Příběhy

Diarf
1.3.2011 13:42
Autorská citace #1
1.3.2011 13:42 - sirien
- hrozně strohý jazyk. Absence bližších popisů, naprostá absence jakýchkoliv emocí, měl jsem dojem že čtu policejní zprávu o rutinním zátahu na náctileté dealery marihuany
- postavy nejsou prakticky nijak představeny, není k nim uvedeno nic osobního nebo vykreslujícího
- když už chceš odlišovat řvaní formátem, tak bych radil kurzívu, tučné písmo se na to nehodí, hrozně trhá celistvost textu
- opakující se slova
- místy divné obraty, očividně nezamýšlené ("Mu donesli aspoň vodu")
- není to úplně chyba, ale vzhledem k absenci celkové stylizace mě to poněkud rušilo (ale možná jen mě, těžko říct): podání pirátů a jejich kapitána je relativně nerealistické, pirátské posádky byly naopak relativně demokratické, kapitány mezi sebou volili a kapitán s tímto přístupem by moc dlouho nepřežil, takový odpovídá spíše naopak nějaké "oficiální" posádce

docela mě potěšilo že mě nepraštily přes oči žádné hrubé gramatické chyby nebo překlepy (i když si jsem jistý že Nerhinn by jich pár najít dokázala).

Upřímně, není to nijak zvlášť dobré, spíš naopak, ale je v tom vcelku cítit skrytý potenciál, na kterém má podle mě smysl pracovat
Autorská citace #2
4.3.2011 16:41 - Diarf
Díky za kritiku, nicméně mám připravené argumenty:
1) Přípěh vypráví pirát. A vypráví to tak, jako by vyprávěl příběh na živo asi každý... Ztuha si někdo bude dávat na to, jak strohý je jeho jazyk. Je to příběh, ne líčení, tak k čemu emoce? On vypráví co se stalo ...
2) Postavy nepotřebují být představeny, neboť je to pouze "vytrhnuté" z kontextu, jakoby z deníku. Proč bych měl psát: Ahoj, já jsem Ewan, milý blonďáček s modroučkýma očkama a jsem jedináček - sirotek? Proč? On pouzze vypráví o své smrti, není nutno se nějak blíže představovat.
A navíc, já osobně, si postavy a prostředí radši vymyslím já sám, prot jsem nedával popisy, aby is každý mohl udělat alespoň část toho příběhu. A ten kdo to nedokáže nemůže hrát DnD nebo jiné fantasy hry...
3)Jsem z hraní na andoru zvyklý na tučné, kurzívou píšu myšlenky.
4) To samé jako jedna, vypráví to přímo Ewan, není důvod hlídat si opakující se slaova, není to slohovka proboha, je to příběh který vypráví mrtvá duše.
5) To uznávám, je to moje chyba, psal sem celkem rychle, ne však ukvapeně. Psal jsem tak rychle, jak mi lítaly myšlenky z mozku do prstů.
6) Uznávám, já nikdy na pirátské lodi nebyl ( a myslím, že ani Ty ne) a nikdo tedy nemůžeme přesně vědět, jak to bylo. Podrídím se tedy tvé myšlence, že piráti byli demokraté. Tak toto je vyjímka potvrzující pravidlo. Koneckonců i v té největší demokracii musí být vůdce a mít pevnou ruku. Když uhodíš poslance, jdeš sedět. Protože jsi porušil morálku státu. Kdyby tě nepotrestali, mohli by to pak dělat všichni, a vznikla být anarchie.

Ještě jednou díky za kritiku ... No, každému se líbí něco jiného. Sto lidí, sto chutí.
Autorská citace #3
4.3.2011 19:09 - Alnag
Diarf píše:
3)Jsem z hraní na andoru zvyklý na tučné, kurzívou píšu myšlenky.


Já jsem zase zvyklý ze školy, že přímá řeč se píše v uvozovkách.
Autorská citace #4
4.3.2011 19:34 - Diarf
Alnag píše:
Já jsem zase zvyklý ze školy, že přímá řeč se píše v uvozovkách.


A já jsem zase zvyklý, že autor si určuje styl svého psaní sám. Třeba kniha Forest Gump absolutně postrádá jak uvozovky, tak čárky mezi větami...
Autorská citace #5
4.3.2011 19:38 - Alnag
Diarf píše:
A já jsem zase zvyklý, že autor si určuje styl svého psaní sám.


Evidentně se máš hodně co učit o smyslu interpunkce, umělecké formě a tom, kdy, do jaké míry a proč má smysl, a konec konců i o pokoře a úctě ke čtenáři. Jak vidím, bude to běh na dlouho trať. Hodně štěstí. ;-)
Autorská citace #6
8.3.2011 11:35 - sirien
Hraní na Andoru... zaprvní online hraní je docela specifická slohová forma, která využívá různé neobvyklé nástroje nebo nástroje obvyklé neobvyklým způsobem, protože tam je potřeba vyjádřit určité věci prostě jinak. Zadruhé co jsem osobně pozoroval, tak obecná úroveň na Andoru není zrovna dobrý referenční rámec.

Příběh může vyprávět kdo chce a komu chce, nicméně to, co napíšeš, bude vždycky hodnoceno jako Tvé vyprávění čtenáři. Samozřejmě, pokud něco napíšeš v nějakém kontextu a v něm to také publikuješ, pak to v něm bude hodnoceno (např. doprovodné povídky ke hře nebo zápisy ze hry), ale pokud něco publikuješ veřejně, pak to tak také bude bráno. A v tu chvíli náleží úloha vypravěče autorovi, "vypravěč" v rámci příběhu je jen autorův nástroj k podání příběhu čtenáři.
Popisy lze vložit jako vlastní slova vyprávějící postavy, jako její myšlenky, jako doprovodný text vypravěče-autora... existuje mnoho způsobů. Zkus se inspirovat nejen v literatuře, ale třeba i ve filmech, které fungují jako vyprávění nebo vzpomínky postav.
Zároveň slohová úprava (interpunkce, využití B a I, odentrování odstavců, využití uvozovek...) není určen Tobě jako autorovi pro dobrý dojem z toho jak jsi to napsal, je to určeno čtenáři pro snazší a pohodlnější orientaci v Tebou napsaném textu. Opakující se slova totéž - je to kvůli pohodlí čtenáře. Pokud někdo poskytne rozhovor (nebo má projev), pak se málokdy setkáš s doslovným přepisem jeho slov, protože mluvený a psaný projev jsou prostě odlišné a práce s přímou řečí je záležitost, která je slohově specifická.

Diarf píše:
Uznávám, já nikdy na pirátské lodi nebyl ( a myslím, že ani Ty ne) a nikdo tedy nemůžeme přesně vědět, jak to bylo. Podrídím se tedy tvé myšlence, že piráti byli demokraté. Tak toto je vyjímka potvrzující pravidlo.

ono jsou dochované docela dobré záznamy toho, jak to vypadalo, doporučuji si nějaké zdroje dohledat.
A demokracie mezi piráty pocházela nikoliv z jejich kulturní nadřazenosti, ale především z toho, že ve společnosti, kde je každý schopný spáchat vraždu a kde životy všech ostatních závisí na spolehlivosti každého jednoho z nich (např. na tom, že se můžeš spolehnout na to, že když pudeš spát, tak se i vzbudíš) je podobně drsnej způsob "velení" otevřenou sebevraždou.
Autorská citace #7
9.3.2011 07:53 - chrochta
Piráti se vymezovali taky vůči praxi a realitě v "normálním" loďstvu, kde se nedalo mluvit nejenom o demokracii, ale dokonce ne ani o obyčejné šikaně. Kvůli chování důstojníků byl trvalý nedostatek námořníků, protože ti při první příležitosti prostě utekli. Koneckonců, k pirátům vyšlo v češtině i něco překladového od Ospreyů, kde je snad dokonce uvedena jedna z "ústav" vymezujících pravidla chování na pirátské lodi.
Autorská citace #8
9.3.2011 17:16 - sirien
Ústavy byly klíčovou záležitostí každé pirátské skupiny. Předtím než vypluli si na lodi vždy sepsali pravidla, která deklarovala předem kdo má jaké pravomoce, co může a co ne, jak se bude dělit kořist, jaké tresty jsou za co přípustné atd. Odhlasovaná "ústava" platila vždy po dobu jedné plavby a před další plavbou se znovu stvrzovala, případně upravovala. Pokud pirát s ústavou nesouhlasil, nebo s ní nesouhlasit začal, pak mohl svobodně odejít (i se svým podílem a tak), ale až po konci plavby - po dobu plavby pro něj byla závazná.
Jednotliví piráti i relativně migrovali mezi loděmi, takže se určité dobré nápady do ústav zanesené přenášely nepříč jejich "komunitou".

Zároveň na pirátské lodi (narozdíl od běžné) ve skutečnosti nevelel jen kapitán, ale velení bylo rozděleno mezi více lidí - občas byla od sebe oddělena funkce kapitána (který rozhodoval o směru plavby a podobně) a velitele (který velel v boji), takřka vždy samostatně existovala funkce ubytovacího důstojníka, který byl pověřen rozdělováním zásob a řešením sporů mezi členy posádky. Všechny tyto členy bylo možno během plavby odvolat, i když v běžné praxi se tak (zejména u velitele a kapitána) dělo spíše mezi plavbami, ke změně během plavby mohlo dojít spíše u ubytovacího důstojníka.

Představa pirátů jako bandy hrdlořezů pod velením jednoho hero-kapitána je moderní "romantický" nesmysl. Nic proti němu, sám ho v RPG rád používám (je to cool, co si budem povídat :D - Barbossa a Sparow by nebyli sami sebou, kdyby se vzájemně nesesazovali vzpourami a museli se o svých rozhodnutích demorkaticky radit s posádkou, že jo...), ale u povídky bych měl rád předesláno, zda jde o povídku z reálného nebo tohoto romantizovaného prostředí
Autorská citace #9
23.3.2011 22:11 - Diarf
Vidím že jsem narazil na znalce :-) A to je dobře, jelikož se rád co přiučím... Abych rpavdu řekl, tak o pirátským způsobu života nevím téměř nic. Jen mě prostě chytlo napsat něco, jak jsi Ty řekl, "romantickýho". Takový piráty jako si představujeme teď (nebo alespoň my, nezasvěcená většina) Mimochodem, omlouvámn se, pokud moje reakce vyzněly útočně, ale já prostě nemám rád ty "gramar nazi". Jako jo, jsem árd, když mě někdo upozorní na pravopisné, či hrubé gramatické chyby, ale prostě nemám rád, když mi někdo násilně podsouvá jeho styl. Já píšu povídku abych ji napsal já podle sebe a ne abych ji prsal jako někdo jiný. Kde pak je originalita?:-)
Autorská citace #10
24.3.2011 09:37 - Sethi
Tady jsou znalci na všechno. Od pirátů po transferní separaci rostlinných kompartmentů.

Nicméně si myslím, že touha číst článek bez chyb pravopisných a stylistických, se nerovná grammar nazi.
Autorská citace #11
25.3.2011 19:00 - Thorar
Přestal jsem číst po třech odstavcích, omlouvám se ale to nejde. To psal google translator?
Autorská citace #12
25.3.2011 23:21 - sirien
nope :)
Autor se pouze domnívá, že pravidla stylistiky (zejména objektivní slohotvorné činitele*), větné stavby a stavby souvětí, formátování a další podobná (a dále pak šířeji i pravidla vyprávění, rozdíly mezi mluveným a psaným projevem atd.) jsou pouze variabilním a vlastně ani ne moc vážně míněným doporučením a jejich porušení, resp. vlastní pojetí je synonimem individuálního autorského stylu, přičemž formátovací zvyky z druhořadého (co mi je známo, osobně tam nechodim) play-by-post webu je možno zobecnit do slohové formy povídky...

...no, co si budeme povídat, já sám jsem kdysi také měl období ve kterém jsem "sabotoval" zažité stylistické postupy a domníval jsem se, že ty moje jsou lepší. Naštěstí to nebylo až v takové míře a ještě více naštěstí mě to poměrně rychle přešlo, tak třeba na to Diarf brzo začne nahlížet také trochu jinak... být nekonformní není vždycky úplně ideální.

*Wikipedia je na podobné termíny občas fakt suprová věc

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.0833899974823 secREMOTE_IP: 34.229.151.93