Pravidla

sirien
18.10.2020 13:28
[DnD] Zranění flakónků a jejich obsahu
V rámci práce na JaD jsem našel zajímavou otázku: pokud po někom hodim flakónek s nějakým zraňujícím obsahem, bere se flakonek samotný jako improvizovaná zbraň (zranění 1k4), nebo ne?

Příklady:

PHB 5e překlad píše:
KYSELINA: Jako akci můžeš vychrstnout obsah flakónku na cíl do 1 sáhu od tebe, nebo flakónek vrhnout do dálky až 4 sáhy, kde se při dopadu rozbije. V každém případě zaútočíš na dálku proti tvorovi nebo předmětu, přičemž ber kyselinu jako improvizovanou zbraň. Při zásahu utrpí cíl kyselinové zranění 2k6.


PHB 5e překlad píše:
SVĚCENÁ VODA: Jako akci můžeš vychrstnout obsah této lahvice na cíl do 1 sáhu od tebe, nebo ji vrhnout do dálky až 4 sáhy, kde se při dopadu rozbije. V každém případě zaútočíš na dálku proti cílovému tvorovi, přičemž ber svěcenou vodu jako improvizovanou zbraň. Je-li cíl běs nebo nemrtvý, utrpí svěcenou vodou zářivé zranění 2k6.



Sireinův výklad: zaútočim flakónkem jako improvizovanou zbraní, při zásahu způsobím 1k4 sečného zranění (střepy flakónku) plus zranění které dává obsah.

Logův výklad: zaútočim flakónkem, při zásahu způsobím XkY zranění obsahu.

?
Autorská citace #1
18.10.2020 13:40 - Pan Bača
Za mě sirienův výklad

Pokud dostanu kusem skla dostatečně silně, aby se rozbilo, nějaké drobné zranění by to způsobit mělo.
Autorská citace #2
18.10.2020 14:09 - RoVan
Za mě Logův výklad.

Nicméně, pokud by byl flakon prázdný, nebo měl protivník imunitu proti typu zranění obsahu, pak bych počítal 1d4 (v podstatě jako postava po někom hodila např. láhev vína).
Autorská citace #3
18.10.2020 14:22 - efram
Popis na mě osobně to působí tak, že se zraněním nepočítá. Ale je pravda, že v pravidlech je explicitně uvedeno, že...

V mnoha případech je improvizovaná zbraň podobná skutečné zbrani a podle toho se tak bere. Například noha od stolu je podobná kyji. Dle úvahy Pána jeskyně, postava, která umí zacházet s určitou zbraní, může použít podobný předmět, jako by to byla daná zbraň
a použít svůj zdatnostní bonus. Předmět, který se nepodobá zbrani, způsobuje zranění 1k4 (PJ mu přiřadí typ zranění, který se k němu hodí). Použije-li postava zbraň na dálku k útoku na blízko, nebo vrhne zbraň na blízko, která nemá vrhací vlastnost, způsobí také zranění 1k4. Improvizovaná vrhací zbraň má normální dostřel 4 sáhy a dlouhý dostřel 12 sáhů.


Teď je otázka
1. je ten flakonek tak "křehký", aby se lépe rozbil, a tedy zranění vůbec nezpůsobí
nebo
2. ne je pevný, způsobuje zranění (1k4) + zranění kyselinou etc.

Osobně řadím flakónek k prvnímu příkladu. Představuji si třeba takový ten slovenský píjáčik, nebo jak tomu říkají.
Autorská citace #4
18.10.2020 14:42 - sirien
Hm. Tak sem se šel podívat na originály...

DnD Beyond píše:
ACID (VIAL): As an action, you can splash the contents of this vial onto a creature within 5 feet of you or throw the vial up to 20 feet, shattering it on impact. In either case, make a ranged attack against a creature or object, treating the acid as an improvised weapon. On a hit, the target takes 2d6 acid damage.


DnD Beyond píše:
ALCHEMIST'S FIRE: This sticky, adhesive fluid ignites when exposed to air. As an action, you can throw this flask up to 20 feet, shattering it on impact. Make a ranged attack against a creature or object, treating the alchemist's fire as an improvised weapon. On a hit, the target takes 1d4 fire damage at the start of each of its turns. A creature can end this damage by using its action to make a DC 10 Dexterity check to extinguish the flames.


DnD Beyond píše:
HOLLY WATTER (FLASK): As an action, you can splash the contents of this flask onto a creature within 5 feet of you or throw it up to 20 feet, shattering it on impact. In either case, make a ranged attack against a target creature, treating the holy water as an improvised weapon. If the target is a fiend or undead, it takes 2d6 radiant damage.


...z těhle znění se začínám přiklánět k Logovi a přijde mi, že ShadoWWWův překlad těhle pasáží je zmatečný/chybný*.

Tady je zjevné že je zachovávána konzistentní formulace (doslovný překlad) "zacházej s OBSAHEM jak s improvizovanou zbraní", tedy pro účely Zdatnostních bonusů atp. to považuju za improvizovanou zbraň, nicméně zranění samotné je dané obsahem a lahvička samotná se zanedbává.



* Mimochodem, celá tahle kapitola je... poměrně slabší. Ono teda na mě působí že ani původní autoři nebyli úplně nadšení z jejího psaní, takže chápu, že ShadoWWW nebyl úplně nadšenej z překladu, ale původní text překladu ze kterého tu JaD vychází sem teď hodně korekturoval a po mě ho ještě prochází další - množství překlepů popř. ne zcela jasných pasáží tam je docela vysoké. Jen poznámka pro případ, že by to někdy někdo chtěl ještě korekturovat nějak víc.
Autorská citace #5
18.10.2020 14:47 - shari
Koukám na DnDBeyond a oboje, svěcená voda i "flakónek" s kyselinou, váží půl kila. Samozřejmě i s obalem, ale při takovéhle hmotnosti už by to mohlo těch 1k4 sečného způsobit.
Kdyby jako "flakónek" uvažovali něco takového, tak tam asi ne.
Autorská citace #6
18.10.2020 15:28 - LokiB
Vždy jsem to zatím bral tím Logovým výkladem. Ten flakónek se počítá, že se nerozbije o cíl, ale "tak nějak" (třeba o zem, zeď domu, stěnu jeskyně ...). A zranění z případného úderu flakónkem či jeho střepy je "zanedbatelné"
Autorská citace #7
18.10.2020 17:07 - Rilkin
Našel jsem tuto výměnu tweetů s Jeremy Crawfordem, ale jsem z toho trochu zmatený. Jestli to chápu správně, tak se hází na útok improvizovanou zbraní na dálku (DEX bez proficiency bonusu) a ke každému hodu na zranění se přičítá DEX bonus (u kyseliny při zásahu a u alchymistického ohně na začátku každého tahu cíle). Bodné/sečné/drtivé zranění ze samotného flakónku se nekoná.
Autorská citace #8
18.10.2020 17:19 - sirien
WHAT?

Takže to je imrpovizovaná zbraň, takže nemám +Zdatnost k Útoku.

I když to je zbraň, tak sama o sobě nezpůsobí zranění.

Zranění způsobí obsah flakónku.

Přestože zranění není způsobeno flakónkem, ale jeho obsahem, tak to je stále útok na dálku a ke zranění přičítám +DEX (a právě +OBR, protože to je "improvizovaná zbraň na dálku", takže základ je DEX i bez vytříbenosti a STR použít nejde)

...a to i ke zraněním, které způsobí oheň z flakónku až v dalších kole

?

To je ta NEJNEINTUITIVNĚJŠÍ (a z pohledu JaD bohužel nejhůř jednoduše popsatelná) varianta, která by mě kdy napadla. A bordel kterej mi přijde že Jeremy jen reflexivně odpovídal z patra a moc se nad tim nezamyslel.
Autorská citace #9
18.10.2020 17:29 - Log 1=0
Hele, jako autor alchymisty říkám, že s 1k4 navíc se srovnám, ale tohle by mi tam bojím se rozbilo nějaké věci, a navíc to jakože reálně nedává smysl.
Autorská citace #10
18.10.2020 17:35 - sirien
Jakože já tu logiku asi začínám chápat, ale...

Chápe se to jako improvizovaná zbraň na dálku. Zranění zbraně je autoamticky zranění obsahu.

Tj.:
- hod na útok: d20+DEX
- hod na zranění: obsah+DEX

U alchymistického ohně je poznámka že zraňuje na začátku dalšího tahu - to je speciální pravidlo o odkladu zranění, nikoliv o tom, že by šlo o nějaké jiné zranění než zranění z útoku flakónkem.
Autorská citace #11
18.10.2020 17:40 - Rilkin
Taky mi to přijde dost nesmyslné. Při hře doma bych udělal houserule, kde se zachová hod na útok na dálku improvizovanou zbraní (DEX bez proficiency) a změnil bych zranění na 1k4 + DEX sečného z flakónku + efekt obsahu flakónku (tzn. jednorázově 2k6 kyselinového zranění nebo opakované 1k4 ohnivého zranění bez DEX).

Jenom nevím, nakolik se můžete v JaD odklonit od RAW/RAI výkladů Jeremyho Crawforda.
Autorská citace #12
18.10.2020 17:46 - Log 1=0
Já tedy doufám že hodně.
Autorská citace #13
18.10.2020 17:47 - efram
ten Craforduw příspěvek by se dal vysvětlit i tak, že s vyšší obratností se prostě (s kyselinou) trefím do odkrytějších míst.
Autorská citace #14
18.10.2020 17:56 - Xeth
Mně přijde zvláštní to připočtení úpravy za obratnost ke zranění obsahem. Intuitivně bych to řešil tak, že zasažený cíl dostane tupou ránu flakonem (půlkilová lahev způsobí ono zranění za úpravu za vlastnost, ale střepy jsou tu podle mne druhotné a spíš se jedná o nějaké minimální poškrábání než skutečné zranění). Flakon se nárazem rozbije a způsobí cíli zranění za obsah.
Autorská citace #15
18.10.2020 18:35 - RoVan
Souhlasím s Eframem, a výkladem bonusu za DEX, co píše Xeth sice dává smysl, ale pro účely hry mi to přijde nešikovné. Reálně by to mohlo být tupé (náraz) + bodné(střepy) + typ obsahu, nebo nějaká kombinace a vždycky by se nad tím dalo polemizovat.

+Ten flakonek ani nemusí (fluffově) nutně zasáhnout přímo nepřítele, ale třeba se mu roztříštit u nohou, nebo nad hlavou o strop atp.
Autorská citace #16
18.10.2020 20:28 - sirien
Log: no a... dělá to v JaD někde bordel věcně, nebo se Ti to prostě jen nelíbí?


efram: ano, to by byla i moje interpretace. Ono to ve skutečnosti i dává tak nějak smysl - jen prostě způsob kterým to je (nebo spíš není) popsané v té kapitole Vybavení je krajně nešťastný


Xeth: jasně, ale ona ta obratnost vyjadřuje nejspíš to jestli Ti tim napalmem podpálim bok, půlku paže a stehno, nebo celej hrudník.
Autorská citace #17
18.10.2020 20:41 - Log 1=0
sirien píše:
no a... dělá to v JaD někde bordel věcně, nebo se Ti to prostě jen nelíbí?

No, když alchymista použije v boji truhlu, tohle mu zvedne DPR o 3-5. Na těch nižších to je celkem dost. Na vyšších levelech je to už nic moc, ale zas tam roste počet použití. Jako, popravdě, ty komenty výše jsem psal spíš emočně, a jako asi by to nebylo nijak přímo broken (on alchymista není zas takový drtič), ale fakt bych raději to povolání dal hráčům v takové podobě, jak jsem ho promýšlel, diskutoval a testoval, než s tím, že jedna schopnost dává najednou DMG vyšší o 1k4, +Obr, nebo dokonce, a to už by asi fakt nebylo ideální, 1k4+Obr (což už je regulérní útok dýkou).
Autorská citace #18
18.10.2020 21:08 - efram
sirien

nemohu se přece jen ubranit pocitu, že je to takove ... ble.
Autorská citace #19
18.10.2020 21:10 - Xeth
sirien: Tomu rozumím, podle popisu to tak je, ale moc mi to tam právě nesedí. Za mne je důležité je trefit se pořádně, aby se flakon rozprsknul a nesklouznul/neodrazil se stranou. Na samotné rozprsknutí obsahu mi pak ten vliv nepřijde nijak markantní, aby bylo třeba ho vyjadřovat číselně ve zranění.
Autorská citace #20
18.10.2020 22:01 - Maelik
shari píše:
Kdyby jako "flakónek" uvažovali něco takového, tak tam asi ne.


lektvary, jako léčivý lektvar, atd. mají kanonicky nějakých 30 ml, a váží čtvrt kila.

je otázka jestli to třeba u JaD nějak nestandardizovat. ať je to flakónek jako flakónek. A při té příležitosti dát nějaké rozumější rozměry.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.092661142349243 secREMOTE_IP: 3.236.139.73