Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
1.7.2020 15:57 - York
LokiB píše:
přeci jen to z pohledu autora není milé, když vidíš svoje dílo upirátěné na webu


No nevim, já bych třeba jásal radostí ;-)


sirien píše:
Yorkovo nadšení z nadšení


Stejně jako tvoje dezinterpretace toho, co říkám. Kde přesně nad čímkoliv jásám? Kde říkám "to je super, to chci mít/hrát/whatever"?
1.7.2020 16:12 - LokiB
Gurney: kupuju PDFka na Drivethrurpg, resp. k Savage Worlds přímo od PEGu, a tam vrsty většinou mám, takže vlastně ani nevím, jak tu svoji veselou poznámku myslíš. ale jestli je to způsob, kterým sis chtěl ulevit od svých hříchů, pak ok :)

sirien: co jsem tím chtěl říc, je, že jsou i lidé, kteří třeba na patreonu podpoří nějakou akci, pořad, produkt, aniž by ho měli za nějak skvělý, nebo pro sebe užitečný, třeba právě pro to nadšení v dané oblasti, které u Yorka nežereš. můžeš nad tím kroutit hlavou, jak chceš.
1.7.2020 16:36 - wlkeR
Já si taky chtěl koupit Pathfinder jen kvůli obrázkům... Ale to je drahá sranda. Na DH se určitě podívám, než/jestli to koupím, DrD 1.6 mělo svý mouchy (a to dost), ale zas na tom bylo dost dobrých věcí. Jak si to kdo udělal, zkrátka.
1.7.2020 17:02 - sirien
wlker: takže na tom vlastně nebylo dobrýho nic než že to bylo poruce a že Tě nikdo nepraštil přes prsty za to, že sis to celý předělal. Nostalgie je s Tebou, koukám :)
1.7.2020 17:12 - wlkeR
Tak, ať už je systém jakejkoli, pokud máš volbu mezi něčim, do čeho tě uvrtá někdo, koho znáš, a komu věříš, tak si sebelepší alternativa asi může jít trhnout nožkou.
1.7.2020 17:20 - Gergon
Určitě neříkám že to je špatný produkt, nebo že si nenajde své hráče. Jen říkám, že pro mě osobně nemá smysl. A nechci kritizovat podporu všeho možného, jen jsem rád, když v tom vidím smysl a přínos. Což tady nevidím, ale třeba se pletu, třeba to Dračí hlídka rozjede a budou vydávat nálož kvalitních dobrodružství a světů a bůh ví čeho ještě a bude to pecka - čas ukáže.
1.7.2020 18:59 - PetrH
Já poslední dobou nějak ochabl a zjišťuji, že mi vyhovuje Markyho pojetí AW, z těch generik se mi líbí Grimoár co připravuje Quentin, doma občas střihneme s dětma dnd basic zde z překladu Když bude donate us zde na kostce na překlady a tvorbu tak klidně dám, ale poslední dobiou jsem háklivej kupovat dopředu knihy co zabíraj místo v knihovně bez čtení dopředu. Na to už bohužel máme těch 12 metrů knihovny moc plný....
1.7.2020 19:42 - Jerson
gergon píše:
Podpořit partu nadšenců, kteří dotáhli k vydání něco, co mě vůbec neláká hrát? Nechci.

To byla ironie, nebo jsi to myslel vážně?
1.7.2020 20:36 - Xeth
Tak DH je především one-man-show - dílo jediného nadšence, který do toho investoval několik let svého života a hromadu peněz (a kdo do toho trochu vidí, tak ví, že ne málo). Ostatní tam uvedení lidé mu pomáhali to uvést v život, ale celou dobu to stálo a stojí na bedrech jednoho člověka. Člověka, který ví, že se mu jeho peníze nejspíš nevrátí. Výdělek sice není jeho motivací (tou je oživení jeho oblíbeného DrD a podpora RPG u nás), ale samozřejmě by byl rád, aby se mu aspoň část peněz vrátila. Proto hned od startu není k dispozici pdf, které se tak snadno pirátí (a možná ani nikdy nebude). Jasně, že ví, že lze knihy snadno nascanovat, ale věří že ta pracnost a kvalita za to tolik nestojí, aby si zájemci za vyloženě pár korun nekoupili originální pravidla.

DH má být skutečně cosi jako nástupce DrD. Autor původně chtěl pokračovat v něm, ale licence nebyla (a myslím si, že dodnes není) k mání. Proto se rozhodl jít vlastní cestou, byť silně inspirovanou Drd. Proto v DH konec konců ani není kroll, jak tu již bylo zmíněno, ale obr (podobně jako v DnD dnes nenajdeme hobity, ale půlčíky). Autor se snaží vzít to oblíbené jádro DrD a upravit ho (a zbytek) podle svého tak, aby to stále neslo to, co ho na DrD tolik bavilo a zároveň aby se zbavil některých věcí, které se mu tolik nelíbily. Čili nějaké chyby zrušil a nejspíš nějaké naopak i nasekal.

Přestože DrD dávno nehraji, velmi oceňuji autorovu snahu o to, aby se s ním v nějaké formě pokračovalo (a pokud vím, autor má v plánu i trvalejší podporu) a obdivuji jeho nasazení, a to zdaleka ne jen finanční. Patřím mezi lidi, kteří trpí Yorkem zmíněnou a sirienem odsouzenou "patologickou logikou podpory." Díky takovým lidem, kteří se o věci snaží, byť se jim to třeba nedaří na první dobrou (nebo někdy vůbec), vznikla spousta fantastických věcí, které díky tomu udělal třeba někdo jiný lépe. Jsem rád, že je o RPG u nás rostoucí zájem i u tvůrců, a že vznikají česká díla, která toto podporují, ať jsou to pravidla, překlady nebo YT kanály.
1.7.2020 21:02 - PetrH
za celé 3 nebo 4roky, co se to tu tento produkt občas objeví, jsme mimo nadšených facebook pláců do zad neviděli jediný záznam hraní (což může být má vina), betatest pravidel a to co prosáklo před rokem, jako, že za měsíc vydáváme se objeví asi po roce, kdy každou chvíli už to je na spadnutí a konec.
Jako je tu více oneman show (Void, Střepiny, se zavřením oka projekty E2). U těchto oneman show to má jedno ale... je to pohled jednoho člověka, ano to když York vypustí tu svoji Dakaru tak to bude stejné, jeden pohled, ovšem York Dakaru nabízí hrát a testovat na akcích, DH jen někde v Ostravě, Havířově nebo kdesi (což není jejich chyba), ale na větší akci blíže jsem ji nikdy neviděl. Což vzato v době, kdy každý druhý tady má svůj twich či youtube kanál mě udivuje ještě víc, že z toho test hraní není ani blbý záběr na statickou kameru?
Kupuje tu člověk naleštěného zajíce v pytli. Má krásné pozlátko, ale to smlouva u Bohemia Energy taky, ale alespoň sample zevnitř? 5-7 stran? Přiznám se, že poslední dobou jsem rozpolcen. Kupuju věci licenčně, legálně a vždy je k tomu možnost podívat se dovnitř. Možná počkám, až jestli se DH objeví v nějaké kamenné speciálce a bude možnost se podívat dovnitř. Možná počkám, až jaká bude odezva lidí, co si to zahrajou a bude ten systém mít historii a rozvoj. Takový Hrdinové fantasy byli na svoji dobu taky cool, onemanshow a dneska... leží mi na poličce 499 (výprodej setu od Netopejra či koho)
edit: oprava trocha té češtiny..
1.7.2020 21:07 - Jezus
Co k tomu říct? Rozumnej přístup? Však tě nikdo nenutí to kupovat hned, ne? Počkej na recenzi, nějaké tlachy na internetu, nebo až se to objeví v kamenném obchodě. Já nechápu, že všichni potřebujete mít všechno hned, nejlépe včera, plus to hned zhodnotit a hotovo.

Chce to trochu klidu, stejně nebudete mít čas nebo s kým to hrát :-P

Nicméně je fakt, že nějaké "foto" jak knížka vypadá zevnitř (video s "prolistování") by bylo fajn. To je dobrá zpětná vazba.
1.7.2020 21:09 - Šaman
Popravdě, pod pojmem vychází jsem si taky myslel, že to bude v kamenných prodejnách (speciálky na hry, ne běžné knihkupectví) a že si ho budu moci prolistovat.

Co se pdf týče, tak v době, kdy je kupa českých pdf mnoha různých settingů a systémů, tak bych se nějakého pirátění nebál. Kdo to chce hrát, ten si to koupí fyzicky, kdo si to chce ze zajímavosti přečíst, ten si to nekoupí ani teď (jen si to nepřečte, takže to nebude dál recenzovat - pokud tomu produktu autor věří, je to škoda). Tedy imho volně dostupné pdf nesníží reálné zisky, ale může trochu nakopnout virální šíření. Ale to je věc autora.
1.7.2020 21:27 - Xeth
Jezus píše:
Nicméně je fakt, že nějaké "foto" jak knížka vypadá zevnitř (video s "prolistování") by bylo fajn. To je dobrá zpětná vazba.

Někdy v těchto dnech půjdou pravidla do tisku, takže možná, že pak se něco objeví. Nějaká YT videa jsou pokud vím taky v plánu, takže i toho se nejspíš dočkáme.

Šaman píše:
Tedy imho volně dostupné pdf nesníží reálné zisky, ale může trochu nakopnout virální šíření. Ale to je věc autora.

Taky si myslím, že by prodej pdf neměl být problém a kdo ví, třeba se ho po uvedení v papíru taky dočkáme. Zatím to ale na pořadu dne není.
1.7.2020 21:32 - Dukolm
Taky se připojím ke skupině co nemá nafukovací knihovnu ale externí HDD případně zálohovací cloud unese mnoho MB příruček. A takhle jsem třeba od Fate pořídil hodně věcí jen pro inspiraci abych je podpořil. Ale kupovat si tištěnou knihu jen abych je podpořil a doma se mi na ní prášilo nehodlám. A to i rpoto že pro autora když si tu knížku pořídí někdo kdo ji nebude používat je u RPG ztráta propagačního potenciálu a šance na dotisk díky zájmu a vznik dalších materiálů. Takže třeba za mě je koupit tištěnou knížku jen pro podporu něčí práce je vlastně taková medvědí služba.

A ještě jeden point k PDF potom co E2 vydaly pdf verzi základních pravidel jsem se vrátil k vedení her v jejich světě. Protože v tabletu je můžu mít kdykoliv cestotou z práce v autobusu u přemýšlení o zápletce po ruce.
1.7.2020 23:49 - York
Dukolm píše:
A to i rpoto že pro autora když si tu knížku pořídí někdo kdo ji nebude používat je u RPG ztráta propagačního potenciálu a šance na dotisk díky zájmu a vznik dalších materiálů. Takže třeba za mě je koupit tištěnou knížku jen pro podporu něčí práce je vlastně taková medvědí služba.


Tomuhle moc nerozumím. Používaná nebo nepoužívaná kniha je pořád prodaná kniha, ne?

edit: Navíc pokud říkáš, že jsi ochoten koupit pdfko ale ne tištěnej produkt, tak nakladatel, kterej dá pdfko volně ke stažení a prodává jen fyzický příručky, ti nic neprodá. Což mi přijde škoda, protože to mi z pohledu hráče přijde jako ideální model.
1.7.2020 23:56 - LokiB
York: přišlo mi, že po volně stažitelném PDFku volal hlavně Šaman (aby ušetřil :)).
mně přijde ideální model, když PDF stojí základ + si můžu dokoupit softcover a navíc i hardcover.
V naprosté většině případů se spokojím s PDF a těch pár věcí, které chci mít fyzicky (třeba pro děti nebo sběratelské) si dokoupím.
1.7.2020 23:57 - sirien
Well, technicky, vzhledem k tomu, že absence DrD na trhu otevírá prostor lepším produktům, můžeme bejt za tu absenci PDFka a s tím spojenou absenci propagace a šíření spíš rádi :)
2.7.2020 00:09 - York
LokiB píše:
mně přijde ideální model, když PDF stojí základ + si můžu dokoupit softcover a navíc i hardcover.


U mě placený pdfko ani moc nedává smysl. Hru vyvíjím otevřeně, což znamená volný pdfko. Mohl bych leda nakonec zaplatit grafika a prodávat pak v podstatě jeho práci.
2.7.2020 00:15 - LokiB
V souvislosti s tím a názvem diskuse se pak objevuje otázka, zda JaD budou v tomto modelu PDF, PDF+soft, PDF+hard dostupné

York: proč? po dobu vývoje to může být otevřeně, po dokončení uzavřené a prodávané, i PDFko.
Nebo myslíš to "otevřeně", jakože "komunitně" a tedy to není jen tvoje dílo, takže není vhodné, abys společné dílo ty prodával?
I tak mi to nepřijde jako tak jasné, jak píšeš.
2.7.2020 01:23 - York
LokiB píše:
po dobu vývoje to může být otevřeně, po dokončení uzavřené a prodávané, i PDFko.


Myslíš jako že to pdfko, který po celou dobu vývoje volně visí ke stažení, začnu najednou prodávat?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.10097789764404 secREMOTE_IP: 54.89.24.147