Pravidla

Tobotobitobo
27.7.2019 12:54
cestováni na voze
jak dlouho může cestovat skupina na voze bez přestávky normálním tempem
Autorská citace #1
27.7.2019 13:04 - Šaman
To je hodně všeobecný dotaz. Ale třeba ti pomůže tahle brožura, která vznikla jako doprovodný materiál k přednášce o cestování v době Karlově.

Výcuc (netýká se vozů, ale aspoň něco):
"Rychlost a vzdálenost se ve světě pěších a jezdců na koních udávala hlavně v počtu dní. Z Kosmovy kroniky se například dozvídáme, že kníže Břetislav dorazil z Prahy do německého Svinibrodu na hodně vytrvalých koních za sedm dní. V Anežské legendě si můžeme přečíst informaci, že hrad Loket je od Prahy vzdálen dva dny cesty. Tři dny a tři noci spěchal kníže Svatopluk do Uher. Dvanáct opatů šlo s družinou z Prahy do Frankfurtu dvanáct dní. Spěch do tehdejší společnosti tak nějak nezapadal. Nikdo nechvátal, pokud k tomu neměl opravdu závažné důvody. Spěchat se totiž nevyplácelo a pro urozeného člověka ani neslušelo. Výjimkou byl ale například král Jan Lucemburský, otec císaře Karla IV., který cestu z Prahy do Paříže dokázal urazit za nevídaných deset dní."
Autorská citace #2
27.7.2019 14:20 - Tobotobitobo
a ja vlastne mužu počitať jazdeniena voze jako cvalanie na koňoch či?
Autorská citace #3
27.7.2019 16:10 - Tarfill
Tobi...
pokud vezmu Tvou otázku doslova (pokud je to vlastně otazka), tak odpověď bude z filozofického hlediska něco ve smyslu "dokud nepadne zvíře, které ten vůz táhne..." ;-)
Autorská citace #4
27.7.2019 16:55 - Tobotobitobo
aaaa chapem:D
Nick:
Velikost okna: [1] [2] [3]
Zobrazit náhled Zobrazit náhled
Tagy:
Vaše IP adresa není z "bezpečných" adres. Příspěvek se odešlou pouze se správně opsaným kódem. Pokud nechcete opisovat kód, můžete se přihlásit (pokud nemáte účet, nejprve se zaregistrujte), nebo nám poslat informaci na PM a my Vaši IP adresu přidáme.
Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.17999219894409 secREMOTE_IP: 3.237.94.109