Příběhy

Autorská citace #81
2.1.2009 11:49 - Jerson
Sathel, vysvětlující pasáš ani nepotřebuju. Nepočítám-li Pipi dlouhou punčochu, nečetl jsem snad žádnou knížku s ženskou postavou, kterou by psala žena.
Jen jsem si nebyl jist, zda jsem pochopil správně, že se Tatiana obětovává pro již mrtvého bratra. Klidně může fungovat to co psal Max - Alex je pro mě parchant a přeju mu smrt, nebo alespoň těžké a trvalé ublížení na těle. Je krutý k lidem, kteří se smrtí jeho otce nemají nic společného, kromě toho klidně přešel, že ozbrojenci, kteří měli hrad o jeho otce bránit se vytratili zadem a vlastně jsou jediní, kdo ho o průběhu celé události zpravili a on jim to sežral i s navijákem a kýblem návnady navrch, ať to byla pravda nebo nebyla. A po zabití prvního člověka mluví o probíhající válce, která se přitom nijak neprojevuje. Nikdo mu nejde po krku, pokud nepočítám lidi, které proti sobě sám postavil. Takže parchant a ještě blbec (a věrohodně vykreslený).

Mimochodem, to že se měl teprve ženit z něj v mých očích nedělá žádného zkušeného bojovníka, ale mladé ucho s přehnaným sebevědomím, který měl zatím jen štěstí. Možná v nějaké bitvě byl, možná někoho zabil v souboji, ale vše co udělal ho v mých očích posouvá dál a dál na špatnou stranu. (I když bych nebyl proti tomu, kdyby Sathel obula okované boty a dokopala ho tak daleko, až by opsal hruh a jevil se jako kladný (: )
Autorská citace #82
2.1.2009 12:33 - Sathel
Jersi, oceňuji tvůj pohled na věc, ale ráda bych uvedla, že je to povídka, ne kniha ani propracovaný svět. Takže k tvému komentáři můžu jen dodat, že jsem nad spoustou věcí vůbec nepřemýšlela. Původně se scény měly odehrát jen a pouze na hradě. Takový ohraničený místní příběh, skoro jako jeskyně v DrD - nezajímá tě, kde se tam skřeti vzali, prostě tam jsou. To co se dělo mimo jsem nechtěla rozvádět vůbec, ale protože by to vypadalo jako telenovela, tak jsem dodala i okolní svět.

Jerson píše:
Mimochodem, to že se měl teprve ženit z něj v mých očích nedělá žádného zkušeného bojovníka, ale mladé ucho s přehnaným sebevědomím, který měl zatím jen štěstí.


Nechápu souvislost vyznačených pojmů v jedné větě. Nechápu, jak svatba souvisí se zkušenostmi v boji ani štěstím.
Autorská citace #83
2.1.2009 13:33 - Sosáček
Píše:
Nejde o vraha, ale "zkušeného" svůdníka.

Delas si legraci, zejo?

Je to paranoidni silenec, sadistickej nasilnik, a vrah. Vrah! VRAH!!
Autorská citace #84
2.1.2009 13:46 - Alnag
Sosáček: Děláš, jako bys nevěděl, že nejlepší způsob jak někoho svést je pár lidí odpravit... :)
Autorská citace #85
2.1.2009 14:00 - Sosáček
Ti nevim. Mi tuhle nejaka zena pul vecera vycitala, ze prej mam nasilny sklony.
Autorská citace #86
2.1.2009 14:24 - A15
Uzivatel #1513: V podstatě máš pravdu. Přesněji jsem to měl formulovat "Nejde o to, že je vrah, ale ...". Ale předpokládám, že jsi to pochopil a jen slovíčkaříme :-)
Že je Alex paranoidní šílenec? Myslíš? Ale vždyť se chová stejně jako mé poslední postavy ... Aha.....
Sadistický násilník? Řekněme trochu impulzivní a temperamentní :-)
Vrah? Kde je tam jaká vražda?
Když přijeli do trvze, jeho bratr umíral a nějaký buran místo toho, aby dělal co se mu řekne, tak ztrácel čas, který Erik prostě neměl. Alex tedy udělal co musel, získal si pozornost lidí a bratra zachránil.
Čisté, elegantní (skoro).

To, že zemřel David byla evidentně "chyba" Dominika. Žebro je pružná potvora a aby se zlomilo, je třeba vést ránu zboku - omylem to udělat nejde. Z textu ovšem není jasné, jestli to byla nehoda, nebo dostal takový rozkaz. "Rozkaz zněl pětadvacet ran a poslední prudká dost na to, aby se hůl přelomila."

Tak jakýpak vrah?!
Autorská citace #87
2.1.2009 14:31 - Sathel
Si tak říkám, že psát příběh, to aby člověk byl historik, šermíř, medik, znalec šlechtických stavů, psycholog, diplomat, znalec vojenských disciplín, taktik, zemědělec... asi by se dalo přidat pár dalších věcí. Už se nedivím, že autoři čerpají z tolika odborných knih a konzultujou kde s kým :-)
Autorská citace #88
2.1.2009 14:32 - Sathel
Už zas bez přihlášení, omlouvám se za zmatky.
Autorská citace #89
2.1.2009 14:44 - Alnag
Pro lidi, co příběhy moc pitvaj se vůbec nevyplatí psát. Příběhy se musí vychutnávat a ne to pořád analyzovat. Je to tak trochu jako hrát RPG. Pokud si do skupiny člověk nabere partu lidí, co budou soustavně šťourat do toho a onoho, tak se mu to taky zprotiví. Chce to hrát s lidmi, kteří si to prostě užívají.

Já si ten příběh užívám a nijak bych to nehrotil... :)
Autorská citace #90
2.1.2009 15:52 - A15
Alnagu, tys to špatně pochopil!
Nám se příběh moc líbí.
To, že se šťouráme v nepodstaných maličkostech, je ve skutečnosti hluboká poklona autorce. Povídka je nejen čtivá, ale i bez "technických" nepřesností.
Copak by asi naše Sathel chtěla konzultovat? "Souboj" u mohyl jsem rozpitval, abych ukázal, že je do poslední maličkosti brilantně popsán.
"Boží soud" je také ze všech hledisek bezchybný. Možná jen tak trochu popichuji, abych zjistil, co je v pozadí (co mi nedocvaklo z textu - viz Verča) :-)
Něco jako když se v pauze hry zamyslíš a přemýšlíš: Jak on to vlastně myslel? Co když to myslel takhle. Když si to spojím s tímhle .... a s tímhle... Já blb!!
Šťourání v Alexovi je něco jiného - ten chlap je prostě úžasný a nemohl jsem jinak, než jej bránit :-)
Autorská citace #91
2.1.2009 15:58 - Alnag
Lethian píše:
Alnagu, tys to špatně pochopil!


Na tom, jak jsem to pochopil já vcelku nesejde. Hlavně, aby to správně pochopila i autorka :)
Autorská citace #92
2.1.2009 16:00 - Jerson
Sathel, to nevadí že je to povídka. Některé věci podrobněji vysvětluješ, některé jen nastinuješ, takže nemůžu vědět, jestli se Alex nedozvěděl podrobnosti nějak "mimo děj" - prostě hodnotím jen to co vím, jako bych byl dobře informovaný člověk přímo v příběhu.
Je to stejné jako s Tatianou - taky jsem si říkal, jestli je tak naivní nebo co, že Alexovi pomáhá a až pak jsem se dozvěděl, že to dělá kvůli jejich společnému bratrovi. Některé věci se jako čtenář dozvím, některé si musím domyslet podle svého. Každopádně si říkám "Ten Alex je ale pitomec, takhle se chovat" nikoliv "Co to ta Sathel píše?" Tedy postavy jsou uvěřitelné, i když neznám všechny detaily jejich motivace.

A pokud jde o Alexovu stavtbu, zkušenosti a štěstí - kapitola o tom, že mu otec domlouvá svatbu, zatímco on s bratrem balí holky v baru ve mě vyvolává dojem tak dvacetiletého kluka, možná o něco víc, každopádně poměrně mladého. Žádných pětatřicet. Možná má nějaké zkušenosti z boje, možná i pár lidí zabil - ale prostě toho má za sebou relativně málo.

Jinak to co píšu možná vyznívá jinak než zamýšlím, ale pro mě je důležité, že se na postavy dívám zevnitř příběhu a tedy byl dost věrohodný - a tedy dobrý. Kdyby byl špatný, tak se do něj nedokážu ponořit a budu se zabývat tím co jsi napsala. Když pominu pár moderních slov, se kterými jsem se srovnal, tak nevidím žádný problém.

A ano - všichni jsme viděli filmy o postavách ze středověku, četli knížky, někteří mají i nějaké zkušensoti a tak není snadné vyhovět všem čtenářům a jejich smyslu pro detail.

Na druhou stranu kdybys dokázala napsat na první pokus příběh, kterému nikdo nebude moci nic vytknout, tak si spisovatelé můžou pověsit tvůj obraz na zeď, aby měli na očích svůj vzor (: )
Autorská citace #93
3.1.2009 13:16 - Sathel
Alnag píše:
Na tom, jak jsem to pochopil já vcelku nesejde. Hlavně, aby to správně pochopila i autorka :)


Autorka chápe, děkuji za starost :-)

Stále čekám na tu konstruktivní kritiku. Pokud žádná nepřijde, budu se s tím muset popasovat sama. Nechám to teď chvíli odležet a tak za měsíc si to přečtu znova a předělám pasáže, které nejsou vyhovující.

Pracuji na pokračování. Ale bude to trvat dlooouuuho.

Děkuji za ohlasy, nebýt vás čtenářů v životě bych to nedopsala :-)
Autorská citace #94
5.1.2009 14:12 - Ebon Hand
Já jsem to četl jako povídku a tak to i chápu, nemám potřebu vysvětlování ani doplnění informací, vše mi přijde uvěřitelné.
Veronika je klasická postelová intrikánka, které jsou dle mých zkušeností, velmi úspěšné. Protože i zkušení chlápci na jejich hru rádi přistupují. Tam nejde o to ji prokouknout, ale o to zda přistoupit či nepřistoupit na hru.

Některé přispěvky, co přibyly za vánoce mi přijdou jako hnidopišské šťourání, žádná konstruktivní kritika.

Sathel, já se ka starším věcem už moc nevracím a spíš se to snažím zůročit v dalším psaní. Přišlo mi to lepší, protože když jsem se k něčemu stále vracel, tak jsem se nakonec začal motat v začarovaném kruhu..
Autorská citace #95
6.1.2009 02:58 - sirien
huf... kapku dlouhý, ale velmi dobrý.

Zajímalo by mě jestli tam místo Boha jsou bohové jako sarkastická narážka na něčí místní povzdech o tom že to neni dost fantasy :D

Btw., to že se poslední kapitola menuje stejně jako poslední díl druhé série Avatara je náhoda? :)
Autorská citace #96
6.1.2009 08:23 - Sosáček
ah, ja vedel ze jsem ten nazev uz nekde videl.
Autorská citace #97
6.1.2009 17:08 - Sathel
Sirien píše:
Btw., to že se poslední kapitola menuje stejně jako poslední díl druhé série Avatara je náhoda? :)


Nebyl to záměř, ale mohlo mě to ovlivnit. Vůbec mi tahle souvislost nedošla. Avatar ma tři série po dvaceti dílech, to je šedesát názvů, které si opravdu nepamatuji :-)

Ebone, s tím vracením ke starým věcem máš asi pravdu. Už se mi to po sobě nechce ani číst, natožpak přepisovat. Zřejmě tohle bude už finální verze :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.089344024658203 secREMOTE_IP: 54.224.90.25