Produkty

Colombo
23.8.2010 20:39
Pathfinder CZ
Bylo by dost lidí? Byl by altar ochoten a schopen do toho jít? A je to vůbec uskutečnitelné?
Vše o tomto možném projektu.
Začalo to v Diskusi o DrD 2
táá dýý dáá dýý dá píše:
tak proc nevydat cesky preklad Pathfinderu. Nevyslo by to levneji nez DnD?

alef0 píše:
To je dobrá otázka! Aká by bola koncová cena? Plnofarebná 600 stranová nemecká mutácia základnej príručky stojí 50 eúr (1200 CZK).

Bouchi píše:
Velmi hruby odhad mi dal priblizne tutez cenu pro ceskou mutaci (respektive o neco vyssi, protoze odhad jsem delal pro paperback, hardback je drazsi na vyrobu, tedy i na prodej.) Ale do toho by Altar nesel, protoze jen naklady na tisk by byly pres pul milionu, takove rezervy fakt nemame a banka na takovy projekt ani nahodou nepujci.
27.1.2012 23:37 - noir
Bouchi: Nevíš-li, jaký je v daném produktu, který bys údajně rád licencoval, poměr textu vůči obrazu, je asi zbytečné řešit, proč to nevíš (nemám před sebou print, nemám vůbec print, nepamatuju si to z hlavy). Je jen jasné, že ho neznáš. A to je čistě tvůj problém - rozhodně tak neprokazuješ věrohodnost jako podnikatel.

Pokud jsi v podobném duchu psal email do Paiza, pak se popravdě vůbec nedivím, že tě ignorovali.
27.1.2012 23:54 - Bouchi
Colombo píše:
Proč znovunevydat arénu?
Vlada by ji nechtel vydat v puvodni podobe (prece jen za tech 15 let se hry posunuly), ale na druhe strane nema cas na prepracovani a odladeni. Takze zatim je odlozena.

noir píše:
Je jen jasné, že ho neznáš. A to je čistě tvůj problém - rozhodně tak neprokazuješ věrohodnost jako podnikatel.
Ja neznam z hlavy ani pomer textu vuci obrazu v DrD II. Proc taky, kdyz ho budu potrebovat, zjistim si ho.
Pokud je pro tebe neverohodnym podnikatelem clovek, ktery nepovazuje za nezbytne pamatovat si veci, ktere si muze v pripade nutne potreby zjistit, co naplat. Nikdo jiny se zatim nezminil, ze by mu to vadilo, takze jiste chapes, ze specialne kvuli tobe se menit nebudu. (Nebo ty by ses snad menil specialne kvuli nejakym vyhradam, ktere bych vuci tobe mel jen ja?)
28.1.2012 00:03 - sirien
Bouchi píše:
Nebo ty by ses snad menil specialne kvuli nejakym vyhradam, ktere bych vuci tobe mel jen ja

Pokud Ti odepíše že ano, tak Ti nabízim flašku něčeho dle Tvé volby za to, když mu řekneš, ať si napraví svůj hroznej intelektuální filmovej vkus. Dodání na Gameconu.
28.1.2012 00:18 - noir
Bouchi: Je-li rovnítko mezi "Pokud je pro tebe neverohodnym podnikatelem clovek, ktery nepovazuje za nezbytne pamatovat si veci, ktere si muze v pripade nutne potreby zjistit" a "prosí o informace o obchodu, který bych rád uzavřel, na amatérském diskuzním fóru v pátek 22:30," * a ono je, pak je pro mě ten člověk jako podnikatel nevěrohodný velmi.

"ty by ses snad menil specialne kvuli nejakym vyhradam, ktere bych vuci tobe mel jen ja?"
-kde je souvislost? Vystupuješ tu za firmu, jejímiž potenciálními zákazníky jsou přispěvatelé a čtenáři tohohle fóra. Ukazuješ nekompetenci, i když bys měl být ten nejlépe informovaný. Proč do toho taháš mě, já tady lidem nic nenabízím a RPG hry mě neživí.
28.1.2012 02:04 - sirien
Tichá poznámka: Musím souhlasit s noirem* - neříkám, že bych od člověka co zastupuje firmu stabilně produkující RPG očekával, že bude nutně největším dostupným guru v dosahu, popravdě bych ani nepotřeboval aby byl vůbec nějaký guru, ale tak nějak bych očekával, že se bude orientovat ve scéně a nebude mít problém se znalostí cca deseti nejrelevatnějších RPG** (plus nějaké okolo navíc) s tím, že RPG která jsou zrovna nějak v kurzu si v té době oživí nějakým tím dalším prolistováním. To že to tak není ve mě také příliš důvěry nebudí


*vždycky když tohle napíšu, skoro mě začne bolet hlava :)

** řekněme DnD3e, DnD4e (+MM, DMG, Essentials řekněme), d20 system, STs system, Exalted, WoD Core (+dva template booky (Vampire, Werewolf) + dva reprezentativní sourcebooky (Armory, Dogs of war)), Pathfinder, GURPS, WHFR, FATE... hm, možná patnáct, těch deset tu scénu očividně úplně nepokrývá, ale tak orientačně mám namysli cca tohle

EDIT: Neměl bych místo DnD 3e a 4e začít psát DnD 3i a 4i? Jen taková momentální myšlenka...
28.1.2012 05:34 - Bouchi
noir píše:
Je-li rovnítko mezi "Pokud je pro tebe neverohodnym podnikatelem clovek, ktery nepovazuje za nezbytne pamatovat si veci, ktere si muze v pripade nutne potreby zjistit" a "prosí o informace o obchodu, který bych rád uzavřel, na amatérském diskuzním fóru v pátek 22:30," * a ono je
A ono neni. Ta uvaha je scestna - mozna je to tim nasim odlisnym videnim sveta. Pokud bych ten udaj potreboval jako pracovni informaci k obchodu, ktery bych rad uzavrel, resim to v bezne pracovni dobe prislusnymi prostredky (protoze by to mohlo na beznou pracovni dobu pockat).
Zde ovsem slo o neco jineho - o vcasnou reakci (za pultretiho dne bude diskuse uplne jinde) na scestnou uvahu "Mě přijde nereálná představa, že kniha pravidel, která má 500 stran formátovaného textu se spoustou ilustrací a doprovodného materiálu by měla 1300 normostran, jak tu uváděl crowen. Ten poměr je spíš opačný. Taková kniha pravidel může mít normostran 2/3 z rozsahu (330)". Byla moje blbost, ze jsem to chtel i v tehle diskusi dostatecne upresnit a napsal jsem posledni dve vety v http://www.d20.cz/diskuze/produkty-diskuze/50989.i210.html#i210 (moje reakce by byla dostatecna i bez nich) a vyvolal tak diskusi implikujici "Bouchi je nekompetentni, protoze nema vsechna zahranicni RPG, ktera jsou aktualne mezi deseti nejrelevantnejsimi, ve dvou fyzickych exemplarich, jednou v praci a jednou doma, aby do nich mohl v kteroukoli denni ci nocni dobu nahlednout".
Pouceni pro priste - o pracovnich (i sebemene okrajove) vecech diskutovat jen v pracovni dobe a z kancelare.
28.1.2012 09:43 - ROBOcop
Ja bych se vratil k otazce co prvni prekladat (vydat):
1) Pokud budeme myslet i na ostatni, jeste nehrace RPG, tak urcite bych zacal BB. Nic lepsiho neexistuje pro cloveka, ktery RPGcko jeste nehral. Je tam kousek dobrodrzustvi, ktere si muze sam zkusit a zjistit jak to v principu funguje a pokud ho to zaujme, tak muzou si jako parta zahrat Pathfindera az do lvlu 5. Pokud zacneme Core Rulebookem tak tyto lidi zabijeme knizkou, ktera ma 570 stran. O slozitosti pro zacatecniky ani nemluvim. Teda pokud chcete papirove neco vydat a neco i vydelat, je dobre ziskat nove lidi pro hrani RPG. Pak se vytvori dobra zakladna pro vydani dalsi, slozitejsi knizky (Core).
2) Pokud budeme myslet pouze na sebe (na hrace, kteri uz nejakou dobu RPG hraji), tak je jasna volba Core Rulebook + Bestiary. Nasledovat by mel nejaky Setting.
28.1.2012 09:57 - Sparkle
Jsem taky pro Beginner Box.
28.1.2012 10:08 - Alnag
Krabice bude mít také méně věcí na překlad a Paizo by mohlo přistrčit už hotové ty části, které nepotřebují překlad.
28.1.2012 10:33 - Vojtěch
Dobré taky je, že Paizo podporuje i Beginner Box dál. Některé scénáře pro Pathfinder Society jsou prý stavěné i pro zjednodušená pravidla a vydali i nějaké ty další materiály (třeba Barbara, beginner box má jen 4 základní classy). Jednodušší pravidla pro základní moduly myslím také fungují bez problémů.
28.1.2012 10:41 - Kmet
Ale no tak.. Buďme vděčni, že Bouchi o vydání PF uvažuje. Nakolik se seznámil s produktem a udělal si odhad trhu a nákladů je už jeho kaše. Na nás je (máme-li společný zájem - vydání PF), abychom mu pomohli s odpovědí na dotazy a drželi mu palce, ne? ;)
28.1.2012 10:49 - ROBOcop
2Kmet: Mno pomoci muzes i jinak nez jenom drzenim palcu :-)
Cena prekladu: Strasne se mi libila diskuse ohledne cen za preklad. Borci se prebijeli cenama. Mam pocit, ze jsou mimo realitu. S takovou by preklad DnD4E nikdy nevznikl. (nebo se pletu a nekdo prekladatelum zaplatil 350 Kc za stranku?). Vsechno delaji pouze nadsenci pro DnD a Pathfindera. Kdyz uz si neco prekladam doma pro svoji druzinu, proc to nezverejnit? Spojit do dohromady a kniha v cestine je na svete. A pokud bude kniha vydana a uspesna, tak dobrovolnici muzou byt nejak ohodnoceni.
Cena vytisku: Boze, kazdy se ohani cenama, ktere najde nekde na webu. Zasel prosim vas nekdo primo do tiskarny? Pozjistoval maloobchodni ceny za vytisky? Manzelka delala ve Finidru a tam obchodnici jezdi po svete a shaneji ksefty jen aby meli co tisknout. Tak mi nerikejte, ze se neda udelat i dobra cena na vytisky. Ceny jsou od toho aby se dojednavali a ne zjistovali na webovych strankach.
28.1.2012 13:14 - Wild West
ROBOcop:

Máš pravdu. Ale když to projdeš blíže, ubíjel nás jenom Crowen, ostatní byli značně víc při zemi a nakonec se došlo oklikou k Bouchiho nastřelené ceně půl milionu, kterou debata vlastně začala. Přesněji nemá smysl to nasucho zkoumat, protože to se opravdu liší podle barev, formátu atd.

S tím překladem je to přesně tak. Pokud půjdu do agentury přeložit deset stran smlouvy, vypláznu tři stovky za stranu jen to zasyčí, i víc. Pokud najdu maníka, co si k důchodu překládá, věřím, že ho zlákám na těch 50.000 za celý překlad. Což je stovka. Množstevní slevy mají svoje vážné důvody u překladů i u tisku.

Navíc, jak tu padlo, ono je možná leccos už vlastně přeloženo. Takže je spíš řeč o korekturách a podobně, což je řádově levnější.

Jádro pudla je v tom, kolik se toho dá prodat. Tisícovka? Pokud ano, pak má cenu se o tom bavit.
28.1.2012 13:16 - Alnag
Wild West píše:
Jádro pudla je v tom, kolik se toho dá prodat. Tisícovka? Pokud ano, pak má cenu se o tom bavit.


A tady nastává chvíle pro krabicovou verzi... :)
28.1.2012 15:55 - Sparkle
Už se teda spočetlo, kolik to má normostran?
28.1.2012 15:59 - Geralt
Beginner Box má ve srovnání s Core Rulebookem ještě jednu imho zásadní výhodu. Když přijde váhající duše do obchodu a spatří tu masivní bichli Core Rulebooku, dost možná se zděsí. "Tohle všechno jako musím nejdřív přečíst, než můžu konečně hrát? Tak na to fakt nemám čas...", a odejde pryč si koupit jinou hru, ze které kouká snadněji dostupná zábava.
Krabice, naproti tomu, je praktická, působí tak trochu tajuplně a myslím, že i atraktivněji vypadá než samotná velká kniha. Nemluvě o tom, že BB vychází levněji a spíš někoho naláká koupit & vyzkoušet, než kdyby si hra na rovinu řekla o tisícovku.
28.1.2012 18:36 - ShadoWWW
BB by byla imho taky nejlepší RPG pro začínající hráče staré 7-12 roků. A pokud se BB ujme, tak současní hráči na tom budou profitovat hned dvakrát. 1) Budou mít víc hráčů, se kterými by mohli hrát, 2) Bude větší šance, že vyjde více přeložených příruček.

Pravidla o stovkách stran jsou taky hlavním důvodem, proč jsou deskovky o tolik úspěšnější. Říkají to aspoň mnozí moji kamarádi, kteří rádi hrají deskovky.
28.1.2012 21:58 - Gurney
Ajo, Beginner Box mě vůbec nenapadl, ten (+ to jedno či dvě dobrodružství k němu) by rozhodně mohl mít šanci na úspěch. Ale ono nato stejně nejspíš nedojde.

Btw dva dotazy, čistě z mé zvědavosti:

1. Jaký jsou změny v BB oproti full Pathfinderu?

2. Setting? V čem všichni vidíte přínos vydání nějakýho settingu?
28.1.2012 22:21 - sirien
Gurney píše:
V čem všichni vidíte přínos vydání nějakýho settingu?

Obecně vyšší coolness pravidel která jsou setting specific, nebo která se tak tváří. Dává to hře silnější feeling, lepší možnosti propagace, když se Tě někdo kdo RPG nezná zeptá o čem to je tak můžeš navázat rovnou na ten setting a nepopisovat abstraktní herní mechaniky (srovnej GURPS Cyberpunk vs. Shadowrun; GURPS Fantasy vs. Exalted případně asi nejlépe FATE Core vs. Spirit of the Century (FATE v settingu))

Víc new-bee friendly (nováček dostane rovnou všechno předpřipravený, tzn. nechceš po někom kdo RPG nikdy nehrál aby všechno vymejšlel od začátku)

V zásadě. Pak by se dalo žonglovat s pár dalšíma výhodama (vymejšlení doplňků, jednotnost napříč scénou atd. atd.) ale to už je obvykle takové pochybné.
28.1.2012 22:43 - Gurney
Já myslel u případného vydání překladu Pathfinderu, kterej je totálně generic.

New-bee friendly start zajistíš u podobně generic systému jak PF mnohem líp právě nějakým dobrým startovním dobrodružstvím, který se stejně nějakým aspoň náznakům o settingu nevyhne, ale narozdíl od vydání samostatný velký settingový bichle je to mnohem přístupnější a s drobnýma nebo žádnýma úpravama použitelný i pro lidi co už hrajou svůj nebo nějakej jinej setting.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080964088439941 secREMOTE_IP: 44.203.219.117