Produkty

nanula
30.7.2014 00:10
Začiatky s DnD
Ahoj, chcela by som začať hrať DnD, pretože som na túto hru čítala plno zaujímavých recenzií a spojenie fantázie so stolnou hrou sa mi zdá úžasné.
Mám však menší problém a to, že neviem kde resp. s čím začať. Pravidlám už viac menej rozumiem, to som si na nete preštudovala, ale čo je dobré si kúpiť ako úplne prvú vec. Potrebujem tú základnú výbavu na hru. A ak mi poviete čo, môžete mi poradiť aj KDE to zohnať.

Ďakujem! :)
Autorská citace #1
30.7.2014 01:02 - Sparkle
Ahoj,

Ideální by bylo pořídit začátečnickou krabici (Starter Set) k 5. edici, která je úplně nová. Starter set je bohužel momentálně v celý Evropě vyprodaný, vydavatel neodhadl zájem :( A kdy bude dotisk, kdo ví. Tzn v zásadě je několik možností:

1) počkat na dotisk Starter Setu

2) přeskočit Starter set a počkat rovnou na Velkou základní knížku k 5. edici, která vyjde za měsíc

3) Místo 5. edice DnD vyzkoušet buďto Pathfinder nebo 13th Age, dvě hry běžící na stejném základu jako DnD, akorát od jiných firem, obě jsou srovnatelně kvalitní jako DnD. Pathfinder je o něco lépe napsaný pro začátečníky než 13th Age, má taky začátečnickou krabici Beginner Box.

Každopádně, pokud bys pořizovala začátečnickou krabici, ta obsahuje i hrací kostky. Pokud bys šla rovnou přes plnou pravidlovou příručku, k té je potřeba kostky dokoupit. Měla by stačit sada sedmi kostek o různém počtu stěn, viz např. toto.

Pokud tě zajímá, kde to sehnat fyzicky, napiš odkud jsi, najdem nejbližší krám :)
Autorská citace #2
30.7.2014 06:04 - Vojtěch
Taky je tu možnost zaskočit k Pathfinderu, což je skoro DnD 3E.
Autorská citace #3
30.7.2014 07:27 - Nanula
No ja som z Trnavy, ale mám to blízko do Bratislavy a chodím do školy do Brna, takže tam môžem kvôli tomu tiež skočiť. Ja som pozerala na nete "Basic game", ale neviem to nikde nájsť, asi myslíme to isté, čo si spomínal. A ak začnem napr. s Conquet of Nerath? S pravidlami a pochopením prolém nie je, ak tam nie jedlbrý návod, predsa len je toho plný net :)
Autorská citace #4
30.7.2014 07:42 - Babaj
no myslim ze by to chtelo i nekoho s kym by to hrala.. mozna by ji mohli na chvilku Brnaci vzit na zkusenou.. myslim ze tu nejaky domluvy na hru v Brne jsou.
Autorská citace #5
30.7.2014 07:43 - Nachtrose
V Trnave je, čo viem, Brloh, ale ten je poslednou dobou zameraný takmer výhradne na pc/konzolové hry, alebo Fenixgames, ale ten mi zasa ponukou príde trochu slabší, hlavne ak porovnávam napríklad s Mephitom. V Brne sú použiteľné Černý rytíř a PlanetaHer.

Čo sa týka DnD 5e, tak základné pravidlá zdarma môžeš nájsť tu a ak by bol záujem o český preklad, tak tu.

/edit: ešte som zabudol - s DnD je teraz trošičku problém, keďže sme momentálne na prelome edícií. 4e sú po skladoch už len zvyšky, navyše bude končiť oficiálna podpora a 5e ešte úplne nevyšlo ( zatiaľ len Starter Set a Basic Rules ). Ak by som sa ja osobne mal držať čo najbližšie značky DnD, tak sa rozhodujem medzi DnD 5e, 13th Age a Pathfinderom. 4e už by som vynechal.
Autorská citace #6
30.7.2014 07:46 - Nachtrose
Babaj: a nebo se může koukat na nás na Twitchi :-D

a nebo možná radeji ne, ať z toho nemá traumu. ;-)
Autorská citace #7
30.7.2014 07:55 - uzdil88
Jen dotaz, doufám, že to není OT.
Proč ji tolik nedoporučujete 4e, pravidla jsou a jediné co možná brzo skončí, tak
jsou ty různý char. buildery na wizardim serveru.
Autorská citace #8
30.7.2014 07:55 - Nanula
Ďakujem vám :)

Skúsim si vygoogliť niečo o tých iných hrách, nemusíme hrať priamo DnD... :) tak uvidíme, čo a ako... Rada by som to zohnala ešte teraz v lete, lebo by sa to zišlo na tieto dlhé nudné dni :)
Autorská citace #9
30.7.2014 08:05 - Nachtrose
Uzdil: osbně máme ve 4e rozehranou kroniku a pro mne největší problém začíná být, když za 4-5h sezení stihneme jenom asi dva souboje o +- stejnem počtu nepřátel ( případně nejakou solo creepou ). Toto se mi v 13th Age ani 5e nestalo. Přiznávám, že s PF zkušenosti nemám.
Autorská citace #10
30.7.2014 08:55 - Vojtěch
PF je ze začátku na boj pohoda, ale kolem 7 lvlu už jsi taky na táhlém boji bohužel (je to 3E). Kouzlící postavy jsou náročné jako 4E, ne-li víc, ale nekouzlící jsou zase jednodušší...
Autorská citace #11
30.7.2014 09:24 - Sparkle
U 13th Age je trošku problém, že ta příručka je psaná pro zkušenější hráče, cílená hlavně na lidi co už někdy předtím RPG hráli. I když je to podle mě lepší hra než Pathfinder, právě kvůli tomuto nevím, jestli bych to s klidným srdcem doporučila úplným začátečníkům.

DnD 4. edice...no taky nevím nevím. Že už je skončená podpora, to by snad ani tak nevadilo, příruček se na netu válí mraky. Spíš mi přijde že ta hra je až příliš vyhraněná na určitý styl hraní, to není nic špatnýho, ale pro začátečníky, kteří ještě nemají jasno v tom, která složka hraní je bude hlavně bavit, bych volila něco kompromisnějšího.

Koukám na ty slovenské kamenné obchody a nemají Pathfinder, Rytíř má jen velký rulebook, ne beginner box, a Planeta Her to taky nemá. Počítám že do Košic by se ti pro to jet nechtělo, takže pak asi jedině objednat z netu, o bližším kamenném krámě k tobě nevím :(

Ještě bych zkusila zvážit http://www.dungeon-world.com/. Je to takové, řekněme lehčí DnD s trochu experimentálními prvky, které tomu dodávají šťávu. K tomu se používají pouze dvě šestistěnné kostky.
Autorská citace #12
30.7.2014 09:28 - Alwaern
Nicméně u PF bych podotknul, že rychlost (pokud má GM pod palcem schopnosti nestvůr, třeba díky HL) souboje spíše někdy protahují hráči, než je dám do latě.
Autorská citace #13
30.7.2014 09:29 - ShadoWWW
Případně tady ještě běží slovenský překlad D&D 5e.
Autorská citace #14
30.7.2014 09:32 - nanula
A ak by som chcela začať naozaj s DnD... Dalo by sa začať s niečím ako Castle Ravenloft alebo podobné? Alebo je viac menej potrebné začať s nejakým starterom?
Autorská citace #15
30.7.2014 09:41 - Merlin
nanula: podle mne zásadní otázka zní: Jak si na tom s jazyky? od toho bych se odpíchl. těžko ti doporučit hru, která má jen anglická pravidla, když anglicky nemluvíš *)

*) příklad :)
Autorská citace #16
30.7.2014 09:46 - Sparkle
nanula píše:
A ak by som chcela začať naozaj s DnD... Dalo by sa začať s niečím ako Castle Ravenloft alebo podobné? Alebo je viac menej potrebné začať s nejakým starterom?


Castle Ravenloft je deskovka. Má stejný pravidlový základ jako DnD, ale neukáže ti ty neomezený možnosti, který máš, pokud začneš opravdu plnohodnotně role-playovat postavu, která nemusí furt jen chodit mlátit nějaká monstra. Kromě toho, pokud se nemýlím, Castle Ravenloft běží na dobíhající 4. edici.

Fakt škoda, že ten Starter set pro 5e teď není :( Pokud chceš opravdu DnD, pak bych asi doporučila stáhnout a vytisknout si ten pravidlový kompilát 5e, který tu výše postoval Nachtrose, k tomu zajet pro sadu kostek do Blavy do Ihryska a zkusit to zahrát z toho kompilátu, který je sice bez obrázků a nečte se moc příjemně, ale co tak koukám, takovou tu základní omáčku pro začátečníky obsahuje. Pokud to z toho zvládnete hrát, pak už můžete přeskočit Starter set a rovnou za měsíc pořídit tu velkou knížku.
Autorská citace #17
30.7.2014 09:47 - nanula
Tak s anglićtinou som na tom dobre, priateľ, ktorý by hral a učil sa to so mnou vie po anglicky priam brilantne aj čo sa týka fantasy slovnej zásoby, takže o to strach nemám. Je mi jedno, ći to bude čeština, slovenčina, angličtina :)
Autorská citace #18
30.7.2014 09:51 - nanula
Jasné, tomuto všetkému rozumiem, len neviem, kde potom zohnať dosku a figúrky, ak si kúpim len kocky :) či to mi netreba? Zatiaľ som toho moc z pravidiel neprečítala, stále som na leveli: noob :D
Autorská citace #19
30.7.2014 10:02 - Sparkle
Deska a figurky nejsou povinný. 4. edice je sice hodně zaměřená na taktický boj na čtvercích, ale čtverce se dají nakreslit na papír a figurky vzít třeba z Carcassonne. Kromě toho, možná budete dělat většinu času spíš jiný věci než boj, takže byste to stejně nevyužili.

Pro začátek fakt stačí pravidla, a ta sada kostek. Když vás to chytne, pak se dají pořídit ty figurky - přímo produkt pro DnD 5e má vyjít za měsíc - a mapky, po kterých se budou figurky hýbat, těch je mraky od různých výrobců, například:

http://paizo.com/search?q=flip+mat&what=all&includeUnrated=true&includeUnavailable=true smývatelné mapy

http://www.gamingpaper.com/adventure_maps.php Papírový "poskládej si sám" dungeon
Autorská citace #20
30.7.2014 10:09 - nanula
Super, ďakujem!!! :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078300952911377 secREMOTE_IP: 3.144.212.145