Pravidla

Autorská citace #21
17.2.2021 18:36 - Markus
Je to upřímně blbost, řeším to jen proto, že je to přímo v názvu dobrodružství.
Autorská citace #22
17.2.2021 18:46 - Pan Bača
není problém to opravit
Autorská citace #23
17.2.2021 19:13 - sirien
Markus: jakože... jajn. Shodnu se s Tebou v tom, že takto bez členu a bez dalšího to je neurčité, což svádí k tomu, že to je množné. Ale nemusí být. Může to být také prostě neurčitá mrtvola v Thayi (John Doe). Ona to samozřejmě může být i Mrtvá v Thayi (Jane Doe). (A to i stranou faktu že člen může být záměrně vypuštěn pro dramatickou údernost - Dead in Thay prostě zní líp než A Dead in Thay).

Osobně ten příběh neznám, ale předpokládám, že odpověď na to zda to je jednotné nebo množné není ani tak v samotném názvu, jako prostě v příběhovém obsahu. Pokud to je storka o jedné mrtvole, tak to je očividně Mrtvý v Thayi (mužská nebo do neurčitosti znetvořená mrtvola) nebo Mrtvá v Thayi (ženská mrtvola). Pokud to je storka o vršící se hromadě mrtvol, tak to jsou Mrtví v Thayi. Nějaká gramatika tu hraje druhý housle.
Autorská citace #24
17.2.2021 19:17 - Pan Bača
není to ani jedno.. podle obsahu bych se přikláněl spíš k tomu množnému číslu... ale nebudu spoilovat.
Autorská citace #25
17.2.2021 19:38 - Markus
Sirien: Termín "neurčité" používám v gramatickém významu. Tj. pokud to nemá člen, je to neurčitý tvar množného čísla. Neurčitý tvar jednotného by měl člen "a" :) , a navíc by to potřebovalo nějaký předmět ("a dead one" "a dead man" nebo tak něco... "a dead" samotné nejde). Mrtvola rozhodně nemůže být jen "dead", ale třeba "a dead body". "Dead" samostatně znamená "mrtví".

EDIT: Ale je to fakt banalita, pardon, že se v tom babrám.
Autorská citace #26
17.2.2021 19:50 - sirien
Markus: hm. Jo, máš pravdu, moje omluva. Nějak blbě sem se do toho zakous a zasek sem se na tom ne tak jednoznačnym členu a možnym obsahu. Když si to člověk trochu převalí na jazyku, tak to fakt začne znít jasně a ten sg. by po tom předmětu fakt křičel.

Jakobych nic nenapsal.
Autorská citace #27
17.2.2021 20:04 - Šaman
Čistě pro pobavení, něco o mrtvolách ztracených v překladu.

Hrál jsem přeložený Oblivion, úkol mě zavedl do krypty a tam jsem v sargofágu objevil "Rottenovo tělo". Říkám si co to tu dělá? S úkolem žádný Rotten nesouvisel, inventář měl prázdný…
Až když jsem našel další tři Rottenova těla, pochopil jsem, že to původně asi bylo "rotten body".
Autorská citace #28
17.2.2021 20:26 - ShadoWWW
Přidán odkaz na mapy pro hráče na Uložto.
Autorská citace #29
17.2.2021 20:37 - LokiB
Markus: s názvem tohoto dobrodružství máš asi pravdu, jinak bych ale řekl, že v názvech knih či film občas pro údernost člen vypouští, resp. zrovna s tím Dead ten význam může být v některých případech trochu specifický.
Viz třeba film: Dead in a Week (Or Your Money Back) nebo knížka Stuarta Woodse: Dead in the Water, kde si nejsem jistý, že je to o "mrtvých" a ne o "mrtvém" (narozdíl od jiných děl se stejným názvem, které naopak jsou určitě o "mnoha mrtvých :)).

Takových knih a filmů, kde před Dead nebude člen a přesto to není množné číslo, najdeš podle mě nemálo (Dead Man ?).

Ale jako bych nic neřekl.
Autorská citace #30
17.2.2021 22:14 - RoVan
Já se přídám k aplaudujícimu davu, opravdu dobrá práce.

Mimochodem, Tomb of Horrors jsem v v češtině ješte nepotkal, žeby premiéra adaptace nechvalně nejznámnějšího DnD dobrodružství? :)

Loki: Jop, členy se často v názvech vypouští ale právě tam, kde to nezmění smysl toho názvu (Vem si třeba The People vs. Larry Flynt; the people = lid, people = lidé)

V tom "Dead Man" je dead přídavné jméno a člen by se stejně vstahoval k Man (a man, a dead man, the man, the dead man).
Dead in a week.... to je specifická forma - reklamní heslo, nebo inzerát, kde je to dead opět přídavné jméno, ergo nepotřebuje člen
A u Dead in the water... i kdyby tam byl jenom jeden mrtvý, tak ten název říká Mrtví.
Autorská citace #31
18.2.2021 07:56 - Pan Bača
ShadoWWW: díky moc.

jinak hráli jste z toho někdo něco? poohlížím se po něčem tak na čtyři pět hraní na dovolenou, kdy se snad sejdeme se všemi našimi potomky (což u nich znamená, že by byste to hráli tak nadvakrát?)
Autorská citace #32
18.2.2021 08:23 - Ugy
Pan Bača: Hrál jsem sunless citedel. Trochu jsem si ji tenkrát upravavol (větší interakce mezi monstry vyřešení pár věcí co mi přišli divné) a bylo to velmi povedené. Myslím si že by to i splňovalo časové podmínky.
Autorská citace #33
18.2.2021 08:38 - Pan Bača
no když nestrávíme první večer tvorbou postav, kde jsem na ně chtěl vyzkoušet postupy z JaD... jo, díky za tip, i ty úrovně jsou docela ok, přece jen hrát s děckama v rozmezí 9-14 někde na osmé nebo které úrovni bych se trochu bál (o sebe, ne o ně)
Autorská citace #34
18.2.2021 08:50 - Vandal
Hral jsem White Plume Mountain a vrele doporucuju, ostatne proto jsme tomu venovali dil v podcastu. Tri postavy na sedme urovni, ale imho s mirnym poladenim monster by to vpoho sneslo i nizsi urovne.
Autorská citace #35
18.2.2021 08:52 - Pan Bača
já mám těch děcek dohromady 6... a vyřadit nikoho nemůžu, těší se všichni na společné hraní se strejdou měsíce dopředu
Autorská citace #36
18.2.2021 09:02 - Vandal
Tri postavy jsem minil jako to, s cim jsme hrali my, ne jako limit postav :) pokud mas vic, tam tim spis nebudes muset mit tak vysoke urovne
Autorská citace #37
18.2.2021 09:05 - Pan Bača
hmm.. pravda

podcast jsem poslouchal a docela se bavil :-)
Autorská citace #38
18.2.2021 11:29 - Necromancer
Klobouk dolů, na tohle jsem se těšil.
Autorská citace #39
18.2.2021 11:41 - Markus
Přihodil jsem odkaz na překlad k anotaci do Databáze, tak kdyby se vám to někomu chtělo okomentovat/ohodnotit.

Je to anotace pro celý sborník najednou. Dají se tam přidat i jednotlivá dobrodružství, aby je bylo možné hodnotit samostatně. Takhle už tam je White Plume Mountain. Kdybyste chtěli vytvořit samostatnou anotaci pro něco dalšího, dejte vědět.
Autorská citace #40
18.2.2021 11:59 - Pan Bača
jen info: v nejbližší době (asi o víkendu) opravím ten název páté kapitoly, kdyby vás trklo ještě něco, dejte vědět

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.090114116668701 secREMOTE_IP: 107.23.157.16