Pravidla

Autorská citace #61
19.8.2019 10:33 - Merlin
Log 1=0 píše:
LokiB:
Tak jsem se díval na wiki, a tam je to variantně. Ale až doteď jsem nikde neviděl, že by byl neandrtálec považován za samostatný druh. Takže konsensus asi nebude 100% ale je celkem jasné, která varianta má navrch.


Já viděl už několik dokumentů, které to definovaly jako samozřejmost. Že vedle sebe žily dva samostatné druhy - homo sapiens a homo neandrtalis. A pářily se mezi sebou (velká část lidí si nese neandrtálský gen). Sry ooc
Autorská citace #62
19.8.2019 12:32 - MarkyParky
Merlin píše:
Že vedle sebe žily dva samostatné druhy - homo sapiens a homo neandrtalis. A pářily se mezi sebou.


Tohle je právě nesmysl :)

Když pomineme nějaké divoké výjímky jako jednobuněčné organismy, bezpohlavní rozmnožování nebo domestikovaná zvířata, kde se z hlediska historické taxonomie dějí děsná zvěrstva, ve kterých moderní biologie teprve úklízí, tak obecně se dá říct, že:

* Buďto se spolu pářili - a pak to nejsou samostatné druhy.
* Nebo to jsou samostatné druhy - ale pak se nemohly pářit.

Protože druh podle definice je: "soubor populací s jedinečným vývojovým původem a historií, tvořený navzájem si podobnými jedinci, kteří se mezi sebou mohou plodně křížit a jsou reprodukčně izolováni od jiných podobných skupin."


Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.
Autorská citace #63
19.8.2019 12:48 - Merlin
MarkyParky píše:
Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.


možný to je :). Nepamatuji si definice přesně :)
Autorská citace #64
19.8.2019 13:15 - LokiB
MarkyParky píše:
Takže pokud existují důkazy, že neandrtálci se pářili s homo sapiens, tak nemohly být odlišné druhy, mohly být nanejvýš poddruhy.


to říkej biologům, kteří se mezi sebou nemohou shodnout, zda je to druh či poddruh, i když důkazy páření jsou :)
Autorská citace #65
19.8.2019 15:36 - MarkyParky
LokiB:
Tak to už je ale problém biologů, že nedokáží dodržovat pravidla, která si sami nastaví :)

Ostatně neandrtálec není jediný příklad, AFAIR úplně stejný problém mají třeba u psa.

Z definice je to stejný druh jako vlk (mohou se pářit), ale z historických důvodů je označován jako jiný druh.
Autorská citace #66
19.8.2019 17:43 - LokiB
Marky: chápu, že tu wiki není populární zdroj, ale přesto budu citovat :)

Píše:
Neexistuje jednotná definice, která by jednoznačně určila, co je druh. Definic druhu existuje mnoho, protože závisejí na koncepci, kterou se autor definice řídí.


Tedy nevím, koho všeho zahrnuješ pod pojem biolog ... zdá se, že chceš dodržování pravidel po jiných, než je stanovili, a tito s nimi asi nesouhlasí.
A ačkoli není wiki rozhodujícím soudcem, trochu ukazuje na to, že představa konsenzu na tom, co definuje druh, není nijak absolutní
Autorská citace #67
11.9.2019 15:21 - exi
Hrajete to někdo? Jakýho padoucha jste si vybrali a proč? Mně zaujali Cassalanterovi. Jejich motivace mi přišly nejzajímavější, ne tolik černobílý.

A jak jste si poradili s modulární čtvrtou kapitolou? Jedete podle knížky, nebo to různě kombinujete? Narazil jsem na nějaký výtky týkající se railroadu...

Přijde mi, že je kolem tohohle překladu nějak mrtvo, tak se poptám :)
Autorská citace #68
11.9.2019 17:05 - efram
S ohledem na to, že mám specifickou družinu (3 holky od 10-13 let) a nesejdeme se k pravidelnému hraní (každá bydlí někde jinde v řádech 100km), nejsem zatím daleko. Padoucha jsme vybrali náhodně hodem kostkou. Vyšel nám Manšon v ročním období zima: Bylo to super popisovat zaváté a zmrzlé ulice města, když sedíte u moře :). Holky zatím ukončily druhou kapitolu. Čeká nás tedy třetí - Ohnivá koule.

Dobrodružství jedeme podle předlohy. nemám potřebu nic měnit. samozřejmě není to úplně na 100%. dobrodružství považuji za zdařilé, zábavné a nápadité.
Autorská citace #69
12.9.2019 08:12 - Zarahel
exi píše:
Hrajete to někdo? Jakýho padoucha jste si vybrali a proč?


U nás v DDM (Mariánské Lázně) proběhlo tento týden hlasování mezi všemi moduly (I mezi Adventurer League Seasons) a skupina si vybrala Waterdeep :) Trochu jsem jim modul a linku přibližoval a vypadali velmi nadšeně. (6 hráčů, 1=13 let, 2x 14 let, 3x 17let). Jsem na ně zvědavý.

Příručku i s nějakými mapami kupuji originální, ale váš překlad částečně využiji. Tak si ho při tom projdu. :)

Cassalanterovi. Kolem nich se nabízí tolik hezkých věcí. Ale svým způsobem... mrknout trochu hlouběji do fluffu kolem těch postav, najde se ledacos. Každý z těch charakterů má svou docela přitažlivou estetiku. (Pohrát si s charakterem Xanathara může být IMHO docela vděčná zábava).

Dám sem tam vědět jak si vedou :)

exi píše:
Narazil jsem na nějaký výtky týkající se railroadu...


Jakože je ta kampaň railroad, nebo, že je to vedeno jako railroad? Přiznám se, že jsem Waterdeep ještě neprošel celý.

Ona třeba Tyranny of Dragons season byla hodnocená (mi přišlo) jako rail a navíc nepříliš dobrý, ale v konečném důsledku to byl kopec srandy. S nějakou improvizací to vlastně bylo dost výživné, i když chápu, že někdo inklinuje k "as written"...

Buď jak buď, díky za překlad. Dám i vědět, kdybych něco dodatečně našel (překlepy, chybky).
Autorská citace #70
12.9.2019 09:02 - exi
Díky za reakce, pánové.

Zarahel píše:
Jakože je ta kampaň railroad, nebo, že je to vedeno jako railroad?

Myslím, že se to týkalo hlavně 4. kapitoly, která je vedená jako řetěz asi 8 setkání, čili je potřeba k nim hráče nějak "dokopat". Já to právě nehrál, tak nevím, do jaký míry se to potvrzuje.
Autorská citace #71
12.9.2019 09:20 - Log 1=0
Já to hrál a pak i četl, ale nevedl.
Dojem po přečtení byl taky dost WTF railroad.
Ale když jsem se nad tím zamyslel, tak vlastně ne.
Je to klasická série qestů s háčkem na další, kdy je nejpřirozenější vývoj, když postavy úspěšně splní qest a chytí se háčku.
Ale zároveň se ty další qesty dají nahodit i jinak, je tam dost inspirace/podkladů pro to, aby bylo co dělat, hra se nezasekla, a hráči měli dost velký impakt na dění. Takže nevadí, když hráči qest odmítnou/nesplní/minou háček.
Což se týká i té čtvrté kapitoly. Pokud ji chceš odehrát mermomoci celou, tak jo, musíš railroadovat. Ale když necháš hráče qest nesplnit, nebo splnit dříve, pořád půjde pokračovat.
Akorát to vyžaduje dost kreativního vypravěče, začátečníkovi bych to upřímně příliš nedoporučil.
Autorská citace #72
12.9.2019 09:36 - ShadoWWW
Jako jo, oproti třeba Ztracenému dolu, Hromu Bouřného krále nebo teď Drakovi z Ledového štítu je to znatelně víc railroadové a pokud milujete sandbox, pak bych vám mnohem víc doporučoval jedno z těch dobrodružství, nebo třeba i Tomb of Annihilation - než toto. Toto dobrodružství je ikonické jinými věcmi.
  • Že si PJ či skupina mohou vybrat z různých hlavních padouchů a každý z nich tomu dobrodružství dává jinou atmosféru.
  • Že jsou tam poprvé pěkně rozpracované frakce a dá se s nimi hodně vyhrát.
  • Každá čtvrť Hlubiny má jinou atmosféru a to město je fakt OBROVSKÉ, takže je pořád co zkoumat. (Ta mapa je největší mapou fantasy města, co jsem kdy viděl.
  • Postavy se setkají s ikonickými postavami Zapomenutých říší, o kterých budou slýchávat i v jiných ofiko kampaních.
  • Městská hlídka nejsou žádní žabaři a i díky místnímu zákoníku mají RESPEKT.
  • V hospodě v Zejícím portále jde potkat Matthew Mercera :)
Já jsem společně s hráči, co tenkrát perfektně role-playovali (nejlíp, co jsem kdy viděl) a nahazovali mi různé vlastní háčky, hodně improvizoval na těch frakcích a nelituji toho. Měli jsme ve skupině nováčka, co vůbec neznal DnD lore. Byl z rodiny, která měla v Hlubině stánky a byla členem nějaké obchodní gildy, co si říkala Xanatharova gilda, a zajišťovala stánkařům i jiným obchodníkům v hlubině ochranu přes mafiánskými Zentarimy. Ta postava byla taky členem té gildy, aby měla taky ochranu před Zentarimy. Tak se to aspoň zpočátku zdálo, než to postupně přestávalo být takto sluníčkové... :) Hráli jsme Jarní šílenství a o zvraty a zákulisní intriky tam nebylo nouze. Devátá kapitola mi přišla hodně bojová a ve stylu DnD 4E, což obecně moc nemusím, ale hráči a nakonec i já jsme si ji užili, protože do té doby se moc nebojovalo (to dobrodružství je postavené hlavně na sociálních interakcích). Od hráčů nejlepší RP, co jsem kdy zažil! Pokud jste z Brna a chcete si s tou skupinou zahrát, tak teď hrají v TeaVoli.
Autorská citace #73
12.9.2019 09:37 - ShadoWWW
Jinak největší sandboxové dobrodrustvi je určitě Hrom bouřného krále, kde je to ale tak šíleně rozlehlé, že i já se v tom občas trochu ztrácel.
Autorská citace #74
14.1.2020 17:49 - Chyba
Při úpravách na Nádherné zimě a srovnávání s tímto překladem jsme narazili na menší nesrovnalost týkající se jména (v originále) Ammalia Cassalanter. V Překladovém klíči je fonetický přepis Kasalanter, v dobrodružství v tabulce výslovnosti přechýlená podoba Cassalanterová a dál už jen původní, neskloňované Cassalanter.
Nechci do nikoho rýpat, jen vědět kterou podobu dát v Nádherné zimě.
Autorská citace #75
14.1.2020 18:00 - exi
Finální podoba byla Ammalie Cassalanter, zbytek je špatně a musí se opravit.
EDIT: V klíči teda Kasalanter nikde nevidím, v tabulce výslovnosti je to logicky napsaný foneticky, ale -ová opravím.
Autorská citace #76
14.1.2020 18:11 - Pan Bača
Cassalanter
Autorská citace #77
14.1.2020 19:05 - pedro3
Ahoj, není někde česká verze mapy Hlubiny, ve které by nebyly vyznačená místa týkající se dobrodružství, ale pouze ulice, základní orientační body ..... Děkuji.
Autorská citace #78
14.1.2020 19:20 - exi
Bohužel ne, bylo tím tolik práce, že na tohle už nezbyla stamina.
Autorská citace #79
14.1.2020 19:28 - pedro3
exi píše:
Bohužel ne, bylo tím tolik práce, že na tohle už nezbyla stamina.

I tak moc děkuji za skvělou práci, mapu jdu vyjet na plotru a od příštího týdne začínáme hrát.
Autorská citace #80
14.1.2020 21:20 - ShadoWWW
Mám ji přímo od Mikea Schleye. Dám odkaz tak za hoďku.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.086599826812744 secREMOTE_IP: 3.81.222.152