Kultura

sirien
14.12.2020 13:09
Diskuse k článku začíná postem #92, předchozí diskuse vznikla před jeho sepsáním

OGL 1.0a v RTF texťáku z Internet Archive

SRD/OGL článek u Wizardů

SRD+ DnD Product Identity podle OGL full PDF

Seriózní zdroje
- Copyright právnička EFF o kontraproduktivnosti OGL - TLDR post
- Legal Eagle o OGL a nevlastnitelnosti herních pravidel - post
- PHD disertačka o OGL - source post - Interview s autorem

Náhodné zdroje
- Obdobný názor kolegy na YT - TLDW post

Protože to je celé bordel, tak tady máte TLDR jednoduché vysvětlení základních věcí:
  • OGL = Open Gaming Licence (historicky používaná verze 1.0a) - samotná licence (právní podmínky). Vytvořená Wizardy, ale bez vztahu ke konkrétní firmě, uživateli nebo obsahu.
  • OGC = Open Game Content. Souhrn všeho obsahu licencovaného pod OGL (kýmkoliv) skrze SRD (viz níže)
  • SRD = System Reference Document. Dokument s konkrétním licencovaným obsahem pod OGL. Každý tvůrce/dílo mají vlastní SRD. Souhrn SRDček je OGC (viz výše).
  • Product Identity. Soubor prvků, které autor licencovaného obsahu vymezuje jako explicitně ne-součást OGC a které se uživatelé OGL navíc nad to zavazují nepoužívat bez ohledu na to, jestli by na to jinak měli právo nebo ne. (tohle je jeden z háčků/pastí OGL)
Autorská citace #1
14.12.2020 14:00 - sirien
Zakládám tohle téma, protože, narovinu, si chci tak nějak postesknout a možná i zanadávat.

Od doby, co jsem začal (cca před rokem) pracovat na JaD, tak se můj vztah k SRD licenci a souvisejícím věcem velmi výrazně změnil. V zásadě prošel následujícími fázemi:

1 - je to super! ShadoWWW říká, že kvůli SRD můžeme mít DnD 5e v češtině!
2 - je to ok-ish, nějaké právní nesmysly omezily rozsah, což je vopruz, ale tak co...
3 - eh? je děravý že to je totálně rozbitý, nejde to použít bez zaplnění hromady děr
4 - WTF? Ta "licence" má víc opruznejch omezení, než kolik toho fakticky nabízí
5 - wait a sec - srsly, to je doslova pravda. Ta licence je možná víc než jen zbytečná a vlastně to působí poněkud jako hnusná právní past než jako licence.

Abych to vysvětlil.

Existují dvě důležité skutečnosti, které mějte při hodnocení SRD/OGL vždycky na paměti:

a) herní postup (tedy mechaniku, pravidlo nebo princip) nelze vlastnit. Vlastnit lze pouze doslovné znění pravidla (jakožto autorský text) a případně herní termíny. Pokud pravidlo někdo přepíše jinými slovy, tak to je nenapadnutelné. To platí pro unikátní pravidlo stejně jako pro jejich celou obsáhlou sadu (systém jako celek).

EDIT: nechávám jak jsem napsal, ale je to kapku složitější a míň jasné - viz tenhle pozdější post v diskusi. /EDIT

b) původní OGL ke 3. edici DnD je v plném rozsahu navždy platná a neodvolatelná. To je důležité, protože vzhledem k designové blízkosti 3e a 5e a s přihlédnutím k (a) výše to znamená, že 5e je z nemalé části rekonstruovatelná z 3e OGL.

EDIT: ...vzhledem k okolnostem upřesnění: 3e a 5e mají samozřejmě tu samou OGL 1.0a - 5e je replikovatelná z 3e SRD, nikoliv OGL, viz záhlaví. Byla tu zmíněná "d20 inside", ale to je ještě úplně jiná licence a pro přehlednost jsem poznámku smazal, zmatené to je už tak dost. /EDIT

A teď ta sranda.

Co člověk získá, když použije 5e OGL?

Získá přístup k jádrovým mechanikám DnD. Cool? Ve skutečnosti vůbec, protože jádrové mechaniky DnD nejsou chráněné a jsou doslova nechránitelné (i bez 3e OGL, se 3e OGL totálně - viz Pathfinder 1e).

Získá přístup k textům SRD. Jejich užitečnost je diskutabilní, protože doslovný přepis PHB pravidel slovo od slova se do tvořeného produktu nemusí hodit ani v anglištině. Pro neanglický produkt jsou SRD texty naprosto nanic - a zbytečné, protože překlad je z principu nedoslovné znění. (Tady vzniká určitý konflikt a bordel mezi US/EU/CZ právem, kdy text u nás požívá větší ochrany než je ta původní - pokud to chápu dobře. Ale to je jedno, protože opis informací z textu už chráněn není - resp. nebyl by ani kdyby ty texty ve skutečnosti nebyly žánrvě generické).

Získá přístup k pár DnD 5e unikátním (em... "unikátním") věcem, které jsou chráněné jako termíny, ale jsou zahrnuté do SRD. Těchto je ve skutečnosti extrémně málo - popravdě, napadají mě přesně dvě - Dragonborn a Tiefling. Obojí by šlo získat opsáním (stejně jako z "hobita" uděláte "půlčíka" a nic víc a Tolkienovi dědici se můžou jít se svými právy na hobity bodnout - Drakokrevní a Ďáblorodní by to řešili úplně stejně)

Co člověk použitím 5e OGL NEZÍSKÁ, i když si to možná myslíte

Nezískáte zdaleka všechna kouzla (asi tak 90% - bohužel výběr je nerovnoměrný a pro některá povolání kriticky bolestivý, např. u Černokněžníka jsme museli nahrazovat doslova víc jak polovinu kouzel 1. Stupně, protože by jinak nebyl hratelný (!!!) - a to potom, co mu LASKAVĚ v updateu SRD vrátili Tajemný výšlech, který původně taky neměl (!!! ^&#%^%* !!!)

Nezískáte obory - pouze nutný 1 na povolání. Fun fact - jejich výběr je převážně abecední, nikoliv "dramaturgický", takže u některých povolání nedostanete ty "základní", ale dostanete nějaký bullshitoidní co byl jen první v abecedním seznamu (např. u Kouzelníka si užijte toho Vyvolavače). Místy do toho ale šáhli, takže jako ne, že by se nad tim úplně nezamejšleli.

Nezískáte featy - je tam jen 1 "výsměšný". Prý že "abyste nereplikovali DnD 5e ale tvořili vlastní hru" - BULLSHIT, klidně tam mohli dát 10 nějakých základních, bylo by to použitelné a jim by pořád zbyly další desítky vlasntích.

Nezískáte ani žádné rasové rody - totéž co obory povolání. S drowem se rozlučte, u trpaslíka dostanete kopcovýho... etc.

Nezískáte ani Zázemí. Viz výše fuck-off s featy.

Co člověk použitím 5e OGL ZTRATÍ - což ho nejspíš ani nenapadlo zvažovat

A teď to skutečné šmelo. Použití 5e OGL je smluvní ujednání. A v rámci tohoto smluvního ujednání se zavazujete nepoužít věci, které... byste IMHO jinak mohli použít velmi snadno a bez problémů:

Referovat DnD? Zapomeňte. Když použijete 5e OGL, tak nesmíte napsat "DnD", nesmíte napsat "Dungeons and Dragons" - a dokonce nesmíte napsat ani "Wizards of the Coast". Tohle je mega vtipné, protože referovat jiné hry je samozřejmě legitimní, tj. tady se vzdáváte něčeho, co byste normálně udělat mohli.

Dál se vzdáváte termínů, které nejsou trademark věci a WotC si je pokud vím běžně nemá žádné právo nárokovat - ale které se s DnD tak nějak pojí a které když přistoupíte na 5e OGL ztratíte. Např. "DM" nebo "Dungeon master" jsou najednou zapovězené věci.

Ale tím sranda nekončí - přijetím 5e OGL se vzdáváte i věcí, které vám 3e OGL co pamatuju explicitně nabízí (nebo vás dokonce přímo nutí, abyste je používali!). Např. pod 5e OGL najednou nemůžete použít sousloví "d20 system".

Dál se vzdáváte hromady fluffových termínů, u nichž si sice nejsem jistý, protože nejsem ani trochu právník, ale o jejichž běžné nárokovatelnosti má značné pochybnosti - typicky jde o názvy Sfér tvořené jako "přídomek - obecný termín" (např. "Svaté pláně Elysia")



Takže, abych to shrnul:
- To co dostanete je něco co vlastně už beztak máte
- Dost věcí které očekáváte že dostanete nedostanete
- A dobrovolně se zřeknete věcí, které byste spíš měli

Jakože... zní mi to víc jako totální vyjebávka než jako licence. Pokud nemůžu napsat "DnD 5e", pokud mi jsou nabídnuté texty, které vlastně nepotřebuju mít nabídnuté a ještě navíc se k tomu dobrovolně vzdám věcí, ktere bych jinak měl - proč že bych vůbec měl takovou licenci použít?


JaD budou brzy dokončené a vždycky to bude DnD 5e. Zcela vážně ale přemýšlím o tom, že pro použití 5e OGL není důvod - dost možná se radši mrknu zpátky na to, co vlastně nabízí 3e OGL. A popravdě - trochu přemýšlím o tom, jestli vůbec je nějaká licence potřeba a jestli nebude jednodušší vyjít z obecných principů (viz (a) výše) a tu hru prostě nevydat "samostatně" - ostatně, ne, že bysme se s ní k DnD 5e mohli otevřeně přihlásit tak nebo tak. Minimálně nevidím nic, co by v tom bránilo, nic, co bysme ztratili a výhledově by to mohlo předejít problémům a starostem s případnými budoucími navazujícími produkty.


EDIT: abych to shrnul - celkově na mě ona slavná 5e OGL Licence působí jako vulgární bluff - Wizardi se tváří, že mají práva na něco, na co ve skutečnosti práva nemají (viz (a) a (b) výše) a snaží se tak vynutit abyste přistoupili na to, že se výměnou za to co už máte dobrovolně vzdáte jiných věcí, které máte.

Ale pokud jsem něco přehlíd a skutečně je něco co ta licence dává a co by člověk jinak neměl, tak mě klidně vyveďte z omylu.
Autorská citace #2
14.12.2020 14:14 - York
Těžký rozhodování. Pokud bys chtěl bejt fakt korektní, tak bys imho měl použít 5e OGL, protože zjevně děláš variaci na DnD 5e a k tomu je tahle licence určená.
Autorská citace #3
14.12.2020 16:21 - Jezus
Až na to, že podle toho, co jsem přečetl výše, to právě nedělá. (Je k tomu "určená", ale nedělá "to", což není korektní).

Podle všeho tak funguje právě ta 3e OGL a asi i "férově".
Autorská citace #4
14.12.2020 16:26 - ShadoWWW
Začnu odzadu.
sirien píše:
přemýšlím o tom, že pro použití 5e OGL není důvod - dost možná se radši mrknu zpátky na to, co vlastně nabízí 3e OGL.

3e OGL ti nabídne to, co 5e, respektive ještě míň. Na začátku, když nebyla 5e OGL, tak Koboldi vydali svůj setting pro 5E pod 3E OGL. Blbý bylo, že v 3E OGL není mechanika výhody/nevýhody, takže na ten herní termín použili synonymum.

sirien píše:
Co člověk získá, když použije 5e OGL?

Je nutné si uvědomit, že OGL je psaná pro anglofonní trh. Když použijí OGL, získali tím SRD texty a možnost ofiko se odvolat na "kompatibilita s 5E" (nemohou použít tm název DnD). Pro český trh ti první výhoda odpadá (doslovné texty v angličtině nepotřebuješ a překlad není doslovný text). Zbývá ti tedy jen druhá – možnost ofiko se odvolávat na kompatibilitu s 5E.

Překlad samozřejmě není doslovná citace, což ti umožňuje udělat to, co udělal Pathfinder, respektive celá ta slavná OSR scéna, že přepíšeš komplet pravidla svými slovy a, voalá, máš nová, svoje vlastní pravidla. Což, jak jsem napsal výše, překlad už z definice splňuje sám o sobě. Proč tam dát tu OGL licenci i tak vychází z toho, že OSR pravidla a Pathfinder ji tam dávají jako pojistku. Pro JaD je tam toliko užitečná, jako šance že si někdo z Wizardů koupí pravidla JaD. :)

sirien píše:
Co člověk použitím 5e OGL NEZÍSKÁ, i když si to možná myslíte (...) Co člověk použitím 5e OGL ZTRATÍ - což ho nejspíš ani nenapadlo zvažovat

Jak jsem psal výše, JaD se kdysi samy rozhodly se toho vzdát. Z hlediska OGL se toho vzdávat nemusíš, protože nejde o doslovné znění (viz výše).
Autorská citace #5
14.12.2020 16:35 - York
Jezus: To, že je OGL pro 5e víc omezující než pro 3e, je zjevně záměr. Kdyby to tak nechtěli, mohli použít tu pro 3e.

Čili jde v podstatě o to, jestli chceš, aby to hráči vnímali jako "Wizzardi nám nedali licenci, tak jsme si to trochu upravili a vydali jsme to i tak" (jako jako to kdysi udělali autoři Dračího doupěte), nebo "tohle je produkt kompatibilní s DnD 5e vydanej v souladu s OGL licencí pro 5e".

Stavět to na OGL pro 3e imho nemá moc smysl - reálně tě nejspíš Wizzardi žalovat nebudou, takže jde spíš o to, jak to budou vnímat hráči.
Autorská citace #6
14.12.2020 16:40 - ShadoWWW
York píše:
To, že je OGL pro 5e víc omezující než pro 3e, je zjevně záměr.

Tos vzal kde??? Rozhodně ne v textech těch licencí.
Autorská citace #7
14.12.2020 16:46 - York
ShadoWWW píše:
Tos vzal kde???


Sirien si na to před chvilkou stěžoval.
Autorská citace #8
14.12.2020 16:48 - ShadoWWW
Aha. Sirien si měl tu licenci dohledat, než začal lovit v děravé paměti.
Autorská citace #9
14.12.2020 16:51 - Jezus
York: V tom je jádro kobolda. Pokud je OGL pro 5e napsáno opravdu tak, jak působí na siriena, pak jde o nevýhodnou smlouvu. Taková smlouva není z principu "fér". Není nic korektního na tom, ji přijmout.

ShadoWWW: Co mi vlastně brání napsat "je kompatibilní s DnD 5e", i když nemám licenci? Kompatibilita přeci není to samé jako kopie produktu.
Autorská citace #10
14.12.2020 16:57 - ShadoWWW
Jezus: Nebrání ti nic. Tedy až na to DnD. Hasbro je háklivé, když někdo použije jejich trade mark k propagaci svého vlastního komerčního produktu na anglofonnín trhu.
Autorská citace #11
14.12.2020 17:12 - Jezus
No a na to se právě ptám. Jestli je nelegální napsat "neoficiální modul pro DnD", "neautorizovaná pravidla plně kompatibilní s DnD" a podobě. Jako něco mi říká, že nelze použít něčí značku tímto způsobem (reflektovat ji v textu už jde, ale tahle "nálepka" je mi podezřelá), ale není to to, co řeší sirien?

Protože ta licence to zakazuje (zmiňovat DnD). A je mi trochu divné, kdyby to bez ní šlo.

IMHO je docela zásadní, co si díky OGL licensi smím "nalepit" na vazbu pravidel. Jestli cedulku OGL 5e, tak to není moc. Jestli cedulku DnD je to velmi, ale ono to vypadá, že to ti právě ta licence zatrhne.
Autorská citace #12
14.12.2020 17:22 - ShadoWWW
Cedulku "kompatibilní s DnD" nenalepíš tak ani tak (bavíme se o anglofonním trhu, v Česku je to buřt). Firmy využívají OGL k tomu, aby se mohly odkázat na SRD a stavět svá pravidla na rozšíření pravidel DnD (viz AiME, Tal'Dorei Campaign Setting a další), nebo udělat vlastní hru jako vlastní klon DnD (viz Pathfinder 1 nebo OSR hry).
Autorská citace #13
14.12.2020 17:22 - sirien
ShadoWWW píše:
v 3E OGL není mechanika výhody/nevýhody

Mechaniku samotnou nelze nárokovat. Pojmy "výhoda/nevýhoda" jsou tak obecné, že v důsledku nejspíš taky ne a to ani v původní angličtině (natož v jinym jazyce) - že to Koboldi opsali je pochopitelná defenzivita, ale nejspíš ne nutnost.

ShadoWWW píše:
Když použijí OGL, získali tím SRD texty

...žádné terno, ani pro anglický produkt. Teda... leda že se nemusíš opisovat s kouzlama, ale i tak.

ShadoWWW píše:
a možnost ofiko se odvolat na "kompatibilita s 5E"

Bullshit, právě naopak.

Použití Licence Ti tohle naopak všemožně znemožňuje. "kompatibilní s 5e" je způsob ustálený způsob, jak licenční podmínky obejít, nikoliv je využít - tj. tuhle frázi můžeš zvesela použít i pokud OGL nepoužiješ - což je důvod, proč jí vůbec použít lze.

ShadoWWW píše:
Aha. Sirien si měl tu licenci dohledat, než začal lovit v děravé paměti.

3e OGL sem nikdy nestudoval - nicméně sem si skoro jistej, že umožňuje použít "d20 system" a jiné pojmy, které 5e OGL naopak zakazuje, což mi přišlo otravné. Jestli je nebo neni volnější jako celek sem neřešil.

ShadoWWW píše:
Nebrání ti nic. Tedy až na to DnD.

No... to je právě bez dobrovolného přijetí jejich OGL licence HODNĚ diskutabilní.


York: co je a není "korektní" zjevně vnímáme hodně jinak.


Jezus píše:
Protože ta licence to zakazuje (zmiňovat DnD). A je mi trochu divné, kdyby to bez ní šlo.

To je právě ten hnusnej trik IMHO - dobrovolným přijetím Licence se zavážeš že "DnD" vůbec nikde nenapíšeš a nepoužiješ. Jenže si sem jistej že fakt nepotřebuješ souhlas Hasbra na to napsat "DnD" do textu. (Použití v propagaci je o něčem jinym, tam by to asi nešlo.)
Autorská citace #14
14.12.2020 17:24 - Gergon
Co jsem koukal na produkty jiné a kompatibilní tak je všude "kompatibilní s 5e" čímž se 5E se myslí DnD 5e. akorát tam není to DnD. Takže když kdekoliv v textu i reklamě místo DnD napíšete 5E mělo by to být v cajku. Ale houby tomu rozumím, je to jen teorie na základě toho co jsem tu četl a že jsem na produktech viděl samolepky - 5E =)
Autorská citace #15
14.12.2020 17:27 - sirien
gergon: chápeš to dobře, "5e" samotné je už tak obecné, že si to ani Hasbro nezvládlo pojistit (což jako je co říct...), takže fráze "kompatibilní s 5e" se v komunitě zažila jako "krypticky kódová hláška" pro DnD 5e.

Trik je ale v tom, že jak píšu jde o opis věci - tj. je to něco co můžeš na svůj produkt zvesela naplácnout bez ohledu na přijetí nebo nepřijetí Licence, protože to je prostě tak obecné že to je nelicencovatelné.
Autorská citace #16
14.12.2020 17:28 - Jezus
Tak jestli se bavíme jen o cedulce OGL tak za mě každý, kdobude vědět, co znamená, už bude mít alespoň trochu povědomí o JaD. A pokud "bez licence" bude moci být uvnitř zmiňováno DnD, tak podle mě výhra...

Na druhé straně defenzivní způsob s OGL má tu výhodu, že je vyzkoušený. Osobně bych si pokládal otázku: "V čem mě to omezuje TEĎ, když už je většina textů hotová?", respektive "Co teď musíme kvůli ní všechno přespat nebo dopsat?"
Autorská citace #17
14.12.2020 17:31 - ShadoWWW
Sirien: Souhlasím, co píšeš, až na:
sirien píše:
Použití Licence Ti tohle naopak všemožně znemožňuje. "kompatibilní s 5e" je způsob ustálený způsob, jak licenční podmínky obejít, nikoliv je využít - tj. tuhle frázi můžeš zvesela použít i pokud OGL nepoužiješ - což je důvod, proč jí vůbec použít lze.

Souhlasím, "kompatibilní s 5E" můžeš napsat i bez OGL. Firmy v USA ale masově začaly plodit produkty s touto nálepkou až po vydání OGL 5E, protože do té doby nebyl jasný právní rámec. Bály se, že by pro 5E mohlo později vyjít něco jako GSL pro 4E.

sirien píše:
3e OGL sem nikdy nestudoval - nicméně sem si skoro jistej, že umožňuje použít "d20 system" a jiné pojmy, které 5e OGL naopak zakazuje

Mýlíš se. OGL a značka "d20 system" byly dvě odlišné věci. Byly vydány sice spolu, ale Wizardi zrušili značku d20 system už na konci životního cyklu 3.5E a nikdo ji dál nemohl používat, i když OGL a SRD mohli všichni používat dál, protože ty byly a jsou zpětně neodvolatelné. OGL 3e a 5e jsou ale z hlediska toho, co nabízí, rovnoprávné.
Autorská citace #18
14.12.2020 17:39 - sirien
Jezus píše:
pokud "bez licence" bude moci být uvnitř zmiňováno DnD

tohle je... velmi problematická záležitost. Pokud vím, tak k tomuhle tématu není žádná rozumná právní analýza.

Bez přijetí Licence lze DnD v textu takřka najisto zmínit. Jestli ho lze ale i napříč textem průběžně referovat (tak jak bysme rádi) už není moc jisté. "5e" nebo podobný opis lze referovat najisto s Licencí i bez Licence.

Tohle je popravdě bordel, ve kterém budu asi (stejně jako ty Koboldi) radši defenzivní a spíš se tomu DnD vyhnu a opíšu ho - ale vzhledem k okolnostem to bude možná lepší udělat bez přijetí Licence, protože proč se zavazovat a sešněrovávat když nemusim a nic z toho nemám.

Jezus píše:
V čem mě to omezuje TEĎ, když už je většina textů hotová?

Relativně v ničem. Otázka je jak budou nějaké věci popsané / opsané, ale jde o krátké pasáže textu a pak případně o hromadné nahrazení nějaké zkratky napříč dokumentem.

Zajímavější otázka je jiná - např. pokud je Licence taková vyjebávka, ale vlastně jí nemusím přijmout, proč bych se měl namáhat omezovat se jejím SRD rozsahem? Třeba takové v SRD (resp. PHB) očividně chybějící kouzlo Přivolej Běsa (které je až v Xanatharovi) by podle SRD mělo být nedostupné. Jenže pokud fuck SRD, tak vlatně mechanika kouzla je nenárokovatelná, slovo "Běs" v angličtině fakt jako termín omezené není... tak proč to tam pro komplet nepřidat?

Kdybych tomu věnoval víc pozornosti dřív, mohli jsme si uštřit v tomhle směru nějakou práci. Ale i teď to pořád může usnadnit život na pár místech (třeba u kouzla přivolávajícího Běsy).
Autorská citace #19
14.12.2020 18:34 - ShadoWWW
sirien: Chápu, kam míříš, a na tvém místě bych zvolil Fuck OGL.
Autorská citace #20
14.12.2020 18:48 - Log 1=0
Hele, šéfe, a o tomhle rozhoduješ ty, chápu to dobře? Měl jsem za to, že tohle jde pořád za Skavenem, i když už se tolik neangažuje.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.088742017745972 secREMOTE_IP: 44.223.31.148