Produkty

Shako
30.4.2015 11:25
Myší hlídka (Mouse Guard rpg)


Mouse Guard, nejčastěji překládáno jako Myší stráž (později oficiální překlad jako Myší hlídka) neboli myšáci. Rpg vzniklo jako společný projekt autora komiksů Davida Petersona a herního vývojáře Luka Crana (Burning Wheels).

ANGLICKÉ VYDÁNÍ
První edice vyšla v roce 2008. V rámci dotisku byla vydána krabicová verze v roce 2011. Hra se vyprodala a několik let nebyla k sehnání.
V roce 2015 vyšla druhá edice - původně ohlášená na duben 2015 (dodána o pár měsíců později). Rovnou vyšla ve dvou verzí - základní příručka nebo krabicová verze (příručka + další doplňky).

ČESKÉ VYDÁNÍ
V roce 2016 začalo Comics centrum vydávat původní komiksovou předlohu v češtině.
Původní tři díly Davida Petersona:
- Myší hlídka 1: Podzim 1152
- Myší hlídka 2: Zima 1152
- Myší hlídka 3: Černá sekera
Troje legendy (příběhy psané a kreslené převážně kamarády původního autora).
A nakonec v roce 2018 vyšlo česky i rpg (druhá edice): Myší hlídka: Hra na hrdiny

FILM
V roce 20219 (?) byl zrušen plánovaný film Myší hlídka, tedy spíš plánovaná filmová série (podle množství produkce) - původního producenta FOX koupil Disney, který neměl zájem v projektu pokračovat.
Citation needed - vím, někdy třeba dohledám odkazy
Existuje k tomu několik videí, jaké materiály vznikly (ze studia i záběry filmu) a jak to bylo, kde Peterson vysvětluje svůj názor, proč byl film zrušen nebo proč stále (ne)píše čtvrtý díl. Doporučuju taky skvělý rozhovor Petersona s výtvarníky, kteří na filmu dělali. Než dohledám odkazy, zkuste googlit.

OSTATNÍ
Objevilo se i pár dalších věcí ze světa Myší hlídky.

Strategická desková hra pro dva hráče Mouse Guard: Swords & Strongholds.

Za zmínku stojí také omalovánky (anglicky, ale jinak jazykově nezávislé :)).

Netuším při jakých příležitostech, ale objevují se i krátké samostatné příběhy. Dohromady vyšly nejspíš jako sbírka Baldwin the Brave & Other Tales.

Doporučuju i autorův youtube kanál, kde najdete spoustu zajímavých informací, třeba jak si vyrábí modely, aby mohl kreslit komiksové scény. Zkuste se třeba podívat na designování lodi ze želvího krunýře. Ale obecně tam najdete spoustu informací, jak si svět Myší hlídky představuje jeho autor, což se k hraní rpg hodí.

I roce 2021 stále fanoušci očekávají dopsání další autorovi knížky Myší hlídka 4 (eng: Weasel War of 1149)


HRANÍ:
Pokud se chcete zahrát, tak nejlepší šanci máte na GameConu, kde již proběhlo nejmíň 14 her (od roku 2009). Pokud v programu žádná Myší hlídka není, tak můžete napsat šéfovi rpg linie, že máte zájem si zahrát - třeba se mu povede ulovit nějakého vypravěče, aby hru uvedl. Přeju pak hodně zdaru s lovením místa na hře.

ODKAZY:
- oficiální stránky Myší hlídky (eng)
- fanouškovská wiki (eng)
- YouTube kanál(eng)

- mapa teritorií 1150, stejná jako v příručce (eng, cz verze není dostupná)
- deníky postav (eng, druhá edice, nutná registrace pro stažení)
- deníky postav (cz)
- Dukolmova tabulka překladů jmen a měst (cz-eng)

Myšáci jinde na kostce:
- Dukolm rozbaluje krabicové vydání druhé edice
- Sirenův překlad, jak lze hrát Myšáky ve Fatu
- prachem zaváté zápisky z hraní

Myšáci jinde na českém webu
- na rpg foru je prehistorická diskuze, většinově k první edici (i v roce 2020), ale stojí to za prolistování (něco z toho přidávám i níže)
- Lomax - jeden český blog, kde je mix zápisků z hraní, částečného překladu a konverze do Fate...
- Conlainovi zápisky z hraní (první edice): 1, 2, 3
- LarpPard - další prachem zavátý záznam, o tom, že se Myšáci kdysi hrávali a vznikli nějaké pokusy o vysvětlení pravidel a překlady
Autorská citace #41
17.2.2016 00:15 - captain66
Jako muzu ti neco odvest, pokud to nejak vyjde. Zrovna mouseguard jsem teda uz dlouho necet a musel bych to trosku nastudovat.
Autorská citace #42
17.2.2016 09:31 - Demonica
Rozhodně si ráda přijedu zahrát. Otázkou je, zda by byla možnost u někoho přespat?
Autorská citace #43
18.2.2016 03:39 - Sparkle
V Mephitu by mělo být volno, napište mi PMku jestli budete chtít zarezervovat stůl.
Autorská citace #44
18.2.2016 07:51 - Shako
Sakra, tolik přespolních zájemců...

Demonica: Přespání nejspíš nebude problém.

Captain: Určitě to někdy uvítám, ale první ty BE. :)

Sparkle: Díky, kdyžtak se ozvu.
Autorská citace #45
28.2.2016 15:55 - sirien
Shako: Jak jsme na tom s potvrzenou účastí? Hlásilo se tu 7 lidí, ale nikde nevidím nějaký finální seznam a Cemi bude příští víkend v Praze a říkala, že by si kdyžtak taky zahrála
Autorská citace #46
29.2.2016 11:39 - Shako
Sirien: Přemýšlím, jak to zorganizovat. Má to spoustu zatím neurčených proměnných.

Pořadí přihlášených (editováno):
Vojtěch
Almi
Demonica
sroty
Sirien
Cemi

Max počet hráčů je 5, ideál tak 3-4.

Příběhy:

Vzkaz v Lahvi (jaro) (z loňského GC) - moje vlastní produkce, spíš delší hra (4-6 hodin), ne úplně typický příběh myšáků, ale jsou tam lodě, piráti, rum.. :)
Hráli: Captain, Almi

Trouble in Grasslake (léto) - jeden z připravených příběhů v základní příručce (mírně modifikovaný, ale hlavní "trabl" zůstává), spíš kratší hra (2-4 hodiny). Řekl bych vcelku typické a stylové myší dobrodružství.
Hráli: Captain, možná někteří znalci příručky již ho četli

Medové oslavy (podzim) - příběh aktuálně ve výrobě pro GC16 (počítám, že do soboty ho stihnu dodělat do hratelné verze, ale každopádně to bude takové testování), délka hry zatím neznámá (odhaduju tak 3-5 hodin).

Pravidla, setting a tvorba postav
Objasnění pravidel a settingu zabere tak 30-60 minut, hodně záleží na obeznámenosti hráčů s komixem, rpg obecně. Pro GC jsem počítal zhruba s tou hodinou. U zkušenějších rpg hráčů (třeba jako Sirien) bych si klidně troufnul jim předhodit char sheet a nechat je, ať si s tím poradí a ptají se až za hry. :) Ale jinak je potřeba počítat, že to taky nějaký čas zabere.

Tvorbu postavy přímo na hře jsem nikdy nezkoušel, obvykle si vystačím s drobnou modifikací předpřipravených charakterů. Ale pokud by někdo chtěl testovat celý systém, tak se tomu nebráním. Jen je potřeba opět počítat s tím, že to zabere nějaký čas. Pokud se do toho pustíme tak aspoň 30 minut navíc. Ikdyž v nové příručce je o něco kratší.

Čas a místo:
sobota 5.3. začátek 16:30, konec 21-24h, u Shaka (adresu upřesním PM pro ty, kteří nevědí)
Přespání u mě možné - doporučil bych vlastní spacák (týká se asi jen Dukolma a Demoniky).


Zájemci o hru nechť vyjádří své preference, pak to nějak složíme dohromady. Díky.
Autorská citace #47
29.2.2016 11:50 - Vojtěch
Já bych preferoval kratší hru, nebo budu muset zmizet dřív tak, abych se dostal dom. Zahrál bych rád, ale pokud dáte dohromady nějakou kompaktnější skupinku, tak rád místo přenechám dalšímu.
Autorská citace #48
29.2.2016 12:53 - captain66
Pristi tyden nebudu v Praze, takze mas o jednoho hrace min.
Autorská citace #49
29.2.2016 13:31 - Demonica
Já k příběhu nemám preference a spokojím se s hotovou postavou.
Děkuji za nabídku přespání, ráda využiji a poprosím adresu do PM.
Autorská citace #50
1.3.2016 21:36 - Shako
Dukolm se neobjeví.

Sirien + Cemi nejspíš ano, můžou od 17h.

Vojtěchu, co znamená kratší hra? V kolik ti jede poslední spoj?
Autorská citace #51
3.3.2016 12:54 - Shako
Hraní 5.3.

Počítám s účastí: Vojtěch, Demonica, Sirien, Cemi, případně sroty, pokud se ještě ozve.

Příběh: Trouble in Grasslake

Postavy: Předpřipravené (nějaké vytisknu, pak to rozebereme na místě).

Místo: Shakovo
Vojtěchovi, Demonice, případně srotymu upřesním PM, Sirien počítám, že trefí a Cemi vezme sebou. :)


Čas: 17:00 začátek, pokud se chcete objevit dřív, tak bych měl být doma. Konec cca 22:00.


Těším se na hru.
Autorská citace #52
3.3.2016 13:02 - Sroty
Bohužel nedorazím. Nějak mi vypadlo inkriminované datum a přislíbil jsem něco jiného a nechci to narychlo rušit.
Autorská citace #53
3.3.2016 13:09 - Shako
Sroty: Ok, tak jindy.

Pingu ještě Almiho, zda ještě dělá mrtvolu a nebo už může hrát. Aby, pokud nám ještě někdo odpadne, tak aby se to nestalo nehratelné...
Autorská citace #54
3.3.2016 14:09 - sirien
noted :)
Autorská citace #55
3.3.2016 18:42 - Naoki
Já se doposud neozval, ale případně bych taky měl zájem :-) Jen bych potřeboval rovněž přespání... (a nevím kde bydlí Shako :D)
Autorská citace #56
3.3.2016 23:43 - Almi
ALL: Pokud někdo bude potřebovat odvoz, a to včetně Vojtěcha do Berouna, nemám problém ho odvézt. Beroun je navíc od Shaka autem kousek (cca. 15 minut). Takže netřeba spěchat.. :)
Autorská citace #57
4.3.2016 10:00 - Shako
Naoki:
Ozýváš se trošku pozdě. Pignul jsem Almiho a ten potvrdil účast, takže by nás bylo 6, což je mírně za hranou. Nejsem si tak jist, co to udělá s tím systémem. Hlavní záporák příběhu to nejspíš snese, ale nejsem si jistý, zda bude dostatek vedlejších problémů pro všechny, aby někdo nebyl skutečně jen do počtu.

Nebráním se tomu zkusit to - jen nechci ručit za to, jak to dopadne. Za mě ten systém nejlíp funguje ve 3 myšácích - v 6 hráčích se teoreticky nabízí 2 skupiny po 3, které fungují trošku odděleně, přestože plní stejný cíl. Možná něco ve stylu 3 jdou z jihu a 3 ze severu a sejdou se u stejného problému by fungovat mohlo. Ten začátek pak bude o něco delší - protože tam budou nějaké střihy mezi skupinami. Ve druhá části pak bude nějaká nová interakce na téma, co s tím tedy uděláme. Zkusím to dát nějak dohromady a večer bych to potvrdil. Tedy, pokud se mi někdo PM neozve, že se mu tadle varianta nelibí. Je to přijatelné řešení? Večer, kdyžtak pošlu PM další info. Přespání asi nebude problém.


Almi: Pokud je Vojtěch z Berouna, tak je možná lepší to vzít vlakem rovnou... ale nevím, jaká je pak doprava po Berouně. Dořešíme na místě.
Autorská citace #58
4.3.2016 10:29 - Vojtěch
Dopravu po Berouně neřeš. Pro mě jsou Zdice pěší dosah, tedy v rámci Berouna mě to netrápí.
Autorská citace #59
4.3.2016 19:39 - Naoki
Nenene, vím o tom že se ozývám pozdě a proto jsem se neozval předtím :-) počítej se mnou pouze pokud někdo na poslední chvíli vypadne (budu v praze tak do 15:00 možná 16:00, stačí mi dát vědět do té doby a příjdu, pokud se místo neuvolní tak si užijte sami :) )
Autorská citace #60
4.3.2016 19:41 - Naoki
Děkuju za nabídku ale aby bylo jasné nechci vytvořit organizační problémy. Pokud bude možnost rád příjdu, jestli už jste pět nechci aby někdo kvůli mě svou účast zrušil nebo aby se rozdělovali skupiny nebo jiné.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.087198972702026 secREMOTE_IP: 3.91.19.28