Produkty

Colombo
23.8.2010 20:39
Pathfinder CZ
Bylo by dost lidí? Byl by altar ochoten a schopen do toho jít? A je to vůbec uskutečnitelné?
Vše o tomto možném projektu.
Začalo to v Diskusi o DrD 2
táá dýý dáá dýý dá píše:
tak proc nevydat cesky preklad Pathfinderu. Nevyslo by to levneji nez DnD?

alef0 píše:
To je dobrá otázka! Aká by bola koncová cena? Plnofarebná 600 stranová nemecká mutácia základnej príručky stojí 50 eúr (1200 CZK).

Bouchi píše:
Velmi hruby odhad mi dal priblizne tutez cenu pro ceskou mutaci (respektive o neco vyssi, protoze odhad jsem delal pro paperback, hardback je drazsi na vyrobu, tedy i na prodej.) Ale do toho by Altar nesel, protoze jen naklady na tisk by byly pres pul milionu, takove rezervy fakt nemame a banka na takovy projekt ani nahodou nepujci.
Autorská citace #41
24.8.2010 12:10 - Colombo
noir: ok, ona komunikace o paperbacku a hardcoveru se jistě schovávala tady:
Píše:
Mě se Střepy nelíbily po grafické stránce vůbec

a ne až v následující poznámce
Píše:
a jo, byly divný.

moje chyba.
Autorská citace #42
24.8.2010 12:11 - táá dýý dáá dýý dá
noir píše:
Pod stromečkem pak bude určitě sledovat, jak jeho syn předstírá nadšení...


rekl bych, ze v dobe kdy (jestli) bude na pultech CZ PF tak uz se bude DrD 2 nejakou dobu prodavat.

Vanoce jsou obecne takova specialita :-)
Autorská citace #43
24.8.2010 12:26 - noir
Bouchi: Hm, takže Altar si od DrD2 neslibuje zisk, ale jen pokrytí nákladů? Myslím, že tohle by se asi mělo víc komunikovat, lidi by si asi od toho produktu míň slibovali...

táá dýý dáá dýý dá: 1/nevěřím tomu, že se stihne DrD do letošních Vánoc. A věřím, že pouhý překlad Pathfindera by se dal (pokud Paizo nebude prudit s licencí) zvládnout do těch příštích. Je tedy IMHO pochopitelně dost dobře možné, že se potkají.
Autorská citace #44
24.8.2010 12:27 - Fibriso
ještě k té ceně, pathfinder core rulebook je sice velký, ale obsahuje poměrně dosti flufu, a spojuje Players handbook s dungeon master guide 1 a 2, (o luxusních obrázcích nemluvě) takže ve výsledku ta ceny vyjde poměrně smysluplná (vůči 3.5), stojí 1100 korunek; a 3.5 knížky stoji cca 300, takze 3x300...
Autorská citace #45
24.8.2010 12:34 - táá dýý dáá dýý dá
no puvodne to bylo tak - licence na DnD 4e je draha, starsi edice (tj. levnejsi licence) pry Wizzardi stahli z prodeje. Pathfinder drzi pri zivote "tri a pulku" (a Paizo by teoreticky mohlo mit levnejsi licenci nez WotC)...

a PF navic splnuje Coolovitost aby mohl zaujmout mladsi hrace
Autorská citace #46
24.8.2010 12:59 - Shako
Jsem skepticky vuci vydani Pathfindera. Zejmena, protoze bezny hrac o nem nejspis v zivote neslysel a pokud ano, tak nemel moznost si ho nikde zahrat (aby zjistil, jak super je to system). A pokud uz ho hral, tak nevim, kde by si ho mel koupit.

To vse na prvni pohled.
1) O Pathfindru jsem poprve vice slysel, az v tedle diskuzi a to uz se nejakou dobu o RPG zajima vic nez bezny hrac, ktery u nas hraje DrD a vic ho nezajima...
2) Nevidel jsem ho na zadnem OG - napr. proc ho nikdo neprivezl na gamecon, kdyz je to tak super hra?
3) Prosel jsem par mistnich eshopu, kde se obvykle divam, kdyz zjistiju, kolik stoji nejaka ang RPG u nas. Jsem liny objednavat jinde (mimo CR) a platit postovne...

Pokud me chcete nekdo vyvest z omylu, tak se rad presvedcim, ze se v kteremkoliv bode pletu...

Jo, kdyby nekdy vyslo urcite si ho casem koupim...uz jen pro tu podporu, aby takovych projektu vyslo vic. Ale jestli bych sel do nejake podpory uz pred vydanim tezko... vzdyt, kde bych se dozvedel, ze je to super hra?

Pokud se todle nezmeni, tak pochybuju, ze se nejaky vetsi naklad (a preklad) vyplati. Lidi porad u nas nejsou zvykly davat 1000 za nejakou prirucku RPG, o ktere nic nevi.... mozna uz si zvykli, ze takove ceny maji deskovky, ale tam ocekavaji hromadu figurek, zetonu... a ne jen stovky stranek pravidel...
Jestli ma Alnag dobry odhad ohledne DrDII, tak pathfinder na tom nebude o moc lip... Pathfinder si koupi ctenari D20, aby mohli rict, jak je to super. Dale ctenari RPG fora, aby meli dalsi kus do sbirky. A pak nevim, kdo dalsi by to mel byt. :-)
Autorská citace #47
24.8.2010 13:03 - Bouchi
noir píše:
Hm, takže Altar si od DrD2 neslibuje zisk, ale jen pokrytí nákladů?
U vsech bohu, fakt nevidis ten dost siroky prostor mezi "pokrytim nakladu" a "uzivenim celeho Altaru z prodeje jen a pouze jednoho titulu - DrD II"?
(A pokud muzu poprosit, nepouzivej paformulaci "komunikovat neco".)

K terminum: Pro DrD II byl stanoven nejzazsi termin GameCon 2011. Verim autorum, ze to dodrzi.
Pouhy preklad Pathfinderu jsem predbezne hrube odhadl (zatim neznam presny rozsah samotneho textu, podil tabulek a podobnych zalezitosti a tak) na nejmin pul roku prace plnouvazkoveho prekladatele. A vzhledem k tomu, ze s prekladanim se nezacne driv, nez se nasbira tech 500 zarucenych zajemcu (coz klidne muze trvat skoro rok), tak bych to s Pathfinderem nevidel realneji nez na GameCon 2012. To je rocni odstup od DrD II.
Autorská citace #48
24.8.2010 13:13 - alef0
noir píše:
Asi proto, že mi přijde 150stránková knížečka formátu B5 (je to tak?) v hard vazbě trošku divná.


Dunwichská hrůza od Lovecrafta má asi 60 strán a je to v hardcoveri. Ale stála asi 14€.
--------
Shako, ale podľa tvojich kritérií nemá zmysel po česky vydávať nič :-) [čo je prakticky realita, ale snívajme chvíľu]. V tom detskom sne by sa malo predávať D&D 4e po česky, ale:
* je tam vyššia cena príručiek
* je tam vyššia cena licencie
* je tam viac textu

To, že Pathfinder u nás nie je známy a že ho nik nehrá je očividné: tí hráči, čo vedia po anglicky si vystačia s D&D, ktoré je z hľadiska vlastností nad Pathfinderom. Rovnako nemá zmysel propagovať u nás anglického Pathfindera, keď môžeš propagovať anglické D&D.

Ale inde vo svete sa Pathfinder stáva známy, však prvý náklad sa okamžite rozpredal asi tak tri sekundy po tom, čo hra vyšla.
Autorská citace #49
24.8.2010 13:15 - noir
Bouchi: Víš, ale já jsem fakt nikde nepsal o tom, že by DrD nebo DrD2 bylo jediným zdrojem příjmů Altaru.

Ještě před pěti lety bych formulaci "komunikovat co" nepoužil. Dnes je už ale natolik uzuální, že mi nevadí. Holt se sémantické pole toho slovo rozrostlo a já tomu bránit nebudu.
Autorská citace #50
24.8.2010 13:20 - Bouchi
noir: Nepsal. A ja jsem nikde nepsal o tom, ze Altar nechce mit z DrD II zisk. Navzdory tomu jsi z informaci "Erric nestanovil cenu Strepu tak, aby mu jen pokryla naklady" a "Altar nezivi prodej jednoho jedineho titulu" (plus mozna jeste nejakych, ale netusim jakych) nejak (je mi zahadou jak) vyvodil "Altar si od DrD2 neslibuje zisk, ale jen pokrytí nákladů".
Autorská citace #51
24.8.2010 13:29 - sirien
Bouchi píše:
chce to akorat vybrat vhodnou banku, aby byly poplatky za transakce co nejmensi, idealne nulove.

mBank/Fio nebo tak něco?

(jinak existuje někde profil té Tvé překladatelky? Nějaký její web nebo tak něco?)

Lotrando, ad produkty: Radši popořadě - nemá smysl přemýšlet o dalších produktech, dokud není základní kniha...

Nalar, ad .pdf: určitě o tom má smysl uvažovat... potom, co se prodá významná část prvního nákladu (aspoň aby se to zaplatilo celý), protože mám určité pochybnosti o korektnosti cs trhu s .pdf i v případě rozumně nastavených cen

Bouchi: "komunikovat něco" resp. "komunikovat koho co" je sice možná z pohledu cs nekorektní obrat, ale vzásadě to je zažitej termín.

Shako:Je spousta cool her, o kterých tu nikdo moc neslyšel a pro které se z různých důvodů nenašlo místo na těch pár OG, co tu pár lidí pořádá. Jak ale říkají jistí... lidé co vědí o čem mluví... "zákazník neví co chce, dokud mu to neřekneme". Osobně bych to viděl takhle:
- nastřelí se konkrétnější podoba projektu
- vytvoří se skupina lidí se zájmem na tomto projektu (wow, tak mě napadá, že to bude případně i poprvé, co bude Altar podporovat fanbase projekt... mohl by z toho být hezký všestraně prospěšný precedent...) - můžeme jí říkat třeba "přátelé PF"
- dohodnou se konkrétní podmínky pro podporu projektu (tj. přidaná hodnota dotyčným za pomoc - např. jak říkal Bouchi ona dvojitá splátka, PF za cenu čistých nákladů bez marže, poděkování v úvodu cs vydání, odkaz na hlavní fan weby které se podílely na podpoře a tak)
- vytvoří se web projektu (pathfinder.altar.cz s přesměrovanou variantou pf.altar.cz je myslím poměrně rozumná varianta)
- rozjede se propagace na spřátelených webech (odkaz z novinkového boxu Kostky, pokud bude mít Alnag zájem to podpořit, článek na Kostce... pokud bude někdo hyperaktivní a bude mít fakt zájem k PF něco ukazovat tak třeba pathfinder.d20.cz... odkaz z Novinek na RPG F, diskuse na RPG F... info na dracidoupe.cz, annun.sk... FB stránka projektu, info na FB... info do diskusí na Nyxu a Hofíku...)
- "přátelé PF" si mezi sebou dohodnou nějakou frekvenci a rozložení článků o PF, novinek a tak, aby byl web PF živý a aby se o něm objevovaly průběžně nějaké věci i jinde (pokud by nějaká skupina vzala PF a dělala hustý zápisy z hraní, tak bych jim klidně nabídl příručku zdarma za každého hráče co to bude nějak sepisovat, protože reklama ve formě podobné zápisům z místních AA by byla naprosto dokonalá)
- následně by si mezi sebe rozložili i akce blízké RPG v průběhu roku (PGF, FF, GC, FFS minimálně) a propagovali by tam PF vždycky přednáškou o PF, v níž by tento projekt zmínili, a OG PF, kde by jej také zmínili. Z těchto her by udělali minimálně dílčí zápisky, aby se to dalo přepsat do aspoň nějakého zápisu (ne nutně povídkového...) což by byly další novinky na web, FB... odehrávaná dobrodružství by bylo možné sepisovat jako obecná dobrodružství pro fantasy se systémovým výkladem pro hraní v PF

...garantuju Ti, že do roka zná Pathfinder celá aspoň trochu aktivnější část české a slovenské RPG scény, efektivně Ti k tomu stačí deset lidí, kteří to budou trochu supportovat (nebo pět, kteří to budou supportovat víc - množství nutné práce je relativně konstantní, takže čim víc lidí, tím klidnější a nenáročnější to bude)
Autorská citace #52
24.8.2010 13:36 - noir
Bouchi: promiň, ale když se neumíš vymáčknout, tak nemůžeš čekat, že ti lidi budou rozumět. Když já píšu o DrD2, ty na to reaguješ furt odpověďmi o Errikovi a pak na větu "Mě zaráží, že srovnáváš firmu Altar, která musí živit své zaměstnance, s tím, že fan Erric nechce tratit." reaguješ odpovědí "Me zas zarazi, ze neberes v uvahu, ze Altar nezivi prodej jednoho jedineho titulu (to by skutecne nestacilo)." nediv se. Promiň, ale ta elipsa odpovědi velmi jasně naznačuje, že zisk tě nezajímá.

Ještě abys to pochopil:
Moje konstrukce: Altar musí mít zisk.
Tvá reakce: Ale Errik nemusí mít zisk.
Moje reakce: Ale Altar není Errik.
Tvá reakce: Ale Altar nemusí vydělat na všem.

Promiň, ale to je 1/jak u blých, to tvé odbíhání jinam 2/ trošku naznačující, že si od DrD2 zisk neslibuješ. To věčné srovnávání se s Erriekm, který přece zisk nemá, případně odbočky k tomu, že i když už Altar zisk mít má, tak ne ze všeho...

A možná je to jen tak, že se ti nechce odpovídat, ale pak to napiš rovnou a netahej lidi do zbytečných debat,

ALef: Neznám.
Autorská citace #53
24.8.2010 13:40 - Shako
alef0 píše:
Shako, ale podľa tvojich kritérií nemá zmysel po česky vydávať nič :-)


Ale jo, par PRG uz nejake jmeno u nas ma. A spousta veci uz se dalo slyset - zejmena tim, ze nekdo dojel na nejake OG a vyklada o tom, kamaradum jak super hry hral... dost veci se da u nas koupit, byt tedy v ang. Ale rozhodne to neni Pathfinder - dost mi tedy unika, proc se z te hromady RPG nekdo rozhodnul vybrat zrovna Pathfinder a proc se toho bouchi najednou, tak chytnul...

alef0 píše:
ale snívajme chvíľu. V tom detskom sne by sa malo predávať


Ok, pojdme chvilku snit. Pokud hned zitra vyjde nove DrDII, prelozene DnD, WoD a jeste par dalsich (urcite nejake Cthulhu, scifi - Starwars...), tak pokud pujdu kolem, tak rozhodne nakup zvazim, protoze jsem o tomhle RPG systemu uz slysel a nebo mi ten aspon neco rika, byt ne v souvislost s RPG... Ale pokud tam uvidim nejaky "Pathfinder"....


Ale jo, klidne, at se cesky vyda Pathfinder, ale tomu musi pomoct i vsichni ti priznivci, kteri by ho cesky radi videli.. je treba to poradne zpropagovat, jinak to bude fiasko..


EDIT:

sirien píše:
Shako:Je spousta cool her, o kterých tu nikdo moc neslyšel a pro které se z různých důvodů nenašlo místo na těch pár OG, co tu pár lidí pořádá. Jak ale říkají jistí... lidé co vědí o čem mluví... "zákazník neví co chce, dokud mu to neřekneme". Osobně bych to viděl takhle:
...
...
...

...garantuju Ti, že do roka zná Pathfinder celá aspoň trochu aktivnější část české a slovenské RPG scény, efektivně Ti k tomu stačí deset lidí, kteří to budou trochu supportovat (nebo pět, kteří to budou supportovat víc - množství nutné práce je relativně konstantní, takže čim víc lidí, tím klidnější a nenáročnější to bude)


Ok, pokud se stane todle vsechno, tak jsem priznivne naladen, ze by vydani PF mohlo mit smysl. Ale to porad nevysvetluje, proc se Altar nechce vydat nejakou hru, se kterou by byla mensi prace a nebo takova neexistuje? Ale samozdrejme, pokud fanousci chteji PF, tak at je PF. Ale pak predpokladam, ze propagaci budou delat "pratele PF" a ne Altar.
Autorská citace #54
24.8.2010 13:50 - alef0
Shako píše:
Ale rozhodne to neni Pathfinder - dost mi tedy unika, proc se z te hromady RPG nekdo rozhodnul vybrat zrovna Pathfinder

Tie argumenty zazneli vyššie: je to lacnejšie a lepšie a vymakanejšie D&D 3.6 :-)

Ako vravel Sirien vyššie, tam existuje mnoho argumentov, prečo to pretlačiť do mainstreamu (na rozdiel od neviem, Mountain Witch).
Autorská citace #55
24.8.2010 13:56 - sirien
Pathfinder je dobrá volba, protože:
- by měla být aspoň relativně rozumná cena licence
- není tak esencielně "závislý" na dalších příručkách jako DnD
- je to generic fantasy, což nabízí velký tržní záběr (oproti třeba SR, UA a tak)
- je to ověřená velmi kvalitní hra, takže snaha do toho vložená má smysl (kromě toho pokud si někdo řekne "sakra, co to blbnou?" a poptá se u strýčka googla, tak najde s vysokou pravděpodobností pozitivní reference)

to, že u nás teď není známá, má i své světlé stránky - např. já bych o překlad WoD zájem neměl a lidé co o WoD zájem mají by ho nejspíš taky neměli, protože... už WoD všichni známe v angličtině a ty knihy máme sehnaný v .pdf nebo fyzicky, tak jak sme chtěli, tak k čemu překlad? (zejména k čemu překlad jedné knihy, když mám všechno ostatní už v en...) Tím že se tu Pathfinder objeví jako novinka je mnohem snazší přimět lidi které to zaujme aby si to koupili, protože to s velkou pravděpodobností ještě mít nebudou
(uznávám, že to není totéž jako podpora existující komunity, ale chtěl sem ukázat že to není jen samé negativum...)
Autorská citace #56
24.8.2010 14:28 - tuleník
A nie nepodstatná výhoda je, že sa dajú s miernou úpravou použiť všetky materiály z DnD 3/3.5. Plus tie pre PF.
Autorská citace #57
24.8.2010 14:33 - Bouchi
noir píše:
Tvá reakce: Ale Errik nemusí mít zisk.
Jenze tady ti to prave pokulhava, protoze o tom, ze Erric nemusi mit zisk, jsi zacal ty (zatimco ja naopak oponoval, ze tu cenu stanovil tak, aby zisk mel - pravda, mozna jsi to z meho "cenu Strepu Erric rozhodne neurcoval tak, aby to bylo nevydelecne" nepochopil). noir píše:
Když já píšu o DrD2, ty na to reaguješ furt odpověďmi o Errikovi
Ale Errica a Strepy jsi do cele diskuse zatahl taky ty, mel jsem to tedy prejit molcenim?
Autorská citace #58
24.8.2010 15:36 - Dalcor
Tohle ej zajimave tema, mam trochu zkusenosti s vydavanim licencovanych zahranicnich knih. V prve rade muj osobni nazor, ze Paizo bude trvat na stejnem designu jako ma originalni kniha. Navratnost investice za licenci a preklad, sazbu design je v nedohlednu a muj odhad je naklad minimalne 1000knih pro navratnost investice pokud se chceme drzet v cene do 1000 CZK. Pokud se nebudou platit prekladatele. Hruby odhad upozornuji. A proda se zde 1000knih?
Autorská citace #59
24.8.2010 15:46 - Bouchi
Dalcor: Stejny designe se tak nejak predpokladal. Na druhe srane se predpokladala pultova cena ne do 1000 CZK, ale tak 1200-1500 CZK.
Cili podle toho, co si Paizo rekne za licenci (vcetne designu), se uvidi, jak moc bude nutne korigovat zatim zde nadhozene odhady.
Autorská citace #60
24.8.2010 16:14 - Bouchi
sirien píše:
(jinak existuje někde profil té Tvé překladatelky? Nějaký její web nebo tak něco?
Web asi nema, zatim jsem vyhrabal orientacni prehled toho co prelozila. Plus se muzes poptat Dalcora, ktery patrne jeji preklady Dragonlance redigoval coby odborny spolupracovnik.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.08901309967041 secREMOTE_IP: 54.243.2.41