Kultura

ShadoWWW
29.7.2016 04:33
[D&D 5E] Středozem
Středozem pro D&D 5e od Cubicle 7 Entertainment

Šmak byl poražen, Bitva pěti armád skončila vítězně a Bilbo se vrátil do Kraje. Ale mnohá nebezpečí stále přetrvávají a od skřetích tvrzí v horách až po tmavá, zkažená zákoutí Temného hvozdu vyčkává temnota, nabírá nové síly, spřádá plány a pomalu rozšiřuje svůj stín...

Král Bard v Dolu vysílá výzvy statečným dobrodruhům, aby přišli do Jezerního města a pomohli mu s obnovou slávy Severu.

Přichází dobrodruzi ze všech Svobodných národů Divočiny i z větší dáli a hledají dobrodružství. Mají k tomu různé důvody: vábí je cesta, hlad po pradávných znalostech, nebo jen prostě mají nutkání bránit svůj domov a příbuzné. Dobrodruzi v celé Divočině se připravují na průzkum Středozemě a bitvu se vzrůstající hrozbou Stínu, ať se nalézá kdekoliv.




Datum vydání: PDF: září 2016, kniha: podzim 2016

Příručka obsahuje:
  • 11 specifických kultur Středozemě (něco jako rasy)
  • 6 nových a jedinečných povolání
  • 13 nových zázemí přizpůsobených pro Středozemi
  • Zbraně a zbroje Středozemě
  • Jedinečná pravidla cestování (ala The One Ring)
  • Nová pravidla pro Zkaženost (odolávání Stínu)
  • Nová pravidla Audiencí, pro setkání velkých a dobrých lidí Středozemě s hráčskými postavami (nemám vůbec představu, co to má být)
  • Společenská fáze (jde o pravidlo z The One Ring, něco jako Mezidobí v DnD 5e)
  • Mapa Středozemě pro hráče a mapa Středozemě pro Dějmistry (Loremasters, obdoba Pánů jeskyně - Dungeon Masters - v DnD)
  • 224 stran v tvrdé vazbě

Datum vydání: PDF: do konce roku 2016

Příručka bude obsahovat:
  • Bohaté informace o světě pro Dějmistra
  • Rady pro vedení hry ve Středozemi
  • Pravidla pro poklady
  • Rozšířená pravidla a možnosti pro cestování
  • Bestiář Středozemě
  • 144 stran v tvrdé vazbě

Překlady:
Průvodce hrou (ukázka)

když ShadoWWW napíše "vy víte kde" a vy nevíte...

Podle jakých pravidel hodláte hrát ve Středozemi?

Jedné otázce můžete přidělit max. 1 bodů.
Celkem můžete přidělit max. 3 bodů.
Podle pravidel The One Ring (2E)kladné body6
Podle pravidel LotR Roleplaying (aka AiME 2E)kladné body2
Podle jiných pravidel (uveďte)kladné body1
2.12.2021 17:53 - MichalK
Tak si tady tím listuju a vyvolává to ve mě spíš ozvěnu příruček od I.C.E. (Pán prstenů nebo MERP) než tOR od Cubicle 7. Což je za mě OK, oboje hodnotím kladně. Na mechaniky jsem ještě nekoukal, ale na "první pocit" vítaný příbuzný, který nedělá rodině ostudu. Jdou vlastní cestou, není to (grafická) kopie tOR 1.
2.12.2021 18:01 - ShadoWWW
Já mám AiME, ale po zkušenostech bych už šel spíš do TOR 2.
2.12.2021 18:19 - MichalK
To myslíš z hlediska mechanik nebo té "omáčky kolem"?
2.12.2021 18:21 - MichalK
Ha, už vím, čím to je. :)
Ty příručky tOR 2 mají uvnitř černobílé ilustrace a sem tam barevnou. tOR 1 byl celobarevný. Proto mi to víc evokuje ty věci od I.C.E.
2.12.2021 18:40 - LokiB
ShadoWWW: tys ale zanevřel celkově na 5E :)
2.12.2021 19:36 - ShadoWWW
LokiB: To zas ne. Jistí to JaD. :)
5.12.2021 19:19 - MichalK
Po přečtení - mechaniky jsou totožné s TOR 1, úpravy minimální (našel jsem změny Calling Slayer na Champion a Wanderer na Messengera - v podstatě to, co bylo neutrální "přesunuli" na pozitivní obdobu - takže z Tuláka se stal Posel, který se netoulá, ale roznáší varování před Stínem do daleka).
Kultury jsou očekávatelné: elfové z Lindonu, trpaslíci z Modrých hor, hobiti z Kraje a Hůrecka, lidé z Hůrky, Hraničáři Severu a (nevím proč) Bardovci od Ereboru.
Příručka Roklinka je několikastránkové minimum obdobné příručky pro TOR (16 versus 144 stran).
Naopak příručka o hobitím Kraji je velmi pěkná, má 56 stran. Je součástí Starter Setu, kde je i sešit s několika příběhy v Kraji se odehrávajícími, předpřipravené postavy. Samotná příručka obsahuje krom popisů i množství tipů na případná dobrodružství.
Jedno dobrodružství je i součástí Core Rules, tedy přesněji jedno z avizovaných "Place of interest".
5.12.2021 21:43 - ShadoWWW
Skaven psal, že jednají o českém překladu TOR 2E.
6.1.2022 12:31 - Kushadru
Zdravím je možné někde kouknout na přeloženou AiEM pro 5e ? odkazy pod článkem jsou zamčené
6.1.2022 16:41 - Necromancer
Mám dojem, že přeložený byl jen kousek PHB. Zbytek je v ájině.
11.8.2022 14:12 - LokiB
Mi to nejdřív na obrázku v článku přišlo, že Gandalf hází palačinku ...
11.8.2022 14:27 - ShadoWWW
Nahodil jsem novou anketu. Docela by mě zajímalo, jestli tu bude hranější TOR 2E, nebo LotRR (aka AiME 2E).
14.8.2022 18:36 - MichalK
Takže 4 hráči - jestli jsme z Prahy a okolí, tak by to dalo na herní skupinu :D
Včera jsem narazil na novou příručku z Rokuganu "Adventures in Rokugan" od EDGE, zakoupil a zjistil, že je to jenom basic úvod pro 5e. Jediná nápověda je emblém dvacetistěnky s nápisem 5th edition fantasy v rohu obálky - což pro mě, nehráče D&D, je nic neříkající.
Na Games.cz vyšel nedávno článek Pavla Bareše právě k oznámení LotRR jako zamyšlení, zda je 5e mutace dobře či špatně - předpokládám, že zde je to jasné :)
https://games.tiscali.cz/komentar/free-league-chysta-ttrpg-podle-pana-prstenu-uz-zase-540355
14.8.2022 22:03 - ShadoWWW
MichalK: Společnosti v USA používají označení 5E, aby dali zákazníkovi vědět, že je produkt kompatibilní s D&D 5. edice, ale nemohou použít zkratku (logo) D&D ani název (logo) Dungeons & Dragons, protože zatímco herní mechanismy v USA nejde registrovat, tak použití loga, zkratky nebo názvu by se považovalo za porušení obchodní značky ™, respektive patentované obchodní značky ®. Je to podobné jako když Jeskyně a draci mohou být plně kompatibilní s D&D 5E, ale nikde v pravidlech nesmí být uvedeno D&D ani Dungeons & Dragons (jen opis jako nejhranější/nejrozšířenější/první hra na hrdiny na světě apod.).
15.8.2022 07:31 - MichalK
ShadoWWW: Třeba AiME a zřejmě i LotRR nebude problém, protože to bylo/bude názvově oddělené. U toho Rokuganu je problém, že jediný rozdíl oproti Legend of Five rings 4th edition je změna podkladové barvy pod názvem. Pro zájemce:
https://www.drivethrurpg.com/product/338079/Legend-of-the-Five-Rings-Celestial-Realms?src=hottest_filtered
https://www.drivethrurpg.com/product/380765/Adventures-in-Rokugan?src=hottest
U AiME se mi nestalo, že bych si koupil příručku omylem v domnění, že to je další modul tOR. A ano, u věty o kompatibilitě s nejhranější hrou na hrdiny jsem dostal první tik. Ale těch 25 USD mě nezruinuje, jen to považuju za nešťastné. tOR a AiME/LotRR jsou ideální způsob, jak dle mě toto udělat.
15.8.2022 12:08 - MichalK
I když mám podezření, že tahle 5e mutace LotFR se bude jmenovat právě "Adventures in Rokugan", takže do budoucna už budu vědět, čemu se vyhnout. Ne, že bych měl nějakou averzi vůči D&D, jde čistě o to, abych omylem nekupoval znovu to samé. Pokud bude nový zajímavý obsah (z hlediska herního světa), naskakuju bez ohledu na systém.
22.8.2022 10:29 - ShadoWWW
Švédská firma (korporát) Embracer Group koupila exkluzivní práva na Pána prstenů (a všechno s tím spojené). Odteď má výhradní práva na všechno kromě vydávání tolkienových románů (kde práva vlastní Tolkien Society). Získala ale práva na filmy, seriály, komiksy, deskové hry, karetní hry, RPGčka apod. Tak uvidíme, kam se to dál pohne.

Práva získala tato firma v dražbě, kde vyvolávací (!) cena byla 2 miliardy amerických dolarů (reálně se dá počítat, že je koupili za víc miliard).

Embracer Group je takové švédské Hasbro. Vydává počítačové hry, ale patří pod ně mimo jiné třeba Asmodee, pod který zas patří např. Fantasy Flight Games. Asmodee je taky v USA výhradním distributorem her od svédských Free League, kteří nedávno přebrali vydávání her The One Ring a Adventures in Middle-Earth od Cublicle 7 v rámci licence od Sophisticated Games, které měly licenci od Middle-earth Enterprises, která ale teď přešla právě na Embracer Group. Pěkný propletenec.
22.8.2022 11:31 - LokiB
Korporace a licenční práva to je zlo :)
Co jsem četl, tak nekoupili práva, ale společnost Middle-earth Enterprises, která práva drží.

https://www.cnbc.com/2022/08/18/embracer-group-buys-rights-to-lord-of-the-rings-and-tolkien-related-intellectual-property.html
https://www.theverge.com/2022/8/18/23311815/heres-what-embracer-group-can-and-cant-do-with-lord-of-the-rings

Můžeš ShadoWWW hodit link, kde jsi četl o té dražbě?

Plus tedy, že cena byla asi půl miliardy dolarů (viz odkaz).
22.8.2022 11:34 - ShadoWWW
Tu cenu zmiňoval Petr v Deskofobii, ale je možný, že se spletl. No každopádně výsledná cena se klidně těm dvěma miliardám mohla blížit.

Ty dva tvoje odkazy jsou fakt zajímavý. Díky.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.09128999710083 secREMOTE_IP: 3.81.222.152