Pravidla

Autorská citace #1
4.2.2019 23:51 - sirien
Moc rád bych Aegnorovi poděkoval za to, že konečně i někdo další napsal nějaká ta Pravidla v Kostce. Bylo by moc hezké, kdyby takových bylo víc.

Zejména kdybysme tady na d20.cz měli třeba nějaké to DnD 5e v Kostce, tak by to bylo fakt super. Gurney.
Autorská citace #2
5.2.2019 00:24 - Aegnor
Já si tady dovolím odpovědět na jeden komentář z vedlejší diskuze (mimo jiné i kvůli tomu, že je to myšlenka, která se mi úplně nevešla do článku).

Gurney píše:
Oproti tomu ve chvíli, kdy se všichni začínaj snažit dělat méně komplikovaná pravidla, která tak nějak předpokládají, že nejste idioti, co se zhádají nad každou pitomostí, a vše nemusí být nutně kodifikované v nějaké hrozné bichli, vychází nWoD 2e/CofD, které dělá přesně tohle skrz nářez specifických kondic

Ano, seznam kondic je dost rozsáhlý, ale zase součástí již základní příručky je popis improvizovaných kondic a jak je tvořit. Když pak seznam kondic vezmu jako příklad "takhle by to mělo vypadat"* a při hře ty kondice jedu od boku, tak mi to přijde velice funkční a rozumné.

*Teda až na Overly specific Conditions, které doporučuju do každé hry CofD přesně v té podobě, v jaké jsou.
Autorská citace #3
5.2.2019 01:02 - sirien
to bylo odtud

popravdě kondice mi přijdou jako přesně ten typ mechaniky, kterej je naprosto super do doby, než někomu ujede ruka a udělá z toho pornografii. Bych asi musel ten seznam vidět, abych to posoudil...
Autorská citace #4
5.2.2019 06:12 - Jerson
Přečetl jsem si to, celkem dobře napsané, i když parametrů je tolik, že bych musel mít před sebou tabulku, abych věděl, který parametr co dělá.

Zaujala mě tahle pasáž:
Píše:
Dovednosti se hezky ukazují na Academics/Science: 0 je netrénovaná dovednost (žádné zvláštní vzdělání). 1 jsou základy (dávali jste hodně pozor na gymnáziu, máte DiS nebo odfláknuté Bc), 2 je dobře zvládnutá dovednost (dávali jste pozor na Bc nebo máte odfláknuté Mgr/Ing), 3 je už velmi kvalitní znalost (dávali jste hodně pozor na Mgr/Ing nebo jste se proflákali k PhD), 4 je expert v oboru (sami aktivně publikujete), 5 je vlastní lidem, kteří jsou světově uznávaní jako vůdčí osobnosti v oboru


V podstatě to říká, že člověk s ukončeným PhD, tedy na začátku své vědecké dráhy, má Science 4, přinejhorším 3, přičemž obojí je vzhledem k dalším popisům dost vysoké hodnocení, které u jiných postav není pro vykonávání jejich povolání potřeba (soukromý detektiv si vystačí s 2).
Jestli se to opravdu ukazuje na Science nejlépe, tak autoři dost silně přeceňují akademické vzdělání v porovnání s jinými dovednostmi.
Autorská citace #5
5.2.2019 09:54 - Aegnor
Jerson píše:
i když parametrů je tolik, že bych musel mít před sebou tabulku, abych věděl, který parametr co dělá.

Co si mám představit pod slovem "Parametr"?

Jerson píše:
V podstatě to říká, že člověk s ukončeným PhD, tedy na začátku své vědecké dráhy, má Science 4, přinejhorším 3, přičemž obojí je vzhledem k dalším popisům dost vysoké hodnocení, které u jiných postav není pro vykonávání jejich povolání potřeba (soukromý detektiv si vystačí s 2).

Čerstvému PhD bych dal spíš 3 tečky a k tomu oborovou specializaci. A vědecká kariéra je přece jenom trochu specifická. Abys mohl posunovat poznání lidstva kupředu, tak ho musíš prvně dohnat. :-)

Příklad je hlavně o tom, kolik úsilí je potřeba investovat do určitého hodnocení.
Autorská citace #6
5.2.2019 11:29 - Jerson
Aegnor píše:
Co si mám představit pod slovem "Parametr"?

Atributy a dovednosti, odvozené vlastnosti, merity, beaty, atd.

Pokud jde o zvyšování, už nějaký čas si myslím, že se výcvik a vzdělání přeceňuje na úkor praxe (nemyslím jen ve WoD, ale celkově), takže pak vznikají postavy, které vysoké schopnosti (bojové) střelby zdůvodňují pravidelnou střelbou na terče a podobně. Pokud je v příkladech uvedeno toto:
Píše:
Profesně zdatné postavy se tvoří pomocí kombinace relevantních skillů se specializacemi a vhodných meritů a lze postavit expertní postavy, jejichž skilly nepřekročí 2 (soukromý detektiv se specializací na obchodní vyšetřování - průmyslová špionáž, krádeže, prověřování zaměstnanců...). Všimněte si že skilly nepřekračují 2, ale doplňují se - klíčové oblasti jsou zahrnuty ve specializacích (prověřování a papírování v Investigation, účetnictví v Politics, mohlo by ale být i v Academics) a ani skutečné oborové špičky často nemívají skill 5.

tak vystudovaný PhD nemá nárok na tři tečky a specializaci ani náhodou.
Autorská citace #7
5.2.2019 11:45 - Colombo
Jasně, člověk co je odborník na konkrétní oblast a světový odborník v její specifické části si nezaslouží mrzuté tři tečky. Jeho skill je totiž srovnatelný s tím, že někdo moc dobře žongluje, tedy dvě tečky.
Autorská citace #8
5.2.2019 11:54 - Shako
K celému článku jsem se zatím nedostal, ale hodně oceňuji druhou část "TL;DR souhrn změn pro znalce nWoD". Moc díky.

Ještě bychom se měli nějak shodnout na té zkratce, zda je to ChoW, CoW nebo použitá CofW (nWoD 2e je nejspíš přežitá, když došlo k přejmenování základní příručky). Vzhledem ke kontinuitě WoD resp. oWoD a nWoD bych se přikláněl spíš k tomu CoW.
Autorská citace #9
5.2.2019 12:33 - Aegnor
Jerson: Atributy, dovednosti apod. jsou podle mě docela přehledně v deníku (odkázaný v článku, pokud nechceš hledat, tak tady).

Proč nejde vysoká střelba nabrat přes střelbu na terč (s trochou studování teorie)? Jenom je potřeba střílet z různých pozic, ne jenom z té ideální. Ano, bojová střelba je něco jinýho, to uznávám.

Shako píše:
Ještě bychom se měli nějak shodnout na té zkratce, zda je to ChoW, CoW nebo použitá CofW (nWoD 2e je nejspíš přežitá, když došlo k přejmenování základní příručky). Vzhledem ke kontinuitě WoD resp. oWoD a nWoD bych se přikláněl spíš k tomu CoW.

Tak CofD je zkratka používaná autory, je i v logu (viz obrázek k tomuhle článku). A předpokládám, že místo "CoW" jsi chtěl napsat "CoD" :-)
Autorská citace #10
5.2.2019 12:58 - Jerson
Sirien to celkem dobře vysvětlil v tomto článku, zejména této pasáži:

Náš přítel z prodejny zbraní bude za ostatními zaostávat. Teoreticky sice umí střílet stejně dobře, jenže tuhle situaci prostě nezná. Neví, jak se pohnout z krytu, zamířit a vystřelit na jednoho z několika útočníků tak, aby byl do vteřiny zalezlý zpátky. Mířit na cíl, který se hýbe a ještě navíc vrací palbu vživotě nezkusil jinde než na paintballu - jenže velmi rychle zjistí, že reálná munice dává situaci naprosto odlišný rozměr.
Autorská citace #11
5.2.2019 13:07 - Gurney
Já jsem ty dovednosti vždycky podával tak, že obzvlášť na vyšších úrovních je nutné se je učit a konfrontovat s někým, kdo má tu dovednost stejně vysokou nebo vyšší. Navíc kdo vytrvale střílí na terč sice může mít Firearms 5, ale postavy, které mají nějaké skutečné bojové zkušenosti budou mít Firearms spíš třeba 3-4, kostku navíc za specializaci (a třeba aspoň tečku nebo dvě ve Stealth, Medicine apod.) a k tomu něco z Fighting Style: Combat Marksmanship. Tu jednu nebo dvě kostky navíc pak snadno vyrovná, že taková postava bude pravděpodobně střílet první (bonusy na iniciativu), vícekrát za kolo a bez postihů klidně i do close combatu. Ale to už je trochu nad hranice stručného seznámení se systémem.
Autorská citace #12
5.2.2019 13:13 - sirien
Jerson: zrovna tyhle pasáže převzal Aegnor z mého shrnutí předchozí nWoD edice, takže to de spíš za mnou.

Zaprvé to co si myslíš o vzdělání je vcelku bezpředmětné - škálu si případně zajisté dokážeš sám překlopit tak aby odpovídala Tvému životnímu přesvědčení.

Zadruhé ten příklad je orientační a ukazuje hlavně ty zvětšující se odstupy kdy rozdíl mezi 1 a 2 je násobně menší než mezi 4 a 5.

Zatřetí ten příklad je na ukázku a není záměrem mít ho celostránkový jen aby byl odolnej vůči každému šťouralovi kterého nenapadne že ty akademické úrovně mají reprezentovat nějaké jedince kteří mají mentální kapacitu na to svůj obor zvládat a reálně se o něj zajímají a praktikují ho - tzn. bazírovat na tom že nějakej blbec se zvládne protáhnout školou až k PhD aniž by se cokoliv naučil (protože někde opisoval, něco dělal natřikrát a na doktorát si vybral měkkýho vedoucího) je asi stejně relevantní jako to že si PhD někdo koupí v Plzni.


Ohledně těch oborových expertů je nutné brát v potaz, že
a) různé profese mají odlišné kvantitativní nároky
b) různé profese mají odlišné kvalitativní nároky
c) existuje rozdíl mezi tím se něčím živit, tím něco skutečně pořádně umět a tím být v něčem špička

Např. rozdíl mezi řemeslníkem a doktorem:
a) řemeslníka postavím se 2-3 skillama, doktor bude vyžadovat tak 5-6.
b) ani u top řemeslníka nebudu muset jít přes 3, u top doktora ano
c) rozdíl mezi takovým nějakým a top řemeslníkem bude možná 2-3x menší než mezi takovým nějakým a top doktorem

...nemám nic proti řemeslníkům, jen takhle můžu demonstrovat všechny 3 kategorie na stejném páru. Body A a B by šly ukázat např. i na páru vědec a inženýr (vědec má míň větších skillů, inženýr víc nižších), ale bod C u takového páru vyjde nejspíš poměrně nastejno. Atd.
Autorská citace #13
5.2.2019 13:37 - Aegnor
Gurney: a když už nic jinýho, tak vždycky můžeš postavě bez bojových zkušeností hodit postih, třeba -2 (samozřejmě tady záleží na konkrétní situaci, když to bude situace s nějakou padesátkou, tak klidně -5).
Autorská citace #14
5.2.2019 14:09 - sirien
Gurney píše:
Navíc kdo vytrvale střílí na terč sice může mít Firearms 5

Firearms 2, specializaci ve střelbě na terč, merit, co z té specializace udělá 2 a Combat style: Sniping 1.
Autorská citace #15
5.2.2019 14:42 - Jerson
sirien píše:
Zadruhé ten příklad je orientační a ukazuje hlavně ty zvětšující se odstupy kdy rozdíl mezi 1 a 2 je násobně menší než mezi 4 a 5.

No zhrovna tenhle příklad právě působí v kontrastu k ostatním, když naznačuje, že poctivý titul PhD odpovídá hodnocení okolo 4 a výše jsou už jen naprosté špičky oboru - přesněji naprosté špičky vědy jako takové. Tedy narůst mezi 1 - 4 je v podstatě lineární. Ve shodě s ostatním textem bych spíše čekal, že poctivý PhD bude mít Science někde na 2 a zbytek ve specializacích, pak by mi to dávalo z hlediska mechanik smysl.

Prostě mi tenhle příklad nesedí s ostatními.
Autorská citace #16
5.2.2019 14:51 - sirien
Když do toho příkladu začneš rvát specializace, tak to opět ztratí jednoduchost. Články Systémů v Kostce sou určené pro rychlou orientaci, ne pro přesnost, takže tam prostě vznikají (aspoň v mém pojetí) kompromisy mezi výstižností a stručností/jednoduchostí.

Je ale pravda, že když nad tím tak přemýšlím, tak bych možná ty věci redefinoval na
* - nadšenec / zaměřenej gymnazijní šprt / Bc
** - poctivej Mgr/Ing / PhD
*** PhD / Doc
**** Doc / Prof
***** "Stačí 'Karel'"
Autorská citace #17
5.2.2019 15:22 - Aegnor
Sirien: teď koukám na to popis jednotlivých "úrovní" v příručce a tenhle upravenej popis tomu docela odpovídá.
Autorská citace #18
5.2.2019 15:53 - Jerson
Nevím kdo je Karel, ale zbytek už odpovídá ostatním popisům.
Autorská citace #19
5.2.2019 22:45 - Colombo
Jerson: Poctivý PhD by měl být odborník v oboru. V tradičních oborech na tradičních univerzitách PhD vyžadovalo zkoušku z onoho oboru, tedy poměrně detailní znalost celého oboru (ne jen specializace). V současnosti došlo k značnému smíchání oborů a různých mezioborů, takže to už tak nějak nejde (mám vystudovanou matematickou biologii, PhD mám ze statistiky, ale topic byl antropologický).

Zejména v zahraničí se běžně publikují články během PhD studia, včetně first-author článků (ono to hodně taky záleží na konkrétním oboru a konkrétní práci).

All in all, PhD má značné znalosti o svém oboru a je leading world expert na svou malou niku. Přidej k tomu to, že značné množství vědomostí a skillů získaných při PhD či studiu je přenosných na jiné problémy. Já sem třeba přešel ze studia vztekliny na studium svatebních tradic tradičních společností, ale používal sem v zásadě stejné či podobné metody.

V podstatě po PhD je nejdůležitější si začít budovat síť kontaktů, získávat informace o konkrétních lidech atp. a šplhat se po akademickém žebříčku, ale vědomostně by měl být člověk více než dobře vybaven.
Autorská citace #20
5.2.2019 23:05 - LokiB
Colombo: na vysokých školách v ČR, které znám, je během PhD studia publikování článků, včetně first-author článků, povinností a bez toho ho nenechají PhD dokončit. Neříkám, že je to tak na všech školách a oborech, ale ty, které znám, nebo tam jsou lidé, které znám, to tak je.
Dokonce si myslím, že se úroveň PhD u nás podceňuje, a že není úplně pravda Jersonův pohled na přeceňování vzdělání na úkor praxe ... opět, na oborech, se kterými jsme se setkal, se v naprosté většině případů po dobu doktorantského studia s praxí setkávali poměrně úzce.

Jasně, 30 let praxe v oboru to není, ale pro účely hry mi to přijde celkem odpovídající. Protože, jak už tak u relativizace bývá zvykem, praxe sama o sobě nic nezaručuje - v některých oborech jsou 4 roky doktoranda v posledních 10 letech více než 30 let praxe předtím, protože jsou to obory, které se bouřlivě rozvíjejí a kdo si jen udržuje praxi, tak je někde jinde.

Jako navazující (ne úplně PhD) příklad bych třeba na odlehčení uvedl, že v takové zubařině se změnily podmínky tak zásadně, že kdo chodí k zubaři, který jen stále praktikuje to, co před 30 lety, tak je na tom často hůře, než ten, co chodí k zubaři, který je 4 roky po škole. Nové technologie, postupy, materiály ...

Jasně, postdok je opravdu typicky skoro na začátku vědecké kariéry, ale to neznamená, že není vysoce použitelný.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.085130929946899 secREMOTE_IP: 54.242.75.224