Kultura

idol02
7.9.2017 20:47
Dračí hlídka
Kontakty na autory:

Facebook
Discord
Web & mail


Recenze - Jerson
16.7.2019 01:57 - Šaman
Skaven píše:
Své postřehy k Dračí Hlídce jsem sepsal zde: http://www.skaven.cz/blog/draci-hlidka-recenze

Díky, aspoň už mám představu. Jsem zvědavý, jestli v reálném nasazení bude nějaký rozdíl mezi DH a DrD 1.6 z pohledu vedení a průběhu hry.
16.7.2019 07:02 - Ugy
Skaven píše:
Své postřehy k Dračí Hlídce jsem sepsal zde: http://www.skaven.cz/blog/draci-hlidka-recenze

Díky za recenzi, alespoň si můžu udělat představu. Původně jsem si to chtěl časem pořídit alespoň do knihovničky, ale po přečtení recenze tomu tak nejspíš nebude.
16.7.2019 07:30 - Jerson
Jo, to byla recenze, kterou jsem chtěl. Tedy ne že bych chtěl recenzi psanou zrovna v takto odsuzujícím tónu, spíše když někdo bude nabízet hraní Dračí hlídky, už budu vědět do čeho jdu (a asi do toho půjdu jen když nebudu mít lepší program.)

Nicméně mám dojem - a obavu - že části hráčů se to bude líbit. Btw. všechno je v jedné příručce, není žádná část pro PJje, kterou by hráči neměli číst? A co pravidlo, že PJ má během hry pravdu?
16.7.2019 07:34 - ShadoWWW
Já myslím, že to má smysl třeba pro skupinu, co kdysi hrávala DrD 1 a teď by se po letech zase ráda sešla a zahrála si ho, ale pravidla už během těch let skončila bůhvíkde a znovu už sehnat nejdou. Tady to pro ně může být dobrá alternativa.

Souhlasím ale se Skavenem, že pro nové hráče to smysl nemá. Pokud je to plné archaismů, jak Skaven píše, a není tam ani dobře zvládnutý učební proces a navíc to an nemá žádný fluff, tak dnes už existují lepší alternativy a po vydání Zapovězených zemí a Lone Wolf RPG v češtině už těch alternativ bude ještě víc.
16.7.2019 07:41 - ShadoWWW
Na druhou stranu o tom, kdo bude dané RPGčko hrát, většinou nerozhodují pravidla, ale komunita dané hry. Nejúspěšnější bude ta hra, která si dokáže vytvořit nějvětší komunitu aktivních hráčů, kteří budou nabalovat nové hráče. Většina lidí se k RPG nedostává nákupem hry na blind, ale že je pozve na hraní někdo, kdo už tu hru zná.

DrD 1 nebyla žádná převratná pravidla, ale velmi dobře se mu dařilo získávat a posilovat svou komunitu hráčů. V tomto naopak dost selhalo DrD+, DrD II, ale třeba i Střepy snů nebo Kouzlem a mečem. Naopak Dračí hlídce se v tomto docela daří a jejím jediným současným konkurentem je v tomto směru překlad DnD 5E.
16.7.2019 07:45 - PetrH
Jo KaM....jsem zvedav kdy se na nas vybrhne Lone Wolf AG...
16.7.2019 08:10 - ShadoWWW
Já myslím, že LW AG bude spíš okrajovka pro fanoušky LW, něco jako je RPG Myší hlídka pro fanoušky Myší hlídky. Ale taky se na něj těším. To Zapovězené země mají IMHO větší šanci se prosadit masověji.

Ještě jeden nápad do pléna. V Itálii milují hry kolem starověkého Říma. Dokonce jejich srdcovka je Nepitellova Lex Arcana. Severské země zas mají hry a settingy z dob Vikingů, nejznámější je asi Fate of the Norns. Zapovězeným zemím (nebo JaD) by IMHO docela dobře sedl setting vytvořený kolem historie Českých zemí, protože nikdo jiný to za nás neudělá. A že je na čem stavět. Na Argonantových, Vondruškových, Kehlmannových či (Vladimírových) Neffových románech nebo na českých pohádkách. Třeba o českém hradu Houska jsem se paradoxně dozvěděl až z tohoto DnD vlákna na Redditu.
16.7.2019 08:30 - Tarfill
Skavene,
díky za recenzi betaverze DH. Tohle mi přesně stačí, abych věděl, že ten produkt není pro mě...
16.7.2019 08:39 - PetrH
<off>Shadowww: ano lwag bude pro komunitu, jsem zvedav zda letos na zizkonu bude plnej;) mam v planu hru, mozna dve<endoff>
16.7.2019 08:41 - Jerson
ShadoWWW píše:
Zapovězeným zemím (nebo JaD) by IMHO docela dobře sedl setting vytvořený kolem historie Českých zemí, protože nikdo jiný to za nás neudělá.

A kdo chce hrát v (pseudo)realitě českých zemí? To zní jako svázání pravidly, nevolnictvím, učením historie, žádné místo pro nelidské rasy ...

Slyšel jsem o pár skupinách, které preferovaly slovanský fantasy setting, ale v poměru k těm, které preferovaly americkou generickou fantasy jich bylo strašně málo.
16.7.2019 09:12 - Skaven
Jerson: pravidla jsou stejne jako Drd delena na dve prirucky a ano, role Pj je stejna jako v Drd, dokonce jsem v prirucce pro Pj narazil na pravidlo, ze kdyz se hracum tesne nepodari hod, muze Pj zfixlovat vysledek (ale jen o 1), takze predpokladam, ze role Pj je stejne silna.
16.7.2019 09:22 - Quentin
Skaven píše:
Jerson: pravidla jsou stejne jako Drd delena na dve prirucky a ano, role Pj je stejna jako v Drd, dokonce jsem v prirucce pro Pj narazil na pravidlo, ze kdyz se hracum tesne nepodari hod, muze Pj zfixlovat vysledek (ale jen o 1), takze predpokladam, ze role Pj je stejne silna.

Mé obavy z podnázvu Příručky vypravěče "Základní tvorba příběhu" se naplňují :D
16.7.2019 09:26 - Jerson
Skaven píše:
kdyz se hracum tesne nepodari hod, muze Pj zfixlovat vysledek (ale jen o 1)

To si budu muset přečíst, abych věděl, jak je to s celou filosofií vedení hry a otevřenosti.
16.7.2019 09:29 - ShadoWWW
Jerson píše:
žádné místo pro nelidské rasy ...

Když mohou být v industriálním Londýně skřítkové a víly (Peter Pan, Zvonilka, Příběhy impéria), proč by nemohly být ve staré Praze?
16.7.2019 10:13 - Jerson
A které nelidské rasy bys zařadil do Prahy?
16.7.2019 11:51 - PetrH
Skřety, trpaslíky, barbary
16.7.2019 12:10 - LokiB
Sukuby, upíři, vlkodlaci, duchové.

navíc mohou "cizinci" fungovat jako "nelidské rasy" :)
16.7.2019 12:16 - ShadoWWW
Když máš v Praze Fausta, tak proč ne třeba tieflinga? Drakorozený by musela být naplavenina z Brna. Na tamní radnici mají dodnes vystaveného jeho otce.
16.7.2019 14:31 - sirien
Tak nic ve zlém, ale z toho vašeho draka by byl přinejlepšim drakonián, určitě ne dragonborn :p
16.7.2019 14:34 - pilchowski
Spíš lizardfolk, je docela roztomilej.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.072812795639038 secREMOTE_IP: 3.235.249.219