Produkty

Shako
2.6.2014 17:02
Končina
Končina je další české rpg. Na oficiální webu jsou ke stažení všechny tři základní knihy (Svět, Pravidla, Dovednosti). Základní přiručky by měli být zdarma, včetně aktualizací. Za další materiály ke hře by se měli platit drobné částky.
19.9.2014 13:57 - noir
Me-Dea: Ve 4e máš rovnou několik hráčských ras, které jsou defaultně zlé (každá různě) - a dobrý jedinec je výjimkou:

Shade
Drow
Vryloka (tady si nejsem jistý, možná ne úplně)
Vampire (je sice udělaneja jako povolání, ale tak všichni víme, jak to mysleli)
Shadar-Kai
Duergar
Thri-Kreen

Ve 2e byli aranea (v Red Steelu), kteří žerou děti. Svoje děti...

Prostě vymezení se proti svému druhu/pokoušení se přežít s pravidly A v kultuře B je jedna z podstata RPG. V podstatě už spíš klišé než něco nového nebo objevného...
19.9.2014 13:57 - York
Vycházíte z předpokladu, že součástí hry bude pokus o rozmnožování. Nevím jak vy, ale moje hry Dračího doupěte byly do jedné o něčem úplně jiném a týpek s "téměř neprůstřelnou kůží" se do party docela hodí.

Na druhou stranu vás to očividně svádí se nad těmito tématy zamýšlet, takže je vcelku pravděpodobné, že by se to pak i ve hře objevilo...
19.9.2014 14:02 - noir
WW: Viděl jsem už divnější družinky... Co třeba Dark Sun, kde jsou různé rasy (aspoň v druhé edici) popsané s tím, která další rasa je zcela nenávidí a ideálně i které rovnou požírá?
19.9.2014 14:08 - Sadako
York píše:
Vycházíte z předpokladu, že součástí hry bude pokus o rozmnožování. Nevím jak vy, ale moje hry Dračího doupěte byly do jedné o něčem úplně jiném a týpek s "téměř neprůstřelnou kůží" se do party docela hodí.

Však to tady píšu, že to bude pro většinu hráčů pouze více či méně zajímavý fluff, ale do reálné hry se to až na výjimky asi nepropracuje.
York píše:
Na druhou stranu vás to očividně svádí se nad těmito tématy zamýšlet, takže je vcelku pravděpodobné, že by se to pak i ve hře objevilo...

Myslím že ne, Time.
Spíš to v kontextu Končiny a toho, jak je napsaná vypadá jako takové Jsme strašně syroví, což lidi nutí k více či méně poťouchlým komentářům.

Na mě to působí vyloženě komicky - jak kdyby vší silou vymýšleli něco, co bude opravdu drsné (TM)
- Uděláme neprůstřelné satyry!
- Jó! Ale aby to bylo hustší, tak budou znásilňovat ženský, protože nemají vlastní!
- A každá na to znásilnění zapomene, protože mají tohleto, feromony!
- A při porodu dítě roztrhá matku pomocí rohů! Takže je všichni budou nenávidět!
- Prostě rasa pro ty pravé drsné hustiče!
19.9.2014 14:54 - ShadoWWW
Píše:
A nějaké generické DnD-like fantasy někdy řešilo, jak vypadá typická parta postav?


Částečně se to řeší v různých poznámkách v Basic D&D 5e. Ale jde spíš o předání tradice začínajícím hráčům než o nějaké vysoce logické zdůvodnění.
19.9.2014 15:15 - Nerhinn
noir: Můj problém se satyry je hlavně v tom, že nejsou zlí. Jsou ale dominantní, nemají jinou možnost, ostatní si dobrovolně nelehnou a neroztáhnou jim nohy... Satyrové jsou popsaní na jedné stránce a půlka textu se věnuje znásilňování. Ale namísto toho, aby bylo řečeno, že jsou zlí, jsou v textu minimálně tři jiné důvody, proč za svoje jednání nemůžou. Je to alibismus a vymlouvání se. Je rozdíl mezi tím, když máš postavu, která si partnera musí hledat těžko, a když máš v textu jasně řečeno, že s ní nikdo dobrovolně nepůjde, a jak to "obejít" a stále si zachovat iluzi, že není zlá. V tom textu mi chybí už jen "říkala si o to", "když žena říká ne, myslí tím ano" a "boys will be boys". Je to hnus.
19.9.2014 15:39 - noir
Nerhinn: Jo, tomu rozumím. Asi si tu Končinu budu muset přečíst...
19.9.2014 15:58 - Jerson
Mě osobně na tom ... irituje, že DrD nadělalo docela slušnou paseku se vztahu holek k RPG - asi tak 60% z nich hraní RPG znechutilo, a dlouhohou dobu byla hráčka RPG dost exotická věc. Postupně se to začalo zlepšovat, jak se rozšiřovaly možnosti.

Tým Končiny píše, že testování hry probíhalo na skupinách různého věku a pohlaví - mě by opravdu zajímalo, kolik holek Končinu zkusilo hrát a kolika z nich se líbil její svět, hlavně s ohledem na popsané Satyry a Víly.

Protože bych byl opravdu nerad, kdyby se Končina v této podobně rozšířila a odradila od RPG jednu generaci holek - a jsem si docela jist, že popis těchto dvou ras je odrazující víc všechny příručky DrD dohromady.

(Abych to upřesnil - samotné DrD není až tak odrazující, ale obvykle styl jeho hraní pro holky v mnoha případech odrazující byl.)
19.9.2014 16:22 - Wild West
Jersone, hraju s holkama léta letoucí.
Paseku nenadělalo DrD, ale vaše magorská družina s naschválistýckým pánem jeskyně.
Jak jsi dopsal v závorce prozíravě.
19.9.2014 17:03 - Jerson
Wild Weste, taky jsi o generaci starší než běžní hráči DrD. V letech 1997 - 2001 jsem vedl o DrD diskuse s mnoha lidmi, a od řady z nich dokonce zaznívaly názory, že DrD vůbec není a nemá být hra pro holky. Dvě třetiky skupiny v té době byly úplně bez holek a pokud v nich nějaká byla, tak připadala jedna na čtyři až šest hráčů.

Když jsem před osmi lety říkal, že v Druhé válce o svět mám polovinu holek a polovinu kluků, byl jsem pořád za velkého exota.

Michomde, tak šílená skupina nikdy nebyla "moje" - byli to lidé, se kterými jsem z nouze půl roku hrál na vejšce DrD v době, kdy jsem už dva roky měl vlastní pravidla. Jen jsem v Praze neznal nikoho, s kým bych podle nich mohl hrát.
19.9.2014 17:24 - ShadoWWW
Naše skupina, se kterou jsem v Brně hrál DrD 1.6, shodou okolností taky 1997-2001, měla šest hráčů, z toho 2 holky. Není to sice 50%, ale holky se bavily. Jersonovy popisy z hraní jsou přímo legendární a některé z těch špatných návyků se objevovaly i v článcích v Dechu draka, kde popisovali zážitky z Mistrovství v DrD na Gameconu té doby.

Řekl bych, že je to tím, že pravidla DrD do verze 1.6 moc nenaváděla k různým způsobům hraní a naváděla PJ ke skrytému hraní za zástěnou, falšování hodů, že "PJ má vždy pravdu, i když ji nemá" apod. Skryté hraní pak vedlo k nedůvěře a vyostřeným konfliktům mezi PJ a hráči. Bohužel stejný, možná ještě horší model teď prosazuje Končina.

Ale tento styl nikdy nebyl u všech. Prošel jsem třemi skupinami hrající DrD 1.6 a musím zaklepat, že všechny skupiny měly vždy otevřený, férový přístup bez WTF momentů. Je teda fakt, že když jsme pak objevili D&D, byli jsme unešeni tou propracovaností pravidel! Ale to už je zas jiná kapitola.
19.9.2014 17:46 - Jerson
Rozhodně bych nechtěl tvrdit, že všichni nebo i jen většina skupina hrála tak prasácky, jak jsem před pár lety psal. Některé holky byly odrazené stylem "Tady máš Pána prstenů a Silmarilion, přečti si ho, protože v tom světě hrajeme, máš na to tři dny."

Jiné stylem "vem si zlodějku ..."
(a později ve hře)
"Tvoje kozatá zlodějka by mohla svést strážného, (jako jsme ti to navehovali už desetkrát) a my se proplížíme kolem."

A ještě jiné "postava je těchhle pět čísel, ale Charisma je k ničemu, Inteligenci hraje každý podle sebe, důležité je jen útočné číslo, obranné číslo a životy. Vyjednávání? Nefunguje, bojuj. Vztahy? Jo ... chce tě dostat do postele."

Žádná přímá souvislost s pravidly DrD tam být nemusela, jejich "problém" byl víceméně jen v tom, že šlo o fantasy (což holky bere asi o dvě třetiny méně než kluky) a že bylo dost zaměřené na boj - přesněji pravidla byly.
Nicméně třeba Vampire svého času fungovalo jako magnet na holky a takovéto věci se s něm vyskytovaly o mnoho méně.
19.9.2014 17:48 - ShadoWWW
:-))) Je fakt, že to vyvážení atributů původní DrD nemělo a něměly ho ani první edice D&D. V D&D 4E atributy defakto zrušili (byly tam jen pro okrasu v rámci kompatibility) a až v 5E se rozhodly je vyvážit.
19.9.2014 20:23 - Alnag
Asi si vysloužím přinejmenším zlovolný pohled, ale víte, že mezi ženami jsou fantazie o znásilnění docela běžná věc? (Odhady o tom, jak je to běžné jsou různé, ale zhruba tak 30-50% žen o tom fantazíruje.) Fantazírovat o znásilnění není rozhodně totéž, co si ho zažít (pro jistotu rovnou píšu, že to nechce téměř žádná žena), ale ta hra taky není o reálném zážitku, ale o té fantazii. Proto bych nebyl tak odvážný, že bych dělal automatickou zkratku mezi tím - ve hře je znásilnění, ženám se to nebude líbit. (Na druhou stranu, jiná otázka je, kolik z nich to bude chtít řešit veřejně, se skupinou bůh ví jak shromážděných lidí.) A to, že to může mít jiné negativní konotace (např. působit nepříznivě na vývoj mládeže atd.) je zase jiná kapitola.
19.9.2014 20:43 - Me-dea
Alnag píše:
Asi si vysloužím přinejmenším zlovolný pohled, ale víte, že mezi ženami jsou fantazie o znásilnění docela běžná věc?

Někde jsem o tom četla nějaký poloodborný článek a bylo tam dost vyzdvihováno, že hlavní na tom je, že žena si průběh znásilnění představuje a tedy řídí. Hlavní myšlenkou pak bývá, že muž po ní sexuálně touží tak moc, že se na ni vrhne bez ohledu na následky.

Je to jasné, že tahle tvá poznámka teď uživí tuhle diskusi nejmíň dalších 30 stran? :-)
19.9.2014 20:45 - York
Alnag: Jsou věci, které permanentně mění vztahy mezi jedincem a jeho sociálním okolím a tohle je nepochybně jedna z nich. Hraní RPGčka je zrovna na tohle fakt blbá chvíle, protože prostě máme takhle nastavené sociální stereotypy. I kdyby takové fantazírování pro někoho nebylo nepříjemné, dopady plynoucí z probírání takové věci zrovna v herní skupině, už mu příjemné být nemusí.

Takže výskyt znásilnění v pravidlech hry sice skutečně nemusí automaticky znamenat, že by se to nemohlo někomu líbit, ale i přes to si myslím, že to není dobré téma do RPGčka určeného pro hraní mimo soukromé skupiny s velmi specifickými preferencemi.
19.9.2014 21:05 - Quentin
Já bych se toho zas tak nebál. Omezování player agency a/nebo ponižování postavy/hráče je evil, ale pokud dokážeš dostat do hry znásilnění aniž by k tomuhle docházelo, tak je to naprosto ok.

Asi dovedu pochopit, že nechceš o svých sexuálních fantaziích vyprávět na nějakym opengamingu, ale v domácí skupině je celkem běžná věc, že tu a tam něco prosákne do hry. Takhle se posilují přátelství - že se víc a víc poznáváte (ať už jde o hádku při objednávání pizzy nebo popisování romantické scény).
19.9.2014 21:20 - Alnag
York: Nevím, asi jsem v tomhle míň puritánský. Já bych nesoudil nikoho, kdo by s takovým herním obsahem přišel. Čímž neobhajuji to, jak moc je nasvícen v Končině.
19.9.2014 21:21 - skew
Souhlasím spíš s Yorkem.

Quentin píše:
Asi dovedu pochopit, že nechceš o svých sexuálních fantaziích vyprávět na nějakym opengamingu, ale v domácí skupině je celkem běžná věc, že tu a tam něco prosákne do hry. Takhle se posilují přátelství - že se víc a víc poznáváte (ať už jde o hádku při objednávání pizzy nebo popisování romantické scény).
Osobně fakt spíš ne. To si spíš už nechám když v sobě mám sklenku dvě vína (nebo piva). Což je s Končinou nekompatibilní, protože this is a serious game!

Jinak já bych taky neodsuzoval nikoho kdo by s tím přišel, jen nevím jak bych to při hře snášel. Možná v poho, možná ne.
19.9.2014 21:54 - Sparkle
Alnag píše:
víte, že mezi ženami jsou fantazie o znásilnění docela běžná věc? (Odhady o tom, jak je to běžné jsou různé, ale zhruba tak 30-50% žen o tom fantazíruje.)


Tomu věřím. Jenže jak už tu padlo, jsou to jejich vlastní fantazie. Jim šitý na míru, spouštějící se tehdy, když je ta žena chce spustit. Ne fantazie, který jim naordinuje settingová knížka.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.084722995758057 secREMOTE_IP: 44.198.169.83