Produkty

Mr.Gray
26.8.2021 12:59
Kde hrát online?
Ahoj,

nikde jsem zde nenašel téma, kde hrát TTRPG online, tak ho zakládám. Hrajete online? Kde? Zatím jsem narazil na Roll20 a DnD Beyond. Existuje ještě něco dalšího? Jaké máte zkušenosti?

Osobně to řeším z toho důvodu, že bych rád někde začal, ale než do toho naleji peníze, rád bych znal zkušenosti i dalších hráčů. Své zkušenosti poznatky přidávám do komentářů...
Autorská citace #1
26.8.2021 13:11 - ShadoWWW
Na vyzkoušení je Roll20 asi nejlepší. Zkusíš si, jestli by tě hraní online vůbec bavilo. UI je ale už za zenitem a skoro se nerozvíjí. (Zato ceny mají jak od opilého milionáře.)

Pak už záleží na systému.

Pro DnD 5E se mi nejvíc osvědčil Fantasy Grounds, ale chce to mít koupené se všemi moduly a dobrodružstvími, co hodláte hrát. Pak je to super a asi nejlepší. Ale stojí to pořádnou pálku. Pro hraní 5E je to mercedes mezi VTT.

Zlatá střední cesta je pak Foundry VTT, kde zaplatíš jen na začátku sumu tak akorát a pak už máš moduly zdarma nebo za malý peníz. Má ohromnou modovatelnost, takže i největší komunitu fanovských tvůrců. Pokud chceš hrát něco jiného než DnD 5E, pak bych sáhl taky nejlépe po Foundry VTT. Je i nejlepší pro hraní Zapovězených zemí, kde podpora pro Fantasy Grounds vázne a podle zpráv z minulého týdne ještě váznout bude (řádově hafo měsíců). Tento VTT se taky nejrychleji rozvíjí (nové funkce atd.) a má nejmodernější zdrojový kód.
Autorská citace #2
26.8.2021 13:12 - Quentin
Discord na pbp docela funguje.

edit: pardon, nevšiml jsem si, že je řeč o ttrpg (table-top), a ne trpg (textové).
Autorská citace #3
26.8.2021 13:26 - Mr.Gray
První dojem z DnD Beyond:
Jedná se o pěkně vypadající aplikaci pro hraní DnD e5. Pokud máte nějakou příručku fyzicky, můžete ji vložit do DnD Beyond a získat k ní online přístup. V DnD Beyond je přístup k mnoha zdrojům k hraní DnD, velká část obsahu je nicméně placená (ceny jsou v podstatě porovnatelné s fyzickou koupí knih).
Skvělá věc je nástroj pro tvorbu postavy, který je zároveň propojen s hodem kostkami. Pokud tedy nechcete mít postavy jen na papíru, ale chcete je obsluhovat elektronicky, dá se tento nástroj dobře použít.

DnD Beyond velmi dobře funguje i z mobilů. Je tam Knihovna (přístup k zakoupeným materiálům i materiálům zdarma), Listings (něco jako rejstřích kouzel, věcí, bytostí a pod.), přísup k interaktivním denníkům postav.

Zatím jsem DnD Beyond nezkoušel používat při hře, tak moc nevím, jak je to celkově užitečné.

Závěrem:
Pokud hrajete DnD, určitě je dobré mít zde účet už jen kvůli interaktivnímu denníku, ale i kvůli přístupům k všemožným materiálům zdarma.

Výhody:
+ Interaktivní denník postavy
+ Velká knihovna materiálů (byť většina je placených)
+ Rejstřík všeho možného
+ Velmi dobře funguje i na mobilu

Nevýhody:
- Pouze pro DnD
- Materiály velmi drahé
Autorská citace #4
26.8.2021 13:52 - strucky
Naskočil jsi na Beyond o pár dní pozdě. Donedávna měl 20% slevu na cokoliv. A i za plnou je to levnější, než fyzické knihy, takže tady se trochu mýlíš. Při tom počtu materiálů se ty čtyři stovky rozdíl Beyondu oproti knize pěkně nakumulují, ale na druhou stranu aspoň mě osobně se prostě blbě studuje materiál třeba k dobrodružství na obrazovce, kniha je kniha - nejlepší je ale vlastnit oboje.

Beyond+FoundryVTT dle mého ultimátní kombo, díky možnosti importu vlastněného materiálu na DDB do Foundry.
Autorská citace #5
26.8.2021 14:02 - LokiB
ShadoWWW nemá pravdu, že se UI Roll20 nerozvíjí. Rozvíjejí ho stále, doplňují i vylepšují.
To neznamená, že je roll20 bez problémů, ale není třeba mu křivdit :) je modifikovatelné a doplnitelné hodně.
jsou tam někdy problémy se zvukem či videem, ale už jsem odehrál i dost sezené, kde problém nebyl žádný.

Třeba pro Savage Worlds jsem k tomu napsal tuny maker, které odehrávku zjednodušují, na vyšších levelech placení máš i API.

Koupil jsem si VTT Foundry, zkusil to ... ale nechytlo mě to.
Autorská citace #6
26.8.2021 14:03 - Mr.Gray
První dojem z Roll20:
Roll20 je online prostředí pro hraní Table Top RPG a kdo ví, čeho všeho dalšího. Na první pohled vypadá dost dřevně a složitě. Na druhou stranu je zde poměrně rozsáhlý tutoriál, který ukazuje základní postupy, jak vytvořit hru a používat místní prostředí.
Viděl jsem pár videí, jak prostředí používat a zdá se to jako poměrně robustní prostředí. Na druhou stranu jsem se setkal s několika technickými problémy zejména problémy při chodu ve FireFoxu (v Chrome to funguje), v mobilu to nefunguje vůbec.
V základní verzi jsou funkčnosti značně okleštěné, placené přístupy jsou poměrně drahé. Stejně tak nákup materiálů je poměrně nákladný.
velmi těžkopádný se mi zdá postup pro tvorbu postavy: Postavu je nutné vytvořit v rámci herního prostředí pro konkrétní hru, což nejde bez součinnosti GM. Pravděpodobně by šlo vytvořit postavu v herním prostředí vytvořeném jen pro tento účel a následně postavu vyexportovat do Character Vaultu a pak ji naimportovat do konkrétní hry. Každopádně je to složité a vlastně ani nevím, jestli to takto jde.

Závěrem:
Ať už hrajete DnD nebo i další TT RPG, zde existuje prostředí pro hraní téměř čehokoli. Cena za univerzalitu je větší složitost a těžkopádnost. Za peníze se dá ale dostat materiální podpora pro hraní Vašeho oblíbeného RPG. Určitě se sem vrátím a dám vědět, jak proběhla první skutečná hra, kterou na Roll20 připravím. Na ní ověřím, zda je dobrý poměr cena/výkon za nákup konkrétní hry.

Výhody:
+ Lze zde hrát skoro cokoli
+ V Marketplace je k dispozici velice rozsáhlá knihovna podpůrných materiálů pro mnoho existujících RPG, které velmi zjednoduší přípravu konkrétní hry.


Nevýhody:
- Poměrně složité a to nejen z pohledu GM, ale i z pohledu hráče.
- Nefunguje v mobilu a technické problémy jsou i v některých prohlížečích
- Vše je dost na poměry drahé.
- Tvorba postavy je hodně "user unfrendly"

PS: První hra, kterou chci vyzkoušet vytvořit z "ničeho" je karetní hra Mau-Mau (nebo též UNO), protože základní balíček 52 karet je k dispozici v základním přístupu). První hra, kterou chci koupit za peníze je Alice is Missing, která je své podstaty spíše online hra, než Table Top a role GM je zde velmi malá. Jsem zvědavý, jak složité bude hru připravit s veškerou podporou a co všechno se pokazí při samotné hře :-)
Autorská citace #7
26.8.2021 14:18 - Mr.Gray
strucky píše:
Naskočil jsi na Beyond o pár dní pozdě. Donedávna měl 20% slevu na cokoliv.

Naštěstí jsou slevičku chytil a koupil Player Handbook se solidní slevou (za $13.19). Ještě jsem měl nějaké kupónky a digitální obsah za fyzickou koupi Essentials Kit Bundle. Nakonec tam mám přístup do docela hodně věcí (4 dobrodružství z Dragon of icespire Peak, Frozen Sick, a kupu pravidel).

ShadoWWW píše:
Zlatá střední cesta je pak Foundry VTT, kde zaplatíš jen na začátku sumu tak akorát a pak už máš moduly zdarma nebo za malý peníz.


Díky za tip. Mrknu na to. S RPG teprve začínám a v tuto chvíli koketuji spíše s Fate. Do DnD se chci pořádně pustit zejména až vyjdou Jeskyně a Draci, byť už teď divoce listuji
pravidly a oťukávám první dobrodružství.
Autorská citace #8
26.8.2021 14:23 - Quentin
Discord + Owlbear rodeo fungují okay.
Autorská citace #9
26.8.2021 14:51 - ShadoWWW
LokiB: Ohýbáš, co jsem řekl. Neřekl jsem, že se nerozvíjí, ale že se skoro nerozvíjí. Oproti Fantasy Grounds je to znatelně pomalejší rozvoj a oproti Foundry VTT je to naprosto šnečí tempo. A navíc je to předražené. API za pravidelnou platbu? WTF?! FG i Foundry VTT ho poskytují zadarmo.

Kdybych měl dnes začínat, určitě zvolím stokrát raději Foundry VTT než Roll20. Owlbear Rodeo je pěkné na one-shoty, má modernější UI než Roll20, ale pro vážné, pravidelné hraní je to slabé.
Autorská citace #10
26.8.2021 18:29 - LokiB
Foundry VTT má něco zadarmo? A nemusel sis ho nejdřív koupit, abys ho pak měl zadarmo? WTF?
Mám k roll20 desítky výhrad, tvoje srovnávání s Foundry mi obecně přijde dost neobjektivní a tak ho za sebe připomínkuju.
Roll20 je obecně velmi silné v tom, kolik funkcionalit má, co všechno podporuje. Taky je dobré v tom, že ho můžeš používat zadarmo, když chceš, což u jiných nejde.
Že v Roll20 dost skupin některé/hodně z těch funkcionalit, které tam jsou, nepotřebuje/nevyužije, je věc podstatná. Stejně tak to, že některé věci Foundry dělá uživatelsky přívětivěji. Ale není pravda, že by rozhodování roll20 vs Foundry bylo no-brainer
Autorská citace #11
26.8.2021 20:16 - Gurney
ShadoWWW píše:
Na vyzkoušení je Roll20 asi nejlepší. Zkusíš si, jestli by tě hraní online vůbec bavilo. UI je ale už za zenitem a skoro se nerozvíjí. (Zato ceny mají jak od opilého milionáře.)

Nejen že se nerozvíjí, ale neopravují se bugy, pár let dozadu jim unikly přihlašovací údaje uživatelů... Zadarmo ucházející, ale ve chvíli, kdy je člověk ochoten do VTT hodit nějaké peníze je jakákoli jiná volba skutečně no brainer.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.059662818908691 secREMOTE_IP: 3.17.150.89