Produkty

Colombo
23.8.2010 20:39
Pathfinder CZ
Bylo by dost lidí? Byl by altar ochoten a schopen do toho jít? A je to vůbec uskutečnitelné?
Vše o tomto možném projektu.
Začalo to v Diskusi o DrD 2
táá dýý dáá dýý dá píše:
tak proc nevydat cesky preklad Pathfinderu. Nevyslo by to levneji nez DnD?

alef0 píše:
To je dobrá otázka! Aká by bola koncová cena? Plnofarebná 600 stranová nemecká mutácia základnej príručky stojí 50 eúr (1200 CZK).

Bouchi píše:
Velmi hruby odhad mi dal priblizne tutez cenu pro ceskou mutaci (respektive o neco vyssi, protoze odhad jsem delal pro paperback, hardback je drazsi na vyrobu, tedy i na prodej.) Ale do toho by Altar nesel, protoze jen naklady na tisk by byly pres pul milionu, takove rezervy fakt nemame a banka na takovy projekt ani nahodou nepujci.
Autorská citace #61
24.8.2010 16:35 - sirien
Dalcor píše:
V prve rade muj osobni nazor, ze Paizo bude trvat na stejnem designu jako ma originalni kniha.

výborně

Dalcor píše:
pokud se chceme drzet v cene do 1000 CZK.

nechceme

co jsi asi nezachytil, protože to bylo v předchozí diskusi, je shrnuto cca tohle:

a) nejde jen o pravidla, jde o ten produkt jako celek, s jeho image, reprezentativností, provedením atd. Tedy se hned od začátku uvažuje hard cover s křídovým papírem, plně barevným provedením, původními ilustracemi a původní grafikou (cílem je dodat sem skutečně hodnotný RPG produkt jako celek, ne jeho okleštěnou variaci) s tím, že cena prostě bude, jaká bude
b) uvažuje se kvalitní provedení i při překlopení do cs, přesněji se uvažuje: překladatel, který 1) umí anglicky, 2) zná alespoň trochu RPG, 3) umí česky a kromě těchto projde jeho práce i skrze zkušeného korektora, který tu češtinu ještě zahladí a doopraví (konkrétně jsem rozebíral tady)

Bouchi navrhl jako překladatelku jistou Hanku Vlčínskou, která toto splňuje (což mu nemám důvod nevěžit - osobně jí neznám, ale prý dělala DL překlady, takže předpokládám, že minimálně u Tebe reference najdu (: ) a korektora prý zajistit také dokáže.

Teď potřebujeme zhruba určit, v jakých cenových a množstevních relacích se pohybujeme. Momentální odhad je 1200CZK za knížku (převedeno ze západní ceny 50EUR), což, pokud by to bylo přesné, Bouchi odhaduje na "rozumný" náklad 1000ks při 500 předplatitelích za zvýhodněnou cenu 650CZK, která by byla rozdělena do 325CZK z místa a 325CZK doplatek ve chvíli kdy to jde do tisku (případně 650CZK z fleku) - pokud se nesejde dost lidí, peníze se vrátí, pokud ano, tak ho budou mít o dost levněji a Bouchi (Altar) bude mít na trhu nový nadějný produkt.
Autorská citace #62
24.8.2010 16:39 - sirien
Bouchi: á...ha. Jo. No, pár knížek od ní sem četl a musím říct, že si nepamatuju, že by mě někde její práce vadila nebo zarazila, bylo to poměrně úhledné a tak. U žádné z nich jsem nečetl originál, ale myslím že Dalcor by se o svůj názor na její odbornost podělit mohl :)
Autorská citace #63
24.8.2010 16:43 - Dalcor
Hanka Vlčinská? No pokud se bude platit překlad tak muj odhad je na naklad 2000 knih a osobne si jsem si jisty ze se prirucek pathfindera v teto cene proda tak 40.

Anglicky hovorici hrac nepotrebuje ceske vydani (pokud si ho nekoupi jako raritku), tj cilova skupina produktu jsou neanglicky mluvici hraci. A zde je tato moznost - Pathfinder kde kompletni hru dostane za 3500 CZK, Draci Doupe + asi 1000CZK, Draci Doupe asi 600 CZK.

Navic mi Bouchi rekni proc by jste si sami sobe prodavali konkurenci? Na tohle umrelo v devadesatych letech TSR.

Nic proti, ale podle mě je licencovaný prodej zahranicnich RPG v České republice a v České mutaci utopií...
Autorská citace #64
24.8.2010 18:08 - noir
Dáky Bohu za Dalcora a jeho praktické zkušenosti. Vždycky jsem rád, když někdo tlumí nadšení a tohle zní docela racionálně.
Autorská citace #65
24.8.2010 18:10 - tuleník
Ja to poviem natvrdo: nebola by to utópia, keby sme - cizinec promine - zarezali Dračák a miesto toho predávali niečo... normálne... funkčné... podporované... overené... kde ak mi základné príručky nestačia, mám možnosť zobrať niečo v ingliš. Lebo tuná sir Mar-Blakgaard má pravdu že akosi vyrábať na tak malom trhu konkurenciu sám sebe...
Autorská citace #66
24.8.2010 18:52 - sirien
noir píše:
jeho praktické zkušenosti.

žádné nejsou, protože to tu zkusil jen jediný člověk a ten to dělal jako čistě osobní projekt bez zapojení kohokoliv a čehokoliv.
A fakt nevím co Ti na plném odmítnutí založeném na dojmu přijde racionálního

Když se to nepovede, tak nikdo nic moc neztratí (kromě trochy času a úsilí), ale vždycky tu je šance že se to podaří.
Když se to nezkusí, tak se určitě nedosáhne ničeho a můžem tu dál nesmyslně mumlat o tom, jak je to hrozné že tu není žádné slušné RPGčko v češtině.
Už jsem si na tuhle předposranost v místních krajích zvykl, ale vždycky mě fascinuje, jak snadno tu lidi radši daj od všeho ruce pryč a radši tvrděj, že to nejde, než aby to zkusili a pak v hospodě řikaj, jak je všechno děsně nanic. Připomíná mi to ten vtip se Židem co se každý týden modlí k Hospodinovi o výhru v loterii, ale nikdy si nekoupí los.

Osobně bych radši řikal "jo, Altar teda párkrát ujel, ale zase kvůli němu máme Pathfinder s aspoň nějakym supportem a je se od čeho odrazit" než abych dál koukal na Altar a řikal si "lame lame lame". Ale chápu (přesněji - odpozoroval sem, protože ve skutečnosti nechápu), že sposta lidí radši bude žít ve světě kde je všechno lame, aby se nemuseli snažit nebo mít dojem že by se měli snažit. Ostatně kvůli tomu tu máme Emo hnutí, že jo.
Autorská citace #67
24.8.2010 18:56 - Vojtěch
alef0 píše:
... tí hráči, čo vedia po anglicky si vystačia s D&D, ktoré je z hľadiska vlastností nad Pathfinderom. Rovnako nemá zmysel propagovať u nás anglického Pathfindera, keď môžeš propagovať anglické D&D.


A kdepac jsi na takové věci přišel? Čím jsou D&D tak výrazně lepší (bavíme se o 4E, ostatní edice myslím Wizardi nepustí a jejich podpora taky nehrozí). Jsou to jiné hry a bez pochyby kvalitní, ale nenvím, jestli bych se chtěl dohadovat zrovna s tím čarodějem z pobřeží... (mimo to fandím spíš 3 edici a tomu, jak ji Pathfinder pěkně restauruje).
Autorská citace #68
24.8.2010 19:02 - Colombo
Vojtěch: je to prověřené, je to populární (i co se týče PC her trochu i u nás známé) a je to mainstream... tohle bohatě stačí.
Autorská citace #69
24.8.2010 19:04 - sirien
((nechcete si to řešit v DnD tématu? Asi ne, co... :( )
Autorská citace #70
24.8.2010 19:05 - Alnag
IMO je jediná podstatná informace v tento moment, zda, za kolik a za jakých dalších podmínek by Paizo uvolnilo licenci na český Pathfinder. Vyvozovat bez této informace cokoliv dalšího (včetně jakýchkoliv cen) není nic než spekulace.

EDIT: Výhoda Pathfinderu pro Altar je jinak zjevná (byť ji možná Bouchi nedocenil). Vzhledem k licenci OGL, na které Pathfinder jede, by si Altar mohl doplňující příručky dělat různé vlastní... a tam už může být prostor si trochu přivydělat. Za předpokladu, že by o tenhle produkt byl tedy zájem. Což bůh suď.
Autorská citace #71
24.8.2010 19:06 - noir
sirien: Dalcor se myslím podílel na vydávání knížek - a to poměrně hodně. Má zkušenosti s tím, jak to chodí s licencemi, tuší, jaká je potřeba prodaných kusů, aby se počáteční investice vrátila. Ví, kolik se platí překladatelům apod. To mi přijde jako řádově víc, než kdokoli jiný, kdo do této debaty přispěl.
Autorská citace #72
24.8.2010 19:19 - Bouchi
noir: Krom tech zkusenosti s licencemi (ktere sice taky mam, ale jde o deskovky; hlavni otazka je, jestli by chteli zalohu a jak velkou, nebo jen az procenta z prodanych kusu) tak vsechno ostatni, o cem se zminujes, znam dostatcne dobre taky (co ja vim, mozna mene nez Dalcor, ale urcite ne radove mene).
Autorská citace #73
24.8.2010 19:30 - Vojtěch
Colombo píše:
Vojtěch: je to prověřené, je to populární (i co se týče PC her trochu i u nás známé) a je to mainstream... tohle bohatě stačí.


Prověřené, populární... D&D 3.5 = Pathfinder - trocha dobré snahy. Taky prověřené, akorát jiné jméno a myslím se schůdnější licencí. 3.5 za sebou má pomalu deset let řádění a je myslím prolezlá od sklepa na půdu (akorát ne tolik u nás). 4E je trochu víc jako online pařby, ale pár věcí mi tam vadí. Nevím také, jak by to vypadalo s těmi tunami doplňků, co je Wizardi chrlí.
Autorská citace #74
24.8.2010 19:30 - noir
Bouchi: Promiň, měl jsem na mysli Dalcora jako "oponovatele". U tebe je myslím jasné, že tyhle věci znáš :o) Ale je pravda, že jak jsem to napsal, mohlo to vypadat blbě...
Autorská citace #75
24.8.2010 20:00 - táá dýý dáá dýý dá
Alnag píše:
EDIT: Výhoda Pathfinderu pro Altar je jinak zjevná (byť ji možná Bouchi nedocenil). Vzhledem k licenci OGL, na které Pathfinder jede, by si Altar mohl doplňující příručky dělat různé vlastní... a tam už může být prostor si trochu přivydělat. Za předpokladu, že by o tenhle produkt byl tedy zájem. Což bůh suď.


to jsem uz psal. Vydat zakladni knihu tak jak je (hard cover, kridovy papir + luxusni layout a obrazky) + k tomu treba zakladni altari bestiar (je nutny, kniha neobsahuje bestie) = zaklad co pro zacatek (a me osobne na celou dobu) staci. Licence je na znacku (jo nebo ne?) a tak muze altar vydat sem tam sve pridavky - bestie, dobrodruzstvi apod a obcas vydat i neco od Paiza (vse soucast stejne licence?)

Dalcor píše:
Pathfinder kde kompletni hru dostane za 3500 CZK
to je moc. zakladni kniha zhruba 1200-1300? otazka co stoji bestiar... Co vic potrebujete. Licencovane kostky (ha ha ha) jsou, s prominutim, picovina.
Autorská citace #76
24.8.2010 20:00 - Skaven
Osobně si nejsem jist, zda právě Pathfinder je tou správnou volbou. Vzhledem k tomu, že příručky máme v obchodě už nějaký ten pátek, měl jsem možnost si pravidla projít a nic převratného na mě nevypadlo. Dokonce ani ta grafická stránka není kdovíco (samozřejmě to závisí na individuálním vkusu) a o hru samotnou projevilo zájem jen velice málo zájemců. Možná mám oko z kašparovy krávy, ale na českém trhu si dokážu představit zajímavější zahraniční překlady... Co by snad ještě mělo smysl jsou ty jejich dobrodružství, ty jsou na výborné úrovni.
Autorská citace #77
24.8.2010 20:04 - Quentin
Dnd essentials ftw

(jen tak placam z nadseni, jeste jsem je necetl)
Autorská citace #78
24.8.2010 20:05 - táá dýý dáá dýý dá
Skaven píše:
Osobně si nejsem jist, zda právě Pathfinder je tou správnou volbou...


ja jsem PF placnul jen tak, protoze je to jedina hra (odnoz DnD) co me napadla. Nevim proc se toho chytli :-)...
Autorská citace #79
24.8.2010 20:10 - Vojtěch
Co se obchodu v Čechách týče... já si objednávám na vlastní triko u Paiza a nevím jstli někdo je taky takovej cvok.
Autorská citace #80
24.8.2010 20:18 - Alnag
Skaven píše:
Možná mám oko z kašparovy krávy, ale na českém trhu si dokážu představit zajímavější zahraniční překlady...


Nestyď se a řekni jaké.

Jinak já bych třeba u tebe RPGčka nenakupoval. Když už nakupuji, tak ve velkém a v obchodě s výběrem. Takže v tomhle můžou být tvoje statistiky zavádějící...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.092594146728516 secREMOTE_IP: 54.204.142.235