Příběhy

Autorská citace #1
17.12.2008 12:44 - sirien
Sem docela zvědavej jestli Ti vydrží energie to dopsat, vypadá to zajímavě
Autorská citace #2
17.12.2008 13:14 - Jerson
Líbí se mi to, (snad až na trochu aikidistický popis páčení ruky). A vypadá to na dlouhý příběh :-)
Autorská citace #3
17.12.2008 15:17 - wraiths
jedno z nejlepsich co jsem zde cetl.
Autorská citace #4
17.12.2008 16:34 - Lotrando
ehm,

jak je to sakra dál? :)

Věcně. Přišlo mi, že některé "náladové" scény končí zbytečně rychle. Sneslo by se víc, třeba to koukání do vody, co se tam vlastně dělo. Nějak mě to zaujalo, a pak nic. Jen subjektivní dojem.
Autorská citace #5
17.12.2008 19:38 - Alnag
Hodně se mi líbí způsob otevření a umím si představit, že i ty rychlé střihy jsou záměr a dávají tomu určitou dynamiku. Ale taky bych volal po pokračování, takhle trápit čtenáře jen mnohoslibným příslibem, podobně mnohoznačným jako název samotný a pak to zaseknout v podstatě ještě na začátku... to teda není pěkné. :)
Autorská citace #6
17.12.2008 19:42 - Ebon Hand
Přidávám se také k chvále. Moc se mi to líbí a chtěl bych pokračování, protože toto je taková předzvěst něčeho většího! :-)
Autorská citace #7
17.12.2008 20:04 - Sathel
Lotrando, scény jsou krátké protože povídka je dlouhá a nechci čtenáře nudit scénama, ve kterých se prakticky nic neděje. Chcete pokračování? Není problém. Tohle byly první tři strany z prozatimních dvaceti. Jen potřebuji poradit. Jsou tam i scény 18+ a nejsem si jistá, jestli se to dá publikovat na takhle přístupném místě, i když zas tak hradcore to neni.
Autorská citace #8
17.12.2008 20:23 - sirien
Normálně to sem hoď. Nejsme v žádný upjatě praštěný Americe
Autorská citace #9
17.12.2008 20:25 - Alnag
Už jsem se bál, že tam žádné 18+ scény nebudou... :o)
Autorská citace #10
17.12.2008 20:28 - Sathel
Jersone, aikidistické to rozhodně není, ve skutečnosti to byla snaha o popsání páky, kterou jsem si několikrát vyskoušela na vlastní kůži na semináři historického šermu. Ani bys nevěřil, jak jednoduché je poslat někoho do kytek za pomoci jedné ruky, když využiješ to, že to neuvěřitelně bolí a než si nechat zlomit kosti, tak sebou raději praštíš o zem :)
Autorská citace #11
17.12.2008 20:31 - Lotrando
Sathel: ok, ok :), vždyť píšu, že je to subjektivní pocit.
Autorská citace #12
17.12.2008 20:48 - Sathel
Lotrando... dík za tvůj názor, já ho vlastně sdílím, ale rozhodla jsem se takhle a chtěla jsem ti jen vysvětlit proč :)
Autorská citace #13
17.12.2008 21:20 - Jerson
Sathel, o účinosti té páky vůbec nepochybuju, šlo mi spíše o formulaci, která mi moc neseděla do žánru - ta "energie" a tak ... Nic víc a nic méně.
Scény 18+ beru :-)
Autorská citace #14
17.12.2008 22:39 - Sathel
Jersone, to máš asi pravdu, moc to tam nesedí. Takových výrazů tam bude víc.
Autorská citace #15
17.12.2008 23:36 - Sathel
Tak máte pokračování. Ale zdaleka ne konec :)
Autorská citace #16
18.12.2008 00:57 - sirien
Když sem to tak čet, tak by skutečně nebylo naškodu prohodit slovo "energie" za slovo "síla". Ale jinak super
Autorská citace #17
18.12.2008 07:49 - Lotrando
Sathel:teď jsi mě dobře zadřela :) jsem ještě víc napnutej. Doufám, že máš v šuplíku víc, je to napínavý.

Trošku k té rvačce. Možná by bylo dobré trošku lépe vysvětlit, proč Alex Davida nezabil. Je to sice pochopitelné mezi řádky, ale v první chvíli mi to přišlo nekonzistentní s tím zabitým v první kapitole. Tam ho zabil o dost chladnokravněji. Tady chtěl poslat ostatním vzkaz? Pak možná pár svědků není na škodu, aby dotvořili scénu. Jen tak přemýšlím, nic si z toho nedělej, fakt se to dobře čte. Těším se na pokračování.
Autorská citace #18
18.12.2008 08:22 - Jerson
Jen tři námitky - "paranoidní", "hystericky" (už podruhé, poprvé to byl sám Alex) a "uniforma" - to jsou slova nesedící do dané doby.

Moc se mi to líbí, není to žádná fantasy a hezky se to čte. Už začínám doufat, že Alexe někdo pořádně zmlátí, ten parchant by si to zasloužil :-)
Autorská citace #19
18.12.2008 10:33 - sirien
ani jedno z toho mi nějak moc nevadí...

Jinak Alex vypadá na docela sympaťáka - postava za kterou se skrývá příběh :)
Autorská citace #20
18.12.2008 12:53 - Sathel
Lotrando, věřím, že tvé námitky se rozplynou v další kapitole.
Jerson, máš pravdu, uvědomuju si to. Máš nějaké návrh, čím tato slova nahradit? Mně totiž nic moc nenapadá.

Jinak vidím, že tu máme rozdílné názory na Alexe, to se mi líbí. Jsem ráda, že to nevypadá, že by měl být jasným záporákem, jehož jediná motivace je prostě být zlý.

"Energie" nahrazena "silou" i když to škodí přesnosti popisu, přidává to náladě. Dík za radu.
Autorská citace #21
18.12.2008 13:19 - Merlin
ještě by šlo zaměnit energii za Moc, či Sílu (obojí s velkým, aby se odlišilo
Autorská citace #22
18.12.2008 13:19 - Alnag
Jerson: A jaké doby? Já jsem si to zatím časově nezařadil. Slovo uniforma mne pravda trochu posunulo k představě nějakého novověku, ale jinak uniformy jsou dost stará záležitost. To si tam spíš promítáš nějaké osobní asociace ne? :))

Slova paranoidní a hystericky nesedí spíš žánrově než dobově. Jsou pravda trochu odborná. Lze nahradit třeba slovy - místo "Jsi paranoidní." třeba "Přeháníš." A místo hysterického křiku lze křičet třeba zoufale nebo úpěnlivě...
Autorská citace #23
18.12.2008 13:42 - Sathel
paranoia i hysterie zaměněny :) Dík.
Časově to ani zařadit nejde. Působí to sice historicky, ale rozhodně to není dobově správně. Takže je to fantasy.

Lotrando, spletla jsem se. V další kapitole se to nevysvětlí... ale upřímně si nejsem jistá, jestli je potřeba vysvětlovat, proč nezabít někoho, kdo pro tebe pracuje. Tím spíš když jsi v místě, kde ti lidé nejsou oddaní a smrt každého dalšího z nich vyvolává nepokoje. A ty nemáš armádu, ale jen pár elitních bojovníků... a mírného bratra :) nevím, co si myslí ostatní? Měla bych tam dopsat nějaký krátký myšlenkový pochod nebo něco?
Autorská citace #24
18.12.2008 13:45 - Jerson
Alnagu, na mě ta povídka působí tak ... odhadem třinácté nebo čtrnácté století, plus mínus dalších sto let. Ta dvě dlova ale ve mě evokují zak 19. století nejdál. A "kožená uniforma" - máš pravdu, představím si pod tím ledacos, ale nic co by pasovalo.

Sathel, náhradu za mně poradil Alnag, chtěl jsem napsat přesně to samé. O uniformě přemýšlím, spíše nevím, jak si mám toho chlápky představit - předpokládal jsem, že na má sobě nějakou koženou zbroj, která může vypadat podobně jako u ostatních. Jinak sedá použít slovo "stejnokroj", které označuje skoro to samé, ale je všeobecnější.

A koukám, že už je nová kapitola, jdu číst.

Jinak to že Davida nezabil mi přišlo situaci naprosto odpovídající, stačí že zabil toho prvního týpka, všichni ví čeho je schopen, a nemusí si likvidovat poddané. Myšlenkový pochod podle mě netřeba.
Autorská citace #25
18.12.2008 13:57 - Sathel
Hm, beru na vědomí, že je třeba přidat detailnější popis těch týpků. Já si to nepředstavuju jako zbroj. Zbroj je tvrdá, nedá se v ní pořádně hýbat. Představovala jsem si to jednoduše, jen kožené kalhoty, halenu a přes to kožený krátký kabát na knoflíky. To vypadá mnohem víc sexy :)
Autorská citace #26
18.12.2008 14:14 - sirien
Popravdě vysvětlení netřeba, mě by přišlo dost divný naopak kdyby ho zabil. Nedávalo by to moc smysl.

stejnokroj, úbor /někoho-něčeho(jednotky, služebníků toho a toho...) by šly použít místo uniformy
Autorská citace #27
18.12.2008 14:30 - Sathel
uniforma nahrazena, dík za tip
Autorská citace #28
18.12.2008 14:43 - Jerson
Jo pánové mají mít sexy kožené uniformy ... Ok, píšu si, že "sexy obleček" se ve fantasy netýká pouze bojovnic ;-)
Autorská citace #29
18.12.2008 17:13 - sirien
Záleží pro koho píšeš. Vem si takovej Twighlight (fujfujfuj)
Autorská citace #30
18.12.2008 17:49 - Lotrando
výborné. zamotává se to víc a víc :)
Autorská citace #31
19.12.2008 08:15 - Jerson
"Cena života" je fakt dobrá.

Dobře, opět budu mít pár připomínek - je tam moc "svalů" v jednom odstavci. Metry a centimetry jsou opět moderní, "dva kroky" je mnohem lepší a místo dvaceti centimetrů stačí "kousek". "Funkce svalů" - myslím, že by stačilo napsal, že mu "uvolní svaly" nebo tak něco, a místo "Situace" je byla lepší "událost" nebo "příhoda".

Potom tahle věta "protože Erik jí z pro Alexe neznámých důvodů měl v oblibě" je trochu moc šroubovaná. Navrhoval bych spíše "Erik ji měl rád, i když Alex nechápal proč" nebo nějak podobně.

Jak čtu, tak to možná bude 21+ ... ten Alex mě zajímá čím dál víc, buď se změní, nebo bych to tipoval na kastraci či něco takového. No nic, jdu na další dvě části :-)

V "Mohylách" mi nesedí "analyzovat" a pak je tam jedna faktická - asi chyba. Meč byl v pochvě v pokoji a on se z věže určitě nevracel do pokoje, aby si k pasu připnul prázdnou pochvu - ale u mohyl pak vrací meč do pochvy."

A jinak mi jeho bojové schopnosti připadají čím dál víc nadlidské - vidí postavu v měsícním světle v lese, budiž. Ale vyhnout se v šeru několika útokům meče, byť drženým nezkušenou holkou, k tomu ještě to zew se dokáže bránit útoku zezadu v leže na bříše, a ta jeho rychlost přískoků ... no, mám silné podezření, že je to záměr a že to s ním bude ještě mnohem složitější :-)

(Nakonec mě napadlo - než budu dávat další nevyžádané rady a doporučení, chceš je vůbec slyšet, tedy číst, nebo si je mám nechat pro své povídky?)
Autorská citace #32
19.12.2008 12:32 - sirien
Píše:
je tam moc "svalů" v jednom odstavci

Nezáviď Alexovi že jich má víc než Ty :)

Píše:
Funkce svalů

f(s): y= ??? :)
Ne, sorry, tohle už je moderní úchylná archaofilie. I za antiky měly věci své funkce, i za středověku se mluvilo o situacích

Píše:
Jak čtu, tak to možná bude 21+

Stěhuj se do USA, v tý povídce nic tvrdýho nebylo... možná 15+ kdybys byl fakt puritán, protože tam sice bylo znásilnění, ale narovinu, už sem čet o hodně naturalističtější a drsnější popisy v tomhle směru.

Píše:
Meč byl v pochvě v pokoji a on se z věže určitě nevracel do pokoje, aby si k pasu připnul prázdnou pochvu - ale u mohyl pak vrací meč do pochvy."

Víš, že v Matrixu existuje 110 scén obsahujících nějakou chybu? :)

Píše:
Ale vyhnout se v šeru několika útokům meče, byť drženým nezkušenou holkou, k tomu ještě to zew se dokáže bránit útoku zezadu v leže na bříše, a ta jeho rychlost přískoků

Nic moc zajímavýho. Já mám docela malej trénink, ale stejně - někdo kdo vůbec neumí s nožem nebo tyčí by mě moc nerozptyloval. Stejně tak jako já moc nerozptyloval jiné a ti zase moc nerozptylovali trenéra.
Pokud se Tatiana nikdy pořádně nervala, tak nemusíš bejt nijak úchvatnej aby sis s ní házel zleva doprava a zpátky a to i když bude mít meč a Ty ne.
A - kdybys viděl, jak jsou někteří lidé schopni držet nůž a manipulovat s nim když Tě chtěj bodnout - tak by ses nedivil ani tomu že by Alex spal a ona ho tim bodnutim do nehybnýho krku netrefila. To jako že doslova.
Autorská citace #33
19.12.2008 13:16 - Sathel
Vidím, že se kritika rozproudila... :)
Jersone:
Ty svaly jsou problém... dej mi alternativu.

metry a centimetry mi problém nepřijdou - mám snad používat couly a sáhy? Je to úplně jedno, jak to nazveš, všude se používaly nějaké názvy, nevidím důvod proč zbytečně komplikovat názvosloví nějakýma opisama. Navíc jsou to takové zažité fráze...

Ta věta o Tatianě se mi líbí, tak jak je, ale pomlčky by jí nejspíš pomohly. "Erik ji - z pro Alexe neznámýh důvodů - měl v oblibě."

O tom kiksu s pochvou na meč vím, říkala jsem si, že to opravím, ale pak mi došlo, že vzhledem k tomu, že on stál na věži a musel projít celým hradem než se dostal ven, tak ho zastávka v jeho ložnici moc nezdržela. Navíc je i logické, že se chtěl přesvědčit, že má jeho meč a ne nějaký jiný. Možná bych to tam mohla někam v jedné větě dopsat.

"Analyzovat" - já vím, je to moderní. Zamyslím se nad alternativou.

Co se týče těch bojových schopností nic nadlidského to není. Sirien to vyjádřil dobře. Tatiana je pro Alexe stejně obtížný soupeř, jako pro tebe malé dítě.

Siriene, taky jsem četla drsnější naturalističtější popisy a byly nechutný. Přikláním se spíš k naznačování a opisům, tvoje fantazie dodělá zbytek za mě :)
Autorská citace #34
19.12.2008 13:22 - sirien
Spíš čárky než pomlčky

Píše:
Siriene, taky jsem četla drsnější naturalističtější popisy a byly nechutný.

Já neřikám že je tam chci, já jen řikám že tohle neni nic děsnýho :)
Mimochodem sem čet i dost drsnější popisy který nebyly nechutný. Je to o kvalitě toho autora a o tom na co se zaměřuje.
Autorská citace #35
19.12.2008 13:32 - Sathel
Jersone, k tvojí otázce, samozřejmě mě kritika zajímá. Ta povídka má spoustu chyb a já to vím, ale kdybych se snažila o dokonalost, tak to nikdy neuveřejním.

čárky nejsou tak oddělující, když tu větu čteš musíš se zastavit, abys jí pochopil správně, čárku ani nevnímáš

Test:
Erik ji, z pro Alexe neznámých důvodů, měl v oblibě.
Erik ji - z pro Alexe neznámých důvodů - měl v oblibě.

Uděláme hlasování? :)
Autorská citace #36
19.12.2008 14:43 - sirien
jasně, založ si anketu, bude sranda (v záhlaví diskuse na to máš takový klikátko, tak na něj klikni a dál to je už docela intuitivní)
Autorská citace #37
19.12.2008 15:34 - Hrngz
hm.

Jersone, cim ti to pripada nefantasy?
Autorská citace #38
19.12.2008 16:49 - Ebon Hand
Pokračování se mi líbí ještě víc než první část.
Nejsem vyznavačem, že všechny slova musejí znít archaicky potažmo dobově. Autor má psát tak, jak mu to vyhovuje. Z níže uvedených "chybiček" my nic nepřišlo nutné zmínit.
Vložené věty mám rád a často je používám, moc se mi líbí. Odděluji je čárkama, pomlčky mi přijdou příliš výrazné.
Ženský pohled na znásilnění je skvělý, takhle bych to nikdy nezvládl napsat, je to odsouzení hodné a zároveň přitažlivě provokující. Famozně si popsala, jak se vzrušuje násilnými představami! :-)
Jsi skrytý talent. To se nám to pěkně rozjiždí s těmi povídkami. :-)
Zatím se nemohu rozhodnout s kým sympatizovat, Alex se svojí násilnou prchlivou povahou je velmi dobře vykreslen a zatím vede. Tatiana je taky pěkně vykreslená, ale nečekal bych jí tak podajnou, zato Erik zatím moc prostoru nedostal, ač by si to asi zasloužil. Přimlouval bych se třeba ke krátkému flashbacku, jak utržil ten šíp do boku, aby získal plasticitu, zatím je to takový Ken od Barbie. :-)
Autorská citace #39
19.12.2008 17:03 - sirien
Co do hodnocení postav souhlasím s Ebonem :)
Autorská citace #40
19.12.2008 22:48 - Jerson
Sathel, myslel jsem spíše pár vět přeformulovat, aby se v nich slovo "svaly" neopakovalo tak často.

Jinak do té věty o Tatianě bych napasoval pomlčky, protože je to věta vložená či jak se tomu odborně nadává.

A jinak vylučování metrů a centimetrů z popisu není z mé hlavy - tyto jednotky (zejména pak centimetry) činí popis technickým a nijak zvllášť nepřispívají pochopitelnosti, protože většina lidí si dvacet centimetrů stejně nepředstaví o nic lépe než "kousek".

"Kroky" místo metrů (ale i místo sáhů) jsou lepší v tom, že dávají dvě informace - jednu o vzdálenosti a druhou o míře nutného pohybu, který případně musí postava vykonat. Je to takový "popis mezi řádky" vhodný zejména tam, kde se k sobě postavy přibližují - a samozřejmě má smysl jen když je těch kroků relativně málo.

Jinak Alex mi přišel velmi schopný proto, že obranu v leže a zejména boj v šeru jsem si několikrát vyzkoušel a v druhém případě bych se nepostavil ani tomu klukovi :-) Ale to je vcelku jedno, prostě je o pár tříd lepší než jiní, nic co bych nerozdýchal.

Hrngzi, nechápu otázku - co konkrétně mi má připadat nefantasy? Celá povídka?
Autorská citace #41
20.12.2008 00:09 - Sosáček
Jerson píše:
Moc se mi to líbí, není to žádná fantasy a hezky se to čte.

asi. vim ja?
Autorská citace #42
20.12.2008 02:33 - sirien
Hm. Popravdě mám trochu pochyby o relevantnosti toho zda něco je nebo není fantasy. Nějak nepotřebuju aby byla povídka fantasy, když se mi líbí...
Samozřejmě je zde otázka zaměření téhle stránky, ale myslím že kolem RPG se může klidně točit i povídka ze zcela reálného světa, pokud má vhodnou tematiku - třeba investigativní (soukromý detektiv, policista, agent něčeho), militantní (vojáci v nějaké akci...), napínavý až heroický (typu úvodu k filmu "Shooter" (odstřelovač) - vycvičený voják v nepřátelském území).
Na povídce ze středověkého prostředí neshledávám na d20 žádný problém (a to neberu ani v úvahu že tu máme sekci Historické exkurzy - mimochodem velmi dobrou)
Autorská citace #43
20.12.2008 08:39 - Jerson
Sosi, nemám rád fantasy, ze kterého ční ostré fantasy prvky jako evidentní magie nebo evidentní potvory, protože mi způsobují duševní zranění.
To že je tato povídka neobsahuje je pro mě velký klad. A vůbec tím nemyslím, že by tu neměla co dělat - právě naopak.

A to že mám nějaké nmitky k formulacím - vůbec žádné námitky nemám k dílům naprosto dokonalým a pak těm, která mi nestojí ani za přečtení.

(Po třetím dílu jsem dal hodnocení 1 a neměl jsem potřebu ho měnit)
Nemám rád fantasy a pokud tohle povídka má být fantasy, prakticky ji řadím vedle Prachetta - takže asi tak :-)

Edit: A lehce netrpělivě čekám na další díly.
Autorská citace #44
20.12.2008 11:31 - sirien
Vedle Pratchetta, kde mágové měněj lidi na žáby, házej po sobě ohnivý koule, vysněnej drak demoluje Ankh Morpork... a sakra, celý se to odehrává na vodorovný ploše plující vesmírem na čtyřech slonech a želvě, která původně vznikla omylem když si chtěl Stvořitel jenom udělat pizzu!!!

Jaké ostřejší fantasy prvky bys jako chtěl?
Autorská citace #45
20.12.2008 13:09 - Jerson
Opět jsem to myslel jinak než jsi pochopil. Nečtu fantasy, protože se mi nelíbí. Jediná vyjímka je Prachett a teď Síla (bez)moci, protože ty se mi líbí.

Už je to jasné?
Autorská citace #46
21.12.2008 15:03 - Sathel
Ebone, děkuju za slova chvály. Hodně to potěší.

Co se týče Erika, prostor dostane později. Původně v povídce nebyl vůbec důležitý, takže se o něm na začátku nic moc nedozvíš, pak jsem ale změnila názor a pochopila jsem, že je potřeba tu postavu rozpracovat - btw: díky tomu se povídka protáhla o deset stran :)

Dám vám pokračování, ale už se začínám dobíhat a to je problém... v případě, že bych potřebovala nějakou scénu přepsat a už bude zveřejněná.
Autorská citace #47
21.12.2008 18:11 - Sathel
V životě bych neřekla, že budu vyškrtávat erotickou scénu, protože by toho sexu bylo moc :)
Bavte se.
Autorská citace #48
21.12.2008 19:26 - Jerson
Sathel, s těmi popisy dívek nejsou erotické scény potřeba. Dokonalost sama o sobě :-)
Autorská citace #49
27.12.2008 19:44 - Alnag
Tedy, musím se přiznat, že to přibývalo takovou rychlostí a já byl zaměstnán hodně jinými věcmi, že poslední doplněné části jsem si dočetl až nyní. Protože slova chvály tady už zazněla mnohokrát (a kdybych je moc opakoval, tak by nám Sathel jenom zpychla), řeknu jiné věci, které mne k tomu napadají...

Nevím, jestli jsi aspirovala na povídku, ale stále víc se mi zdá, že vzhledem k rozsahu i proto, že to zdá se směřuje i k nějaké proměně charakterů z toho možná bude novela. Což není špatné, je to jen pozorování...

Obdivuhodný je i smysl pro detail a konzistentnost psaní, což se se občas může s postem díla docela vysmeknout.

A jsem samozřejmě zvědavý, jak to skončí.
Autorská citace #50
27.12.2008 22:39 - sirien
Povídka má tušim že oficiálně do 40 stran A4.
Já teda na tyhle oficiality nikdy nebyl, ale jen tak naokraj :)
Autorská citace #51
29.12.2008 03:06 - Sathel
Dokončeno.
Plus přibyla scéna, podle Ebonova návrhu. "Kratochvíle" Zařadila jsem ji jako třetí v pořadí, protože je velmi retrospektivní a později už se mi to tam nelíbilo.

V textu možná najdete nesrovnalosti v detailech, pokud se tak stane, prosím napište mi to sem. Povídka má 52 stran a já teď nemám sílu to celé pozorně číst a opravovat drobné chybky. Hodně mi pomůžete, když mi je tu vypíšete.

Což mi připomíná, že to tedy není povídka, ale novela, jak už tu zmiňoval Alnag.

Alnag píše:
Obdivuhodný je i smysl pro detail a konzistentnost psaní, což se se občas může s postem díla docela vysmeknout.


tohle jsem nepochopila... hlavně ten "post díla" asi nevím, co si pod tím představit. To víš, já nejsem žádný literární kritik a těmhle cizím výrazům nerozumím :)
Autorská citace #52
29.12.2008 04:08 - sirien
Sakra, tohle bylo trochu moc "boom" dokončení, snám to mohla poslat trochu víc po částech, abysme všichni stíhali tak nějak stejně a měli co číst i za tejden :)
Si to přečtu zejtra... snad...
Autorská citace #53
29.12.2008 13:49 - Sathel
Máš to rozdělené do kapitol, dej si každý den jednu :)
Navíc jsem to nechtěla publikovat, dokud to nedopíšu. A když už jsem to dopsala, tak proč si to schovávat?
Autorská citace #54
29.12.2008 15:33 - Merlin
:) nejvyšší čas, abych přestal psát, nebo aspoň publikovat :D
Autorská citace #55
29.12.2008 15:44 - Ebon Hand
Hustý! :-) Fakt dobrý dějový vývoj.
Flashback se mi líbí a závěr je ostrý! I když v mém podání by Alex Veroniku určitě zabil, v lese při loučení. Vzhledem k jeho prchlivé povaze by si tím kompenzoval to, že mu znemožnila otravou bratra bránit a tím ho nepřímo nechala umřít.
Ale i tohle je dobrý, očekávám, že v tom je nějaký záměr.

Nikoliv Merline, nejvyšší čas začít psát pořádně a postavit se tomu čelem! :-)
Autorská citace #56
29.12.2008 19:09 - Sathel
Ebone, záměr v tom je. Jmenuje se psychologie a vývoj postavy :) Možná to šlo víc vysvětlit, ale já to nechám na tvojí fantazii. Já sama jsem vymyslela pět dobrých důvodů proč jí tam na místě nezabít. A dva dobré proč ano. Ale Alex řeší věci postupně. Když v budoucnu usoudí, že jí chce zabít, nebude mít problém to zařídit.

Merline, naopak. Měl bys nám ukázat, jak to jde ještě líp :) Tohle měla být povídka na tři stránky a takhle to dopadlo. Musim to příště udělat jinak.
Autorská citace #57
29.12.2008 20:28 - Alnag
Sathel píše:
tohle jsem nepochopila... hlavně ten "post díla" asi nevím, co si pod tím představit. To víš, já nejsem žádný literární kritik a těmhle cizím výrazům nerozumím :)


To se nedívím ani já. Ve skutečnosti totiž nejde o žádnou "literární kritiku" ale spíš o to, že rychleji myslím, než píšu nebo možná píšu rychleji než myslím. Každopádně tam mělo být slovo postupem... jinými slovy, čím je člověk dál v příběhu (zejména ke konci) tím větší mívá tendenci ke zkratkovitosti, což může být na škodu věci (protože se už těší až to dopíše). No tak já se jdu podívat, jak to dopadlo...
Autorská citace #58
30.12.2008 10:05 - Sathel
Alnag píše:
čím je člověk dál v příběhu (zejména ke konci) tím větší mívá tendenci ke zkratkovitosti, což může být na škodu věci (protože se už těší až to dopíše)


Jo, ták :) Tos tu povídku neviděl v původní verzi. Bylo to přesně jak říkáš. Několikrát jsem přepisovala některé scény, protože byly moc zkratkovité a nikdo by nechápal, kdo se jak a proč chová. Jen snůška dialogů. V průměru upravuju scénu tak třikrát. A většinou ji rozšiřuji. Finálních pár scén budu doplňovat ještě několikrát, podle kritiky co se tu objeví. Jako autor nemůžu vědět, co je v textu nepochopitelné, já motivace postav znám :)
Autorská citace #59
30.12.2008 10:43 - Ebon Hand
Mě se taky moc líbí, jak se ti to vlastně celé podařilo uzavřít do uceleného celku. Ze kterého jsou hezky nastíněné tři otevřené cestičky tří postav, jež jde každá svou cestou. Všechny tři byli pěkně vykreslené, takže se s nimi dá dál pracovat.
Uvažuješ o pokračování?
Autorská citace #60
30.12.2008 19:25 - Sathel
Ano, uvažuji. Už se mi začalo tvořit v hlavě a nějak to nejde zastavit :) Tohle byl jen začátek dalších událostí, které budou mnohem větší. Jen nevím, jestli budu mít vůli to napsat.
Autorská citace #61
31.12.2008 15:05 - A15
Ebone, přirozená reakce by bylo ji okamžitě zabít, neb kdo zradí jednou, zradí tě kdykoliv - a Alex je paranoidní.
Na druhou stranu - Veronika je evidentně jednoduchá, naivní husička s přehnanou důvěrou ve svůj luzný zjev. (Na vesnické balíky to možná fungovalo, ale trochu znalejší chlap (Alex) se ji prakticky vysmál.). A proč nevyužít takového pěšáka? Na gambit je času dosti.
Alespoň mi dost jednoduchá přišla, když si myslela, že jí stačí dost nahlas řvát, aby zastavila rozvášněný dav toužící po krvi. A jaký chtěla svolávat soud? Vždyť tam byli všichni.
K odzbrojení Tatiany: je zřetelně popsáno, že meč držela jak panna ocas a on byl cvičený šermíř. Obcházením ji provokoval k útoku (meč na ni byl těžký - držela ho oběma rukama - nebyl by pro něj problém nechat ji promáchnout) a když viděl, že není psychicky schopná na něj zaútočit, šel jí na tělo. Meč byl jednoruční, tj. na těch cca 70-80 cm mu stačí, i s výpadem stranou, dva kroky. Alex měl mistra šermíře - tohle nacvičovat musel.
Spíš mě překvapuje bodnutí při masáži. "Zamířila hrot, vydechla a bodla." Tohle bych chápal při střelbě, ale jinak člověk vydechne při bodnutí. On se otáčel až při výdechu, to už by bylo pozdě. Když je paranoik, proč nechává dýku u postele? Musel počítat s tím, že se jej pokusí zabít i "řezivo".

PS: žhavé uhlíky na podbřišek je rozkošný nápad, ale než se to propálí srstí, je z toho akorát smrad a zdržování :-)
Autorská citace #62
31.12.2008 19:45 - Max
Lethian:
"kdo zradí jednou, zradí tě kdykoliv" Optimální strategií (pokud jde o vícekolovou teorii her) je zkoušet občas "půjčku na oplátku". Pokud jde o přirozenost, tak je dle mě přirozené občas zareagovat nepřirozeně ;)

"naivní husička" ani bych neřekl. Působila spíš dojmem že ví co dělá a zná rizika. To bych jako naivitu neviděl.

"A jaký chtěla svolávat soud?" možná, že právě žádnej.

"K odzbrojení Tatiany" tohle mi nedochází. Mě přišlo že jí vědomě nechal ať ho bodne, nebránil se. Tedy jestli jsi narážel na situaci u matčina hrobu.

S výdechem mě to tam taky trklo. Člověk se nadechne a nechá vzduch v plicích aby to mělo sílu.


Sathel:
Jinak během četby mi tam osobně přišla divná jen jedna věc a to občasné (ke konci se to vyskytovalo častěji) časté používání jmen, i když tam byly jen dvě postavy a nebylo pochyb kdo komu tu větu říká.

Každopádně díky za zveřejnění, pěkný počtení.
Autorská citace #63
31.12.2008 21:26 - Alnag
Max píše:
Optimální strategií (pokud jde o vícekolovou teorii her) je zkoušet občas "půjčku na oplátku".


Optimální strategií je začít systémem půjčka za oplátku. Ale protože, když tě někdo zradíš, on ti to oplatí zradou a ty mu to pak oplatíš taky zradou atd. Tak vlastně "kdo zradí jednou, zradí tě kdykoliv" v optimálním světě platí. :)

Jinak to IMO strašně to analyzujete. To prostě musíte vychutnávat. Je to jako obrazy. Taky kolem nich neběháte se spektrometrem (teda doufám...?).

Sathel: Je to moc pěkné a povedené... a co se týče vůle psát pokračování. Jsi si jistá, že odoláš masovému nátlaku svých četných fanoušků? :D
Autorská citace #64
31.12.2008 23:30 - Max
"Optimální strategií je začít systémem půjčka za oplátku."

Jde o to, že lepších výsledků se dosahovalo tím, že i když tě někdo podrážel, tak mu občasně nabídneš spolupráci. Pokud se chytne, tak se začne spolupracovat, pokud ne, pokračuješ v oplácení stejnou kartou.

Což v reálu taky platí, protože jinak by se nikdy nikdo nemohl "napravit" ;)
Autorská citace #65
1.1.2009 12:04 - Sosáček
Hele, co se tyka toho jak ten typek uhnul kdyz lezel ... myslim ze kdyz se clovek docte na konec a zjisti co tam particka peti sermiru provadela kdyz proti nim meli presilu asi deset na jednoho, tak je jasny ze meli nadlidsky schopnosti a to ze je mel i jejich sef nikoho neprekvapi.
Autorská citace #66
1.1.2009 12:16 - Sosáček
Jo, a nechci vam do toho kecat, ale abyste mohli rozhodovat jestli nekomu date druhou sanci (a obecne rozhodovat se) je dobre vedet krom sance ktera moznost je pravdepodobnejsi taky ztratu ktera plyne z toho ze se netrefite. Nekdy je lepsi zvolit mene pravdepodobnou, ale take mene riskatni moznost.

Proste bayesovske riziko dava lepsi vysledky jak naivni bayes.
Autorská citace #67
1.1.2009 13:19 - unknown
Nadlidské schopnosti? Proč? To, že parta bijem zakalených a sehraných šermířů s výškovou převahou (byli na schodišti) zmasakruje dav vidláků, kteří nikdy nikoho nezabili a nikdy nebojovali, mi přijde zcela přirozené.
Dav si jen překáží navzájem. Zkuš si v reálu šerm s více protivníky - často je to jednodušší než šerm s jedním - překáží si v útoku, váhají (nechám zaútočit druhého a pak bodnu já), takže když se dobře pohybuješ a víš co dělat, tak to není problém. Zvláště, když se můžeš spolehnout na šermíře po boku, že ti nepustí nikoho do zad.

Bayesovské riziko je hezká věc, ale ne pro paranoidního člověka, jež žije v neustálém strachu (proč jinak by postupoval taktikou brutálního teroru). K němu mi spíše sedí minimalizace rizika - až do té doby každý "problém" raději okamžitě "odstranil". Nezdá se jako týpek, jež by dával druhé šance.

Dosti však technické stránky šermu, pojďte se vrhnout na konstruktivní kritiku erotických scén :-)
Autorská citace #68
1.1.2009 13:20 - A15
A ještě ke všemu to tu píši nepřihlášený :-(
Autorská citace #69
1.1.2009 16:21 - Sathel
Veronika - není hloupá husička, řvaní jí stačilo, protože má autoritu a tupý dav poslouchá toho, kdo vypadá, že ví co dělá. Soud nechtěla žádný, chtěla čas, někde to tam Alexovi i říká. Všichni tam nebyli... půlka byla zraněná a staří lidé se boje neúčastnili, přičemž většinou soud rozhodují ti nejzkušenější. Ve skutečnosti tam mohlo být tak deset lidí.

Zabít jí měl na místě, to je pravda. Přiznávám, že to možná trochu hapruje. Ale když o tom přemýšlím nalézám stále víc důvodů proč by to neměl udělat. Třeba proto, že kdyby jí v tom sklepě zlomil vaz tak se z té vesnice nedostane živý. Nebo proto, že v poslední scéně na cestě by musel zabít i Tatianu, která by to viděla... Alex je možná paranoidní a vznětlivý, ale taky pragmatický a myslí logicky.

Odzbrojení Tatiany: Opravdu v tom nevidím problém, jak říká Lethian

Bodnutí při masáži: Ten výdech je tam naschvál špatně. Možná zbytečně. Asi to změním.

Alnag píše:
"K odzbrojení Tatiany" tohle mi nedochází. Mě přišlo že jí vědomě nechal ať ho bodne, nebránil se. Tedy jestli jsi narážel na situaci u matčina hrobu.


Tak to bylo. Chtěl vědět, jestli to dokáže.

Jména: pravda, ty jména jsou tam moc často. Nějak to předělám.

Nadlidský schopnosti... tam žádný nejsou. Parta pěti šermířů nejlepších v kraji, protože od mala nedělají nic jiného... a taky jestli se nemýlím všichni padli ;-)

Lethian píše:
Dosti však technické stránky šermu, pojďte se vrhnout na konstruktivní kritiku erotických scén :-)


Ach jo, už je to tu... to bude samé: "tohle by chlap nikdy neudělal" a "vůbec nevíš o čem mluvíš" a "takhle to nefunguje" ...;-) To jsem na tu konstruktivní kritiku zvědavá.
Autorská citace #70
1.1.2009 17:50 - Sosáček
Lethian: nechces prijet na nejakou slezinu rpgfora, nebo daz d20 nebo tak? budu se tesit az mi ten boj s deseti lidma zatimco stojis zady ke zdi ukazes -- pac nejak neverim na kavarnove expertizy a radsi se podivam v realu.
Autorská citace #71
1.1.2009 18:48 - Merlin
No, vážně nemůžeš srovnávat "porobený zemědělný lid" :D a cvičené vojáky. Prakticky všechny okupační armády a nejenom ony byly menší než kolik je dospělých lidí ve státě,městě, vesnici. Působí tam psychologický efekt, strach, neznalost, nešikovnost s improvizovanou zbraní a jiné věci. Netvrdím, že je to adekvátní 10:1, ale rozhodně tam je podstatný rozdíl.
Autorská citace #72
1.1.2009 19:07 - A15
Uzivatel #1513: Na nějakou slezinu bych rád dorazil, určitě se někde můžeme srazit.
Pokud jde o boj s 10 lidma - pokud nás bylo více jak 4, tak už to bylo k ničemu. Je pravda, že dotyčný uprostřed byl cca o 20 let zkušenější šermíř než my, ale to by tak odpovídalo rozdílu mezi gardou a "vesničany". A dotyčného jestli jsme zasáhli jednou.
Pokud máš kryté boky, tak na tebe zaútočí max 2.
Chce to ukázat v praxi, jinak jsou to fakt jen teorie. Co se sejít třeba na Libušíně? Nebo pokud bude nějaká bitva dříve, tak tam.

Veronika. Pokud měla v komunitě autoritu a tudíž nějaké postavení, tak by mohla ten dav zastavit. Je pravda, že přišli o vůdce a dav bez vůdce ...
Jelikož však šlo o klasickou ukázku linče, tak by je idea soudu nezastavila (alespoň neznám případ, kdy se tak stalo).
To že je to husička mi vyplynulo z děje. Dokud se nestala travičkou, je vykreslována jen jako hezká panenka lehkých mravů, která je zvyklá, že po ní chlapi jedou.
To možná fungovalo na místní koloušky, ale na prvního chlapa s větším rozhledem (Alex) to samozřejmě mělo nulový účinek.
S takovou ženskou Alex přirozeně jedná jako se spotřebním zbožím a ona si stále myslí, že na něj dokáže zapůsobit - proto jsem ji označil za naivku a husičku.
Autorská citace #73
1.1.2009 19:52 - unknown
For Lethian: už do toho moc zabředáváš. Je to povídka ne sága, aby byly postavy dopodrobna popsány. Autorka ti dokreslila Veroniku, tak si to přečti znova s tím, že taková je.
Autorská citace #74
1.1.2009 20:05 - Sosáček
lethian: v prostoru kde nemuze udelat krok stranou nebo dozadu? hmm. ale nevermind.

prvniho chlapa s vetsim rozhledem? myslis na paranodiniho a zvraceneho vraha?
Autorská citace #75
1.1.2009 20:36 - A15
Nejde o vraha, ale "zkušeného" svůdníka. Na toho zamlácení řasama a vypnutí prsou platit nebude.

Proč by nešlo udělat krok? Nestáli ani u zdi, ani mezi futry. Ty si snad v bitvě stoupneš tak, abys nemohl manévrovat? To bys byl první, koho znám.
Autorská citace #76
1.1.2009 20:37 - Jerson
Tedy v jednu chvíli jsem si říkal, že chování těch dvou holek nechápu (zejména ne Tatiany, kterou napřed Alex znásilnil, pak jí zabil snoubence, a ona mu stejně pomůže, navíc pomůže i jiné holce ... ale protože jsem muž, tak je to takto možná o kus věrnější a mé nepochopení ženského myšlení je správný stav.

Pokračování by být mělo, protože takový ... jedinec ... jako Alex by neměl zůstat nepotrestán :-)
Autorská citace #77
1.1.2009 20:45 - A15
Jak nepotrestán?!
To je pro mne nesympatičtější postava!
:-)
Autorská citace #78
1.1.2009 21:39 - Max
Jerson píše:
nepochopení ženského myšlení je správný stav


Nedávno sem zrovna koukal na Jádro kde o tom mluvil Koukolík. Samosebou žádná víra, jde jen o teorie založené na soudobých poznatcích.

Mikroeseje Františka Koukolíka píše:
Empatie neboli prožití bolesti druhého člověka aktivuje v pozorovatelově mozku systém, jehož těžiště jsou některé oblasti kůry zevní a vnitřní plochy čelních laloků a kůry skryté v rýze mezi čelním a spánkovým lalokem. Jakmile sledovali hráčky a hráči bolest člověka, který s nimi hrál poctivě a nepodrážel, aktivoval se v jejich hlavách tento systém vcítění – jakoby bolest spoluprožívali. Jakmile však hráčky a hráči sledovali bolest člověka, jenž podrážel, hrál nefér, stalo se něco nečekaného: u mužů, nikoli u žen, klesla míra vcítění. U mužů, nikoli u žen, se naopak aktivoval mozkový systém odměny, systém, jenž tvoří slast. Jako by tento systém říkal: „Jsi lump, patří ti to a mně je z toho dobře.“

To může mít hluboké vývojové kořeny. Mohli to být muži, kdo ve vyvíjejících se lidských skupinách trestali podrazáky. Může jít o jeden z kořenů altruistického trestání, tohoto tmelu lidských skupin. Altruistickým trestáním mám na mysli chování lidí, kteří trestají podrazáky, i když je to hodně stojí, i když se jich osobně podraz netýkal. Jakmile se tato možnost zablokuje, lidská skupina se rozpadne, protože v ní vyhrají paraziti.


Celá mikroesej
Autorská citace #79
2.1.2009 00:04 - Sathel
Připadám si jak Caesar. Můj nejhorší kritik je jeden z mých nejlepších přátel :-)

Lethian píše:
Jelikož však šlo o klasickou ukázku linče, tak by je idea soudu nezastavila


Beru na vědomí a souhlasím, ta pasáž chce přepracovat. Teď to zkus konstruktivně. Co může krásná mrcha jako Veronika udělat proto, aby udržela krvelačný dav od Alexe? Zkus něco vymyslet.

Jersone, to je vpořádku. Tatiana není zrovna inteligencí oplývající děvče a pro ženy je sebeobětování pro nějakého muže (v tomto případě jejího bratra Erika) docela normální věc. Vidím to kolem sebe pořád a sama jsem to taky už párkrát udělala. Navíc by Alexe stejně nedokázala zabít a nechat ho zemřít je to samé jako vynést rozsudek. Veronika má motivaci jasnou. Pracuju na pasáži, která jí osvětlí i pro muže :)
Autorská citace #80
2.1.2009 00:05 - Sathel
Níže uvedené je samozřejměm můj příspěvek.
Autorská citace #81
2.1.2009 11:49 - Jerson
Sathel, vysvětlující pasáš ani nepotřebuju. Nepočítám-li Pipi dlouhou punčochu, nečetl jsem snad žádnou knížku s ženskou postavou, kterou by psala žena.
Jen jsem si nebyl jist, zda jsem pochopil správně, že se Tatiana obětovává pro již mrtvého bratra. Klidně může fungovat to co psal Max - Alex je pro mě parchant a přeju mu smrt, nebo alespoň těžké a trvalé ublížení na těle. Je krutý k lidem, kteří se smrtí jeho otce nemají nic společného, kromě toho klidně přešel, že ozbrojenci, kteří měli hrad o jeho otce bránit se vytratili zadem a vlastně jsou jediní, kdo ho o průběhu celé události zpravili a on jim to sežral i s navijákem a kýblem návnady navrch, ať to byla pravda nebo nebyla. A po zabití prvního člověka mluví o probíhající válce, která se přitom nijak neprojevuje. Nikdo mu nejde po krku, pokud nepočítám lidi, které proti sobě sám postavil. Takže parchant a ještě blbec (a věrohodně vykreslený).

Mimochodem, to že se měl teprve ženit z něj v mých očích nedělá žádného zkušeného bojovníka, ale mladé ucho s přehnaným sebevědomím, který měl zatím jen štěstí. Možná v nějaké bitvě byl, možná někoho zabil v souboji, ale vše co udělal ho v mých očích posouvá dál a dál na špatnou stranu. (I když bych nebyl proti tomu, kdyby Sathel obula okované boty a dokopala ho tak daleko, až by opsal hruh a jevil se jako kladný (: )
Autorská citace #82
2.1.2009 12:33 - Sathel
Jersi, oceňuji tvůj pohled na věc, ale ráda bych uvedla, že je to povídka, ne kniha ani propracovaný svět. Takže k tvému komentáři můžu jen dodat, že jsem nad spoustou věcí vůbec nepřemýšlela. Původně se scény měly odehrát jen a pouze na hradě. Takový ohraničený místní příběh, skoro jako jeskyně v DrD - nezajímá tě, kde se tam skřeti vzali, prostě tam jsou. To co se dělo mimo jsem nechtěla rozvádět vůbec, ale protože by to vypadalo jako telenovela, tak jsem dodala i okolní svět.

Jerson píše:
Mimochodem, to že se měl teprve ženit z něj v mých očích nedělá žádného zkušeného bojovníka, ale mladé ucho s přehnaným sebevědomím, který měl zatím jen štěstí.


Nechápu souvislost vyznačených pojmů v jedné větě. Nechápu, jak svatba souvisí se zkušenostmi v boji ani štěstím.
Autorská citace #83
2.1.2009 13:33 - Sosáček
Píše:
Nejde o vraha, ale "zkušeného" svůdníka.

Delas si legraci, zejo?

Je to paranoidni silenec, sadistickej nasilnik, a vrah. Vrah! VRAH!!
Autorská citace #84
2.1.2009 13:46 - Alnag
Sosáček: Děláš, jako bys nevěděl, že nejlepší způsob jak někoho svést je pár lidí odpravit... :)
Autorská citace #85
2.1.2009 14:00 - Sosáček
Ti nevim. Mi tuhle nejaka zena pul vecera vycitala, ze prej mam nasilny sklony.
Autorská citace #86
2.1.2009 14:24 - A15
Uzivatel #1513: V podstatě máš pravdu. Přesněji jsem to měl formulovat "Nejde o to, že je vrah, ale ...". Ale předpokládám, že jsi to pochopil a jen slovíčkaříme :-)
Že je Alex paranoidní šílenec? Myslíš? Ale vždyť se chová stejně jako mé poslední postavy ... Aha.....
Sadistický násilník? Řekněme trochu impulzivní a temperamentní :-)
Vrah? Kde je tam jaká vražda?
Když přijeli do trvze, jeho bratr umíral a nějaký buran místo toho, aby dělal co se mu řekne, tak ztrácel čas, který Erik prostě neměl. Alex tedy udělal co musel, získal si pozornost lidí a bratra zachránil.
Čisté, elegantní (skoro).

To, že zemřel David byla evidentně "chyba" Dominika. Žebro je pružná potvora a aby se zlomilo, je třeba vést ránu zboku - omylem to udělat nejde. Z textu ovšem není jasné, jestli to byla nehoda, nebo dostal takový rozkaz. "Rozkaz zněl pětadvacet ran a poslední prudká dost na to, aby se hůl přelomila."

Tak jakýpak vrah?!
Autorská citace #87
2.1.2009 14:31 - Sathel
Si tak říkám, že psát příběh, to aby člověk byl historik, šermíř, medik, znalec šlechtických stavů, psycholog, diplomat, znalec vojenských disciplín, taktik, zemědělec... asi by se dalo přidat pár dalších věcí. Už se nedivím, že autoři čerpají z tolika odborných knih a konzultujou kde s kým :-)
Autorská citace #88
2.1.2009 14:32 - Sathel
Už zas bez přihlášení, omlouvám se za zmatky.
Autorská citace #89
2.1.2009 14:44 - Alnag
Pro lidi, co příběhy moc pitvaj se vůbec nevyplatí psát. Příběhy se musí vychutnávat a ne to pořád analyzovat. Je to tak trochu jako hrát RPG. Pokud si do skupiny člověk nabere partu lidí, co budou soustavně šťourat do toho a onoho, tak se mu to taky zprotiví. Chce to hrát s lidmi, kteří si to prostě užívají.

Já si ten příběh užívám a nijak bych to nehrotil... :)
Autorská citace #90
2.1.2009 15:52 - A15
Alnagu, tys to špatně pochopil!
Nám se příběh moc líbí.
To, že se šťouráme v nepodstaných maličkostech, je ve skutečnosti hluboká poklona autorce. Povídka je nejen čtivá, ale i bez "technických" nepřesností.
Copak by asi naše Sathel chtěla konzultovat? "Souboj" u mohyl jsem rozpitval, abych ukázal, že je do poslední maličkosti brilantně popsán.
"Boží soud" je také ze všech hledisek bezchybný. Možná jen tak trochu popichuji, abych zjistil, co je v pozadí (co mi nedocvaklo z textu - viz Verča) :-)
Něco jako když se v pauze hry zamyslíš a přemýšlíš: Jak on to vlastně myslel? Co když to myslel takhle. Když si to spojím s tímhle .... a s tímhle... Já blb!!
Šťourání v Alexovi je něco jiného - ten chlap je prostě úžasný a nemohl jsem jinak, než jej bránit :-)
Autorská citace #91
2.1.2009 15:58 - Alnag
Lethian píše:
Alnagu, tys to špatně pochopil!


Na tom, jak jsem to pochopil já vcelku nesejde. Hlavně, aby to správně pochopila i autorka :)
Autorská citace #92
2.1.2009 16:00 - Jerson
Sathel, to nevadí že je to povídka. Některé věci podrobněji vysvětluješ, některé jen nastinuješ, takže nemůžu vědět, jestli se Alex nedozvěděl podrobnosti nějak "mimo děj" - prostě hodnotím jen to co vím, jako bych byl dobře informovaný člověk přímo v příběhu.
Je to stejné jako s Tatianou - taky jsem si říkal, jestli je tak naivní nebo co, že Alexovi pomáhá a až pak jsem se dozvěděl, že to dělá kvůli jejich společnému bratrovi. Některé věci se jako čtenář dozvím, některé si musím domyslet podle svého. Každopádně si říkám "Ten Alex je ale pitomec, takhle se chovat" nikoliv "Co to ta Sathel píše?" Tedy postavy jsou uvěřitelné, i když neznám všechny detaily jejich motivace.

A pokud jde o Alexovu stavtbu, zkušenosti a štěstí - kapitola o tom, že mu otec domlouvá svatbu, zatímco on s bratrem balí holky v baru ve mě vyvolává dojem tak dvacetiletého kluka, možná o něco víc, každopádně poměrně mladého. Žádných pětatřicet. Možná má nějaké zkušenosti z boje, možná i pár lidí zabil - ale prostě toho má za sebou relativně málo.

Jinak to co píšu možná vyznívá jinak než zamýšlím, ale pro mě je důležité, že se na postavy dívám zevnitř příběhu a tedy byl dost věrohodný - a tedy dobrý. Kdyby byl špatný, tak se do něj nedokážu ponořit a budu se zabývat tím co jsi napsala. Když pominu pár moderních slov, se kterými jsem se srovnal, tak nevidím žádný problém.

A ano - všichni jsme viděli filmy o postavách ze středověku, četli knížky, někteří mají i nějaké zkušensoti a tak není snadné vyhovět všem čtenářům a jejich smyslu pro detail.

Na druhou stranu kdybys dokázala napsat na první pokus příběh, kterému nikdo nebude moci nic vytknout, tak si spisovatelé můžou pověsit tvůj obraz na zeď, aby měli na očích svůj vzor (: )
Autorská citace #93
3.1.2009 13:16 - Sathel
Alnag píše:
Na tom, jak jsem to pochopil já vcelku nesejde. Hlavně, aby to správně pochopila i autorka :)


Autorka chápe, děkuji za starost :-)

Stále čekám na tu konstruktivní kritiku. Pokud žádná nepřijde, budu se s tím muset popasovat sama. Nechám to teď chvíli odležet a tak za měsíc si to přečtu znova a předělám pasáže, které nejsou vyhovující.

Pracuji na pokračování. Ale bude to trvat dlooouuuho.

Děkuji za ohlasy, nebýt vás čtenářů v životě bych to nedopsala :-)
Autorská citace #94
5.1.2009 14:12 - Ebon Hand
Já jsem to četl jako povídku a tak to i chápu, nemám potřebu vysvětlování ani doplnění informací, vše mi přijde uvěřitelné.
Veronika je klasická postelová intrikánka, které jsou dle mých zkušeností, velmi úspěšné. Protože i zkušení chlápci na jejich hru rádi přistupují. Tam nejde o to ji prokouknout, ale o to zda přistoupit či nepřistoupit na hru.

Některé přispěvky, co přibyly za vánoce mi přijdou jako hnidopišské šťourání, žádná konstruktivní kritika.

Sathel, já se ka starším věcem už moc nevracím a spíš se to snažím zůročit v dalším psaní. Přišlo mi to lepší, protože když jsem se k něčemu stále vracel, tak jsem se nakonec začal motat v začarovaném kruhu..
Autorská citace #95
6.1.2009 02:58 - sirien
huf... kapku dlouhý, ale velmi dobrý.

Zajímalo by mě jestli tam místo Boha jsou bohové jako sarkastická narážka na něčí místní povzdech o tom že to neni dost fantasy :D

Btw., to že se poslední kapitola menuje stejně jako poslední díl druhé série Avatara je náhoda? :)
Autorská citace #96
6.1.2009 08:23 - Sosáček
ah, ja vedel ze jsem ten nazev uz nekde videl.
Autorská citace #97
6.1.2009 17:08 - Sathel
Sirien píše:
Btw., to že se poslední kapitola menuje stejně jako poslední díl druhé série Avatara je náhoda? :)


Nebyl to záměř, ale mohlo mě to ovlivnit. Vůbec mi tahle souvislost nedošla. Avatar ma tři série po dvaceti dílech, to je šedesát názvů, které si opravdu nepamatuji :-)

Ebone, s tím vracením ke starým věcem máš asi pravdu. Už se mi to po sobě nechce ani číst, natožpak přepisovat. Zřejmě tohle bude už finální verze :-)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.15235996246338 secREMOTE_IP: 3.231.146.172