Produkty

Dalcor
7.2.2007 12:46
ADnD nebo DnD, a proč?
Máte raději ADnD nebo DnD, a proč?
Autorská citace #1
7.2.2007 13:30 - Alnag
Přiznám se, že tohle mi skutečně vhání do oka slzu při vzpomínce na rané diskuse na CzechDnD. Tak abych řekl proč...
  1. Větší ohebnost (lze si udělat postavu odpovídající de facto jakémukoliv předloženému backgroundu...)
  2. Byl to systém, který se začal hrát v tu správnou dobu (tedy, když jsem zrovna hledal nový systém)
  3. Dají se tím dráždit zarytí AD&Dčkaři. :-)
Autorská citace #2
7.2.2007 13:37 - Vannax
Jé, už sem nám sem vrátila stará "dobrá" debata :-). Ale, když už jsi jí vyvolal ty, Dalcore, tak snad i odpovím.
Důvody proč mám radši ADnD:
- nechce se mi učit jakýkoli nový systém pravidel:
- rád používám herní mechanismy, které jsou v ADnD vyvinuté:
- umím si ADnD pravidla v případě potřeby modifikovat. Sama pravidla k tomu dějmistry vybízí. Takže nemám důvod hledat pravidla v jakémkoli řekněme upgradu systému, za který je 3E považována. :
- vyhovuje mi i složení herních prostředí, která byla k ADnD vytvořena a jejich odlišnost a jakási "podloženost" (nevím jak to nazvat lépe). :
- ADnD má nepřeberné množství doplňujících materiálů, což je další velké pozitivum. :
- další výhodou je, že systém není zaměřen individualisticky z pohledu hráčských postav, jako je tomu u třetích edic. :
Tak, a teď se může spustit lavina odpovědí od zastánců třetí a třiapůlté edice.
Autorská citace #3
7.2.2007 14:01 - Bajo
:) Pokud bych se na to díval z hlediska designu, je podle mě DnD ve většině ohledech kvalitnější. Na druhou stranu příručky Adnd mají prostě ojedinělý feeling. Takže jsem na vážkách. Asi by záleželo co a s kým bych měl hrát.
Můj pohled je ovšem zkreslený tí, že ADnD jsem vlastně nikdy pořádně nevyzkoušel.
Autorská citace #4
7.2.2007 14:24 - alef0
Z hladiska mechanik by som sa uz k AD&D nechcel vratit - oproti novym vydaniam mi to miestami pripada ako priklad chaosu.
Na druhej strane AD&D ma taky nadych nostalgie - ti hrdinovia, ktori este neboli taki ultra-mocni, tie klasicke ilustracie, proste taky postoj, aky maju starsie damy k zaslym starym casom.
Autorská citace #5
7.2.2007 14:31 - Alnag
Vannax: Ale pamatuj si, že sis o to sám řekl...
Tvoje argumenty jsou validní, kromě dvou... DnD může použít všechny settingy, které má ADnD... většina z nich byla oficiálně či neoficiálně pro 3e i adaptována (ne, že by na tom až tak záleželo). A nepřeberné množství materiálů je zřejmě charakteristikou každé edice. DnD 3e jich má ještě o to víc, že je má i od vydavatelů z vnějšku pod hlavičkou d20 systému. Otázka je, jestli taková doživotní zásoba není už trošku na škodu...
Autorská citace #6
7.2.2007 14:58 - Vannax
Alnag: Ano, třetí edice sice může využívat všechny světy pro ADnD, ale se vznikem třetí edice přišel na svět pouze Eberron. K ostatním světům, s výjimkou snad Forgottenů, již nevycházejí žádné nové věci. Takže to považuju za to, že ty předchozí jsou příchodem nových pravidel pohřbené.
Navíc vydávané 3E materiály jsou často bohužel jen parafrází na původní materiály, jen zabalenou do vzhledného obalu. Jaké % vydávaných příruček je skutečně původních? A ještě k třetí části - doživotní zásoba.....není na škodu :)
Autorská citace #7
7.2.2007 15:21 - Merlin
Když jsme v začátcích CzechDnD začali hrát Čtyři a pony /já, Quasit, Bammal, marcus a Babaj/ tak jsme hráli AdnD, protože jsme jej všichni znali a hráli jsme jej i doma. Quasit nás sice přesvědčoval, abychom přešli na 3e, ale já byl proti. Zaprvé zvyk, zadruhé, když už jsem si přeložil k Adnd tolik materiálů a příruček, chtěl jsem je využít. S ADnD jsem byl opravdu spokojen, neboť oproti českým ekvivalentům bylo vícenež sqělé. Pak jsem si ale začal číst DnD 3e a sehnali jsme hráče, který ji již hrál. No a tak jsem ji zkusil. A konvertoval jsem. Systém D20 je pro mě poměrně ohebný a v omezeném světě CaL je pro mě tenhle systém velmi zajímavý. lze si / v omezenější míře/ vybudovat prakticky jakýkoliv charakter/jak to mantinely dovolí/. A když už jsem konvertoval doma, pak už byl jenom krůče ke konvertu v 4 a pony. i když je fakt, že byl pro mě šok převádět staty ADnD paladina do 3e. inteligence 9 v druhé edici není nijak moc omezující, zato ve 3 je u paladina šílená. Pak
Autorská citace #8
7.2.2007 15:29 - Xeth
Jo jo, taky se hlasím k AD&Dčkářům. :) 3E pro mne byla velkym zklamanim jak tím co přinesla nového, tak tím co nepřinesla. Podobně jako Vannax smutně shlížím na památníčky AD&D světů a koukam k lesu, odkud se vynořily nové verze po seslání Reincarnate jménem 3E.
3E(a 3.5E) má jedno nezpochybnitelné plus... je to krok ke 4E, která bude dozajista lepší a kvalitnější (kdo tomu věří ať se přihlásí ;D).
Autorská citace #9
7.2.2007 15:30 - Vannax
[off-topik] jsem si říkal, jestli jsi to ty, Merline, nebo někdo, kdo jen použil tvůj nick. Teď vidím, že jsi to fakt ty. Jsem rád, že se zase zapojuješ do diskuzí. [/off-topik]
Autorská citace #10
7.2.2007 15:38 - Merlin
Vannax: kdo by si dovolil použít můj nick? za ta léta už bych měl mít monopol /když tak nad tím přemýšlím, první prokazatelně použitý můj nick je v kamenu mudrců a šavlozubé veverce tak z roku 93+-/ off topic...omluva
Autorská citace #11
7.2.2007 16:57 - Dalcor
Já sjem zastánce ADnD. Proč? V prvé řadě je to systém který mi sedí a seděl z mého pohledu k němu 3E nepřineslo nic nového než powergaming a munchkinování - DnD 3+ je prostě honěno poptávkou hráčů odkojených Diablem. A asno mám stolní verze Diabla Alnagu - dokonce 2.
Dnd 3E přineslo jednu jedinou výhodu - zkonsolidování hodů do jednoho tedy D20+ V tom je ADnD pozadu, ale me nikdy neprislo jako intuitivni.
Na druhous tranu ADnD je stejne komplexni a umoznuje skoro stejnou kontrolu nad vyvojem postavy. A kdyz ne tak se tim smerem ohne (myslim pripadny multiklasinga vicenasobny dualklasing).
Ovsem vzhledem k poptavce an OG hraju bohužel 3E, jelikož nemam vlastni druzinku...
A co se tyce settingů - Vannax to trefil s tim ze 2E settingy se specializuji na prsotredi, ne na pravidla.
Autorská citace #12
7.2.2007 18:27 - Alnag
/off-topic/ Merline... nevěděl jsem, žeš přispíval do kamene mudrců a šavlozubky. To byly moje oblíbené fanziny...
Autorská citace #13
7.2.2007 20:51 - Alnag
Ještě jsem o to přemýšlel tak trochu z jiného úhlu pohledu a mám pro vás ještě jeden názor. Ať už máte rádi AD&D nebo D&D, je fakt, že bez AD&D by žádná další edice nikdy nebyla. AD&D je bez nejmenších pochyb výtečná hra, která přinesla radost a zábavu statisícům lidem. Nejen, ale jistě i proto si zaslouží úctu a obdiv.
Na druhou stranu AD&D tu nemohlo být na věky. Bylo jasné, že jednou to musí přijít. Nějaký krok dál. D&D vsadilo na moderní trendy a myslím si, že udělalo skutečně solidní kus práce, protože přivedlo do velké komunity hráčů zase nové tváře...
Myslím si, že nejkrásnější na tom je, že byť jeden hraje AD&D a druhý D&D, mají v mnohém společnou řeč. Mají společný tajný jazyk, společné znalosti různých světů a DnDčkových klišé. Pro každého z nás je jeden systém lepší nebo jej máme víc rádi. Ale to na čem skutečně záleží je to, že jsme jedna velká rodina :-D
Autorská citace #14
8.2.2007 07:59 - Rytíř
OK, tak ještě přidám, jak sem na tom ohledně ADD a Dnd já. Protože ADD jsme taky kdysi hráli. Tak dlouho, až jsme si ho začali upravovat. Po asi dvou letech toho z původního ADD moc nezbylo, ale my byli spokojený, měli sme v podstatě pravidla, podle kterejch se nám dobře hrálo, jednodušší, ohebnější. A tu hle!
Vyšla 3e a světe div se, byla tam hrozná spousta věcí, který sme my horko těžko vymýšleli a měnili.. a jako pěkná, konzistentní pravidla! Skočili sme po nich naprosto bez váhání.
Takže já mam jasno. ADD bylo fajn, o tom ani potom, ale prostě vývoj šel dál a obhajovat ho je konzervatismus a lenost, nic víc :))) (já vim, sem rypák rejpavej :)) - musel sem prostě zmírnit ten příšerně sentimentální závěr předchozího Alnagova zamyšlení) :D

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.083770036697388 secREMOTE_IP: 34.201.37.128