Kultura

wlkeR
6.6.2017 09:08
Jeskyně a Draci: Bestiář
Máš zajímavé, nevšední bláznivé či jinak nezapomenutelné zážitky s některými z níže uvedených nestvůr? Chceš je sdílet se spoluautory a čtenáři projektu Jeskyně a Draci? Ozvi se!

Momentálně sepisujeme pro Bestiář následující nestvůry:

Bazilišek
Bludička
Diblík
Draci
Dryáda
Dvojník
Elementálové
Ent
Gnolové
Goblini
Golemové
Harpyje
Homunkulus
Houby
Hydra
Chiméra
Chrlič
Jednorožec
Ještěrci
Ježibaby
Kentaur
Koboldi
Kraken
Krápenatec
Lykantropové
Mantikora
Medůza
Minotaurus
Mořan
Mumie
Noh
Obři
Orkové
Oživlé předměty
Pegas
Probuzené rostliny
Satyr
Skuruti
Slizy
Stín
Sukuba/inkubus
Štítový strážce
Troll
Vrrk
Zlobr
Zvířata
Cizí postavy

Momentálně mám plné ruce práce zpracováváním kapitoly o nemrtvých, takže přijímám jen texty odpovídající rozsahem a formou D&D 5E Monster Manualu. Po dokončení prací otevřu diskusi věnovanou malé skupince nestvůr, ke kterým budu povídání vybírat přímo z příspěvků tady na fóru.

Kteří nemrtví by měli mít osobnostní rysy, vady, pouta a ideály?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 8 bodů.
Duchkladné body14
Fextkladné body10
Kostliveckladné body3
Mumiekladné body7
Přízrakkladné body5
Spektrakladné body4
Upírkladné body13
Zombiekladné body8
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
5.9.2017 19:02 - sirien
Kdykoliv se někde objeví sousloví "české publikum", objeví se mi na obličeji úšklebek. České publikum je co, milovníci naší mizerné, melancholicky patetické filmografie?

Protože lidi u nás které má smysl uvažovat kolem RPG:
- čtou západní fantasy (Tolkien, Martin, Pratchett... World of Warcraft knížek je v Luxoru fakt luxusní sbírka, Feist...)
- čtou současné české fantasy, které je stylově západní až to bolí (co sem čet, Rečková, Antonín...)
- čtou zahraniční sci-fi (klasiky, současnej Expanse...)
- hrajou západní PC hry a MMOčka (WoWko, Dragon Age, DOTa...)

Ně nějakou slovanskou mytologii všichni jebou, co je zač rusalka by většina lidí nedala dohromady (popravdě, já nad rámec nějakého toho že to je nějaká "víla" taky moc ne) a z Kytice viděli maximálně tak hřbet knížky v polici a znuděně prospali čtení ukázky z čítanky, takže si z toho pamatujou jen nějakou blbou básničku (Na topole nad jezerem... a tam sem skončil. Sedí vodník něco něco něco, bla bla bla - a to sem narozdíl od drtivé většiny ostatních Kytici fakt dokonce i čet! Zlatej kolovrat byl teda víc cool, ale taky si z něj pamatuju jen to že král šukal co se mu zlíbilo a měl na to právo a nakonec tam nechal všechny brutálně naporcovat a hodit vlkům).


Takže jako o čem se tu sakra bavíme? I když to možná většina neví, tak české publikum má mnohem větší znalost DnD lore (WoW&shits) než česko-slovanský mytologie (což neodvratně vedlo k tomu, že i slovanské DrDII je plné elfů a mluvících přerostlejch pavouků a dost modern-fantasy druidů a trollů a vůbec všeho), takže na co si to tu sakra chce kdo hrát...

Dám teď a tady prachy na to že cokoliv čeho tvorba začne výrokem "češtěji pojaté..." nebo jakýmkoliv podobným nutně skončí jediným možným způsobem a to "ztrapněné", "kýčovité" a "křečovité". V nejlepším možném případě to skončí u suše zmatlané verze Sapkovy/polsky obecné eklektiky na téma "vezmeme západní fantasy a necháme všechny chlastat a šukat" (Sapek, Ziemiansky...), v podání RPG příručky pak "bude to špinavé a budeme se tvářit jakože drsně přízemně, ale vlastně tam o chlastu a šukání radši nic nedáme"


Sorry za drsnou upřímnost, ale už mi tohle ohrávání fakt přijde lame a měl sem za to, že z case study DrDII se už všichni poučili.
5.9.2017 19:21 - wlkeR
"České publikum" nikdo nezmiňoval. Jasně že ten západní lore znají všichni (nebo skoro všichni), a kdybych se příležitostně nestal terčem hlasů volajících po "české alternativě," tak o tom ani nevim a neřešim to. Je jich málo*. Ale existujou a je otázka, jestli by z jejich přání nešlo vytěžit něco veskrze pozitivního.

*A všechny mně známé případy jsou šermíři nebo jim podobní.
5.9.2017 20:17 - LokiB
jen pro zajímavost. Třeba takové Symbaroum se v Core knize (není to samostatný monster manuál) věnuje monstrům jen asi na 35 stránkách, a berou to spíše po ne mnoha monstr-kategoriích a vždy několik zástupců.
je to nesrovnatelné s MM DND nebo Volem. jen ukázka toho, jak některé komerční systémy tuto problematiku řeší
5.9.2017 20:19 - LokiB
sirien: no, ale severská RPG si na jejich "severských monstrech" celkem zakládá ... a ta odlišnost od DnD-lore tam cítit je. pojetím je to temnější, mysterioznější, ne tak zelené, ne tak rozjuchané. a něco do sebe to má.

A kupříkladu na Gameconu jste pro mistrovství v DrD celkem "slovanskou mytologii" jeli, nebo ne?
5.9.2017 21:51 - chrochta
Za "slovanštější" ladění bych se přimlouval. A na vodníkovi a nějaké "slovanské" víle (anglosaský faerie póvl nemusím) trvám.
5.9.2017 22:11 - Merlin
Sirien: aniž by se klonil na jakoukoliv stranu a čtu hodně "západní" fantasy...tak třeba Sapkowského nebo Červeňáka si přečtu moc rád
5.9.2017 23:10 - Log 1=0
Hm, tak schválně, kolik si pamatujete z řeckých mýtů? Nejspíše více, než ze slovanských, ale myslím, že ani tohle nebude v populaci žádná sláva. A z ní vycházejících potvor je v Bestiáři docela dost. Chytly tu DnD barvu, někdy zbylo spíše jméno, ale to by mohlo jít i s těmi slovanskými bytostmi. A nemuselo by jich být nějak hodně.

Prostě vymyslet rusalku (nemrtvý! co umí mámit), vodníka, hejkala, možná polednici a spokojení můžou být všichni, stejně je to všechno hrozně podobné (není třeba mít nymfy, nyxy, víly a podobně, stačí dát jedny a odstavec "tisíc jmen).
5.9.2017 23:43 - sirien
Merlin: Sapek je stylově západní autor. Celej jeho svět je fantasy ztláskanina všeho, co zrovna potkal (ostatně už jen původ toho světa a konjunkce-prolnutí světů, při němž se tam všechny ty mrchy dostaly kdesi z jiných dimenzí atp.) a celé to je založené na nějakém podivném post-tolkienovském prostředí typickém pro západní béčkový autory (trojka lidi, trpoši a ucha, všichni stereotypní jak v každý druhý béčkový západní literatuře), do kterého to je všechno zasazené. Že sem tam pocestě potkal i nějakou východnější záležitost je pravda, ale převahu to tam fakt nemá. Jediné, co na tom je "slovanské", je jeho pro východní autory typičtější víc viscerální a přízemní vykreslení věcí (sex, chlast, drogy, úmrtnost...), ale to je tak všechno.

Jako příklad věci si vem fakt, že kdekoliv se objeví něco, co má na západě a na východě odlišnou stylizaci, Sapek naprosto bez váhání sahá po té západní. Upíři za všechny.

(Červeňáka neznám... jakože vůbec)


wlkeR: šermířů taky pár znám a sou v tomhle hodně atypický - mají obecně řádově větší povědomí jak o historii, tak o slovanské, severské a občas i keltské mytologii a kdo ví proč obvykle i o hodně nacionalističtější vidění světa (ne všichni, ale tak obecně).

Na druhou stranu šermíři nejsou zrovna vděčná cílovka. Když pominu jejich celkové počty, sem tam najdeš nějakýho, co občas hrál dračák a jejich sledování novinek z RPG scény nebo vůbec zájem o věc nad rovinu toho že si možná pudou zahrát s kamarádama se kterejma dřív hráli je dost u bodu mrazu. (Ok, osobně znám i jednoho, co hrál Shadowrun, ale ten se zrovna pohyboval dost i mezi RPGčkařema.

Celkově asi není nic špatnýho přihodit do bestiáře nějakou rusalku, ale v nějakou větší snahu udělat věci "víc česky" nebo "češtější" nebo "slovanštější" nebo cokoliv podobného nevěřim. Už jen protože v důsledku je pro publikum taková stylizace vzdálenější, než ta původní.


LokiB: se vší úctou ke slovanské mytologii... ta severská je značně silnější a živější a podařilo se jí uchytit v pop-kultuře (a tím nemyslím ani zdaleka jen Avangers). Ostatně severské náboženství je pořád relativně živé - napůl uchycené ve Wicca shits a napůl ve stále přežívajících církvích. Vsadil bych se že i u nás najdeš víc lidí co budou znát severskou mytologii než tu, která byla původní tady u nás (prozačátek třeba už jen protože z českých bohů si pár lidí vzpomene na Peruna a možná kdo má rád pivo i na Radegasta, zatímco ze severských kdekdo bez problémů vysype z rukávu Odina, Thora a Lokiho a kdekdo další i Freyu, Freye, Heimdalla...)

Mistrovství v DrD je pak úplně odlišná kategorie věcí. Zaprvé Mistrovství dělá rok co rok ta samá parta lidí a prostě to nechce mít pořád stejné a chtějí to obměňovat a z určitých personálních důvodů se nedávno prosadilo slovanské zasazení. Které mimochodem bylo pro mrtě hráčů naprosto cizí a neznámé, ale Mistrovství má své stálé publikum, takže mohlo hrát na věrnost - dost lidí to nakonec ocenilo jako cool změnu a zajímavou věc, ale je rozdíl mezi tím udělat něco pro lidi co víš že přijdou a pro lidi které chceš nalákat.

Druhá věc je, jak moc se to tam reálně projevuje. Loni Lukáš udělal awesome dobrodružství, které skutečně reflektovalo slovanskou mytologii a tak... nakonec to u hráčů nějak uspělo, ale poměrně rozpačitě. Letos co vím bylo dobrodružství jen pseudo-historicky zasazené, ale nic víc se do věci už nedostalo.
6.9.2017 01:41 - Šaman
sirien píše:
…i u nás najdeš víc lidí co budou znát severskou mytologii než tu, která byla původní tady u nás (prozačátek třeba už jen protože z českých bohů si pár lidí vzpomene na Peruna a možná kdo má rád pivo i na Radegasta

Trochu offtopic, ale Perun je ruský (kyevští Slované) a Radegast je pravděpodobně bůh spjatý s Retrou, tedy Pomořansko. Takže pobaltští Slované.
Tím chci říct, že o českém přeskřesťanském pohanství nemáme prakticky žádné informace. To už nám je pravděpodobně bližší germánský poutník Wodan (dost možná dnešní Krakonoš).
6.9.2017 09:25 - LokiB
sirien píše:
se vší úctou ke slovanské mytologii... ta severská je značně silnější a živější a podařilo se jí uchytit v pop-kultuře


respekt tvému názoru. možná je to tím, že jsem vyrůstal v jiné době, četl jsem české pohádky jako dítě a ruské byliny. se severskou mytologií jsem se setkal až o dost později, vlastně až po roce 1989, když nepočítám nějaké zmínky v Součkových knihách.

A obecně, v tehdejší době, byla slovanská mytologie celkem braná. Nikdy to nezajímalo nějak ohromné množství lidí, to ne. ale povědomí o ní bylo, za to o germánské a severské moc rozšířené nebylo.
Jakkoli jsem si tu severskou taky oblíbil, nedokážu říc, že je "silnější" (ono vlastně, co to znamená). Je jiná, jasně.

Když pominu hráče RPG, tak bych dokonce řekl, že slovanská mytologie má u nás větší popularitu, obzvlášť v posledních letech, kdy se objevila i v různých "románech pro ženy" atd. skupinky co praktikují, nebo si hrají na slovanské pohany taky najdeš pár / nemálo / několik ... nevím, nepočítal jsem je

Mně zrovna na příkladu mistrovství DrD (zejména loni) přišlo, že tu lidi se zájmem o to jsou.
Nechci srovnávat, co je lepší. jen dělat 20tou věc se severskou mytologií, navíc, když ji u nás nemáme všeobecně moc zažitou, máme o ní dost zkreslené představy (konotace mého nicku napříč populací třeba :)) ... nevidím v tom přínos.
No, když už by tam měla být stylizace (jako nemusí, nutné to není), tak bych nádech slovanské uvítal spíš než nádech severské.

chápu, že ty ke slovanské mytologii nemáš vztah. a to je ok. ona je taková ... hmm, na jednu stranu dětinská, na druhou zmatená, ne tak osudově temná. což lidem přijde někdy povrchní.

a míchat wicca a severské náboženství ... to už je dost velký pelmel.
koneckonců, i v tom co je severská mytologie a co severské náboženství je to trochu složitější ... ty jmenuješ Thora a Odina (Freyu, Freye, Heimdalla bude v ČR znát "málokdo") a spol.
ale tak germánská mytologie byla o dost širší.
plus z toho, co se týče těchto bohů, máme vlastně jen Eddu jako zdroj.
ano, rozšířilo se to, to je fakt, do popkultury.
Zkus se podívat třeba na ruské filmy z posledních 10 let, bude tam víc Ilju Muromcu než Odinu :)

ale tak to je věc autorů, mluvit jim do toho nebudu.

Šaman píše:
Tím chci říct, že o českém přeskřesťanském pohanství nemáme prakticky žádné informace. To už nám je pravděpodobně bližší germánský poutník Wodan (dost možná dnešní Krakonoš).


no, to je tak jako naroubované všechno na všechno ... aneb, kdo to tam chce vidět, tak to tam uvidí. ono taky dnešní Krakonoš je trochu něco jiného, než byl Krakonoš před 100 lety, když ještě v Krkonoších žili na mnoha místech většinově lidé německé národnosti, že ...
spíš se podívej více na východ, než jsou Krkonoše. moravské luhy a háje, tam je ta tradice o dost větší. Holt 300 let rakouska se v čechách projevilo i v tomto. znát slovanskou mytologii nebylo in, to bylo pro "hloupé vesničany" :)
6.9.2017 09:49 - Xyel
Zeptám se blbě, ale kdo je cílovka JaD? Protože tohle už je asi třetí věc co se tu diskutuje, kde by odpověď měla vycházet z charakteristik cílových zákazníků...
6.9.2017 10:35 - Mildar
Xyel píše:
Zeptám se blbě, ale kdo je cílovka JaD?
Tohle je vzdy otazka na spravnem miste. Mimochodem mezi spravne odpovedi se i řadí: "autor si to dela pro radost". Existuje par takovyhle del co se vazne povedly.
6.9.2017 10:49 - Log 1=0
Sirien:
Mám pocit, že se na znalost severské mytologie díváš moc optimisticky. Nehledě na to, že v téhle kategorii by stejně nakonec zvítězila ta řecká.

A osobně si velmi nemyslím, že by "češtější" znamenalo "drsnější", občas mám pocit spíše opačný. "Východnější" už to zabarvení shodou okolností má, ale tím se fakt posouváme někam jinam.

A rád bych připomenul, že v D&D příručkách je pár zmínek o Babě Jaze. Osobně si myslím, že vodníky a rusalky tam nedali jednoduše protože v Americe je fakt zná málokdo. V tom je české publikum skutečně odlišné.

Xiel:
Nejsi ty ten poslední chlapík z těch vtipných obrázků z firemní porady?
6.9.2017 11:22 - Tarfill
Ať už si do JaD dáte mytologii jakou chcete, já osobně si nedokážu představit jako svého protivníka polednici, nebo rusalku. To by mě nebavilo ani jako hráče, ani jako Vypravěče.
Mnohem radši z bestiáře vytáhnu nějakýho nemrtvýho, temnýho černokněžníka, obra, démona z hlubin, nebo třeba i prostýho přerostlýho brouka nebo pavouka. Radši intrikovat a stíhat schopné NPC, než nějaké obyčejné lesní hejkaly...
6.9.2017 11:30 - LokiB
Tarfill: v Zaklínači (mluvím o hře) to kupodivu nevadilo ... rusalky, běsové, polednice, baby jagy ....
více sepětí s přírodou ... oživlé stromy / dřevění bohatýři, atd.

i ti slovanští draci jsou trochu odlišní (v ruských bajkách třeba) ... rozhodně to nebývají světoví konspirátoři a vládci. Jsou to velké, silné potvory, většinou trochu hloupé, aby se nechaly přelstít či nachytat bohatýrem. což chápu, že milovníkům über draků nebude konvenovat :P
6.9.2017 11:58 - Tarfill
LokiB píše:
rusalky, běsové, polednice, baby jagy

Já to mám asi spojený s dětstvím, kdy se v různých příbězích objevovali právě tito tvorové a strašily se jimi děti. A právě díky tomu, že se to týkalo dětí, připadne mi to do hrdinské nebo přímo epické fantasy dost nepatřičné. Stejně jako kdyby si Amíci do pravidel D&D dali Zubovou vílu.

Pro náctiletého dobrodruha na první úrovni možná dejme tomu, ale jinak je to už jen takové "o ničem."

Samozřejmě tvora s označením "běs" lze popsat a stvořit jakkoliv a to mi nijak nevadí, protože může mít i opravdu strašlivé schopnosti...
6.9.2017 13:29 - ShadoWWW
Mně přijde, že pro Česko jsou ikoničtější Pohádky bratří Grimmů než třeba ruské Byliny. Ke germánské mytologii mají Češi podle mě podobně blízko jako k té slovanské. Proto bych se asi nevymezoval jen na tu slovanskou.

Vemte si třeba DrD II. Vymezili to jako "slovanské" Doupě, jako protiklad "americkému" DnD, a nakonec D&D barbar s Cestou totemového válečníka má k slovanskému bojovníkovi mnohem blíž než DrD II bojovník.
6.9.2017 13:29 - LokiB
Není tady někde aktivní vlákno, kam by se takhle diskuse hodila? Jako ještě bych k tomu pár příspěvků přidal, ale nechci to moc spamovat a jsem teď líný na založení jiného vlákna.

Tarfill: řecké báje a pověsti jsem četl, resp. mi byly na začátku čteny, ještě před těma Pohádkama Boženy Němcové a Karla Jaromíra, resp. před Iljou Muromcem a ruským bájeslovím.
A přesto nemám Hérakla a Hydru za "dětské" ... tak nevím

Možná je tím důvodem, třeba sirienova pohledu na věc, že tu nebylo moc silné hnutí o "aktualizaci" slovanské mytologie, že to v médiích i u nás třeba ta germánsko/nordická, či anglosaská dost převálcovala, u dané cílové skupiny "hráči RPG".
Na druhou stranu ... to co udělaly filmy třeba jako Thor, Avengers a spol mi tuhle mytologii dost znechutilo. Tenhle styl modernizace mi nesedí (jakkoli chápu, že se na něm dobře vydělává), a je snad i dobře, že se té slovanské mytologii vyhnul. Když neberu v potaz nějaké ruské pokusy s jejich megafilmy.
Je to podobné, jako když Arnold hrál třeba Herkules v New Yorku ... to by mi bylo za řecké báje smutno. Nebo některá filmová zpracování z posledních let

ShadoWWW píše:
a nakonec D&D barbar s Cestou totemového válečníka má k slovanskému bojovníkovi mnohem blíž než DrD II bojovník.


protože na classy z DnD naroubuješ v podstatě všechno, od asijských kungfu mistrů, přes ninjy, africké zulu bojovníky, severoamerické indiány i ty jihoamerické, eskimáky a pochopitelně evropské rytíře, barbary, římany a spol.
Prostě ta pravidla jsou tak generická, že si v nich představíš cokoli budeš chtít.
Zejména, když má někdo ta pravidla rád jako ty (no offense), a má pro ně slabost.
6.9.2017 13:52 - Tarfill
LokiB píše:
A přesto nemám Hérakla a Hydru za "dětské" ... tak nevím

Šak jsem taky nezmiňoval řecké báje a pověsti, ale prioritně "česká strašidla..."
Nepočítám totiž, že české JaD bude speciálně zaměřeno na nestvůry z řeckých bájí...

Z takové hydry, minotaura nebo medůzy bych měl jako dobrodruh taky respekt a tihle tvorové mi v bestiáři vůbec nevadí...
6.9.2017 14:15 - Log 1=0
Věřím, že z vodníka nebo rusalky bys ho měl po prvním, nejhůř druhém, TPK taky.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.098058938980103 secREMOTE_IP: 44.222.118.194