Kultura

wlkeR
6.6.2017 09:08
Jeskyně a Draci: Bestiář
Máš zajímavé, nevšední bláznivé či jinak nezapomenutelné zážitky s některými z níže uvedených nestvůr? Chceš je sdílet se spoluautory a čtenáři projektu Jeskyně a Draci? Ozvi se!

Momentálně sepisujeme pro Bestiář následující nestvůry:

Bazilišek
Bludička
Diblík
Draci
Dryáda
Dvojník
Elementálové
Ent
Gnolové
Goblini
Golemové
Harpyje
Homunkulus
Houby
Hydra
Chiméra
Chrlič
Jednorožec
Ještěrci
Ježibaby
Kentaur
Koboldi
Kraken
Krápenatec
Lykantropové
Mantikora
Medůza
Minotaurus
Mořan
Mumie
Noh
Obři
Orkové
Oživlé předměty
Pegas
Probuzené rostliny
Satyr
Skuruti
Slizy
Stín
Sukuba/inkubus
Štítový strážce
Troll
Vrrk
Zlobr
Zvířata
Cizí postavy

Momentálně mám plné ruce práce zpracováváním kapitoly o nemrtvých, takže přijímám jen texty odpovídající rozsahem a formou D&D 5E Monster Manualu. Po dokončení prací otevřu diskusi věnovanou malé skupince nestvůr, ke kterým budu povídání vybírat přímo z příspěvků tady na fóru.

Kteří nemrtví by měli mít osobnostní rysy, vady, pouta a ideály?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 8 bodů.
Duchkladné body14
Fextkladné body10
Kostliveckladné body3
Mumiekladné body7
Přízrakkladné body5
Spektrakladné body4
Upírkladné body13
Zombiekladné body8
Do této diskuze nemůžete odpovídat. Dikuze je uzamčena, nebo určena pouze pro členy skupiny.
9.6.2017 12:29 - Merlin
DnD názvy démonů a ďáblů jsou jasnou inspirací křesťanskou/židovskou i arabskou tradicí...Asmodeus, Bafomet atd.
9.6.2017 13:01 - wlkeR
No, a mohli byste vy věci znalí nahodit nějaké konkrétní návrhy? Asi něco dostatečně spojitelného s nejvyšším ďáblem, ale zároveň ne přímo vykrádajícího existující a dost hluboce zakořeněné věci.
9.6.2017 13:08 - Xyel
Já jsem jednoznačně za křesťanstvím inspirované peklo - je to všeobecně známé, vztažitelné a obecně akceptované napříč žánry.
9.6.2017 14:40 - Naoki
Satan (Mark 1:13)
Lucifer, ranní hvězda (Isaiah 14:12)
Belial (2 Corinthians 6:15)
Apollyon (Revelation 9:11)

Pokud chceš islámskou verzi
Iblis
Shaytan (někdy Shaitan, Šajtan)
9.6.2017 14:54 - LokiB
Xyel: jen otázka ... má smysl křesťanstvím inspirované peklo bez adekvátní křesťanského nebe resp. boha?
pakliže nebudeme uvažovat čerty z našich pohádek ... jakou roli v dobrodružstvích by takové peklo hrálo? hrdinové dobývající křesťanské peklo? nebo jen intrikaření pekelníků vůči smrtelníkům?
9.6.2017 14:59 - wlkeR
Šejtán už je českej název pro Pit Fienda, ale Belial nebo Apollyon (nebo variace) znějí - inu, jako velké pokušení.
9.6.2017 15:04 - ShadoWWW
Tak hlavně celý smysl křesťanství je založen na víře. Víře v trojjediného boha a zmrtvýchvstání Krista. Zásadní problém vidím už v tom, že zmrtvýchvstání je v DnD, na rozdíl od našeho světa, možná ne úplně běžný jev, ale určitě normální.

Zaujalo mě pojetí ve Vukogvazdu. Kde většina věří v určitý panteon, ale barbaři věří v bludičky a lesní víly a kudúci v jednoho všemohoucího boha (ale tam se to bere jako hereze). Docela netradiční bylo i jejich pojetí kudúků jako středověkých Židů.

Edit: Jinak osobně s názvem Lucifer problém nemám. Jak bylo řečeno, i mnohé jiné názvy jsou z reálného světa, a přesto v DnD kodifikované (Behemot, šejtán, Asmodeus či Kovatl inspirovaný Quetzalcoatlem).
9.6.2017 15:17 - Xyel
LokiB píše:
Xyel: jen otázka ... má smysl křesťanstvím inspirované peklo bez adekvátní křesťanského nebe resp. boha?

Ano, protože ho spousta lidí z nějakého úhlu zná aniž by vůbec tušila, že má co dočinění s křesťanstvím.
9.6.2017 15:25 - sirien
Narovinu - je velmi propastný rozdíl mezi tím, když si vezmu z křesťanské mytologie nějakého sekundárního démona který nemá žádné zvláštní pop-kulturní vazby a většina lidí si ho v prvním momentě ani nespojí s Biblickými mýty a mezi tím, když do věci vpálim jednohu z naprosto ústředních postav celé náboženské mytologie. Podobně je rozdíl mezi tím, když vezmu nějakou relativně geleralizovanou věc co má obdoby napříč náboženskými systémy v nějaké zažité kulturní variaci a když tam vpálim nějaký naprosto konkrétní element nějaké mytologie.

Tj. dát do věci nějakého toho Beliala nebo Asmodea nebo whatever je vpohodě. Dát tam Lucifera je asi na úrovni vepsat tam Ježíše - v momentě, kdy se tam objeví jeden, si všichni ihned asociují toho druhého.

Obdobně jedna věc je vpálit tam Peklo (které má obdoby všude možně) a pro mě za mě klidně s Devíti kruhy (protože Dante, kterého stejně nikdo ve skutečnosti nečet) nebo Armageddon (o kterém většina lidí ani neví, že to je fyzické místo) a druhá věc je dát tam Nebeský ráj s branou a Petrem.


A teď aby bylo jasno nemám nic proti tomu mít fantasy hru s Ježíšem a Luciferem. Ostatně minimálně toho druhého sou v poslední době plné seriály a komiksy a kdeco dalšího (toho prvního by byly taky, jenže producenti se bojej že by to na část zejména US publika už bylo moc a slízli by hroznej shitstorm zpátky - i když čest Gaimanovi, Ježíš v Americkej Bozích mě fakt dostal - naprosto sem nevěřil, že by na to našli koule, ale zjevně našli). A je naprosto nepopiratelné, že křesťanský mýtus je spojený s historií DnDčka minimálně přes pozdější méně známé Dragonlance a skrz Tracyho Hickmana.

Ale DnDčko jako takové na tohle nenavazuje, jeho lore je polytheistický, zjevně navazující na tradici Řecké a Severské mytologie, s bohy podléhajícími (nikoliv vládnoucími) původnímu aktu Stvoření, kteří jsou podřízeni obecnému Řádu.

Devět kruhů pekla, Asmodea, Baala a pro mě za mě Uriela to ustojí, protože tyle všichni sou tak málo známí a tak pop-kulturně rozmělnění, že se to ztratí v šumu. Lucifer to nicméně totálně rozbije.
9.6.2017 15:41 - wlkeR
Množství panteonů mi přijde jako matroš pro setting spíš než systém. Prohlídnul jsem (!= pročetl, venku zuří pylokalypsa a v tom se nedá pracovat) SRD a vlastně se to všechno zdá strašně jednoduché, byť vnitřně nekonzistentní v samotném dokumentu, páč spousta věcí vesele odkazuje na sféry, které tam ani nejsou.

Máme Materiál -> Elementál -> Etereál -> Astrál. Žádná Vílí divočina a Stínopád, nic konkrétního jako těch 12 odstínů Přesvědčení. A ty nebo žádný jejich alternativy bych tam netahal. Nač mít milion sfér, když je pak nedokážeme udělat zajímavými a jedinečnými, natož obydlet rozumnými nestvůrami. Jenže máme Peklo. Propast. Kam s nimi, a co jejich existenci vyváží.

Decisions, decisions.
9.6.2017 15:46 - wlkeR
Sirien: Souhlasím, moje původní myšlenka byla "když ho může použít pohádka, proč ne RPG," ale nakonec se mi tam samotnému nelíbil, jen jsem byl moc unavený hledat alternativy. Nějaké návrhy, co by se tam ještě dosadit dalo?
9.6.2017 16:25 - Maelik
Fext napsán a odevzdán.

Jinak k jménu šéfďábla.. z toho co tu padlo jsem pro Beliala, ale to souvisí spíše s osobními vzpomínkami na jistou hru. Jinak samozřejmě je možné získat inspiraci i z nějakého toho generátoru.
9.6.2017 17:27 - Šaman
asdfasdf píše:
ale to souvisí spíše s osobními vzpomínkami na jistou hru.

Taky mi ten Belial asociuje Beliara :)

Co se Lucifera týče, tak mě rozhodně nepřijde o nic do očí bijící, než Diablo (Diabolo - ďábel), který se bez Jednoho boha taky obešel.

Ale beru to z pohledu PJ, který vůbec žádné vnější ďábelské sféry a kruhy pekla ve svém světě nechce a tedy nemá… :)

Jediné, co si z této diskuze odnáším je zjištění, že astrální sféry  (které uznávám i v reálném světě) vlastně vůbec nejsou astrální. A protože to vlastně nejsou ani sféry, tak by pro ně chtělo najít lepší název.
9.6.2017 17:42 - ShadoWWW
Šaman píše:
Taky mi ten Belial asociuje Beliara :)

Pak se nabízí i Lufifer, případně (pro hráče 3+) Lucifel ;-D
9.6.2017 17:50 - Šaman
ShadoWWW píše:
Lucifel

Takže peklu vládne sukuba Luci a používá FEL? :D

P.S. Luci je vlastně oblíbená ďáblice ředitele polského pekla - staršího satana Boruty z Polských legend.
9.6.2017 17:54 - Naoki
Nebo je to (plot twist) jistá Lucy z fakulty elektrotechniky
9.6.2017 18:01 - Čindi
sirien píše:
9.6.2017 15:25 - sirien

Naprosto souhlásím, Sirien to vystihl.
10.6.2017 09:53 - wlkeR
Snazal jsem anketu o démonech/ďáblech, protože diskuse kolem toho pomřela. Nevím, nakolik za to může můj návrh, odezvy k němu jsem dostal celkem minimum a vyjma Sirienovy námitky ke jménu ďábelského bosse žádné pozměňující návrhy.

Nicméně nová anketa zní: jak tedy pekelného bosse pojmenovat? "Satan" v textu je placeholder, aby bylo úplně jasné, o koho jde. Návrh "Lucifel" jsem zprvu bral jako vtip, ale teď mi vlastně přijde docela dobrej, stejně jako méně známá jména.
10.6.2017 10:09 - York
wlkeR píše:
Návrh "Lucifel" jsem zprvu bral jako vtip, ale teď mi vlastně přijde docela dobrej


Mně moc ne, zní to jako překlep (nebo jako když někdo neumí spellovat :-)).
10.6.2017 11:33 - Čindi
Lucifel ne :). Jinak asi pozměnit jméno.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.081204891204834 secREMOTE_IP: 44.222.116.199