Příběhy

Vojtěch
3.11.2010 22:49
H. P. Lovecraft
Vážení přátelé!

Tento dlouho nesehnatelný klasik se opět objevil v Knihkupectvích v naší mateřštině a to hned dva sborníky.

Jinak na této stránce (připravte se na menší grafický šok) je možno sehnat většinu jeho díla spolu s dalšími klasiky (Stoker, Poe, Shelly, ...) v sekci knihovna volně dostupné.

Jinak také jeden celkem stylový komiks na netu inspirovaný jeho díly.

Tak dobré chutání!
Autorská citace #42
21.2.2012 08:56 - noir
Inspirace z opravdového života: http://www.national-geographic.cz/detail/bloop-tak-zni-zahadny-zvuk-z-hlubin-oceanu-vydava-ho-obri-zvire-12048/
Autorská citace #43
22.2.2012 04:19 - Sadako
Kdyby se v Dark Corners of the Earth vykašlali na mnoho akce a celá hra jela víc v modu opravdu strašidelné, neakční a psycho první třetiny (a obtěžovali se vychytat bugy, napoprvé jsem hru dohrála jen díky tomu, že mi hodný kamarád poslal save), tak slintám blahem ještě dnes, to je pravda. Ale i tak to bylo gut.

Když už se tu zmiňují hry, existují též dvě Lovecraftoidní (dokonce přímo od Chaosia) adventury - Call of Cthulhu: Shadow of the Comet a velmi volné pokračování Prisoner of Ice.
Autorská citace #44
28.2.2012 20:17 - brundibar
Pro zajímavost (jestli to tu již nebylo):
projekt, který se snaží získat podporu na kickstarteru

Building An Elder God
Cthulhu-themed card game of Lovecraftian construction
Autorská citace #45
29.2.2012 11:14 - Malfin
Dark Corners of the Earth mi ještě leží někde na disku a asi to nikdy nedohraji. Jak už tady bylo psáno - kdyby se to vykašlalo na tu akčnost, tak je to perfektní. Ta atmosféra z toho úplně kypěla...
Autorská citace #46
1.3.2012 08:26 - Malfin
Poslechl jsem si Hlas krve, který tady někdo doporučoval. A musím říci, že až na pár výjimek mě to nezaujalo. Krysy ve zdech jsem v tomto podání slyšel už dříve, ale až nyní jsem tedy zjistil, že to patří do této antologie.
Autorská citace #47
1.3.2012 08:29 - Wild West
Hlas krve je antologie všeho možného a Krysy ve zdech jsou v tom jediný Lovecraft. Pro úplnost.
Autorská citace #48
1.3.2012 16:32 - Malfin
Jo, to tady bylo již řečeno. Většina těch povídek mi přišla....nemastná, neslaná.
Autorská citace #49
1.3.2012 19:43 - Wild West
Pravda, nejsem schopen dočíst na minulou stránku. Sorry, je to se mnou špatný.
Minimálně Loterie, Krysy ve zdech a Zapovězené mi připadly mastný a slaný.
Autorská citace #50
5.3.2012 10:50 - Malfin
Jo, tyhle tři se mi opravdu líbily.
Autorská citace #51
5.3.2012 10:56 - Vojtěch
Jak jsem tak včera koukal na film Na kometě od K. Zemana, tak jsem si říkal, že jho provedení ve spojení s Lovecraftem by mohlo být zajímavé...
Autorská citace #52
7.3.2012 11:17 - lastsaves
to Temná kápě: termín "pseudoLovecraftovitých" mi přijde skoro hereze :-) Ale jinak s tebou naprosto souhlasím.

to Wild West: Máš pravdu, že v Hlasech krve jsou Krysy ve zdech jediná Lovecraftova povídka, ale Temný muž s rohem (T.E.D. Klein) a Tváře v borových dunách (Ramsey Campbell) jsou obecně považované za jedny z nejlepších lovecraftovských (ne Lovecraftových) či Cthulhu Mythos povídek vůbec.

Co se mě týče, snad úplně nejlepší lovecraftovská povídka je N. Stephena Kinga.
Četl jsem jí v angličtině nejdřív jako komix, pak ji slyšel jako audiobook (ve sbírce Just After Sunset) a viděl jako animovaný film (jde dohledat na Youtube). Atmosféra je naprosto neuvěřitelná!!! Česky vyšla ve sbírce Za soumraku (ale nevím, jaká je kvalita překladu).

Pro všechny anglicky čtoucí se zájmem o Cthulhu Mythos či Lovecraftian Fiction doporučuji dva eziny: Lovecraft eZine a Innsmouth Free Press Magazine (v položce Fiction). Kvalita je sice proměnlivá, ale některé kousky jsou výborné. Ale nečekejte nutně horrory, žánr je různý.
Autorská citace #53
7.3.2012 11:48 - Malfin
Hledal jsem to Kingovo N. Ale nikde jsem to nenašel v češtině. Nemáte to někdo?
Autorská citace #54
7.3.2012 12:49 - Wild West
Lastsaves:
Obecně jsou považovány za jedny z nejlepších lovecraftovských povídek.
Asi jdu proti proudu. Obecně považuji myšlenku "nejlepší napodobeniny" za ujetou. A Kleinova povídka mi připadá dost slabá. N. neznám.
Autorská citace #55
7.3.2012 23:54 - lastsaves
to Wild West:
To záleží na úhlu pohledu. Když to bereš jako napodobeninu, tak to těžko obstojí.

Ono to jsou spíš pokračovatelé či možná ještě přesněji spoluautoři, z jejichž per Cthulhu Mythos vzešel. Během Lovecraftova života totiž kolem něj vznikl okruh dopisovatelů, tzv. Lovecraftovský kruh, do kterého patřili např. Robert E. Howard, Clark Ashton Smith, August Derleth, ale také třeba Robert Bloch. Hlavně v rámci Weird Tales, kde publikovali, tak společně vytvořili určitý kánon, právě Cthulhu Mythos.

Po Lovecraftově smrti se podobný okruh držel kolem Derletha, který dopsal některé jeho povídky (se střídavým úspěchem/neúspěchem - asi jako když Lin Carter dopisoval Howardova Conana). Do tohohle Nového lovecraftovského kruhu patří právě Campbell a Klein (mimochodem to E. v jeho jméně je Eibon, což odkazuje k jedné z Mythos Tomes, Livre de Ivonis neboli Book of Eibon), ale také např. Brian Lumley (autor série Nekroskop).

Každý z autorů přidal do kánonu nějakou novou součást, třeba místo (Campbell Goatswood), božstvo (Smith Tsathogguu), monstrum (F.B. Long Tindalské psy).

Takže vlastně jde o to, co od těch "napodobitelů" očekáváš. Pokud "napodobeniny" Lovecrafta, tak to většinou špatně dopadne - ať už tím napodobením myslíš atmosféru, styl psaní či cokoliv jiného. Pokud to bereš jako přírůstek do kolektivního díla, tak to většinou dopadá lépe ;-) Oba postoje jsou samozřejmě legitimní.

Mě se zrovna Černý muž s rohem líbil.

to Malfin: Taky jsem po něm slídil po netu, ale marně. Jedině knihkupectví nebo knihovna :-(
Autorská citace #56
8.3.2012 07:57 - Malfin
Možná se zeptám teď trochu mimo, ale co Arkham Horror jako deskovka? Já osobně vlastním CZ verzi. Hráli jsme to jen asi jednou a jen ve dvou. Pak na to nějak nevyšel čas. Ale líbilo se mi to, ačkoli to bylo pouhé rozkoukávání.
Autorská citace #57
8.3.2012 08:22 - Sir_Pete
Znáte taky Jeruzalemské prokletí (Noční směna) od Stephena Kinga? :) N. je velice vydařené dílo, ale Jerusalem's Lot je imho stale lepší ;). Je to něco jako Krysy ve zdech mixnute De Vermis Mysteriis.
Autorská citace #58
8.3.2012 08:57 - Wild West
Píše:
To záleží na úhlu pohledu.

Přesně tak, jak pravíš.

Pokud bych bral Cthulhu Mythos jako nějaký samostatný kulturní artefakt, pak je přínos těch kamarádů podstatný, neb ten Mythos vlastně stvořili z velké části oni. Jak jsi popsal a jak jsme rozebrali na prvočinitele na RPGF.
http://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?f=108&t=6373&start=75

Pokud mne zajímá Lovecraft jako literatura, což mne zajímá, pak jeho tvůrčí nápady skončily někdy do roku 1933, okolo Věci na prahu - a i ta už je silně odvozená z předchozího.

Pro mne má cenu už jen to, co Lovecraftův přínos využilo k něčemu dost jinému; a jeho paradigma podstatným způsobem rozbouralo. Což třeba takový Bloch dokázal, takže to cenu má - ale s Lovecraftem mají jeho významnější věci společného poměrně málo a jeho vliv se dá objevit až na druhý pohled (Psycho).

Pravidelně se mi děje, že si přečtu podobnou "lovecraftovskou" věc a pak si řeknu, že mistr byl vlastně lepší.
Kromě toho vliv Lovecrafta je ve skutečnosti daleko větší, než se běžně uvádí. Campbellova předloha Věci (myslím, že v originále Who is there?, nebo tak nějak) je vlastně opsaná první část Hor šílenství. Aldissův veleslavný Saliva tree je málem plagiát Barvy z vesmíru. Originál je i v těchto případech lepší.

Odsoudit se k celoživotnímu posluhování pod trůnem velikána je divný úděl, a když to takovému Derlethovi stačilo, pak prosím. Ale že mají stejnou potřebu lidé ještě o dalších 50 let později, to vážně nechápu.
A uznávám, že je to můj problém.
Autorská citace #59
8.3.2012 15:24 - chrochta
to WW: Povídka se jmenovala The Thing (Věc), a vyšla v prastarém sešitovém Poutníkovi.
Autorská citace #60
8.3.2012 16:54 - Wild West
Není tomu tak, jak jsem se pracně dogooglil
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Thing_from_Another_World

původní povídka se nazývala Who goes there? a je dokonce z roku 1938. Zfilmovaná poprvé 1951, už jako Věc, a později ten Carpenter, kterého už asi všichni znají. A úplně nedávno znova.
Autorská citace #61
9.3.2012 05:39 - chrochta
Dobře, podívám se, kdo a co to vlastně napsal...

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.075068950653076 secREMOTE_IP: 174.129.59.198