Produkty

Colombo
23.8.2010 20:39
Pathfinder CZ
Bylo by dost lidí? Byl by altar ochoten a schopen do toho jít? A je to vůbec uskutečnitelné?
Vše o tomto možném projektu.
Začalo to v Diskusi o DrD 2
táá dýý dáá dýý dá píše:
tak proc nevydat cesky preklad Pathfinderu. Nevyslo by to levneji nez DnD?

alef0 píše:
To je dobrá otázka! Aká by bola koncová cena? Plnofarebná 600 stranová nemecká mutácia základnej príručky stojí 50 eúr (1200 CZK).

Bouchi píše:
Velmi hruby odhad mi dal priblizne tutez cenu pro ceskou mutaci (respektive o neco vyssi, protoze odhad jsem delal pro paperback, hardback je drazsi na vyrobu, tedy i na prodej.) Ale do toho by Altar nesel, protoze jen naklady na tisk by byly pres pul milionu, takove rezervy fakt nemame a banka na takovy projekt ani nahodou nepujci.
28.1.2012 22:52 - sirien
Jedno dobrodružství Ti dá první session, setting Ti dá materiál na celou úvodní kroniku. Kromě toho poskytuje hezkej background ke kterýmu se pak daj dělat dílčí dobrodružství, který sou mnohem snáz pospojovatelný.
Zároveň to je inspirační zdroj.
Hard cover příručka na křídovym papíře se spoustou hezkejch obrázků co je plná fluffovejch popisů vypadá dobře v knihkupectví (=hej, tohle je produkt ke kterýmu děláme fakt hustý a nápaditý věci a ke kterýmu se vyplatí tvořit i dodatečnej materiál, bez kterého by se mnoho hráčů obešlo ~ osobně musim říct že kdyby marketing DrD (DrDo) stál mnohem víc na Tarii a kdyby byla Taria ještě o něco víc podporovaná (nějaké knížky z prostředí, povídky, pravidelnej web support...) tak by na mě i DrD jako takový působilo mnohem líp).

Právě tim že je Pathfinder totálně generic by nebylo od věci k němu nabídnout i nějakej ten setting. Zvlášť když se vybere nějakej hustej (zvlášť když se vezme nějakej kterej je populární a tudíž má k sobě hromady dalšího materiálu, např. opět knížky, komiksy, povídky... nebo nějakej, kterej je prostě hustej - nejspíš by to chtělo něco obecně přístupnějšího, ale přiznejme si, everything is better with pirates - vem hru která je sama o sobě dobrá a dodej k ní něco co je fakt brutální a bez ohledu na to jak dobrá je ta hra, s tím settingem bude pro spoustu lidí ještě lepší. Planescape. Spelljammer...)

Když vezmeš setting co má knížky a další, můžeš nalákat lidi co maj rádi ty knížky (což ostatně byla původní politika kvůli které vznikly Dragonlance Chronicles, mimochodem).
28.1.2012 23:13 - Vojtěch
Gurney: Beginner box má jen základní 4 classy s pár vybranými mořnostmi, méně featů, kouzel, domén atd. Taky chybí některé mechaniky, jako Attack of Opportunity, manévry.

Co se settingu týče, tak Pathfinder si jede vlastní, který by samozřejmě měl tu výhodu, že by se dal možná získat pod setejnou licencí (a taky je to směska, takže si v něm dost lidí najde to své). A má už i nějaké ty příběhy...
29.1.2012 00:36 - Gurney
Vojtěch píše:
Taky chybí některé mechaniky, jako Attack of Opportunity, manévry.

Právě to mě zajímá. Nemohl bys to rozvést nebo odkázat na nějaký článek?

Setting: Stále mi nepřijde užitečné překládat a vydávat v ČR naprosto neznámý generic fantasy setting typu Golarion, jak tady okamžitě všichni navrhovali. Nějaká aplikace Pathfinderu pro u nás v povědomí hráčů mnohem zažitější Asterion* (ke kterému navíc už i nějaké ty knihy vyšly) mi přijde jako varinata s mnohem lepším poměrem cena/výkon.
29.1.2012 00:42 - ShadoWWW
Vojtěch: Ještě je k volnému stažení barbar jako 5. povolání BB.

Zatímco WotC je mistrem v tvorbě mechanik, tak Paizo je mistrem fluffu. Proto jsou u PF nejvíce ceněné dobrodružství a settingy.

EDIT: Osobně si ale taky nejsem jistý, nakolik by měl další setting v Česku úspěch. Ideálka by byly spíš aplikace na již existující světy, ale otázka je opět licence. Myslím, že spíš než setting by mohl mít větší úspěch Adventure Path. No, kdyby se ukazovalo, že se vyplatí vydat třeba jen Core (mimo BB), tak by se tu aspoň otvíral prostor pro fanouškovské překlady.
29.1.2012 01:03 - Sparkle
Šla bych do Asterionu, to je u nás zažitý.
29.1.2012 01:22 - sirien
Sparkle píše:
Šla bych do Asterionu, to je u nás zažitý.

A taky stojí za velký kulový a bylo by s nim práce jak svině, protože jeho kosmologie by vyžadovala vytvoření dvou separátních setů pravidel pro dvě dodatečné dimenze a nevím co všechno dalšího.
Když už tak bych šel do té Tarie. Mnohem zajímavější produkt, mnohem lepší poměr kvantity práce vůči kvalitě výstupu
29.1.2012 02:00 - Gurney
sirien píše:
A taky stojí za velký kulový...

I kdyby to byla zcela objektivní pravda a ne jen tvůj názor, stejně o to vůbec nejde. Jde o to, že je to u nás nejznámější a z komerčních zřejmě nejhranější setting. Nemám k Asterionu žádnej nostalgickej vztah, nikdy jsem v něm nehrál a ani mě to nijak zvlášť neláká, ale pokud by to jen trochu šlo tak ho vidím z výše zmíněných důvodů jako jasnou volbu.

sirien píše:
...kosmologie by vyžadovala vytvoření dvou separátních setů pravidel pro dvě dodatečné dimenze a nevím co všechno dalšího...

Kosmologie světa je zcela mimo zájem postav na pátým levlu (Beginner box je pro hraní postav lvl 1-5). Kromě toho, když šly napsat aplikace do DrD a DrD+, napsat něco podobného pro Pathfinder může být jenom snazší a nevěřím, že je to něco co by se nedalo vyřešit odebráním/přidáním/úpravou některých spellů nebo maximálně napsáním nějakýho novýho neoficiálního doplňkovýho povolání (theurg?).
29.1.2012 08:10 - chrochta
Tarie a PF? Siriene, četl jsi poslední vydaný modul k Tarii? Jestli je nějaký svět nekompatibilní s DnD nebo Pathfinderem, tak je to právě Tarie: low-magic, high real middle-age. TADY si na draka/ obra/ kmen orků/ prakticky-cokoli-z Bestiáře fakt nevyrazíš, to už spíš budeš řešit špínu mezi "počestnými" obyvateli (nějaké to nařčení z čarodějnictví + tlupa fanatiků,ze kterých by Boblik měl radost, boje uvnitř cechu o dodavatele surovin a odběratele se skupinami kavkazskojazčných respektive východoslovanskojazyčných mafiánů atd.)

S Asterionem by bylo mnohem míň práce, protože se v něm nepočítá, že by "normální" lidi lezli do Stínového světa, stejně jako "normální" dobrodruhové nebudou potřebovat velké (žádné)znalůosti kosmologie a podobných věci. A různé obludnosti typu beholder či otyugh se dajímnohem lépe vysvětlit.
29.1.2012 08:25 - Noldo2
Asterion je podle mě krásně zpracovaná, ale jinak dost šílená zpatlanina všeho možnýho. A to, že všechny magický bytosti pocházej ze stínového světa, jsem nějak nedával.
29.1.2012 09:46 - Gurney
Noldo2 píše:
Asterion je podle mě krásně zpracovaná, ale jinak dost šílená zpatlanina všeho možnýho

Jako "startovní" svět naprosto ideální. Každý si tam něco vybere.
29.1.2012 10:14 - Vojtěch
Gurney: Tady to bude asi rozebráno lépe, než to svedu já., jinak Golarion je podobneho ražení, kde se snaží obsáhnout co nejvíce žánrů.

Co se Asterionu týče, tak nevím, ale z toho co jsem viděl tak nevidím problém v konverzi. Ti oškliví skřeti by se dali třeba vézt jako Kuwa-Oni z Bestiáře 3. Pathfinder by ale asi vyžadoval trochu víc než překlad, protože v sobě má Golarion vestavěný podobně jako měla 3E Greyhawk, stejně jako se jejich dobrodružství odehrávají v tomto světě. Myslím, ze vydávat takové věci a zároveň říkat hráčům, ze bude asi potřeba pozměnit pár věcí aby to plně zapadlo ve všem co si koupí neni úplně ono (myslím, ze bude dost lidí, co se nechtějí s takovou věcí delat a melo by to vliv na prodejnost).

To je jako bys zkoušel vydat pravidla ve světě Vetřelce a vydal k nim jako setting Stroncium od Kulhánka.
29.1.2012 11:23 - Wild West
Hm, zatím se nevyjasnilo, kolik se toho dá prodat.
Pokud vymyslíte další kupu knížek a textíků, rostou vám náklady na tisk.
Pokud platí úvodní crowenova a Bouchiho téze, že se to nevyplatí, potom se dalšími přídavky finanční katastrofa jen zhorší.

Osobně pokládám za štěpné myšlenky:

Beginners book, protože jednak tím nikoho nevyděsíte, jednak to je tenčí a levnější, a v případě neúspěchu se snáze zdrhne. Je to, mimochodem, podobná strategie, jako dávné DrD 1.0 pro začátečníky.

Alnagova krabice; do bombasticky výtvarně pojaté krabice můžete bez újmy namastit sešitky v daleko lacinějším provedení. A dělá to dojem, že jste toho dostali hodně.

Settingy; další výdaje, další licence, další riziko. Takže resurektnout Asterion nebo něco podobného není vůbec špatný nápad.Náklady se vlastně soustředí opět na tu tiskárnu; autorský honorář je v tomhle případě sranda a překlad odpadá úplně.

A furt to ještě pokládám celé za nereálné, ale nechci být dekonstruktivní.
29.1.2012 11:57 - ShadoWWW
Hlavní nekonzistenci v Asterionu vidím v tom, že nemá klasické fantasy draky. V současné době prochází Asterion revizí, takže je možné, že třeba něco změní. Hledají nové autory a chtějí to teď více provázat s DrD II.

Aplikace pro DrD+ (a i poslední pro DrD) dělali myslím externisté a vychází pouze elektronicky (jsou ke stažení na netu). Takže nulové náklady na tisk už dnes.
29.1.2012 11:58 - Vojtěch
Nepřešel autorský tým Asterionu od DrD jinam?
29.1.2012 12:04 - ShadoWWW
Vojtěch: Pouze změnili vydavatele. Už nevychází pod Altarem, ale pod Mytagem. Respektive přešli, pak zrušili vydání modulu Pro smrt a slávu - vychází nakonec jako série pdf volně ke stažení - a teď v únoru mají v plánu vydat modul Sedmý živel, což je reedice modulu Nemrtví a světlonoši. To bude asi první modul, který pod Mytagem vyjde.
29.1.2012 12:26 - Vojtěch
Aha, já myslel, že měnili i systém. Nicméně netuším jestli by chteli svůj setting propůjčit do Pathfinderu. BTW co Almir :D
29.1.2012 13:20 - sirien
Noldo2 píše:
Asterion je podle mě krásně zpracovaná

Máme o krásném zpracování settingu očividně jiné představy...

Gurney píše:
Jako "startovní" svět naprosto ideální. Každý si tam něco vybere.

Skutečně? Upřímně mě nenapadá jediná věc, která by mě na Asterionu jakkoliv zaujala.
29.1.2012 15:10 - Gurney
sirien píše:
Skutečně? Upřímně mě nenapadá jediná věc, která by mě na Asterionu jakkoliv zaujala.

Jenže pointa není v tom jestli se ti Asterion líbí nebo ne, pointa je v tom napojit případný překlad Pathfinderu na nějaký u nás zavedený setting. Je jasné, že tvoje chutě jsou úplně někde jinde než chutě lidí, který by bylo nutný ke koupi PF přilákat aby se vůbec zaplatil.
29.1.2012 15:50 - sirien
já tim chtěl říct, že na Asterionu neshledávám prakticky nic zajímavého, co by stálo za jakoukoliv pozornost. A jeho zpracování mi přijde sice úchvatně podrobný, ale herně takřka naprosto neužitečný.
Kdyby se prvky toho světa vzaly a naházely se na web jako samostatné články pod heslem "sandbox, take whatever you want", tak by to bylo o něco lepší, ale stejně bys tam jen těžko hledal něco pozornost zasluhujícího nebo zajímavýho.
29.1.2012 16:47 - Vojtěch
Nějak nevím proč resit nějaké propojení Pathfinderu s Asterionem. To už se může rovnou vydat OGL 3E bez debaty
s Paizem a jet si vlastní řadu s potřebnými modifikacemi, pokud se s nimi někdo bude chtít dělat. Když Pathfinder, tak proč polovičatě? Asterion si může, nebo nemusí vydat jeden sešit který bude řešit převod světa do jiného systému (a které potvory používat kde).

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.078758955001831 secREMOTE_IP: 35.173.233.176