Produkty

Shako
2.6.2014 17:02
Končina
Končina je další české rpg. Na oficiální webu jsou ke stažení všechny tři základní knihy (Svět, Pravidla, Dovednosti). Základní přiručky by měli být zdarma, včetně aktualizací. Za další materiály ke hře by se měli platit drobné částky.
14.9.2014 16:36 - Argonantus
Jda okolo, jakožto asi nejhorší možný zákazník, jakého si Končina umí představit, mne vyděsily hned ty úvodní otázky:

Píše:
Co si myslíte o dalším českém rpg?

Není potřeba a musíte publiku přesvědčit, že je něčím výjimečné a zajímavé. To, co vám napsal Sosáček.

Píše:
Měli jste někdo možnost testování?

Ne, a nemám o to zájem. Měl bych mít? Proč?

Píše:
Jak se vám libí ilustrace a setting?

Ilustrace není to, co od RPG zrovna čekám. Setting je takový zvláštní; viz Jersonův dlouhý komentář.

Píše:
Co říkate na marketing a plánováný obchodní model?


A to je všechno, co vás zajímá? Ffakt, jako?
Taková otázka dokonale zabíjí můj zájem.
14.9.2014 16:39 - York
A: Ty otázky položil Shako, nikoliv někdo z autorského týmu.
14.9.2014 16:47 - Alnag
York píše:
A: Ty otázky položil Shako, nikoliv někdo z autorského týmu.


To ovšem (jak bylo demonstrováno) náhodný návštěvník snadno přehlédne. Proč? Možná v důsledku přímo okaté nepřítomnosti kohokoliv z autorského týmu v diskuzi. Takhle totiž nakonec to PR vypadá. Jediná reakce přichází na vpravdě komukoliv nezaujatému a neseznámenému nepochopitelný příspěvek a rychlostí, dokazující, že autoři čtou, ale nereagují. Asi nejméně šťastný možný přístup při propagaci vlastního produktu, ale tak každý svého štěstí strůjcem.
14.9.2014 18:06 - Argonantus
Aha, tak to se omlouvám za nepřesnost.

K omluvě Shakovi bych dodal, že ona ta poslední opravdu není tak úplně bez příčiny; nabídnutých 4000 K nebo informace o tom, kolik zaplatili autoři za ilustrace, si nevymyslel Shako a dostali jsme to hned mezi dveřma.
Na mne to působí jako Horst Fuchs - je celkem jedno, co nabízíme, ale víme, kolik to stojí.

Jinak nepřehlédněte na minulé straně reakci opravdového Dračákisty, bájného tvora, který je zjevně hlavní cílovou skupinou.
14.9.2014 21:42 - sirien
Problém s kritikou v mailu je jinde: na mail napíše fanoušek co touží pomoct. Na otevřené fórum napíše kdokoliv kdo chce vyjádřit svůj názor, ať už kvůli egu, tomu že stojí o diskusi k tomu co napíše nebo protože chce vidět web živý.

Chtít FB po mailu je totéž jako brát v potaz FB pouze od bakerů - je to FB pouze od fanoušků, což je, jak jsem už psal, obvykle ten FB co má nejnižší hodnotu. Zejména když autoři sami přiznávají ve veřejných diskusích že cílí na nováčky a veterány jejich hra nejspíš nezaujme (Ladislav, RPG F, kdesi na prvních deseti stránkách diskuse - myslím... možná kdesi mezi pátou a patnáctou).

Jinými slovy: chceme FB po mailu = FB lidí co mají co říct nás nezajímá, budeme brát FB jen od lidí co nemají přehled = nezajímá nás 40 let zkušeností game designu, budeme radši znovu prošlapávat již stokrát prošlapané cesty abysme vytvořili něco co tu už stokrát bylo.
15.9.2014 08:42 - Wild West
Ladislav Karpianus, úplně jinde píše:
byli nadšení, že nemáme povolání a levely.


Tahle malá poznámka naprosto rozvrací teorii, že by to mělo nějak cílit na fanoušky DrD nebo DnD.
15.9.2014 08:47 - Merlin
Já nevím, ale komunikace, vlastně nekomunikace autorů u mne vzbuzuje vzpomínku na ne/komunikaci autora Voidu. pokud někdo ostentativně ignoruje cokoliv co někdo napíše negativního a čeká jen na pozitivní reakce, tak je na tom něco divného....
15.9.2014 09:06 - Vojtěch
Wild West píše:

Tahle malá poznámka naprosto rozvrací teorii, že by to mělo nějak cílit na fanoušky DrD nebo DnD.


Tak to nemůže cílit už jen žánrově. Nicméně při počtu dostupných RPG v češtině v běžném prodeji a velikosti českého trhu se ten překryv cílových skupin čekat dá. Osobně doufám, že tito lidé zakopnou i o jiné systémy, ať už třeba Fate/Rozcestí, nebo Kouzlem a Mečem, které fungují v pohodě bez větších WTF myslím.
15.9.2014 09:21 - Shako
Argonantus píše:
Jda okolo, jakožto asi nejhorší možný zákazník, jakého si Končina umí představit, mne vyděsily hned ty úvodní otázky:


Otázky jsou moje, nahodil jsem je tam na úvod, aby se vůbec začlo diskutovat. Hlavně mě tenkrát překvapilo, že jsem o to nikdy předtím neslyšel - což mě pár týdnu před vydáním první knihy trošku překvapilo... Tak jsem chtěl vědět, zda jsem něco minul (jakože asi ne, když na D20 asi nebyla otevřená diskuze). A nebo se to prostě vyvíjelo někde v soukromý.
Otázky na setting a ilustrace jsou tam protože obojí bývá hodně předtřásáno místní komunitou - viz třeba vlákna o DrD II nebo DnD 5e. Byť souhlasím, že to není to hlavní, podle čeho si vybírám rpg.

EDIT: A jestli tě děsí moje úvodní otázky, klidně doporuč jiný set otázek - využiju je, až zase objevím nějaký další poklad z české rpg dílny.

EDIT 2: Na končině mě jako první zaujali ilustrace - které se mi zdáli fakt pěkné. A obchodní model, jakým to chtějí autoři vést. Od té doby šlo mé nadšení jen dolů - první Vojtěchovo vyjádření o supertajném testování, potom Jersonovo první zhodnocení... pak už jsem ztratil chuť to číst nebo do toho investovat nějaký další čas, třeba i předěláváním úvodních otázek.
15.9.2014 10:02 - Vojtěch
Tak... supertajným bych to nenazval. Prostě pro zvané asi.
15.9.2014 11:03 - Shako
Vojtěch píše:
supertajným bych to nenazval.


No, ale jakékoliv závěry/postřehy/pocity z hraní si nechtěl prozradit dřív než to výjde oficiálně...
15.9.2014 11:24 - Vojtěch
To jsem někde řekl? Já spíš nechtěl naplno dávat najevo negativní dojmy dokud to nedodělají, abych jim to zbytečně nekazil.
15.9.2014 11:46 - Sparkle
Asi tak. Byla to interní beta.
15.9.2014 12:10 - Shako
Sparkle píše:
interní beta.


Beta cca 2 týdny před vydáním? ;-)
15.9.2014 12:19 - Wild West
...a mnoho měsíců dopředu víme, kolik se kde utratilo a řešil se prodejní model.
Děsí mne to jako Pipuxovy balónky.
15.9.2014 12:29 - Vojtěch
TAky jsem jim říkal, že by to měli ještě poladit. Popravdě jsem měl spíš dojem, jako by to byla nějaká pozdní alfa verze.
15.9.2014 12:38 - Colombo
Však to nakonec dopadlo stejně jako Hruškovy recepty, Troškovy komedie nebo seriály TV Nova.
15.9.2014 12:49 - Me-dea
Ach jo, já ten příspěvek co vyburcoval autory k reakci neviděla :-(. Smůla no.
15.9.2014 12:51 - Vojtěch
Tak ne všechno, co Nova vyprodukovala, Hruška uvařil, nebo Troška natočil, je špatné. I když některé toto označení zaslouží.
15.9.2014 13:19 - Nachtrose
Tak z novackych serialu jsem mel treba celkem rad Hospodu a Comeback O:-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.096569061279297 secREMOTE_IP: 3.239.119.159