Pravidla

Maelik
3.3.2017 08:16
Autorská citace #61
10.3.2017 13:05 - Merlin
Tak na to koukám...chtěl jsem se ozvat, že to je totální kravina a historiky ani záznamy, dokonce ani obrazy nepotvrzená...
Autorská citace #62
10.3.2017 14:05 - Maelik
Jerson: např.tady

Jinak samozřejmě nejsem expert, jen jsem provedl klasický postup 5minutového googlení.
Autorská citace #63
10.3.2017 14:08 - Sparkle
Že v každý fantasy vesničce, ať je sebemenší, je kovárna a zájezdní hostinec, i když by se to reálně neuživilo, je holt žánrový prvek fantasy. Já bych to tam nechala, i když to nemá logiku. Okolo kováren a zájezdních hostinců se točej zajímavý zápletky.
Autorská citace #64
10.3.2017 14:22 - Jerson
No, já jsem že staré školy, takže unformace z googlu beru, pokud za nimi stojí texty vydané knižně, prošly kritickými připomínkami.
Třeba na netu se často dočtu, že voda byla závadná a tak ji lidé převařovali (třeba právě v pivu). Přitom je to blbost - povědomí o existenci nížinách škodlivých bakterií, které se zabijí převařením je dost pozdně novověká informace, a dřív měl každý dům nebo blok domů vlastní studnu, a města měla kašny v různých podobách, což byly všem dostupné zdroje pitné vody. Ještě za mého dětství byly na vesnicích studny s pitnou vodou. A až poválečné rozšíření umělých hnojiv a nárůst průmyslu i povědomí o znečištění způsobily, že se lidé začali bát pít vodu i z malých lesních potoků, nebo nedej bože z menších řek, což je v "méně civilizovaných oblastech" pořád celkem normální věc.

Věřím, že kdyby bylo pití piva brčkem rozšířené, tak se o tom určitě mimoděk zmínili tehdejší kronikáři, bylo by to běžné na tehdejších malbách a dřevorytech, v muzeích bychom měli "brčka na pivo způsobená zlatem" vedle "brčka na pivo používané chudinou" a podobně. Ne že by pivo nemohl pít brčkem nikdy nikdo, ale že by to byl běžný jev, tomu nevěřím.
Autorská citace #65
10.3.2017 14:29 - Vojtěch
Stejně jako se můžou točit kolem tuny jiných blbostí. Spíš typická vesnice ve Fantasy (tj. kdy dobrodruhové zaznamenají, že jsou v civilizaci) je ta s hospodou a kovárnou, případně tržištěm. vesnička středisková, dalo by se říct.

Jinak prvky pro zajímavé příběhy na kdejaké vsi jsou místa, kde se potkávají lidi, nebo kde je něco tabuizovaného:
studna
stavení někoho neoblíbeného
poustevna
brloh obecního blba
opuštěné stavení někoho neoblíbeného/pověst že tam straší
pořebiště, pokud je nazahrabávají pod macešky
milovací chajda
obecní rybník či říčka
studánka s léčivou vodou
strom zachránce
oltářík/svatyně/boží muka
atd.
Autorská citace #66
10.3.2017 14:36 - Sparkle
Jojo ale i tak si myslím že kovář a hostinský budou první NPC, který GMa do toho napadnou. Je to takový záchytný bod.
Autorská citace #67
10.3.2017 14:36 - Maelik
Jerson: Bohužel u sebe nemám knihovnu s poilcemi knih na každé téma, které může přijít na pořad dne. Pokud je potřeba něco rychle dohledat, tak než vážit cca 90 minutovou cestu do knihovny, tu celou prošmejdit abych zjistil, že ty dvě obskurní knihy, které se danému tématu věnují jsou rozpůjčované a následně jel domů, to radši zkusím otázku vrazit jak v češtině tak v angličtině do googlu a zkouším najít co nejhodnověrněji se tvářící zdroje. V tomto případě se o starověkém pivu všeobecně mluví jako o prakticky kaši, která se filtrovala brčkem (resp. slámkou) a lze to najít např. na malbách a popisech z Mezopotámie a Egypta. O stedověku se píše jen, pokud něco, že pivo stále obsahovalo relativně hodně pevných částic, nicméně už nikde ani zmínka o brčku, z čehož soudím že vypadalo tak nějak jako kdybys do dnešního piva nasypal lžíci, možná dvě psylia. O brčku ve středověku se zmiňoval jeden, možná dva zdroje z těch asi šesti, které jsem našel, autoři těch článků se ovšem mohli splést.

Jak říkám, nejsem expert a ani jsem nikdy nečetl nějakou odbornou literaturu na toto téma, takže se rád nechám poučit.
Autorská citace #68
10.3.2017 14:41 - Vojtěch
Sparkle: To sice jo, ale právě proto jsou tu random tables, aby to rozhodily :D
Autorská citace #69
10.3.2017 15:23 - Jerson
ASDFASDF - já se středověku nevěnuju už dvanáct let, takže jsem své knížky z toho období už prodal, ale na věci to nic nemění - některé závěry mi přijdou podivné (tedy i pokud pominu, že lidé píšící články některé věci málokdy vyzkouší, třeba pití něčeho hustého / obsahujícího částice brčkem. Takže se zeptám jinak - v čem to brčko má pomoct? Podle mé zkušenosti čím hustší nápoj, tím věští je potřeba otvor pro komfortní pití, a logika hustší nápoj => použiju brčko mi zcela uniká. Takže tady se rád nechám poučit já (a v praxi otestuju na synovi)
Autoři se nemuseli splést - mohli vyjít ze stejného zdroje, který popisuje nějaké poměrně specifické a nepříliš časté, ale o to zajímavější použití, a provést jeho zevšeobecnění. Narážím na to v mnoha jiných oblastech, takže bych se tomu vůbec nedivil.
Autorská citace #70
10.3.2017 16:26 - sirien
Sparkle píše:
Že v každý fantasy vesničce, ať je sebemenší, je kovárna a zájezdní hostinec, i když by se to reálně neuživilo, je holt žánrový prvek fantasy.

Ne, neni.
Autorská citace #71
10.3.2017 16:42 - Shako
sirien píše:
Ne, neni.


Tak je to settingový prvek u settingů, které si nehrají na logiku ala DnD/DrD? :)

Mě tedy fascinuje, jak vám vše vadí takové detaily. Ale já bych to vůbec neřešil poté, co tam autor dal ten dungeon, který je mnohem větší pěst na oko než cokoliv z toho co padlo - studna, pivo, vůz...
Autorská citace #72
10.3.2017 17:26 - Šaman
No, dungeon JE žánrový prvek DrD/DnD like fantasy :)
Ona ta kovárna a hostinec asi taky, ale detektivka ne. Buď to mohl být kdokoliv i kdyby nějaký očitý svědek tvrdil, že to viděl (čaroděj s metamorfózou může vypadat jako kdokoli). Že je to málo pravděpodobné? No, čaroděje tam nakonec stejně máme, že? :)

Pokud to má být realistická detektivka, pak najednou vadí, že ta vesnice nedává žádný smysl. Buď je to vesnice pro dobrodruhy (z pěti domů je jedno hostinec, druhé kovárna a třetí obchod - ke všemu jsou i tabulky cen ve zlaťákách), nebo je to historicky vypadající vesnice, kde zlaťák nikdy nikdo neviděl, kovář je jeden na celou župu (všechny okolní vesnice) a místo mečů vyrábí nářadí, jeden je farář, jeden lovčí (oba opět pro více vesnic) a zbytek se živí na poli. Pak má smysl řešit, jestli je podezřelé, kdo už spí a kdo nespí, nebo kdo má jaké motivy.

Nerealistická detektivka tohle řešit nemusí, protože postavy si mohou hodit na detekci lži, detekci přesvědčení, použít sugesci, hypnózu, prostě fantasy řešení.
Autorská citace #73
10.3.2017 17:46 - sirien
Šaman píše:
Ona ta kovárna a hostinec asi taky

kovárna a hostinec možná.
kovárna a hostinec v každé zapadlé díře - ne.
Autorská citace #74
10.3.2017 17:47 - Sparkle
Šaman píše:
detekci lži, detekci přesvědčení, použít sugesci, hypnózu, prostě fantasy řešení.


... kteréžto metody z nějakého důvodu nevyužívá místní policejní aparát, i když se to kouzelník umí naučit na třetím levlu, nebo tak něco? :)
Autorská citace #75
10.3.2017 18:35 - Šaman
Sparkle píše:
... kteréžto metody z nějakého důvodu nevyužívá místní policejní aparát, i když se to kouzelník umí naučit na třetím levlu, nebo tak něco? :)

Přesně proto dávám přednost poměrně low magic settingům (mezi které počitám třeba i GoT - ne, že by tam magie bylo vysloveně málo, ale není běžně dostupná, jako třeba ve Forgotten Realms).
Autorská citace #76
10.3.2017 18:40 - Aegnor
Šaman píše:
(mezi které počitám třeba i GoT

Tak Song of Ice and Fire je fakt krásnej příklad low magic settingu.
Autorská citace #77
10.3.2017 18:45 - sirien
Mě hlavně fascinuje ten předpoklad (pro settingy se specific spells), že protože v settingu:

a) existují kouzelníci
b) existují (relativně přístupná) kouzla užitečná pro adventure účely

tak všichni hned předpokládají, že:

=> každý druhý kouzelník poruce tahle kouzla má.


#srsly?

Osobně mi to přijde padlý na hlavu. Vždycky když koukám na spell list nějakého mága z DnD (DrD, GURPS...) tak si řikám, že musí bejt fakt magor. Kdybych byl mág v nějakém fantasy settingu, ve kterém by nepanovala nějaká nekonečná válka atp., tak bych měl rozhodně lepší věci na práci než řešit zabít všechno co můžu potenciálně potkat a co se naučit za spelly co mi nejvíc usnadněj vkrádání se do hradu a vyšetřování vraždy. Prozačátek protože mi nic z toho nevynese slušný prachy.

Smysluplnej stav nejspíš bude spíš takovej, že najít kouzelníka, co něco podobného umí, bude v daném světě docela slušná práce a takovej kouzelník bude mít lepší věci na práci, než řešit nějakou blbou vraždu kohokoliv jinýho než šlechtice / důstojníka / seniorního kněze.

(Kdysi sem tvořil takovej funny setting, kde měli bejt mágové - říkal sem si, že by bylo cool rozdělit kouzla do backgroundů, tak, jako to občas mají skilly atp. v některých systémech, a říct, že si kouzelník může vybírat jen z backgroundů, které má - efektivně by to znamenalo, že by musel mít asi o něco víc kouzel, z nichž by některé nebyly při adventure úplně k užitku, ale dávalo by to docela dost smysl)
Autorská citace #78
10.3.2017 19:28 - Pjotr
Ty jo, takovej thread kvuli podobny pakarne :D

Podivej, asdfasdf, chapu zes do toho vlozil dost sveho usili, takze je tezky nebrat si odsudky toho dobrodruzstvi osobne. Ale jak rikaly uz nase babicky
Píše:
Z hovna bic neupletes
... a kdyz upletes, nezapraskas

Pouc se z komentaru, dej si pauzu a priste vytvoris nebo prelozis neco lepsiho.
Autorská citace #79
10.3.2017 19:51 - chrochta
to Jerson: Jistěže pili vodu. A taky ovocné šťávy, mlíko, mošty. Všichni, možná s výjimkou těch opravdu hóch šlechticů. Jenže... ji pít nechtěli. Postavení se totiž prezentovalo vzhledem, chováním a dalšími vnějšími projevy, včetně jídla a pití. Proto by šlechtic nejedl "chlapské" zelí nebo kroupy, proto se objevovaly oděvní řády, které zakazovaly měšťanům oblékat se jako šlechtici a poddaným jako měšťané, proto si nejprve nižší šlechta, pak měšťané uzurpovali oslovení "pán" (a dokonce i poddaní o sobě, pokud byli obzvlášť odvážní, hovořili jako o "lepších lidech", "dobrých lidech stavu čtvrtého"). A proto si ti výše postavení dělali bžundu z usilovné snahy těch níže je napodobit (např. Měšťák šlechticem a Pán z Prasečkova od Moliéra nebo Satira na řemeslníky domácího původu). A proto měšťané a poddaní chtěli jíst na stříbře a chlastat víno, a pokud mohli pili pivo (které bylo "lepší" než voda).

jinak pivo bylo taky základem oblíbených pivních polévek.
Autorská citace #80
13.3.2017 08:00 - efram
Pití hustého napojem ma smysl,pokud se ten napoj nechá chvilku usadit. Pak pití brčkem nezpůsobí rozpohybování těžších, usazených částic, a ty si můžeš dát pak kaši ze zbytku Jersone.

Pro přispívání do diskuse se musíš přihlásit (zapomenuté heslo). Pokud účet nemáš, registrace trvá půl minuty a 5 kliknutí.

Věděli jste, že...
Na d20.cz můžete mít svůj vlastní blog. Pokud chcete napsat o nečem, co alespoň vzdáleně souvisí s RPG, můžete k tomu využít našeho serveru. Tak proč chodit jinam? >> více <<
Jak se chovat v diskuzích
Přehled pravidel pro ty, kteří k životu pravidla potřebují. Pokud se umíte slušně chovat, číst to nemusíte. >> více <<
Formátování článků
Stručné shrnutí formátovacích značek zdejších článků, diskuzí, blogů a vůbec všeho. Základní životní nutnost. >> více <<
ČAS 0.080249786376953 secREMOTE_IP: 34.226.141.207