Pravidla

Autorská citace #61
23.3.2021 16:26 - shari
Markus píše:
Ještě k tomu překladu. Na RPG Fóru jsem měl ještě tenhle rant, souvisí to s tím. Posílám pro zdejší zájemce:

https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?p=601879#p601879

To je docela užitečné shrnutí. Děkuji. :)
Autorská citace #62
23.3.2021 17:02 - Jezus
Trpný rod proto, že při jeho užití čtenář trpí? :-)

Markus píše:
Silně doporučuju vykašlat se na kudrlinky typu lze, -li, předpotopní přechodníky a byrokratickou oblibu v trpném rodě („můj domácí úkol byl rozkousán mým psem“) a snažte se psát každodenním, konverzačním tónem.


To je pochopitelně věc názoru, já tak totiž občas normálně mluvím :-) Zejména "lze, -li" nepovažuji za kudrlinky, ale normální užitou češtinu, byť přiznávám, vhodnou zejména do psaného textu.

Je ale fakt, že příklady vypíchnuté Markusem v jeho příspěvku níže jsou kostrbaté, tam to prostě není použito přirozeně a souhlasím, že za to zřejmě může "přímé" překládání.
Autorská citace #63
23.3.2021 17:06 - sirien
Já sem v tomhle velmi na straně Markuse. A to i s tím, že sám ze zvyku občas píšu jinak (a lidi to pak po mě musí opravovat...). Popravdě celý tenhle koncept formální-psané češtiny jako takřka separátního a od normální formy projevu odtrženého jazyka mi dost skřípe jako akademické elitaření nad něčím, co je ale ve skutečnosti velmi arbitrární.
Autorská citace #64
23.3.2021 17:13 - Markus
Ony ty kudrlinky a formalismy mají nějakou estetickou funkci, někam se prostě hodí a vlastně často jsou při psaní "přirozené" (sám jsem si v té recenzi musel cíleně eliminovat trpné rody, když už na ně nadávám... a stejně jsem je na některých místech nechal, protože mi tam sedí).

Nejde o to, že by knižní jazyk byl zlo. Spíš jde o to, že je docela těžké ho používat tak, aby to skutečně znělo pěkně. A je velké riziko, že se z toho stane spíš úředničina.

Proto začínajícím překladatelům radím nemilosrdně se na knižní češtinu vykašlat a psát pokud možno hovorově (nikoli nespisovně jako Sirien v Apocalypse World, to je něco jiného :)). Knižní čeština se dá naučit později, ale je to advanced skill. :)
Autorská citace #65
23.3.2021 17:22 - Pan Bača
Markus píše:
Knižní čeština se dá naučit později, ale je to advanced skill. :)


Příručka detektiva Cartera Česky snadno a rychle?

Markus: úředničina... to jsou ty technické zprávy, i když už i přechodník jsem do nich dostal :-)
Autorská citace #66
23.3.2021 17:37 - Jezus
Ono pokud to není opravdu formalizované do podoby hlášení nebo formulářů, tak krom estetické funkce to mívá ještě tu výhodu, že to krátí text, když se s tím umí.

Ale naprosto souhlasím s brojením proti tomu - když se to moc neumí, přináší to mnohem více škod, než užitku. Navíc příručky a dobrodružství jsou taová volnočasově pohodová záležitost - "nestrojený" jazyk k tomu i víc pasuje.

Takže ano, piště to určitě přirozeně a "vlastními slovy". Pokud vlastní slova zahrnují přechodník, pak máte advanced skill, ale málokdo ho ocení :-) A rozhodně není dobrý nápad se snažit ten skill napodobovat, když ho nemáte. A při překládání jsou mnohem důležitější skilly.
Autorská citace #67
23.3.2021 17:37 - LokiB
Další pole, na kterém prohrávám :( inu, kolo dějin nezastavím, a potřeba mluvit kultivovaně se ze společnosti vytratila.

Nejde vůbec o knižní češtinu ... to zas Markus přehání (a nevím, jestli úmyslně, nebo omylem). Po knižní češtině nevolám ani já. Ale nelíbí se mi v psaných pravidlech hovorová čeština. Ale jestli někdo myslí, že jsou jen dvě možnosti: knižní a hovorová, tak s tím se neshodnu.
Autorská citace #68
23.3.2021 17:43 - Jezus
Možná jsem to doufaje v lepší stav věcí současných minul, ale domníval jsem se, že tohle není dilema, které je tu předkládáno. Přímo hovorové češtině bych se určitě vyhnul, ale "hovorová" stavba vět je dle mého názoru v pořádku. Mluvit lze přirozeně - ve zdejším kontextu myšleno hlavně co do stavby vět, trpného rodu apod. - ale zároveň spisovně, vole :-)
Autorská citace #69
23.3.2021 17:45 - Necromancer
Pan Bača píše:
Příručka detektiva Cartera Česky snadno a rychle?

Nezapomeň taky na nenápadný převlek, abys zapadl v davu.
Autorská citace #70
23.3.2021 17:46 - Markus
LokiB: Podle mě si pleteš hovorovou a obecnou češtinu.

Hovorová je spisovná (!), ale v mluvené formě, např. místo "také" píšeš "taky", místo "mohu" píšeš "můžu", místo "televizor" píšeš "televize". Obecná je nespisovná, tj. místo "mladý" říkáš "mladej".
Autorská citace #71
23.3.2021 17:49 - exi
Jezus píše:
Přímo hovorové češtině bych se určitě vyhnul

Nemyslíš tou "přímo hovorovou" náhodou (nespisovnou) obecnou češtinu?

Nevím, jestli je to jen můj pocit, nebo se tady v diskuzi nějak stírá rozdíl mezi obecnou a hovorovou.

EDIT: Ninjad
Autorská citace #72
23.3.2021 17:58 - Jezus
Je to tak, motám to. Vida, i my dobře obeznámeni s trpným rodem se máme co přiučovat :-)

Tak tedy - hovorově ano (byť v textech preferuji "také" a "mohou"), obecně ne.

(A hlavně už nikdo nepiště jako Sirien :-D ).
Autorská citace #73
23.3.2021 17:58 - Jezus
Je to tak, motám to. Vida, i mi dobře obeznámeni s trpným rodem se máme co přiučovati :-)

Tak tedy - hovorově ano (byť v textech preferuji "také" a "mohou"), obecně ne.

(A hlavně už nikdo nepiště jako Sirien :-D ).
Autorská citace #74
23.3.2021 18:42 - LokiB
Markus: věř mi že nepletu :) i vzhledem k tomu že babička byla učitelka a dědeček spisovatel.
Bezna psaná čeština není ani hovorova ani knižní. Jiná je ve skriptech matematiky a jiná je v novinách, jiná je třeba v beletrii, kde slouzi smyslu dila.
To že nesouhlasím s hovorovou češtinou v pravidlech DnD, souvisí s tím jak ta pravidla vidím. Také není uplne knižní výraz a preferoval bych také před taky. Když pravidla pravopisu říkají že můžou je povoleno ale spíše v hovorové češtině, neznamená to že mohou knižní.
Autorská citace #75
23.3.2021 18:53 - Markus
Fair enough, to je asi věc osobního vkusu. Já to zmínil spíš okrajově - šlo mi především o kostrbatost a srozumitelnost.
Autorská citace #76
23.3.2021 19:04 - LokiB
Jsem všemi deseti pro srozumitelnost a proti kostrbatosti, kterou má v sobě třeba překlad PHB DND 5E.

jsem si plně vědom toho, že je to věc vkusu. to, že nad tím lamentuju, ber tak, že se boomeři těžko smiřují s tím, že jejich svět odchází :)
Autorská citace #77
23.3.2021 19:06 - Log 1=0
Aby nám forma nepřebila obsah...
Markus nám dostal hratelný obsah, se kterám se dá interagovat. A bylo toho na něj moc!
Ne, žerty stranou, tahle recenze je fakt užitečný zdroj informací pro to kdy, jak a jestli tohle dobrodružství použít. No, já po něm asi nesáhnu, i když mám správně velkou partu.

A mám chuť zareagovat na vtipný závěr:
Mužíčci na obraze jsou taková kravina, že se člověk diví, kdo to řeší (a to říkám jako člověk, co v obecnosti říká, že by se to řešit mělo), ale tohle je kravina i z hlediska modulu, takže se Wizardům vlastně nedivím.

Nereidy je škoda. Ne kvůli schopnostem navázaným na pohlaví (to nevidím jako dobré ani designově, protože to limituje použití v některých hrách), ale nějaké očarovávací nebo mámící schopnosti by se tam hodily.
Autorská citace #78
23.3.2021 19:11 - Markus
A hlavně schopnost nazvaná "topicí polibek" se neaktivuje polibkem, ale dotykem. To mi hlava nebere.

Ještě vlastně chápu, že odstranili sexuální narážky na konkrétní pohlaví - přece jenom se snaží být inkluzivní, takže by museli psát, že dokáže očarovat muže, lesby a bi-... no, to už je vážně lepší se do toho nepouštět. Ale že jí nedají ani žádný charm a z polibku udělají dotek, to už mi teda přijde jako vážně extrémní puritánství.

EDIT: Jo a ten dotyk topicího "polibku" dělá 22 kyselinového dmg. To taky nevím, kde se vzalo. Původně vážně neměla žádné útoky a spoléhala na šarm a ovládání vody.
Autorská citace #79
23.3.2021 19:28 - Log 1=0
Myslel jsem, že to s tím polibkem je čistě transkritpt do pravidel (má to dosah dotyk, jak ten dotyk vypadá je už fluff), ale sukuby a inkubové v bestiáři normálně líbají. Takže jo, souhlasím, to je wtf.
Autorská citace #80
23.3.2021 20:54 - sirien
Sukuby byly psané předtím, než Taša... Než Taša, chápeš.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086761951446533 secREMOTE_IP: 54.198.45.0