Příběhy

Autorská citace #21
18.12.2008 13:19 - Merlin
ještě by šlo zaměnit energii za Moc, či Sílu (obojí s velkým, aby se odlišilo
Autorská citace #22
18.12.2008 13:19 - Alnag
Jerson: A jaké doby? Já jsem si to zatím časově nezařadil. Slovo uniforma mne pravda trochu posunulo k představě nějakého novověku, ale jinak uniformy jsou dost stará záležitost. To si tam spíš promítáš nějaké osobní asociace ne? :))

Slova paranoidní a hystericky nesedí spíš žánrově než dobově. Jsou pravda trochu odborná. Lze nahradit třeba slovy - místo "Jsi paranoidní." třeba "Přeháníš." A místo hysterického křiku lze křičet třeba zoufale nebo úpěnlivě...
Autorská citace #23
18.12.2008 13:42 - Sathel
paranoia i hysterie zaměněny :) Dík.
Časově to ani zařadit nejde. Působí to sice historicky, ale rozhodně to není dobově správně. Takže je to fantasy.

Lotrando, spletla jsem se. V další kapitole se to nevysvětlí... ale upřímně si nejsem jistá, jestli je potřeba vysvětlovat, proč nezabít někoho, kdo pro tebe pracuje. Tím spíš když jsi v místě, kde ti lidé nejsou oddaní a smrt každého dalšího z nich vyvolává nepokoje. A ty nemáš armádu, ale jen pár elitních bojovníků... a mírného bratra :) nevím, co si myslí ostatní? Měla bych tam dopsat nějaký krátký myšlenkový pochod nebo něco?
Autorská citace #24
18.12.2008 13:45 - Jerson
Alnagu, na mě ta povídka působí tak ... odhadem třinácté nebo čtrnácté století, plus mínus dalších sto let. Ta dvě dlova ale ve mě evokují zak 19. století nejdál. A "kožená uniforma" - máš pravdu, představím si pod tím ledacos, ale nic co by pasovalo.

Sathel, náhradu za mně poradil Alnag, chtěl jsem napsat přesně to samé. O uniformě přemýšlím, spíše nevím, jak si mám toho chlápky představit - předpokládal jsem, že na má sobě nějakou koženou zbroj, která může vypadat podobně jako u ostatních. Jinak sedá použít slovo "stejnokroj", které označuje skoro to samé, ale je všeobecnější.

A koukám, že už je nová kapitola, jdu číst.

Jinak to že Davida nezabil mi přišlo situaci naprosto odpovídající, stačí že zabil toho prvního týpka, všichni ví čeho je schopen, a nemusí si likvidovat poddané. Myšlenkový pochod podle mě netřeba.
Autorská citace #25
18.12.2008 13:57 - Sathel
Hm, beru na vědomí, že je třeba přidat detailnější popis těch týpků. Já si to nepředstavuju jako zbroj. Zbroj je tvrdá, nedá se v ní pořádně hýbat. Představovala jsem si to jednoduše, jen kožené kalhoty, halenu a přes to kožený krátký kabát na knoflíky. To vypadá mnohem víc sexy :)
Autorská citace #26
18.12.2008 14:14 - sirien
Popravdě vysvětlení netřeba, mě by přišlo dost divný naopak kdyby ho zabil. Nedávalo by to moc smysl.

stejnokroj, úbor /někoho-něčeho(jednotky, služebníků toho a toho...) by šly použít místo uniformy
Autorská citace #27
18.12.2008 14:30 - Sathel
uniforma nahrazena, dík za tip
Autorská citace #28
18.12.2008 14:43 - Jerson
Jo pánové mají mít sexy kožené uniformy ... Ok, píšu si, že "sexy obleček" se ve fantasy netýká pouze bojovnic ;-)
Autorská citace #29
18.12.2008 17:13 - sirien
Záleží pro koho píšeš. Vem si takovej Twighlight (fujfujfuj)
Autorská citace #30
18.12.2008 17:49 - Lotrando
výborné. zamotává se to víc a víc :)
Autorská citace #31
19.12.2008 08:15 - Jerson
"Cena života" je fakt dobrá.

Dobře, opět budu mít pár připomínek - je tam moc "svalů" v jednom odstavci. Metry a centimetry jsou opět moderní, "dva kroky" je mnohem lepší a místo dvaceti centimetrů stačí "kousek". "Funkce svalů" - myslím, že by stačilo napsal, že mu "uvolní svaly" nebo tak něco, a místo "Situace" je byla lepší "událost" nebo "příhoda".

Potom tahle věta "protože Erik jí z pro Alexe neznámých důvodů měl v oblibě" je trochu moc šroubovaná. Navrhoval bych spíše "Erik ji měl rád, i když Alex nechápal proč" nebo nějak podobně.

Jak čtu, tak to možná bude 21+ ... ten Alex mě zajímá čím dál víc, buď se změní, nebo bych to tipoval na kastraci či něco takového. No nic, jdu na další dvě části :-)

V "Mohylách" mi nesedí "analyzovat" a pak je tam jedna faktická - asi chyba. Meč byl v pochvě v pokoji a on se z věže určitě nevracel do pokoje, aby si k pasu připnul prázdnou pochvu - ale u mohyl pak vrací meč do pochvy."

A jinak mi jeho bojové schopnosti připadají čím dál víc nadlidské - vidí postavu v měsícním světle v lese, budiž. Ale vyhnout se v šeru několika útokům meče, byť drženým nezkušenou holkou, k tomu ještě to zew se dokáže bránit útoku zezadu v leže na bříše, a ta jeho rychlost přískoků ... no, mám silné podezření, že je to záměr a že to s ním bude ještě mnohem složitější :-)

(Nakonec mě napadlo - než budu dávat další nevyžádané rady a doporučení, chceš je vůbec slyšet, tedy číst, nebo si je mám nechat pro své povídky?)
Autorská citace #32
19.12.2008 12:32 - sirien
Píše:
je tam moc "svalů" v jednom odstavci

Nezáviď Alexovi že jich má víc než Ty :)

Píše:
Funkce svalů

f(s): y= ??? :)
Ne, sorry, tohle už je moderní úchylná archaofilie. I za antiky měly věci své funkce, i za středověku se mluvilo o situacích

Píše:
Jak čtu, tak to možná bude 21+

Stěhuj se do USA, v tý povídce nic tvrdýho nebylo... možná 15+ kdybys byl fakt puritán, protože tam sice bylo znásilnění, ale narovinu, už sem čet o hodně naturalističtější a drsnější popisy v tomhle směru.

Píše:
Meč byl v pochvě v pokoji a on se z věže určitě nevracel do pokoje, aby si k pasu připnul prázdnou pochvu - ale u mohyl pak vrací meč do pochvy."

Víš, že v Matrixu existuje 110 scén obsahujících nějakou chybu? :)

Píše:
Ale vyhnout se v šeru několika útokům meče, byť drženým nezkušenou holkou, k tomu ještě to zew se dokáže bránit útoku zezadu v leže na bříše, a ta jeho rychlost přískoků

Nic moc zajímavýho. Já mám docela malej trénink, ale stejně - někdo kdo vůbec neumí s nožem nebo tyčí by mě moc nerozptyloval. Stejně tak jako já moc nerozptyloval jiné a ti zase moc nerozptylovali trenéra.
Pokud se Tatiana nikdy pořádně nervala, tak nemusíš bejt nijak úchvatnej aby sis s ní házel zleva doprava a zpátky a to i když bude mít meč a Ty ne.
A - kdybys viděl, jak jsou někteří lidé schopni držet nůž a manipulovat s nim když Tě chtěj bodnout - tak by ses nedivil ani tomu že by Alex spal a ona ho tim bodnutim do nehybnýho krku netrefila. To jako že doslova.
Autorská citace #33
19.12.2008 13:16 - Sathel
Vidím, že se kritika rozproudila... :)
Jersone:
Ty svaly jsou problém... dej mi alternativu.

metry a centimetry mi problém nepřijdou - mám snad používat couly a sáhy? Je to úplně jedno, jak to nazveš, všude se používaly nějaké názvy, nevidím důvod proč zbytečně komplikovat názvosloví nějakýma opisama. Navíc jsou to takové zažité fráze...

Ta věta o Tatianě se mi líbí, tak jak je, ale pomlčky by jí nejspíš pomohly. "Erik ji - z pro Alexe neznámýh důvodů - měl v oblibě."

O tom kiksu s pochvou na meč vím, říkala jsem si, že to opravím, ale pak mi došlo, že vzhledem k tomu, že on stál na věži a musel projít celým hradem než se dostal ven, tak ho zastávka v jeho ložnici moc nezdržela. Navíc je i logické, že se chtěl přesvědčit, že má jeho meč a ne nějaký jiný. Možná bych to tam mohla někam v jedné větě dopsat.

"Analyzovat" - já vím, je to moderní. Zamyslím se nad alternativou.

Co se týče těch bojových schopností nic nadlidského to není. Sirien to vyjádřil dobře. Tatiana je pro Alexe stejně obtížný soupeř, jako pro tebe malé dítě.

Siriene, taky jsem četla drsnější naturalističtější popisy a byly nechutný. Přikláním se spíš k naznačování a opisům, tvoje fantazie dodělá zbytek za mě :)
Autorská citace #34
19.12.2008 13:22 - sirien
Spíš čárky než pomlčky

Píše:
Siriene, taky jsem četla drsnější naturalističtější popisy a byly nechutný.

Já neřikám že je tam chci, já jen řikám že tohle neni nic děsnýho :)
Mimochodem sem čet i dost drsnější popisy který nebyly nechutný. Je to o kvalitě toho autora a o tom na co se zaměřuje.
Autorská citace #35
19.12.2008 13:32 - Sathel
Jersone, k tvojí otázce, samozřejmě mě kritika zajímá. Ta povídka má spoustu chyb a já to vím, ale kdybych se snažila o dokonalost, tak to nikdy neuveřejním.

čárky nejsou tak oddělující, když tu větu čteš musíš se zastavit, abys jí pochopil správně, čárku ani nevnímáš

Test:
Erik ji, z pro Alexe neznámých důvodů, měl v oblibě.
Erik ji - z pro Alexe neznámých důvodů - měl v oblibě.

Uděláme hlasování? :)
Autorská citace #36
19.12.2008 14:43 - sirien
jasně, založ si anketu, bude sranda (v záhlaví diskuse na to máš takový klikátko, tak na něj klikni a dál to je už docela intuitivní)
Autorská citace #37
19.12.2008 15:34 - Hrngz
hm.

Jersone, cim ti to pripada nefantasy?
Autorská citace #38
19.12.2008 16:49 - Ebon Hand
Pokračování se mi líbí ještě víc než první část.
Nejsem vyznavačem, že všechny slova musejí znít archaicky potažmo dobově. Autor má psát tak, jak mu to vyhovuje. Z níže uvedených "chybiček" my nic nepřišlo nutné zmínit.
Vložené věty mám rád a často je používám, moc se mi líbí. Odděluji je čárkama, pomlčky mi přijdou příliš výrazné.
Ženský pohled na znásilnění je skvělý, takhle bych to nikdy nezvládl napsat, je to odsouzení hodné a zároveň přitažlivě provokující. Famozně si popsala, jak se vzrušuje násilnými představami! :-)
Jsi skrytý talent. To se nám to pěkně rozjiždí s těmi povídkami. :-)
Zatím se nemohu rozhodnout s kým sympatizovat, Alex se svojí násilnou prchlivou povahou je velmi dobře vykreslen a zatím vede. Tatiana je taky pěkně vykreslená, ale nečekal bych jí tak podajnou, zato Erik zatím moc prostoru nedostal, ač by si to asi zasloužil. Přimlouval bych se třeba ke krátkému flashbacku, jak utržil ten šíp do boku, aby získal plasticitu, zatím je to takový Ken od Barbie. :-)
Autorská citace #39
19.12.2008 17:03 - sirien
Co do hodnocení postav souhlasím s Ebonem :)
Autorská citace #40
19.12.2008 22:48 - Jerson
Sathel, myslel jsem spíše pár vět přeformulovat, aby se v nich slovo "svaly" neopakovalo tak často.

Jinak do té věty o Tatianě bych napasoval pomlčky, protože je to věta vložená či jak se tomu odborně nadává.

A jinak vylučování metrů a centimetrů z popisu není z mé hlavy - tyto jednotky (zejména pak centimetry) činí popis technickým a nijak zvllášť nepřispívají pochopitelnosti, protože většina lidí si dvacet centimetrů stejně nepředstaví o nic lépe než "kousek".

"Kroky" místo metrů (ale i místo sáhů) jsou lepší v tom, že dávají dvě informace - jednu o vzdálenosti a druhou o míře nutného pohybu, který případně musí postava vykonat. Je to takový "popis mezi řádky" vhodný zejména tam, kde se k sobě postavy přibližují - a samozřejmě má smysl jen když je těch kroků relativně málo.

Jinak Alex mi přišel velmi schopný proto, že obranu v leže a zejména boj v šeru jsem si několikrát vyzkoušel a v druhém případě bych se nepostavil ani tomu klukovi :-) Ale to je vcelku jedno, prostě je o pár tříd lepší než jiní, nic co bych nerozdýchal.

Hrngzi, nechápu otázku - co konkrétně mi má připadat nefantasy? Celá povídka?

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.066900968551636 secREMOTE_IP: 54.152.216.170