Produkty

Colombo
23.8.2010 20:39
Pathfinder CZ
Bylo by dost lidí? Byl by altar ochoten a schopen do toho jít? A je to vůbec uskutečnitelné?
Vše o tomto možném projektu.
Začalo to v Diskusi o DrD 2
táá dýý dáá dýý dá píše:
tak proc nevydat cesky preklad Pathfinderu. Nevyslo by to levneji nez DnD?

alef0 píše:
To je dobrá otázka! Aká by bola koncová cena? Plnofarebná 600 stranová nemecká mutácia základnej príručky stojí 50 eúr (1200 CZK).

Bouchi píše:
Velmi hruby odhad mi dal priblizne tutez cenu pro ceskou mutaci (respektive o neco vyssi, protoze odhad jsem delal pro paperback, hardback je drazsi na vyrobu, tedy i na prodej.) Ale do toho by Altar nesel, protoze jen naklady na tisk by byly pres pul milionu, takove rezervy fakt nemame a banka na takovy projekt ani nahodou nepujci.
Autorská citace #1
23.8.2010 20:54 - Vojtěch
Dost lidí: Pochybuji. Základní příručka možná, otatní produkty, které myslím ve skutečnosti projekt táhnou už asi těžko. Možná v nějakém nízkonákladovém vydání (černobílé na zažloutlém recyklu by asi vypadalo stylověji, než si myslíme) za lidovou cenu by se na našem trhu spíše uchytila, než luxus za vyšší cenu, kterou si mohou dovolit Amíci.

Altar: Nevím. A kdo ví? Třeba by to nemuseli být zrovna oni. Těžko říct.

Uskutečnitelné: To je všechno. Otázka není v uskutečnitelnosti, ale v lukrativnosti celého počínání. I kdyby překlad dělala banda nadšenců, někdo to musí tisknout a distribuovat. A Paizo to taky nebude poštět zdarma. I když nadšenecký překlad formou SRD by možná šel. Papír je pro mě ale stejně základ. Hraní s noťasem je přece jen spíš výjimka než pravidlo a na tábor si spíš vezmu asi tu bichli ;)
Autorská citace #2
23.8.2010 21:01 - Night of Triumphatorr
kdyby vydali základní knihu (tak jak je: tvrdé desky,celobarevně atd.) + k tomu nějaký bestiář (co je nutný zvlášť) třeba svůj (staty, popisy nestvůr, obrázky) klidně i v paperbacku a černobíle tak bych do toho šel.
Ostatní produkty PF řešit teď je zbytečné, ale řekl bych, že kdyby se u nás našlo dost zájemců o základní český Pathfinder tak by časem určitě chtěli i ta rozšíření (alespoň já určitě :-) ).
Autorská citace #3
23.8.2010 21:05 - Colombo
Vojtěch: Podle toho co nabídl sirien, že by spolu s Bouchim tomu udělali reklamu, udělali akci a nechali vlastně celý projekt zaplatit v jistém předplatném, tak by z toho byla jistotka, kde by každý další výtisk prakticky byl, bez tisku a distribuce, čistý zisk.

Tím by se posunla úroveň RPG v česku (českých RPG v česku) a možná by mohla začít i výchova českých zákazníků co se týče kupování doplňků...
Autorská citace #4
23.8.2010 21:08 - sirien
chjo, relativisty maj všichni rádi. S timhle přístupem by se NASA nedostala ani do horkovzdušnýho balonu, natož na Měsíc, protože než by vůbec něco narýsovala, tak by Rusáci mávali z Marsu.

Bouchi: Budeme předpokládat vydání PF v klasické podobě - křídový papír, původní ilustrace, původní grafika, hard cover. Budeme uvažovat schopného překladatele dle nedávno zmíněných požadavků a k němu náležícího slušného korektora. Teď:
  1. Jaký bys u toho chtěl udělat náklad prvního vydání
  2. Jaké by tudíž byly celkové náklady (zatím neznámé položky - např. licenci - zkus alespoň odhadnout)
  3. Jak velkou část nákladů bys potřeboval mít uhrazenou z předobjednávek
Autorská citace #5
23.8.2010 21:09 - Merlin
určitě vím o 3 lidech, co by do toho šli
Autorská citace #6
23.8.2010 21:10 - Bouchi
Doporucil bych dat do zahlavi link na prislusne misto vedlejsi diskuse, aby byly lepe videt souvislosti a pocatek cele debaty o moznosti tohohle projektu.
Autorská citace #7
23.8.2010 21:17 - andtom
Mně se Pathfinder hodně zamlouvá a začal jsem kupovat a číst příručky k němu.
Autorská citace #8
23.8.2010 21:24 - Bouchi
sirien: Mozne prvni vydan jsem pred temi par dny propocitaval myslim na 1500 vytisku a vyslo mi, ze koncova cena na pultech by byla okolo 1300 (zalezi na licenci, navic ten online kalkulator umel jen paperbacky - ale zas treba bych nasel i levnejsi tiskarnu; kazdopadne do 1500, coz by snad za plnobarevny 600strankovy hardback lide dali) a ze pokud by se naslo aspon 500 lidi, kteri by si to predplatili tou navrzenou formou "dostanete to za polovic (tedy cca 650)" kdyz zaplatite coby zalohu pulku vasi ceny (tedy cca 325) hned jako doklad vaseho zajmu a druhou pulku pri vydani" tak bych do toho sel. S tim ze kdyz se tech 500 lidi nenasbira, zaloha se samozrejme vraci.
Autorská citace #9
23.8.2010 21:24 - Vojtěch
Opravdu bych byl opatrný. Paizo vytáhlo Pathfinder, ale pro to, aby jim na tom seděly ty jejich dobrodružství a Wizardi jim do toho moc nemohli kecat (licence pro čtvrtou edici se už asi někde rozebírala, ne?). Nevím na kolik to má ve skutečnosti výnos (pravidla - 9.90 $ za PDF a 49.90 za knihu, tak tři knihy v tvrdých deskách ročně vs. Adventure Path - 13.30 $ za PDF a 19.90 $ za knihu, což je 100 stran, které vychází každý měsíc je celkem hojně kupováno - i mnou). Od kud asi teče víc šušní? A jaká by byla asi podpora prodeje, pokud by se jelo přes PDF?

Blbé je, že jsme malý trh na luxusní knihy.

EDIT: To co říká Bouchi zní zajímavě a byl bych ochoten to podpořit. Na druhou stranu jaká by byla návratnost černobílého vydání? S ilustracemi ve stylu skic?
Autorská citace #10
23.8.2010 21:40 - sirien
Bouchi: 500 lidí, co Ti dá 300 předem? To by myslím neměl být moc problém. Je to nicméně teda levnější, než sem si představoval... o dost, takže se radši ujistim - ty čísla máš správně?
Autorská citace #11
23.8.2010 21:51 - Colombo
Za takovou knihu tak málo? Je to i s překladem?
Autorská citace #12
23.8.2010 22:07 - Bouchi
sirien: No, ono je to ve skutecnosti 600-700 predem, protoze tiskarnu budu platit az po dodani vytistenych knih (mozna nejakou zalohu dopredu, prece jen je to velka zakazka), takze vlastne az pote co dostanu od tech zajemcu i doplatky druhe pulky ceny.
A cenu (pro ty kdo zaplati skutecne takhle predem, protoze tech 500 lidi se muze sbirat treba i pul roku ci dele) jsem proste dal jako pulku odhadovane koncove, protoze by stejne pulku schramstnul distributor.
Samozrejme 60 % (cili dejme tomu 800 celkem) by mi poskytlo o neco vetsi manevrovaci prostor (v tom smyslu, ze by se z trzeb za prvni book rychleji nasbiralo na dalsi, pokud by se tedy pro dalsi taky nezvolil ten "predplaceci" model.
Ostatne ty sam jsi prece navrhoval, aby zisk z predplatitelu byl minimalni.

Colombo: Ano, bavime se o ceskem prekladu.
Jak pisu sirienovi, je to pulka z odhadovane koncove ceny, kterou by jinak spolkla distribuce.

Kazdopadne cenu pro predplatitele zatim muzeme nechat pootevrenou, az se dovim kolik by stala licence, pohovorim s moznymi prekladateli o tom, za jakych podminek by to vzali, necham si udelat kalkulace u vic tiskaren apod.
Autorská citace #13
23.8.2010 22:12 - noir
Osobně bych si asi Pathfindera po česku taky pořídil. Už jen kvůli té češtině - ale zatraceně dobře bych si před koupí prostudoval ten překlad. Už jen proto, že by mohl být určený i pro mé děti a jejich kamarády...

Otázka je, proč by to Altar dělal? Nepotopila by tak loď Pathfinderu vlajkovou loď Dračího doupěte 2 dalších altařích rpg projektů?
Autorská citace #14
23.8.2010 22:15 - Colombo
noir: chce to trochu pozitivního myšlení, možná by to potopilo píchlý člun DrD 2, ale třeba by to zachránilo loď altar nabírající vodu:P
Autorská citace #15
23.8.2010 22:20 - Bouchi
noir: Zas ne kazdy rodic jen tak v krame sahne do kapsy a vyplazne patnact stovek za knizku, trebaze je to hardback co ma 600 plnobarevnych stranek. Takze si myslim, ze prostor pro koexistenci Pathfinderu a DrD II tu je. (Navic jak jsem psal v te drivejsi diskusi, pokud by se tech 500 lidi nenasbiralo nejak mimoradne rychle, tak bych videl realny termin vydani na GC 2012. tedy minimalne rok po DrD II.)
Autorská citace #16
23.8.2010 22:39 - Merlin
Bouchi: dneska mají mladí kapesný o kterým se mi nesnilo ani při nástupu do práce po škole
Autorská citace #17
23.8.2010 23:15 - Fibriso
nezapomente, ze na slovensku by se po tom pravdepodobně taky rádi natáhli :)
A já taky...
Autorská citace #18
24.8.2010 00:03 - sirien
počítám s tím, že např. PK by se zrovna překlad PF mohl zdát jako docela dobrý nápad. Pokud se pamatuju dobře, tak to je jedna z jeho oblíbených her...
Autorská citace #19
24.8.2010 09:11 - alef0
Bouchi,
čo hovoríš na ten Sirienov nápad z vedľajšej diskusie, že založiť účet a urobiť fundraising?
Autorská citace #20
24.8.2010 09:30 - Bouchi
Vzdyt jo, ale neda se to udelat driv, nez bude jasne, jaka bude cena pro predplatitele, viz posledni odstavec. (Teda zalozit ucet se muze i driv, chce to akorat vybrat vhodnou banku, aby byly poplatky za transakce co nejmensi, idealne nulove.)
Momentalne ma mic na sve strane Paizo (ano,uz jsem jim poslal dotaz na licenci).

Edit: S prekladatelku jsem predbezne (vzhledem k tomu, ze prekladani by zacalo az po nasbirani tech 500 zajemcu) domluveny.
Autorská citace #21
24.8.2010 09:59 - Lotrando
Vydělává se na doprovodném materiálu, ne na základních pravidlech. Jen chci říct, že vydáním core příručky by to nemělo skončit. Ta se možná zaplatí sama, ale riziko by se mělo zúročit vytvořením trhu, tak bych na to nezapomínal.

Správně nastavený model pro získávání autorů a publikování doplňkových materiálů je motorem dalších aktivit.
Autorská citace #22
24.8.2010 10:16 - ShadoWWW
Pathfinder je oproti D&D hlavně o komunitě. Pathfinder měl úspěch právě proto, že Paizo naslouchalo a naslouchá své komunitě a vychází jí maximálně vstříc.

Paizo a vydávání dobrodružství je kapitola sama pro sebe. Proč trpaslík Paizo dokáže vydávat zábavná dobrodružství a staví svůj profil hlavně na nich, zatímco Wizardi se od vydávání samostatných dobrodrusžví vždy více méně distancovali (=nevydělávalo jim to) a jejich dobrodružství jsou za kvalitativně nižší úrovni?
Autorská citace #23
24.8.2010 10:25 - Nalar
Osobne nemam problem do toho ist, ale ako niekto pisal, nekonci to zakladnymi pravidlami.
Museli, alebo skor mali by vychadzat aj dobrodruzstva a doplnkove materialy.
Dalsia vec ako s podporou PDF vydania? Dnes v dobe rozmachu tabletov (oki ich naozajstne rozsirenie len bude, ale tieto pravidla tiez nevyjdu zajtra), by to mohla byt prijatelna alternativa.
btw: Mozno je este dobre si uvedomit ze DnD malo ako zakladne pravidla 3 prirucky(PHP, DM a MM), Pathfinder ma ak si dobre spominam PHP a DM v jednom.
Autorská citace #24
24.8.2010 10:32 - táá dýý dáá dýý dá
kdyz zakoupite licenci na Pathfinder, tak to plati pro celou znacku? tj. nemusi se kupovat zvlast pro Core rulebook, zvlast pro bestiar, zvlast pro... ?

dobrodruzstvi a ostatni supplementy prece nemusi byt barevne (viz White Wolf - sice maji jen jednu doplnkovou barvu ale rozsireni jsou ciste CB)
Autorská citace #25
24.8.2010 10:32 - noir
Pokud Pathfinder vyjde na 1200 a Dračí Doupě 2 zhruba na polovinu, obávám se, že je s dračákem ámen. 150 stran černobílého paperbacku vs. nádherný Pathfinder, to myslím na pultech obzvlášť vynikne...

Přeložit dobrodružství nebo doplňkovou příručku je věc dvou měsíců, vytvořit další příručku pro nový dračák je v amatérském prostředí věc na rok.
Autorská citace #26
24.8.2010 10:36 - táá dýý dáá dýý dá
rekl bych ze v tom ma pravdu Bouchi: rodice nejsou vzdy dat nemale penize za bichli, kdyz muzou koupit Dracak za par korun. Ale zase dite muze zacit sbirat stary papir, umyvat nadobi, vencit mladsiho sourozence :-) .

kamos mel vyborny argument: "jo je to hodne penez, ale byly by jste radeji kdybych fetoval?"
Autorská citace #27
24.8.2010 10:38 - Bouchi
noir: Prosimte, odkud jsi vzal, ze DrD II ma byt 150strankovy cernobily paperback prodavany za cca 600? Pokud vim, tak z toho, co uvadis, bylo oficialne sdeleno akorat "cca 150 stran".
Autorská citace #28
24.8.2010 10:42 - táá dýý dáá dýý dá
ja jsem kdysi ukazoval kamosum to video jak nejaky borec listuje temi pravidly Pathfinderu... a vsichni to sledovali s malem posvatnou uctou. A dva si to hned potom utikali objednat. Neco podobneho bych navrhoval jako reklamu (jestli s tim navic bude listovat nejaka pekna holka o uspech bude postarano :-) ).
Autorská citace #29
24.8.2010 10:47 - andtom
táá dýý dáá dýý dá píše:
ja jsem kdysi ukazoval kamosum to video jak nejaky borec listuje temi pravidly Pathfinderu... a vsichni to sledovali s malem posvatnou uctou

Ten nějaký borec je Erik Mona, víceméně hlavní postava vydavatele Paizo :-)
Autorská citace #30
24.8.2010 10:50 - táá dýý dáá dýý dá
a je ochotny se naucit par frazi cesky pro ceskou verzi videa ? ;-)
Autorská citace #31
24.8.2010 11:08 - noir
Bouchi: že pravidla budou víceméně černobílá (hnědo-černo-bílá) jste psali, někde v diskuzi, ne? Cenu odhaduju od oka - Střepy stály 350, Příběhy impéria kolem 400, ne? Oba to byly podniky spíš nevýdělečné, zato Dračák má vydělávat, nemýlím-li se. Tipoval bych cenu kolem 500.

O paperbacku - ani nevím, jak jsem na to přišel. Asi proto, že mi přijde 150stránková knížečka formátu B5 (je to tak?) v hard vazbě trošku divná. A hlavně proti Pathfinderu děsivě mrňavá. I když pokud vezmu, že barevného hardcover Pathfindera vytiskneš za 1200, tak třikrát menší a černobílej dračák v softu by se mohl prodávat za dvě stovky, ne?
Autorská citace #32
24.8.2010 11:09 - ShadoWWW
Lepší by byla ta kočka ;-)
Autorská citace #33
24.8.2010 11:09 - táá dýý dáá dýý dá
noir píše:
A hlavně proti Pathfinderu děsivě mrňavá.


a co neni :-) ?
Autorská citace #34
24.8.2010 11:22 - Bouchi
noir píše:
Střepy stály 350, Příběhy impéria kolem 400, ne? Oba to byly podniky spíš nevýdělečné,
Strepy stoji 399, SotE taky (ovsem ty jsou plnobarevne). Cenu Strepu Erric rozhodne neurcoval tak, aby to bylo nevydelecne (pod "nevydelecne" ted myslim dejme tomu "musi se prodat aspon 80 % nakladu, aby se zaplatil tisk a dalsi nutne financni vydaje, ktere s vydanim byly").
noir píše:
Asi proto, že mi přijde 150stránková knížečka formátu B5 (je to tak?) v hard vazbě trošku divná.
V A4 ti to uz divne neprijde? Strepy maji 160 stran. V 90. letech vyslo cesky nekolik Wellsovych romanu majicich taky okolo 160 stran, v hardbacku a ve formatu rozhodne mensim nez B5.
Autorská citace #35
24.8.2010 11:31 - noir
Bouchi: A4 i B5 mi přijdou divné v hardbacku, když je knížka útlá - připomíná mi školní atlasy. Ale to je subjektivní, to beru.

Erric ani vydavatelé Příběhů se ale vydáváním neživí - nemají jim zajistit obživu na mnoho let dopředu. Altar ale nevydává pravidla jen jako hobby, ne?

táá dýý dáá dýý dá: Já si představuju, jak vedle sebe leží na pultě tyhle dvě knížky. 150 stránková hnědobílá knížečka s ecthelioními obrázky. A vedle ní 500 stran tlustá, nádherná knížka (která mě osobně pravidly moc neoslnila) s úžasnými obrázky. Úplně vidím toho tátu se synem, jak jdou do obchodu, kluk vidí Pathfindera, listuje jím a očka mu jen září. Táta obrací peníze v kapce ("hm, pětistovka rozdíl, to mám tak na panáky na dvou pařbách"), ale pak jistě zakoupí Dračák. Pod stromečkem pak bude určitě sledovat, jak jeho syn předstírá nadšení...
Autorská citace #36
24.8.2010 11:36 - Bouchi
noir: Takze prijdou ti Strepy divne v hardbacku nebo ne? A pokud ne, prisla by ti divna v hardbacku stejne tlusta knizka, akorat B5?
Erric se sice vydavanim nezivi, ale platil tisk a zajiste chce, aby se mu aspon tahle castka vratila zpet v rozumne dobe (tedy ne treba az za pet let).
Autorská citace #37
24.8.2010 11:44 - noir
Mě se Střepy nelíbily po grafické stránce vůbec - a jo, byly divný.

Mě zaráží, že srovnáváš firmu Altar, která musí živit své zaměstnance, s tím, že fan Erric nechce tratit. Tomu vůbec nerozumím, ale asi na tom úplně nezáleží, hlavně, že máš jasno ty.
Autorská citace #38
24.8.2010 11:50 - Colombo
Mi se nelíbí abstraktní umění, to ale neznamená, že se někomu nemůže líbit.
Autorská citace #39
24.8.2010 12:00 - noir
Colombo: Kdybys nebyl nepozorný, jistě by sis všiml, že na této rovině jsem vůbec nekomunikoval. Podívej se na kontext - psal jsem, že mi připadá 150 stránková knížečka (takový tlustější sešit) přiměřenější v paperbacku.
Autorská citace #40
24.8.2010 12:10 - Bouchi
noir píše:
Mě zaráží, že srovnáváš firmu Altar, která musí živit své zaměstnance, s tím, že fan Erric nechce tratit.
Me zas zarazi, ze neberes v uvahu, ze Altar nezivi prodej jednoho jedineho titulu (to by skutecne nestacilo).
Autorská citace #41
24.8.2010 12:10 - Colombo
noir: ok, ona komunikace o paperbacku a hardcoveru se jistě schovávala tady:
Píše:
Mě se Střepy nelíbily po grafické stránce vůbec

a ne až v následující poznámce
Píše:
a jo, byly divný.

moje chyba.
Autorská citace #42
24.8.2010 12:11 - táá dýý dáá dýý dá
noir píše:
Pod stromečkem pak bude určitě sledovat, jak jeho syn předstírá nadšení...


rekl bych, ze v dobe kdy (jestli) bude na pultech CZ PF tak uz se bude DrD 2 nejakou dobu prodavat.

Vanoce jsou obecne takova specialita :-)
Autorská citace #43
24.8.2010 12:26 - noir
Bouchi: Hm, takže Altar si od DrD2 neslibuje zisk, ale jen pokrytí nákladů? Myslím, že tohle by se asi mělo víc komunikovat, lidi by si asi od toho produktu míň slibovali...

táá dýý dáá dýý dá: 1/nevěřím tomu, že se stihne DrD do letošních Vánoc. A věřím, že pouhý překlad Pathfindera by se dal (pokud Paizo nebude prudit s licencí) zvládnout do těch příštích. Je tedy IMHO pochopitelně dost dobře možné, že se potkají.
Autorská citace #44
24.8.2010 12:27 - Fibriso
ještě k té ceně, pathfinder core rulebook je sice velký, ale obsahuje poměrně dosti flufu, a spojuje Players handbook s dungeon master guide 1 a 2, (o luxusních obrázcích nemluvě) takže ve výsledku ta ceny vyjde poměrně smysluplná (vůči 3.5), stojí 1100 korunek; a 3.5 knížky stoji cca 300, takze 3x300...
Autorská citace #45
24.8.2010 12:34 - táá dýý dáá dýý dá
no puvodne to bylo tak - licence na DnD 4e je draha, starsi edice (tj. levnejsi licence) pry Wizzardi stahli z prodeje. Pathfinder drzi pri zivote "tri a pulku" (a Paizo by teoreticky mohlo mit levnejsi licenci nez WotC)...

a PF navic splnuje Coolovitost aby mohl zaujmout mladsi hrace
Autorská citace #46
24.8.2010 12:59 - Shako
Jsem skepticky vuci vydani Pathfindera. Zejmena, protoze bezny hrac o nem nejspis v zivote neslysel a pokud ano, tak nemel moznost si ho nikde zahrat (aby zjistil, jak super je to system). A pokud uz ho hral, tak nevim, kde by si ho mel koupit.

To vse na prvni pohled.
1) O Pathfindru jsem poprve vice slysel, az v tedle diskuzi a to uz se nejakou dobu o RPG zajima vic nez bezny hrac, ktery u nas hraje DrD a vic ho nezajima...
2) Nevidel jsem ho na zadnem OG - napr. proc ho nikdo neprivezl na gamecon, kdyz je to tak super hra?
3) Prosel jsem par mistnich eshopu, kde se obvykle divam, kdyz zjistiju, kolik stoji nejaka ang RPG u nas. Jsem liny objednavat jinde (mimo CR) a platit postovne...

Pokud me chcete nekdo vyvest z omylu, tak se rad presvedcim, ze se v kteremkoliv bode pletu...

Jo, kdyby nekdy vyslo urcite si ho casem koupim...uz jen pro tu podporu, aby takovych projektu vyslo vic. Ale jestli bych sel do nejake podpory uz pred vydanim tezko... vzdyt, kde bych se dozvedel, ze je to super hra?

Pokud se todle nezmeni, tak pochybuju, ze se nejaky vetsi naklad (a preklad) vyplati. Lidi porad u nas nejsou zvykly davat 1000 za nejakou prirucku RPG, o ktere nic nevi.... mozna uz si zvykli, ze takove ceny maji deskovky, ale tam ocekavaji hromadu figurek, zetonu... a ne jen stovky stranek pravidel...
Jestli ma Alnag dobry odhad ohledne DrDII, tak pathfinder na tom nebude o moc lip... Pathfinder si koupi ctenari D20, aby mohli rict, jak je to super. Dale ctenari RPG fora, aby meli dalsi kus do sbirky. A pak nevim, kdo dalsi by to mel byt. :-)
Autorská citace #47
24.8.2010 13:03 - Bouchi
noir píše:
Hm, takže Altar si od DrD2 neslibuje zisk, ale jen pokrytí nákladů?
U vsech bohu, fakt nevidis ten dost siroky prostor mezi "pokrytim nakladu" a "uzivenim celeho Altaru z prodeje jen a pouze jednoho titulu - DrD II"?
(A pokud muzu poprosit, nepouzivej paformulaci "komunikovat neco".)

K terminum: Pro DrD II byl stanoven nejzazsi termin GameCon 2011. Verim autorum, ze to dodrzi.
Pouhy preklad Pathfinderu jsem predbezne hrube odhadl (zatim neznam presny rozsah samotneho textu, podil tabulek a podobnych zalezitosti a tak) na nejmin pul roku prace plnouvazkoveho prekladatele. A vzhledem k tomu, ze s prekladanim se nezacne driv, nez se nasbira tech 500 zarucenych zajemcu (coz klidne muze trvat skoro rok), tak bych to s Pathfinderem nevidel realneji nez na GameCon 2012. To je rocni odstup od DrD II.
Autorská citace #48
24.8.2010 13:13 - alef0
noir píše:
Asi proto, že mi přijde 150stránková knížečka formátu B5 (je to tak?) v hard vazbě trošku divná.


Dunwichská hrůza od Lovecrafta má asi 60 strán a je to v hardcoveri. Ale stála asi 14€.
--------
Shako, ale podľa tvojich kritérií nemá zmysel po česky vydávať nič :-) [čo je prakticky realita, ale snívajme chvíľu]. V tom detskom sne by sa malo predávať D&D 4e po česky, ale:
* je tam vyššia cena príručiek
* je tam vyššia cena licencie
* je tam viac textu

To, že Pathfinder u nás nie je známy a že ho nik nehrá je očividné: tí hráči, čo vedia po anglicky si vystačia s D&D, ktoré je z hľadiska vlastností nad Pathfinderom. Rovnako nemá zmysel propagovať u nás anglického Pathfindera, keď môžeš propagovať anglické D&D.

Ale inde vo svete sa Pathfinder stáva známy, však prvý náklad sa okamžite rozpredal asi tak tri sekundy po tom, čo hra vyšla.
Autorská citace #49
24.8.2010 13:15 - noir
Bouchi: Víš, ale já jsem fakt nikde nepsal o tom, že by DrD nebo DrD2 bylo jediným zdrojem příjmů Altaru.

Ještě před pěti lety bych formulaci "komunikovat co" nepoužil. Dnes je už ale natolik uzuální, že mi nevadí. Holt se sémantické pole toho slovo rozrostlo a já tomu bránit nebudu.
Autorská citace #50
24.8.2010 13:20 - Bouchi
noir: Nepsal. A ja jsem nikde nepsal o tom, ze Altar nechce mit z DrD II zisk. Navzdory tomu jsi z informaci "Erric nestanovil cenu Strepu tak, aby mu jen pokryla naklady" a "Altar nezivi prodej jednoho jedineho titulu" (plus mozna jeste nejakych, ale netusim jakych) nejak (je mi zahadou jak) vyvodil "Altar si od DrD2 neslibuje zisk, ale jen pokrytí nákladů".
Autorská citace #51
24.8.2010 13:29 - sirien
Bouchi píše:
chce to akorat vybrat vhodnou banku, aby byly poplatky za transakce co nejmensi, idealne nulove.

mBank/Fio nebo tak něco?

(jinak existuje někde profil té Tvé překladatelky? Nějaký její web nebo tak něco?)

Lotrando, ad produkty: Radši popořadě - nemá smysl přemýšlet o dalších produktech, dokud není základní kniha...

Nalar, ad .pdf: určitě o tom má smysl uvažovat... potom, co se prodá významná část prvního nákladu (aspoň aby se to zaplatilo celý), protože mám určité pochybnosti o korektnosti cs trhu s .pdf i v případě rozumně nastavených cen

Bouchi: "komunikovat něco" resp. "komunikovat koho co" je sice možná z pohledu cs nekorektní obrat, ale vzásadě to je zažitej termín.

Shako:Je spousta cool her, o kterých tu nikdo moc neslyšel a pro které se z různých důvodů nenašlo místo na těch pár OG, co tu pár lidí pořádá. Jak ale říkají jistí... lidé co vědí o čem mluví... "zákazník neví co chce, dokud mu to neřekneme". Osobně bych to viděl takhle:
- nastřelí se konkrétnější podoba projektu
- vytvoří se skupina lidí se zájmem na tomto projektu (wow, tak mě napadá, že to bude případně i poprvé, co bude Altar podporovat fanbase projekt... mohl by z toho být hezký všestraně prospěšný precedent...) - můžeme jí říkat třeba "přátelé PF"
- dohodnou se konkrétní podmínky pro podporu projektu (tj. přidaná hodnota dotyčným za pomoc - např. jak říkal Bouchi ona dvojitá splátka, PF za cenu čistých nákladů bez marže, poděkování v úvodu cs vydání, odkaz na hlavní fan weby které se podílely na podpoře a tak)
- vytvoří se web projektu (pathfinder.altar.cz s přesměrovanou variantou pf.altar.cz je myslím poměrně rozumná varianta)
- rozjede se propagace na spřátelených webech (odkaz z novinkového boxu Kostky, pokud bude mít Alnag zájem to podpořit, článek na Kostce... pokud bude někdo hyperaktivní a bude mít fakt zájem k PF něco ukazovat tak třeba pathfinder.d20.cz... odkaz z Novinek na RPG F, diskuse na RPG F... info na dracidoupe.cz, annun.sk... FB stránka projektu, info na FB... info do diskusí na Nyxu a Hofíku...)
- "přátelé PF" si mezi sebou dohodnou nějakou frekvenci a rozložení článků o PF, novinek a tak, aby byl web PF živý a aby se o něm objevovaly průběžně nějaké věci i jinde (pokud by nějaká skupina vzala PF a dělala hustý zápisy z hraní, tak bych jim klidně nabídl příručku zdarma za každého hráče co to bude nějak sepisovat, protože reklama ve formě podobné zápisům z místních AA by byla naprosto dokonalá)
- následně by si mezi sebe rozložili i akce blízké RPG v průběhu roku (PGF, FF, GC, FFS minimálně) a propagovali by tam PF vždycky přednáškou o PF, v níž by tento projekt zmínili, a OG PF, kde by jej také zmínili. Z těchto her by udělali minimálně dílčí zápisky, aby se to dalo přepsat do aspoň nějakého zápisu (ne nutně povídkového...) což by byly další novinky na web, FB... odehrávaná dobrodružství by bylo možné sepisovat jako obecná dobrodružství pro fantasy se systémovým výkladem pro hraní v PF

...garantuju Ti, že do roka zná Pathfinder celá aspoň trochu aktivnější část české a slovenské RPG scény, efektivně Ti k tomu stačí deset lidí, kteří to budou trochu supportovat (nebo pět, kteří to budou supportovat víc - množství nutné práce je relativně konstantní, takže čim víc lidí, tím klidnější a nenáročnější to bude)
Autorská citace #52
24.8.2010 13:36 - noir
Bouchi: promiň, ale když se neumíš vymáčknout, tak nemůžeš čekat, že ti lidi budou rozumět. Když já píšu o DrD2, ty na to reaguješ furt odpověďmi o Errikovi a pak na větu "Mě zaráží, že srovnáváš firmu Altar, která musí živit své zaměstnance, s tím, že fan Erric nechce tratit." reaguješ odpovědí "Me zas zarazi, ze neberes v uvahu, ze Altar nezivi prodej jednoho jedineho titulu (to by skutecne nestacilo)." nediv se. Promiň, ale ta elipsa odpovědi velmi jasně naznačuje, že zisk tě nezajímá.

Ještě abys to pochopil:
Moje konstrukce: Altar musí mít zisk.
Tvá reakce: Ale Errik nemusí mít zisk.
Moje reakce: Ale Altar není Errik.
Tvá reakce: Ale Altar nemusí vydělat na všem.

Promiň, ale to je 1/jak u blých, to tvé odbíhání jinam 2/ trošku naznačující, že si od DrD2 zisk neslibuješ. To věčné srovnávání se s Erriekm, který přece zisk nemá, případně odbočky k tomu, že i když už Altar zisk mít má, tak ne ze všeho...

A možná je to jen tak, že se ti nechce odpovídat, ale pak to napiš rovnou a netahej lidi do zbytečných debat,

ALef: Neznám.
Autorská citace #53
24.8.2010 13:40 - Shako
alef0 píše:
Shako, ale podľa tvojich kritérií nemá zmysel po česky vydávať nič :-)


Ale jo, par PRG uz nejake jmeno u nas ma. A spousta veci uz se dalo slyset - zejmena tim, ze nekdo dojel na nejake OG a vyklada o tom, kamaradum jak super hry hral... dost veci se da u nas koupit, byt tedy v ang. Ale rozhodne to neni Pathfinder - dost mi tedy unika, proc se z te hromady RPG nekdo rozhodnul vybrat zrovna Pathfinder a proc se toho bouchi najednou, tak chytnul...

alef0 píše:
ale snívajme chvíľu. V tom detskom sne by sa malo predávať


Ok, pojdme chvilku snit. Pokud hned zitra vyjde nove DrDII, prelozene DnD, WoD a jeste par dalsich (urcite nejake Cthulhu, scifi - Starwars...), tak pokud pujdu kolem, tak rozhodne nakup zvazim, protoze jsem o tomhle RPG systemu uz slysel a nebo mi ten aspon neco rika, byt ne v souvislost s RPG... Ale pokud tam uvidim nejaky "Pathfinder"....


Ale jo, klidne, at se cesky vyda Pathfinder, ale tomu musi pomoct i vsichni ti priznivci, kteri by ho cesky radi videli.. je treba to poradne zpropagovat, jinak to bude fiasko..


EDIT:

sirien píše:
Shako:Je spousta cool her, o kterých tu nikdo moc neslyšel a pro které se z různých důvodů nenašlo místo na těch pár OG, co tu pár lidí pořádá. Jak ale říkají jistí... lidé co vědí o čem mluví... "zákazník neví co chce, dokud mu to neřekneme". Osobně bych to viděl takhle:
...
...
...

...garantuju Ti, že do roka zná Pathfinder celá aspoň trochu aktivnější část české a slovenské RPG scény, efektivně Ti k tomu stačí deset lidí, kteří to budou trochu supportovat (nebo pět, kteří to budou supportovat víc - množství nutné práce je relativně konstantní, takže čim víc lidí, tím klidnější a nenáročnější to bude)


Ok, pokud se stane todle vsechno, tak jsem priznivne naladen, ze by vydani PF mohlo mit smysl. Ale to porad nevysvetluje, proc se Altar nechce vydat nejakou hru, se kterou by byla mensi prace a nebo takova neexistuje? Ale samozdrejme, pokud fanousci chteji PF, tak at je PF. Ale pak predpokladam, ze propagaci budou delat "pratele PF" a ne Altar.
Autorská citace #54
24.8.2010 13:50 - alef0
Shako píše:
Ale rozhodne to neni Pathfinder - dost mi tedy unika, proc se z te hromady RPG nekdo rozhodnul vybrat zrovna Pathfinder

Tie argumenty zazneli vyššie: je to lacnejšie a lepšie a vymakanejšie D&D 3.6 :-)

Ako vravel Sirien vyššie, tam existuje mnoho argumentov, prečo to pretlačiť do mainstreamu (na rozdiel od neviem, Mountain Witch).
Autorská citace #55
24.8.2010 13:56 - sirien
Pathfinder je dobrá volba, protože:
- by měla být aspoň relativně rozumná cena licence
- není tak esencielně "závislý" na dalších příručkách jako DnD
- je to generic fantasy, což nabízí velký tržní záběr (oproti třeba SR, UA a tak)
- je to ověřená velmi kvalitní hra, takže snaha do toho vložená má smysl (kromě toho pokud si někdo řekne "sakra, co to blbnou?" a poptá se u strýčka googla, tak najde s vysokou pravděpodobností pozitivní reference)

to, že u nás teď není známá, má i své světlé stránky - např. já bych o překlad WoD zájem neměl a lidé co o WoD zájem mají by ho nejspíš taky neměli, protože... už WoD všichni známe v angličtině a ty knihy máme sehnaný v .pdf nebo fyzicky, tak jak sme chtěli, tak k čemu překlad? (zejména k čemu překlad jedné knihy, když mám všechno ostatní už v en...) Tím že se tu Pathfinder objeví jako novinka je mnohem snazší přimět lidi které to zaujme aby si to koupili, protože to s velkou pravděpodobností ještě mít nebudou
(uznávám, že to není totéž jako podpora existující komunity, ale chtěl sem ukázat že to není jen samé negativum...)
Autorská citace #56
24.8.2010 14:28 - tuleník
A nie nepodstatná výhoda je, že sa dajú s miernou úpravou použiť všetky materiály z DnD 3/3.5. Plus tie pre PF.
Autorská citace #57
24.8.2010 14:33 - Bouchi
noir píše:
Tvá reakce: Ale Errik nemusí mít zisk.
Jenze tady ti to prave pokulhava, protoze o tom, ze Erric nemusi mit zisk, jsi zacal ty (zatimco ja naopak oponoval, ze tu cenu stanovil tak, aby zisk mel - pravda, mozna jsi to z meho "cenu Strepu Erric rozhodne neurcoval tak, aby to bylo nevydelecne" nepochopil). noir píše:
Když já píšu o DrD2, ty na to reaguješ furt odpověďmi o Errikovi
Ale Errica a Strepy jsi do cele diskuse zatahl taky ty, mel jsem to tedy prejit molcenim?
Autorská citace #58
24.8.2010 15:36 - Dalcor
Tohle ej zajimave tema, mam trochu zkusenosti s vydavanim licencovanych zahranicnich knih. V prve rade muj osobni nazor, ze Paizo bude trvat na stejnem designu jako ma originalni kniha. Navratnost investice za licenci a preklad, sazbu design je v nedohlednu a muj odhad je naklad minimalne 1000knih pro navratnost investice pokud se chceme drzet v cene do 1000 CZK. Pokud se nebudou platit prekladatele. Hruby odhad upozornuji. A proda se zde 1000knih?
Autorská citace #59
24.8.2010 15:46 - Bouchi
Dalcor: Stejny designe se tak nejak predpokladal. Na druhe srane se predpokladala pultova cena ne do 1000 CZK, ale tak 1200-1500 CZK.
Cili podle toho, co si Paizo rekne za licenci (vcetne designu), se uvidi, jak moc bude nutne korigovat zatim zde nadhozene odhady.
Autorská citace #60
24.8.2010 16:14 - Bouchi
sirien píše:
(jinak existuje někde profil té Tvé překladatelky? Nějaký její web nebo tak něco?
Web asi nema, zatim jsem vyhrabal orientacni prehled toho co prelozila. Plus se muzes poptat Dalcora, ktery patrne jeji preklady Dragonlance redigoval coby odborny spolupracovnik.
Autorská citace #61
24.8.2010 16:35 - sirien
Dalcor píše:
V prve rade muj osobni nazor, ze Paizo bude trvat na stejnem designu jako ma originalni kniha.

výborně

Dalcor píše:
pokud se chceme drzet v cene do 1000 CZK.

nechceme

co jsi asi nezachytil, protože to bylo v předchozí diskusi, je shrnuto cca tohle:

a) nejde jen o pravidla, jde o ten produkt jako celek, s jeho image, reprezentativností, provedením atd. Tedy se hned od začátku uvažuje hard cover s křídovým papírem, plně barevným provedením, původními ilustracemi a původní grafikou (cílem je dodat sem skutečně hodnotný RPG produkt jako celek, ne jeho okleštěnou variaci) s tím, že cena prostě bude, jaká bude
b) uvažuje se kvalitní provedení i při překlopení do cs, přesněji se uvažuje: překladatel, který 1) umí anglicky, 2) zná alespoň trochu RPG, 3) umí česky a kromě těchto projde jeho práce i skrze zkušeného korektora, který tu češtinu ještě zahladí a doopraví (konkrétně jsem rozebíral tady)

Bouchi navrhl jako překladatelku jistou Hanku Vlčínskou, která toto splňuje (což mu nemám důvod nevěžit - osobně jí neznám, ale prý dělala DL překlady, takže předpokládám, že minimálně u Tebe reference najdu (: ) a korektora prý zajistit také dokáže.

Teď potřebujeme zhruba určit, v jakých cenových a množstevních relacích se pohybujeme. Momentální odhad je 1200CZK za knížku (převedeno ze západní ceny 50EUR), což, pokud by to bylo přesné, Bouchi odhaduje na "rozumný" náklad 1000ks při 500 předplatitelích za zvýhodněnou cenu 650CZK, která by byla rozdělena do 325CZK z místa a 325CZK doplatek ve chvíli kdy to jde do tisku (případně 650CZK z fleku) - pokud se nesejde dost lidí, peníze se vrátí, pokud ano, tak ho budou mít o dost levněji a Bouchi (Altar) bude mít na trhu nový nadějný produkt.
Autorská citace #62
24.8.2010 16:39 - sirien
Bouchi: á...ha. Jo. No, pár knížek od ní sem četl a musím říct, že si nepamatuju, že by mě někde její práce vadila nebo zarazila, bylo to poměrně úhledné a tak. U žádné z nich jsem nečetl originál, ale myslím že Dalcor by se o svůj názor na její odbornost podělit mohl :)
Autorská citace #63
24.8.2010 16:43 - Dalcor
Hanka Vlčinská? No pokud se bude platit překlad tak muj odhad je na naklad 2000 knih a osobne si jsem si jisty ze se prirucek pathfindera v teto cene proda tak 40.

Anglicky hovorici hrac nepotrebuje ceske vydani (pokud si ho nekoupi jako raritku), tj cilova skupina produktu jsou neanglicky mluvici hraci. A zde je tato moznost - Pathfinder kde kompletni hru dostane za 3500 CZK, Draci Doupe + asi 1000CZK, Draci Doupe asi 600 CZK.

Navic mi Bouchi rekni proc by jste si sami sobe prodavali konkurenci? Na tohle umrelo v devadesatych letech TSR.

Nic proti, ale podle mě je licencovaný prodej zahranicnich RPG v České republice a v České mutaci utopií...
Autorská citace #64
24.8.2010 18:08 - noir
Dáky Bohu za Dalcora a jeho praktické zkušenosti. Vždycky jsem rád, když někdo tlumí nadšení a tohle zní docela racionálně.
Autorská citace #65
24.8.2010 18:10 - tuleník
Ja to poviem natvrdo: nebola by to utópia, keby sme - cizinec promine - zarezali Dračák a miesto toho predávali niečo... normálne... funkčné... podporované... overené... kde ak mi základné príručky nestačia, mám možnosť zobrať niečo v ingliš. Lebo tuná sir Mar-Blakgaard má pravdu že akosi vyrábať na tak malom trhu konkurenciu sám sebe...
Autorská citace #66
24.8.2010 18:52 - sirien
noir píše:
jeho praktické zkušenosti.

žádné nejsou, protože to tu zkusil jen jediný člověk a ten to dělal jako čistě osobní projekt bez zapojení kohokoliv a čehokoliv.
A fakt nevím co Ti na plném odmítnutí založeném na dojmu přijde racionálního

Když se to nepovede, tak nikdo nic moc neztratí (kromě trochy času a úsilí), ale vždycky tu je šance že se to podaří.
Když se to nezkusí, tak se určitě nedosáhne ničeho a můžem tu dál nesmyslně mumlat o tom, jak je to hrozné že tu není žádné slušné RPGčko v češtině.
Už jsem si na tuhle předposranost v místních krajích zvykl, ale vždycky mě fascinuje, jak snadno tu lidi radši daj od všeho ruce pryč a radši tvrděj, že to nejde, než aby to zkusili a pak v hospodě řikaj, jak je všechno děsně nanic. Připomíná mi to ten vtip se Židem co se každý týden modlí k Hospodinovi o výhru v loterii, ale nikdy si nekoupí los.

Osobně bych radši řikal "jo, Altar teda párkrát ujel, ale zase kvůli němu máme Pathfinder s aspoň nějakym supportem a je se od čeho odrazit" než abych dál koukal na Altar a řikal si "lame lame lame". Ale chápu (přesněji - odpozoroval sem, protože ve skutečnosti nechápu), že sposta lidí radši bude žít ve světě kde je všechno lame, aby se nemuseli snažit nebo mít dojem že by se měli snažit. Ostatně kvůli tomu tu máme Emo hnutí, že jo.
Autorská citace #67
24.8.2010 18:56 - Vojtěch
alef0 píše:
... tí hráči, čo vedia po anglicky si vystačia s D&D, ktoré je z hľadiska vlastností nad Pathfinderom. Rovnako nemá zmysel propagovať u nás anglického Pathfindera, keď môžeš propagovať anglické D&D.


A kdepac jsi na takové věci přišel? Čím jsou D&D tak výrazně lepší (bavíme se o 4E, ostatní edice myslím Wizardi nepustí a jejich podpora taky nehrozí). Jsou to jiné hry a bez pochyby kvalitní, ale nenvím, jestli bych se chtěl dohadovat zrovna s tím čarodějem z pobřeží... (mimo to fandím spíš 3 edici a tomu, jak ji Pathfinder pěkně restauruje).
Autorská citace #68
24.8.2010 19:02 - Colombo
Vojtěch: je to prověřené, je to populární (i co se týče PC her trochu i u nás známé) a je to mainstream... tohle bohatě stačí.
Autorská citace #69
24.8.2010 19:04 - sirien
((nechcete si to řešit v DnD tématu? Asi ne, co... :( )
Autorská citace #70
24.8.2010 19:05 - Alnag
IMO je jediná podstatná informace v tento moment, zda, za kolik a za jakých dalších podmínek by Paizo uvolnilo licenci na český Pathfinder. Vyvozovat bez této informace cokoliv dalšího (včetně jakýchkoliv cen) není nic než spekulace.

EDIT: Výhoda Pathfinderu pro Altar je jinak zjevná (byť ji možná Bouchi nedocenil). Vzhledem k licenci OGL, na které Pathfinder jede, by si Altar mohl doplňující příručky dělat různé vlastní... a tam už může být prostor si trochu přivydělat. Za předpokladu, že by o tenhle produkt byl tedy zájem. Což bůh suď.
Autorská citace #71
24.8.2010 19:06 - noir
sirien: Dalcor se myslím podílel na vydávání knížek - a to poměrně hodně. Má zkušenosti s tím, jak to chodí s licencemi, tuší, jaká je potřeba prodaných kusů, aby se počáteční investice vrátila. Ví, kolik se platí překladatelům apod. To mi přijde jako řádově víc, než kdokoli jiný, kdo do této debaty přispěl.
Autorská citace #72
24.8.2010 19:19 - Bouchi
noir: Krom tech zkusenosti s licencemi (ktere sice taky mam, ale jde o deskovky; hlavni otazka je, jestli by chteli zalohu a jak velkou, nebo jen az procenta z prodanych kusu) tak vsechno ostatni, o cem se zminujes, znam dostatcne dobre taky (co ja vim, mozna mene nez Dalcor, ale urcite ne radove mene).
Autorská citace #73
24.8.2010 19:30 - Vojtěch
Colombo píše:
Vojtěch: je to prověřené, je to populární (i co se týče PC her trochu i u nás známé) a je to mainstream... tohle bohatě stačí.


Prověřené, populární... D&D 3.5 = Pathfinder - trocha dobré snahy. Taky prověřené, akorát jiné jméno a myslím se schůdnější licencí. 3.5 za sebou má pomalu deset let řádění a je myslím prolezlá od sklepa na půdu (akorát ne tolik u nás). 4E je trochu víc jako online pařby, ale pár věcí mi tam vadí. Nevím také, jak by to vypadalo s těmi tunami doplňků, co je Wizardi chrlí.
Autorská citace #74
24.8.2010 19:30 - noir
Bouchi: Promiň, měl jsem na mysli Dalcora jako "oponovatele". U tebe je myslím jasné, že tyhle věci znáš :o) Ale je pravda, že jak jsem to napsal, mohlo to vypadat blbě...
Autorská citace #75
24.8.2010 20:00 - táá dýý dáá dýý dá
Alnag píše:
EDIT: Výhoda Pathfinderu pro Altar je jinak zjevná (byť ji možná Bouchi nedocenil). Vzhledem k licenci OGL, na které Pathfinder jede, by si Altar mohl doplňující příručky dělat různé vlastní... a tam už může být prostor si trochu přivydělat. Za předpokladu, že by o tenhle produkt byl tedy zájem. Což bůh suď.


to jsem uz psal. Vydat zakladni knihu tak jak je (hard cover, kridovy papir + luxusni layout a obrazky) + k tomu treba zakladni altari bestiar (je nutny, kniha neobsahuje bestie) = zaklad co pro zacatek (a me osobne na celou dobu) staci. Licence je na znacku (jo nebo ne?) a tak muze altar vydat sem tam sve pridavky - bestie, dobrodruzstvi apod a obcas vydat i neco od Paiza (vse soucast stejne licence?)

Dalcor píše:
Pathfinder kde kompletni hru dostane za 3500 CZK
to je moc. zakladni kniha zhruba 1200-1300? otazka co stoji bestiar... Co vic potrebujete. Licencovane kostky (ha ha ha) jsou, s prominutim, picovina.
Autorská citace #76
24.8.2010 20:00 - Skaven
Osobně si nejsem jist, zda právě Pathfinder je tou správnou volbou. Vzhledem k tomu, že příručky máme v obchodě už nějaký ten pátek, měl jsem možnost si pravidla projít a nic převratného na mě nevypadlo. Dokonce ani ta grafická stránka není kdovíco (samozřejmě to závisí na individuálním vkusu) a o hru samotnou projevilo zájem jen velice málo zájemců. Možná mám oko z kašparovy krávy, ale na českém trhu si dokážu představit zajímavější zahraniční překlady... Co by snad ještě mělo smysl jsou ty jejich dobrodružství, ty jsou na výborné úrovni.
Autorská citace #77
24.8.2010 20:04 - Quentin
Dnd essentials ftw

(jen tak placam z nadseni, jeste jsem je necetl)
Autorská citace #78
24.8.2010 20:05 - táá dýý dáá dýý dá
Skaven píše:
Osobně si nejsem jist, zda právě Pathfinder je tou správnou volbou...


ja jsem PF placnul jen tak, protoze je to jedina hra (odnoz DnD) co me napadla. Nevim proc se toho chytli :-)...
Autorská citace #79
24.8.2010 20:10 - Vojtěch
Co se obchodu v Čechách týče... já si objednávám na vlastní triko u Paiza a nevím jstli někdo je taky takovej cvok.
Autorská citace #80
24.8.2010 20:18 - Alnag
Skaven píše:
Možná mám oko z kašparovy krávy, ale na českém trhu si dokážu představit zajímavější zahraniční překlady...


Nestyď se a řekni jaké.

Jinak já bych třeba u tebe RPGčka nenakupoval. Když už nakupuji, tak ve velkém a v obchodě s výběrem. Takže v tomhle můžou být tvoje statistiky zavádějící...
Autorská citace #81
24.8.2010 20:26 - Bouchi
táá dýý dáá dýý dá píše:
ja jsem PF placnul jen tak, protoze je to jedina hra (odnoz DnD) co me napadla. Nevim proc se toho chytli :-)...
Tak on tady podobny navrh padl uz pred casem, pricemz tehdy jsem konstatoval, ze vzhledem k cene tisku bych do toho jen tak naslepo nesel. Ale jelikoz v te diskusi o DrD II vykrystalizovala koncepce, pri ktere by se riziko podstatne snizilo, tak se ta myslenka zacala rozvijet.
Autorská citace #82
24.8.2010 20:31 - andtom
Skaven: Také objednávám Pathfinder z Amazonu.
Autorská citace #83
24.8.2010 20:43 - táá dýý dáá dýý dá
Alnag píše:
Nestyď se a řekni jaké.


to by me taky zajimalo. Ja placnul ten PF, protoze me napadlo, ze bude mit levnejsi licenci nez DnD, coz je jedina masove rozsirena hra u nas (jo jsem kacir, kamenujte me, ze jsem nezmil prave "tu vasi"). WoD je super systemove nicmene setting neni pro kazdeho. GURPS je slozity (a tak trochu prezitek)...
nejake indiecko? tam zas nebude asi takovy zajem stran fans... (vracel bych se k promo videu s hezkou slecnou).
Autorská citace #84
24.8.2010 20:46 - táá dýý dáá dýý dá
Bouchi píše:
Tak on tady podobny navrh padl uz pred casem, pricemz tehdy jsem konstatoval, ze vzhledem k cene tisku bych do toho jen tak naslepo nesel. Ale jelikoz v te diskusi o DrD II vykrystalizovala koncepce, pri ktere by se riziko podstatne snizilo, tak se ta myslenka zacala rozvijet.
tak ja mam doma hafo doplnku k PF v originale, ale abych tenhle projekt podporil, tak "cesky zakladni set" bych si od vas koupil.
Autorská citace #85
24.8.2010 21:05 - noir
Mě by se asi nejvíc libil Warhammer Fantasy RPG. Sice o té hře vím pramálo, ale knížek se prodaly desítky, možná by to mělo potenciál přilákat prachaté figurkáře a prý to má v cizině docela solidní úspěchy...
Autorská citace #86
24.8.2010 21:11 - Jarik
ja WHF RPG hral.
je to trosku jine, ale klidne se to muze hrat jako d20 (ten jejich d100 je vlastne jen skryty d20 system) :D
a ma to svuj zajimavy potencial
Autorská citace #87
24.8.2010 22:04 - Vaeranias
Pathfinder česky? Nebo něco podobného? Kde se mám upsat?

Pro ty, kteří pochybují, kdo si to koupí, tak já klidně a i 1000 předem záloha by mi nepřišlo nijak hrozné, a to:

  • nejsem nijak bohat
  • mám v englištině už bohatou sbírku RPG a dokonce je i hraju :-)
  • české RPG překlady jinak moc nevyhledávám, romány z DnD světů v češtině mne nějak netáhnou a terminologii mám raději převzatou z angličtiny (raději feat než odbornost a tak dále)
  • Pathfinder objednám při nejbližší nákupní horečce také
...a přesto skočím po české mutaci PF.

Proč? Protože jak bylo řečeno v jedné pohádce "to se musí podporovat". Protože mám poněkud větší rodinu a děti hraní zajímá, ale nebaví je, že by se museli učit anglicky víc než jsou nuceni školou - mne zas nebaví, jak zírají do mých knížek na obrázky příšer a spřádají divoké teorie o tom, co ten obrázek asi znamená. Protože do českých mutací deskovek včetně WoW: Board Game nebo Arkham Horror, co má vyjít, jdu také (království za Age of Conan nebo War of the Ring). Protože děti mají kamarády, kteří (dtto). Protože si chci zahrát i s lidmi, kterým bych jinak musel dělat krom DM i překladatele a herní engine. Protože to bude jedna kniha do začátku a využiju k ní i těch třicet kilo DnD knih ve sbírce na roky vlastní tvorby her. Protože mi celý tenhle nápad přijde právě tak správně praštěný, aby stál za realizaci.
Autorská citace #88
25.8.2010 08:54 - ShadoWWW
Produktů Pathfinder je už docela dost. Mimo Základní přiručky a Bestiáře (které jsou nutností), existují rozšiřující příručky GameMastery Guide a Advanced Player's Guide. Na listopad 2010 se plánuje Bestiář 2 a na duben 2011 pak příručka Ultimate Magic.

Pokud by se neuvažovalo o Pathfinder, byl bych pro vydání některých příruček řady D&D Essentials. To by mělo dost výhod: 1/ Kompatibilita s 4E, 2/ slavná značka, 3/ existence mnoha doplňků, 4/ podobnost se starým DrD - nejen že postavy jsou tvořeny systémem rasa-povolání, ale je podobný i systém životů a to, že jsou postavy charakterizovány podobnými vlastnostmi. Ale licence by asi byla hodně drahá.

Pokud jde o Pathfinder, vidím tam také mnoho výhod: 1/ Zavedený, fungující systém se slušnou podporou, 2/ Kořeny v D&D 3.5 (tedy opět podobnost se starým DrD, které má taky kořeny v D&D předloze), 3/ Relativně levnější licence, 4/ IMHO pěkné ilustrace (hlavně v Bestiáři), 5/ v následujících letech podpora od Paizo, který pro Pathfinder bude vydávat nové příručky a dobrodružství, 6) OGL licence! - to je asi největší výhoda (jak už zmínil Alnag). Altar může vydávat nejen rozšiřující příručky od Paizo, ale zároveň i tvořit své vlastní bez poplatků za licenci.
Autorská citace #89
25.8.2010 08:57 - ShadoWWW
A co se mi na Pathfinder hodně líbí, že mám koupenou levnou PDF verzi, a když se updatují pravidla, tak mi Paizo pošle na mail link nejen ke stažení souboru s opravami, ale i soubor s kompletní opravenou knihou (PDF).
Autorská citace #90
25.8.2010 09:07 - Night of Triumphatorr
ShadoWWW nemáš někde ten soubor s opravami? Na jejich stránkách to nemůžu najít.
Autorská citace #91
25.8.2010 09:26 - ShadoWWW
Ty opravy jsou vždycky i na stránce produktu v Eshopu Paizo. Jinak konkrétní odkazy na samotné opravy jsou: Core RuleBook, Bestiary.
Autorská citace #92
25.8.2010 09:43 - Skaven
Alnag píše:
Nestyď se a řekni jaké.

Earthdawn, Fireborn, Rogue Trader... příjdou mi settingově zajímavější a odlišné od generického fantasy, které by na našem trhu mělo představovat Drd...

Alnag píše:
Jinak já bych třeba u tebe RPGčka nenakupoval. Když už nakupuji, tak ve velkém a v obchodě s výběrem. Takže v tomhle můžou být tvoje statistiky zavádějící...


Moje statistiky budou vždycky zavádějící, protože žádný obchod si nemůže usurpovat 100% trhu - já srovnávám pouze s vlastní prodejností jiných zahraničních titulů... S prodejem zahraničních věcí fajnšmekrům bude v ČR vždycky problém, protože nikdy nemůžu mít nabídku tak širokou jako specializované zahraniční eshopy. Na druhou stranu se snažíme nabídku rozšiřovat a zájemcům objednáváme i věci, které nemáme na stránkách...
Autorská citace #93
25.8.2010 09:49 - táá dýý dáá dýý dá
Skaven píše:
Earthdawn, Fireborn, Rogue Trader... příjdou mi settingově zajímavější a odlišné od generického fantasy, které by na našem trhu mělo představovat Drd...


znam zhruba Earthdawn a slysel jsem o RT (neni to sciFi?). Settingove skvele veci, ale otazka je jestli nejsou moc specificke aby to zaujalo i sirsi publikum...
Autorská citace #94
25.8.2010 09:50 - Night of Triumphatorr
ShadoWWW píše:
Ty opravy jsou vždycky i na stránce produktu v Eshopu Paizo.

hledal jsem něco jako sekci Download... Díky

EDIT: tak jsem zjistil, že ta errata jsou pro druhé vydání-> třetí. Máme třetí tak nejsou zapotřebí :-)
Autorská citace #95
25.8.2010 10:28 - Nalar
K navrhom inych RPG hier co tu padli:
Rogue Trader je sci-fi zalozene na w40k svete, co je sice zaujimavy svet, ale asi by tu bol problem s licenciou(primarne jej cenou). Dalsia vec, ja som tu prirucku len velmi zbezne preletel, tak ma opravte ak sa pletiem, ale pride mi to skor na sposob Freelanceru, alebo stareho Frontieru(ale mozno som to len uplne nepochopil).
Ak uz by ste chceli warhammer40k tak ma vyjst Deathwatch, ktore sa ma tocit okolo spacemarines, co uz aspon pre mna znie o niekolko radov zaujimavejsie. Ale opat je tu problem s cenou licencie.
Padol navrh na klasicky warhammer, pokial viem jeho lahka konverzia do d20 je spravena a volne dostupna. Neviem nakolko tu na nu mozem robit reklamu. Nehovorim ze to do hlbky prepracovany projekt ale aj tak....
Dalsia vec, fantasyflightgames vydali teraz tretiu ediciu warhammer pravidiel...neviem ci ich niekto videl, ale ak niekomu vadi 4e s jeho figurkami, tak pri tomto sa osype. Naozaj to pripomina skor klasicku stolnu hru s vlastnou sadou kociek s obrazkami, kartickami a neviem cim vsetkym.
Druha edicia ma sice docela dost priruciek a rozsireni, ale mam taky dojem ze minimalne jej bojovy system bol dost kritizovany a dockal sa znacnych uprav, ale v inom produkte.
A opat by bol problem s warhammer licenciou a jej cenou. Ale na druhu stranu, knizky o Gotrekovi su v nasich koncinach naozaj popularne, takze je sanca, ze by tento produkt oslovil aj ludi co o RPG inak nezavadia.
K DnD 4e(Essentials) toho bolo povedane dost.
Takze stale si myslim ze Pathfinder by bol najschodnejsi, nehovoriac o tom, ze stavia na relativne znamych pravidlach a principoch.
Autorská citace #96
25.8.2010 10:29 - Dalcor
Sirien píše:
Když se to nepovede, tak nikdo nic moc neztratí (kromě trochy času a úsilí), ale vždycky tu je šance že se to podaří.
LOOOOOOOLLLLLL

Kamaráde, slyšel jsi někdy o tržním hospodářeství? Kde žiješ?

No nic to mě hned po ránu zvedlo náladu. Smiřme se s tím že se to nevyplatí.

Příklad vím že se plánuje vydat jedna speciální edice jedné knihy, jejíž standartní náklad je vyprdodán včetně dalších vydání a dotisků. Cena by byla nižší než u Pathfinderu, překald je již hotový. I když by se jednalo o vázanou knihu, papír by měl standartní gramíž, žádné zvláštnosti jako má Pathfinder ("slídový papír"), žádné vnitřní obrázky a design, téměř nic/. Přesto to vydavatel nechce vydat, protože nevěří v návratnost investice. A to mluvím o cílové skupině plácnu 5000 čtenářů.

A my se tu bavíme o nějaké 100 kupců. To platí pro Earthdawn, Warhammer 40 000, i Fantasy, Fireborn ( o tom nikdo ani neslyšel).
Autorská citace #97
25.8.2010 10:32 - Colombo
Dalcor: vtip je v tom, že se to nejdřív prodá a pak až začne tisknout, v případě, že se to zaplatí.
Autorská citace #98
25.8.2010 10:45 - Night of Triumphatorr
Dalcor píše:
, Fireborn ( o tom nikdo ani neslyšel).

já jo.
Autorská citace #99
25.8.2010 12:28 - sirien
Skaven: Právě že settingová specifičnost je nanic

Dalcor: Hm, tak nevim, Bouchi kterej RPGčka vydává řikal že by si s tisícem ks pro první vydání vystačil... uvidíme jak to bude vypadat s tou licencí.
25.8.2010 12:40 - Dalcor
Colombo: to nikdo neudělá. Něco jiného je dobírka, nebo předobjednávka. Ale předplatné produktu, jehož výroba bude činit několik měsíců? (Týdnů v ideálním případě?

Sirien: on vydává vlastní RPG kde jsou honoráře minimální a kvalita celkového produktu (ne hry, ale kvalita tiskového výkonu) je někde jinde než je potřeba.

Schválně zkuste se někde podívat kolik stojí překlad normostrany a pak se podívejte kolik má Pathfinder stránek.
25.8.2010 13:20 - Sethi
Dalcor píše:
pak se podívejte kolik má Pathfinder stránek

...no a pak si spočtěte, kolik normostran se vejde do jedné Pathfinderové stránky.

Jen tak pro zajímavost, jedna plně popsaná stránka v PHB1 jsou asi tři normostrany.

Já se tedy přiznám, že nevím, jaké jsou sazby při překladu většího množství textu a u profesionálních překladatelů, ale já jsem u svých dětských zakázek brala asi 200/ns.
25.8.2010 13:37 - KovorPater
+1 do seznamu případných zájemců o případný překlad Pathfinderu

Pathfinder je monstrum (obsáhlejší už je asi jen Ptolus) - přes dva miliony znaků, víc než 1300 normostran textu...

Jarik: WFRP a d20... leda na vygenerování pokladů nebo útoky ptactva, jinak je to rouhačství! :)
25.8.2010 14:19 - tuleník
Sire Dalcore, je aj možnosť, že by preklad spáchala komunita (prekladový kľúč máme) a len by ho prešiel korektor, to by človekohodiny o dosť zrazilo.
Uši: myslím že okolo 400/ns by bol nástrel za profi preklad.
25.8.2010 14:39 - Chrochta
Český překlad Pathfindera? Kde se mám zapsat na seznam předplatitelů?

Jinak ono to s prodejností zas tak zlé nebude. Warhammer se taky hraje a kolik stojí pravidla a základní armáda... A česky umí i bratři Slováci (a když na to přijde, Češi se slovensky taky rádi naučí :) ).

Komunitní překlad? Náročné by bylo ukočírování překladatelů (tj. korektury), ale někteří lidé jednoznačně ukázali, že překládat umějí. Jenom by to trvalo trochu déle, no.
25.8.2010 14:50 - Nalar
Co sa ceny prekladu tyka, mamka ma na zivnost prekladanie a ak sa dobre pamatam je to okolo 10 az 12e za normostranu. Tolko dostane ona, agentury z toho vynechame pretentokrat.
Cena este zalezi od velkosti prekladu (vacsi rozsah znamena zlavu) atd.
A konkretne knihu, no dobre detsku encyklopediu:) prekladala raz v zivote a povedala, ze stacilo, kedze to bolo relativne mizerne platene a bolo okolo toho najviac roboty.
25.8.2010 15:13 - Alnag
Cena profi překladu může být (vzhledem k velikosti zakázky a tak) zhruba 350 Kč/ns. (Poptáváme překlady skoro pořád... na tuhle cenu se dá dostat s velmi dobrým překladatelem.)
25.8.2010 15:16 - ShadoWWW
Mám několik kamarádů mezi profi překladateli. Ty nejlevnější zakázky (minimum odborných výrazů) berou 500,- Kč za normostranu. Myslím, že překlad by musela spáchat komunita na více méně dobrovolné bázi a Altar by to zastřešoval jako plátce licence a vydavatel.
25.8.2010 15:22 - alef0
tuleník píše:
Sire Dalcore, je aj možnosť, že by preklad spáchala komunita


Ako tvorca väčšiny prekladov za posledné 2 roky hovorím, že takáto možnosť nie je reálna :-) Projekty nad 100 strán, ktoré kedy vyšli, možno zarátať na prstoch jednej ruky. Spakruky si spomeniem na český AD&D PHB, slovenský PHB 4e amôj Mountain Witch (keď si niekto spomenie na ďalšie, nech kričí)

Päťstostranová gorila je v amatérskych podmienkach projekt na tri roky.

Aktuálny stav prekladov a atmosféra na tomto poli je zhrnutá v sonde za rok 2008 a 2009

Jo a ja by som v preklade pomohol, ale čeština...
25.8.2010 16:39 - Bouchi
Jen takova poznamka k tem cenam prekladu - castky, ktere tu padly, se (pokud je mi znamo) vztahuji spise k "odborne" literature, nikoli k beletrii. Prekladatele beletrie AFAIK temer nikdy neberou pres 200/ns a existuji i nakladatele, kteri neplati pres 100/ns (anebo jo, ale nepocitaji mezery). Takze s tou cenou to tak zhave nebude (fakt ne, uz jsme s Hankou trochu mluvili i na tohle tema).
25.8.2010 17:10 - tuleník
alef0: na 1 človeka musíš prideliť rozumne MALÝ počet strán. Pokiaľ nedodá do termínu, levou falší jede další. Ideálne je, ak to môžeš rozdeliť na pomerne ucelené "moduly" do rozsahu 1 AH, to sa dá totiž zvládnuť asi do týždňa (ak je to beletristickejšieho rázu, za víkend v pohode). S tým, že kto preloží modul skôr/v termíne, berie ďalší nepreložený. Kto nestíha termín, toho modul sa vracia do fronty. Ak sa zídu nadväzujúce moduly, môžu ísť korektorovi na proof reading a "ujednotenie štýlu". Aj komunita sa dá menežovať tvrdo, hlavne ak by tam bola motivácia - dodáš CELÝ modul - máš knihu zadara alebo so zľavou, inak nebude nič.
25.8.2010 17:59 - Vojtěch
Hlavní věc k přeložení: Slovník na konci knihy! :D

Jinak co se volby RPG pro překlad, pak bych jen chtěl dodat jednu věcičku. Bylo by záhodno se zeptat autorů, jak dlouho to chtějí podporovat. Když vezmete v úvahu, že tu hovoříme o vydání knihy v horizontu 2 let, tak by mohlo být poměrně nepříjemné zjištění, že vyhodíme takový 4E PHB a Wizardi zahlásí vydání 5E, a zarazí podporu 4E, stáhnou GSL a my budeme koukat. Paizo prohlásilo, že Pathfinder bude držet v oběhu zhruba jednu dekádu (tedy než zváží nějaké to 2.0), ale jeden nikdy neví...
25.8.2010 18:11 - alef0
Tuleník,
ja chápem všetky tvoje rady, a veľmi by som chcel, aby fungovali, ale moje skúsenosti (žiaľ) ukazujú, že to nie je reálne.

Takto distribuovane fungoval český preklad 4e a zdochlo to. Zdochýna to hlavne na prekladovom kľúči, pretože jednotliví autori musia konzultovať pojmy a tam sa to naťahuje. Plus, tvoje riešenie by vyžadovalo ohromný počet ľudí. S veľkým počtom ľudí klesá váha, ale to je na úkor kvality prekladu a potom to chce *extrémne* trpezlivého korektora, ktorý by to dal dohromady. (Napr. príručka Vampire je hotová! Ale v kóme a presne preto, že sa nenašiel nik, kto ten celý text prejde a okoriguje nanovo a to na tom texte makalo asi 10+ ľudí.)

Možno by pomohla motivácia, ale tu som skeptický. Projekty s odhadovanou dĺžkou nad jeden rok sú nereálne, pretože motivácia dovtedy strašne opadne. A takýto projekt, i keď sa bude distribuovať, časovou náročnosťou klesne možno na 2/3, pretože tá logistika zožerie veľa.

Ja by som strašne chcel, aby to bolo inak, ale zatiaľ ma nič nepresvedčilo v tom, že prekladať musí jeden-dvaja hypernadšení ľudia, ktorí sú motivovaní zjavne nadpozemskými radosťami (alebo peniazmi), aby to dotiahli do konca.

Vojtěch píše:
Wizardi zahlásí vydání 5E

To bude tak za päť rokov. Z tohto dôvodu prekladám alternatívne hry, tie sú dokonalé a nestane sa, že o pár rokov budú zastaralé.
25.8.2010 18:51 - tuleník
alef0 píše:
Z tohto dôvodu prekladám alternatívne hry, tie sú dokonalé

Dokonalý je len Průšov (prezývka spolužiaka z VŠ, podľa známej pesničky) prd :D obzvlášť po sójovej paštéte :D
25.8.2010 19:08 - Colombo
Přiznám se, že i já, teď unášený na vlně nadšení, bych vážně uvažoval o koupi toho... eh... DnD...
tak, a je to venku.
25.8.2010 19:08 - ShadoWWW
Vojtěch píše:
Paizo prohlásilo, že Pathfinder bude držet v oběhu zhruba jednu dekádu
A pak může Altar na základě OGL vytvořit svou vlastní hru založenou na PF (podobně jako vyšel PF po ohlášení DnD 4E).
25.8.2010 19:14 - Vojtěch
Za pět, nebo třeba už za tři? Řekl bych, že v tom má dost slovo jedna dosti vrtkavá proměnná. Tržby.

A co se dokonalosti týče, tak dokonalé bylo už DrD 1.0, stejně jako je dokonalá D&D 3E, 4E a jako je dokonalý Pathfinder. Dokonalost systému nelze měřit veskrze neexistence snahy autorů o vylepšení.
25.8.2010 19:24 - ShadoWWW
Osobně bych za této situace do DnD 4E nešel. Podle mě ideální je jít do překladu při vyjití nové edice (tedy Altar měl ideálně zvážit překlad v roce 2008). Však se podívejte, jak je na tom DnD 4E:

1) Stará Core řada už je pro získání licence zastaralá (vzhledem k Essentials), navíc se updatuje jak na běžícím pásu. To by pro překladatele a vydavatele české verze znamenalo vynakládat pravidelně další síly na překlad oprav a jejich zapracování.

2) Existuje částěčný CZ překlad Core pravidel a brzy bude existovat velmi dobrý SK překlad, téměř identický s originálem. Kdo tedy nerozumí angličtině, brzy si bude moci zahrát 4E, aniž by se ji musel učit. Za této situace se teď snažit o velmi drahou ofiko licenci by bylo hodně riskantní.

3) 4E je založeno na GSL a to je typ licence, kterou mohou Wizardi kdykoli změnit. Pokud existuje důvodný (a podle mě docela reálný) odhad, že za 5 nebo 6 let tu máme DnD 5E, Wizardi ukončí podporu a upraví GSL tak, že ani překlady již nebudou podporované, tak bude problém. Navíc pokud by vyřízení licence a překlad trval 2 roky...

4) Z D&D by se teď vyplatil ofiko překlad jen několika Essentials příruček nebo si počkat na 5E.

Což není zas tak špatné. Do 5 nebo 6 let se díky Pathfinderu může ukázat, jestli je tu trh pro zahraniční licence, nebo ne. A pak se může Altar v klidu rozhodnout, jestli půjde do nové edice DnD nebo se bude dál držet Pathfinderu.

Jasně, i mě přijde DnD 4E lepší než Pathfinder, ale když bych měl teď vyjednávat o licenci, tak vyjednávám radši o PF než o 4E. Navíc i PF je IMHO o několik tříd lepší RPG než jakékoli české RPG.
25.8.2010 19:30 - tuleník
TieŇŇŇ: a ešte by som doložil, že simulacionistická stránka PF je dračákistom pomerne blízka. Mne zasa vyhovuje počiatočný nízky power level.
25.8.2010 19:32 - ShadoWWW
Když si vezmu paralelu z deskovek, tak se taky prve jednalo o vyřízení levnějších licencí. A málokdo tomu dával šanci. Ale Osadníci jasně ukázali, že lidé za dobrou hru dají rádi i řádově víc peněz. A tak přišly i mnohem dražší licence (WoW: BoardGame, Age of Empires, Agricola aj.)

- Však si vzpomeňte, co se tu před Osadníky hrálo: karty, šachy, Člověče, nezlop se (a varianta ,napij se), obšlehnuté hry Dostihy a sázky (ala Monopoly) a Fantom staré Prahy (ala Scotland Yard). Jediná dobrá hra s licencí byl Talisman (a jak byl oblíbený!).
25.8.2010 19:38 - Alnag
Abych shrnul svoje myšlenky okolo toho. Myslím si, že Pathfinder je z důvodů uvedených výše (např. ShadoWWW) dobrá volba. Mám ale pochybnosti o tom, že sesbírat peníze od 500 lidí dopředu je reálné. Můj skeptický odhad je tak 100 a optimistický 200 (více méně bez ohledu na cenu). Ale pokud to nezkusíme, nikdy nezjistíme, jaké jsou možnosti a jestli nejsem prostě rozený skeptik.

A hlavně, kdyby se takový model osvědčil (předfinancování), jsem si jistý, že by nezůstalo jen u Pathfinderu. Z toho důvodu bych do toho šel a knížku si předobjednal.
25.8.2010 19:49 - Jarik
Taky bych se k vam vsem pridal.
ale v pripade neuspechu bych ocekaval navrat nejen vlozeneho kapitalu, ale i uroku s nejakym realistickym urokem (aby ani jedna strana na tom netrhla... :) a nevleklo se to roky :D)
25.8.2010 19:58 - Vojtěch
On se ten nízký power level dá udržet i dál. Když nehrneš na postavy čarodějné kraviny buldozerem, používáš pomalý XP postup a držíš čaroděje zpátky, tak se dají rozjet mocné ságy psané mečem a krví, aniž by se pořád někam teleportovalo, létalo atd.
25.8.2010 20:48 - Bouchi
Jarik: No, navrat kapitalu i s urokem bys mohl ocekavat jen za predpokladu, ze by se dopredu dohodlo, ze nekdo muze behem "sbirky" ty vlozene penize pouzivat. (Urok by byl pak asi nejakym kompromisem mezi urokem ziskatelnym vlozenim na sporici ucet/terminovany vklad/podobny produkt a urokem, za ktery pujcuji banky.)
A samozrejme bude dopredu stanoveno, ze pokud se potrebny pocet zajemcu nenajde do dne X, tak se projekt rusi a penize se vraceji.
25.8.2010 21:47 - Vaeranias
ShadoWWW: Moje řeč. Bůh žehnej deskovkovým překladům (a Chvátilově tvorbě, žel v RPG zde takového zatím není). Kéž to zabere i s RPG.

Jarik: Úrok, pokud to bude skládáno na nějaký příčetný účet, pokryje stěží náklady toho, kdo bude vyvíjet tu skutečnou aktivitu. Ani sto tisíc za rok nehodí na normálním účtě nějakou extra horentní sumu na úrocích. Tu desetikorunu úroku, připadající na můj vklad oželím :-).

Dalcor píše:
Colombo: to nikdo neudělá. Něco jiného je dobírka, nebo předobjednávka. Ale předplatné produktu, jehož výroba bude činit několik měsíců? (Týdnů v ideálním případě?


Z ohlasů tady je vidět, že to udělá povícero lidí. Já určitě. Nemám problém ani s rokem čekání. Takže věta "to nikdo neudělá" není pravdivá. Riziko je zcela zanedbatelné. Vyhazujeme větší sumy za úplné blbosti, ve srovnání s nimi je tohle jak skála.
25.8.2010 22:11 - Dalcor
Vaeranias: Viděl jsem asi 5-10 lidí to ti vydání nezaplatí

A koneckonců Bouchi, nějak jsem neviděl odpověď na mou otázku, proč by jste sami sobě vydávali konkurenci?
25.8.2010 22:37 - Bouchi
Dalcor píše:
Bouchi, nějak jsem neviděl odpověď na mou otázku, proč by jste sami sobě vydávali konkurenci?
Sorry, obcas tu ta diskuse utika strasne rychle a ja mam ted navic plne ruce prace s herni linii na Euroconu, takze snadno neco prehlednu.
Kazdopadne si myslim, ze Pathfinder je daleko vic konkurence pro DrD+ nez pro DrD II (neresim DrD 1.6, protoze jeho vydavani s vyjitim DrD II skonci). Pricemz DrD+ bylo vyvijeno nikoli jako "konkurence" DrD 1.6, ale obe hry mely koexistovat paralelne - DrD+ melo byt urceno pro hrace, kteri chteji komplexnejsi a "volnejsi" (s mene omezenimi) hru nez DrD 1.6.
Cili pokud by mel Pathfinder (k jehoz pripadnemu vydani by doslo tak za dva roky, tedy rok po DrD II - leda by se ti zajemci nasbirali extremne rychle) uspech a v jeho vydavani by se pokracovalo, tak by pak vedle sebe koexistovalo DrD II a Pathfinder, tak jako ted (zamerne) koexistuji DrD 1.6 a DrD+.
A pokud by mel Pathfinder opravdu enormni uspech a o DrD II by prestal byt dostatecny zajem ... nu coz, jelo by se dal s Pathfinderem.

A beru to tak, ze se stejne nemuze stat nic horsiho, nez ze si budu muset za par let najit jinou praci (koneckoncu spousta lidi zmeni praci nekolikrat za zivot).
25.8.2010 22:48 - Alnag
Dalcor píše:
Vaeranias: Viděl jsem asi 5-10 lidí to ti vydání nezaplatí


Nezlob se, ale já jich viděl spíš tak 25... což je zhruba 5% potřebného počtu a to prakticky bez PR a jen v téhle komunitě. Článek v Pevnosti, trocha propagace na dalších fórech nebo na conech a na 100 - 150 se to dostane. Jestli výš, to netuším...

  1. Almi (+2)
  2. Alnag (+1)
  3. Andtom
  4. Blaine (+2)
  5. Čindi (+1)
  6. Colombo
  7. Elgard (+3?)
  8. Fibriso
  9. Chrochta
  10. Jarik
  11. Jarilo
  12. Kostěj
  13. KovorPater
  14. Lokken
  15. Merlin (+2)
  16. Nalar
  17. Night of Triumphatorr
  18. Noir
  19. ShadoWWW (+1)
  20. Sirien
  21. táá dýý dáá dýý dá
  22. tuleník (?)
  23. Vaeranias
Pokud jsem někoho minul nebo naopak napsal neprávem, tak se omlouvám. Není to závazné nebo tak něco, ale když to upřesníte, tím líp.
25.8.2010 23:05 - Bouchi
Alnag píše:
Pokud jsem někoho minul nebo naopak napsal neprávem
No, naopak jsi ShadoWWWa neminul tak dukladne, ze jsi ho napsal dvakrat. ;-)
25.8.2010 23:06 - Alnag
Bouchi píše:
No, naopak jsi ShadoWWWa neminul tak dukladne, ze jsi ho napsal dvakrat. ;-)


Jo, díky za upozornění. To je tím, jak to bylo rozeseté ve dvou threadech. Ale už jsem to opravil.
25.8.2010 23:28 - Čindi
Předplatím si seriozně 2 výtisky. Ta tisícovka mě nezabije.
26.8.2010 00:12 - sirien
Dalcor: Dobře, ale nezdá se mi že by se překlad PF od nakladatele nakonec vydával za dvounásobek než originály Z her třeba v ČR

tuleník píše:
Sire Dalcore, je aj možnosť, že by preklad spáchala komunita (prekladový kľúč máme) a len by ho prešiel korektor, to by človekohodiny o dosť zrazilo.

dobře, tak tady už i můj optimismus narazil na tvrdou hranici naprosté skepse...
...leda tak že byse nás pár dohodlo s Bouchim, překládali sme to rok a pak to Bouchimu dali přeložený za podíl ze zisku. Nebo by nás platil od stránky, ale prostě míň jak toho profi překladatele. Protože za darmo to je vyhozená snaha, nejpozděj ve třetině by se na to všichni vybodli.

Jarik: Mluvíme tu tak o horizontu jednoho roku, maximálně dvou, a o částce do 700kč. S úrokama si se fakt trochu pomát, sorry...



Jinak podstatný prvek tohoto modelu je ten, že předplatitelé vědí, že předplácejí něco co nakonec nemusí vyjít a vrátí se jim peníze, aniž by svůj produkt dostali - jsou tedy sami částečně zainteresováni na úspěchu projektu, tedy každý předplatitel je zároveň reklamní agent který o tom minimálně řekne svým kamarádům, s nimiž RPG hraje, takže tam je i značná šance na kaskádové šíření - neříkám, že bůhvíjak zázračné, ale i to se počítá - těch lidí potřebujeme 500 a ne 50 000, takže každá desítka je dobrá. (Myslim že tady by se sešlo tak ke čtyřiceti kusům, dalších třicet se vyloupne na RPG F (nepočítám překryv RPG F a Kostky, proto míň), to je sedmdesát lidí, z těch by pár mohlo nakonvertovat další, to bysme byli na osmdesáti nebo devadesáti... řekněme deset dalších (??? už dlouho sem tam nebyl...) z annun.sk, to by bylo sto, což je 20%... neni špatný pro začátek.)
26.8.2010 01:55 - Vaeranias
Dalcor: Alnag to řekl za mne. Jistě, možná se prostě nesejde potřebný počet lidí ochotných od slovní podpory přejít k platebnímu příkazu své bance. Ale nemyslím, že by zůstalo u dvacítky nadšenců. Však nemluvíme o termínu v týdnech nebo za pár měsíců a tenhle model má šanci právě proto, že to je hra a ne beletrie.
26.8.2010 02:51 - sirien
...Alnag řekl důležitější věc, trochu jí pozměnim znění - kecat teď o tom, že se to nepovede, je mnohem pitomější než nadávat pak na to, že se to nepovedlo.

Shrnul bych to asi takhle:
- Stojí to za pokus
- Pathfinder je dobrá volba, je na něm široká shoda, je to kvalitní hra a patří k těm s velkou šancí uspět

Takže bych nediskutoval o tom, jestli to zkusit nebo ne (protože to sou kecy k ničemu), ani o tom co všechno by se dalo přeložit (protože Pathfinder je přinejhoršim (!) stejně dobrá volba jako colokiv jiného co se navrhne, spíš lepší) a radši bych diskutoval o tom, jak to udělat aby se to povedlo.
A nemusí to být hned teď, ostatně potřebujeme od Bouchiho (nejspíš) nejdřív informaci o tom, jak to je s cenou té licence, ergo s konečnou cenou, abysme fungovali s konkrétními čísly - ostatně nepotřebujeme nijak zvlášť spěchat, pár dnů nebo týdnů si klidně můžeme počkat. Když mezitím případně vymyslíme, jak to pak udělat aby to mělo co největší šanci uspět, naškodu to nebude.
26.8.2010 06:18 - Jarik
Mne ve skutecosti neslo o ty uroky,... ale neprimo to zavest na diskusi... jak budou ochraneny nase investice :D
Ale.. jako bych nic nerekl :D
Mne ta tisicovka na rok-dva taky nevytrhne :D
26.8.2010 08:03 - Bouchi
Jarik píše:
jak budou ochraneny nase investice :D
Muze to treba chodit na transparentni ucet, takhle to tehdy mel udelane Bob Koutsky, cili kazdy mohl videt, co se s penezi deje a ze je nikdo nezproneveril.
26.8.2010 09:58 - noir
Jo, já bych do toho taky šel. Sice to není věc, která by mě oslovila ze všech RPG nejvíc, ale proti tomu, co je (a co se připravuje) v češtině, je to zlatý...
26.8.2010 10:11 - táá dýý dáá dýý dá
budu se snazit do toho navezt i sve kamose - sice nejsou takovi blazni do RPG jako ja, ale Pathfinder by je zaujmout mohl.
26.8.2010 10:22 - Chrochta
Taktéž velmi rád pomůžu - jen mi začíná škola a tak překlad 10 stránek týdně pár měsíců nebude hrozit.
26.8.2010 10:32 - Blaine
Ja si klidne taky jeden vytisk predplatim, potencialne jeste jeden az dva dalsi. Ale jeden urcite.
26.8.2010 11:01 - Kostej
Napište si mně do toho seznamu zájemců taky.
26.8.2010 11:21 - ShadoWWW
BTW Můj kámoš má taky zájem, takže já bych bral dvě.
26.8.2010 14:23 - Alnag
No vidíte, tak jsme se rychle dostali přes třicet lidí... v podstatě, když by nakladatel tisknul i menší náklad, ale zase s jistotou, že všechno rozprodá...
26.8.2010 17:37 - Nalar
A to sa to velmi nedostalo mimo d20.cz. Myslim, ze solidna propagacia na CONoch, aktivna FB stranka (Twitter v CR/SR az taky nutny neni) a pozadovany pocet ludi sa nazbiera.
26.8.2010 19:54 - Almi
Já si klidně vezmu 2-3 kousky, věřím, že je udám. A věřím, že dokážu udat i dalších 5 kusů...
26.8.2010 22:19 - Elgard
Nedá se pro ten překlad vyjít z toho, co je už přeložené pro PHB 3.5? Třeba kouzla jsou imho prakticky totožná a bude toho určitě mnohem víc..
26.8.2010 23:03 - ShadoWWW
Stejná je i většina klíčových slov.
27.8.2010 11:06 - Lotrando
Kolik kousků si vezmete nic neřeší, musíte poslat peníze.

Jen tak jako námět, když se sejde 100 zájemců, co pošlou děngy a k tomu dva tři generální sponzoři, co dají třeba desítku nebo víc .....

Rovnou bych počítal s customizovanou pdf verzí (pro koho je udělaná) pro předplatitele zadarmo a pro ostatní za malý příspěvek.

Seznam sponzorů bych nechal natisknout dovnitř, ať se to pro jednou ví, kdo za to může :)

jen takové nápady, jak přilákat lidi
27.8.2010 11:45 - Chrochta
Navíc v Bestiáři nemalá část práce spočívá ve vpisování čísel/ hrstky termínů do šablony. To ani tak nechce znalosti jazyků jako spíš hromadu času.

Zkuste někdo napsat článek o tom, co to Pathfinder je, na www.dracidoupe.cz, kde se schází dračákovská komunita, a jistě přibude pár dalších lačných dušiček.

Na příliš aktivní tvorbu překladů nebudu mít čas, ale klidně zasponzoruju... a klidně i víckrát za sebou.
27.8.2010 12:12 - Colombo
Lotrando: no tobe ty peníze rozhodně nepošlu:P
Ostatně, jak říkal Bouchi, dokud mu z Paiza neodpoví, tak všechno kolem je jen teoretizování...
27.8.2010 14:43 - Lotrando
Colombo: já bych o ně pečoval jako o své :)
27.8.2010 21:56 - sirien
o tom nepochybujeme ;)

.pdf verze... jako technicky proč ne, ale osobně bych s její publikací raději počkal. Čistě pro jistotu, známe své lidi
10.9.2010 14:35 - Colombo
Bouchi: tak jak, už ti odepsali?
10.9.2010 17:02 - Bouchi
Bohuzel zatim ne, pristi tyden se jim pripomenu.
10.9.2010 23:32 - SEB
kdyby něco tak jdu taky do toho jo?
11.9.2010 10:49 - podpis
bych rekl ze se na nas Paizo vy... prece nebudou podporovat hracskou zakladnu v Cecensku nebo na Slovinsku :-)
11.9.2010 22:50 - Vojtěch
Jo, to je přesně ono ;)
15.10.2010 10:09 - Bouchi
Hm, tak ani na druhy mail mi z Paiza odpoved neprisla. :-(
Uz me napada jenom ze by jim zkusil napsat nekdo, kdo ma EN vydani (pripadne kdo s nimi uz nejak komunikoval, je-li tu nekdo takovy) - ze by tu byl zajem o CZ vydani, ale nepodarilo se nam je kontaktovat a zjistit podminky.
(Porad je tu moznost, ze bud moje nebo jejich maily konci v nejake cerne dire antispamu a ze by tedy mail od nekoho jineho mohl projit.)
15.10.2010 12:27 - Dalcor
Jinak ja jsem dostal odpoved asi na 6 popichnuti, sezenu ti kdo mi odpovedel.
15.10.2010 12:27 - Dalcor
Jinak 27.11. bude Pathfinder Day v Dngeonu, velice brzy k tomu napisu uvodnik, uz nyni je komunitni stranka na Facebooku
15.10.2010 15:46 - andtom
Bouchi: Zkus napsat Francouzům z Black Book Éditions, kteří Pathfinder vydávají ve francouzštině, mohli by dát tip komu napsat přímo, bůhvíkde to takhle končí. Nebo ať to přepošlou, s nimi Paizo určitě komunikuje.

Dalcor: Tak to zůstanu v inkriminovanou sobotu v Praze, přijdu.
15.10.2010 18:22 - andtom
Jinak zde: Pathfinder Spell Cards – Core Rulebook Spells jsou k dspozici kouzla ve formě karet, pokud by někoho zajímalo.
15.10.2010 19:31 - Night of Triumphatorr
Díky! Při představě, že řeknu hráčům: "těchhle milion stran si přečti a zvaž které se hodí tvé postavě" mě museli křísit :-) .
15.10.2010 19:33 - Night of Triumphatorr
Bouchi: zkusit francouze nebo němce jak je to s licencí a koho kontaktovat. Jinak bych to viděl, že pan/paní Podpis to trefil
podpis píše:
bych rekl ze se na nas Paizo vy... prece nebudou podporovat hracskou zakladnu v Cecensku nebo na Slovinsku :-)
15.10.2010 22:24 - Vojtěch
Aehm... všimli si ti, co chtěli překládat 4E, jak se nám pěkně změnila s příchodem Essentials? :)
15.10.2010 23:46 - ShadoWWW
Vojtěch: Změny není problém do překladu Core pravidel zapracovat.
16.10.2010 03:41 - Vojtěch
Změny? Já bych řekl, že je to dost podstatná část textu (přes 50 %). Povolání jsou úplně jinak a všechno je přinejmenším přeházené.

Tím jsem nechtěl dávat najevo nějaké rozčarování, spíš obavy, že stávající 4E Player's Handbook už asi nebude plně podporován Wizardy, nebo nebude na dlouho a Essentials knížky mají podstatně jiné rozložení, tedy která část do čeho přísluší - pochybuji, že by si Wizardi nechli sáhnout na složení knih pro účely zapracování změn - maximálně Errata, kterých je ale prý také požehnaně. Zkrátka mi přijde, že WotC krapet míchá kartami i v tom, co by se dalo vydat v naší milované mateřštině.

Já nevím, jestli jsi do nich už měl příležitost nahlédnout, ale takový Heroes of the Fallen Kingdoms je ořezaný Player's Handbook, kde je značná část textu v překryvu s Rules Compendium, ale jsou v něm pouze základy, kdežto Rules Compenium má všechen text, ale často postrádá třeba tabulky (sekce zbraní například). Podobně tomu bude asi i s Dungeon Master's Kitem a Heroes of the Forgotten Kingdoms. Změny mi přijdou o dost výraznější než třeba mezi verzemi 3.0 a 3.5 a nemyslím, že by se materiál 4E a Essentials dal mícht bez podstatných úprav. V zásadě budou asi podobná pravidla pro boj, featy (část bude muset být v návaznosti na nové složení schopností povolání jinak) a skilly jsem zatím neporovnával, ale powers jsou buď podle 4E, nebo podle Essentials míchat se nedají.
16.10.2010 07:38 - noir
Fuuj, kartičky! To je taaak magickovský! Skoro bych řekl, že Pathfinder začíná bejt takový WoWko pro chudý...

Vojtěch: V lednu by měla vyjít knížka, která poradí, jak mixovat 4e s Essentials...
16.10.2010 09:32 - Vojtěch
Krapet pozdě né? To mělo vyjít hnedka z kraje...

A mě nešlo ani tak o konverzi, jako o to, o čem se vede debata v tomhle tématu - co by bylo výhodné přeložit a vydat?
16.10.2010 09:36 - ShadoWWW
Viděl jsem, že v HotFK chybí v tabulce zbraní meč bastard.

Jinak s tím překladem: Zapracoval bych tam oficiální errata + v PHB bych upravil vysvětlení činností v boji. Přijde mi, že v RC jsou trochu lépe vysvětlené (třeba konkrétně Grab).

Jinak nové featy a skilly bych do PHB nedával. Souhlasím, že řada Essentials je o dost jiná než Core. Příští rok se uvidí, nakolik jsou obě řady kompatibilní a Core řada podporovaná. Že letos jsou podporované skoro výhradně Essentials je tím, že Wizardi potřebují, aby se jich prodalo co nejvíc. Je ale otázka, jestli zajdou tak daleko, že Essentials příručky budou novým standardem a staré příručky dále nepodporované, nebo jestli přijdou errata, která staré příručky upraví a ty budou nadále podporované. Osobně doufám v 2. možnost, protože to by nebyl problém zapracovat do překladu Core příruček.

Taky mi přijde, že stará řada nabízí tolik možností, že by bylo škoda ji totálně odříznout.
16.10.2010 11:28 - Vojtěch
Já se obávám právě marketingu. Že ta "stará řada" už nebude dostatečně prodávaná a tudíž podpora patřičně poklesne. Všimni si, že opět vychází Monser Manual a DM guide, jenže v onom slavném balení typu box - ke knížce se nám tlačí ještě základní mapové tilesy a žetony a nějaké to předpřipravené dobrodružství, s Monster Manualem je to podobné. Vypadá to jako by se 4E postupně překrývala novým materiálem a tak jako zahrabávala, zaorávala, pohřbívala...

Neříkám, že se 4E ztratí, spíš že pokud bedeme v budoucnu chtít využít nový materiál s 4E knihami, tak nás slušně odkážou k oné zmiňované lednové příručce. Doufám že tu drzost odkázat hráče do Paďous rovnou mít nebudou.
16.10.2010 13:03 - Colombo
a co to má společného s českým Pathfinderem?
16.10.2010 13:21 - Vojtěch
Byly tu jisté dohady, zda by nebylo lepší přeložit 4E Player's Handbook a následně vyjádřeny jisté obavy o to, jaká by byla podpora záležitosti z WotC. No, a heleme se, co se děje. Zatímco Pathfinder má 4. vydání Errata, ale zatím žádná změna krumpáčem neproběhla. Zatím bych řekl, že Patfinder se jeví jako jistější investice vzhledem k časové náročnosti celého projektu (překlad, tisk atd.).
16.10.2010 15:37 - tuleník
Vojtěch, mám len ja pocit, že hovoríš značne off topic, alebo aj niekto iný, čo myslíš?
Z Essentials mám len RC vzhľadom na to, že sú to "všetky pravidlá aj s updatmi na jednom mieste" a pokiaľ som s tým pracoval, je to 100 % compatible.
Pochybujem, že "tá prvoradá a do budúcnosti trvale podporovaná" sada by vyšla v paperbacku...
16.10.2010 15:46 - sirien
noir píše:
Fuuj, kartičky! To je taaak magickovský!

proč? 4e má taky kartičky powerů, při hře to je docela handy. Aspoň můžeš skutečně "listovat svým spell bookem".
16.10.2010 16:59 - noir
sirien: Mě kartičky nevadí - to bylo jen popíchnutí andtoma, který se vůči power kartám v 4e vyjadřoval víc než nelichotivě a teď se raduje z toho, že je vydává Pathfinder...
16.10.2010 18:08 - Colombo
andtom píše:
Jinak zde: Pathfinder Spell Cards – Core Rulebook Spells jsou k dspozici kouzla ve formě karet, pokud by někoho zajímalo

Jásot sám.
16.10.2010 19:00 - Alnag
Nemůžete do sebe třeba ... přestat furt rýt? Je to naprosto zbytečné. Každého baví nějaká hra a bude ji zjevně bránit směsicí racionálních i iracionálních argumentů. Kdybyste místo hledání slabých míst her, které se vám nelíbí hledali silné stránky těch, které se vám líbí, bylo by to sice asi méně zábavné, ale možná trochu přátelštější.
16.10.2010 19:05 - tuleník
Alnag: a pravdepodobne by to na rozdiel od prvej možnosti bolo aj produktívnejšie...
Kartičky sú fantastická nápoveda, hlavne pre začiatočníkov.
16.10.2010 19:27 - Vojtěch
Tuleník: kolovaly tu určité dohady, jestli by nebylo lepší přeložit 4E, Já se kloním k tomu, že ne, protože to vypadá že se u WotC se systémem pořád provádí nějaké veletoče (mylím, že to začalo někde tady). Proto můj původní off-topic talk.

Co se změn týče, tak rámcová pravidla myslím zůstávají stejná - problém nastává s pravidly pro postavy.

Abych ještě odpověděl na tvé doměnky o paperbacku - mrkni do Wizardského katalogu plánovaných produktů. Všechno od "Red Box" (počátek Essentials) je buď box, nebo paperback (po rozkliknutí produktu je to vidět). Mimo to tam už žádnou knížku, která by vypadala na klasickou 4E minimálně do dubna 2011 nevidím (Heroes of Shadow mají sice nějakou jinou obálku, ale je to paperback a název také vypadá spíš na essentials - možná to bude nějaký obojetník), ještě tam je Gamma World, což je jakýsi nástupce d20 Modern, deskové hry a romány.

EDIT: Neberte to ode mne prosím jako rytí do systému - Essentials se mi líbí o dost víc než 4E původně a myslím že to je krok správným směrem. Jen se bojím, že Wizardi zase vychrlí novou edici, než by se něco stihlo přeložit a vydat s tím, že podpora stop.

EDIT 2: Spell cards podpora! Stejně jako power cards nejsou přece povinné.
16.10.2010 19:48 - andtom
Noir píše:
Mě kartičky nevadí - to bylo jen popíchnutí andtoma, který se vůči power kartám v 4e vyjadřoval víc než nelichotivě a teď se raduje z toho, že je vydává Pathfinder...

Zalykat se touhou rýt do někoho je vážně špatným rádcem. 1. Pathfinder nic nevydává, je to amatérská tvorba. 2. Někde v jiné diskuzi před časem jsem psal v tom smyslu, že D&D 4e spočívá na principu, aby hráči vynášeli zhruba stejný počet karet schopností (a že postavy jsou si podobné, kouzelník je nemastný neslaný atd. ... to je teď jedno, nechci se k tomu vracet, fakt ne). Nevím, odkud jsi vzal, že psaní si něčeho na karty považuji za zlo. Mimochodem jako hráč u Merlina i Almiho jsem používal powers napsané na kartách. Zde jsem dal link na karty s kouzlama Pathfindera naprosto neutrálně.

Není to poprvé, co se mě snažíž dezinterpretovat. Jestli do mě osobně potřebuješ rýt, napiš PM (odpověď nezaručuji) a neotravuj veřejně - jak vidíš, lidi to prudí. Dík.
16.10.2010 22:59 - tuleník
Vojtěch: HoS zavádza classy ktoré majú ako power source shadow. Takže by som to dal do lajny s Arcane/Divine/Primal/Martial Power sériou. Pravdepodobne sa niekomu zapáčil Assassin a deriváty (resp. Assassin je t.č. jediný class ktorý má tento zdroj, a zatiaľ nevyšiel knižne). Dizajn je, ako vidíš, jednoznačne základná séria (aj o tom paperbacku si dovolím pochybovať, myslím, že niečo podobné bolo uvedené aj pri DS:Creature Catalog, pričom je to normálna tvrdá väzba).
Mám pocit, že ti ušli diskusie o Essentials, že to je len ohraničená séria pár produktov, ktorá má nahuntovať pár nových dušičiek do šarlatánskych vodníckych hrníčkov a po jej vydaní sa focus vracia na základnú sériu. Takisto sa tu spomínala aj úloha Rules Compendia ako "all in one & patched" verzie pravidiel, ktorá sa zíde, ako aj naopak faktická nepotrebnosť dungeon masterskej príručky pre tých, čo majú DMGčka. Zatiaľ sa tieto veci viacmenej potvrdzujú.
So, don't panic.
16.10.2010 23:20 - Vojtěch
Já nevím... je to nějaké všelijaké, ale spíš než k něco power to třeba bude přirovnatelné k rasovým knížkám, ty vyšly v paperbacku vlastně (ono už pomalu začínají ty hardbacky mít tlustší desky než obsah :D )... Mě docela zarazilo, že by Rules Compendium, které má patchnout 4E nezapadalo do té jejich hardbackové řady ani formátem (jak na to koukám, tak to je nějaký ten americký B5, ne?) ani designem. Snad skutečně "jen plaším".
16.10.2010 23:51 - Alnag
17.10.2010 09:53 - Vojtěch
Ono co mohlo být k tomuhle tématu už myslím řečeno bylo.
17.10.2010 14:29 - Dalcor
K tím kartičkám - zkuste Perrams Spellbook, tam jsou kartičky zcela modifikovatelné a vybíratelné :)

http://www.thegm.org/perramsSpellbook.php
16.3.2011 17:03 - Thorar
Předpokládám správně, že tento projekt zanikl?
27.1.2012 11:48 - ShadoWWW
Thorar: Nezanikl. :-)
27.1.2012 11:51 - Gurney
*skepse*
27.1.2012 14:04 - Merlin
Bouchi: já jsem hodnej..já jsem přispěl do tohohle vlákna :)
27.1.2012 14:08 - ShadoWWW
Abych to tu trochu rozproudil... Jaké příručky by podle vás bylo nejlepší přeložit? (A nepiště: všechny!) Ale spíš třeba vašich top 5. A kolik byste byli ochotni za každou z nich dát? A zajímal by vás i překlad Adventure Path? Poslední má otázka je spíš teoretická... Kolik myslíte, že je možné vydávat ročně příruček? Já myslím, že na víc jak 2 ročně tu není tržní síla (zanedbejme teď na chvíli možnosti vydavatele.)
27.1.2012 14:18 - Merlin
rozhodně corebooky. Osobně mě AP zajímá docela dost, chvilku jsem uvažoval že bych se postupně pustil do překladu legacy of fire

za příručku bych byl ochoten dát kolem 1000 za core
27.1.2012 14:23 - Wild West
Bouchi mne nutí přispět do tohoto vlákna, ale popravdě řečeno se mi moc nechce, protože je tu skeptiků už dost. Vychází mi to podobně, jako jemu v první větě; náklady půl milionu, cena knížky kolem 1200 kaček, což je tak akorát na držkopád.
27.1.2012 14:27 - Vojtěch
Core a Bestiary 1 jsou nutnost a jako první přídavek určitě Advance Player's Guide (Ultimate něco bych klidně odsunul na potom a možná setting, ale to je fakt jak by byl zájem).

Pak bych zkusil nějaký samostatný modul (Crypt of Everflame, Masks of the living God, City of Golden Death) a pak možná teprve Adventure Path (k výročí má teď vyjít Rise of the Runelords updatovaná do PFRPG z 3.5 jako hardback).
27.1.2012 14:28 - Noldo2
ShadoWWW: Mě by se líbil jen Core, a hlavně nějakej dobrej clasic fantasy setting, bez nějakejch výstřelků... stará dobrá fantasy tolkienovic klíšé nuda se špičatejma ušima. Čtení settingů mi zabere ve výsledu víc času než čtení pravidel, takže snad i já bych uvítal češtinu. Navíc setting je IMHo pro dobrou hru snad i důležitější než pravidla.

EDIT: Advanced samo taky, dík Vojtěchovi.
27.1.2012 14:33 - crowen
Keby som ja vydaval preklad zahranicnej hry, tak by som siahol po niecom, co obsahuje nasledovne:

- pravidla
- setting
- aspon 2-3 dobrodruzstva a 15-20 predpripravenych postav na hranie

Proste nieco, co maximalne ulahci prechod na novy system a umozni viac menej zobrat knihu a hrat.

Ak toto vsetko neobsahuje jedna kniha, najst take kombo pravidiel a zvysku, co pri najmensich nakladoch oslovi co najsirsiu moznu hracsku obec, a po prvotnom vydani by som nejaku rozumnu dobu (6-12 mesiacov) pockal, ako sa to uchyti na trhu predtym, ako by som co i len uvazoval o dalsich investiciach a praci na vydavani doplnkov.
27.1.2012 14:57 - Vojtěch
Hele, když už jsme u toho, co takhle jen knihy z Beginner Boxu? Méně jednodušších pravidel a textu, je to do lvlu 5, ale velmi pozitivně hodnoceno co do optimalizace pro učení pravidel začátečníky?

Setting - Golarion (PF standard) je pro Nolda asi s moc výsřelky, ale je to příjemné čtení myslím.
27.1.2012 15:00 - Gurney
Tak do 1200 za Core bych dal, kdyby vypadalo stejně jako originál. Dal bych je o něco radostněji kdyby to celé mělo míň mangoidní styl.

Core a bestiář bych viděl jako základ, který by bylo potřeba mít hned a hned v návaznosti by to chtělo vydat nějaká dobrodružství, byť pro začátek třeba jen jedno nebo dvě. Další dobrodružství kdyby se ta první prodávala, Advanced PHB, případně celé Adventure Pathy bych viděl "možná někdy" a "kdovíjestli" dle zájmu.

Seting mi přijde jako čirá zbytečnost, která by se naprosto neměla šanci uživit, navíc existuje Taria a Asterion ke kterému existovaly aplikace dokonce i k totálně weird DrD+, takže udělat nějakou pro PF by neměl být problém.

Nevěřím, že na vydání někdy dojde.

Co se týká návratnosti investice - snad někdy v době kdy všichni čekali na DrD+ by něco takového mělo šanci na úspěch, po experimentech na téma DrD+ a DrD2 (založených na totálním nepochopení důvodů oblíbenosti DrD1 nebo možná jejich ignorováním), dnes fakt nevím.
27.1.2012 15:00 - ShadoWWW
A co třeba pro začátek Beginner Box?
27.1.2012 15:01 - Colombo
Pravidla jen do 5. levlu? Jako dárkové balení možná. Ale nezklamalo by tě, že najednou nemáš s čím hrát?
27.1.2012 15:08 - wraiths
za mě 1. Core
2. Bestiary 1
3. Nějaký modul
A cena cca 1200 je průchozí, musí to být však jak původní kniha (šitá vazba, podobná typ papíru apod.).
27.1.2012 15:12 - Vojtěch
Proto jsem navrhoval ty moduly Crypt atd. Volně navazují a dalo by se zjistit, jak budou oblíbená dobrodružství a AP.

Beginner Box - jak říkám - knížky a nějak sešitově. Třeba by to mohlo zafungovat jako návnada.
27.1.2012 15:13 - Alnag
Za mne Beginner Box. Musíte přestat myslet "na sebe". Pokud to má být nějaký existečně smysluplný plán, nelze to prodat pár stovkách RPGhráčů. Musí to být trochu masovka. Krabice se snadno vloudí do obchodů s deskovkami (které teď frčí) a zároveň, za krabici "s hromadou věcí", lidé jsou ochotni dát víc peněz než "za knížku". Za třetí máte tam tak nějak všechno pro to, abyste mohli začít hrát... a dá se na to navázat hned nějakým dobrodružstvím...
27.1.2012 15:18 - Noldo2
Co se týká tý původní knihy, víte někdo, jak je to s OGL a ilustracema a podobnejma věcma?
27.1.2012 15:22 - Alnag
Noldo: No na ilustrace se OGL pochopitelně nevztahuje. :D
27.1.2012 15:30 - ShadoWWW
Mimo výhody uvedené Alnagem to má ještě jednu výhodu: Dostaneš vše v jednom produktu. Core (PHB) není kompletní. Musíš mít minimálně ještě Bestiary 1 a nejlépe i Game Master's Guide. To jsou tři produkty, přes 1 000 stran textu. S nejistým výsledkem, kolik má PF v Česku případných kupců.

Po vydání BB by měl vydavatel jasnější představu, jeslti má cenu vydávat těch víc jak 1 000 stran textu. A mohl by to vydávat postupně, protože hra by byla hratelná už v "základu". A i pak bys v nich pořád získal moc pěkné mapy. A kdybys jel třeba na hory nebo na tábor, vzal bys "krabicovku" a vydrželo by ti to na celý pobyt. A doma byste pak rozjeli třeba delší tažení. :-)

Nezapomeň že i DrD PPZ byly jen do 5. úrovně a vydrželo se s nimi několik let, než vyšli "pokročilí". :-)
27.1.2012 15:32 - Vojtěch
Hele, kdyby jste chtěli nahlédnout do Beginner Boxu, tak bych ho mohl přitáhnout na ten con příští víkend.
27.1.2012 15:36 - ShadoWWW
TADY je předváděčka BB na YouTube.
27.1.2012 15:45 - Vojtěch
Já spíš myslel, osahat si to na živo pro ty, co to už viděli ;)
27.1.2012 17:24 - Čindi
1+2 Core a Bestiář současně - tak jak je originál
3 zkusit se dohodnout s Paizem a vytisknout lacino nějaký 1lv a 2lv modul (klidně černobíle)
4. Advanced PG (6-8 měsíců poté)
5. Setting (rok poté)
27.1.2012 20:57 - Bouchi
Neco k dohadum o rozsahu textu, normostranach apod. ve vedlejsim vlakne.

Normostrana predevsim nema s velikosti pisma ani radkovanim nic spolecneho, je definovana jako 1800 znaku vcetne mezer.
A treba takova stranka v Pevnosti plna textu (tedy A4 s pismem okolo 10 b) ma 5-6 tisic znaku, tedy okolo tri normostran.

Cili 500 stran plnych textu by melo okolo 1500 normostran.
Mohl by pls nejaky vlastnik tisteneho PF odhadnout celkove procento zaplneni stranek textem? Polovina, dve tretiny, tri ctvrtiny...?
27.1.2012 21:10 - noir
Ty vole, tohle je konec. Já fakt nechci být za siriena, ale Bouchi, ty vážně už půl roku uvažuješ o pořízení licence Pathfindera a ani sis ho za tu dobu nestihl fyzicky pořídit? Promiň, ale jsou věci, které fakt nejsem sto pochopit...
27.1.2012 21:12 - Vojtěch
Cca 5600 znaků na stránce bez obrázků
27.1.2012 21:21 - Bouchi
noir: Tak nejak opomijis, ze dokud Paizo nezacalo komunikovat, tak to, jestli mam v polici papirovy exemplar PF nebo ne, nehralo zadnou roli.
(A taky te vubec nenapadla moznost, ze ho treba mam, ale v praci, kam se dostanu az v pondeli, tudiz ho v tomto okamziku nemuzu prolistovat.)

Vojtěch píše:
Cca 5600 znaků na stránce bez obrázků
Dik, ale spis bych potreboval vedet, kolik procent z celkoveho rozsahu knizky zabira text (a kolik ilustrace a jine netextove zalezitosti).
27.1.2012 21:31 - Vojtěch
Tak tři až čtyři pětiny (nepočítám do textu tabulky, ilustrované dvoustrany a tabulky)
27.1.2012 22:29 - noir
Bouchi: Promiň, já to fakt nebudu nijak komentovat nebo hodnotit. Asi máme úplně jiný pohled na svět.

EDIT: Budu, nedá mi to. Když jsi psal Pathfinderům, tak jsi vlastně ten jejich produkt neznal. Nejsem v téhle oblasti žádný expert, ale když jsem se podílel na tom vyjednávání o licenci, tak jsem si produkt (už ve fázi, kdy se jednalo o jeho zakoupení a podobu zakoupení) znal nejlépe, jak to jen šlo. Už jen proto, abych nebyl za debila a neotravoval lidi, kteří dělají práci poctivě svým amatérským zdržováním.

Konkrétně: Žádali jsme o licenci na webový produkt spojený s časopisem. Kdyby ses mě zeptal na podrobnosti spojené i s tím printem, který byl vlastně jen okrajovým tématem, tak bych ti je vypálil z placu - to, že neodhadneš ani tak základní informace, je strašná a až děsivá amatéřina.

Pardon, ale když vidím tenhle přístup, tak skoro budu rád, když se licence na Pathfiner do Česka nedostane.
27.1.2012 22:45 - Sparkle
Moc tomu nerozumím, ale nedá se počet znaků zjistit tak že se veme ta knížka v pdf a překopíruješ text do wordu a tam zadáš aby ti to vypsalo počet slov?

Nebo jsou ta pdf vždycky jenom jako scan obrázku, i ta legální od Paiza?
27.1.2012 22:48 - Vojtěch
Jak myslíš, že jsem zjišťoval počet znaků já ;) ... celá knížka by mi asi zašlehla počítač na nějakou dobu.
27.1.2012 22:59 - Bouchi
noir píše:
Když jsi psal Pathfinderům, tak jsi vlastně ten jejich produkt neznal.
Na to, abych ho znal, ho musim mit ve fyzicke podobe? Zijeme v 21. stoleti...
(A zkoumat ve fazi cekani, zda mi vubec Paizo odpovi, gramaz a druh papiru, by bylo vskutku zbytecne predcasne.)

Sparkle píše:
nedá se počet znaků zjistit tak že se veme ta knížka v pdf a překopíruješ text do wordu a tam zadáš aby ti to vypsalo počet slov?
Asi jsi chtela napsat "vypsalo pocet znaku". Jisteze da, ale u petisetstrankove knizky to IMHO zabere vyrazne vic casu nez (pro hruby odhad postacujici) zbezne prolistovani tisteneho exemplare.

noir píše:
Asi máme úplně jiný pohled na svět.
To uz jsme prece zjistili davno.
27.1.2012 23:19 - Čindi
já bych řekl, že do konce 4/5 textu. 2 sloupce, 54 znaků na řádek, 53 řádků.
27.1.2012 23:32 - Colombo
Bouchi, můžu mít otázku? Proč znovunevydat arénu?
27.1.2012 23:37 - noir
Bouchi: Nevíš-li, jaký je v daném produktu, který bys údajně rád licencoval, poměr textu vůči obrazu, je asi zbytečné řešit, proč to nevíš (nemám před sebou print, nemám vůbec print, nepamatuju si to z hlavy). Je jen jasné, že ho neznáš. A to je čistě tvůj problém - rozhodně tak neprokazuješ věrohodnost jako podnikatel.

Pokud jsi v podobném duchu psal email do Paiza, pak se popravdě vůbec nedivím, že tě ignorovali.
27.1.2012 23:54 - Bouchi
Colombo píše:
Proč znovunevydat arénu?
Vlada by ji nechtel vydat v puvodni podobe (prece jen za tech 15 let se hry posunuly), ale na druhe strane nema cas na prepracovani a odladeni. Takze zatim je odlozena.

noir píše:
Je jen jasné, že ho neznáš. A to je čistě tvůj problém - rozhodně tak neprokazuješ věrohodnost jako podnikatel.
Ja neznam z hlavy ani pomer textu vuci obrazu v DrD II. Proc taky, kdyz ho budu potrebovat, zjistim si ho.
Pokud je pro tebe neverohodnym podnikatelem clovek, ktery nepovazuje za nezbytne pamatovat si veci, ktere si muze v pripade nutne potreby zjistit, co naplat. Nikdo jiny se zatim nezminil, ze by mu to vadilo, takze jiste chapes, ze specialne kvuli tobe se menit nebudu. (Nebo ty by ses snad menil specialne kvuli nejakym vyhradam, ktere bych vuci tobe mel jen ja?)
28.1.2012 00:03 - sirien
Bouchi píše:
Nebo ty by ses snad menil specialne kvuli nejakym vyhradam, ktere bych vuci tobe mel jen ja

Pokud Ti odepíše že ano, tak Ti nabízim flašku něčeho dle Tvé volby za to, když mu řekneš, ať si napraví svůj hroznej intelektuální filmovej vkus. Dodání na Gameconu.
28.1.2012 00:18 - noir
Bouchi: Je-li rovnítko mezi "Pokud je pro tebe neverohodnym podnikatelem clovek, ktery nepovazuje za nezbytne pamatovat si veci, ktere si muze v pripade nutne potreby zjistit" a "prosí o informace o obchodu, který bych rád uzavřel, na amatérském diskuzním fóru v pátek 22:30," * a ono je, pak je pro mě ten člověk jako podnikatel nevěrohodný velmi.

"ty by ses snad menil specialne kvuli nejakym vyhradam, ktere bych vuci tobe mel jen ja?"
-kde je souvislost? Vystupuješ tu za firmu, jejímiž potenciálními zákazníky jsou přispěvatelé a čtenáři tohohle fóra. Ukazuješ nekompetenci, i když bys měl být ten nejlépe informovaný. Proč do toho taháš mě, já tady lidem nic nenabízím a RPG hry mě neživí.
28.1.2012 02:04 - sirien
Tichá poznámka: Musím souhlasit s noirem* - neříkám, že bych od člověka co zastupuje firmu stabilně produkující RPG očekával, že bude nutně největším dostupným guru v dosahu, popravdě bych ani nepotřeboval aby byl vůbec nějaký guru, ale tak nějak bych očekával, že se bude orientovat ve scéně a nebude mít problém se znalostí cca deseti nejrelevatnějších RPG** (plus nějaké okolo navíc) s tím, že RPG která jsou zrovna nějak v kurzu si v té době oživí nějakým tím dalším prolistováním. To že to tak není ve mě také příliš důvěry nebudí


*vždycky když tohle napíšu, skoro mě začne bolet hlava :)

** řekněme DnD3e, DnD4e (+MM, DMG, Essentials řekněme), d20 system, STs system, Exalted, WoD Core (+dva template booky (Vampire, Werewolf) + dva reprezentativní sourcebooky (Armory, Dogs of war)), Pathfinder, GURPS, WHFR, FATE... hm, možná patnáct, těch deset tu scénu očividně úplně nepokrývá, ale tak orientačně mám namysli cca tohle

EDIT: Neměl bych místo DnD 3e a 4e začít psát DnD 3i a 4i? Jen taková momentální myšlenka...
28.1.2012 05:34 - Bouchi
noir píše:
Je-li rovnítko mezi "Pokud je pro tebe neverohodnym podnikatelem clovek, ktery nepovazuje za nezbytne pamatovat si veci, ktere si muze v pripade nutne potreby zjistit" a "prosí o informace o obchodu, který bych rád uzavřel, na amatérském diskuzním fóru v pátek 22:30," * a ono je
A ono neni. Ta uvaha je scestna - mozna je to tim nasim odlisnym videnim sveta. Pokud bych ten udaj potreboval jako pracovni informaci k obchodu, ktery bych rad uzavrel, resim to v bezne pracovni dobe prislusnymi prostredky (protoze by to mohlo na beznou pracovni dobu pockat).
Zde ovsem slo o neco jineho - o vcasnou reakci (za pultretiho dne bude diskuse uplne jinde) na scestnou uvahu "Mě přijde nereálná představa, že kniha pravidel, která má 500 stran formátovaného textu se spoustou ilustrací a doprovodného materiálu by měla 1300 normostran, jak tu uváděl crowen. Ten poměr je spíš opačný. Taková kniha pravidel může mít normostran 2/3 z rozsahu (330)". Byla moje blbost, ze jsem to chtel i v tehle diskusi dostatecne upresnit a napsal jsem posledni dve vety v http://www.d20.cz/diskuze/produkty-diskuze/50989.i210.html#i210 (moje reakce by byla dostatecna i bez nich) a vyvolal tak diskusi implikujici "Bouchi je nekompetentni, protoze nema vsechna zahranicni RPG, ktera jsou aktualne mezi deseti nejrelevantnejsimi, ve dvou fyzickych exemplarich, jednou v praci a jednou doma, aby do nich mohl v kteroukoli denni ci nocni dobu nahlednout".
Pouceni pro priste - o pracovnich (i sebemene okrajove) vecech diskutovat jen v pracovni dobe a z kancelare.
28.1.2012 09:43 - ROBOcop
Ja bych se vratil k otazce co prvni prekladat (vydat):
1) Pokud budeme myslet i na ostatni, jeste nehrace RPG, tak urcite bych zacal BB. Nic lepsiho neexistuje pro cloveka, ktery RPGcko jeste nehral. Je tam kousek dobrodrzustvi, ktere si muze sam zkusit a zjistit jak to v principu funguje a pokud ho to zaujme, tak muzou si jako parta zahrat Pathfindera az do lvlu 5. Pokud zacneme Core Rulebookem tak tyto lidi zabijeme knizkou, ktera ma 570 stran. O slozitosti pro zacatecniky ani nemluvim. Teda pokud chcete papirove neco vydat a neco i vydelat, je dobre ziskat nove lidi pro hrani RPG. Pak se vytvori dobra zakladna pro vydani dalsi, slozitejsi knizky (Core).
2) Pokud budeme myslet pouze na sebe (na hrace, kteri uz nejakou dobu RPG hraji), tak je jasna volba Core Rulebook + Bestiary. Nasledovat by mel nejaky Setting.
28.1.2012 09:57 - Sparkle
Jsem taky pro Beginner Box.
28.1.2012 10:08 - Alnag
Krabice bude mít také méně věcí na překlad a Paizo by mohlo přistrčit už hotové ty části, které nepotřebují překlad.
28.1.2012 10:33 - Vojtěch
Dobré taky je, že Paizo podporuje i Beginner Box dál. Některé scénáře pro Pathfinder Society jsou prý stavěné i pro zjednodušená pravidla a vydali i nějaké ty další materiály (třeba Barbara, beginner box má jen 4 základní classy). Jednodušší pravidla pro základní moduly myslím také fungují bez problémů.
28.1.2012 10:41 - Kmet
Ale no tak.. Buďme vděčni, že Bouchi o vydání PF uvažuje. Nakolik se seznámil s produktem a udělal si odhad trhu a nákladů je už jeho kaše. Na nás je (máme-li společný zájem - vydání PF), abychom mu pomohli s odpovědí na dotazy a drželi mu palce, ne? ;)
28.1.2012 10:49 - ROBOcop
2Kmet: Mno pomoci muzes i jinak nez jenom drzenim palcu :-)
Cena prekladu: Strasne se mi libila diskuse ohledne cen za preklad. Borci se prebijeli cenama. Mam pocit, ze jsou mimo realitu. S takovou by preklad DnD4E nikdy nevznikl. (nebo se pletu a nekdo prekladatelum zaplatil 350 Kc za stranku?). Vsechno delaji pouze nadsenci pro DnD a Pathfindera. Kdyz uz si neco prekladam doma pro svoji druzinu, proc to nezverejnit? Spojit do dohromady a kniha v cestine je na svete. A pokud bude kniha vydana a uspesna, tak dobrovolnici muzou byt nejak ohodnoceni.
Cena vytisku: Boze, kazdy se ohani cenama, ktere najde nekde na webu. Zasel prosim vas nekdo primo do tiskarny? Pozjistoval maloobchodni ceny za vytisky? Manzelka delala ve Finidru a tam obchodnici jezdi po svete a shaneji ksefty jen aby meli co tisknout. Tak mi nerikejte, ze se neda udelat i dobra cena na vytisky. Ceny jsou od toho aby se dojednavali a ne zjistovali na webovych strankach.
28.1.2012 13:14 - Wild West
ROBOcop:

Máš pravdu. Ale když to projdeš blíže, ubíjel nás jenom Crowen, ostatní byli značně víc při zemi a nakonec se došlo oklikou k Bouchiho nastřelené ceně půl milionu, kterou debata vlastně začala. Přesněji nemá smysl to nasucho zkoumat, protože to se opravdu liší podle barev, formátu atd.

S tím překladem je to přesně tak. Pokud půjdu do agentury přeložit deset stran smlouvy, vypláznu tři stovky za stranu jen to zasyčí, i víc. Pokud najdu maníka, co si k důchodu překládá, věřím, že ho zlákám na těch 50.000 za celý překlad. Což je stovka. Množstevní slevy mají svoje vážné důvody u překladů i u tisku.

Navíc, jak tu padlo, ono je možná leccos už vlastně přeloženo. Takže je spíš řeč o korekturách a podobně, což je řádově levnější.

Jádro pudla je v tom, kolik se toho dá prodat. Tisícovka? Pokud ano, pak má cenu se o tom bavit.
28.1.2012 13:16 - Alnag
Wild West píše:
Jádro pudla je v tom, kolik se toho dá prodat. Tisícovka? Pokud ano, pak má cenu se o tom bavit.


A tady nastává chvíle pro krabicovou verzi... :)
28.1.2012 15:55 - Sparkle
Už se teda spočetlo, kolik to má normostran?
28.1.2012 15:59 - Geralt
Beginner Box má ve srovnání s Core Rulebookem ještě jednu imho zásadní výhodu. Když přijde váhající duše do obchodu a spatří tu masivní bichli Core Rulebooku, dost možná se zděsí. "Tohle všechno jako musím nejdřív přečíst, než můžu konečně hrát? Tak na to fakt nemám čas...", a odejde pryč si koupit jinou hru, ze které kouká snadněji dostupná zábava.
Krabice, naproti tomu, je praktická, působí tak trochu tajuplně a myslím, že i atraktivněji vypadá než samotná velká kniha. Nemluvě o tom, že BB vychází levněji a spíš někoho naláká koupit & vyzkoušet, než kdyby si hra na rovinu řekla o tisícovku.
28.1.2012 18:36 - ShadoWWW
BB by byla imho taky nejlepší RPG pro začínající hráče staré 7-12 roků. A pokud se BB ujme, tak současní hráči na tom budou profitovat hned dvakrát. 1) Budou mít víc hráčů, se kterými by mohli hrát, 2) Bude větší šance, že vyjde více přeložených příruček.

Pravidla o stovkách stran jsou taky hlavním důvodem, proč jsou deskovky o tolik úspěšnější. Říkají to aspoň mnozí moji kamarádi, kteří rádi hrají deskovky.
28.1.2012 21:58 - Gurney
Ajo, Beginner Box mě vůbec nenapadl, ten (+ to jedno či dvě dobrodružství k němu) by rozhodně mohl mít šanci na úspěch. Ale ono nato stejně nejspíš nedojde.

Btw dva dotazy, čistě z mé zvědavosti:

1. Jaký jsou změny v BB oproti full Pathfinderu?

2. Setting? V čem všichni vidíte přínos vydání nějakýho settingu?
28.1.2012 22:21 - sirien
Gurney píše:
V čem všichni vidíte přínos vydání nějakýho settingu?

Obecně vyšší coolness pravidel která jsou setting specific, nebo která se tak tváří. Dává to hře silnější feeling, lepší možnosti propagace, když se Tě někdo kdo RPG nezná zeptá o čem to je tak můžeš navázat rovnou na ten setting a nepopisovat abstraktní herní mechaniky (srovnej GURPS Cyberpunk vs. Shadowrun; GURPS Fantasy vs. Exalted případně asi nejlépe FATE Core vs. Spirit of the Century (FATE v settingu))

Víc new-bee friendly (nováček dostane rovnou všechno předpřipravený, tzn. nechceš po někom kdo RPG nikdy nehrál aby všechno vymejšlel od začátku)

V zásadě. Pak by se dalo žonglovat s pár dalšíma výhodama (vymejšlení doplňků, jednotnost napříč scénou atd. atd.) ale to už je obvykle takové pochybné.
28.1.2012 22:43 - Gurney
Já myslel u případného vydání překladu Pathfinderu, kterej je totálně generic.

New-bee friendly start zajistíš u podobně generic systému jak PF mnohem líp právě nějakým dobrým startovním dobrodružstvím, který se stejně nějakým aspoň náznakům o settingu nevyhne, ale narozdíl od vydání samostatný velký settingový bichle je to mnohem přístupnější a s drobnýma nebo žádnýma úpravama použitelný i pro lidi co už hrajou svůj nebo nějakej jinej setting.
28.1.2012 22:52 - sirien
Jedno dobrodružství Ti dá první session, setting Ti dá materiál na celou úvodní kroniku. Kromě toho poskytuje hezkej background ke kterýmu se pak daj dělat dílčí dobrodružství, který sou mnohem snáz pospojovatelný.
Zároveň to je inspirační zdroj.
Hard cover příručka na křídovym papíře se spoustou hezkejch obrázků co je plná fluffovejch popisů vypadá dobře v knihkupectví (=hej, tohle je produkt ke kterýmu děláme fakt hustý a nápaditý věci a ke kterýmu se vyplatí tvořit i dodatečnej materiál, bez kterého by se mnoho hráčů obešlo ~ osobně musim říct že kdyby marketing DrD (DrDo) stál mnohem víc na Tarii a kdyby byla Taria ještě o něco víc podporovaná (nějaké knížky z prostředí, povídky, pravidelnej web support...) tak by na mě i DrD jako takový působilo mnohem líp).

Právě tim že je Pathfinder totálně generic by nebylo od věci k němu nabídnout i nějakej ten setting. Zvlášť když se vybere nějakej hustej (zvlášť když se vezme nějakej kterej je populární a tudíž má k sobě hromady dalšího materiálu, např. opět knížky, komiksy, povídky... nebo nějakej, kterej je prostě hustej - nejspíš by to chtělo něco obecně přístupnějšího, ale přiznejme si, everything is better with pirates - vem hru která je sama o sobě dobrá a dodej k ní něco co je fakt brutální a bez ohledu na to jak dobrá je ta hra, s tím settingem bude pro spoustu lidí ještě lepší. Planescape. Spelljammer...)

Když vezmeš setting co má knížky a další, můžeš nalákat lidi co maj rádi ty knížky (což ostatně byla původní politika kvůli které vznikly Dragonlance Chronicles, mimochodem).
28.1.2012 23:13 - Vojtěch
Gurney: Beginner box má jen základní 4 classy s pár vybranými mořnostmi, méně featů, kouzel, domén atd. Taky chybí některé mechaniky, jako Attack of Opportunity, manévry.

Co se settingu týče, tak Pathfinder si jede vlastní, který by samozřejmě měl tu výhodu, že by se dal možná získat pod setejnou licencí (a taky je to směska, takže si v něm dost lidí najde to své). A má už i nějaké ty příběhy...
29.1.2012 00:36 - Gurney
Vojtěch píše:
Taky chybí některé mechaniky, jako Attack of Opportunity, manévry.

Právě to mě zajímá. Nemohl bys to rozvést nebo odkázat na nějaký článek?

Setting: Stále mi nepřijde užitečné překládat a vydávat v ČR naprosto neznámý generic fantasy setting typu Golarion, jak tady okamžitě všichni navrhovali. Nějaká aplikace Pathfinderu pro u nás v povědomí hráčů mnohem zažitější Asterion* (ke kterému navíc už i nějaké ty knihy vyšly) mi přijde jako varinata s mnohem lepším poměrem cena/výkon.
29.1.2012 00:42 - ShadoWWW
Vojtěch: Ještě je k volnému stažení barbar jako 5. povolání BB.

Zatímco WotC je mistrem v tvorbě mechanik, tak Paizo je mistrem fluffu. Proto jsou u PF nejvíce ceněné dobrodružství a settingy.

EDIT: Osobně si ale taky nejsem jistý, nakolik by měl další setting v Česku úspěch. Ideálka by byly spíš aplikace na již existující světy, ale otázka je opět licence. Myslím, že spíš než setting by mohl mít větší úspěch Adventure Path. No, kdyby se ukazovalo, že se vyplatí vydat třeba jen Core (mimo BB), tak by se tu aspoň otvíral prostor pro fanouškovské překlady.
29.1.2012 01:03 - Sparkle
Šla bych do Asterionu, to je u nás zažitý.
29.1.2012 01:22 - sirien
Sparkle píše:
Šla bych do Asterionu, to je u nás zažitý.

A taky stojí za velký kulový a bylo by s nim práce jak svině, protože jeho kosmologie by vyžadovala vytvoření dvou separátních setů pravidel pro dvě dodatečné dimenze a nevím co všechno dalšího.
Když už tak bych šel do té Tarie. Mnohem zajímavější produkt, mnohem lepší poměr kvantity práce vůči kvalitě výstupu
29.1.2012 02:00 - Gurney
sirien píše:
A taky stojí za velký kulový...

I kdyby to byla zcela objektivní pravda a ne jen tvůj názor, stejně o to vůbec nejde. Jde o to, že je to u nás nejznámější a z komerčních zřejmě nejhranější setting. Nemám k Asterionu žádnej nostalgickej vztah, nikdy jsem v něm nehrál a ani mě to nijak zvlášť neláká, ale pokud by to jen trochu šlo tak ho vidím z výše zmíněných důvodů jako jasnou volbu.

sirien píše:
...kosmologie by vyžadovala vytvoření dvou separátních setů pravidel pro dvě dodatečné dimenze a nevím co všechno dalšího...

Kosmologie světa je zcela mimo zájem postav na pátým levlu (Beginner box je pro hraní postav lvl 1-5). Kromě toho, když šly napsat aplikace do DrD a DrD+, napsat něco podobného pro Pathfinder může být jenom snazší a nevěřím, že je to něco co by se nedalo vyřešit odebráním/přidáním/úpravou některých spellů nebo maximálně napsáním nějakýho novýho neoficiálního doplňkovýho povolání (theurg?).
29.1.2012 08:10 - chrochta
Tarie a PF? Siriene, četl jsi poslední vydaný modul k Tarii? Jestli je nějaký svět nekompatibilní s DnD nebo Pathfinderem, tak je to právě Tarie: low-magic, high real middle-age. TADY si na draka/ obra/ kmen orků/ prakticky-cokoli-z Bestiáře fakt nevyrazíš, to už spíš budeš řešit špínu mezi "počestnými" obyvateli (nějaké to nařčení z čarodějnictví + tlupa fanatiků,ze kterých by Boblik měl radost, boje uvnitř cechu o dodavatele surovin a odběratele se skupinami kavkazskojazčných respektive východoslovanskojazyčných mafiánů atd.)

S Asterionem by bylo mnohem míň práce, protože se v něm nepočítá, že by "normální" lidi lezli do Stínového světa, stejně jako "normální" dobrodruhové nebudou potřebovat velké (žádné)znalůosti kosmologie a podobných věci. A různé obludnosti typu beholder či otyugh se dajímnohem lépe vysvětlit.
29.1.2012 08:25 - Noldo2
Asterion je podle mě krásně zpracovaná, ale jinak dost šílená zpatlanina všeho možnýho. A to, že všechny magický bytosti pocházej ze stínového světa, jsem nějak nedával.
29.1.2012 09:46 - Gurney
Noldo2 píše:
Asterion je podle mě krásně zpracovaná, ale jinak dost šílená zpatlanina všeho možnýho

Jako "startovní" svět naprosto ideální. Každý si tam něco vybere.
29.1.2012 10:14 - Vojtěch
Gurney: Tady to bude asi rozebráno lépe, než to svedu já., jinak Golarion je podobneho ražení, kde se snaží obsáhnout co nejvíce žánrů.

Co se Asterionu týče, tak nevím, ale z toho co jsem viděl tak nevidím problém v konverzi. Ti oškliví skřeti by se dali třeba vézt jako Kuwa-Oni z Bestiáře 3. Pathfinder by ale asi vyžadoval trochu víc než překlad, protože v sobě má Golarion vestavěný podobně jako měla 3E Greyhawk, stejně jako se jejich dobrodružství odehrávají v tomto světě. Myslím, ze vydávat takové věci a zároveň říkat hráčům, ze bude asi potřeba pozměnit pár věcí aby to plně zapadlo ve všem co si koupí neni úplně ono (myslím, ze bude dost lidí, co se nechtějí s takovou věcí delat a melo by to vliv na prodejnost).

To je jako bys zkoušel vydat pravidla ve světě Vetřelce a vydal k nim jako setting Stroncium od Kulhánka.
29.1.2012 11:23 - Wild West
Hm, zatím se nevyjasnilo, kolik se toho dá prodat.
Pokud vymyslíte další kupu knížek a textíků, rostou vám náklady na tisk.
Pokud platí úvodní crowenova a Bouchiho téze, že se to nevyplatí, potom se dalšími přídavky finanční katastrofa jen zhorší.

Osobně pokládám za štěpné myšlenky:

Beginners book, protože jednak tím nikoho nevyděsíte, jednak to je tenčí a levnější, a v případě neúspěchu se snáze zdrhne. Je to, mimochodem, podobná strategie, jako dávné DrD 1.0 pro začátečníky.

Alnagova krabice; do bombasticky výtvarně pojaté krabice můžete bez újmy namastit sešitky v daleko lacinějším provedení. A dělá to dojem, že jste toho dostali hodně.

Settingy; další výdaje, další licence, další riziko. Takže resurektnout Asterion nebo něco podobného není vůbec špatný nápad.Náklady se vlastně soustředí opět na tu tiskárnu; autorský honorář je v tomhle případě sranda a překlad odpadá úplně.

A furt to ještě pokládám celé za nereálné, ale nechci být dekonstruktivní.
29.1.2012 11:57 - ShadoWWW
Hlavní nekonzistenci v Asterionu vidím v tom, že nemá klasické fantasy draky. V současné době prochází Asterion revizí, takže je možné, že třeba něco změní. Hledají nové autory a chtějí to teď více provázat s DrD II.

Aplikace pro DrD+ (a i poslední pro DrD) dělali myslím externisté a vychází pouze elektronicky (jsou ke stažení na netu). Takže nulové náklady na tisk už dnes.
29.1.2012 11:58 - Vojtěch
Nepřešel autorský tým Asterionu od DrD jinam?
29.1.2012 12:04 - ShadoWWW
Vojtěch: Pouze změnili vydavatele. Už nevychází pod Altarem, ale pod Mytagem. Respektive přešli, pak zrušili vydání modulu Pro smrt a slávu - vychází nakonec jako série pdf volně ke stažení - a teď v únoru mají v plánu vydat modul Sedmý živel, což je reedice modulu Nemrtví a světlonoši. To bude asi první modul, který pod Mytagem vyjde.
29.1.2012 12:26 - Vojtěch
Aha, já myslel, že měnili i systém. Nicméně netuším jestli by chteli svůj setting propůjčit do Pathfinderu. BTW co Almir :D
29.1.2012 13:20 - sirien
Noldo2 píše:
Asterion je podle mě krásně zpracovaná

Máme o krásném zpracování settingu očividně jiné představy...

Gurney píše:
Jako "startovní" svět naprosto ideální. Každý si tam něco vybere.

Skutečně? Upřímně mě nenapadá jediná věc, která by mě na Asterionu jakkoliv zaujala.
29.1.2012 15:10 - Gurney
sirien píše:
Skutečně? Upřímně mě nenapadá jediná věc, která by mě na Asterionu jakkoliv zaujala.

Jenže pointa není v tom jestli se ti Asterion líbí nebo ne, pointa je v tom napojit případný překlad Pathfinderu na nějaký u nás zavedený setting. Je jasné, že tvoje chutě jsou úplně někde jinde než chutě lidí, který by bylo nutný ke koupi PF přilákat aby se vůbec zaplatil.
29.1.2012 15:50 - sirien
já tim chtěl říct, že na Asterionu neshledávám prakticky nic zajímavého, co by stálo za jakoukoliv pozornost. A jeho zpracování mi přijde sice úchvatně podrobný, ale herně takřka naprosto neužitečný.
Kdyby se prvky toho světa vzaly a naházely se na web jako samostatné články pod heslem "sandbox, take whatever you want", tak by to bylo o něco lepší, ale stejně bys tam jen těžko hledal něco pozornost zasluhujícího nebo zajímavýho.
29.1.2012 16:47 - Vojtěch
Nějak nevím proč resit nějaké propojení Pathfinderu s Asterionem. To už se může rovnou vydat OGL 3E bez debaty
s Paizem a jet si vlastní řadu s potřebnými modifikacemi, pokud se s nimi někdo bude chtít dělat. Když Pathfinder, tak proč polovičatě? Asterion si může, nebo nemusí vydat jeden sešit který bude řešit převod světa do jiného systému (a které potvory používat kde).
29.1.2012 16:57 - noir
Já už vyloženě vidím manažery Paiza, jak nadšením tleskají rukama, když jim někdo bude spojovat jejich zavedenou značku, která momentálně vede trh, s podivnou spatlaninou jménem Asterion. Děcka, prosím trochu toho realistického přístupu...
29.1.2012 17:14 - Wild West
Pokud žádáš realismus, debata měla chcípnout na první straně. Realistický byl jen můj první příspěvek; dál se snažím nekazit cizí bábovičky.

Kdybych byl autor generického systému, bylo by mi jedno, k čemu ho hráči užívají. Pokud to Paizo vidí jinak a bude mít velké požadavky, stejně to chcípne.
3.2.2012 07:38 - Dalcor
Za mě:
Beginner Box
Core Rulebook
Game Mastery Guide
Bestiary 1
Advanced Players Guide

Ve druhé vlně
Inner Sea World Guide
Ultimate Combat
Ultimate Magic
Bestiary 1 a Bestiary 2
3.2.2012 07:41 - Dalcor
De Facto Paizo nemůže zakázat vydání Asterionu v PFRPG, poněvadž tvůrci Asterionu můžou použít OGL. Ale Asterion snad neee. Spíše Midgard (Steampunk, jiný vydavatel, menší náklady, steampunkový nádech).

Jo a ještě mě napadla jedna věc nepaizáckou věc jmoénem Book of River Nations
8.2.2012 13:25 - ShadoWWW
V květnu vychází další krabicovka - Bestiary Box. Vypadá velmi zajímavě a podle mě další kandidát na přeložení. Jsem taky zvědavý, jak vyzní tento produkt ve srovnání s připravovaným bestiářem pro DrD II.
8.2.2012 13:37 - noir
Bude v něm želva? Jestli ne, tak bude trapný. A jestli v něm nebude rys, tak bude supertrapný.
8.2.2012 13:51 - Merlin
hroch!
8.2.2012 13:58 - sirien
Mainská mývalí kočka :/
8.2.2012 14:08 - Vojtěch
Bestiary box je statů prostý - je to balík tokenů potvor z Bestiáře 1, takže s Bestiářem k DrD II nějak nebude co srovnávat...
8.2.2012 14:10 - sirien
Vojtěch píše:
s Bestiářem k DrD II nějak nebude co srovnávat

To je otázka. Je v Bestiáři jedna popis, případně v Bestiary box token pro Mainskou mývalí kočku? Protože jestli jo, tak má DrDII bestiář nasazenou hodně vysokou laťku.
8.2.2012 14:32 - Vojtěch
Tak jestli tam bude všechno z Bestiary 1, tak tam bude tohle a výhoda je, že to je všechno zdarma na netu.

A co se mívalí kočky týče, tak cat + advanced and/or giant simple template for the win!
8.2.2012 14:37 - ShadoWWW
Vojtěch: Myslel jsem, že tam budou i staty, ale máš pravdu. Budou tam jen papírové figurky. Pro nestvůry z Bestiary 1.

Mělo by být dostupné i PDFko. Takže pro někoho alternativa, že si je sám vytiskne a sežene ty plastové podstavce (jako byly např. v českém vydání Talismanu nebo posledním českém vydání Battletechu).
8.2.2012 14:52 - Vojtěch
Mno, popravdě řečeno, to už bych mohl taky sáhnout po paper minis :)
8.2.2012 16:19 - alef0
Ale to bude totálne iný produkt: to bude "len" 250+ kartónových obrázkov, ktoré si rozstriháte a založíte do podstavca, to všetko za 850 Kč. Meganápad inak s tými paper minis, jak že to nikoho predtým nenapadlo?

DrD2 beštiár bude primárne o texte, s menším počtom príšer (tých 60?) a nejasnú cenu.
8.2.2012 16:47 - Vojtěch
alef0: to už jsem jaksi psal.

Jinak budou to jakoby figurky z tvrdého kartonu s podstavci tak aby stály na mapě. Hráči se dožadovali dalšího nášupu, protože v beginner boxu byly a zjevně se líbily.

Oproti tomu paper minis jsou skládací vystřihovánky o rozměrech na D&D mapu. A jsou tam zpravidla veškeré potvory, co se potřebují na celé dobrodružství, ke ketrému vyšly.
8.2.2012 17:31 - alef0
Ah tak nuansy mi ušli. Jo, máš pravdu.
8.2.2012 20:54 -
alef0 píše:
Ale to bude totálne iný produkt: to bude "len" 250+ kartónových obrázkov, ktoré si rozstriháte a založíte do podstavca, to všetko za 850 Kč. Meganápad inak s tými paper minis, jak že to nikoho predtým nenapadlo?

DrD2 beštiár bude primárne o texte, s menším počtom príšer (tých 60?) a nejasnú kvalitou.
8.2.2012 22:01 - alef0
Sirien, si to ty, môj drahý?
8.2.2012 22:01 - Vojtěch
Nuansy jsou asi takové, jako rozdíl kartonových žetonků z Monster Vault a plastových figurek. Je dobré to zdůraznit, protože člověk který by je zaměnil by asi nebyl zrovna nadšený.
8.2.2012 22:36 - sirien
alef0 píše:
Sirien, si to ty, môj drahý?

a) mám autologin
b) tu máme featuru umožňující si retrospektivně přivlastnit post, pokud Tě to omylem odhlásí a pokud si toho všimneš dřív než někdo napíše nějakej další
c) i kdybych si toho nevšim hnedka, tak bych zaregistroval že mě Kostka odlogovala (člověk si toho většinou všimne) a u postu je beztak možné změnit v případě potřeby ID odesilatele, takže lze "anon" snadno přepsat na "sirien"

pokud se dobře pamatuju, patří k mým dobrým zvykům se pod posty podepisovat. I když se do někoho navážim. Zejména pokud se do někoho navážim, anonymně to neni ta správná sranda.

(ne nejsem; tohle dělá "haha", to není Tvá kravička, to je sirien - budeš muset hledat dál ;) )
15.2.2012 13:21 - ShadoWWW
Tak podle recenzí to vypadá, že závěr (závěrečný souboj) tažení Jade Regent se moc nepovedl. :-/ (Poslední dobrodružství má hodnocení 3/6.) Ale v dalším tažení Skull & Shackles zamíříme na širé moře mezi piráty! První dobordružství vyjde v dubnu. Už se těším! :-)
15.2.2012 13:35 - Vojtěch
3/5 z jednoho hodnocení... počkal bych až jich bude víc.
17.2.2012 13:26 - brundibar
Jen pro zajímavost jak by šlo taky zajistit finance na překlad Pathfindera a další projekty (i když nepochybuji, že to Bouchi a další jistě sledují).

diskuze na RPGF
diskuze na D20
30.5.2012 21:37 -
Nějaký další vývoj?
30.5.2012 23:35 - fox666111
Pathfinder v češtině? To bych klidně bral. Zpřístupnilo by se to kamarádům, ale ne, že to bude jako překlad pravidel 8. edice Warhammeru.
4.7.2012 16:03 - ShadoWWW
Neboť se opět o něco přiblížila možnost vydání Pathfindera v češtině (než se možná ztratí v nedohlednu), je třeba pohnout diskuzi trochu dále.

Jako první (a snad ne jako poslední) vyjde nejspíš Beginner's Box (dále BB). Nebudeme si nic nalhávat, cena licence + výrobní náklady nejsou zanedbatelné a počet potenciálních kupců jakékoliv hry na hrdiny je velmi nízký. Mám tedy dva dotazy:

1) Jakou nejvyšší cenu byste byli ochotni zaplatit za překlad BB?
2) Jaký způsob propagace by byl podle vás nejlepší, aby se o hře (překladu) dozvědělo co nejvíce lidí?

edit: 3) Kolik byste byli ochotni zaplatit za Core book?

Doufám, že se do diskuze zapojí co nejvíce lidí.
4.7.2012 16:12 - crowen
1) +- 30 euro
2) opakovana celostrankova reklama v hernych casopisoch typu level, score atd (netusim, co teraz vychadza), dalej Pevnost, Ikarie, weby ako fantasyplanet.cz, fantasya.cz kde su clanky a maju vysoku citanost, chodit na vsetky mozne cony a robit predvadzacie hry
4.7.2012 16:13 - Merlin
1)Za klasický core book bych byl ochoten dát kolem 1000. Za BB pochopitelně míň :)
4.7.2012 16:16 - ShadoWWW
OK. Speciálně kvůli Merlinovi:
3) Kolik byste byli ochotni zaplatit za Core book?

P.S. A teď Merline jasně odpověz na 1. otázku. :-)
4.7.2012 16:17 - crowen
merlin, US verzia s ovela vacsim nakladom a nulovymi vydavkami na preklad stoji cca 35usd, co je podla prepoctu nieco cez 700czk. K tejto sume sa ceske vydanie podla mna velmi nepriblizi.
4.7.2012 16:20 - hadrian
1) osobně do 1500,- ale je mi jasné, že to bude kolem 2000,-.

2a) Určitě kontaktovat časopisy jako Pevnost, ABC a Ikarie k(SCORE a LEVEL jak je psáno výše také) kvůli promu a to ne jeden článek a hotovo - ale pěkně upoutávka malým článkem dopředu, potom velký článek se spoustou obrázkuů a správně zařízeným entuziazmem redaktora (nic tak nepotopí produkt jako špatně psané promo) a nakonec recenze. Tohle upoutá nejen "pařany" ale i lidi zajímající se o sci-fi a fantasy celkově a to je ten správný potenciální trh.
2b) Taky sou bloky pořadů pro děti v televizi - stejně většina seriálů pro ně je o mutantech, pokémonech, gormitech a jiných potvorácích - orientovat se na ty pro věkovou skupinu 8 a víc a kde funguje něco jako "moderátor" - aby jim pěkně povyprávěl jak tohle je zrovna nejvíc free, cool a in (a kdo to má, tak je tudíž špica Frikulín).
2c)Dál samozřejmě komunity na netu bombardovat články - nejlíp s odkazy právě na ty časopisy výše.

No a pokud by dali tohle všechno, tak by šlo vycukat i Altar - možná... ;-)

Body 2a a 2b jsou asi nejdražší a 2c sice nejlevnější, ale nezajistí dostatek kupců...

EDIT:
3) Za CORE BOOK tak těch 700,-.
4.7.2012 16:23 - crowen
Zautocit na skautikov s novym bobrikom za 100 odohratych PF sedeni pre mladsich clenov :-)
4.7.2012 16:26 - hadrian
Ty si z toho crowene děláš prču, ale ono to tak funguje nejlíp - "Tati/Mami, viděl sem v telce, jak zrovna tohle je teď úplně nejvíc megahustokrutopřísný a musím to mít, jinak budu out!" ;)
Vlastně nejlepší systém, jak donutit cálovat skupinu která vůbec není cílová a nekoupila by to.
4.7.2012 16:30 - crowen
hadrian: ani nie, velmi dobre viem, ako to funguje, lebo som otcom 2 deti :-)
4.7.2012 16:54 - Colombo
osobně mě BB vůbec nezajímá.
4.7.2012 17:05 - chrochta
ad 1: Nejsem nejlepším vzorkem, protože bych koupil automaticky. Jinak do 1500,- Kč? Míra ochoty cálovat bude dost záležet na propagaci.

ad 2: Internet, rádio (večer stále ještě běží Domino). Televize by byla asi sakra drahá. Časopisy včetně těch zaměřených na mládež (skautíky :)) - v ABC klidně třeba skoro-monotematické číslo, záleželo by ale i na obsahu článků a rozhovorů ("Je to univerzální systém, se kterým sin můžete zahrát skoro cokoliod Pána prstenů a Barbara Conana přes doplňte oblíbené scifi po verneovky a Indiana Jonese") a míře plánované podpory od Altaru - pokud slíbíte krabici našlapanou mapkami realistických staveb s popisem a obrázky plus další historické zajímavosti, mohlo by to zaujmout o trochu jinou skupinu než jen přívržence dobrodružství a fantastiky.
4.7.2012 20:26 - Vojtěch
Neslibovat, co v bedně není.
4.7.2012 21:11 - Night of Triumphator
Všechno už tu určitě padlo, ale já si myslím, že rodiče tak nějak nebudou příliš ochotní investovat do knihy za 1500,-. Podle mě totiž stále nejsou rpg příliš známé narozdl od třeba deskovek (které v poslední době zažili docela boom). Propagace bude klíčová. Naopak beginer box má podle mě potenciál se chytnout. Šance u obou se zvyšují pokud se je podaří dostat i mimo speciálky. Otázkou dále zůstává kolik hráčů co začnou s beginer boxem bude ochotno zakoupit i core book a neřeknou si, že na občasné hraní jim BB stačí.

Co se ceny týká viděl bych to na 1000,- za BB (+ něco málo přes) - dost materiálu se překládat nemusí (žetonky, mapy, kostky). CoreBook mi přijde rozumné ještě za nějakých 1500. Část potenciálních zákazníku možná odadí investice do další knihy - Bestiary. Osobně by mi nevadilo dát za knihu i 2000 (byť vlastním originál) pokud by to pohnalo celý projekt dopředu.

Pravděpodobně ale nejsem nejlepší vzorek pro tento průzkum. Nemusím nikoho živit (děti, psům najíst dám :-) ) a tak v podstatě nemám představu kolik financí rodič investuje do ratolesti aniž by tím nějak zatížil rodinný rozpočet.
4.7.2012 21:48 - Vojtěch
BB bude muset být srovnatelný cenově s deskovkami jako call of cthulhu IMO, takže 1000 CZK asi moc přesahovat nemůže.
5.7.2012 00:23 - Merlin
shadow: no jo..furt..já jsem těžkej vzorek, já v těhle případech na finance moc nehledím :) takže bych si BB koupil tak do toho litru stejně :)
5.7.2012 07:50 - Jarik
Mozna to nekoho prekvapi.
Ale jednim ze zakladnich kamenu distribudce a reklamy je "MIT TU KRABICI NA PRODEJNIM STOLE".
Neboli... at neni u prodejce zastrcena mezi DrD, ale .. at je pekne na ocich.
Za tohle se bezne u prodejcu plati, ale oplati se to.

Moje predstava je kolem 1000,- u predplatitelu. a do 1500 u bezneho prodeje.
Skoordinovat s tim, aby v tu chvili byl v prodeji jiz i nejaky doplnkovy material zamereny na danou hru (Mapky pro PF od Paiza, figurky, apod.). At uz si to nemusi nikde na netu objednavat, ale at to maji pri tom.

O propagaci na Gameconu apod. nemluvim, ta je samozrejmosti.
5.7.2012 18:30 - Gurney
1) Vzhledem k ceně deskovek jako Arkham Horror bych za BB 1500 dal, ten box se mi líbí, zjednodušenej Pathfinder uvnitř jakž takž taky, spousta cool věcí jako celobarevná mapa a tak. BB má podle mého dobrou šanci zaujmout.

2) Necítím se kompetentní odpovědět a popravdě si nemyslím, že by se ti tady dostalo víc než obecných tipů, řešil bych to s někým kdo se zabývá propagací deskovek.

3) Za Core bych dal tak 1200-1400 max, ale spíš až časem, po vydání BB. Může se to zdát málo (a jako takové "možná"), ale je to pro mě spíš sběratelská záležitost a jsem ochoten dělat českému prostředí charitu jen do omezené míry.
5.7.2012 21:27 - OzzKar
Vlastním originály a co hrajou cizáčtí parchanti co neuměj angličansky mi je šumáák. V praxi to znamená, že pokud se zveřejní nějaký účet tak budu posílat přízpěvky 1kč (tj. záporné vzhledem k poplatkům za přízpěvek). bwa hwa hwa
6.7.2012 07:38 - Vojtěch
Otázka taky je, jestli by za ten box 1500 vypláznul člověk, co neví, oč jde. My tady zhruba víme co čekat a taky máme tedy za to, za se vyplatí ty peníze investovat. Co ale člověk veci neznalý? Ono DrD bylo dobrým vstupním produktem taky proto, že zakoupit PPZ nebyla nijak vážná investice, ale jinak si lidi asi spíš koupí Kouzlem a Mečem. Budou pak i další, kteří budou chtít složitější pravidla?
6.7.2012 11:17 - ashok
1) 1 200 Kč
2) krom toho, co tady už bylo zmíněno - zkusil bych oslovit různé DDM (junaky apod.), ve kterých fungují kroužky her na hrdiny nebo deskovek s jedním propagačním výtiskem. Reklamu za vás udělají jiní a počet potencionálních kupců by mohl být velmi zajímavý.
3) 1 300 Kč
9.7.2012 10:22 - alef0
Keď printová americká stojí $35, česká nebude pod 35€, čiže okolo 1000 Kč.
9.7.2012 11:49 - Deputy
1) 999,- max
3) 1,- za stránku (1200,- při 600 stranách)
9.7.2012 12:44 - Thorar
1) max 1000kč
3) max 1200kč

To jsou ceny které bych akceptoval, ale nekoupil bych si to protože core book (PF hraju) už mám a BB mě nijak neoslovilo. Je to jen nástřel ceny co bych dal, kdybych o to měl zájem.
13.7.2012 01:13 - Shako
Hodnoceno z pohledu deskovek:

1) V porovnani s ostanimmi produkty z deskovek jako DnD board game, Akrham horror, Doom atp. Bych ocekaval cenu tak 900-1600kc (v ofiko obchodech klidne i 2500kc), dle mnozstvi materialu uvnitr. Aktualne se mi nechce hledat, co v tom je a v poslednich par postech jsem nenasel, co presne to obsahuje. Pokud by to vazne vyslo cesky, urcite bych nakup zvazil.

2) Rozhodne bych to zkusil protlacit do obchodu s deskovkama, ktere uz ted maji solidni vyber americke produkce deskovek (velka bedna, cool obrazky, spousta figurek, zetonku, tuny pravidel...) - jak kamene obchody, tak eshopy. Tam chodi lidi, kterym se libi tendle styl her a ktere by treba i rpg mohl zaujmout. Urcite aspon nekteri z nich hraji kdysi dracak, takze aspon trosku tusi o co jde. A rozhodne pro tydle lidi neni problem dat par tisic za solidni hru, pokud to bude vypadat na zajimavou hru.

3) Podobne jako u 1. Nevim, co tam presne je, takze muzu spis jen tipovat v jakem cenovem rozsahu by mi to prislo prijatelne. Tim nerikam, ze bych si to koupil.
13.7.2012 05:38 - nigh of triumphator
ja jsem taky patfindera poznal az z nejakeho propagacniho videa na youtube. vypadal dobre tak jsem do toho sel. mozna si to same rekli mladsi hraci, ale odradila je anglictina.
13.7.2012 06:34 - Vojtěch
Box obsahuje DMovu příručku (s ne úplně malým bestiářem) a zjednodušená pravidla pro hráče do lvl 5 (Ftr, Wis, Rog, Clr). Základní sadu kostek (obyčejné oranžové), Skládací mapu (z jedné strany jakoby písek s čtvercovou síti, z druhé dungeon) na tvrdém papíře (moc to nechce držet rozložené, ale je to omyvatelné). Rozkládací osobní deníky čtyř vzorových postav včetně obrázků, historie a stručné charakteristiky povolání (A3 formát - jakoby uprostřed je A4 deník a kolem po stranách rady, vysvětlivky a odkazy na pravidla pro snazší orientaci). Taky tam jsou kartonové figurky s podstavci pro všechny potvory, co jsou v boxu a všechna povolání a rasy (trpaslík, elf a člověk). Všechno barevné.

Tady můžeš shlédnout, jak to vypadá
16.7.2012 10:52 - Fox666111
1) Jakou nejvyšší cenu byste byli ochotni zaplatit za překlad BB?
Nekoupím. Jen do 5. úrovně naší skupině přijde málo

2) Jaký způsob propagace by byl podle vás nejlepší, aby se o hře (překladu) dozvědělo co nejvíce lidí?
Do obchodů jako je černý rytíř, Mephit atd. Zdůraznit tam někam, že je to česká verze. O zbytek propagace se postarají hráči a GM.

3) Kolik byste byli ochotni zaplatit za Core book?
1500,-
25.2.2013 23:56 - Fox666111
Tak to tu nějak umlklo. Rozjel jsem hru s další skupinkou a máme problém s neangličtináři. Bude se tedy něco překládat, nebo jak? Klidně bych taky pomohl s překladem.
26.2.2013 04:27 - sirien
Bohužel to vypadá, že ne. Projekt překladu PF je momentálně ve stavu, který se někdy označuje jako "pozastavený" nebo "odložený".

ShadoWWW teď dodělává MM, já jsem se teď také zaměřil na jeden jiný překlad se kterým mám nějaké plány (realističtější než vydání PF).

můžeš ale zkusit aktivovat vlastní iniciativu v tomto směru :)
26.2.2013 05:45 - chrochta
Základní pravidla jsou částečně (možná chybí kouzla) přeložená a u Shadowwwa. Že by někdo překládal Bestiář netuším.
26.2.2013 09:01 - fox666111
Máte to v počítači ve formátu pdf? A pokud jsou částečně přeložená, tak nejsou přeložená celá. A předpokládám, že asi ani nebudou. Nemáš náhodou kontakt na Shadowwwa, aby mi to poslal? Díky moc.
26.2.2013 10:32 - Nachtrose
fox666111 píše:
Nemáš náhodou kontakt na Shadowwwa, aby mi to poslal?


Zkus PM tady na kostce.
26.2.2013 15:04 - chrochta
Nepřekládal jsem kouzla, na to se (k mé nemalé úlevě) nabídl jiný snaživec. Shadowwwovi se dá napsat tak, jak radí Nachtrose. V počítači to sice mám, ale stejně se zkus zeptat nejdříve Shadowwwa - dělá vynikající grafiku.
26.2.2013 15:21 - sirien
fox666111 píše:
Nemáš náhodou kontakt na Shadowwwa, aby mi to poslal

Použít "ShadoWWW:" někde v postu může fungovat :)

Případně se regulerně přihlaš/vytvoř si účet a přihlaš (trvá to 20 vteřin a všechny údaje jsou využity jen k systémovým účelům) - zpřístupníš si tím možnost využívat osobní zprávy přímo v rámci Kostky, takže stačí nějakou poslat ShadoWWWovi.
30.9.2013 19:35 - Derthiel
Zdravím, bylo mi řečeno, že bych měl kontaktovat lidi na této diskuzi (konkrétně ShadoWWW, chrochta) a to z toho důvodu abychom dodrželi jisté názvosloví které již vytvořili lidé překládací Pathfinder RPG. Jde o to, že plánuju překlad hry "Pathfinder adventure card game". Také my bylo sděleno, že prý možná aji nějáké lidi z http://pathfinder.aragorn.cz/wiki/topic/1
(řešíme tuto záležitost na této diskuzi http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/pathfinder-adventure-card-game-rise-of-the-runelords-base-set-3639/diskuse/cestina-7372/)
Děkuju za jakoukoliv odpověď a kontakt.
Můj kontakt: email: Derthiel@seznam.cz, icq 400706093, skype Derthiel666

Matouš Friedel
1.10.2013 22:39 - Alnag
Derethiel: Nejlépe je asi vyjít z překladového klíče (primárně pro DnD 3e, která je základem pro Pathfinder). Ten najdeš zde: http://www.d20.cz/klic/
9.10.2013 15:29 - Derthiel
Je možné si tento klíč stáhnout v PDF aby bylo jednodužší hledání slovíček než procházet všech 118 stránek DnD3e klíče?
9.10.2013 15:45 - Alnag
Derethiel: V patičce klíče je možnost exportovat do CSV (tedy i do Excelu).

EDIT: Jen bacha, že třeba nestvůry jsou zvlášť.
15.10.2013 11:07 - Arcillion
Zdravim. S kamarádem zakládáme fanouškovské stránky pro Pathfinder RPG. Tvoříme tam českou wiki, píšou se nové příběhy, plánujeme překlady (hlavně sjednocení klíče) apod. s tim, že usilujeme o následnou oficiální registraci do Pathfinder Society. Zatim spolupracujem s Mephitem co se propagace týče. Nechtěl byste nám s tím někdo vypomoct? Sme na to jen dva, ale máme dost nadšení. Je to práce bez peněz, čistě z lásky k věci. Tak kdybyste si někdo řekl, že vám to za to stojí, rádi vás uvítáme :) Díky. Kontaktujte mě kdyžtak na janus.a@centrum.cz

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.34092307090759 secREMOTE_IP: 54.81.33.119