Pravidla

Autorská citace #81
23.3.2021 21:03 - Log 1=0
To Příběhy ze Zejícího portálu taky.
Autorská citace #82
10.8.2021 17:18 - strucky
Chybka v překladu v Hrobce děsů:
V místnosti 8 postavy získají z obživnuvší sochy gargoyla náhrdelník s "modrými křišťály", na což navazuje v místnosti 11 tříruká socha, do které mají jít ony křišťály vložit, ale zde už se o nich referuje jako o "modrých křemenech". V originále je Quartz, takže o nich má být psáno jako o křemenech už v místnosti 8.
Autorská citace #83
10.8.2021 17:22 - Pan Bača
Ok, díky za opravu, znamenám si.

PB
Autorská citace #84
10.8.2021 23:07 - strucky
Věděl jsem, že jsem chtěl ještě něco, ale měl jsem 5 minut před session a nemohl jsem to najít. Úplně poslední odstavec v 10. místnosti opět v Hrobce...

... Živá hmota prošedši obloukem se přenese do oblasti...
... All living matter which goes through the arch will be teleported to...

Myslím, že to tučné ani není v češtině existující slovo. :-)
Autorská citace #85
10.8.2021 23:58 - LokiB
Přechodníky
Rod Číslo jednotné Číslo množné
mužský ženský
střední mužský
ženský
střední
Minulý prošed prošedši prošedše
Autorská citace #86
11.8.2021 00:12 - strucky
Uf dobře, moje blbost, existuje to, omlouvám se a díky za upozornění. I tak stále to slovo zní strašně... :-)
Autorská citace #87
11.8.2021 01:06 - sirien
Loki: ...a mohl bys to prosím přeložit i do češtiny alespoň druhé poloviny 20. století pro nás, mrtvé jazyky neovládavší?
Autorská citace #88
11.8.2021 01:34 - LokiB
cituji: Přechodník minulý slouží k vyjádření předčasnosti jednoho děje před druhým (obvykle v minulosti), např. Sebravše odvahu, začali studovat český jazyk (= nejdříve sebrali odvahu a potom teprve začali studovat český jazyk).

Tedy zde "Živá hmota, která prošla / projde obloukem, je přenesena do oblasti ..."

Jako je to fancy, můj překlad to není, já si na minulé přechodníky nepotrpím, i když přítomné používám rád :)

Ten známý vtip, jak volá češtinářka kamarádce a ptá se:
"Co děláš?"
"Ale, peču kuře."
"Tak pozdravuj Jardu, jo a ten přechodník máš blbě."
Autorská citace #89
11.8.2021 02:14 - sirien
U nás na gymplu to bylo volá češtinářka matikářce. (Nevim proč, kabinet matematiky se u nás obecně těšil značně větší oblibě, než kabinet češtiny...)

mfg, tohle je ještě navíc přechodník minulý nepravidelný, doteď sem dokázal spokojeně žít aniž bych věděl, že něco takovýho vůbec kdy existovalo - dobře že takový zhůvěřilosti chcíply, to chce fakt zvrácenej smysl pro humor, abyste tohle resurrectili :D
Autorská citace #90
11.8.2021 07:12 - Pan Bača
tak zase nebuďte tak přísní.. chrochta má přechodníky evidentně rád.. a alespoň se čtenáři dozví něco nového
Autorská citace #91
11.8.2021 09:58 - Markus
Sirien +1. Psát ve 21. století "prošedši" je těžké WTF. :)

EDIT: Tohle není jen estetická záležitost. Každé RPG dobrodružství je především technický manuál pro DMa a musí být snadno čitelné a intuitivně srozumitelné. Já jsem četl v tomhle sborníku Tamoachan a měl jsem tomu přes tu kostrbatou češtinu problém rozumět, musel jsem se strašně soustředit jen na bazální pochopení textu. To strašně ničí jeho reálnou použitelnost ve hře.
Autorská citace #92
11.8.2021 10:21 - LokiB
Anglicky neuměj, potřebujou překlad, ale česky neuměj, protože překladu nerozuměj ... WTF?
:P

Jako jo, no, minulé přechodníky prostě vyšly z módy ... i když mi teda například do některejch textů "historizující fantasy" seděj, třeba do přímé řeči nějakého starého svitku.
Ale na přítomné přechodníky mi nesahejte, "jsou roztomilá" ;)
Autorská citace #93
11.8.2021 10:43 - strucky
Loki, kápni božskou. Googlils "prošedši" nebo jsi ten jeho kontext věděl z fleku, že tu tak chytračíš? :-D

Já si to googlil a teda ano, na prvním místě byl výsledek "Projít", ale řekl jsem si WTF a ani jsem do toho nelezl, protože mě nenapadlo, že tam bude nějaká takováto kostnatá spojitost.

Přechodníky přítomné nejsou taková hovaďárna, taky je používám.

Možná to tak nevypadá, ale mám za sebou taky pár set knih přečtených, a upřímně prošedši nikde nebylo - ale to je asi na mě, nečetl jsem tu správnou literaturu. :-D Kdyby člověk jednou v životě to slovo slyšel, nebo četl, tak ho má zastrčený někde vzadu v mozkovně a ta pomyslná žárovka by se asi rozsvítila, narazivše na něj ve sborníku dobrodružství.
Autorská citace #94
11.8.2021 11:39 - LokiB
Tak zrovna přišedši znám. To je jeden z mála, který se tak jako sem tam vyskytl.
Ale že bych byl kovaný v minulých přechodnících, to nejsem, protože je aktivně nepoužívám a ty tvary jsou často opravdu podivné :)
Autorská citace #95
11.8.2021 11:55 - Gergon
Nestačím se diviti, sedíc tu a čtouc vaše rozbory. Ale jsemť rád za tuto osvětu. =)
Autorská citace #96
11.8.2021 12:16 - LokiB
To jsem nevěděl, že Gergon je žena :D

Sedíc a čtouc jsou přechodníky ženského rodu. Tys myslel asi sedě a čta.
Inu, vzdělání už dnes není co bývalo, QED ;)
Autorská citace #97
11.8.2021 12:23 - sirien
Ženské přechodníky se zobecnily, ostatní chcíply a přechodníky jsou tedy v moderní češtině rodově neutrální, deal with it :)
Autorská citace #98
11.8.2021 12:47 - strucky
LokiB píše:
Ale že bych byl kovaný v minulých přechodnících, to nejsem, protože je aktivně nepoužívám a ty tvary jsou často opravdu podivné :)

To je dobře, že je nepoužíváš, jinak by se s tebou určitě nikdo nebavil.. Nebo by minimálně bylo velmi awkward se s tebou bavit. :-D
Autorská citace #99
11.8.2021 13:23 - LokiB
sirien: jj, pidgin czechština, je standard now, pozoruju to all around, zdejší plejsy included :)
omlouvám se, že tím moderním jazykem moc dobře nevládnu, ale snažím se a vzdělávám se. and as always, stůjte pozitivně!

BTW: přechodníky jsou cool, zas jednou přijdou do módy ... ta možnost jedním slovem vyjádřit, co by jiný museli opisovat celou vedlejší větou, to hipsteři časem objeví. A já budu připraven! Nebo teda už dead, že ano.

A je možné, že jejich rodovost vymizí, v tom se sirienem souhlasím a dealuju s tím. Ta už tolik pozitivního nepřináší a když jsme mohli zrušil přechylování příjmení, tak s rodovostí přechodníků se vypořádáme ještě snáz. Snad každý ví, o kom je řeč, a není třeba to dávat najevo ještě tvaroslovím.
11.8.2021 14:15 - sirien
Loki: no vidíš, hned Ti je líp rozumět. ;)

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.095683097839355 secREMOTE_IP: 54.81.33.119