly jako myšlenové zkratky umožňující přežít (na principu lepší se třikrát leknout a zbytečně se rozeběhnout, než se jednou nechat sežrat) tak se spíš kloním k tomu že umění je nedokonalost - je založené na systému který vznikl jako nutná zkratka mezi vnímáním a jednáním.

Což neříká nic o tom že by nebylo hodnotné.
Což také neříká nic o tom že může být vnímáno (a může skutečně být) jako projev vyšší intelektuální kvality. (lepší mozek - lepší zkratky - lepší přežití. Potomků, pokud tam fakt chceš ten sex narvat).
Autorská citace #68
13.2.2009 16:33 - Colombo
bereš tu jen jednu emoci, strach.
Co láska? Co přátelství? Co úcta? Všechno to jsou pocity, věci, nad kterými nemusíš přemýšlet, které ti mozek podá už hotové a zpracované vnímání okolí.

Btw. nejde ani tak o sex, ale o plození potomků. Sex je to, že nás to plození potomků baví. Je to pojištěné zase více, máme tendenci mít děti, i když by nás ten sex nebavil. Máme tendenci něco opatrovávat atd.

Ale pořád hraje plození potomků prim.
Autorská citace #69
13.2.2009 16:40 - sirien
tohle je jak s kreacionistama a okem - když jim dokážeš evoluční vznik oka, najdou si nějakou blbou bakterii s bičíkem. Ukázal sem strach protože je nejsnazší. Podobný je pocit hnusu (vrozená hygienická kontrola), láska je přímo určena k potlačení myšlení (viz Alnagův článek o hraní duševních chorob kde na konci dokládá lásku jako perfektní příklad psychózy ubíjející racionální myšlení) - úkolem je reprodukce. Přátelství a úcta nejsou emoce, nicméně dají se odvodit obdobně.
Autorská citace #70
13.2.2009 16:44 - Colombo
pravda, jsou to pocity

Bičík je blbost, protože ano, je to neredukovatelná věc, ale to neznamená, že nešla vyrobit z něčeho redukcí. Podobně jako barák, ten taky je "neredukovatelný", k jeho výrobě by jsi potřeboval lešení.

Mám jen otázku, aby se ta debata nevzrhla někam, protože jsme se blbě pochopili, co myslíš tím myšlenková zkratka?
Autorská citace #71
13.2.2009 17:09 - Ebon Hand
Trochu to sklouzává..
Pokud to chceš do detailů o té pánvy, zahrnul jsem to do aerokosmického průmyslu, protože to je realita, NASA je státní organizace která vymýšlí a realizuje experimentální technologie a následně je převádí na aplikované technologie pro americký zbrojní průmysl, pro nikoho jiného, nic pro civilní firmy. Teflon vynálezl Du Pont pro zbrojní zakázku - vývoj raketoplánu, ne NASA. V USA je totiž kosmický průmysl vojenská záležitost, stejně tak jsou v oddíle astronautů NASA vojáci od všech ozbrojených složek USA, takže mezi astronauty je typ od USAF, NAVY i MARINES.

Určitě sis všiml, že v mém postu bylo jasně napsáno, že dnes, krom ozbrojených složek, neexistuje organizace která by si mohla dovolit velký privátní výzkum na úrovni podniku AI.

Cern je mezinárodní projekt, kde si nesmějí bez veřejného požehnání ani uprdnout, doporučuji sledovat schválování jednotlivých investic od obyčejných šroubků, to je totální byrokracie, takže taky nic závratného. Nikdy by pod pokličkou nic zásadního nevymysleli, protože ve veřejně sledovaných rozpočtech se to neutají..

Slovíčkaření ohledně mých příkladů, které byly pouze ilustrativní elegantně přeskakuji.

Tvůj argument ohledně Caprica six beru jako vážný a plně se s ním stotožňuji.. :-) Seriál neznám, ale neváhal jsem vygůglit dostatek podkladů, abych to mohl zhodnotit. Stejně tak se mi dříve líbila sedmá z devíti ve ST.
Ale nikdy jsem při pohledu na ně neřešil, že mě inteligenčně převyšují, myslel jsem na jíné aktivity, kde je těžké předem posoudit, kdo koho.. :-)
Autorská citace #72
13.2.2009 23:51 - Goran
Mě se nejvíc líbí varianta, že AI v dostatečně rozvinutém scifi funguje a lidi v mnoha ohledech převyšuje, ale funguje na nějakém nosiči který se dá snadno vypnout/zničit. Něco jako elektronika a kapesní rozbuška na elektromagnetické pulzy. Takže na všechny zodpovědné věci musí být v záloze člověk s primitivnější technologií nepodléhající vypnutí a neumožňující tak efektivní automatizaci. Nejlepším důvodem takové "vypnutelnosti" asi je strach, že AI začne zlobit, ale v určitém settingu to může být dáno i technicky (tj. neví se o rozumné alternativě).
Autorská citace #73
14.2.2009 01:28 - sirien
AI se dá teoreticky omezit nutností nějakého specifického sériově nevyrábitelného jádra, mě tak napadá. Ale blbě se to okecává aby to dávalo smysl.

Goran: Ne. Dřív nebo pozdějc někoho napadne že vlastně tu pojistku nepotřebuje a že to zvládne bez ní.
Stejně tak když to je technologicky podmíněný, tak někdo určitě vynaloží zatraceně velký prachy na to, aby vytvořil stabilizátor.
Tahle varianta je nejspíš lákavá, ale před logikou moc neobstojí, bohužel.

EDIT: Kromě toho nevim nevim jak moc by bylo zábavný hrát pouze záložní sílu za efektivnější AI.
Autorská citace #74
14.2.2009 10:50 - Colombo
sirien: tehdy, když se něco pokazí:)
Autorská citace #75
14.2.2009 12:17 - Lotrando
Sirien: v BSG existuje způsob, jako poznat Cylony, jen je to zdlouhavé. Dokonce mám pocit, že se tam hraje na něco takovýho, jako že testujou celou flotilu, tudíž odpočet už začal. (viděl jsme jen dvě první série, takže jestli pan doktor bluffuje, tak se možná pletu).
Autorská citace #76
14.2.2009 12:45 - sirien
Lotrando: spoiler Gaius ví že existuje 12 modelů, zná Six a něco málo o jejich technologiích, to všechno protože s Caprica six nějakou dobu docela spokojeně spal. Chtěl tyhle informace předat Adamovy, jenže se nechtěl přiznat k tomu že to byl on kdo Caprica six svojí touhou dostat se jí mezi nohy umožnil povraždit několik miliard lidí a tak, takže si vymyslel nějakej blábol o tom že to nějak lze analyzovat.
Ale nelze.
Existujou jen dva způsoby jak poznat cylona a to buď ten, že ho potkáš (případ Six, Leobena...) nebo že se Ti k tomu přizná (Boomer, Tigh).

Jinak by na konci jak magoři nehledali jeden a půl série "final five".
Autorská citace #77
1.3.2009 15:02 - sirien
roboti v boji. Sice to je bulvár a tak, ale k tématu to je.
To videíčko s tou plastickou hmotou je docela hezká záležitost.

EDIT: A omlouvám se, Gaius Baltar skutečně nějak ví, jak se Cyloni detekují, nicméně způsob této detekce označil úmyslně za nefunkční. Už se nepamatuju přesně proč...
Autorská citace #78
1.3.2009 16:12 - Kibic
Mě se líbila koncepce "AI" v Eganově Diaspoře. Rozdíl mezi AI a člověkem zmizel, veškeré myslící entity jsou jen kusem software, který běží na různém hardware, přičemž ten lze celkem bezproblémově měnit. Nejprogresivnější komunity běží jako čistý software na miniaturních zadrátovaných clusterech, jejich vnímání času je o mnoho řádů rychlejší než běžný pozemský čas (vývoj jde dopředu mnohem rychleji). Pak je tu skupina androidů, která si uchovala fyzická, ale čistě robotická těla. Ta se vyžívá ve fyzickém objevování kosmu bez omezení křehké tělesné schránky. Třetí komunita jsou biologičtí tvorové podobní dnešním lidem, kteří si užívají všechny požitky reálných emocí.

V tak pokročilém stupňi technologie, kde se díky zálohování stala reálná nesmrtelnost, pojmy jako množení a rodičovství prakticky ztratily dřívější smysl, se ultimativním cílem všech "AI" stalo hledání náplně života. Stává se totž, že staré AI upadnou do deprese/apatie/zacyklují se a efektivně ukončí svoji existenci.
Autorská citace #79
17.12.2009 03:09 - sirien
http://www.novinky.cz/internet-a-pc/187096-vanocnim-hitem-jsou-roboticke-zeny-ktere-jsou-k-nerozeznani-od-lidi.html

Chobits anyone?
Autorská citace #80
17.12.2009 17:05 - Felouen
Ale Chobits mají ty hezká ouška...kdo by chtěl normálního robota? Když už, tak s ocáskem, nebo ouškama, nebo aspoň růžkama...:D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088747024536133 secREMOTE_IP: 13.59.82.167