Produkty

Shako
2.6.2014 17:02
Končina
Končina je další české rpg. Na oficiální webu jsou ke stažení všechny tři základní knihy (Svět, Pravidla, Dovednosti). Základní přiručky by měli být zdarma, včetně aktualizací. Za další materiály ke hře by se měli platit drobné částky.
Autorská citace #41
4.6.2014 13:39 - skew
Jerson píše:
Když jsem před osmnácti lety v tehdejší verzi CPH zrušil odlišná maxima vlastností pro nelidské rasy, 80% hráčů začalo hrát lidi, protože pro ně jiné rasy ztratily přitažlivost - rozuměj číselné výhody v konkrétních situacích.
V tomhle konkrétním případě to beru, a třeba DrDo nebo D&D3.5e to neřeší způsobem, který by se mi moc líbil, tedy to mechanické zpracování dává až moc velké výhody resp. nevýhody určitým povoláním*.

Nicméně dvě připomínky:

1) 80% je dost málo na to, abych vyškrtl rasy jako jednoznačnou zbytečnost. Jeden z pěti hráčů za tu trochu místa v pravidlech stojí (a navíc když neodlišuješ rasy po mechanické stránce, zaberou toho místa o to méně).

2) Lze vytvořit mechanické odlišnosti mezi rasami takové, aby to nebylo imba. A hlavně nevím, proč by touha po tom, aby rasy byly rozlišené nejen po fluffové stránce, ale i po mechanické, měla být nějak inherentně špatná. Chci hrát bojovníka. A chci, aby mi pravidla umožnili nějak to mechanicky vyjádřit (povoláním, skilly nebo jakkoliv).
Když chci hrát elfa, proč bych nesměl požadovat totéž, alespoň v určité míře?

*o to víc mě těší, že máme ve skupině tři lidi a tři -trololo- půl-elfy (jakožto asi nejzbytečnější rasu co se týče fluffového i mechanického hlediska).
Autorská citace #42
4.6.2014 13:50 - Gurney
Shako píše:
Moc nechápu otázku, ale zeptal bych se jinak.... proč se nic o Končině neobjevilo na D20, krom diskuze o hraní v Mephitu?

Protože sem o tom nikdo z místních nenapsal. Kostka (ale ani RPGF) není nějaký všeobjímající web okolo kterého se točí všechno kolem RPG u nás.

QuentinW píše:
Zajímá mě spíš, jestli si někdo fakt řekl "To vypadá super. Po skončení běžící kampaně přecházíme s družinou na Končinu." nebo přímo postavil novou herní skupinu jen kvůli tomuhle.

To zas ne. Taky jsem si to prošel a upřímně, venku je spousta nápaditějších, vychytanějších a pro mě přitažlivějších fantasy-feat-cyberpunk settingů. Jen obvykle nejsou v češtině (vlastně kromě dost dobrých Příběhů Impéria mě nic nenapadá) a zadarmo, ale to je taková tradiční domácí znouzectnost. Ale má to imho docela pěkný obrázky (i když titulní ilustrace jsou lepší než ty uvnitř) a dá se ztoho vytěžit pár dobrých nápadů.
Autorská citace #43
4.6.2014 14:00 - Element
Gurney píše:
Protože sem o tom nikdo z místních nenapsal. Kostka (ale ani RPGF) není nějaký všeobjímající web okolo kterého se točí všechno kolem RPG u nás.

A mame nejakej takovej web? Kam ti lidi teda chodi?

Ja jsem si strasne dlouho myslel, ze dracidoupecz je narvane k prasknuti, ale nedavno jsem nekde cetl, ze tam ta navstevnost uz taky neni co byvala pred 10 lety.

Kam ti lidi teda chodi? Na nyxu pribyva rpg post cca jednou rocne. Mozna Holyfand, ten neznam, hned v druhym postu me tam nekdo vyfuckoval, ze jsem hledal dnd hrace v drd sekci a pak uz jsem tam nesel. (dnd sekci jsem nenasel prez search, ale moc jsem se tam nevyznal, takze asi my bad jestli existuje)
Autorská citace #44
4.6.2014 14:13 - Shako
Gurney píše:
Protože sem o tom nikdo z místních nenapsal.


Třeba autoři? ;-)

Vrabčák píše:
A mame nejakej takovej web? Kam ti lidi teda chodi?
...
Mozna Holyfand


Ani Hofy ani Nyx nemůžou a nechtějí plnit funkci webu, kam chodí každý. Kdyby chtěli, tak nemají takové obskurdní registrační podmínky.

Imho takový web nemáme, protože se o to nikdo nesnažil a efektivně to neprosazoval.

Otázka je, zda to jde a zda je to potřeba. Hodil by se spíš takový rozcestník, kam jít - umístěný na nějaké rozumné adrese, ale třeba rpg.cz zablokoval někdo pro své účely a evidetně se tam nic neděje. Jestli v rámci roszestníku bude i nějaký obsah nebo ne je vcelku jedno.
Autorská citace #45
4.6.2014 14:24 - OnGe
Vrabčák píše:
A mame nejakej takovej web?

Na Seznamu je prej všechno, ale jinak asi ne. Třeba ty lidi nechoděj na web.

Shako píše:
Hodil by se spíš takový rozcestník, kam jít - umístěný na nějaké rozumné adrese, ale třeba rpg.cz zablokoval někdo pro své účely a evidetně se tam nic neděje. Jestli v rámci roszestníku bude i nějaký obsah nebo ne je vcelku jedno.

Víš o někom, kdo by chtěl takový rozcestník naplnit směrovkami?
Autorská citace #46
4.6.2014 15:04 - sirien
York píše:
Zaujmout něčím publikum na D20 a RPG fóru je úkol takřka nadlidský

No vidíš, a to se zrovna teď nacházíme ve výjimečné planetární konjunktuře, kdy to je na d20 snazší než na RPG Fóru :D


jinak to vidím podobně jako Shako: počkám si na pravidla.

Shako píše:
Imho takový web nemáme, protože se o to nikdo nesnažil a efektivně to neprosazoval.

Ale snažil a prosazoval, jen to failnul.

Shako píše:
Otázka je, zda to jde a zda je to potřeba. Hodil by se spíš takový rozcestník, kam jít

ale prosimtě... to už tu kdysi taky bylo a taky to byl dlouhodobě fail jak svině. podívej se sám, pokud nevěříš. A mimochodem ne, nebyl to ani zdaleka jediný takový pokus a ano, svého času byl docela propagovaný.

Gurney píše:
Kostka (ale ani RPGF) není nějaký všeobjímající web okolo kterého se točí všechno kolem RPG u nás

No, ono si zase přiznejme, že když provázek nemá dostatečnou délku, tak ho prostě nikam nenavineš ať se snažíš jak chceš.
Autorská citace #47
4.6.2014 15:09 - ShadoWWW
No největší sjednotitelský projekt, co si pamatuji, byl RPG Planet. Ale nedopadlo to.
Autorská citace #48
4.6.2014 16:06 - Alnag
ShadoWWW píše:
No největší sjednotitelský projekt, co si pamatuji, byl RPG Planet.


A my, staří harcovníci si vzpomínáme třeba i na AD&D Unii (která se datuje někam před CzechDnD, tedy před rok 2000). :D
Autorská citace #49
4.6.2014 16:19 - ShadoWWW
A co klub Hexaedr už od začátku 90. let? :D

Hexaedr píše:

Hexaedr je klub hráčů a příznivců her na hrdiny se sídlem v Praze.
(...)
Sídlo Hexaedru (společné se sídlem nakladatelství Altar) je v Ostravě (...)

(Zvýrazněno mnou.)

Tak tomu říkám dvojté krytí, aby vás nenašli. LOL!
Autorská citace #50
5.6.2014 11:39 - Merlin
Pipux: no..podíval jsem se na "tvůj svět" icaenel...to, že vymyslíš dvě prazvláštní rasy a pak je rozdělíš na xy subras je fakt obrovský rozdíl od 13 ras Končiny :D lol
Autorská citace #51
5.6.2014 12:57 - Gurney
Když už jsme u těch světů, nemáte někdy pocit, že tvůrci mají problém se u té tvorby trochu odvázat? a zároveň se zamyslet nad tím, že dělají svět pro hraní fantasy RPG, který by měl dávat hráčům co nejvíc možností a když má nějaká omezení, měla by být zajímavá a v důsledku nabízet zajímavá dilemata.

Končina nebo Icaenel mi přijdou jako příklady tohohle trendu - Končina by mohla být fakt skvělý mix fantasy a steampunku, ale není, protože steampunkové rasy jsou od těch fantasy oddělených geograficky i společensky a vůbec jsou to dva nepřátelské bloky. Dokonce se nedoporučuje (aspoň pro nezkušené hráče) hrát partu složenou z techno-lidí a fantas-lidí. Icaenel je v tomhle podobný - mohla by to být brilantní epická sword&planet, namísto toho je to pedantská encyklopedie mimozemské biologie/sociologie přičemž zpracování silně evokuje dojem středoškolské učebnice (i když ty měly aspoň víc obrázků).

Srovnejte se světy jako Shadowrun nebo třeba Iron Kingdoms, které se nebojí natřískat fakt hodně fantastických prvků na jedno místo a ptát se co se stane, když spolu všechny tyhle nesourodé věci budou muset padesát (nebo víc) let koexistovat. Ne na opačných stranách kontinentu, ale v jednom městě, ve kterém se můžou hráčské postavy pohybovat a něco tam zažívat. A především, nezapomínají že rpg settingy které to myslí aspoň vážně by tu měly být v první řadě pro hráče, ne pro amatérské spisovatele kteří do nich budou zasazovat povídky a geeky co o nich budou akademicky diskutovat.
Autorská citace #52
5.6.2014 13:45 - sirien
Mě hlavně přijde, že autoři fantasy světů tvoří třpytivé, zářivé konstrukty s ohromným neonovým nápisem "FANTASY" aniž by věcem vtiskli hloubku a myšlenku.

Jako ano, sandboxy jsou fajn, ale... hromada světů která se v podstatě nijak moc neliší jeden od druhýho mi přijdou dost únavný. Většina nemá žádnou nosnou myšlenku nebo téma a v podstatě si ani nelajsnou jít do nějakého toho extrému
Autorská citace #53
5.6.2014 13:53 - Quentin
Sirien: To já se zatím stranim Končiny hlavně proto, že je to na mě málo generic fantasy :)

Byl bych vděčnější za obyčejnější fantasy setting, na kterej bych mohl pověsit svoje dobrodružství a dungeony.
Autorská citace #54
5.6.2014 13:56 - sirien
Quentin: proč? Okolo se jich válí, stačí natáhnout ruku a hrábnout. A nejen v RPG, v podstatě di do NeoLuxoru do fantasy sekce a namátkou hrábni po libovolné knize s obalem řvoucím "jsem béčková fantasy" která má na první dvoustraně mapu světa.
Autorská citace #55
5.6.2014 14:15 - Quentin
Sirien: Automaticky předpokládáš, že generic fantasy musí být béčkové. Navíc ty romány jsou překvapivě chudé na herní materiál. Je tam nějaký twist na generic fantasy, co se většinou tejká příběhu hlavní postavy, pár zajímavostí a nic moc navíc. Nakonec je většinou snazší hrát v tom implikovaném dnd settingu a kreslit si svojí mapku.

Herní setting potřebuje spíš velkou hromadu potenciálních konfliktů ve velkém měřítku, hromady cool věcí na malém měřítků (zajímavé lokace hlavně) a hafo imersivních detailů (kultura, zákony ... simulační blbiny). Nějaký globální cool twist (jako druhá cyberpunková planeta se kterou jste ve válce) sám o sobě nic neudělá, spíš jen zkazí kompatibilitu s ostatníma doplňkama pro "generic fantasy", co bys mohl najít na OSR blogách, u paiza, dnd etc.
Autorská citace #56
5.6.2014 14:28 - Element
Já to mám přesně naopak. Neberou mě originální světy s s myšlenkou nebo tématem, protože dřív než je dočtu, tak mě dané téma přestane bavit.

Dark Sun je pěkný svět, vždycky se mi líbil, ale dřív než bych v něm doopravdy udělal nějaké hraní, tak už bych chtěl někde jinde. A to je jen jedna hra, vydržet u toho celé tažení by pro mě bylo nereálné.

Proto originální světy s myšlenkou jako třeba Ebberon, Dark Sun, whatever... zrovna si pročítám Mouse Guard, tak pro mě slouží maximálně k vykradení pro můj vlastní svět.

Paradoxně, čím originálnější to je, tím hůř se mi to vykrádá a je to pro mě bezcenné. Musel bych projít zbytečně moc materiálu na to, abych z tama vylovil něco pro mě lákavého.

Čím méně o nějakém settingu vím, tím snáz si v něm představím hraní. Nemusím se bát, že poruším nějaká pravidla, že to některý z hráčů bude znát líp než já atd.
Autorská citace #57
5.6.2014 14:29 - sirien
Quentin: přijde mi, že mluvíš o něčem trochu jiném než já. Já netvrdím že setting musí mít nějaký vyčnívající prvek, já tvrdím, že mi ve valné většině těch settingů chybí téma.

Např oWoD má "svět se řítí do záhuby, ty, ty a ty... vlasntě vy všichni ste v tahu a čau, mágové můžou zdrhnout pokud hejbnou a démoni... whatever s démonama."
nWoD má "spirit realm nutí svět k extrémům, světlé je zářivější (ne nutně příjemnější), temné je temnější... průměr zůstává, ale extrémy se navyšují.
I ten pitomej Asterion má aspoň "znovu kolonizujeme to odkud naši enemáci vyhnali naše předky, takže teď vykopeme my je a vezmem si to zpátky" (teda, ono se jim to časem rozplizlo co jsem koukal než jsem to přestal sledovat, ale whatever).

Většina settingů které jsem potkal tohle nemá, fantasy prvky v nich jsou ploché a nudné (samoúčelné - fantasy pro fantasy) a v podstatě to je pokaždé tak nějak furt dokola o tomtéž.
Autorská citace #58
5.6.2014 14:33 - Quentin
Sirien: Quiz time! Zkus říct jaké téma vidíš ve světech

Conana
Pána prstenů
Zaklínače
Hry o trůny
Autorská citace #59
5.6.2014 14:42 - Quentin
Vrabčák: Jo, takhle nějak to mám taky.
Autorská citace #60
5.6.2014 14:55 - Merlin
Jsem taky vykradač :)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.097836017608643 secREMOTE_IP: 54.157.56.179