Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
13.7.2020 12:40 - Lethrendis
York: Krčím rameny. Domnívám se, že Bouchi (potažmo Altar) je stižen podnikatelskou/marketingovou slepotou. Kdybych měl produkt, který se ve své době stal symbolem svého oboru a i přes ukončenou podporu má stále spousty hráčů, snažil bych se z něj vytěžit maximum a dát hráčům, co chtějí.

Plodem této slepoty bylo vydání nedračákovské hry DrDII pod hlavičkou DrD, fakt, že se z DnD 5 stal v Čechách nejhranější systém namísto Dračáku a nakonec i vydání DH jako hry, která z oDrD čerpá, a jde zároveň mimo Altar. Můj názor, souhlasit s ním nemusíte.
13.7.2020 12:56 - mrkew
Tak jsem se bavil s autorem. Masáž bude až kniha bude venku, zatím je to zbytečné nebo nikde přeobjednat nejde kromě sběratelky která už je skoro fuč tak šup šup.

PS: mám za to že to vychází 31. 7. pokud se pletu opravte mě.
13.7.2020 13:04 - sirien
York píše:
Aktuálním projektem Altaru je nová verze DrD

Moment, to jako vážně?

Já sem to jako zaznamenal, ale považoval sem to za něčí vtip co začal trochu kolovat. Ta věc co byla na GC mě potkala dost letmo a měl sem za to, že to je jen něčí house project.


Lethrendis píše:
Plodem této slepoty bylo vydání nedračákovské hry DrDII pod hlavičkou DrD

Tohle není 100% fér. Altar dávno ztratil kapacitu na vlastní in-house vývoj (btw. JaD ukázaly, že tuhle kapacitu nemá ani Mytago - náš rybníček holt nemá dost vody). Bouchi stál o nové DrD, které by vyšlo vstříc moderním trendům a posunům v mainstreamovém stylu hry a tak trochu i víc uspokojilo online komunitu. Rozhodně ne špatný záměr.

Udělal to jediné, co mohl - outsourceoval vývoj a předal ho do komunity RPG F, kam měl tou dobou již outsourceované i diskuse k DrD a dalším věcem. Tam našel vývojový tým, který pro něj DrDII připravil tak, jak ho připravil.

Bouchiho chybou bylo, že neměl kapacitu na designový vývoj dohlížet popř. insight aby rozeznal chybovost výsledku popř. sílu ten finální produkt odmítnout nebo rebrandovat - ale opět, narovinu, tuhle kapacitu (na dohled) nemá ani Skaven - JaD mi v podstatě předal se vší rozhodovací pravomocí a jeho přehled o vývoji věci je takřka 100% z mojí strany když mu jednou za čas zavolám abych se o něčem krátce poradil a při té příležitosti mu dám i status update. Rozdíl je jen ten, že já sem příčetnej a držim se zadání a i míru věcí které chceme pozměnit nebo přidat ostře redukuju tak, abysme nepřekročili se Skavenem dohodnuté mantinely, zatímco původní vývojový tým DrDII, resp. někteří jeho vůdčí členové, Bouchiho důvěry naopak brutálně zneužili (což, btw., osobně považuju z jejich strany morálně za dost svinstvo, protože vim o kom mluvim konkrétně sem si jistej že dotyčný moc dobře věděl, co dělá a udělal to záměrně).

EDIT: tím chci říct, dotyčný následoval logiku: "jé, Bouchi nám dává volnou ruku, využiju toho abych mu vnutil hru co by se líbila mě a ty dračákysty ještě naučíme..." - abych byl zcela transparentní, nemám to jak doložit a jde o obvinění z mého osobního názoru /EDIT

Lethrendis píše:
fakt, že se z DnD 5 stal v Čechách nejhranější systém namísto Dračáku

To spíš neni pravda.

Zaprvé pro tohle tvrzení neexistují žádné podklady.

Zadruhé dost pochybuju, že by DnD 5e skutečně překročilo stín setrvačnosti původního oDrD s jeho tichou hráčskou základnou a starými příručkami co se válí po táborových základných, skautských a pionýrských klubovnách, knihovnách DDMek, školních družinách...
13.7.2020 14:31 - Jerson
Lethrendis píše:
fakt, že se z DnD 5 stal v Čechách nejhranější systém namísto Dračáku

Tohle bych ještě jako fakt nebral, z mého pozorování to pořád vypadá půl na půl. Lidé okolo 15 let v dnešní době začínají i na DnD5e, ale mladší lidé, třeba okolo 9 - 10 začínají na pravidlech DrD, které najdou doma, případně hrajou s rodiči, nebo v různých skautských skupinách. Osobně si myslím, že z této skupiny bude DH těžit asi nejvíc, zejména pokud se bude prezentovat - a působit - jako ideový nástupce Dračáku.
13.7.2020 14:36 - PetrH
Tady se porad rikaj skauti, ddm... priznejte se cestne, kdo ve svem okoli ma skauty(pionyr, turista), ddm, kde se s detma 9-13 let hraje rpg? U nas nikde nic v okoli...(ale muzu se plest) doma mam vse mozne, s mladezi hrajeme dnd5 basic. Drd je na ne slozite, d20 hod je jesnodussi na kde co...
13.7.2020 14:38 - Jezus
Jerson píše:
třeba okolo 9 - 10 začínají na pravidlech DrD, které najdou doma, případně hrajou s rodiči,

Teda takhle prznit vlastní děti :-D

(Upozornění, text je míněn jako vtipná nadsázka a záměrné rytí)
13.7.2020 14:39 - sirien
PetrH: já přímo ne, protože jsem se v téhle komunitě nikdy nepohyboval, ale znám asi tak... tři, možná čtyři lidi, co jo a kteří mi říkají, že to takhle u nich fakt funguje. Další faktor je třeba že starší táborový vedoucí - pamětník DrD neznalý čehokoliv moc jiného - vytáhne DrD pro děcka RPG nedotčená.

Reálnou frekvenci jakýchkoliv podobných případů netuším a asi můžeme jen cucat z prstu.
13.7.2020 14:45 - ShadoWWW
Je to rok dva zpátky, co jsem od dvou různých lidí slyšel, že DH se hraje ve skautských oddílech a DDM ve velkém a přebírá tam DrD 1.6. Když jsem se ptal na DnD 5e, tak ty prý tak ne, protože nejsou tištěné, takže v této cílovce hůř použitelné, zatímco autoři DH rozesílali pravidla DH v tištěné podobě těmto cílovkám zdarma a masivně je propagovali.
13.7.2020 15:04 - Boldrick
Ve skautu, kam chodí syn, hrají DrD, cca od 9 let. Prý ho mají nějak ohouserulované aby se jim hodilo k různým oddílovým hrám.
Víc nevím. A ano mám z toho husinu, ale kecat jim do toho nebudu- no možná jen trochu :-)
13.7.2020 15:30 - Jerson
PetrH píše:
Tady se porad rikaj skauti, ddm... priznejte se cestne, kdo ve svem okoli ma skauty(pionyr, turista), ddm, kde se s detma 9-13 let hraje rpg?

Prosím tady. Přes ulici a dva baráky mám DDM. Můžu i zjistit, kolik a jakých kroužků se letos hrálo, kontakty mám.
Jinak v té herní místnosti bylo i vytištěné přeložené DnD5e, nevím zda natrvalo nebo ho tam někdo zapomněl.

Jezus píše:
Teda takhle prznit vlastní děti :-D

Pokrčení ramen. Každý ať si vlastní děti przní RPGčkem, jaké uzná ze vhodné.
13.7.2020 15:40 - Dukolm
PetrH píše:
Tady se porad rikaj skauti, ddm... priznejte se cestne, kdo ve svem okoli ma skauty(pionyr, turista), ddm, kde se s detma 9-13 let hraje rpg? U nas nikde nic v okoli...(ale muzu se plest) doma mam vse mozne, s mladezi hrajeme dnd5 basic. Drd je na ne slozite, d20 hod je jesnodussi na kde co...


No co jsme tak bavil na CVVZ a při potkávání se se znáními skauty, pionýry a různými verzemi turistických oddílů. Tak ano děje se to jen to veřejně moc nepropagují protože hraje jen určitá část lidí a nemají kapacity aby hrálo více skupin, takže to není úplně oficiální náplň schůzek. Ale nějak procentuálně to neodhadnu na to mám je určitou výseč okolí a lidi co se se mnou na CVVZkách bavily.

Spíš pro mě je důležití že v těchto skupinách dračák = TTRPG naprosto vždy A při podrobnější diskuzi hrají podle startersetu DnD 5e, ...

Co ale platí je že když s tím někdo chce začít tak musíte mít malý oddíl nebo dost ochotných lidí zkusit vyprávět.
13.7.2020 16:30 - Arten CZ
U nás vím o třech skupinách ve skautu, co hrají (osekané) DrD a jedné skupině v DDM. Vím o několika skupinách na střední škole, co hrají DnD nebo DrD. Co jsem vypozoroval, na těch pár vzorcích, tak se k DnD většinou dopracují přes DrD, když si začnou myslet, že už jim DrD nestačí. Vím i o pár skupinách na střední škole, které začali na DrD, přešli k DnD a vrátili se opět k DrD. Co vím, tak dvě skupiny středoškoláků přešli k DrD zpět od DnD v době korony, protože se jim (osekané) DrD hrálo lépe po netu.

Můj pocit, co od těchto lidí slýchávám, je takový, že DrD je lepší pro začátek, protože je pro začátek výrazně jednodušší. Nezatěžují je volby. Každý si vezme elfa kouzelníka, hobita zloděje a trpaslíka bojovníka a nemusí nad ničím přemýšlet. Stejně tak u povolání, žádné složité volby, vezmou postavu a hrají. Jeden souboják, vše ostatní je jeden hod na past + atribut a konec.

U DnD mají pocit, že by měli postavu tvořit už s tím, aby od začátku věděli, co chtějí být na maximu zač, protože má spoustu voleb, na kterých hodně záleží hned na začátku. Některé skupiny se dopracovaly k tomu, že k DnD přejdou právě kvůli volbám a jejich dopadu, jiné raději zůstali u DrD, protože o nic takového nestojí.
13.7.2020 17:04 - Xeth
Toto jsem nějak přehlédl:
PetrH píše:
Me treba by v Dh zajimalo i to zda bude pes, schopnosti hranicare, hody % na tyto? Co kdyz bude chtit hranicar orla, kouzelnik jako pritele psa? Bude to nejak? Nevim nic a cekam;)

Hraničář si může ochočit teoreticky jakékoliv zvíře, v pravidlech jsou popsaná "nejčastější" tři, včetně psa. U kouzelníka je taky popsáno několik málo "základních" přítelíčků. Tento základ, zdá se, bude v budoucnu rozšířován.
Jedná se o nejběžnější příklady těchto zvířat a v případě jiných preferencí asi nebude problém použít jakákoliv zvířata.

Získání těchto zvířecích přátel/společníků je závislé na úspěšném ověření patřičné dovednosti.
13.7.2020 17:10 - PetrH
Tak asi to funguje, v našem ddm ne, ani nevim v turistovi ci junakovi o masivnim hrani drd... inu jina ves, takze zavist, my musime doma.
13.7.2020 17:22 - Lethrendis
Sirien 624 + Jerson

Už jsem tu někde výše psal, že do Altaru a DrDII nevidím. Bouchiho osobně neznám a jak to bylo interně netuším, mohu posuzovat pouze výsledek a ten se mi jeví, jak jsem napsal. Zkrátka velká podnikatelská chyba.

A co se týče toho nejhranějšího systému, taktéž nevím, pouze můj dojem. Asi jsem měl napsat přesněji "DnD5 na cestě k nejhranější hře". Co mi ale přijde vtipné je, že o mnoho a mnoho textu výše jsem já psal, že je to tu země Dračáku a Sirien mě opravoval, že už je oDrD mrtvé. Tak teď v opačném gardu :)
13.7.2020 17:37 - Jerson
Je to DrD. To se je mrtvé ještě neznamená, že musí zůstat ležet v hrobě. Naopak tu může strašit ještě desítky, možná i stovky let, jako nemrtvý.
13.7.2020 17:45 - Šaman
"Vše, co je živé, jednou umře. Jen co je mrtvé, překoná věky."
Asi tuhle větu dám do úst nějakému našemu nekromantu :D

Jinak v Jablonci jsou minimálně dva oficiální kroužky dračáku v DDM a jeden z nich hraje DrD. Druhý nevím, když tam při speciálních příležitostech hostuji, jsou to často experimentální jednohubky s k10 hody.

Oba kroužky taky slouží jako líheň malých larpáků :)
13.7.2020 18:00 - Jezus
Šaman: "Co je mrtvé, nemůže nikdy zemřít" ;-)

Jerson píše:
Je to DrD. To se je mrtvé ještě neznamená, že musí zůstat ležet v hrobě.

Někdo má holt ve skříni kostlivce, oddíly mládeže pravidla Dračího doupěte :-D

Ale po pravdě jako startovní rpgčko to možná nemusí být úplně špatně.
13.7.2020 18:56 - PetrH
asi jsou Kralupy s cca 18k lidma + spádové okolí cca 10k malé :)
14.7.2020 09:44 - Zarahel
PetrH píše:
asi jsou Kralupy s cca 18k lidma + spádové okolí cca 10k malé :)


Zase jsou ale větší než Mariánské Lázně. Ale vážně - ani v ML či okolí nebylo vůbec nic a tak mne napadá, proč nezaložíš něco z vlastní iniciativy? Teoreticky pak můžeš dalšímu nadšenci jen časem předat štafetu. Stojí mne to cca 2-3 hodiny týdně a DDM navíc v podstatě proplatilo materiál - Většinu z DnD5e příruček, které jsou k mání, figurky a propriety zvládl zaplácnout žold, takže jediná starost je opravdu jen to hraní, které nás baví.

K DH: Mám předobjednávku. Zkusím to na nový školní rok zapojit až si to pročtu, do svých skupin, pokud to bude fajn alespoň na zkoušku (jen co zvládnou Waterdeep). Můžu dát případně vědět jak to bylo přijato dětmi 13-18 let v porovnání k DnD 5e, na které jsou zvyklé.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.074285984039307 secREMOTE_IP: 34.204.177.148