Produkty

arester
23.1.2012 10:08
Navrátilci a co hrát?
Ahoj,

urcite tu stejna otazka padla uz opakovane, ale nenasel jsem rozumnou odpoved tak se radeji zeptam. Jsme skupinka dospelych, ktera si po dlouhe dobe zahrat nejake to RPG. 3/4 z nas v praveku hrali (DnD/DrD), pravidla si samozrejme nikdo nepamatuje. Hledame tedy nejakou orezanou verzi RPG, ve ktere tvorbou postavy nestravime cele odpoledne a ktera je sice hodne zjednodusena, ale funkcni. Kdyz nas to i po letech zacne bavit, tak se samozrejme presuneme k necemu sofistikovanejsimu, ale do zacatku proste nechceme studovat kvuli jednomu odpolednoveceru nekolikaset strankove prirucky.

Mate nejake doporuceni? Cestina je vyhodou nebot ne vsichni umi radne anglicky, ale s tim si kdyztak poradime.

Diky za rady a nasmerovani.
Autorská citace #1
23.1.2012 10:22 - Quentin
Swords&Wizardry+Old school primer. Není to v češtině, ale je to celkem jednoduché.
Autorská citace #2
23.1.2012 11:02 - arester
Diky, S&W vypadaji pouzitelne. Jdu tedy pro spoluhrace prelozit vytah z pravidel do cestiny :)
Autorská citace #3
23.1.2012 11:07 - Quentin
mozna by se ti mohli libit i moje houserules. Pisu je rovnou cesky, ale neni toho dost na celou hru. Chce to znat i original.
Autorská citace #4
23.1.2012 11:12 - arester
QW: dik. Zatim to vidim na SW (ono toho na prekladani neni zase az tak moc, kdyz beru jen prirucku pro hrace, tak hold v praci nic neudelam :D).
Autorská citace #5
23.1.2012 11:35 - Vojtěch
Kouzlem a mečem je taky něco na tenhle způsob a česky, ne? (Reference bude muset podat někdo jiný, znám jen z doslechu).
Autorská citace #6
23.1.2012 12:14 - Shako
Kouzlem a mecem me taky napadlo. Akorat nevim, zda to neni az prilis jednoduche. Ale pokud chcete vazne minimalistickou hru, kde pravidla nactete za pul hodiny a kamaradum vysvetlite za 5 minut, tak je to ta spravna volba. V ramci krabicky jsou i kostky, nejake firugky na boj a ukazkove dobrodruzstvi - celkem 3 dungeony (z cehoz ten prvni vypada vcelku rozumne), ktere jsou spojene do jednoho pribehu.

System: Kupodivu na to, jak kratka jsou pravidla, tak jsou tam popsana povolani, vybaveni, kouzla, magicke predmety, prisery... Vsechno na velmi jednoduchem a v podstate jedinem mechanismu.
Autorská citace #7
23.1.2012 12:50 - crowen
Mouse guard, Hot war, 3:16
Autorská citace #8
23.1.2012 12:57 - Shako
crowen píše:
Mouse guard, Hot wa

Uz podle nazvu same hry v cestine. Aneb
Píše:
Cestina je vyhodou
Autorská citace #9
23.1.2012 14:05 - crowen
Shako: preco to vytrhavas z kontextu? ked povies A, povedz aj B "ne vsichni umi radne anglicky, ale s tim si kdyztak poradime."

Mouse Guard aj Hot war su jednoduche. 3:16 je prelozena do cestiny - http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=196&t=6458

Dalsie velmi dobre a kratke hry su aj:
http://rpgforum.cz/anotace/lady-blackbird - space / steampunk rozpravka na styl Star Wars
http://rpgforum.cz/anotace/poisond - hra o piratoch
http://rpgforum.cz/anotace/ratpack - hra o potkanoch
http://rpgforum.cz/anotace/shadows -

Pripadne univerzalne:
http://rpgforum.cz/anotace/window-druhe-vydani
http://rpgforum.cz/anotace/fate-druha-edice

Na RPGF je tych prekladov viac, staci si prejst tuto linku - http://rpgforum.cz/anotace/preklady
Autorská citace #10
23.1.2012 14:09 - Sosáček
ty hry jsou ale dost jinde nez stary fantasy drd, jak stylem, tak tim kde se co odehrava.
Autorská citace #11
23.1.2012 15:37 - Dukolm
crowen: možná by bylo načase začít používat tagy a nemyslím si že tohle je ten styl co hledají.

Kouzlem a mečem bych pro tento případ asi zvolil já s trochou vypravěčského nadání se v něm dá zahrát víc než jen vybíjecí dungeon.

Shadows - je spíše na zábavné hry a pobavení už jen díky mechanikám je to hra o naschválech mezi hráči.

lady blackbird - pěkná úprava solar systému ale předpřipravené postavy jsou tak specifické že pokud nesednou hráčům je to krok stranou(Osobní zkušenost ze 3 otevřených her)
Autorská citace #12
23.1.2012 15:46 - crowen
Dukolm: mozno by bolo nacase, aby CMS rozoznal web adresu a skonvertoval ju na klikatelnu linku.

Nepisali, aky styl hladaju, tak som im tam dal na vyber z vela roznych stylov a tem.
Autorská citace #13
23.1.2012 16:02 - Dukolm
crowen: odpověď líného člověka, jako by tě kuli tomu jednomu označení a kliknutí na tlačítko na jeden odkaz ubylo. Možná to CMS neumí kuli tomu že se očekává že odkazy budeš formátovat i trochu jinak a využiješ všech výhod a vlastností html.

V případě důrazu na příběhovou hru bych zmínil i Příběhy impéria(system FATE 2.0)
Autorská citace #14
23.1.2012 16:06 - Vojtěch
Ty mají i nějakou jakobytolkien variantu u nás?
Autorská citace #15
23.1.2012 16:13 - crowen
Dulkolm: namiesto vysvetlovania, preco je to chyba CMS, som to radsej vsetko nalinkoval. V praci nemam cas pisat romany na temu website usability :-)
Autorská citace #16
23.1.2012 16:36 - Sosáček
Dukolm píše:
Shadows - je spíše na zábavné hry a pobavení už jen díky mechanikám je to hra o naschválech mezi hráči.

Coze? To je v zakladu hororova hra.
Autorská citace #17
23.1.2012 16:55 - Dukolm
Shadows (linky k překladu a originálu)
- sice se tak tváří ale tuhle atmosféru se mi nepodařilo navodit mezi staršími hráči nikdy
- pro děti taky tak úplně nefunguje jak si autor představuje protože dítě vetšinou nedokáže vymyslet co chce jeho stín
- neříkám že by se nedala zahrát hororově ale asi by hodně záleželo na dohodě hráčů a stanovení hranic
Autorská citace #18
23.1.2012 17:03 - alef0
Side note: hral som Shadows raz s dvoma hráčmi, hrali sme to s detskými postavami, ktoré išli preskúmavať dom a bolo to dosť hororové, hlavne preto, že dejová linka bola o tom, že bežné veci deti chápali ako strašidelné (hráči to tak aktívne posúvali a dokonca hovorili, čo je vidieť a ako to "deti" chápu). A to bola hra, u ktorej som očakával seriózny rozpad.

Ako ste si robili naschvály?

Dukolm, mám dojem, že to si mal klasický Wushu/Mexický pat/Best Friends syndróm, kde voľné hry bez nejakej disciplíny či línie veľmi rýchlo letia do frašky a hranie za deti na to dosť zvádza, najmä keď sú to začiatočníci a najmä keď sa na začiatku nepovie, o čo ide.
Autorská citace #19
23.1.2012 17:17 - Shako
crowen: Chtel jsem ti tim naznacit, ze maji zajem o neco v cestine. Aspon tak to chapu. Pokud je dostupneho neco v cestine, tak to preferujem. Pokud neni, tak prezijeme anglictinu.

Posoind, Ratpack - No, nevim... mel jsem za to, ze pozadavek zni jinak, kdyz jsou to stari dracakisti...

Window, Fate - No, todle bych se treba neodvazil doporucit, protoze je to dost jine nez byval stary dracak.

Dukolm píše:
Kouzlem a mečem bych pro tento případ asi zvolil já s trochou vypravěčského nadání se v něm dá zahrát víc než jen vybíjecí dungeon.


A zkuosel si i ten uvodni pribeh, co tam je? Jen jsem to cetl a na oneshot mi to neznelo spatne. Mam to v planu nekdy vyzkouset, az nebude chut na nic velkeho, ale bude chut si neco zahrat.
Autorská citace #20
23.1.2012 17:25 - Dukolm
No podle odehráních her sem došel k těmto závěrům:
Záleží na počtu hráčů od 3 a více hráčů se v případě předávání žetonu a přehození kostky vždy objeví někdo kdo hodí poznámku s komickou narážko a kolikrát hráči díky vysokým pravomocem na příběh s toho udělají mírně frašku protože chtějí.(ale pro mě je důležitý výsledek že se hráči baví a užily si hru).

Už funkce žetonu a jejich vliv na výsledek vede většinu hráčů k tomu, když jim někdo kazí hody okamžitě v nejbližší příležitosti mu to vrátí. Je to ten samý efekt který jde pozorovat u FATE s body osudu, kdy hod připomíná obchod a úplně naruší atmosféru.

Hrál jsem v tom už několik her některé v jiném prostředí než dětský svět od klasického fantasii kdy hrdinové hledaly v temném lese uprchlou dceru nějakého barona. Přes bandu dětí ve steampunkové továrně(ve 3 lidech hra bez vypravěče nejblíže hororové atmosféře).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.079602003097534 secREMOTE_IP: 18.191.211.66